liinnenland. ATJEH. fmemenyd Nieuws. Tramwegen ter verbinding van de eilandon Voorne en Putten, Goeree en Overflakkee met den vasten wal. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Dijkgraaf en gezworens van de Polder Het Oudeland, Everdina en St. Cbristoffel onder deze gemeente hebben bekend gemaakt dit zij de lijsten der stemgerechtigde Ingelanden hebben opgemaakt en deze gedurende 14 dagen des voormiddags van 10 12, en des namiddags van 2 4 ure op den Doele te Sommelsdijk ter visie hebben neder- gelegd. Wanneer de ingelanden tegen die lijsten bezwaren mochten hebben kunnen ze die gedurende dien tijd schrif telijk inbrengen bij den Dijkgraaf der Polder. Middelharnis. Vrijdag 21 Jannari had bij den kleermaker Jongejan aan de West- dijk alhier, door bet omvallen van een brandende lamp een begin van brand plaats die echter spoedig door bet flink optreden van voornoemde Jongejan werd gebluscht. Den Bommel, 19 Jan. Naar wij uit goede bron vernemen zal bet fanfare korps Kunst en Genot alhier een uit voering geven op Woensdag 9 Februari e. k. Ooltgensplaat. Maandag kregen eenige personsn, aanvankelijk begonnen met stoeien, een zoo hooggaande twist dat de eerste den ander met een mes in den linkerarm zóó verwondde, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Dirksiand. Het bestuur van den polder Oud-Herkiugen zal aanbesteden het rijden van 80 M3 onderhoudsgrint van de Kaai van Herkingen naar den tusschendijk. Biljetten in te leveren voor of op 27 Jan. 1898. Stollendam. Op 3.1 Dec. 1896 bedroeg de bevolking 1248 zielen, als 623 m. en 625 vr. In het jaar 1897 vermeerderde de bevolking door Geboren 19 m. en 21 vr. totaal 40. Vestiging 45 m. en 46 vr. totaal 91. Totale vermeerdering 64 m. en 67 vr. totaal 131. Daarentegen ver minderde de bevolking door Overlijden 8 m. en 6 vr. totaal 14. Vertrokken 23 m. en 29 vr. totaal 52. Totale vermindering 31 m. en 35 vr. totaal 66. Op 31 Dec. Onder het motto „Weer compleet" schrijft de „Drie Prov." over het nieuwe Ministerie: Min. Piereon geleek indertijd zjjne ministe rie bij een octet d. z. tweemaal vier zangers dat zamenstelling zocht met het zeer ge mengd koor dor Kamer. Welnu reeds ear hij het vermoedde, hok te het. „Het nieuwe Pantserschip" solo en koor lokte gesis. De solist dorst niet meer op de plankon ko men. De kapelmeester moest naar een plaatsver vanger omzien. Dien schijnt hij nu gevonden te hebben. Edoch men zegt, dat deze artist dezelfde fouten zingt, als zijn voorganger. Ja, dat hij die fouten mooi vindt. Bovendien zegt men, dat hij met de andere zangers van het octet geen maat kan houden dat hij doosgaans achter komt. Hoe dót nu gaan moet, zal te bezien staan. Wel moet hij over een ferme, krachtige, ge oefende stem beschikken. Dat is wat waard Maar 't is niet alles. Er moet ook karakter in den smaak vallen. De Kapelmeester mag dus wel voor dubbele repetities zorgen. De correspondent van do N. R. Ct. te Batavia seint aan dat blad onder dagtoekening van Vrij dag Toekoe Oemar is met 1000 van zijne partij gangers te Djautoi, zuidelijk van Selimoen Luitenant-kolonel Krul] is gisteren met 2000 man daarheen getrokken. Het blad teekent hiorbij het volgende aan Uit dit telegram zou kunnen blijken, dat Oemar zich op de Westkust machteloos gevoelt en zioh langs de voetpaden, die vandaar over het gebergte naar het diepste gedeelte der Atjeh- vallei en naar het Pedirische voeren, in verbin ding gesteld heeft met Panglima Polim, wiens benden voor een paar weken te Reung-Reung ten oosten van Selimoen werden uiteengejaagd. Zonder steun van de hoofden zou hij zich daar bezwaarlijk kunnen staande houden, omdat hij er weinig invloed heeft op de bevolking, daar hij geon geestelijk voorganger is. Wij hopen dat de overste Iirull, die zijn spo ren reeds voor ettelijke jaren op het oorlogster- rein in Atjeh verdiende, onzen lastigen vijand spoedig van daar zal weten te verdrijven. Dat is trouwens ook hoog noodig. Wij weten uit dure ondervinding, dat er niet met Oemar te spotten valt, als hij samenwerkt met de hoof den des lands en de geestelijke partij, die de bevolking tegen ons in het harnas jaagt. Met iederen dag, die hem rust wordt gegund, en met ieder voordeel, dat hij behaalt wint hij in kracht en invloed. Onverpoost vervolgd en aan houdend verslagen, verliest hij die weder even spoedig, vooral in een terrein waar hij niet te huis behoort. WOLKEREN DER A4RDË. De oorrespondent van Daily Mail te Sjanghai verneemt, dat de Russische gezant te Peking aan de Chineesoho regeering beloofd hoeft, Port -Arthur te zullen teruggeven, mits Chioa belooft, uitsluitend Russische instructeurs voer het Chineescho leger te gebruiken, en aan Rusland vergunt, toezicht uit te oefenen op 's rijks middelen. Midderwijl houden vijfduizend Russen Port-Arthur bezetdrie Russische oorlogssohepen ankeren binnen, vier buiten de haven. Het volgende toont hoe de stemming in Frankrijk ep het oogenblik is De dichter Maurice Bouokor, vanwege de algemeen» Studontenvereeniging uitgenoodigd tot een voordracht, heeft verklaard over nieti anders to kunnen spreken dan over Dreyfus, •n hij nam nu de gelegenheid waar om op te komen tegen de houding van het bestuur dier Y#reoniging, hetwelk het leger onvoorwaar delijk verafgoodt en boven alles stelt. Mon staat voor de keuzo, zegt hij, aan te nemen, öf dat Dreyfus veroordeeld is op grond van één enkel stuk, welks eehtheid uitermate twijfelaobtig is, dan wel, op grond van een beweerd geheim stuk, aan zijn advocaat niet medegedeeld en waarover hij niet is ondor- vraagd. Het een is even onaannemelijk als het ander, voor ieder die om reoht en vrijheid zioh eenigzins bekreunt. Spreekt men van gevaar van oorlog bij openbaarheid, dan ant woordt do heer Bouehor „Wat mij betreft, ik acht dat het bot#r ware morgen den dag in oorlog te geraken, dan willens en wetens een schrikkelijk onrecht te laten begaan of de individueels vrijheid teniet te doen". Misschien zullen velen dit wat kras gespro ken vinden, maar het getuigd van meer gevoel dan hot advies van dan heer Duclaux, om het proces te horzien als de opwinding be daard is. Gezegde Duclaux, Pasteur's opvolger, die zioh aan het hoofd heeft gestel 1 van do adresbeweging aan de Kamer om handhaving van de gerechtelijke waarborgen dor burgerjj, heeft aan een redacteur der Matin rekenschap gegeven van zijn oordeel, dat 'Dreyfus' ver oordeeling dient te worden herzien. Edoch, op dit oogenblik echter kon dit niet, zeide hij „Ik acht de openbare meening te zeer over prikkeld. Wanneer de hartstochten bedaard zijn, zal de Regeering, wie het waarborgen van de veiligheid aller burgers ter harte gaat, zelf op deze duistere zaak dienen terug te komen en haar op te helderen. Dan wonsch ik een nieuw proces, wettelijk en rustig be handeld, en moge het dan, in het belang der gerechtightid, worden bewezen, dat Dreyfus werkelijk sohuldig is!" Een mooie redeneeringDreyfus, die on- sohuldig kan zijn, moet dus maar ten prooi blijven aan het ontzettendste lot dat iemand treffen kan, tot tijd en wijle de Franschen een beetje zijn gekalmeerd. Maar dat kan nog drie maanden, een jaar duren Intussohen grijpt de Temps dezen brief met beide handen aan om in een hoofdar tikel te kunnen beweren, dat nu het eogenblik gekomen is om na te denken en kalmte en geduld te oefenen, teneinde de Republiek en de vrijheid te redden. De ongeregeldheden buiten Parijs hebben reeds eenige slachtoffers gekost. Te Marseille is de commissaris van politie Bonnaud ernstig gekwest, een agent te Bordeaux is gewond, een agent van de bereder. politie te Lyon is van zjjn paard gevallen en heeft zioh ernstig bezeerd. To Lyon is o.a. gemanifesteerd voor de sy nagoge. Overal is overigens de kreet: Weg met de joden! gekoppeld aan het „Weg met ZolaHet ergst moet het te Marseille toegegaan zijnin vele winkels had men daar op de ruiten strooken papier geplakt met het opsohrift„Deze winkel wordt door katholie ken gehouden." Zoo hoopte men voor balda digheden gevrijwaard te blijven Het blijkt nu, dat ten slotte Zola en da di recteur van de Aurore alléén wegens beleedi- ging van den krijgsraad, die Dreyfe» veroordeelde, zal vervolgd worden. Een schijnbeweging dus, want do officieren die Zola met name genoemd heeft, vooral kolonel du Paty de Clam, zullen nu niet in het prooes betrokken zijn. Er wordt in het geheel geon nota genomen van de stijgende roeks van beschuldi gingen, waarmede Zola zijn brief besluit. En toch ligt juist in deze reeks de quintessence van het geheele schrijven, eu niet in enkele geïnoromi- neerde aanhalingen, die niet veel meer dan opmerkingen lijken tegenover het snijdende, bijtende slot. Waarom is de Ministor van Oorlog niet in- gogaan op die serie beschuldigingen Het ant woord op die vraag luidtomdat hij het licht der openbaarheid schuwt in deze zaak. De Aurore oordeelt, dat men een poging doet om de zaak te smoren. Doch het is da vraag of zij lukkeu zal. „De regeering heeft acht dagen noodig gehad om van de dagvaarding te beval len. Het blijkt nu dat het een misge boorte is geweest, zegt het blad. Niet alle der in Zola's brief genoemde heeren stellen zich tevreden met de actie der rogeering. De Ind. Beige moldt althans dat de drie schrift kundigen tegen den schrijver en da Aurore een aanklacht hebben ingediend op grond van Zola's beschuldiging dat zij „vaUcho en leugenachtige rapportea" hebben opgesteld. De advocaat van Drevfus publiceert brieven van hem vóór en na do degradatie, die vol trillende verontwaardiging wijzen op zijn on schuldige veroordeeling en dus de gedachte aan een bekentenis vrijwel uitsluiten. „Mat ontzetting denkende aan morgen, den dood weigerende uit plichtsgevoel, ale onschul dige," roept hij in den eersten uit, „I-eken ik altijd op u en op mijn geheele familie om het vreeselijk mysterie te doorgronden. In den tweeden zegt hij „Het is werkelijk al te tragisch, al te wreed, onsohuldig te zijn en veroordeeld te worden voor zoo'n vreeselijke misdaad. Bij God, dat men de onverdiende straf afkorte. Mijn hart heeft heden to sterk gebloed." Engeland heeft in Afrika een groot succes behaald, doordien de sultan van Sokoto, in Middon Soedan, na lang dra- Ion de hem door de Nigor-Maatschappij aangeboden som van 3000 p. st. heeft aangenomen. Hiermee heeft hij zich vol komen gesehikt in den afstand van twee van zijn beste provinciën, Nupe en Ho- rin. Zijn vazal, de sultan van Gandu, onder wiens gezag beide provinciën ston den, heeft verklaard, dat hij het verdrag van zijn landheer met de Engelschen ook voor zich bindend achtte. Het Fellah- of Sokoto-rijk is eenige malen zoo groot al» Engeland en telt twintig tot dertig millioen inwoners. Een ontzettend mijnongeluk is in Silezië gebeurd. In de Koningiune-mijn namelijk brak een brand uit, die spoedig een grooten omvang aannam on op hot oogenblik, dat hat bericht werd afgezonden nog niet gebluscht was. De verbindingsgangen werden afgedamd. Maandagmorgen om acht uur brak zich een stroom vergiftig kolengas uit de schacht waai de brand ontstaan was, oen baan naar dat deel van de mijn, waar nog werklieden waren. Van dezen werden verscheidene bewusteloos. Zeven mijnwerkers werden gedood en aoht zwaar gewond. Men vreest, dat nog 25 man verdoofd of dood in de mijn liggen. Algemeen opzien baart te Alexandrië de plotselinge dood van prins Mohamod Said Bey,- een neef van den Khedive Met groot praal vertoon was de prins kort geleden in hst huwe lijk getreden met da dochter van een Amerikean- schen milionairverscheiden Egyptische prinsen waven bij de huwelijksvoltrekking tegenwoordig gewoest. Des morgens na het huwelijk vond men den prins doodhij was vergiftigd. Men vermoedt, dat liij het slachtoffer is geworden van fanatieke Moharaedanen, die wraak hebben willen nemen over zijn huwelijk met een „ongeloovige". Hoe de zucht naar goud iemand en ieder benevelt en tot elk offer, zelfs van het onont- beerlijksto bekwaamt, toonen de berichten uit de goudvelden van do Klondyke. Stel u voor, zoo luiden zo, een paar honderd houten hutton en tenten, in dor haast in een groote, woeste en verspieid bevolkte streek opgericht, 800 mijlen van eenig teoken van beschaving verwijderd, waarin niets voor het oog om op te rusten, dan een eindelooze uitgestrektheid sneeuw en ijs, en dan hebt gij Dawson City, één van da vier stedon in Klondyke. In deze plaats van bijna eeuwigdurende duisternis (want er zijn slechts korte oogenblikken van Iioht tugschen 12 en 4 uur) zijn op dit oogenblik een paar honderd tnensohen bezig met goudgraven, in eon atmosfeer van veertig gr. beneden vriespunt. De rivier, welker naam maanden geleden op ieders lippen was, is tot aan den bodem bevroren, en het eenige directe raiddel van oommunicatie met de buitenwereld is afgesneden. Maanden geleden hebben de inonschen Klondyice bij hon derden en duizenden bereikt, alleen maar om als ratten te Bterven, in het gezicht van goud, waar voor zij alles opgeofferd hadden. Goudklompen glinsteren ovoral, emmers, wa terkannen, ketels, alles waar maar iets in kan is gevuld met het kostbaar metaal, maar de oigenaren daarvan liggen op sterven, waren reeds maanden geleden stervende, evenals de armste der armen in de aohterbuurten wegkwijnt bij gemis aan het onontbeerlijk voedsel. Hoe vele arme zieken hunne aigen graved gegraven hebben, terwijl zij goud zochten, zal men waarschijnlijk nooit te weton komen, maar in Juni, toen onze berichtgever in Klondyke kwam, was de bevolking van Dawson City pl. m. 6000, terwijl zij nu dichter bij de 600 komt. Ten minste 30 po. van hun die uittrokken om goud te graven zijn niet teruggekeerd, noch znllen ooit terugkeeren. Stol u voor zelf te leven in een stad zonder eenige sanitaire maatregel, zonder een druppel drinkwater, allerwege omringd van de dronken schap in haar afzichtelijkste gedaante en daarbij de thermometer 40 graden benoden nul. Drie doctoren stiorven terwijl ik daar was, zegt een ooggetuige, uit louter overspaning en uitputting. De eenige apotheker in do stad had zjjn voorraad geheel uitverkoobt en wat hij nog over had kostte van L 1 tot L 5 de flesch. Daarbij kwam de hongersnood do ellende vermeerderen. Rundvlessch tegen 3 sh. het pond, aardappel 21/» pence 12 '/a ct. het stuk, een blikje sardines van 2 ons kost 2sh. en ham en spek van 5 sh. tot T/t het pond. Groote vraag was er naar kool, maar beneden 10 sh kon men zelfs geen kooitje krijgen. Die over dreven prijzen maakten ons «venwel niot bezorgd. Want het was niet de vraag om goedkoop te leven, maar o m to leven. Toen ik wegging bood mij oen ongelukkige kerel 75. p. st. (f 900.) om te zorgen dat hij op den trein kwam, maar bij stierf den volgenden morgen. Eii dan „wat baat het oen mensch of hij de geheele wereld gewint en hij lijdt zijnen ziele schade f" Gesnapt. Woensdagochtend arri veerde aan het station Beurs te Rotter dam met den trein van 10 uur uit Brussel een net gekleed 16 jarig persoon. Aan het station bevond zich een bediende van het hotel Coomans ïd de Hoofdsteeg aldaar. De jonge man wendde zich tot dezen, noemde zich Jansen uit Rosendaal, had een prachtige gele koffer bij zich en toen de genoemde bediende hem ver zekerde, dat 't hotel Coomans een eerste klasse hotel was, verzocht bij om een rijtuig en reed naar Coomans. Na daar iets gegeven te hebben, vroeg hij wan neer er een boot naar Amerika vertrok. Daar deze te 12 uur zou vertrekken, stapte het jongemensch, dat zeer veel geld verteerde, weldra weder in het nog gereedstaande rijtuig, deed verschillende kostbare inkoopen in de stad en nu ging het naar de Wilhelminakade, waar de boot reeds onder stoom lag. Daar was zfjn rijk echter uit. Er ston den namelijk eenige Rotterdamsclie en een Amsterdainsche inspecteur van poli tie opgesteld, die terstond zijn signale ment uit den zak haalden en daar het volkomen overeenkwam met dat van den ontrouwen voortvluchtigen bediende J. H. D. van een Bank te Amsterdam, die eenige dagen geleden een som van vier duizend gulden verduisterd had en spoor loos verdwenen was, werd hij gearres teerd. In plaats van naar Amerika verhuisde de beklagenswaardige, jonge man nu naar het politiebureau aan de Kaasmarkt. HET WEER. Met het oog op den tot nu toe zach- ten winter is het wel aardig te herin neren, dat in 1658 de winter eerst recht op 21 Januari b*gon, en wel zóo, dat de kronieken er dit van zeggen „fn aese Winter is het soo harden Vorst geweest, dat men van den 21 Ja- nuarij totten 5 Maert over den Mase heeft gereden met Sleeden met 2 Paer- den, met 6 Tonnen Haring en Vis en andere Koopmanschappen meer, naer de boven Steeden tot Keulen en Maas tricht en andere Steeden, men reed ook met Sleeden en Paerden van Maeslant- sluijs op den Briel, en daar sjjn veel LandeD onder water geraekt door de sware Sneeuw. EEN WAPEN VAN f 11000. Er is een meesterstuk van fijn werk, te bewonderen te Batavia. NI. een gouden sabel, bestemd voor, en besteld door den Sultan van Lang- kat. De scheede der sabel, van gepo lijst goud, is met fijn graveerwerk in schuinloopende vakken bewerkt. Het gevest, gedeeltelijk van gepolijst en mat goud, is rijk ingelegd met bril- lanten en groote diamanten. Bovenaan bevindt zich een leeuwen kop. Kop en manen van mat goud met een kroon er op, dio geheel van in goud a jour gezette briilanteu, van bo ven door één grooten brillant is afge zet, wat 'n zonderling kleurenspel te weeg brengt, zoodat men de kroon af wisselend groen, blauw of rood ziet. Voor op het gevest is het wapen van den vorst aangebracht, zijnde een mat gouden schild met arabische letters, boven en onder stralenbundels van kleine brillant en van boven kroon eu ster van dezelfde edelgesteenten. Het geheel is bij zonder fraai. Elf duizend guiden die de sabel kosten moet, is zeker niet veel, als men ziet hoe dit werk door fijnheid en schoone bewer king uitblinkt. EENBEETJE ACHTERLIJK. Te Brussel woont een juffrouw, die nooit van spaarbanken schijnt ge hoord te hebben. Om haar spaarduitjes voor diefstal veilig te bergen, legde zij haar effecten op de vliering, op een balk van] het dak. Toen zij na eenigon tijd eens ging kijken, was er bijna niets meer van overde ratten hadden het kostbare pa pier schoon opgepeuzeld en de juffrouw was een f3000 kwijt. De brievenbesteller Zepbirin Bon- troux, die dienst te St. Etienne eu De- velej verricht, is daar een dezer dagen door arenden aangevallen. Het sneeuw de toen hij op weg was, en moede ging bij een oogenblik zitten om den storm te laten voorbijgaan. Dadelijk vielen twee arenden op hem aan, die hij ech ter met zijn met ijzer beslagen stok in bedwang wist te houden. Doch nu kwa men er nog twee aanvallers bij en de ongelukkige besteller werd door een hevigen vleugelslag op den weg gewor pen Eerst na een gevecht van een kwartier, en nadat de man menige schram had opgeloopen, kon hij van de aan vallers bevrijd raken. Bij de overdracht van een der for ten om Pretoria heeft president Kruger gezegd, dat bij hoopte dat dit fort nim mer gebruikt behoefde te worden maar dat de beste waarborg voor den vrede is zich tot den oorlog voor te bereiden. Van het nummer Aurorewaarin de brief van Zola aan president Paure w<ts opgenomen, zijn niet minder dan vier-honderdduizendexemplaren verkocht. In de afgeloopeu week zijn te Bom bay 651 menschen aan de pest gestorven. Het geheele sterftecijfer was 1540. De uittocht neemt toe, en de zaken staan stil. De chirurgie gaat ver tegenwoordig. Dr. Schlatter uit Zurich is er onlangs in geslaagd, bij een vrouw de geheele maag te verwjjderen. Het orgaan was te ziek, door kanker, om er een gedeelte van te kunnen behouden, en daarom werd tot de totaal-exstirpatie besloten, en het eind van den slokdarm aan het begin van den dunnen darm vastgehecht. Drie proeven hadden al geleerd, dat het leven zonder maag zeer wel mogelijk is, en tot dusver heeft het gemis ervan aan deze vroaw Dog geen last berokkend. Integendeel. De lijderes nam snel toe in gewicht en is nu, ruim 4 maanden na de operatie, in alle opzichten volkomen hersteld. AMBOIN k. Hare Majesteiten de Koninginnen heb ben duizend gulden doen toekomen aan den Resident van Amboina ten bate der slacht offers der aardbeving op Amboina. De Rotterdamscho Tramweg-Maat schappij heeft het voornemen opgevat ook da eilanden Goedereede en Over flakkee en Voorne en Putten door een stoomtramweg met Rotterdam te verbin den. De ontworpen lijnen zijn 1. Een lijn op het eiland Goerae en Overflakkee. 2. Een lijn van Hellevoetslnis naar Rotterdam mot zijtak naar Brielle en Oostvoorne. Een stoomveer tugschen Middelharnis en Hellevoetsluis zal de verbinding tus- schen beide lijnen vormen. In verband met deze plannen heeft de Rotterdamsshe Tramweg-Maatschappij zich heden bij adres tot de betrokken gemeente- en polderbesturen gewend, subsidie verzoekende voor den aanleg dier lijnen. Aan de totstandbrenging zijn groote kosten verhonden, die krachtigen steun en milde bepalingen voor aanleg en ex ploitatie noodzakelijk maken. De minister van Waterstaat is in be ginsel bereid te bevorderen dat de uitvoe ring door den Staat op gelijke wijze worde gesteund als omtrent de tramverbinding voor Schouwen en Duiveland is beslist, mits ook hier de provincie, gesteund door de betrokken gemeenten en andere locale belanghebbenden, bereid Worde bevonden, ten minste één derde der aanlegskosten bij te dragen. De Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij heeft zich ook tot het provinciaal bestuur gewend en zjj heeft redenen te veronderstellen, dat ook dit bestuur haar plannen zal steunen op dezelfde wijze als dit bij de lijn RotterdamZuid-Beierland het geval ts geweest, indien gebleken is dat de gemeenten, waterschappen en pol ders naar vermogen de onderneming zullen steunen. Dijkgraaf en gezworens van de Pol ders Het Oudeland en Everdina onder Sommelsdijk zijn voornemens om op Donderdag 3 Februari des avonds te 6 lf2 ure op den Doele publiek aan te besteden de levering en wegrijding van 650 M3 onderhoudsgrint. Inlichtingen dien aangaande zijn te bekomen bij den Dijkgraaf der Polders. Door het vlamvatten van een petro- leumkan onstond Woensdagmorgen al hier een begin van brand bij den heer L. J. De dienstbode geraakte daardoor in brand, doch werd door her, doelmatig optreden van den heer J voor brand wonden als anderszins bewaard. Moge dit eene waarschuwing zijn voor vole huismoeders en dienstboden, die met dit gevaarlijke vocht een beetje te los omgaan. Door de brandverzekering M. Holland te Dordrecht, is door tusschenkomst van haar Agent den heer 1. Mosselman alhier, de som van 20 gld. uitgekeerd aan de ver schillende personen die behulpzaam zijn geweest, tot het blusschen van den brand bij den heer A. W. van Bijsterveld. Naar wij uit goeden bron vernemen is door den raad dezer gemeente besloten, dit jaar naar de levering van de voor de ge meente benooiigdegriot alleen te doen in schrijven, door inwonende schippers. liet verrijden der door deze gemeente benoodigde grint voor het jaar 1898, van do kaai naar de bestemde plaats is bij in schrijving aangenomen, door de vrachtrij der Zaaijer alhier voor 41 cent per M3. Benoemd tot kierk der Secretarie alhier den heer D. de Graaff uit deze gemeente. Naar wij vernemen zal de stoomboot „Sommelsdijk" binnen kort naar de werf worden gebracht, tot het doen ondergaan van groote veranderingen, die tot verbete ring zullen strekken. Den lieer U. J. Mijs, Burgemeester alhier is als zoodanig herbenoemd. Naar wij uit goeden bron vernemen is in deze week door de Rijkspolitie alhier verballiceerd A. W. en A. Y. beiden uit deze gemeente wegens overtreding der Jachtwet. Bij de gehouden stemming voor een toe ziener van het algemeen begrafenisfonds alhier is herkozen de Heer S. Mackloet met 68 van de 125 uitgebrachte stemmen. De Heeren G. Verhage en Visser verkregen respect. 22 en 35 stemmen. Voor het examen Boekhouden van de Vereeniging van handelsbedienden „Mer- curius" te Rotterdam slaagde'de heer C. Buitenhuis. Gaarne verwijzen wij onze lezers naar achterstaande lezing van Ds. Boss in het Zondagschoolgebouw op 1 Febr. a.s. Waar wjj dezen winter zoo bitter wei nig nog op politiek terrein hebben ge hoord, zal het zeker niet teveel gedacht zijn als wjj veronderstellen dat de zaal propvol zal zijn. Dat niemand onzer ont- breke Bevolking. Ingekomen 70 m. 61 vr. Vertrokken 68 m. en 67 vr. Geboren 54. Gestorven 24. Huwelijken 15. Bevolking op 1 Januari 1897 bedroeg 1582 zielen. De bevolking op 1 Januari 1898 bedroeg 1608 zielen. Van een en ander werd proces verbaal opgemaakt. Her kingen. De Bevolking op 31 Dec. 1896 bedroeg 342 m. en 389 vr. totaal 731 vermeerderd met 33 m. en 26 vr. totaal 59 en verminderd met 25 m. en 38 vr, totaal 63 alzoo de bevolking op 31 Dec. 1897 verminderd met 4 bedraagt thans 727. Alhier hebben zioh voor de Nationale Militie lichting 1899 9 personen aange meld. De Roomboterfabriek „Herkingen" is Donderdag bij opbod en afslag gekocht door den Heer J. Warnaer te Melissant nabij nerkingen voor f 735. B. en W. der gemeente Dirksiand ma ken bekend, dat de staat vermeldende kinderen boven de zes en beneden de 12 jaren, die zich op 1 Jan. van bet loopende jaar in de gemeente bevonden, en niet voorkomen op de lijsten der schoolgaande kinderen, of van hen die huisonderwijs genieten, op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt. Dat ouders of verzorgers van op dien staat voorkomende kinderen geen ondersteuning (geneeskuudige hulp uitgezonderd van wege de gemeente ver krijgen, tenzij dat zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechten op dien staat zijn gebracht, of bot niet schoolgaan van dezen niet aan hen te wijieD is. Het bestuur van den polder Krajjenisse brengt ter kennis van ingelanden van dien polder, dat de rekening dienst 1897 en begrooting dienst 1898 ingevolge Art. 89 van het algemeen Reglement voor de polders in de provincie Z. H. gedurende 14 dagen ter inzage zal liggen ten Kantore van de Secretaris te Dirksiand. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de lijsten van stemgerechtigde inge landen van de polders Dirksiand, Nieuwe Kraijer en Diederik zijn opgemaakt en deze uitgenomen des Zondags ter visie zal liggen voor ingelanden, de beide eerst genoemde tot 4 Feb. en laatstgenoemde tot 7 Febr. a.s, van des morgens 9 tot 12 ure,. Melissant. Het aantal der in deze ge meente op 1 Januari aanwezige kinderen van 6 12 jaren bedroeg 229, dat der Schoolgaande kinderen 216. Er waren dus 13 kinderen die op voormeld tijd stip niet school gingen. 1897 telde de gemeente 1313 zielen als 656 m. en 657 vr. en vermeerderde zij

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 4