ook ditmaal wel met een eigen eandi- daat in den strijd gaan. Doch als zij daarin nietslagen, is het althans een troost, dat de liberalen ditmaal een buitengewoon kundigen candidaat in de Kamer terug willen brengen. (Be ginselen gaan wel boven talenten maar zeer bekwame tegenstanders dragen er toe bij, de quaestiën zuiver te stellen en in de toepassing der be ginselen vele klippen te ontzeilen.) Jl. zomer wilden zijne geestverwanten èn te Rotteream én te Amsterdam door het bedanken voor èén zetel, plaats voor hem ruimen, doch de heer Mees was bescheiden genoeg voor dit aanbod te bedanken. Frov. Staten. Uit de Ë*ees. Gemengd Nieuws. §*hzatsetijfc Nieuws. Van de 82 ledan, -waaruit de Prov. Staten van Zuid-Holland bestaat, zijn 58 leden liberaal, 15 anti-revolutionair, 8 roomgch-katholiek en 1 ohristelijk-histonich. Daarvan treden af in Juni a. s. 32 liberalen (waaronder Mr. Boonzajer), 6 anti-revolutionairen en 3 roomsoh-katholieken. Tot 1901 blijven zitting houden 25 liberalen, 9 anti-revolutionairen, 5 roomsch-katholiekon en 1 ohristelijk-historische. "Wellicht is het onzen lezers niet onaangenaam de namen der aftredenden in Juni e. k. in één lijstje bij elkander te hebben. Namen der Illcli- Distrlcten attredenden til,s. 's Gravenhage Mr. Heijmans v. Wadeaoyen (lib.) H. M. De Vries P. C. Evers M. A. J. M. van Roijen Mr. W. J. Snouck Hurgonje Rotterdam I Mr. P. D. Kleij Mr. S. Muller Hzn. Rotterdam II S. J. R. de Monohy Rotterdam III P. c. van Vollenhoren P. B. 'sJaoob Rotterdam IV P. Havelaar Rotterdam V A. v. Hoboken r. Cortgene P. R. Mee» Leiden A. E. van Kempen. (a--r-) J. Rinkes Borger (lib. Dordrecht J. M. P. de Joneheere W. van Sohaardenburg Delft Mr. W. K. S. v. d. Maudele A. Vermaas Wz. Schiedam P. Loopuijt Gouda. A. Knijff Hz. Mr. D. N. Brouwer P. van der Hoog Goringhem Mr. F. Boonzajer (oons.) Mr. A. C. Visser (lib.) Leiderdorp Jhr. Mr. de la BassecourCaen Mr. L. M. J. H. Kersten (r.k.) Zoetermeer Mr. J. G. S. Bevers Baron Van Rhemen r. Rhe- monshuizen (a.-r.) Vlaardingen P. Kikkert (lib.) A. van Rees Jz. Alphen n. D. Kemink (a.-r.) F. H. van Wiohem (r.-k.) Sliedrecht W. H. van Haaften (a.-r.) T. Swets O.-Beijerland G. A. van Driel (lib.) Ridderkerk C. A. Molenaar J. P. Havelaar (a-"r-) Brielle J. W. Hein van Rookanje (lib.) Middelharnis Mr. G. .1. Goekoop Dr. T. Breesnee EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Er dreigt een gevaar zegt „De Holl Welk Dit, dat zeer velen, die ver leden jaar op de kiezerslijst kwamen, er nu niet op zullen komen. Daarom zij dit woord van waarschu wing gericht tot al onze kiesverenigin gen. Wat toch is de zaakArt. 10 der kieswet bepaalt, dat de aanslag in eeni- ge belasting moet zijn betaald vóór 1 Februari. Nu spreekt art. 1 wel van vóór 1 Maart, maar zij, die hun aan slag in de maand Februari betalen, moe ten bet bewijs van die betaling aan den Burgemeester overleggen. Dit laatste nu zal voor de meesten wel een heet hangijzer zijn daar komt dan toch niets van. Alzoovóór 1 Februari moet ieder zijn belasting hebben betaald; anders komt hij niet op do kiezerslijst. Verleden jaar was daaraan voor hen, die bun belasting geregeld betalen, niet veel bezwaar verbonden. Immers de bedrijfsbelasting loopt van Mei tot Mei en die was al lang geleden betaald evonzoo de ptrsoneele belasting. Thans eohter staat het met de perso neele belasting anders. Het nieuwe personeel loopt van 1 Ja nuari tot 31 December. En|c2ie belasting moet nu geheel voor 1 Februari betaald zijn. Bekend is het dat de aanslagbiljetten laat zijn varzonden, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat thans slechts de helft van de aaigeslagenen bun ge- heelen aanslag zal hebben betaald. De andere helft beeft dat nog niet ge daan Wij dringen er dus ten ernstige op aan, dat een ieder zijn aanslag in het nieuwe Personeel zoo spoedig mogelijk geheel aanzuivertin ieder geval voör 1 Februari. Anders komt men niet op de kiezers lijst. Zegt het voort VOLKEREN DER ÜRUE. Kreta heeft nu bijna een autono mie althans de schets der regeling moet door de mogendheden zijn goedgekeurd. Dat ook hiervan echter geldt bet„tus- schen mond en beker is nog veel onze ker", zal men wel willen aannemen. De geschiedenis in bet laatste jaar was leer rijk. Het eiland bljjft, volgens de goedge keurde regeling, deel uitmaken van bet Turkscbe rijk, maar krijgt een eigen be stuur met een Christen-gouverneur, voor den tijd van 5 jaren door den Sultan met toestemming der mogendheden te benoe men Deze gouverneur zal het opperbe vel hebben over de militaire troepen waartoe ook de gendarmerie behoort. Het Turksche garnizoen zal verminderd wor den, naarmate de rust op bot eiland terugkeert. Een telegram uit EPeking; behelst dat Kiautsehau voor 50 jaar aan Dnitscb- land in pacht is afgestaan. Dat wisten we al, zal men zeggen, en dat is ook, zeo maar het bericht bedoelt bljjkbaar een tegenspraak te zijn van een ander telegram, volgens 't welk de pacht niet 50, maar 99 jaar zou duren. Dalziel zegt, dat Rusland tracht op gelijke voorwaarden Port Arthur en het schiereiland Liao To»g in pacht te krij gen, maar dat Engeland en Japan die poging vermoedelijk zullen verijdelen. Genoemd agentschap houdt overigens het bestaan van eene overeenkomst tus- schen deze beide mogendheden vol en beweert, dat Japan zich zal bereid ver klaren zijne troepen uit Korea terug te trekken, mits Rusland hetzelfde doe en ook zijn onlangs in Koroa aangestelde ambtenaren terugroepe. (Voorloopig zal hierop wel niet te rekenen vallen.) Ja pan zou in dat geval ook geen bezwaar meer hebben tegen het onafhankelijke verklaren van Korea, dat dan onder be scherming van Engeland, Rusland en Japan zou komen. Is de quaestie van het Verre Ossten, die zoo dreigend op kwam zetten, alweer verdaagd Zekerheid heeft men nog nietmaar men onderstelt het op oogenachijnlijk goeden grond En die is, dat Brittanje zich gereed maakt om met kracht de herovering te beginnen van Soedan, van dat stuk van het Nijl- gebied, dat sinds den val van Khartoem in de macht der Mohamedaansche kha- liefs gebleven is. Een tweede detachement Britsohe troepen is reeds uit Cairo vertrokken en de vooruitgeschoven post van Ed Damer wordt io allerijl versterkt. Dan komen er versche manschappen van Malta, Gibraltar an het Moederland, om de strijdmacht te brengen op de sterkte, die de opperbevelhebber voor de herove ring van Soedan noodig acht. De Parijsche Débats acht dit alles niet zonder boteekenis. Op het oogenblik, dat aller oogen zijn gevestigd op het Verre Oosten, bereidt Groot Brittanje zich voor op een expeditie in Soedan, die, volgens de gemaakte toebereidselen, van veel ernstiger aard is dan een eenvoudige defensieve expeditie. Het is een ware veroveringstocht, waarvan bet doel Khar toem is, en misschien zelfs het gansche dal van den Boven-Nijl. En dat op een oogenblik waarop in China zijn politieke en handelsbelangen kunnen bedreigd worden. Welke conclusie moet men daaruit trekken Geen andeie dan deze, dat Engeland geen verwikkelingen vreest in het Verre Oosten en zijn belangeD daar genoegzaam beveiligd acht. Hoe, dat is echter de vraag. Door geruststellende verklaringen van Duitschland's zijde, of door een overeenkomst met Japan Men weet het niet. Maar 't is opmerkeljjk, dat Engeland zelfs geen eakel schip nit Eu ropa naar de Gele Zee stuurt ter ver sterking van zijn eskader. Mag men Dalziel geiooven, dan zou Brittanje daarom zoo gerust zijn ten aanzien van het Verre Oosten, omdat het weet Japan op zijn hand te hebbeD. Zelfs wordt uit Shanghai geseind, dat eene Japansche vloot, bestaande uit drie pantserschepen, tien kruisers eersteklas, verscheidene schepen van minderen rang en een aantal torpedobooten bevel heeft ontvangen zich ter beschikking van den Engelschen vice-admiraal Buller testel len. Men gelooft, dat Japan zjjn belangen in China bedreigd ziet door Duitsch- lands optreden te Kiantschau en dat het daarom terstond zal overgaan tot ver sterking van Wei-hai Wei en uen aan leg van ean dok in die havtn. GESCHENKEN DES VREDES. Keizer Wilhelm heeft met Kerstmis aan elk zijner drU oudste zoons een sabel tan geschenke gegeven. De gevesten der wapens zijn fraai gecise leerd en op de klingen staan inschriften. De sabel van den kroonprins draagt deze opdracht: „Uw leven behoort aan het vaderland." Aan zijn zoon Wilhelm„Korstmis 1897 Wilhelm, R." Aan de keerzijde van den kling leest men„Stel uw vertrouwen op God. Verdedig u dapper om uw roem en uw eer te bewaren. Want wie zijn volle vertrouwen op God stelt, zal nooit nederlagen kennen." Naast een gelijkluidende opdracht, is in de sabel van prins Eitel Fritz het de vies „Wees getrouw en onbevreesd" gegraveerd. En op de sabel van prins Adalber staat te lezen „Trek deze sabel nooit zonder reden en steek haar nooit op zonder eer," 1898. Het jaar dat zoo pas inge treden zijn, is niet alleen belangrijk als kroningsjaar, maar ook als herden kingsjaar van verschillende feiten uit onze vaderlandscbe geschiedenis. Het is thans 250 jaar geledan,dat de vrede van Munster gesloten werd (1648); 100 jaar geleden, dat aan de Bataaf- sche Republiek een vevolutionaire Grond wet geschonken werd (1798); 50 jaar geleden, dat de eerste aanzien lijke uitbreiding van kiesrecht tot stand kwam (1848) 25 jaar geleden, dat de Atjeh-oorlog be gon. En in dit jaar zal de kroning van onze Vorstin plaats hebben. Een bergdie „werkte". Een bij den resident der Westarafdeoling ran Bsrnso ingekomen rap port van den oontroleur der ondarafdeeling Boren-Kapooas, afdaeling Sintang, meidt, dat tij dens liet bezoek van genoamden ambtenaar aan Boenoet de bestuurder van dat landschap hem hot volgend verhaal deed „Tusüchen het boTenstroomg.bied Tan de Ka lis en de Soeroek ligt da berg Bangoen-Danoem. Ter halven hoogte van den voet en den top ligt op dien berg een plateau, waarop een 18- tal huisgezinnen dit jaar hunne ladaugs hebben aangelegd. Van dat plateau daalt de berg met steile hol lingen naar de Soeroek-vlakto. Op genoemd pla teau bevonden zioh in den naobt van 7 op 8 October een 100tal personen. Ma middernacht werden zij opgesohrikt door het vallen van stee- nen, welke in aantal en grootte toenamen. Ma een kort besluit togen allen, met uitzondering van een achttal, naar de benedenvlakte. Van dit achttal bleven 2 personen boven op het plateau, de overigen gaven zich meer benedenwaart». In den vroegen morgen van 8 October j.l. hoorde men van den Baugoen-Danoein een knal als van een zwaar kanonschot, wat ook te Manga Boenoet moet gehoord zijn. Daarna zag men den top van don borg zioh in tweeën splijten, en uit de spleet een water golf van eenigo vademen hoog te voorschijn komen en naar beneden stroomen, ulles in haar vaart medesleurende, tot zij zioh in de Soerook kon ontlasten alleen do 2 personen, die boven op het plateau zijn gebleven, zij.i odtgekomen. Hunne lijken zijn echter nog niet gevonden. De overigen hebben geen persoonlijk ongeluk ge kregen. Ma de golf begon de halve top vaneen berg aan de zijde van Boonoot langzamerhand naar ben»dan te zakken, alles op zijn weg ver nielende. Een groot verlies wordt geleden door dat allo ladangs zijn vernield. Een inspecteur van politie te Pa rijs heeft dezer dagen op zeer slimme wijze een gevaarlijken misdadiger inge rekend, Hij vond hem in een koffie huis, en vreezende dat de schelm, die steeds met een een geladen pistool voor zien was, hem zou neerschieten als hij hem wilde in hechtenis nemen, bedacht hij er het volgende op. Op een briefje dat hij daarna in zijn portefeuille stak, schreef hij „Ik zit in een koffihuis vlak bij L. tegen wien ik een bevel van inhechtenisneming in mijn zak heb, maar dien ik in mijn eentje niet kan aanhouden daarom zal ik hem zijn bears ontfutselen en mij door hom naar het bureau laten brengen. Men zorge als men dit briefje vindt, dat L. nie mand leed kan doen!" Nu wachte bij tot L. heenging, volgde hem op straat, rolde hem zijn beurs uit den zak, zóó dat de man hem betrappen kon en de hulp van een politieagent inriep. Deze bracht beiden naar het bareel, waar men den gewaanden dief onderzocht en o. a. de portefeuille vond met het brief je. Toen wisten do agenten wat hun te doen stond zij grepen snel den aankla ger, die natuurlijk zeer verbluft stond te kijken. In den nacht van Woensdag op Donderdag brak te Cilpy, in Henegou wen, de dijk van een met fosfaat en tabriekwater gevulde groote groeve door, en de vloeistof stroomde met vervaar lijke kracht den weg op, dwars door de rivier de By heen, alles op zijn weg omverwerpende en meesleurende. Een jonge boer, die bezig was met bet bemesten van de dijken, werd meé gesleurd en verpletterd. De stroom plot te tegen een huis aan en wierp het om ver een meisje in het huis, de zuster van den boer, werd verstiktde geheele stal met vier paarden werd vernield en de oogst in den omtrek verwoest. De velden zijn heinde en ver met een dikke, witte brij bedekt, de boomen ontworteld, de weg is versperd, en in de By drijven massa's fosfaat. Yoor twee jaar was een dergelijk on geluk gebeurd, maar minder ernstig. De groeve was 35 meter diep en had een oppervlak van honderden vierkante me ters. De dijken waren door den regen ondermijnd. Zaak-Iloogerhuis. In de zaak der gebrs. Hoogerhuis heeft nu ook Paulus van Dijkgesproken. Mr. Troelstra Doemde hem bij zijne interpellatie in de Kamer een der verdachten Vóór de interpella tie was zoo weet men Van Dijk stilletjes naar Amerika vertrokken, welk plotseling vertrek natuurlijk met de agi tatie in verband gebracht werd. Nu 'Van Dijk in Amerika vernomen heeft, dat die agitatie nog voortduurt, heeft bij in een Frieschblad een langen brief gepu bliceerd, waarin hij o. m. de redenen meedeelt, die tot zijn vertrek geleid heb- beD. Hij scheen in Nederland vogelvrij verklaard, men schold hem uit, belas terde hem, zoodat zijne vrouw zelfs ten slotte in hem een medeplichtige zag. Zijne zaak verliep, hij werd broodelous, terwijl zijne aanklacht bij de Justitie tegen zijne lasteraars geen gehoor von den. Hij was gedwongen te vertrekken, daartoe met geleend reisgeld in staat gesteld. Nu hij vernomen heeft, dat te gen Haisma ter zake van meineed eene ge- rechterlijke instructie is geopend, ver klaart Van Dijk zich bereid eik uur naar Friesland terug te komen, om on dervraagd te worden, mits men hem de reiskosten vergoede, daar hij zelf niet in staat is die te betalen. Te Parijs is een gauwdief gesnapt, die zijn werk op de volgende wijze ver richtte. Hij kwam zeer haastig en met druk air een vollen kapperswinkel bin nen, waar hij een pakje, dat hij in de hand droeg, neerlegde op het blad, waarop de klanten hun nieuwjaarsfooien plegen neer te leggen. Ziende dat hij niet dade lijk geholpen kon worden, ijlde de man dan weer weg, zeggende dat hij geen tijd had om te wachten, en nam het pakje mee. Maar dit was van onderen dik met lijm bestreken, en zoo bleven er allicht een paar zilverlingen aan hangen. Toen de lijm echter niet vasthoudend genoeg bleek en er een paar muntstukken op den grond vielen, ontdekte men de list. BEDELAARS AAN DE IIÜIZEN. Dr. J. H. Gunning Jr. deeldo onlangs in liet Utr.Dbl. mede, wat hem verleden winter over komen is. „Een vrouw vroeg mijn vrouw t# spreken. Ze huilde danig Ik vroeg wat ze wilde en haar vuilen omslagdoek wegtrekkende, toonde ze mij haar bloote lijf! De arme stakker had „geen enkel hemdje" meer, en „dat in die barre kou Ik vroeg haar naam en adr»s en zeide te zul len informeeren, maar begreep best, dat zij met zalk een tactiek bij de goedgeloovige, niet- ouderzoekeude dames een stapel hemden zou oploopen. Mntuurlijk gaf ik haar niets. Maar ik begaf mij naar hare woning, die ik na lang zoeken vond en waar esn brutale meid van 12 a 13 jaren onmidddelyk vóór een kast ging staan, zoodat ik terstond begreep, dat daar iets verkeerds was. Ik heb de vrouw, die nog uit was, rustigjes afgewacht, en mat een oohten buit beladen zag ik haar thuis komen. Niet minder dan ze ven splinternieuwe herndou braoht zij mee, be neven» koek, kaas en een fleseh brandewijn, terwijl ze, op mjju dreiging dat als ze mij met alles liet zien, ik da politie zon halen, de bo vengenoemde kast open deed, waar geheele sta pels hemden, broeken, borstrokken enz. lagen opgeborgen. Wat was de zaak Gewetenloüze opkoopers koohten die klee- dingstukkau voor 10 a 15 cents van haar op, en zóóveel haaldo die „arme zial zonder hom- datjes" op van de dwaze geldwegsmijtende bur geressen, dat zij eiken dag eau overvload van eten en drinken in brasserij eu dronkenschap te verteren had. De vrouw is weg, zoodat zij haar kunsten hier niet meer rertoouen zal, maar dat zij na volgsters hebben zal, dat verzeker u! Het baant je van bedelaarster is in onze goodgeefsohe stad te winitgevend 1 Zal men nu eindelijk wijs worden? Zal men nu eindelijk alle aanvragau weigeren (een stuk brood uitgezonderd) en ondei geen voorwendsel iets geven zonder onderzoek? En laat men dan de diaconie en Armenzorg dubbel en driedub bel geven, opdat die kunnen helpen, waar ech te nood is, on niet langer geslepen, sluwe, ge- meene slampampers met zooveeie honderden en duizenden guldens weggaan." Het is reeds een paar weken geledaD, dat ds. (I. deze waarschuwing plaatste. Maar zij heeft nog haar nut, ook voor andere plaatsen Is het wel waar Uit Peru wordt het ongehoorde feit bericht, dat een pastoor ia een klein plaatsje in Peru een vrouw levend heeft laten verbranden we gens hekserij Eu wel in October 1897. Terwijl Woensdagnamiddag te Hellevoet- sluis de korenmolenaar met zijn wagen, geladen mat 20 zakken mais, op de Haven de brug af reed, kwam hjj met paard en wagen in de ha ven terecht, met het gevolg det het paard ver dronk en de molenaar ernstig verwond werd. BELANUKIJK. De Palistine Exploration Society" heeft een belangrijke ontdekking gedaan. Pogiugeu aanwendende om den gehselen muur aan de zuidzijde vau Jeruzalem terug te vinden, werd een prachtige groote trup ontbloot, nadat grond en gruis vau 18 eouwen weggeruimd wa ren. Deze trap bestaat uit 34 braode massieve treden, leidende naar den poel van Siloam. Er bestaat schier geen twijfel, of deze zpu „de trappen" waar Mehemina vuil meldt, „die afgaan van Davids stad." (Nab. 3 15). Ook zouda het kunnen zijn dut, naardi»n deze trappen tut de Tempel-oppervlakte leiden zij „den Opgang" zijn geweest, waardoor de Koningin vau öcUeba zoozeer ward aangegrepen bjj haar bezoek aan Koniug Salomo Varkens als redders bij schipbreuk wor den aanbevolen in '11 brief uit Auscialië aan de Temps. Het gescliiedc naar aanleiding vau het vergaan eeiier stoomboot op de Australische kust, wier beuiauuiug feitelijk gered is door eeu iyu, die aan boord zynde varkeus vau het setup naai de kust brachten. Men had tijdens de stranding geen pnke! middel, om verbinding met den wal te verkrijgen, toen een der matrozen liet denk beeld opperde, om de aan boord zyud» varkuiis met een aan boord los t® vieren lijn om hun lijf in zee te weipan, omdat zij als goede zwem mers bek»nd zyu. Door bun iiismiot en het hun dreigend gevaar gedreven, oereixieu e dieren spoedig het Btiauu en de ly,. ko.i uil door een stevig kabeltouw vor.angen worden, waarlangs alle opvarenden behouden aan land kwamen. Exploitatie van een wonderkindIn het Concertgebouw heeft eeu zevenjarig jongetje uit het ouitonlaud verbazende pro»en gegeven, voor eeu allar-respeotabelst „enthousiast" puoliek, van zyu pianospel. Terecbt schrijlt V. M. iu het Handelsblad „Al verbaast meu zioh ook uog zoo zeer over dit kind en al zet men nog zoo'u „hoe-is-het- mogelyk-gezicht, tooh mankt zich eeu gevo®t van deernis van ons muester, Jat dit knaapje op zoo'u jeugdigen leeftyd zijn gaven uoet toouou om geld veel geld voor zijn ouders te verdienen." Waarom wordt dit soort exploitatie van een jong kind ook toegelaten Da „kunst" wordt e>- waarlijk niet mede ge diend. Dat erkent ook V. M. En dan nog Van honger omgekomen Op le achterka mer van de tweede verdieping vaii een huidje in de Westerstrant moet een man van honger zijn omgekomen. Er woonde daar een Be-jarig kleermaker met zyn zuster, die een paar jaar jonger is. De oude, werklooze kleermaker was dertien wek»n huur schuldig. Dintdagmiddag begaf zi«h daarom een juffrouw, die beneden woont, naar de woning. Toen zij de deur opende, kwam haar een verstikkende lucht tegen. In het armoedige kamertje lag onder een laken op dan grond een lichaam. Daarnevens zat de oude zuster van den kleermaker iu oen half verwezen, deerniswaar- digon toestand. De juffrouw begaf zich naar de politie. Bij het onderzoek, door ean agent ingesteld, bleek, dat het lichaam onder het laken, het lijk was van don ouden man die, naar men zegt ten ge volge van gebrek, een tiental dagen geloden was gestorven. Het lijk verkeerde in zoo verregaanden staat van ontbinding, dat de agent verklaarde veel lij eu te hebben gezien, zelfs van drenkelingen die langen tijd in het water hadden gelegen, maar nooit een zoo afgrijselijk meniohalijlc over schot als het hier vei toonde. De oude zuster bleek ook zelve in zoo deer- niswaardigon toestand van zwakte te verkeeren, dat zij onmiddelijk naar het Binnen-Gasthuis vervoerd moest worden, waar zij nu voorloopig verzergd wordt. De buren verklaren, dat zij wel een enkele maal de oude vrouw levensmiddelen hebben willen toestoppen, maarj dat deze da kamer deur mensohenschuw had dichtgetrokkan. Yan onaangouameu reuk hadden ze, zeggen ze, niet» gemer kt. Zich VerwijderdMet de Kerst dagen ging den heer V., directeur van een suikerfabriek te Rozendaal, voor eenige dagen, naar het heette, op reis. Nu heeft men echter te R. een brief van den heer V. ontvangen, waarin hij zich failliet verklaarde. Men denkt dat de schrijver in Amerika is. BEHEKST. Wat misschien nog nooit is gebeurd, geschiedde dezer dagen te Oudehaske (Friesland). Een vrouw was betooverd ende hulp van den duivelbanner bracht geen genezingGelukkig kwam iemand op de gedachte het kussen der vrouw te openen, hg vond er een krans in, die terstond ten vure werd gedoemd en tegelijk vlogen, onder een helsch la waai, een aantal zwarte pikzwarte katten naar alle kanten heen De vrouw is nu genezen, maar voor zichtigheidshalve houdt men de deuren secuur gesloten, anders mocht er weer eens een heks onverwacht binnenkomen Soinmelsdijk. Loop der bevolking ge durende het jaar 1897. Werkelijke bevolking op 31 Decem ber 1896 1363 M. 1401 V. samen 2764. Vermeerdering M. V. M. en V. door geboorte 41 39 80. vestiging82 87 169. Geheele vermeerdering 123 126 249. Vermindering door sterfte 22 17 39. vertrek 111 147 258. Geheele vermindering 133 164 297. Dn bevolking is dus in 1897 ver minderd mot 10 M. 38 V. samen 48, zoo dat de bevolking op 31 December' 1897 bedroeg 1353 M. en 1363 V.samen2716, Gedurende het jaar werden huwe lijken geslolen. Door den heer Commissaris der Ko ningin in deze Provincie is tot Gemeente veldwachter alhier benoemd J. 8. Frede- riks, marohaussee te paard, gestationeerd te Hallum, gemeente Ferwerderadeel. De benoemde heeft verklaard deze benoeming aan te nemen. Middelharnis. In het afgeloopen jaar werden alhier door de schutsluis gesehut, zoo klein als groot, 1166 vaart uigen die naar binnen kwamen en 1164 die vertrok ken, met een gezamenlijke tonneninhoud van 65,998 en 66,415. Overzicht der bevolking, over het jaar 1897. Vermeerdering door geboorte 143 en door vestiging 289, samen 432. Vermin dering door overlijden 48 en door vertrek 264,samen 312. Totale vermeerdering 120, zoodat de bevolking der gemeente op 31 December jl. bestond uit 2128 mannen en 2103 vrouwen, samen 4231. Er werdenSl huwelijken gesloten. Benoemd tot hoofd der bewaarschool alhier, Mejuff. Zonneveld uit Schiedam, door wien de benoeming is aangenomen. Naar men uit goede bron verneemt is door de ge.neente-politie alhier tegen A. SV uit leze gemeente proces- verbaal op- ge.u itk wegens strooperij, het schieten met "eu geweer opeen haas in het jacht veld. Benoemd tot ouderling in de Ger. Kerk alhier den heer Wijnboff in plaats van den heer M. Kits die aftredend was. 12 Ja a u-tri. Hedenavond werd bij den heer A.-v. d. Moer door het algemeen be grafenisfonds vergadering gehouden tot net gevea van verslag der rekening over het boekjaar, welke rekening werd goed gekeurd. Naar wij vernemen zal binnen kort een weedo zoon van den banketbakker de la Beije alhier, zich naar Texas Z. A. be gaven, terwijl aldaar door de eerste een hoeveelheid land is aangekocht, om het tot bouwl tnd te bereiden. Stad aan 't Haringvliet. Dinsdag 1.1. werd dooi- den Hoar K. vau Bokhoven te Som- melsdijk de herbouw van de afgebrande sohuur van Jl). v. Gurp alhier aanbesteed aan G. v. Wageningen en J. Gestel beiden alhiar voor de som van 2000 Gld. Ooltgeusplaat. Ji. Maandag laat in den - ond werd de geheele wasch van D. B. alhier vermist welke op een omheind bleekveld gelegen was, na kennisgeving werd het zelfde echter weer in de Kerk- gracht terug gevonden, slechts enkele Gebori Marina O veile gehuwd Ruitar Sr.la eer gen. Middel Gekori Cornelis Overle Johanna Stad Gebor ria Yan Overlel van Aa| Gebori Beljaars, Overig B. Jong< Gebor M. Kan Y#n Mi en D. b| man en Kagchel v. J. G Getro- jd. 32 jd. 23 Geboij anus jJ Petrus Maria Overl Troost Jacob S Geboi Willem Bok. Getro| Van M Sohreur Overl weduwe Predl Middell 6 uur Stad aa DeD I Ooltgei Ds. Ru Stellenc Ouddor Ouddoi Dirksla Melissa Bero Gispen Te O Bero te Sex te Mak te Nijlc Eerdbe' (Fr.), c Bcda ta Hoo te Sua Langes eand. door Bero 1 W ateri Hoende V

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 2