voor de Zuid-llollaiidfeclie en §cbe Eilanden. Zaterdag 1 Januari 1898. Twaalfde Jaargang No. 637. Antirevolutionair Orgaan (Eerste IN HOC SIGN O VINCES uitgever: Voorbij. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T BOEKHOVEN. SOMMEMjSMJK. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken vooa* cle fledacfae ftestesiigl, Arövertemliöia en ver fiere Idminisfralie fraww.w !oe te zenden aan den Uitgever. filit nummer Inslaat uit twee Bladen. Nog weinige uren, na het ver schijnen dezer regelen, en ook het jaar 1897 zal geheel zijn weggevlo- den, om plaats te maken voor een nieuwen jaarkring. Onwillekeurig worden onze gedach ten nog eens terug geleid naar het geen wjj in het oudejaar doorleefden. Niet alleen naar onze persoonlijke ervaringen. Maar ook naar hetgeen ons volk als volk overkwam en naar hetgeen onzen geestverwanten als christelijke partij wedervoer. En wie zal met ernst bij deze din gen stil staan en in een alregeerend God gelooven, zonder te erkennen, dat ook in het jaar 1897 de stroom van Zijne onverdiende zegeningen groot, ja geweldig was. Noch oorlog, noch pestelentie teis terde ons Vaderland, en in ruime mate gaf God aan onze voorgange ren op staatkundig gebied kracht en moed om overeenkomstig de begin selen van Zijn Woord te getuigen. En al waren de dadelijke resul taten van dien arbeid niet zooals wij ze wenschten, toch kunnen wij er ze ker van zijn, dat die arbeid niet te vergeels is geschied, maar ons nader heeft gebracht aan hetgeen God met onze natie voor heeft. In dit doen Gods, niet in het eigen werk, rust het geloof. Dat heelt eene christelijke partij voor bij eene niet christelijke. Buiten God om stelt de mensch zich ook geheel aansprakelijk voor de gevolgen van zijn handelin gen, en, kortzichtig als hij is, Kan hij die aansprakelijkheid onmogelijk dra gen. Doch wie in de vreeze Gods han- d it, hoef; enkel toe te zien, dat hij op den n chten weg wandelt. Het einde van di n weg kan hij dan aan God OV i hiiell. En zoo kan nij dan ook weer moed rapen om het volgend jaar den levens strijd voort te zetten. Moge de nieuwe jaarkring voor on ze lezers een recht gezegende zijn, Kaar huis De Tweede Kamer is op 23 December tot nadere bijeenroeping uiteengegaan, nadat zij de meeste voorhanden wetsontwerpen had be handeld. Het hangt nu maar af van de activiteit der h.h. Ministers, of de Kamer spoedig hare zittingen kan hervatten. Persoonlijke dienstplicht, leerplicht, ongevallen-verzekeringen bescherming van kinderen schijnen het meest vooraan te liggen, en het eerst te zullen worden ingediend. Wat het afgedane werk betreft, was de laatste dagen heel goed te bespeuren, dat de grondigheid der discussie leed onder het verlangen en de pressie om toch maar aan het eind te komen. Toch zijn de laatste hoofdstukken der Bcgrooting niet van gering belang. Daarom zou het wel wenschelijk zijn, dat men of een weinig vroeger aan de Begrooting begon, of een ge deelte tot na Kerstmis verschoof, óf de volgorde der hoofdstukken eens omkeerde. Intusschen zijn wij dankbaar voor de vele goede woorden, door menig Staatsman ten voordeele van ons volk gesproken Onze geestverwan ten hebben hierin een ruim aandeel gehad. Opzichtens het bestuur van Indië, de algemeene politiek, het hooger en lager onderwijs, de open bare eerbaarheid, bezuiniging in de financiën enz. hebben zij terdege de vlag der beginselen ontrold. ïOLkinti:^ s&i'iHs .vist»*:. „De verdeeling van Cliina", schrijft da Inddp. boven een niet onbelangrijk telegram uit Peking. Maar de officieuse Nordd. AUg. Zeity. zegt „dat tot dusver uit niets valt op te maken dat ecii:- go mogendheid een verdeeling van het Chinec- sche rijk beoogt. Zoo de bezetting van Hong kong door Engeland, en de verovering van groote landstreken in het zuiden van China door Frankrijk, niet het uiteenvallen van dat ri,k hebben tengevolge gehad, ziet men niet in, waar om de verwerving van koloniale etablissementen en de aanwezigheid van Duitsohe of Russische oorlogschepen in eenige haven van China, daar toe zou moeten leiden. Geen enkele mogendheid kan op het oogenblik geacht worden, aan de bescherming jharer onderdanen in China een vorm te willen geven, die zoo hoogst gewichti ge gevolgen zou kunnen hebben". Aldus het officieuse blad. Maar de Kölnische is van hot gevoelen der Indépendance „Duitsch- land heeft Kiautschau, Rusland Port-Arthur in bezit genomen", zegt zij. „De andere mogend heden zullen niet lang aohterat blijven. De ver deeling van China is begonnen". Wie nu geljjk heeft, zal de toekomst leeren. Maar wij houden het met het Keulsche blad, als we letten op de groote conoessiën, door China reeds aan Rus land gedaan, op de douceur aan Duitschland geschonken, en op de eisohen, die andere mo gendheden, vroeg of laat, zeker niet nalaten zullen te stellen. Als er één eet uit den Chi- neeschen schotel, komt een onverzadigbare ap petijt vanzelf bij de anderen boven. To Shanghai neemt men algemeen aan, dat Japan in overleg handelt met Engeland, en dat dus te avond of morgen een nieuwe Twee- en Driebond in het Yerre Oosten zioh zal doen gelden Brittanje en Japan eenerzijds, Rusland, Duitschland en Frankrijk, mot zwakken steun van Oostenrijk, anderzijds. En het lijdt geen twijfel, of de Tweebond zal ter zee dan verre weg de sterkste zijn. De Britscho vloot, onder bevel van vice-ad- miraal Buller, is nu op weg naar het noorden men gelooft dat zij in opdracht heeft, den eisch te steunen van den Britschen gezant te Peking, sir Mao Docald, om aan Engeland concessiën te doen, welke opwegen tegan datgene wat aan Rusland en Duitschland is weggeschonken. Volgens een ander tegegram uit Shanghai, zal het Britache eskader eene groote demonstra tie houden te Chefoo, de voornaamtte haven tus- echen Canton en Shanghai, alt tegenhanger van wat de Russen te Port Arthur en de Duitschers te Kiautschau hebben gedaan. Edoeh, dit is weinig meer dan een vermoeden. Wat Engeland tegen de vestiging van Rusland en Duitschland in China zal ondernemen, weet men officieel nog niet. De Times acht een onmiddelijk optreden van Brittanje noodig noch wenschelijk. Het kan afwachten wat er verder gebeurt. Maar onder- tussohen zegt hetzelfde blad, dat John Bull wis en zeker om zijn portie van de Chineesohe kluifjes zal komen. De Press Assosiation spreekt het bericht tegen dat de Britscho vloot in Oost-Azië Noord-op zou zijn gestoomd, om in de buurt te weren van de golf van Petchili, wanneer daar gehandeld moet worden. Dan, zoo wordt beweerd, vindt men het in Engelsohe offieieele kringen bepaald belachelijk, dat aau Japan en Brittanje het plan wordt toegeschreven] om hun protectoraat over Centraal-China af te kondigen. Nu, dit zou ook wat al te kras zijn. Maar hetgeen niet belache lijk wordt genoemd is de opinie van velen, dat Engeland en Japan saam wel eens een Tvvoe- bond zouden kunnen vormen, om aan hun eventueels eischen tegenover de andere mogond- heden kracht bij te zetten. Het nieuws uit Oost-Azië is overigens heden al zeer schaarscli. Het belangrijkste lijkt een telegram van de Times uit Peking, meldende dat de Chineezen Port Arthur van proviand voorzien en de forten om de stad zullen herstellen onder toezicht van Rusland. Het bonoodigde geld wordt door Rus land verschaft. Verder meldt het blad, dat de Russisoh-Chi- naesche bank te Peking, ten deze handelend voor het Rusrische gouvernement, aan China 120,000 Berdan-geweren heeft aangeboden, te betalen over vijf jaar. China heeft dit aanbod aangeno men. Beide mededeelingen wettigen zeker wel het Caveant Consulesdoor den Times-correspondent der Engolsche regeeiing toegeroepen. Nog verzekert de Timesdat de geruchten omtrent een lingelsch-Japansch samengaan voor barig zijn, maar dat het geen vorwondering zou baren, indien zulk een samengaan bet resultaat werd van de politiek, welke door sommige Europeesclie mogendheden in Oost-Azië wordt gevolgd. Iu velband hiermee is zeker de tijding van belang, dat Japan het hangend geschil met de Vereenigde Staten heeft opgelost. De Japansche règeering heeft door haar gezant te Washing ton aan den Amerikaanschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken laten verklaren, dat zij h iar protest tegen de inlijving van Hawaï intrekt. Waarsohij. lijk is do rogeering in Tokio van oordeel, d t zij elders binnenkort genoeg te doen kan krijgen, om zich nog aan een twist te wagen met een machtigen nabuur als de Amerik. Unie. Want dat ook Japan „waakt", spreekt vanzelf. Het ministerie houdt, zoo wordt uit Kobe geseind, langdurige vergaderingen, waarbij booge militai ren tegenwoordig zijn. Van de uitgezeilde Japan- sohe vloot hoort men niets. Misschien kruist zij in do Gi-.le zee of heeft ze boers gezet naar Wei-liai-Wei. Van Engelsohe zijde wordt nogmaals tegen gesproken hot bericht van de Koln. Zeitg. over het verband tusschen de verkenning van de Daphne in de haven van Port-Arthur en da komst van de Russische oorlogschepen aldaar. Toen de Daphne de haven binnenkwam, zoe meldt Reuter uit Londen, lagen de Russische schepen daar reeds. Is dit waar, dan pleit het nog meer voor de innige verhouding tusschen Ruriand en China. „Men" beweert, dat Rusland zelfs heeft aange drongen op het verwijderen van de Engolsche ingenieurs uit den Chineesohen spoorwegdienst. Natuurlijk is er nu niemand meer, die meent, datgene Duitschland dat weer zal loslaten wat hat op zoo eigeuaardig-eerlijke manier verkregen hoeft. Dat de moord op de missionarissen een voorwendsel was tot de annexatie, wordt haast algemeen toegegeven. Beschamend-openhartig zegt de Kreuz. Zêit., dat Duitschland al veel vroeger zonder voorwendsel de Chineesohe baai had mooten inpalmen. Clientulpo bezet door de Engelsche lan dingstroepen van het Britsch eskader in de Chineeecho water en. Chemulpo is een belangrijke haven aan do kust van Korea, en ligt slechts op sonige uren afstand van Seoul, de hoofdstad van het schier eiland. Daar nu, als gevolg van den laatsten oorlog, Korea rechtens onder Japansoh protec toraat staat al speelt Rusland er ook de eerste viool moet men uit die bezetting van Chemulpo wel afleiden, dat Japan en Brittanje het eens zijn geworden over hun b.ider hou ding in de Gele zee. Aldus de Inddp., die echter de juistheid van het bericht niet loven bedenking verheven acht. Andere bladen weten te vertellen, wat de aanleiding was tot het optreden van Brit tanje. De koning of keizer van Korea moet aan zekeren Engelsehon ambtenaar, den hoer Mc Leavy Brown, „adviseur van den Koreaan- schen douanedienst", zoo maar in eens zijn ontslag gegeven en een Rus in zijn plaats be noemd hebben. Hierdoor werd feitelijk heel de dienst der in- en uitvoerrechten in handen van Rusland gesteld en kon de gezant des Czaren, de heer Speyer, naar goedvinden over de financiën beschikken Uien' behoeft dus wel niet te vragen, wie op deze handeling van den Koreaansehen koning invloed had geoefend. Dooh zoodra werd zijn besluit niet bekend, of de EDgelsche consul-generaal zond een pro- tost in, dat veel overeenkomst had met een ultimatum. En thans, om kracht bij te zetten, stoomde de Britsche vloot van 17 schepen tot voor Chemulpo en zette daar, als men dan de berichten gelooven mag, troepen aan wal. Den koning sloeg de schrik om het hart, en hij haastte zich den heer Leavy Brown in zijn ambt to herstellen. Maar ondertussehen schij nen de Engelschen in Chemulpo to blijven, en dat wekt in Seoul groote ongerustheid. Ta meer, daar beweerd wordt, dat de Japansche regeering een vloot van dertig oorlogschepen gereed houdt om zoo noodig de Engelsche regeering te steunen. Zal Chemulpo nu het „steunpunt" zijn, dat Brittanje voor zioh eischt, waar Rusland Port- Arthur nam en Dnitschland de Kiautschau- baai Maar wat krijgt Japan dan, dat in naam op Korea de meest» rechten heeft? En zal Rusland lijdelijk toezien dat Brittanje zioh op het Schiereiland nestelt? Zoo zou mon nog veel meer kunnen vragen. Maar alles is saam te vatten in deze eene vraag, die de Inddp. ten slotte stelt: Wat zal er uit dit alles voortvloeien Volgens een Reuter-telegram uit Tokio heeft de regeering Zaterdag de Kamer ontbonden, daar zij wegens de samenstelling en de hou ding der partjen een motie van wantrouwen voorzag. 't Schijnt, dat het intusschen ook met de regeering zelve niet pluis is. Althans, de Ja pansche minister-president en de minister van marine hebben hun ontslag gevraagd. Men zegt, dat nu graaf Ito de leiding van het mi nisterie op zich zal nemen. De ontruiming van I&.assala door de Italianen, en de overdracht aan de Egyptische troepen, heeft eindelijk plaats gehad. Woensdag is voor het fort een afdeeling Egyptische troepen aangeko men, sterk 900 man, die buiten de ves ting haar kamp opsloeg. De Italiaansche gouverneur, omringd door een eerewacht, ontving de aanstaande bezetting; op het fort werd de Egyptische vlag naast de Italiaansche geheschen. De eigenlijke overdracht had op den Eersten Kerstdag plaats. Toen werd de Italiaansche vlag neergehaald en trok het Italiaanscge garnizoen at. Een tele gram uit Massowah maakt van het feit melding, zoodat Italië nu voorgoed, maar met eere, de stelling kwijt is, waarover vroeger al zooveel te doen is geweest. Uit Soedan zijn de berichten minder vreedzaam. Te Kairo wordt vertelt, dat de kha- Iief voornemens is de Egyptische troe pen aan te vallen. Men brengt dit gerucht in verband met het vertrek van majoor Wingatt naar den BovenNijl. De Derwischen zijn nit Shendy en Me- temneh opgerukt en trekken in de rich ting van Berber. Intusschen hebben de inlandsche hulp troepen van het garnizoen te Kassala, die onlangs in Egyptischen krijgsdienst overgingen, don 22on van deze maand den post Elfesher der Derwischen ver rast, welke aan cle Atbara is gelegen. Zij verjoegen den vijand en brachten hem gevoelige verliezen toe. De stelling werd genomen veel vee, kameelen en mondvoorraad vielen den veroveraars in handen. Onder de dooden moeten twee Emirs dei- Derwischen zijn. Ë&mneulanh. HET NUT EN DE LIJKVERBRAN DING. Naar aanleiding van het door het Nut uitgegeven boekje „Waarom lijk verbranding verboden?" fschrijver Dr. A. C. Harteveld te Leiden), heeft het departement Heerenveen der Maatschap pij tot Nut van t Algemem Maandag op zijn laatste vergadering, mot alge meene stemmen de volgende motie aan genomen, die ter kennis van het hoofd bestuur zal worden gebracht „Het departement Heerenveen, ken nis genomen hebbende van het door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgegeven geschriftje: „Waarom lijk verbranding verboden spreekt er zijn leedwezen over uit, dat het hoofdbestuur gemeend heeft partij te moeten kiezen in eene quaestie, waar omtrent ook onder, de leden der maat- shappij nog zooveel verschil van gevoe len bestaat dat het dit gedaan heeft door de uit gave van een geschrift, dat niet gelezen kan worden zonder een gevoel van wal ging op te wekken en dat dus, afgeschei den van den inhoud, naar de mcening van het departement, ook om den vorm, ongeschikt is om onder het volk ver spreid te worden en gaat over tot de orde van den dagv" Vleiend is dit zeker niet, maar wat hier van het brochuretje van den heer II. wordt gezegd is maar al te juist. Het boekje is walgingwekkend. NOODIGER DAN LEERPLICHT. Men leest in het Clir. scho'olbl. „Eene enquête naar het kinderlijden door den afschuwelijken kanker van den alcohol kan niet genoeg toegejuicht en aange moedigd worden. Bleek en uitgevast met eene verbeelding, besmet door wat het oog gezien, het oor gehoord heeft van de beestachtigheid der dronkenschap, die moeder der ellende en verbastering, komt een deel van Neêrlandsch jeugd in de scholen. En daartegen doet de overheid niets. De nalatigheid van vaders, die de helft misschien van hun weekloon ver zuipen, wordt niet gestratt. Alsof niet de voeding hunner kinderen een plicht der ouders ware. Alsof niet het kind moest eten, voor het kan leeren Welk eene armelijke bescherming van het zwakke en verwaarloosde kind is het dan niet, als men de ouders wel dwingt het te laten leeren maar ze vrij laat het te laten verhongeren. Dat vloekt tegen alle barmhartigheid. De sprookjes der ethische concentratie zal het mis handelde, holoogige kind moeten aan- hooren, ^terwijl het honger heeft. Welk eene Tantaluskwelling Wil de Overheid ingrijpen in de ge zinnen en nalatigheid tegengaan, dan ligt de leerplicht niet vooraan." fmemeiiyd Nieuws. Roekeloos. Vier jongelingen, die zich op eene wijk in de Eriesche ge meente Schoterland vermaakten met schaatsenrijden, waagden zich te dicht bij de ringvaart en zakten allen door 't ijs. Na langdurige worsteling gelukte het hen op 't droge te komen. De man op lagerwal. De toestand van den Holl. onderwijzer te Londen is nu aanmerkelijk verbeterd. Zijne fa milie zal nu voor zijn toekomst zorgen. Liefdegaven behoeven, naar de heer Henderson ons meld, niet meer inge zonden te worden. Totaal ontvangen f 27.70, waaronder f 25 van N.N. (Rot terdam) voor de lieden die hem opna men. Het zal den heer H. aangenaam zijn, bericht hij ons, alle brieven voor den onderwijzer bestemd, „onmiddelijk" (direct aan hem te doen geworden. Zijn bijzonderen dank richt hij aan hoof den van scholen en schoolopzieners (al len persoonlijke vrienden), „die harte lijke blijken van belangstelling betoond hebben." Een woord van dank komt, dunkt ons, ook den heer Henderson zelve zeer bij zonderlijk tee voor de kordaatheid en kieschheid, waarmede hij in deze zaak handelde. Hij heeft een welverdiende satisfactie van zijne bemoeiingen. Enkele bladen waren zoo onbeschei den den man op lagerwal met naam en toenaam te noemen. Dit kwam ons minder passend voor-

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 1