Toilet-en Huisl Natuurboter J. it. Cilitffl] Eau de Cologne eh 1. Koek ver Gerookt Spek Hup de Grootstraat 93 ROTTERDAM. i BsclamGs, Mededsalingea ens. Biinnenland. OudsSe J'a&rit S p on zen, Droogerijei Plaatselijk Nieuws. f28 per ton. 54 cent per Kilo. f 1.20 per kiilo Maurils van Gelder. Heehtzaken. dii| Tan ïja en werd door Li-Hung-Chang ingericht ala oorlogahaveu ran den eersten rang. Port arthur is heal sterk, en alloen de onvergefelyko verznimen der Chineezen maakten't den Japan- neezen mogelijk, de vesting op 22 Nov. 1894 naeenkmt bombardement te bemachtigen. En die prachtige stelling is thans in het be zit der Russentijdelijk slecht», als man het geloovon wil. Of nu de Chineeicho regeering in derdaad, zooals een Russisch blad verzekert, met vriendelijke belangstelling die „tijdelijke" bezetting van Port Arthur door de Russen be schouwt, kunnen we daar laten. Ruslands ant woord op Duitschlands handelend optreden heeft zich in elk geval niet lang doon wachten. Reden tot ongerustheid is er evenwol voor Duitschland geenszins. Japan, dat feitelijk voor Rusland oor log heeft gevoerd, en de Vereenigde Staten, heb ben meer reden tot ontstemdheid Of die ook zullen probeeren zich schadeloos te stellen, moet men afwachten. De Times spoort Brittanje tot zulk een stap reeds aan „Toen Hongkong in 1841 door Engeland be zet werd, was het van 't hoogste belang, den toegang tot de rivier van Kanton te beheerschen. Thans is echter Sjanghai voor ons van veel groo- ter beteekenis, en Sjanghai ligt dichter bij Kiaut- sohauw, eu zelis bij Port-Arthur, dan bij Hong kong". Het wordt dus tijd, meent de Timesdat Engeland allereerst de eilanden bij Sjanghai in bezit neemt, omtrent welke trouwens reeds in 1846 is bepaald, dat ze aan geen andere mo gendheid afgestaan worden. De Morning Post gaat nog iets verder en meent, dat, waar Duitsohland onrechtmatig bezit neemt van eens anders goed, en Rusland onder den sohijn an wettigheid nagenoeg hetzelfde probeert, Engelandjin het betrachten der Euro- peesche deugden niet ten aohter mag blijven en minstens Port Hamilton of Port Lazerews moet bezetten. Dus komen van drie, straks misschien van vijf kanten, de liefhebbers voor do vette Chi- neesche kluifjes opzetten. En de eigenaar kan weinig an Iers dan ze laten toetasten, 't Is een verheffend sohouwspel 1 Volgens een Parijschen oorrespondent van de Köln. Zeit. is reeds acht dagen geloden de Engelsohe kruiser Daphne, niettegenstaande het verbod van den havencommandant, de binnen haven van Port Arthur binnengeloopen, klaar blijkelijk met het doel om zich te overtuigen, of er zioh ook Russische sohopen bevonden De Daphne heeft daarna de haven weer verlaten, e» men verwaohtte toen elk oogenblik in Port Arthur de komst van een Engolsch eskader. De Chineesche regeering diende intusschen haar beklag over het verschijnen der Daphne bij de vertegenwoordigers te Peking in. En mis schien is toen achter de schermen wol wat ver handeld tusschen den Ruasisohen gezant, en het Chineesche gouvernement, waarvan het resul taat waa, dat een Russisch eskador Port Arthur bezette. Op die manier zou dan Enge land een kool zijn gestoofd. DE GEBROEDERS HOOGERHUIS. Dit comité heeft ten doel middelen te beramen om de werkloosheid in de verschillende vakken te doen kennen eu te bestrijden. Het heett een rapport op gesteld dat in de vergadering van on geveer 600 mensehen werd voorgelezen, en waar uit bleek, dat zich hadden opgege ven 400 werkloozen, meest uit de bouw vakken, waarvan 843 gehuwd en met 758 kinderen. Volgens deze opgaven zouden dus 1501 personen onder de ge volgen van gebrek aan werk lijden. Dit zoover het eerste deel der taak van het comité betreft. Tot de werk zaamheden van het tweede deel behoort o. a. het beleggen van vergaderingen als die van gisteren, waarbij sprekers van uiteenloopende richting optreden en hun meening en voorlichting ten beste geven. In die vergadering zou Mr. P. J. Troelstra, het Kamerlid, gisteren het woord voeren en dit is inderdaad ook ge schied. De heer Troelstra leverde in een uitvoerig betoog critiek op de ge wone „lapmiddelen" om de werkloos heid tegen te gaanals emigratie, lief dadigheid, verzekering, spaardwang enz. Spr. nam daarna in zijn betoog op de parlementaire actie, die gemeentera den en andere lichamen van openbaar gezag van aard zou doen veranderen. De beide armen van den bestrijder der misstanden in onze maatschappij zijn economische (vak) organisatie en politie ke vertegenwoordiging. Aan het einde van Mr, T.'s speech ging er maar een heel matigjes applaus op, schoon de zaal stampvol was, maar toen het debat begonnen was kreeg de vergadering al heel gauw het gewo ne aanzien van een socialistisch onder onsje. Samson en Yan Emmennes voeren geducht uit tegen „het gemodder" van Mr. Troelstra en of deze zich al ver antwoorde, het baatte niet veel. Over een week zou hij weer komen, zeide hij. Wat nu volgde, vertelt een ooggetuige als volgt Er wordt geschreeuwd„Je weet wel dat ze dan in Rotterdam zjjn {rumoer, gehamer van den voorzitter). De heer Troelstra „Goed, er zullen toch wel een paar van de kampioenen hier blijven". Geweldig rumoer. De vergadering gaat staan en loopt uit). De voorzitter. „Ik zie mij genood zaakt de vergadering te sluiten". De een schreeuwt nog harder dan de ander Een spreker klautert op het tooneel en gaat het woord voeren ten gunste van het recht van Emmenes om nogmaals te spreken Yan Emmenes houdt beneden nog een toespraak, die van het tooneel af met allerlei personenlijke erwjten be groet wordt. Dan komt Samson op voor zijn per- We mogen veronderstellen, dat onze lezers in de laatste weken het een en ander aangaande deze lieden gehoord en gelezen zullen hebben. Hun zaak is door den heer Troelstra in do Kamer ter sprake gebracht en 't schijnt ons toe, dat zij nog lang niet geëindigd zal zijn. 't Komt niet in ons op, een woord over het „schuldig" of „onschuldig" van dozo mannen te spreken. Men heeft dat wel op volksverga deringen laten doen, maar op zulke bijeenkom sten kan men onmogelijk deze zaak grondig onderzoeken. We wenschen alloen onze lezers beknopt in te lichten, hoe die zaak thans staat. In den nacht van 5 Deo. '95 werd te Beet gum, in Friesland, inbraak gepleegd, ten huize van een ouden man, een zekeren Haitsma. Hu gebeurde dat daar wel moer. 't Is er een onveilige, socialistische streek. Er werd geworsteld, er werd geschoten, er vloeide bloed. Als schuldig aan deze misdaad worden ia Aug. '96 de drie gebroeders-Hoogerhuis veroor deeld tot 12, 11 en 6 jaar tuchthuisstraf. D/YT"T,I7E) F\ A TA/T De heer Troelstra neemt aan, dat de reohtors [\vjl 1 j L/A1V1, volmaakt te goeder trouw waren. Hij wijst er echter op, dat de gronden voor die veroordeeling zwak waron. De gebroeders ontkenden pertinent. Nu, dat gebeurt meer. Ze waren evenwel veroordeeld op 'tgetuige- nis van dieD ouden man, van zijn huishoudster en van een schipper. Dat getuigenis was nogal zonderling. Eerst hadden zij wekenlang gezegd, de daders niet te kennen. Later eohter wezen zij als zoodanig de drie gebroeders aan. Nu laat zioh dit soms verklaren uit vrees voor de geweldplegers. Maar de heer Troelstra vond het zonderling,, dat die oude man één der daders nh den in braak verzooht had, om (voor de gerust heid) bp hem te komen overnaohten en toen heeft op 't verzoek van dien ouden man zelf, oen der Hoogerhuizen vier nachten lang met hem op één bed en onder één deken geslapen I Legt men daarbij het getuigenis van den oude, dat hij den nacht van den inbraak de Hoogerhuizen onmiddellyk heeft heikend, dan lijk dit vry zonderling. Maar als we reeds zoiden de heer Troelstra valt de reohtbank niet aan. Nü de veroordeeling echter zijn er allerlei bijzonderheden aan 't licht gekomen, waardoor drio bepaalde personen al» met den vinger als de daders worden aangewezen. Zoo b. v. is er by den inbraak gebruik ge maakt van een byzonder soort van lantaarntje, waarvan bewezen is, dat het aan één van dit laatste drietal behoorde. Verder is er bloed gevloeid en moet het een fait zyn, dat bij geen der Hoogerhuizen, maar wèl by een der andera drie sporen van een verwouding zyn gevonden. Een zekere Stienstra, die meer van do zaak afwist, heeft zioh tot den minister gewend, met bewijzennaar hij zegt, voor de schuld van 't laatste drietal. En zoo zyn er nog verschillende andere om standigheden, die recht geven, om er ernstig aan te twijfelen, of wel werkelyk de Hooger huizen schuldig zijn. En nu eindelyk, in de laatste dagen, is door de moeder en de zuster der veroordeelden een aanklacht ingedisnd tegen den ouden man, by wien de inbraak heeft plaats gehad, wegens meineed. Ziedaar 't een en ander over deze zaak mee gedeeld. Een oordeel spreken we niet uit. De doofpot in kan ze niet en zal ze niet. Van harte hopen we, dat het gelukke op deugdelyke gronden aan te toonen, wit de wer- kely'Ke daders zyn: de Hoogerhuizen of de an- jjere drie. Mr. Troelstra onder „partijgenooten" In D'Geelvink was Zondag als liefst op Zondageen vergadering belegd deor een comité van 22 vakvereenigingen. J") TvT f) *9-®w Te Weesp met 6000 inwoners wordt jaarlijks f 120,000 aan sterke dran ken uitgegveen. Is dat geen schandaal Keizer Wilhelm heeft, nu hij tocli in de buurt was, ook een bozoek gebracht aan Bismarck. Aan het station te Frie- drichsruhe stond 's vorsten schoonzoon den monarch op te wachten, uit naam van Bismarck, wiens gezondheidstoestand hena verbood zelf te komen. De begroeting had plaats in den eersten salon van het slot. Bismarck begaf zich daarop met zijn hoogen gast naar de eet zaal, waar het middagmaal werd gebruikt. Tegen negeu uur nam de keizer afscheid de graaf ea de gravin Yon Rantzau bege leidden hem naar den trein. Z. M. groette allerhartelijkst tot de trein het station ver liet Een te Londen algemeen bekend too- neelspeler, William Perriss, is gistera vond met een dolk gestoken op het oogenblik dat hij den Adelphi-schouw- burg binnentrad, waar hij de hoofdrol zou spelen in een drama. Het wapen drong door tot in de nabijheid van het hart. Perriss werd den schouwburg bin nengedragen, waar hij na een kwartier overleed. De moordenaar is aangehouden en schijnt een gewezen beambte aan den schouwburg te zijn. Goed voorgaan, enz. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan schipper H. Nootenboom te Dordrecht een som van 150 toegezonden, als bijdrage in de kosten van de reparatie van zijn schip, dat den 27en October te Goedereede lek gesprongen was. Dij onderzoek op de werf van 0. van do Yelde, te Zwijndrecht, bleek het dat een tamelijk groote som voor de repa ratie noodig was. Ingezetenen van Dor drecht on Zwijndrecht brachten een be drag bijeen, hetgeen, vermeerderd met de Yorstelijke gift, voldoende is om de ncodige herstellingen aan te brengen. Ruim zeven jaar geleden stierf te Wouw (N.-B.) een ryk boerenechtpaar, dat hoogst zui nig leefde doch ruim f 200,000 naliet voor neef jes en nichtjes. Deze waren hot echter over de verdeeling niet eens en liet gevolg was procé déaren, totdat thans uitsp-aak is gedaan en de wettige erfgenamen de vruchten van oom's en thans arbeid zullen kunnen plukken. Vrydag kwamen dan ook met minder dan 143 personen, die in deze erfenis zijn betrokken, te Borgen-op-Zoom aan en by het kantongerecht, de uitvoering van het testament te bekrachtigen. Die het niet wist, dacht dat er een pliziortrein was aangekomen. Poging tot moord. De denrwaardor J. Rit, te Zaltbommel, beslag willende leggen op de roeronde goederen van J. II. Asch te Enspyk, werd, na zwaar gewond te zijn door v. A. met een spade, en daarna nog met oen snoeimes gedreigd, naar Geldermnlsen vervoerd en aldaar verpleegd door dr. Hermanides, die volgens mede- deeling, voor een hersenschudding veesde. De heer R., die, thans ten huize van zyn zwager, den heer G. van AVyk, is opgenomen, zou wel licht hebben moeten bezivyken, wanneer niet zijn zoon en een paar getuigen den booswicht hadden gegrepen en hem den lust voor zyn verdere euveldaden benamen. Yan A., dio slecht ter naam en faam bekend staat, is gearresteerd en naar Tiel vervoerd. In een krankzinnigengesticht in Yorkshire is een juffrouw gestorven, die ruim zeventig jaar wegens krankzinnigheid in dat gesticht ver pleegd was. Zij was ongehuwd en bereikte don leeftijd van zes-en-negentig jaar. Haar vermogen was in de jaren van haar verpleging geklommen tot f 288,000, waarmee vyftien neven en nichten gelukkig zijn gemaakt. De eerstvolgende oorlog zal geroerd worden tusschen de Vereenigde Sfa'en en Japan, heeft generaal Lew Wallace gezegd op een feestmaal van de officie ren der militie in Indiana. „Ik ben geen profeet, noch de zoon van een waarzegger,verklaarde hij, „maar ik durf voorspellen dat de eerste oorlog dien wij krijgen, met Japan zal zijn. Het is mijn vaste overtuiging dat na slechts weinige jaren Japan iemand noodig zal hebben om hot te verplet teren, en wij zijn daartoe in staat." Wat de aanleiding zal wezen, zoi de generaal niet. Moet die nog gezocht worden, of kan met goeden wil van de Hawaï-quaestie een casus-belli ge maakt worden In het vorige jaar raakte een Dnitsche stoomboot voor Koningsbergen aan den grond en kon eerst vlot wor den nadat een groot deel der lading, die uit Russisch graan bestond en voor Engeland bestemd was, over bcord was geworpen. Eenige maanden daarna kreeg de reederij van den fiscus do aan maning, 12,000 mark invoerrecht te be talen. Immers de visschers uit den om trek hadden het over boord geworpen koren opgehaald en er hun varkens mee gevoederd. Er was du3 feitelijk graan ingevoerd en daarvoor moest betaald worden. De rederij betaalde onder pro test en wendde zich eerst tot den mi nister van financiën en toen tot den Bondsraad. Deze heeft nu de invorde ring van rechten in dit geval wat erg fiscaal geacht en last gegeven rugbetaling. De moordenaar van den sehen tooneelspeler William blijkt een voormalig figurant van het Adelpbi-theater te zijn, Archer genaamd, die beweert dat bij door toedoen van zijn slachtotfer is ontslagen. Landloopers. Men meldt uit Aar- landerveen: Langs de huizen van vele ingezete nen vervoegde zich Donderdagavond een schamel gekleed man, die om eenige scuoone kleedings'ukken vroeg, ten einde zich te kunnen reinigen. Nadat hij vier kleedingstukken bjeen had gegaard, verkocht hj ze voor een kwarrje en begaf zich on middel jk naar een tappe rij. Hier zjnde, had hj nog de bruta liteit te vertellen hoe hj aan het kwartje kwam, er bij voegende: „dat kom ik hier nou verz Door het rinket. Te Noord wolde (Er.) geraakte een 16-jarig meisje in de schutkolk, terwj1 een rinket open stond. Het water stroomde met geweld door die opening en het meisje werd meegevoerd. Gelukkig bleef geen harer kleedingstukken haken en kwam zj buiten de sluis weer tevoorschjn. Daar werd z j door een schipper gered. Liefde voor ons Chr onderwijs. Men schrjft ons: Toen het bestuur der Chr. Nat. school te Drachten besloten had tot uitbreiding van het gebouw, door daaraan twee nieuwe localen toe te voegen vervoeg den zich eenige werklieden tot 't bestuur met 't aanbod om kosteloos het (door de ligging van het terrein vrjjkostbare) graafwerk fe verrichten. Dit aanbod door het bestuur aanvaard, zal allicht een paarhonderd guldens uitsparen, die nu in den vorm van arbeid, worden opgebracht door hen, die anders voor den bouw niets of weinig zouden kun nen bijdragen." Is zulk een toewjding en liefde voor ons Chr. onderwjs bj deze werklieden niet beschamend voor menigeen, die zich eenvoudig met „een vaste bjdrage jaar- ljks" van de zaak afmaakt? tot te- En gel - Terriss SoMiiticlsdïjSc. Belanghebbenden wordt me degedeeld dat de verplichte Hengstenkouring voor dit eiland zal gehouden worden to Dirks- land op 10 Februari 1888 des morgens te 11 uur en dat do Stioronkeuriug in hot eerste Dis trict waartoe deze gemeente behoort, zal plaats hebben te Middelharnis op "Woensdag 2 Maart 1898 des morgens ten 10 ure. Burgemeester en Wethouders dezer gïraoento hebben bekend gemaakt, dat de mannelijke In gezetenen, geboren 1879 en die overeenkomstig art 15 der militiewet in deze gemeente voorde Nationale Militio moeten worden ingeschreven, daartoe gelegenheid zullen hebben op Maandag 24 Januari a. s. 20 DECEMBER 1397. De vereoniging „Dorens" alhier, hiold lieden hare jaarlyksohe uitdeeling van kleedingstukken. Aan pl.m. 50 behoeftigen (meest weduwen), werden diverse goederen uitgereikt om hen zooi eel mogelyk voor de strenge winterkoude te beschutten. Namens die behoeftigen zeggen wij dank aan do dames, die zoo bereidwillig hunnen vrijen tijd hebben besteed, om de verschillende kleeding stukken, gedurende den zomer gereed ta maken, tevwijl wy tevens de Ingezetenen die deze nuttige instelling nog niet steunden verzoeken huunen finantieelen i ystand daaraan te verleenun zoo dat dan de vereeniging „Dorcas" nog moer wel daden zal kunnen doen, dan zo tot op heden reeds deed. Den 17 dezer maand hield de Afdeeling- „Overflakkee en Goedereede der Hollandiche Maatsehappij van Land bouw" alhier eene vergadering. Sedert 25 jaren wns de heer C. v. d. Poel, onafgebro ken voorzitter der afdeeling, daartoe benoemd in de ver gaderingvan 17 December 1S72. Deleden meenden deze heugelijke gebeurtenis niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Ha de opening! dor vergadering vrong de Viee-Voorzitter het woord en sprak den jubeiaris namens de vergadering toe, herinnerende aan al wat de heer Van der Poel gedurende oen kwart eeuw voor deztiafdee- ling geweest was, en hoe hij steeds zijne beste krachten had ingespannen, om de afdeeling „Overflakkee en Goedereede'' tot bloei te brengen en de belangen dor Maatschappij van Landbouw te behartigen. Spreker dankte den Voorziiter voor de uitnemende wijze, waarop hij steeds de vergaderingen geleid had en bood hem namens de leden der afdeeling twee keurige in lijst gezette gravures aan, als een bewjjs van hoogach ting derafdeeiing, waarvan hij steeds de ziel was. Hierna vroeg de h«er S. C. Korteweg, lid van 't Hoofdbestuur d»r Maatschappij het word. Spreker verklaarde zich vereerd te gevoelen met de opdracht hem door 't Hoofdbestuur gedaan, om den Voorzitter dozer afdeeling geluk te wenschen met zijn zilveren jubilee en bracht hem den dank van 'tHoofdbestuur over, voor den ijver en de toewijding, die de heer Van der Poel steeds had getoond om de belangen der Maatschappjj voor te stans. Daar spreker vroegor lid en Vice Voorzitter dezer afdeeling was geweest, en hij dus don jubeiaris van nabij kende, was't hem nog te meer een streelend genoegen, den jubeiaris samens het Hoofdbestuur als een bewijs van hoogachting en waardeering de gouden medaille ,der Maatschappij aan te bieden. Getroffen door de schoone woorden der heide sprekers, door het keurige cadeau van de leden dezer afdeeling en het eereblijk der Maatschappij, verklaarde de heer Van der Poel dat het hem moei]ijk viel woorden te vinden om zijn gevoelen naar waarde uit te drukken, hij dankte de leden en liet Hoofdbestuur voor de stoffelijke bljjken van waardeoring hem op dezen dag aangobeden. Hij bracht het bestuur en den leden zijnen dank voor dan steun, die hij steeds had mogen ondervinden, waardoor hem zijne taak verlicht was, en verklaarde, zoo lang hem de krachten geschonken werden, zooveel in hem was,de belangen der Maatschappij en deze afdeeling te zullen behartigen en eindigde zijn toespraak met het gedicht van De GenestetWerken, denken ie eren. M iddfGüïarmis. Bij de eerste zitting der Militieraad op 16 Deo. j.l. te Dirksland werden uit deze gemeente niet minder dan 3 dienst plichtigs personen afgekeurd, en naar wy ver nemen nog èèn persoon die elders is gekeurd, zoodat dan 4 personen zijn afgekeurd, en z il dan nu No. 23 hot laatste dienstpliohtig num mer zijn, doch hot zal dan daar nog wel niet bij blijven. Naar wij vernemen zijn door de Jaohtopzioner Zaaijer, in de laatste week 3 personen uit deze gemeente verbaliseard wegens jaohtovertreding waarvan 1 persoon zioh met een geweer in het jachtveld buvondt, de 2 andere met wildstrikken. Naar wij vernemen is door de politio prooes- verbaal opgemaakt tegen A. v. S. uit deze gemeente wegens het niet aan geven en betaling van Sterke dranken die hn binnen de gemeente invoerde. Aan deze gemeente is voor het jaar 1898 alweer vergunning verleend, tot hst heffen van belasting op het gedisteleerd, a 12 guldon de Hectoliter a 5 percent sterkte. Den 2 Maart a.s. zal alhier weder een provin- I oïule stioronkeuriug worden gehouden. Daar by zal een premie d 150 gld. worden toegekend aan de best voorkomende stier boven de l'/i jarige leeftyd en premieën a 100 gld. voor stieren beueden den leeftyd zoogenaamd pinkstiereu. Stad a/'t Haringvliet. Herbenoemd bij de Ned. lierv. Gom. A. de L int tot ouderling e.i W. llirdandoo I tot di ken. Benoemd tot tielpster bij de Nuttige Handwerken aan de Üpenb. Lag. School mt-j. Joh. Vis. Dinsdagavond 4 Jan. '98. zal de heer John. Oudendijk uit Amerika ter nerber- ge van den Heer G. Smits, vanwege de Port Arthur Land Company eene lezing houd n over Amerikaansche toestanden. Ooltgensplaat J.l. Yijdagmorgen zou den 2 zoons en 2 neefs van den Land bouwer Y. N. alhier een rijcoartje met pa i d en Wagen maken. Terwijl men even de hofstede verlaten had, floeg hot paard op hol tengevolge een der leidsels brak en bij het dorp alles in het. water terecnc kwam; een vreeseljk schouwspel leverde zulks op Onmiddeljk bood men do red dende band, en waar men hei ergste vrees de had voorzeker met oen der jongelingen plaais Het hoofd was op verschrikkelijke wijze vaneen gereien. Terstond werd ge neeskundige hulp verleend. Was men be- vreerd voor het behoud van zijn leven gelukkig raag worden vermeld dat de ongelukkige tot op hedeu zich in voor- uiigang mag verbljden zoo dat spoedig mag worden tegemoet gezien dat hij naai de ouderljke woning vervoerbaar is. De overigon kwamen met iichte kwetsuren, schrik en een nat pak vrij. De Commissie tot wering der bedelarij deed dezer dagen alhier haren gewonen jaarlijkochen rondgang om gelden in te zamelen ten einde onder behoeftigen van elke gezindte in dit Seizoen extra bedee ling te kunnen houden, 19 dezer werd er in de Geret Kerk alhier onder leiding van Ds. A. L. Rujs eene Zondagschool met -j- 80 kinderen ge Dpend. De heer D. Hoiieman heeft de benoe ming als Ouderling bp de Ned. Herv. Kerk aibior zich laten welgevallen en tenge volge het bedanken der heeren J. v. Nieu wen huis on P. Korteweg Dz. als zoodanig, is heden gekozen den heer K. Wielhou- wer. Herkiiigea. Bj' besluit vau den Heer directeur dor directe belastingen enz te Rotterdam, is bepaald, dat de zitdag, die door den Hoer Rijksontvanger te Middelharnis in de maand Januari wordt gehouden is opgeheven. Bij publikatie van 20 December 1897 worden door B. en W. de jongelieden, geboren in 1879 opgeroepen om zich in Jauuari a.s. ter inschrijving voor da Nationale Militie aan te melden. Alhier is door da Ned. Herv. Kerk beroepen den Heer Slagmoleu cand. te Schiedam die aan deze gemeente een bezoek heeft gebracht. Dirksland. Mocht men onlangs melden dat do stoomrooraboterfabriek de Een dracht aan twee Franschen verkocht was, zoo schijntt dat die heeren op zich heb ben laten wachten, althans binnenkort zal dezelfde in publieke veiling gebracht worden. Op eon der Pairbank en alhier is de be trekking van weger opengevallen, zoodat voor die betrekking Solicitantan opge vraagd worden. Alhier is voor hef. a.s. Kroningsfeest een Commissie gevormd bestaande uit de floeren J. Rooij, J. Koenraad, G. v. d. Sluis, G. Busschieter, D de Graat, P. v. d. Vliet, P. C. de Graaf, K. P. Roodzant, C. Warnaer, H. Koeman, P. de Groot. L, W. Zaaijer, A. van Oversteeg, Joh. v. d. Lin de, M. Kastelein en P. Vrijdag. 20 cent per regel. bekroond tentoonstelling Dordrecht 1897 zilveren medaille, lste qualitcit en vet, gegarandeerd zuiver voor de levering waarvan zich minzaam aanbeveelt Geen betaling wordt verlangd vóórdat de deugdel jkheid mijner waar gebleken is. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 21 December. Heden werd het volgende vonnis ge wezen MISHANDELING. De 46 jarige koopman A. W„ wonen de te Oude-Tonge, verscheen daarna voor de heeren om rekenschap af te leggen, waarom hj' den 26sten Juni jl. aldaar Leeuije Van St. Anneland, huisvrouw van L. Salie, moedwillig bj de keel gegrepen en op den grond geworpen bad. Dat deed de koodmau ecüter Diet, want hj was onschuldig, zeide hj. lij moest van de juffrouw geld nebben en toen hj op den afgesproken dag om zjn duiten kwam, nad zj hem afgesnauwd eu de deur uit gejaagd. Maat nj had geen hand naar naar uitgestoken, beweerde hj. Drie ge- migen deden echter uitkomen, dat de koopman de feiten wel een beetje ai te veel in zjn eigen belang had voorge steld. Tegen beklaagde werd een geldboete van i 5, suba. 5 dagen hechtenis gevor derd. jiiir^eiyste taaist. Aliddeliiarnis, 9 15 December. OndertrouwdJan Adrianus Drooger, 23 j. en Maria Koppenaal, 20 j. Overleden: Mariuus Jan Kruithof, 78 j., wedn. van Jannetje Poortvliet; Maria Van Splunter, 76 j., eohtgee. v. Leendert Gideon. Stud a ft Süarijigyliet, 14 15 December. Geboren: A'en Juques, z. v. Teunis Jacob Do Wachter en Maatje BraberHendrika, d. v. Sinieu Van d«r Mast en Wilhelrnina Zwarts. SIclissant, 2 22 Deoomber. GeborenPieter, z. v. J. van Oostende en J. Both; Kryn Hugo, z. v. L van Beek en K. Lodder Pieter Bastiaan, z. v. J. van Dyk cn J van Helden. Overleden: Leendert, oud 4 maanden z. v. J. van Oudenaren ev A. Touw. on No 7 bo

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 2