Vrijdag 24 December 1897. Twaalfde Jaargang No. 686. Antirevo lutionair voor lie Zuid-IIolland*<*lie en Orgaan Eilanden» liEllSTZVY^. K KTHIVE IN HOC SIGNO VINCE T BOEKHOVEN. Deze Courant rerschijnt eiken Vrijdag, i-bonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 1,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stïakStess voor de fitedaetie bestemd, Advertenties! en verdere Administratie franco toe te remden den Ui tare ver. Want een Kind is ons geboren, een Zoon is ons gegeven. Jas. XI 5. Wat heerlijkheid straalde over Bethlehems velden! Wat hemelsche tonen doorgolven den trans! In de eenzame nachtwaak der kudden ontstelden de herders, omschenen van Godlijken Glans! De boodschap des heils wordt aan armen gezonden, die waken by 't sluimren der dartlende aard En juublendeheiren van Seraphs verkonden de Godspraak der eeuwenDe Maagd heeft gebaard! Maa niemand vernam het, in Israels grooten, geen Wijze vermoedt het, volleerd in de Wet. wat wonderbedeeling zich hier heeft ontsloten, wat wondergeboorte hier Englen ontzet Alleen in de verte der Oosterluchtkimmen, zien Wijzen van vreemden, van onjoodschen stam, de sterre des Konings uit Jacob ontglimmenf1) ja! de eeuwlang gewenschte der heidenen kwam! (2) De Zoon werd gegeven, het Kind werd geboren, en de Opgang van Boven sproot uit en verscheen !(3) En herders! o gy, tot Zijn schapen verkoren, wat hoordet, wat zaagt ge, waar spoedet gy heen? Naar Bethlehem Elrafa, de erflijke woning van Boaz, en Jesse, en Davids geslacht! aldaar is geboren de Herder, de Koning, te Bethlem in Juda de minste geacht Daar zaagt gy het Kindeke, in de doeken gewonden, een kribbe, zijn leger,— Zijn woning, een schuur! (Daar was op heel de aarde geen andre gevonden voor de Erfdochter Davids in 't bareDsnoodsuur! (4) Maar daarom vernamen uw vreedzame velden die hemelsche stemmen, by d'afloop der nacht, die Brei de komst des gezegenden meldden, en 't heil, door God-zelven op aarde gebracht Zy loven den Heiland, den Christus, den Heere, den Zoon zonder aanvang, den Ilemelschen spruit Zy brengen den Yader aanbidding en eere Zy riepen den raad van Zijn vreêverbond uit genade voor zondaars, in afval verloren, behagen in 't schepsel, dat weerkeert tot stof! Het Woord openbaart zich het Kind is geboren Het Zaad is voldragen, voorzegd in den hof! Gaat uit dan, o gy, de allereerste getuigen der zaligheid Gods, die in 't vleesch is gezien, die 'teerst voor dat Kindeke uw knieën mocht buigen, die 't eerst dien Emmanuël hulde mocht bien'! Gy allen, tot trouw- en genadebetooning van God, tot dien heildag verwachtend bewaard, verkondigt aan Sionuw God is uw Koning uw glorie, o Isrel! uw heillicht, o Aard! Getuigt het, gy volken, van 't uiterst der aarde, en brengt dien Yerwinnaar uw schatten ten buit-' Gy, Wijzen van Oosten, wien 't God openbaarde! zijn sterre geleid U, spoedt henen, trekt uit Belijdt hem te Salem, in spijt der Heroden! Aanbidt hem te Bethlem, met wierook en goud! Aanbidt den geborenen Koning der Joden, die de einden des heidendoms roept tot behoud! Eu gy, kleine lammeren, ten bloeddoop verkoren, waar Rachels gebeente zoo klaaglijk om treurt(5) in plaats van dat Kind, u ten Losser geboren, aan 't moederlijk harte ter slachting ontscbeurd! Getuige ook da? bloed,door denYreemdeling vergoten, dat de Overste Leidsman uit Vorstlijken Stam, de Herder der schapen, uit David gesproten, naar 't woord der Profeten, uit Bethlehem kwam. Hy komt, om Zijn Isrel voor eeuwig te troosten! Springt op, o gy volken! met Jacob te zaam! Gy Noorden en Zuiden, gy Westen en Oosten, roept uit dien ontzag-, dien Genavollen Naam-' Een kind ons geboren, een Zoon ons gegeven God-zelve ons verschenen in 't zichtbare stof! Verheerlijkt dien heildag, zoo schoon, zoo verheven met immer vernieuwde verrukking van lot! met duizend gemengelde klanken en galmen van cymbel en orgel, en trommel en fluit van Sions zich telkens vervullende psalmen, ter eere van Bethlems gezegenden Spruit En gy, o gy zoetste, gy schoonste der nachten, veel schooner dan de ochtendstond zelve der aard O Kerstnacht! verwachting der vroegste geslachten, by 't rijpen der eeuwen in vreugde gebaard By 't smeltende licht van uw sterrengewemel ontwake de Kerkbruid met Halleluja! En zeggeHosanna zij Gode in den hemel en Vrede over de aarde door vrije Gen&! Êüvcnwècht. In een vorig tijdperk heeft de „liberale" leer het zoover gebracht, dat het „individualisme" op schrik barende wijze de overhand kreeg. Dat wil zeggen ieder begon meer en meer alleen voor zich zelf te zor gen, en om de belangen der ge meenschap bekommerde men zich niet. Verstandsontwikkeling stond op den voorgrond, en het geslepen verstand spilde er zich op om maar zooveel doenlijk anderen achteruit te drin gen en voor zichzelf voordeel te halen. Zoo ging het in de handelswe reld zoo ging het in de ambte naarskringen zoo was het tusschen patroons en arbeiders, ieder zorgde schier uitsluitend voor zich. Maar toen dat wat in het gekke liep kwam er reactie. En nu is er een strooming in ons land, die naar een ander uiter ste heen wil, nl. het verdrinken van den enkele in de belangen der ge meenschap. Van socialistische zijde zou men ieders leven, hetzij men koopman is of arbeider, of wat ook, van Staats wege willen reglementeeren. Maar dat men daarmede het verschil van gaven en krachten en eigenschappen onder de menschen miskent, en alle persoonlijke energie doodt, wordt niet ingezien. De beer Kerdijk spreekt op dit terein t somtijds behartigenswaardige woorden. Onlangs zeide hij, dat het mee spreken van mannen uit den burger stand in de Kamer nuttig is, omdat zij beter dan de rijkeren met de behoeften van het volk bekend zijn maar dit daarnaast evenzeer man nen van een ruimeren levenskring noodig zijn, omdat deze beter het verband der dingen verstaan en het geheel kunnen overzien. Als theoretische en practische ken nis, geleerdheid, wetenschappelijke denkkracht en een vertolking der ervaring uit allerlei volkskringen el kaar aanvullen dan kan men zeggen, dat de natie doelmatig wordt verte genwoordigd. Dan is er evenwicht in het Parlement. Maar ook nog van een ander even wicht sprak de heer Kerdijk ergens. Hij zeide, dat de veldwinning van so ciale gevoelens wel toe te juichen was, mits de sociale verhoudingen vrijheid laten voor persoonlijke ont wikkeling. Hij drukte het niet precies zoo uit. Maar in hoofdzaak kwam zijne opmerking toch met het aangehaalde overeen. Blijkbaar wilde hij zeggen, dat de mensck tv eeërlei leven leidt, een eigen leven en een gemeenschaps leven dat aan beide genoeg moet gedaan worden beide binnen behoor lijke grenzen moeten gehouden wor den, en met elkaar in evenwicht moe ten zijn gelijk de middelpuntzoekende en de middelpuntvliedende kracht. Prachtig bedoeld. Maar hoe zal men het ooit zoover krijgenzonder terugkeer tot den christelijken grond slag des nationalen levens. Met gedurig meer wetten eu regle menten wordt hot menschdorn aldoor meer stooterig en onhandelbaar. Alleen hef Evangelie maakt de ver houdingen dragelijk. HL tick's iiruitSenlioni^ BOS te Sommelsdijk. SLUITINGSDAG der EERS' iïecesiiber a. s. Zorgt voo jrikkelpapleren. Trekkin Onderwijszaken. Zoowel over het hooger als over het lager onderwijs is bij de begroo ting van Binnenlandsche zaken heel wat voorgevallen. Niet alleen van antirev. maar ook van radicale zijde werd op reorganisatie van het Uni versiteitswezen aangehouden. Men acht dit thans te kostbaar, en veel meer professoren vorderend dan ons kleine land met eere kan opleveren. Vier overheidshoogescholen is te veel. En wat het lager onderwijs betreft, kwam duidelijk uit, dat wij nog niet aan het eind van den schoolstrijd zijn. De regeering zal dit bleek uit de toezeggingen of onthullingen van den Kabinetsformeerder wel haar best doen, dat het ontwerp van wet op den leerplicht den strijd niet doet ont branden maar behalve dat is er aan leiding genoeg toe want de christen ouders moeten in vergelijking met degenen die geen chr. onderwijs noo dig achten, nog steeds veel te duur betalen. Een eigenaardig blijk van echte liberaliteit gaf het radicale Kamerlid Mr. Veegens. Deze bepleitte de billijkheid om de bijzondere onder wijzers op te nemen in het algemeen burgerlijk pensioenfonds en hij be toogde ook, dat de pensioenswet daarvoor ruimte geeft. Zijne bedoe ling was, dat de bijzondere onder wijzers dan ook dezelfde bijdragen zullen storten als de Rijksambtenaren mede voor weduwen- en weezenpensi- oenen. Dit voorstel verdient waardeering, dunkt ons. Sedert jaren hebben wij ons reeds min of meer verwonderd, dat waar men zelfs voor handwerks lieden steun bij' den Staat zoekt ooi hen aan pensioen te helpen, er niet ernstig over gedacht en gehandeld wordt om ten minste hen, die zóó ten algemeenen nutte arbeiden, en zich zoo op de grenzen van den Staats dienst bewegen, als de onderwijzers, allen van Overheidswege te pensio neeren. Voor het chr. onderwijs als zoodanig schaadt dit ook volstrekt niet. VOLKEREN DE9& AARDE. 1) Matth. II 2. Rum. XXIT 17. 2) Hagg. 2 barendsnooduur! 5) Matth. II 16 18. 8. 3) Zach. VI 12. Luc. I 78. 4) Beter: Voor de Moeder haara Heilands in 't De regeling' der gewichtige JKretensiscüie quaestie nu daargelaten, heeft voor het oogenblik het Europeesche Oosten zijn hoogste belang voor de politieke wereld verloren. De Grieksche Kamer heeft zonder veel discussie het vredestractaat met Turkije goedgekeurd. De tweede en derde lezing werden Vrijdag, kort na elkander, zonder debat, gehoudeü, en zonder stemming werd het tractaat ten slotte aangeno men. Zaterdag vertrok de Grieksche stoomboot Thessalia naar Konstantinopel, met het exem plaar der oorkonde, dat door koning George en de ministers onderteekend is, aan boord, en den volgenden dag of Zondag had de uitwisse ling der retificatien plaats in het Turkscho ministerie van buitenlandsche zaken. Dat is alweer in orde; maar nu komt, voor „het Oosten" in de plaats, 'l extréme Orient het verre Oosten aller aandacht vragen. Riet dat or iets nieuws te vermelden valt maar wat reed» b°kend werd, is belangrijk gonoeg eu geeft der groote pers overvloedig stof tot allerlei beschouwingen. Donderdag heeft, naar men weet, de in bezit neming van Port-Arthur door een smaldeel van voorloopig drie Russische oorlogsschepen, onder schout-bij-naeht Reoenof, plaats gehad. Wij weten ook al, dat Rusland liet laat voorkomen alsof die bezetting slechts tijdelijk is, maar dat gelooft natuurlijk niemand. „Sedert den Chiueeseh- Japan»chen oorlog heeft Rusland altijd verzocht, f chrijft de Novoje Wremja, naar zulk een vloot- station, dat op veiliger wijze verbonden was met den basis to Wladiwostok, dan een Japansohe haven (Ragaski, het winterstation van het Rus sische eskader tot hiertoe), die van het Russi sche gebied door de heele breedte van een zee gescheiden is, en waar de telegraafkabel in de maoht is van Japan." Ru zegt dit nog niets voor een blijvende bezetting. De Novoje Wremja werpt dit denkbeeld zells noch van zich. Riemand, merkt ze op, zou door Ruslands vreedzaam doen zich tot avon tuurlijke ondernemingen aangemoedigd of ge rechtigd kunnen wanen. Rusland blijft con form handelen aan de door het Europeescli concert erkende rechten. 't Is alles goed eD wel, doch te Yokohama heeft men alle reden tot ongerustheid en nu verluidt uit Londen, dat de Engehche regeering, wanneer Duitsohland Kiautsohau annexeert, zich aan de Chineesche kust zal schadeloosstellen, waaruit valt af te leiden de mogelijkheid, dat er geleidelijkweg een quaestie van het Uiterste Oosten zal ontstaan voor de Europeesche mo gendheden, met Japan en de Yereenigde Staten als partners En China zal voor al dit gedoe het gelag betalen Verzekerd wordt voorts, dat Rusland en Duitsohland in China hand aan hand zullen, optreden, d.w.z. dat zij niet tegen elkaar zulle* concurreeren (waar Diets bij te verliezen valt dooh samen op buit zullen uitgaan Engeland en Japan ten spijt Pert Arthur, bekend geworden door den Chineesch-Japansclien oorlog, licht op 38 graden graden 41 min. noorderbreedte en 121 graden 16 min. oosterlengte op do zuidpunt van het schiereiland Liau-Tung ten oosten van [kaap Lomtie-Schau. Met de ongeveer 158 kil. ten zuidoosten bij kaap Sohamtung gelegen haven van Wei-haï-wei, beheerscht het den ingang van de golf Petehili. De ruime lmven is steeds vrij

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 1