Koelever Gerookt Spek Natuurboter Hugo ie Grootstraat 93 ROTTERDAM. Reclames, Mededeelingen enz. LOMBOK. Hinnenland. Gemengd Nieuws. Plaatselijk ieuws f28 per ton. 54 cent per Kilo. fl.20 per kilo iïlaurils van Gelder. ding liggen. „Doch laat ik niet bij zulke voorvalleu blijven stilstaan ik moet beknopt zijn. Laat lk mij alleen bepalen tot ernstiger feiten. Fuselier van E., zwaar beschonken zijnde, schoot zijn geladen repeteergeweer in eon volle barak tot tweemaal toe af en stond op het punt zijn derde schot te lossen, toen hij door een fuselier en mij ontwapend werd. Een schot had een paal stuk gescho ten, en het tweede schot was tusschen zit tende Inlandsche soldaten doorgegaan en voor de voeten van een kind in den grond gedrongen. „De hoornblazer V. schoot tot tweemaal toe zijn revolver op den sergeant S. af en verwondde hem aan kin en linkerschouder. „Sergeant V. schoot zich in dronkenmans- waanzin voor het hoofd. Deze sergeant stond als een dronkaard bekendzelfs zoo, dat, wanneer zijn compie, moest uitrukken zijn comp.-commandant hem waarschuwde, nuch ter te blijven. Op dien dag was hij wederom dronken en daar hij de week had en nog diensten moest verrichten, hadden zijn col lega's den vierkanten pot met jenever weg gestoken. Eenige oogenblikken voor hij zich doodschoot, had hij loopen zoeken, roepende: „Waar is mijn pot? Mijn pot? Mijn pot!" Drie dagen te voren had ik nog een ernstig gesprek met hem gehad, waarbij hij zijn vreugde uitdrukte, nog maar 3 maanden te dienen te hebben en dat hij dan zijn beide nog levende ouders zou weerzien. Hij maakte zich illusion voor de toekomst, daar hij nog wat geld in Nederland te goed had enz. „Tot sloteen genie-werkman schoot per ongeluk zooals hij voorgaf, zijn revolver in de compie af, zonder 'iemand te treffen". Tot zóóver Wanrooij's verhaal. Hij vraagt, of het genoeg is. Wij zouden zeggenmeer dan genoeg. Het is de geschie denis van acht dagen. En nóg eens herhalen we, dat de schrijver volstrekt niet iemand is, die spoedig „van streek" geraakt. Hij heeft dan ook vroeger al geschreven over de schrikkelijke verwoes tingen, die de dronkenschap en de ontucht onder het Indische leger aanrichten, en hij vraagtMag zulk een toestand blijven Het antwoord dat wij en onze lezers op die vraag geven is een krachtig neenen we hopen, dat waar we nu een Minister van Koloniën hebben, die in tal van opzichten het goede wil, en een alom geprezen Gouver neur-Generaal, dat zij maatregelen zullen nemen om aan die afgrijzelijke ellende zoo veel mogelijk een eind te maken. Wat moet er van zulke mannen komen, als ze in het veld moeten. Is ook aan dezulken de eer der vlag de eer van ons land ver trouwd De Soer. Ct. verneemt dat het op Lombok nog verre van rustig iser moeten duizenden ontevreden Sasaks zijn. „De resident ia meer dan ooit op het eiland en vergunning om uitstapjes te maken naar het slechts op één post afstands van Tjakra Negara gelegen Narmada wordt, met het oog op de heerschende onveiligheid, aan niemand meer verleend". Onze Koningin geniet een inkomen van 6 ton, benevens de inkomsten uit de Domeinen, die 6'/i ton gemiddeld jaarlijks zullen zijn. Van die 6 a Gj2 ton moet eohter af een bedrag van 175.000 voor de kosten van het Regentschap, een som die de Koningin straks bij haar aan vaarding natuurlijk weer terug ontvangt. Verder is in da Grondwet bepaald, dat de oudste zoon deg Konings een jaarlijks inkomen van 1 ton geniet, of zoo hij gehuwd is, van 2 ton terwijl de Koningin-weduwe jaarlijks geniet ton. De Koningin-Regentes heeft alzoo ge durende haar regentschap een inkomen gehad van f 150,000 en f 175,000 off 325,000; de Koningin 6 ton benevens de inkomsten uit de Domeinen, verminderd met f 175,000. Men schrijft aan de „Telegraaf". Hoe onze veefokkers ook klagen, dat het vee zoo goedkoop is wegens de sluiting der grenzen, tot nu tee heeft het hun nog weinig gebaat. Alle pogingen, in het werk gesteld om weer vrijen invoer te verkrijgen, moeite om nieten zijn onze naburen aan gene zijde gelukkig, nu hun veehandel beschermd wordt? Men kan op die vraag zelf het antwoord geven als men weet, dat bij honderden kilo's het Hollandsch vleesch over de grenzen wordt gehaald, dat Duitgohe slagers op Nederlandsoh grondgebied hun vleesch aan hun stamgenooten verkoopen. Of deze toestanden lang zullen voortduren "We durven het niet zeggen. Wel zijn, naar we onlaDgs hebben gelezen, aan een bekend Duitsoh geleerde, die met de landbouwzaken goed op de hoogte moet zijn door mijne landslui eenige vragen gesteld met betrekking tot den veesta pel in Duitsohland. Wel heeft hij geantwoord, dat op den duur de grenzen moeten geopend worden omdat Duitsohland niet buiten het Hol landsch fokvee kon, en tooh de wet der traagheid óf der belangzucht, schijnt ook hier haar maoht te willen uitoefenen. Of is de Duitsche Regeering bevreesd, dat haar „Zolbe- ambten" niets meer te doen zullen hebben, als de invoer niet belemmerd wordt Geen angst daarvoorer zijn zooveel zaken belast, dat de ambtenaren best hun tijd gebrui ken kunnen. Ook nu Lebben ze handen vol werk. Want onze slagers maken gebruik van de wet, die hun veroorlooft vleesch in te voeren. Zoodoende is de vleeschhandel aan de grenzen ontstaan, daardoer is thans ook bijna ieder der niet ver van de grenzen wonenden slager voor het buitenland zijn bedrijf gaan inrichten. Vraag hun: „Zendt ge veel vleesoh weg? Hun ant woord klinkt bijna eensluidend: „Ik slacht voor export." Ze zenden de geslachte beesten naar eeu makelaar in Duitsohland, die het voor hen aan den man brengt. Ja, we hebben uit goede bron vernomen, dat in Twente eenige exporteurs zelf met hun waren Duitsohland afreizen. Ze bevrach ten eenige waggons, laten in de verschillende Duitsche plaatsen atkondigen, wanneer ze met een lading vleesoh aankomen, en op het be paalde uur gearriveerd, staat arm en rijk ben bij het station af te waohten, om hen van een deel hunner vleeschwaren te ontlasten. i^Dan bevrachten ze hun wagens weder tot do volgende in de reisroute opgeuomen plaats, tot ze hun voorraad verkocht hebbon. Een doorn in het oog van hunne Duitsohe oollega's. Maar daar stoort men zich natuurlijk niet aan. „Een ieder is ziohzelf het naast" is een spreuk, die vooral in den tak van handel een groot aantal belijders vindt. Den jongeling in 't algemeen en onder die rubriek^ den militair in 't bizonder, begint men in onze dagen, van noord- tot zuid in Nederland, belangstelling te schenken. In het Militair Tehuis te Groningen is deze week de zevende meeting gehouden van de Christelijke jongolings vereenigingen in de pro vincie Groningen. Na een toespraak van don voorzitter, gaf hij het woord aan ds. J. Langhout, geref. predikant te Groningen, die tot onderwerp had: „De jongelingsvereeniging en de karaktervorming." De volgende stellingen werden daarbij door hem verdedigd: 1. Een jongelingsvereeniging moet trachten tot karaktervorming mede te werken. 2. Om hieraan te voldoen, moet a. Het ver- eenigingsleven bevorderdb. de grondslag van dit vereenigingsleven belijnd wordenc. Eon goede toon onder de leden heerschen d. In elke samenkomst een goede leiding bestaan. Na het uitspreken der rede wees de heer M. H. A. Van der Valk er op, dat er bij de mannen die uit de beginselen der revolutio leven, geen karakter-gelijkheid verwacht wordt, zooals ds. Langhout voorstelde. De heer v. d. Valk wijst daartoe op verschillende communistisohe en socialistische werken en vooral op de wijs begeerte van het positivisme. Zij erkennen wel iets gemeenschappelijks als Le Bon in zijne wijsgeerige studie over de collectieve ziel, maar toch weer bij ieder iets eigenaardigs, dat hem tot een eigen persoon maakt. Een tweede opmerking maakte de opponent dat er in de rede niet gewezen werd op het innig verband, dat bestaat tussohen karakter en erkenning van het gezag Juist onsdat de Cal vinisten het gezag eerbiedigen, waren zij te allen tijde in den roep stoer te zij 11, mannen uit één stuk. De heer Yan der Yalk lichtte dit met eenige beelden toe. Onze eeuw lijdt aan karakter sohaarschte, omdat de erkenning van het gezag ontbreekt. Uit de daarop gevolgde repliek bleek, dat de heer ds. Langhout zich met de denkbeelden van den heer Yan der Valk vereenigde. Daarna had de heer J. v. d. Molen van Baflo tot onderwerp „De jongeling als toekomstig lid der maatschappij", die daarbij de volgende stel lingen ontwikkelde: 1. De ohristen-jongeling heeft, gesteund door zijne ouders en de kerk als toekomstig lid der maatschappij voor alle dingen het koningrijk der hemelen te zoeken. 2. Hij heeft zich ernstig te bekwamen voor zijn toe komstig beroep en mag *iet eerder ©ene zelf standige plaats in de maatschappij inn©men, voor hij in zjjn positie tot voldoende geestelijke, verstandelijke en lichamelijxe ontwikkeling is gekomen. 3. Hij moet de onderlinge sociale verhoudingen, de reohten en verplichtingen tegen ©ver anderen kennen, opdat hij, door vaste beginselen geleid, zijne plaats kan innemen tot eere Gods, tot eigen welzijn en tot heil der maatsohappij. 4. De jongelings vereeniging moet mede aan de bereiking van dit doel dienst baar gemaakt worden. VOLKEREN I»E» AABDE Uit Hew lork wordt vaa 1 De cember gemeld De berichten van Klon dike luiden hoogst treurig. De Ameri- kaansohe brievenbesteller Brauer, die op den 27 September van de goudvel den vertrok, zegt over den toestand het volgende: „Ik zie slechts èèn middel tot redding van de bergwerkers, die zich thans in Dawson City bevinden de vreeselijke 100 Engelsche mijlen lange reis naar fort Yoekon te probeeren niettegenstaande den winter. Een ver schrikkelijke hongersnood wacht allen, die niet voor de lente Dawson City verlaten. Toen ik vandaar vertrok, had den de meesten levensmiddelen voor vier maanden, velen niet voor een maand. Einde September betaalde men voor een biefstuk reeds 2.25 dollars. In de laatste dagen van mijn verblijf in Klondike eischte de bestuurder van de Aljaska-Handelsmaatschappij van allen, die geen levensmiddelen voor den ge- heelen winter bezaten, dat zij onver wijld zouden vertrekken. De Amerikaansche regeering heeft het plan, den hongerenden bergwerkers in Klondike levensmiddelen te zenden. De meesten van hen zijn Amerikanen. Op den Turksclien sultan moet een aanslag gepleegd zijn. De volgende bijzonderheden worden dienaangaande gemeld "Woensdagavond, op het oogenblik dat Abdoel Hamid zich van zjjn vertrekken naar de ontvangstzaal wilde begeven ohi aan het feestmaal ter eere van den prins van Saksen-Altenburg deel te nemen, werden door luitenant-generaal Tabir-pacha in persoon twee Tsjerkes- sen van de lijfwacht in hechtenis ge nomen onder verdenking, dat zij een aanslag tegen het leven van den sul tan hadden beraamd. De Tsjerkesseu boden wanhopigen tegenstand. Onmiddelijk hierop werd een boot gezonden naar Scutari, waar alle leden der familie van beide verdachten even eens gevangen genomen werden. Zij zijn in het paleis opgesloten. Den ge- heelen nacht bleven de keizerlijke troe pen geconsigneerd. Onlangs werd melding gemaakt van de belangrijke arrestaties, die de Siciliaansche overheid en? bij Palermo gedaan heeft. Het aantal dier arrestaties was 64 't golden grootendeels leden van 't geheim genootschap der „Mafia", perssnen van verschillenden rangen stand, maar bijna allen gevaar lijke individuën. Ontvoering, afdreiging, valsche munterij en talrijke moorden moeten de gevangen genomen heeren op hun debetzijde hebben, Zij beschik ten over veel gelden, en geen wonder, waar zij nog kort geleden de dochter van den schatrijken Engelschman Wit- heaker ontvoerden en haar slechts te- geu eeu losgeld van 100.000 frs. we" der loslieten. De aanvoerder schijnt een koopman uit Palermo te zijn, die al daar nogal in aanzien stond en ridder van de Kroon-orde was. Volgens een telegram uit Rome zou de overheid de bende door aanwijzin gen van een kind op 't spoor zijn ge komen. Dat kind wist te vertellen, dat een herbergier, medelid der bende doch van verraad verdacht, in een grot levend begraven was. Vier personen moesten op deze wijze om het leven zijn ge brachthun lijken zijn reeds ontdekt,zoo meldt althans de correspondent van een Duitsoh blad. De Matabelen in Rhodesia wa ren natuurlijk zeer verbaasd toen zij voor het eerst een locomotief zagen. Ziehier wat iemand, die bij de feesten te Boeioewayo tegenwoordig is geweest, van de opmerkingen der zwarten ver telt: „Het is een groot beest, dat van de witmenschen is. Hij heeft maar een oog (de lantaarn voorop). Hij eet vuur en haat den arbeid. Als de witmensen aan het pompen gaat, om hem aan het werk tekrjjgen, schreeuwt hij. Hij komt ergens vandaan, maar niemand weet vanwaar." Van een locomotief, die door den machinist geolied werd heette het: „Het was een groot beest dat erg de koorts had. De witmensch goot hem op veel plaatsen van zijn lijf medicijn in." Een CHl*iek.ScSie krijgsraad heeft reeds twee officieren, majoor Carbuni en majoor Athanassiadi, veroordeeld om uit het leger verwijderd te wor den wegens hun laf gedrag in den oor log. Naar men zich misschien nog herin nert, is de SSrugselsche Petit Bleu in het begin dezes jaars een veldtocht begonnen tegen de speelholen in België en werd het blad aangeklaagd wegens laster door den burgemeester van Chaud- fontaine, den heer Berden. Hem toch was verweten, dat hij de vestiging eener speel bank in zijne gemeente te eigen gunste had bevorderd en zijn aan de onderne mers dier speelbank verkocht huis beneden den verkoopprijs had laten overdragen, om een gedeelte der rechten te ontdui ken. Bij vonnis van 12 Juni verklaarde de rechtbank te Luik echter de tegen den burgemeester geuite beschuldigingen vol komen gegrondontzegde hem zijn eisch en veroordeelde hem in de kosten, ook in die van zijne tegenpartij. De heer Berden ging in appél, maar Zaterdag heeft het hof van cassatie te Luik het in eerste instantie gewezen vonnis ten volle bevestigd en hem opnieuw in de kosten veroordeeld. Kennelijk met de bedoeling de admi nistratieve gevolgen te voorkomen, wel ke deze dubbele veroordeeling moet heb ben, hielden Zondag de vrienden van Berden eene groote manifestatie te Chaud- fontaine (het bekende badplaatsje bij Luik). Zelfs de geestelijke der parochie, die inderdaad, zoo men zegt, de speelzaal heeft ingezegend, had aan het slot der hoogmis de „geloovigen" uitgenoodigd in grooten getale aan die betooging deel te men, om welke reden hij de vesper te half 2 in plaats van te half 3 zou laten aanvangen, terwijl eene begrafenis, welke anders in den namiddag plaats heeft, 's ochtends te 11 uur gehouden werd. Te 2 uur nam da manifestatie een aanvang voor en in de woning dp3bur gemeesters, waar van tijd tot tijd een orkest zich lil de serre deed hporen. Een inwoner van Ninave hield een vurig toespraak, waarin de burgemeester werd uitgenoodigd op zijn post te blij ven, den lasteraar ten spijt. De heer Berden veiklaarde zich eene zoo groote vcreering onwaardig enz. De geestelijke hield daarna eene redevoering, waarin hij den burgemeester de verzekering gaf van het algemeen vertrouwen, hem vergeleek met de groote mannen der oudheid, daar hij het middel heeft weten te vinden om de gemeentelijke uitgaven te be strijden op eene wijze die iedereen kon bevredigen, ëir hulde bracht aan diens weldadigheid. Een „leve de pastoor, le ve de burgemeester begroette deze re de, Geen der gemeenteraadsleden vaa Chaudfontaine woonde de vertooning bij, volgens de eigen woorden van den bur gemeester „omdat zij bang waren voor carricaturen, welke de Petit Bleu mor- van hen zou maken." Het Brusselsche blad is benieuwd, wat de minister van justitie en de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen wel van deze vertooning zullen zeggen. ALWEER EEN MOORDAANSLAG. Ongeveer 7 uur Zaterdagavond had het 15-jarige dochtertje van het echtpaar De Vries Klara Jeannette een voor haar leeftijd ontwikkeld meisje, het onderhuis van perceel 7 aan den Zandhoek te Amsterdam, waar genoemde vrouw een mangelinrichting heeft, ver laten, ten einde mangelgoed thuis te brengen bij do familie Ouwehand, die boven haar zwager, den heer J. Botter- man, steenhouwer Westerdokstraat 41 woont. Het kind had niet veel lust om te gaanwaarschijnlijk bevreesd geworden door de talrijke aanrandingen, had zij liever thuis gebleven of was gaarne door een ander vergezeld geweest. Evenwel, het mangelgoed moest bezorgd worden en Klara ging er mede op weg. Juist had zij aan het huis, waar het goed moest bezorgd worden, aangescheld, toen een man haar naderde. Klara meen de dat die man haast had en nog wilde aanschellen, doch zij had tevens dadelijk gedacht „dat hij haar zoo raar aankeek." Opeens bracht hij haar een steek toe en liep toen hard weg, onder het loepen nog even naar haar omkijkende. Zij had hem echter goed kunnen op nemen. „O, God, ik ben gestoken riep het meisje en riep toen uit alle macht „moord!" (Haar vader had voorgehou den „moord!" te roepen als zij meende aangerand te worden.) Juist werd haar de deur geopend van het huis der familie Ouwehand. Een zoon des huizes en een werkman van de aan het huis grenzende steen houwerij, zekere Van Houten, schoten toe en steuuden het meisjezij brachten haar met een politieagent dien men onderweg zag, naar de apotheek van de firma Nienaber Kisjes, Haarlemmer dijk hoek buiten-Oranjostraat, waar het meisje voorloopig werd verbonden. Hier bleek dat de steek, van geliike groote als bij vroegere slachtoffers dezer aan randingen, een vrij diepe wonde had veroorzaakt. Er kon niet beoordeeld worden of de wonde gevaarljjk was met een vigelante werd het meisje naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Daar bleek, dat de woud 2 centimeter breed doch gelukkig niet diep was, daar het voorwerp, waarmede de steek was toegebracht, op het borstbeen was afge stuit. Het meisje verzekert dat de man haar van voren had aangevallen. Blijkbaar moeide verwonding geschied zijn zooals trouwens in alle voorgaande aanvallen die hebben plaats gehad met .een vlijmscherp voorwerp, aan twee kanten gescherpt. Daaruit laat zich dan ook verklaren, dat de aangevallen meisjes de eerste oogenblikken nadat de steek werd toegebracht geen noemens waardige pijn gevoelden. Zaterdagavond nog is Klara De Vries uit het gasthuis ontslagen. Zondag was zij koortsig, doch overigens is haar toe stand zeer bevredigend. Terstond na deze nieuwe aanranding waa. de politie ijverig in de weer om tot de ontdekking van den vrouwenaanran der te komen. Een slagersjongen, die den dader moest hebben ontmoet, werd onverwijld opge roepen. Deze jongen G. II. Dupree, werkzaam in de Gerard Doustraat, liep op de Korte Prinsengracht en had „moord" hooren roepen in de Westerdokstraat. Hij begat ziek in die lichting en zag op de Korte Prinsengracht een man hard langs zich heenloopan, doch hij zou dien persoon niet kunnen herkennen. De politie heeft Zondagavond o.a. vele mannen gehoord, die zich hadden laten scheren, omdat volgens het door de ver wonde opgegeven signalement, de aan rander een glad geschoren kin had, doch alle onderzoek leidde tot niets, aangezien de verhoorden allen een alibi hadden. De dader de man met de bonten muts, den blauwen kiel en duffelsche jas, met den bruinen baard en gladgeschoren kin wordt nog steeds gezocht. Opmerking verdient, dat de vorige aan slag op de Heerengracht, nu veertien da gen geleden, ook op Zaterdagavond plaats had en ongeveer op hetzelfde uur. Te Nederhemert heeft een kat een haas gevangen. Het was duidelijk re zien, dat poes de haas doodgebeten had, en ze was bezig met zich aan de ooren e vergasten, toen de eigenaar het zag, di langoor natuurlijk in de pot stopte. Een lieve papa! Te Maast rich t heeft een vader zgn zoon van 14 jaar tot straf, omdat hij een kruiwagen tiad stuk gereden, in een kist. opgesloten. De buren, die den jongen noorden kermen, waarschuwden de politie, die hem uit zijne gevangenis kwam verlossen. Mij had van 's morgeus 10 tot 's avonds 10 '/2 uur in de kist doorgebracht. Tegen den vader is proces-verba il opgema kt. Sommelsdijk. Bel mgliebbenden wordt medegedeeld dat de jacht op klein wild met uitzondering van die op outsnippen in deze provincie wordt gesloten op Za er dag 15 Januari 1898 m-t zonsondergar g, terwijl het schie'en van hou snippen ge oorloofd blijft tot 1 Mei 1898. Tot regent van het Burgerlijk Armbe stuur en Weeshuis dezer gemeente is her benoemd de heer C. J. Mosterdjjk, die deze benoeming heeft aangeuomen. Op haar gedaan verzoek is aan mejuf. A. E. Vrolijk onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier, door den Rtsd eervol ontslag uit dibetrekking verleend met ingang van 1 Februari a.s. In deze gemeente is een cursus opge richt tot het geven van voorbereidend land bouw-onderwijs, waaraan door een 20-tal jongens wordt deelgenomen. Het onderwijs op dezen cursus wordt gegeven door den heer G. van der Molen, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. De Burgemeester dezer gemeente heeft bekend gemaakt, dat de zitdag, welke door den heer Rijksontvanger te Middelharnis in de maand Januari binnen deze Gemeen te wordt gehouden, met ingang van 1898 wordt opgeheven. Dinsdag hield de Heer J. v. d. Waal hoofd der Chr. School te Middelharnis in het Zondagsschoolgebouw een rede over „de Neutraliteit van de openbare School." Na afloop werd door den Heer C. J. H.v.d. Broek van Middelharnis met een enkel woord gedebateerd, waarna spreker repli ceerde. Middelharnis. 14 Dec. Toen heden de Stoomboot „Sommelsdijk" van Mid delharnis naar Rotterdam voer, geladen met passagiers en vee, sprong een beest van den veehandelaar J. Born, op de Bieningen over de verschansing dier boot, en kwam al zwemmende te Zuidland aan, a'waar het gegrepen werd. 15 Dec. Evenals andere jaren werd wederom aan de leden van het Onder ling Begrafenisfonds per hoofd f 2, uitgekeerd. "Woensdagavond om 6 ure kwam alhier aan de sleepboot Postduif, van Schiedam, met de passagiers van de Stoomboot „Sommelsdijk," die hij te Schiedam had ov«r genomen, om dat de Stoomboot „Sommelsdijk" aan het Schie- damsche hoofd zijn schroef had stuk geslagen en zijn reis niet verder kon vervolgen. Hij werd naar de werf gesleept om aldaareen nieuwe schroei aan te hangen Stad a/'t Haringvliet. Door B. en W. werd het schuren van de kaai en an dere straten aanbesteed aan C. Donker sloot voor 11 gld. Het Engelsche driemastschip „Cam brian" dat onder deze gemeente was ge strand, is na in lichters gelost te hebben, door sleepbooten afgesleept en naar Dord recht gebracht. Zondag 12 dezer werd. Ds. Polhuijs al hier bevestigd door Ds. Kleiweg, van Lo- pikcrkapelle naar aanleiding van Joh. 129, terwijl de bevestigde leeraar 's mid dags zijne intrede hield en tot tekst nam, uit Hand 1 8 de woorden En gij zult Mijne getuigen zijn. Voor helpster bij de Nuttige Hand werken aan de O. L. School hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Ooltgensplaat. Dezer dagen geraakte het 21/ï jarig zoontje van D. B., in een on bewaakt oogenblik, in de welput, die in de werkplaats, (smidse) aanwezig was, en zou zeker verdronken zijn, zoo het niet intijds door de familie was opgemerkt en gered. Oude Tonge, 15 Dec. Door Burgemeester en "Wethouders dezer gemeente is aan da Wed. C. We8tdijk hot ichoon houden der schoollocalen aanbesteed. Tot ouderling der Ned. Herv. kerk dezar ge meente is benoemd den Heer A. Slis en tot diakon herbenoemd den H«er N. van Es, welke beiden deze benoemingen hebben aungenomen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, hebben ter openbaie kennis gebracht, dat da inichrijving voor de Nationale Militie, voorde lichting 1899 zal plaats hebben op Woensdag 5 Januari 1897 des voormidags te 11 ure/: Birksland. Door het Kiescollege der Ned. Hs-v, gemeente alhier, is een beroep uitgebracht op Ds. Kalkman pred. te Woerden. Voor de benoeming tot vader an moeder in 't Diaconie-armhuis te Nieuwe Tonga heeft M. de Bruin en Echtgenoot© alhier bedankt Melissant 15 Dee. De heer M. van den Nieuwendijk, die de vorige week voor zjjn herbenoeming als ouderling bij de her vormde gemeente had bedankt, is deze week andermaal met groote meerderheid van stemmen als zoodanig gekozen eu heeft nu die benoeming aangenomen. 20 cent per regel. bekroond tentoonstelling Dordrecht 1897 zilveren medaille, lsfe qualiteit en vet, gegarandeerd zuiver voor de levering waarvan zieh minzaam aanbeveelt Geen betaling wordt verlangd vóórdat de deugdelijkheid mijner waar gebleken is.

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 2