Koelever Gerookt Spek Natuarbotei Hup ie Grootstraat 93 ROTTERDAM. Eaciamss, Mededsalingm enz. f28 per ton. 54 cent per Kilo. fl.20 per kilo Den Bommel, 1 Dec. Hedenavond werd in het Kerkgebouw der N. H. Gemeente orgelbespeling gehonden, door den heer J. Kleeuwens. De intrede die gesteld was op 5 cent den persoon, zal volgens vermelding op het programma, na aftrek van kosten worden gesohonken aan de Commissie voor de Nieuwjaarbedeeiing. Ooltgensplaat. Hedenmorgen ontstond er begin van brand in den in aanbouw zijnden woning van den Heer L. de V. alhier. Aanleiding was dat er bij den kachel goederen waren aan brand ge raakt. Hoewel de brand een zeer ernstig aanzien gaf, werd zij gelukkig door aanwezigen spoedig gebluscht. Oude Tonge. Door den raad der ge meente Oude Tonge, is de tegenwoordi ge ontvanger dier gemeente den heer A. Slis alszoodanig definitief benoemd. Nieuwe Tonge 8 Dec. Tot Ouderling en Diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herbenoemd Leenders Sctiilperoorden Oornelis Voordijk. Dlrksland. Tot vader en mosder in 't Diakonie-gasthuis te Nieuwe Tonge zijn benoemd M. de Bruin en Echtge noot© alhier. Stellendam. Burgemeester en Wet houders brengen ter openbare kennis aan de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1879, dat zij zich ter inschrijving voor de Nai. Mil. behooren aan te mel den op Vrijdag 21 Januari 1898 des voormiddags te 10 ure. Ouddorp. Teunis Haameeteman een van de oudste ingezetenen overleed Dinsdagavond in den ouderdom van 90 jaar. lug'eAoiKleai Stukken. Shantung een groote troepenmacht sa mengetrokken. Uit Stellenboseh vermeldt een corres pondent aan Ons Land een heldendaad van den heer Hendrik van der Merwe, vroeger woonachtig te Spitskop, in het district Calvinia, maar thans in ©»- Misamlasaaï. „De heer van der Merwe zond onlangs zijn twee zoontjes naar het veld om vee te zoeken, toen negen kaffers op hen afkwamenzij staken de knieën in den wind, en de oudste wierp zijn geweer neer, om zich van alle ballast te ontdoen, ten einde beter te kunnen hardloopen, toen een der kaffers het geweer opnam, en zijn been afschoot. De jongere broe der kwam echter vrij, en liep zoo hard hij kon naar huis, gaf het zijn vader te kennen, en beiden bestegen hunne paar den en binnenkort waren zij op de plaats waar het gebeurde plaats vond, toen de vader tot zijn verbazing en hart verscheurend leed moest vinden, dat de kaffers zijn zoontje de keel half afgesne den en de ingewanden opengehaald had den, en toen aan een boom hadden op gehangen. „Men kan zich het gevoel van den bedroefden vader bij dit schouwspel goed voorstellen, en hij besloot dadelijk het bloed van zijn onschuldig kind to wre ken. Hij klom vervolgens van zijn paard, en beval zijn zoon op het andere paard te blijven zitten, en als hij zag, dat hij (de vader) viel, moest hij naar huis ja gen en het aan zijn moeder boodschap pen maar zoo niet, moest hij daar blij ven. Hij liep toen een paar honderd schreden ver, toen hij op do 9 kaffers aankwam. Zij liepen dadelijk storm op hem, doch voor zij bij hem waren, schoot hij er 3 dood. De overige 6 pakten hom aan, maar Hendrik van der Merwe, die reeds in Calvinia berucht was om zijn groote lichaamskracht, en als door hoo- ger macht omvangen, stond als een boom, en sloeg met zijn geweer alle zes ter neder. Met een aan stukken gebroken geweer keerde hij terug, en stelde het bekend aan den üuitschen generaal, die, na de zaak onderzocht te hebben, hem 80 p.st. present deed en hem een goe de betrekking gaf, door hem officier van een der regimenten te maken. Binnenland. GE8LOTEN DEUREN". „Het mag treurig genoemd worden", zegt de Telegraaf„zoo dikwijls als tegen woordig het Openbaar Ministerie voor de rechtbank te Amsterdam moet requiree ren, dat een zaak met gesloten deuren zal worden behandeld, 't Betreft dan al tijd een misdrijf tegen de zeden." Op deze inleiding volgt dan de ver melding van een gruwelijk geval. Met recht mag de Telegr. hier het woord treurig bezigen. Maar niet alleen treurig, ook in hooge mate onrustbarend is het feit, dat de za ken, welke met gesloten deuren moeten worden behandelb, steeds in getal toene men. Daaruit blijkt toch onomstootelijk, dat het zedelijkheidsbegrip verslapten het bes tiale zich ruimer baan breekt. Een ontzettend verschijnsel zegt het Centrum met recht dat wijst op een schikkelijke zielewonde en' de bezorgdheid van alle" weidenkenden moet opwekken. En het geneesmiddel tegen dat schrikke lijk kwaad, vraagt het blad. „Met gevangenisstraf kan men het straffen. Maar zijn uitbreiding veorkomen zal men alleen dan, wanneer men in School en Maatschappij aan den Gods dienst de plaats geeft waarop hij als hoog ste en noodzakelijkste goed van den mensch het volste recht heeft." Gemengd Nieuws. Alweer een aanvaring. Vrij dag voor middag werd in de Maas ter hoogte van het Kralinscheveer het paviljeenschip De vrouw Neeltje, schipper L. M, Kaptein, geladen met 50 hectoliter aardappelen en komende van Gouda, aangevaren door de goederenboot Egan XII van de firma "William Egan Co. te Rotterdam. Het paviljoenschip zonk kort na de aanva ring. De opvarenden werden gered. De drie oudste bijbels zijn voor zoover bekend is de Vaticaansche, de Sinaïtische en de Alexandrijnsche Bijbel. De eerste heet zoo omdat hij zich be vindt in 's Pausen paleis, 'net Vaticaan, te Rome. Dit handschrift vormt een boek van 700 bladzijden «n is waarschijnlijk reeds 1500 jaar oud. Men vindt er in den ge- heelen Bijbel, zooais wij dien kennen, behalve de eerste 46 hoofdstukken van Genesis de Psalmen van 105 tot 137 en het laatste gedeelte n. 1. van Hebr. 9 :14 tot het einde. Door stof en mot en ouder dom zijn deze gedeelten waarschijnlijk ver teerd. De tweede Bijbel bevindt zich in de keizerlijke boekerij te St. Petersburg en draagt zijn naam omdat hij in het Cathari- aaklooster aan den voet van het Sinaïge- bergte werd gevonden. In 1844 vond Dr. Tischendorf er een deel van in een mand met andere perkamenten, die door de on wetende monniken bestemd waren om verbrand te worden. Reeds twee manden vol hadden zij verbrand. In 1859 vond hij in hetzelfde klooster toevallig nog een bundel perkamenten, die ook een deel van den Bijbel vormden. Dit handschrift is even oud, misschien nog ouder dan het Vaticaansche/ Van jonger dagteekening is het Alexan- drijnsch handschrift, doch dagteekent toch nog van een 1400 jaar geleden. In 1628 ontving Koning Karei I van Enge land dit handschrift ten geschenke van Cyrillus Lucarius, bi:3chop van Konstan- tinopel. Dit boek bevat op tien bladen na het Oude Testament, maar het nieuwe Testament is erger geschonden er zijn 30 bladen van weg. Een Zwitser, Jacob Ott, 19 jaar oud, is bij een beklimming van den berg Saléve verongelukt. Met een zijner kameraden, Ernest Bleiker, uit Genève vertrokken, hadden zij den bergtop be zocht en begonnen de afdaling. Maar het was te half zes donker. Ott ging voorop, en kwam weldra aan den rand van een afgrond. Eensklaps gleed hij uit, trachtte zich vast te houden aan een tak, maar deze brak en hij ver dween in de diepte. Vol schrik bleef zijn kamaraad staan, klampte zich vast aan de struiken en steunde met zijn voeten tegen do stee- nen. Hij vreesdo elk oogeublik in de diepte te storten. Urenlang bracht hij in dien toestand door, wanhopige kreten om hulp slakende. Gelukkig werd zjjn geroep gehoord door de bewoners van het gehucht Coin, die terstond tot redding uittogen. Twaalf moedige mannen, geleid door den maire van Colonges, Blanc, begaven zich naar de plaats, vanwaar de kreten kwamen. Toen zij na een langen en gevaarlijken tocht bij den ongelukkige aankwamen, lieten zij een hunner met een koord naar omlaag. Deze vond den jongen Bleiker uitgeput, deed hem een koord om de lendenen, en zijn kamera den haalden hem naar boven. Daarna gingen de redders naar Ott zoeken. Zij vonden zijn lijk vreeselijk verminkt aan den voet der rotsen van Chavardon hij was van een hoogte van 80 meter naar beneden gestort. HET VERGAAN DER BOMSCHUIT „VROUW ADRIANA." 3 December. „Noen, nooit hadden wij gedacht ooit weer zoo ver to koniou" zoide ons een der geredden van de verongelukte bomschuit Vrouw Adrianci met wien wij een kort onder houd hadden, waaraan wij het volgende kunnen mededeelen. Zondagavond 28 Nov. 11. lag do bomschuit aan de vleet, toen de storm in al zijn hevigheid opstak. Groote zeeën rolden over het dek heen en wierpen den houten klomp nu eens in de lucht, om hem daarna weder in den afgrond te slingeren. Daar wordt do bom lak gegooideen zware zee had de voorste borden ingedeukt en een groot lek ontstond. Aanstonds alle handen aan het werk om zoo goed mogelijk het lok te stoppen; men pobreerde om. de bom te doen draaien, opdat dan de zee niet zoozeer de roods ingedrukte borden zou teisteren, en het gelukte dan ook om het schip in overgestelde richting aan de vleet te doen liggen. Zoo goed als het ging werd het lek dicht gemaakt, doch het hielp niet, meer on meer zonk de schuit eerst kwam het water in het vooronder en daarna steeg het al hooger on hoogar, zoodat de arme bemanning niet langer hoopte op behoud van het leven. Men klom naar boven op dek, om te zien of er geen schip in do nabijheid kwam. Daarziet men midden in don naoht op eenigen afstond een vuur van een vaartuig, men bemerkte dra dat het een bomschuit was, doch die hun geen hulp kan vorleenen daar deze ook in nood verkeerdedoch dit belette niet aan een der bemanning, een Noordwijker, om over boord te springen „Ik moet hier toch sterven" zoide hij „en ik ben goed zwemmer, misschion datik het haal; wie weet: kom ik er nog goed af."Daar springt de onverschrokkene te water on zooals later bericht werd heeft hij de andere bom bereikt en is wedor in goeden welstand aan wal gekomen. Doch de andere acht Zij zaten op dek to jammeren en te weenen. Men dacht aan huisaau vrouw en hinderen en ouders. Men daoht aan den dood, die hun afgrjnsde en reeds zagen zj in doodsangst zich worsteion met de baren der zee. Een vreeseljke nacht, mot de woeste zee als graf voor oogen, werd door de acht mannen doorgebracht. Helaasvan hen zouden in die zee dan ook werkeljk hun graf vinden. De dag breekt aan 00 aan de oosterkimmo splijt de lucht en ziet men eenig licht komen. Dit gaf weer eenigen moed. De lange donkere Novembernacht is verdwenen en misschien dat men op den dag schepen zal zien om hen te redden. Allerlei teekenen worden op stukken mast geplaatst om ta doen zien dat men in nood is. De storm nam nog in hevigheid toe en do wind huilde onophoudeljk, do zee bruischte ontzaggelijk, zoodat baar golven 801119 gaheel het wrak bedekte, en het geteisterde schip on de arme bemanning geheel mst de golven be dekt zijn. Opeens ontdekten do arme lijders een sohip dat zoo hot soheen recht op hen afkwam. Ja waarlijk zou er redding komen! Kon men verlost wordou uit de kaken dos doods? Iieoht komt het sohip op do bom aan, 011 dó beman ning van de Engelsohe stoomtrawler „Sills North" smaakt het genoegen tweo schepelingen der bom' to mogen redden. Nogmaals stoomt de dappere Engelsman terug, om trots list nood.veor en gevaar voor eigen leven trotseerendo komt hg op de bom en redt weer eens dor ongelukken. Tot driemalen toe wordt dat herhaald. Nog één wordt er gered. Een touw wordt van den En gelsman op de bom geworpen om daaraan de boot vast to hechten, want de kranige Engel- schen komen tot de ontdekking, dat hun eigen schip op de bom is lek gestooten. Doch het soheen alsof do 4 overige niet gered mochten worden. Ben verschrikkelijke stortzee komt aangerold en werpt zioh op de „Vrouw Adrians,die, reeds zoo gehavend, thans wordt stuk geslagen. De Engelschman verliest nu de hom uit het oog. De overigen, vier onzer mannen alzoo, hebben hun graf in de golven gevonden "Wat is er al niet in die zee verborgon Een eeresaluut mag zeker den koenen Engel. sohen vissohers niet onthouden worden. Door hun moed zjn toch 4 schipbreukelingen gered en het stond zelfs op verlies van hun eigen vaartuig en van hun eigen leven, daar het schip bj aankomst te Lowestoft naar de scheepshelling moest gebracht worden om gerepareerd te wor den. Nogmaals een eeresaluut aau de dood ver achtende Eugelsohe visschers, die hier schitte rend getoond hebben dat John Buil niet altijd op eigen belang uit is. Na den storm. Men schreef Don derdag aan het N. v. d. D. uit Rozen- daal Het was een treurig gezicht voor hen, die heden aan do haven alhier een kijk je kwamen nemen. Niet minder dan 193 schapen, in den jongsten storm ver dronken, eene geheele kudde, lagen in eene weide, om van de huid ontdaan te worden. Zes slagersknechts waren daar mede bezig. Het vleesch der verdronken dieren is voor 10 cent per pond ver krijgbaar, zooals door den omroeper was bekend gemaakt, doch de aftrek was gering. De eigenaar der schapen heeft door deze ramp alles verloren. PENSIOENREGELING? In het Weekblad „De Amsterdammer" heeft Braakensiek een geestige teekening geleverd. Man ziet eon dikken heer met hoogon hoed op. Z jn twee bèenen bevatten de woorden Indisch pensioen en Smartegeld, voorstellende generaal Vetter die gepensioneerd is met f 11,250 en daarnaast een arme oude, magere man steu nende op een stok, die met zjn hand aanslaat, een voorstelling van een oud-strjder van i830. En daaronder staan deze beide versjos Wj heiden zjn Oud-strjdere, En naar men mj vertelt Krjgt Uwe Exellentie Pensioen en Smartegeld. Ach ik heb geen pensioentje Al Was ik ook een held. En ik heb slechts do smarten, Eilaoy zonder 't geld DURE HULP Een arts te St.-Aunaland (Zeeland) bracht onlangs voor geneeskundige behandeling van eene overleden rjke Weduwe te St.-Maartensdjk f 1250 iu rekening, door o. a. voor elke visite f 45 uit te trekken. Do erfgenamen achtten dat wel wat te hoog en maakten dus bezwaar tegen de betaling, op grond o. a. dat een an dere arts voor bozoekon als in Den Haag door den geneesheer waren gebracht f3 a f 4 rekent, en de rechtbauk ta Zierikzee verminderde de rekening van dun dokter op f375. Hoewel daarbij da visites nog tegen f 15 waren genomen was St.-Annalandar arts daarmede niet tovreden en hg kwam tegen h«t vonnis in hooger beroep bj het geroohtshof te Den Haag waar de zaak iu behandeling kwam. Het O. M. ooneiudeerde eohter tot bevestiging van de uitspraak der rechtbank met veroordeeling van den arts in de kosten, ook van het hooger beroep. Ken burgemeester voor de rechtbank. Voor het kautongoreoht te Maartricht stond Zaterdag tareoht de burgemeester der gemeente Mesch ter zake van jaohtdeliot. Tegen hem werdt 6 dagen hechtenis geëischt. De Semaine médicale bevat deze week een relaas van prof. Grasset, te Mont- pellier, over een geval van clairvoyance, dat hij beefc waargenomen onder om standigheden, die elk bedrog uitsiuiten, en dat daarom op hem een groeten in druk heeft gemaakt. Een oud-ieerling van hem, een arts te Narbonno, had hem verteld, dat hij onder zijn patiënten iemaod had, die de gaven van helder ziendheid in hooge mate bezat en hem uitgenoodigd, een proef te nemen. Prof. Grasset had toen op een velletje papier een tweeregelig vers geschreven, en daaronder drie woorden, in Russische, Duitsche en Grieksche karakters, en ten slotte zijn woonplaats en den datum. Dit had hij toegevouwen, met do letters naar binnen, gepakt in een stuk stanioo', zooals dit om chocolaadtabletten zit en daarna iu een enveloppe gesloten. Door de sluiting daarvan had hij een speld gestoken, en do beide uitstekende pun ten met een groot zegel bedekt. Zóó was alles na-ar Narbonne verzon den. Do arts daar had den brief thuis laten liggen en was bij zijn sujet aan- geioopen om een uur voor de proef vast te stellen. Maar deze was onmiddellijk bereid op de piaats zelve tot de lezing over te gaan, en, terwijl de brief op 1000 inetor afstand op een bureau lag, las zij het was een vrouw alles wat er iu stond. Zij herkende het staniool, las het vers, teekende de vreemde letters na, 01 zei dat zij ze niet begreep, en noemde tenslotte het onderschrift. Prof. Grasset had den brief later ge opend in de Academie van Wetenschap pen te Montpellier, en daar geconstateerd, dat hij in alle opzichten ongeschonden was geweest. De Academie heeft daar op een commissie benoemd om de zaak nader te onderzoeken. Schrikkelijk! Terwijl te Breda eene vrouw vuor één dag afwezig was, verkocht haar echtgenoot den toca niet ai te grooten inboedel stuk voor stuk, om in jenever om te zetten. Toen de vrouw des avonds thuis kwam, vond zij den man als hst eenigste meubel dronken in een hoek liggen. Veesmokkelen. Het veesmokkelen aan de Zeeuwsch-Belgische grenzen is te genwoordig, naar bericht wordt, meer dan erg, zoo zelfs, dat op den middag groote partijen van 100 en meer stuks vee door een aantal mannen over de grenzen wordt gedreven, waartegenover de commiezen dikwijls geheel machteloos staan. - Ongeluk. De vorige week ging de zoon van den landbouwer G. te Soesveld met een paard voorbij een boerenhoe r e, w aar juist een varken geslacht werd. Door het geschreeuw van het varken werd bet paard schiftig de zoon van G. kreeg een hevigen slag tegen hoofd en borst, waar aan hij een paar dagen later overleed. DE STORM. Da Woensdag te Noordwijk aan Zee gestran de bomschnit „Soheveningon No. 97", schipper Mink de Ruyter, reedares wed. v. d. Toom, was aangevaren door eon Belgische visohkotter, waar door de netton werden afgehakt. Kort daarna werd dezelfdo schuit aangevaren door een groot schip, waardoor een zwaar luk ontstond. AUon sprongen op het sohip over, uitgezonderd eon jongen van 16 jaar, Arend den Duik, van Soho- veningen, welke van Naandag tot Woensdag morgen heeft moeten pompen om de schuit welke ten prooi der golven was overgegeven boven wrater te houden. Toen te 9 uur Woens dagmorgen de schuit tusschen Noordwjk a. Zoe en Zandvoort aan strand dreef, waren bewoneig van Noordwjk a. Zee spoedig ter plaatse. Wil lem van Rjn, Klaas v. d. Moulen en M. Klinken berg hebben den jongen mot eigen leveusgevaar van de schnit afgohaald. Yoorloopig werd hj opgenomen in het Badhotel van den heer W. H. Konjnenhurg, waar hj liefderjk wordt ver pleegd. Do iongou, hoewel vermoeid, was toch goed in orde. Ongelukken. Zondagvoormiddag ge raakte te Tilburg de 15-jarige machi nist-leerling M. bij het rangeeren van de stoomtram onder de locomotief, met het gevolg dat de machine over zijn hoofd ging. Hij was terstond een lijk. Zondagavond, bij het vertrek van den laatsten trein van Kleef naar Nij megen, is de hoofdconducteur Heym bij den Tbiergarten te Kleef van de loop plank gevallen en overreden. Hij was terstond dood. De ongelukkige laat eene vrouw en vier kinderen achter. Aan de Zuidergrenzen. Men schrijft uit Sittard aan de L. K. Ds dienstbode van den landbouwer Nelissen, in het op 20 minuten van hier gelegen Duitsche grensdorp Tüddorn, zou zich verleden week naar hier begeven tot het doen van eenige inkoopen. Toen zij daartoe een japon wilde aantrekken, die in een kleerkast in de voorkamer hing, bemerkte zij tot haar ontzetting bij het openen der kast een haar onbekend manspersoon daarin verborgen. Een ruwe kreet en hulpgeroep deed de beide zoons van Nelissen toesnellen, die den onbeken den gast aangrepen en hem het ontkomen onmogelijk maakten. Politie werd ontbo den en de onbekende werd naar Havert overgebracht alwaar hij in 't gevangen huisje werd geborgen, om den anderen ochtend in handen der justitie te Heins- berg te worden overgeleverd. Toen men echter des morgens het gevangenhuisje ontsloot, was de vogel gevlogen. Hij had door het dak zich een uitweg weten te ba nen. Zijn identiteit vermocht men niet vast te stellen. 20 cent per regel. bekroond tentoonstelling Dordrecht 1897 «ilveren medaille, lste qualiteit en vet, gegarandeerd zuiver voor de levering waarvan zich minzaam aanbeveelt Mauriis van Gelder. Geen betaling wordt verlangd vóórdat de deugdelijkheid mijner waar gebleken is. laai.wl ijl: %i*nws Sommelsdijk. Melden wij in oen vo rig No. dat P. M. de Vos, gemeenie- veldwachrer alhier de benoeming tot Rijksveldwachter-jachtopziener ter tand- plaats Oijen niet heefi aangenomen thans, van betere zijde ingelicht kunnen we mededeelen, dat hij onze gemeente wel gaat verlaten. 20 December a. s. moet hij reeds te Oijen in functie zijn. Middelii'.irnis. Uit deze gemeente moe ten 11 personen voor de lichting 1898 onder de wapenen komen. Maandag 6 December werden door den Heer C. Slis uit deze gemeente al'e kinderen der Bewaarschool alhier ont haald op een pakje St. Nicolaas en ander lekkernij. Het was aangenaam te zien hoe de kleinen zich naar huis spoeden met de tevredenheid op het gelaat. Een dank aan don gever zal hier wel niet misplaatst zijn. Dindagmorgen bij het laden van vee op de Middelharniasche stoomboot alhier van den veehandelaar M. Born uit Som- melsdijk, sprong een os over de ver- verschansing dier boot en kwam in de haven terecht. Met veel moeite mocht men er in slagen hot dier uit het water te halen, en kon hij nog met de boot mede. Hij had blijkbaar gaen letsel bekomen. Bij dit ongoval kon men een groote klove ontdekken tusschen de ge broeders B. In de plaats van de overledene Mej. Oosterbof worden voor de betrekking van hoofd de Bewaarschool alhier sollicitanten opgeroepen om zich voor 12 Deo. aan te melden. Tengevolge het bedanken der herko zen Ouderlingen de Heeren O. Hartmans en L. Van Nieuwenhuizen in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de Heeren D. Holleman en J. van Nieuwenhuizen. Door den Raad dezer gemeente, zijn herbenoemd tot weger aan de Fairbank No. I. Jan Overbeeke en aan de Fairbank No. II. Mattbeus Kanters Arijz. Deze week was het voor de kinderen der Openbare Bewaar- en Handwerk- sciiool een ware feestdag. Als naar ge woonte werden zij met het St. Nicolaas- feest onthaald op lekkernijen, en kreeg een ieder naar gelang nog oen geschenk mede naar huis. Melissant. Door den heer M. Rooij Mz. alhier, is de vorige week met gun stig gevolg examen afgelegd voor het schoonschrijven, Middelbaar onderwijs. Hij genoot zijne opleiding daarvoor bij den beer van 't Hof, hoofd der scheol alhier. De heer M. van den Nieuwendijk, her benoemd tot ouderling der hervormde gemeente, heeft voor die benoeming be dankt. Het aantal te leveren manschappen voor de lichting voor de Nat. Mil. be draagt voor deze gemeente 3. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever Mijnheer de Redacteur! Vergun mij voor onderstaande regelen eon plaatsje iu uw blad. llut Looaal-Comité had op 9, 10 en 11 Nov. we derom het geuoegan met de gewone jaarlijksehe Unie-collecte rond te gaan. Het Comité vermeldt dit met te meer blijdsohap, omdat, niettegenstaande de drukkende omstandig heden, het jaar aau jaar deze colteote met eenige guldens ziet vermeerderen. Wel is de som aog niet groot. Zo bedroeg dit jaar f 65,33 ina.tr n aanmerking genomen,hoe wei nig ar nog voor dit dool is gewerkt, zal toch elk die met de toestand hier eei igzius op de hoogta is, moeten toestemmen, dat deze gegevens voor da toekomst bemoedigend mogen worden genoemd. Wel is het C >mité nog niet waar hat wezen wil en zou het o zoo gaarne de vleugelen wat breeder uitslaan, maar zoolang de beperkend» maatrege len van zekere zijde worden gehandhaafd, iB dit voorshands niet mogelijk. We willen eohter hopen, dat deze misstanden spoedig mogen worden opge heven, en we ons als de tijd daar is als Comité en oolleotantan verblijden mogen in dezelfde vrijheid, waarin zich jaar op jaar do Unia-oollectanten te Mid< elharnis mogen verblijden. Tevens verblijd het mij U te kunnen mededeelen dat het Looaal- Comité in hare vergadering van 23 Nov. besloot deze winter minstens 2 openbare vergaderingen te honden. De eorgto vergadering is bepaald op 14 Deo. a.s. bij welke gelegenheid op zal treden den WelEd. Heer J. v. d. Waal, Hoofd der Chr. School te Mid- delharnis met het onderwerp de „Neutraliteit der Openbare School". We hopen dat ons getrouwe volk, dat nog bukt voor God en Zijn Woord, van deze gelegenheid g»- trouw gebruik zal makan, te meer daar de toe- gaag vrij is en "lzoo mede zal helpen werken, tot verbreiding van de eenig goede en ware begin selen, neergelegd in het Eeuwig blijvend Woord van God. Sommelsdijk. M. DIJKERS.

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 2