Vrijdag 10 December 1897. Twaalfde Jaargang No. 684. An tirevo lu tion air (Eerste§lad. IN HOC SIGNO VINCES T BOEKHOVEN. m? Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 8,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMMisS&SJK. Pit nummer toestaat uit twee iSféiden. S&ei begrootingsdebat. In een rede van twaalf kolom men (in het officiëele verslag), waarvan zelfs de N. Rott. Crt. ver klaarde, dat zij schitterde door ver nuftige zetten, heeft Dr. Kuyper in de Kamerzitting van 1 Dec. jl. de positie van het nieuwe Ministerie beschouwd, en den Kabinetsforma teur eenige vragen gedaan omtrent de opvatting van de komende inhul diging der Koningin omtrent den toestand der financien met het oog op de stijging der uitgaven omtrent de mogelijkheid tot saarnwerking met allerlei liberalen en omtrent de sociale hervormingen. De spreker begon met de opmer king, dat de N. Rott. Crt. en het Handelsbladgekozen door de Regee- gering voor hare advertentien, omdat zij, gelijk het heet zooveel gelezen worden, in onzen tijd niet meer als zoodanig den voorrang mogen hebben, aangezien volksbladen ais et Nieuws blad voor Nederlandhet Nieuws van den Dag en de Telegraaf veel meer algemeen verspreid zijn. Vervolgens dankte de spreker den afgevaardigde uit Goes voor de af doende en uitstekende wijze, waarop hij de verbinding van het lidmaat schap der Kamer met het Minister schap op de k iak heeft gesteld. Maar wat het intrekken der voor handen wetsontwerpen door de nieu we Regeering betreft, was Dr. Kuy per het oneens met de hh. Lobman en Drucker. Die intrekking achtte de spr. geoorloofd en doelmatig, dewijl zij den indruk versterkt, dat de verkie zing van elke nieuwe Kamer, ook al worden er vele oude leden in herko zen, een feit van politieke beteekenis is. En nu begon de spreker zich te ver klaren als woordvoerder van H. M. 's loijale oppositie, die de dienaren der Kroon wel met eerbied begroet, maar die toch onderzoek behoort in te stel len naar de homogeniteit, de eensge zindheid der Ministers. En hiertoe is te meer reden, wanneer uit de ge schriften dior heeren gebleken is, dat zij in de grondgedachten grootelijks verschillen. Met tal van voorbeelden wees spr. dit aan. „Hoe verstaat gij", vroeg Dr. K. nu verder den premier van het Minis terie, „r]e plechtigheid die aan staande is (in Sept. 1898)? Als het installeeren van de eerste Staatsdiena- resse door een souverein volk 01 wel als het optreden van de Koningin van Nederland, die;'wre suo (rechtens) Koningin, zich voor Gods aangezicht plechtiglijk mot den eed van trouw aan Haar volk en dat volk aan zich verbindt In de Belgische Grond wet heerscht de volkssouvereiniteit er staat uitdrukkelijk in „alle macht komt voort uit de natie." En diezelfde grondwet bepaalt dan ook, dat er bij het sterven des Konings eene tus- schenruimte ontstaat waarin de Mi nisters het bewind voeren buiten ver verband met de Kroon. Maar in onze Grondwet staat, dat de Koningin de regeering reeds heeft aanvaard voor dè inhuldiging. Nu verklaarde de tegenwoordige Minister van Justitie in zijn geschrilt „Richting en beleid der Liberale partij", dat „noch gratie Gods, noch bijzondere voorrechten als machtsbrieven kunnen gelden", en dat alleen „bij het volk de bevoegd heid ligt om over de Regeering te be slissen." Is hiernaar nu at te meten de meening van heel het Kabinet En hoe is het met de financiën Waar moeten de ongeveer tien mil- lioen vandaan komen voor eenige dringend noodige sociale hervormin gen Met tariefswijziging alleen komt men er niet. Voorts, hoever strekt dit Ministerie zijn berekening uit voor samenwerking met allerlei liberalen. De heer de Beaufort wees vroeger in eene bro chure op het beginsel verschil en de gedeeldheid van liberalen en radica len, terwijl de heer Goeman Borgesius hen beschouwde als te staan op hetzelfde standpunt. Hoe denkt het Ministerie in zijn geheel daar nu over Eindelijk welke sociale hervor mingen denkt gij tot stand te kunnen brengen De antirevolutionairen leg gen daarbij den maatstaf van Gods Woord ^an; doch welken regel zult gij huldigen Het antwoord des Ministers was tamelijk ontwijkend. Wat de inhuldi ging der Koningin betreft, verwees hij naar de grondwet. Met de financi ën zal het wel gaan, als wij de uitga ven maar niet te snel opdrijven Ook i3 nog niet te ramen hoeveel voor sociale hervorming noodig is. De liberalen mogen theoretisch van de radicalen verschillen,, in de praktijk kunnen zij het over veel eens worden. Zoo ook in de sociale hervormingen. De Engelsche staatsman Macaulij heeft eens gezegd, dat hij niet wist wat grooter pest is een Staatsbestuur, dat zich met alles bemoeit of één dat zich met niets bemoeit. Tusschen die twee uitersten zal het tegenwoordig Ministerie zijn weg wel trachten te vinden. In zijne tweede rede zeide nu Dr. Kuyper, dat hij door 's Ministers antwoord versterkt was in de over tuiging, dat bij dezen pleitbezorger der oude oeconomische school de bacil ran het individualisme diep in het bloed is gedrongen; zoo diep dat hij bij de bespreking van ernstige Staats rechtelijke vraagstukken evenzeer beneden de meest bescheiden verwach ting bleef als hij machtig was in zijn bespreken van materiëele en oecono mische belangen. afdreiging vein den win- keiiersstand. Het groote nadeel, waardoor de winkeldoende middenstand zich al lengs meer bedreigd ziet, is de coöpe ratie of de onderlinge medehulp der verbruikers om zelf kapitaal bijeen te brengen voor een grooten inslag van waren, en dan tegelijk nog een goede winst te behalen door ook aan niet-\e- den der vereeniging te verkoopen. De tijdsomstandigheden brachten om zoo te spreken, de instelling van die coöperatieve vereenigingen mede. Het is een sociaal verschijnsel, waartoe aanleiding kwam door het leveren van veel ondegelijke, onzuive re en toch dure waar in de gewone winkels, en zulks onder een verlok- kenden schijn, onder een prachtig uit hangbord. Natuurlijk deed niet ieder winke lier daaraan mede. Ook niet in gelijke mate. Dat zal ook geen redelijk mensch beweren. Maar er kwam toch een al- gemeene zuiging in do verkeerde richting. Niet het werven van klanten door secure, solide bediening, maar het mengen en schiften en uitstallen der waren en het noteeren van prijzen op eene manier dat de koopers er in liepen, werd onder de kleinhandelaars gaandeweg meer de leuze. Daarop spitste men zich. De slimheid werd boven deugd en wijsheid gesteld. Toch zouden de verbruikers dezen ongewenschten toestand veel langer verdragen hebben, waren niet de communicatiemiddelen vermenigvul digd, en ware er geen algemeene strooming door de lucht gegaan, die de menschen aanzet om door samen- iverking het kwaad dat hun overkomt, af te keeren. Als nu de winkeliers op hun beurt mede partij gaan trekken van die strooming als ook zij zich voor on- derlingen steun gaan verbinden en zij nemen tevens de aanleiding voor coöperatie der verbruikers weg door zich toe te leggen op beste waren, dan kunnen zij misschien nog weer een heel eind er boven opkomen. En die maatregelen zijn te meer noodig, omdat tegenwoordig ook de groothandelaars, als zij kans zien, hun waren vaak gaarne rechtstreeks door middel van agenten, of door de pakketpost, aan de verbruikers over doen. Het is tot op zekere hoogte een al gemeen belang voor geheel de burge rij, dat de midden- of tusschenstand onder de handelaars genoeg blijft ver dienen om regelmatig te kunnen blij ven voortleven. Doch dit algemeen belang wordt niet zoo dadelijk ingezien, en ieder kooper zoekt meestal zijn voordeel. Met theoretische tegenkanting'keert men de zich verheffende coöpera tieve beweging^ dan ook niet. Er moet op practische wijze, zonder mokken en morren, afleiding tegen gezocht worden. Want de menschen zijn, al thans in ons land nog zóó niet, dat,als zij zonder beduidende schade hun me deburgers met klandisie kunnen be gunstigen, zij toch voor hnn plezier een winkel in het groot gaan opzetten. Zulke lieden zijn er wel, maar het gros is ook in eene andere richting best te winnen. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. UITGEVER: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij heslaan Advertentie» worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. ABie stiajkfeeia voor «ie ledactie bestemd, idverteatiën en verdere Adsninistratle franco loc te «enden aan den Uitgever. WOEBAEREKI IMESt AAKSOE. ZAL ER RUST KOMEN? In SHmEBlks'ff k. maakt men zich nog altijd verbazend druk over de zaak-Dreyfus de officier die in hechtenis zit, op grond dat men hem verdacht stukken betreffende de defensie van Frankrijk aan de Duitsche regeering ter inzage te hebben gegeven, maar waaromtrent onlangs met grooten schijn van zekerheid is beweerd, dat Drey fus onschuldig gevangen zit. Men verdenkt nu anderen, voornamelijk een officier Es ter hazy, van wien thans voor het Fransche leger compromitteerende brieven zijn openbaar gemaakt. Hoe deze netelige zaak zal afloopen, weet niemand ook niet de Fransche re geering. Meer dan ooit moet men rreezen, dat van den kant der militaire autoriteiten al het uiter ste zal worden beproefd, om over het drama van Dreyfus een sluier to werpen. Zola, de bekende realistisohe schrijver, schreeuwt het in de Figaro uit van verontwaardiging over dit bedrijf. Men wil, zegt hij, niet bekennen dat er vergissingen ik had bijna geschreven fou ten zijn begaan. Men volhardt er in de ge- oompromiteerde personen to beschermen. Men is besloten tot alles, om oen geweldigen bezem- veeg te vermijden, en dat is in werkelijkheid zoo ernstig, dat zelt zij, die do waarheid in han den hebben, van wie men woedend die waarheid eischt, nog aarzelen en wachten met ze in het publiek uit te schreeuwen, in de hoop dat zij van zelve zich zal openbaren, en dat de wetenden dus niet de smart zullen hebben, ze te zeggen. Maar één waarheid ten minste is er, welke ik door heel Frankrijk zou willen verspreiden na melijk dat men bezig is deze rechtvaardige en edelmoedige natie een ware misdaad te laten De Figaro wordt overigens eiken dag duide lijker in haar beweringen. Dat men dit blad daarom het Joden-blad noemt, is te begrijpen maar daarvoor gaat Figaro niet uit don weg. Het antwoord met do vriendelijke vraag aan de Jourdie zoo boftig voor Esterhazy strjjd, ofdit blad niet verleden jaar alle mogelijke moeito had gedaan om het lijfblad van Dreyfus te wordon Verder blijkt, dat de beruchte brieven van Esterhazy, waarin hij zoo op Frankrijk afgeeft, inderdaad afkomstig zijn uit hot dossier van Soheuror-Kestner en dat de vrienden van Drey fus zullen voortgaan met van tijd tot tijd stukken uit dat dossier te publioeeren, zoolang do regeering weigert aan Soheurer-Kestner de bewijzen voor Dreyfus's schuld te laten zien en zijn bewijzen voor diens onschuld in te kijken. "Waarom vraagt Figaro met reden wor den do bewijzen die de regoering van de schuld van Dreyfus zegt te hebben, niet ook aan S.-K. getoond. Een drie dozijn menschen de leden van den krijgsraad, tweo ministers, enz. zijn in 't geheim betrokken, (plus misschien nog enkele gesluierde dames) waarom nn ook niet de eerlijke Scheurer-Kestner van die be wijzen op de hoogte gesteld Waren ze ook voor hèm overtuigend, dan zou er aan alle agitatie oniniddelijk een eind komen. De officieels uitslag van het „onderzoek" zal wellicht Zaterdag bekend worden. Mocht het blijken, dat de autoriteiten de zaak in den doofpot willen stoppen, dan hopen we, dat de publieke opinie in Frankrijk hoe bedorven ook veolzins door misleiding op het krach tigst togen een dergelijk schandaal zal protes teeren. De regeering van China volgt het voorbeeld der groote mogendheden na. Ze wil over het geschil met Duitschland een scheidsrechterlijke beslissing inroe pen. We vermoeden echter, dat German- je nu eens precies doen zal zooals John Ball meermalen deed. Overtuigd van zijn „goed recht", zal het van geen ar bitrage willen weten. Dit klinkt wel gek, want wie het recht aan zijn zijde heeft, behoeft niet te vreezen in het ongelijk te worden gesteldmaar zoo zijn nu eenmaal de manieren der groote mogendheden." Juist wanneer b.v. Albi on de meest onbetwistbare rechten meen de te hebben we denken aan Portu gal, Venezuela en de Londensche con ventie mat Transvaal was het van een scheidsrechterlijke beslissing zoo af- koerig als iemand. Overigens zijn inzake het Duitseh- Chineesch geschil de berichten tegen strijdig. Te Berlijn- wordt officieus ver zekerd, dat de van Duitschland uitgegane gedachtenwissslingen over de quaestie van Kiau-tscbau met de mogendheden die er het naast bij betrokken zijn, vol maakt vriendschappelijk en tot genoegen van Duitschland zijn afgeloopen. Dit klopt met een ander bericht, dat China er niet in geslaagd is Ruslands interventie te verkrijgen, omdat Rusland de handen vrij wit hebben voor een eventueel optreden tegenover Korea. Maar nu wordt verder gemeld, dat Engeland, jaloersch op de veroveringen van Dnitsch- laud, op. zijn beurt China een presentje heeft afgedwongen. De Britsche regeering bezit geen kuststreken in Oostersche landen. Daar om heeft zij met China besprekingen geopend over den afstand van een deel van de kust over Hongkong. Deze kust strook is onontbeerlijk om Hongkong in goeden staat van verdediging te brengen. En zie, terwijl Duitschland nog op be vrediging van zijn eiachen wacht, heeft China aan de wenschen van Engeland reeds in beginsel toegegeven. Zoo verzekert althans Central News en de Köln. Ztg. bevestig hetReuter spreekt het bericht tegen. Gansch en al ongegrond wordt het zelfs genoemd. Curieus is niettemin het volgende tele gram van den Berlijnschen correspondent der TimesHet gerucht in quaestie trekt in hooge mate de aandacht der Duitsche bladen. Algemeen verklaren zij thans, gemakkelijk te begrijpen, hoe het komt dat de Engelsche couranten znlk een grootmoedige houding aannemen ten op zichte der Duitsche bezetting van Kiaut- schau. Tevens wordt het bericht be schouwd als een goed voorteeken voor de geneigdheid der Chineezen om in de Duitsehe occupatie te berusten." Zijn echter Reuters inlichtingen juist, dan vervallen ook deze gevolgtrekkingen. Toch houdt men van andere zijde vol, dat, als Duitschland iets van China gedaan krijgt. Albion ook om een voordeeltje komt vragen. Mocht üiriteohland, zoo heet het, ook een privilegie eischen met betrekking tot de exploitatie der kolenmijnen in de pro vincie Shantung, dan zou Engeland der gelijke voordeelen verlangen in de Jang- ste-kjang provinciës. Intnsschen is van bij alles dit wel ze ker, dat Duitschland niet zal loslaten wat het heeft. Aan de Vossische Zeiting wordt uit Willemshaven gemeld, dat duizend man marine-infauterie en twee honderd man marine-artillerie (deze laatsten met een groot aantal veldstuk ken) mobiel gemaakt worden om met transportschepen zoo spoedig doenlijk naar China scheep te gaan. Ook de Chineezen hebben op het schiereiland

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 1