AtanfsjMtojl! Vrijdag 8 December 1897. Twaalfde!Jaargang No. 633 Antirevolutionair IN HOC SIGN O VINCES Tweede T BOEKHOVEN. HJM. Koningin Wilhelmina E. Mé de Koningin-legentes Landkaart van Nederland Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Alle stiafefeeea v©©r de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie f rasse'© toe te ge»»den aaia desi Uitgever. Dit nummer bestaat uit twee Siladen. TOEKEREN SêER AA ROE. Varia. Gemengd Nieuws. II mm m Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal- Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaai Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. I Uitsluitend voor de abonnés op dit blad heeft de uitgever voor slechts 3© Cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste photografieën vervaardigde PORTRETTEN van en {ODeze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 X 63 e.M. Men gelieve deze platen tegen atgifte van den Bon, voorkomende op de vierde pagina van dit blad, aan ons Bureau af te halenfranoo per postzending wordt 15 cents extra voor porto en em ballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bijge werkte met plan van de Droogmaking der Zuider zee, groot 85 X 71 c.M., bieden wij onzen abonné's tot l Januari nog tegen 3© cents, franco per post voor 35 cents aan. De Administratie. Het heeft in de ©ostenrljksclse Rijksdag wederom gespookt, yeohten zoo hebjeniet een her haling van Woensdag en dia Sohel-Scene van Woensdag waarop zoo woest spektakel volg de was feitelijk uitgelokt deor zekeren Wolff." Hij wou voor voorzitter spelen en greep de klokwaarop een Czechisehe afgevaardigde, oen hercules, hem de bel ontrukte en daarmee hem eenige gevoelige slagen toebracht. De Duitsohers waren woedend over de mishande ling, Wolf aangedaan ook van de galerij hoorde men kreten van ontzetting. De geslagene wilde zieh op zijn tegenstander werpendooh de Poolsohe afgevaardigde Potocek stormde met opgeheven handen op hem toe, en begon ham te worgen. Tegelijkertijd sloegen de naastbijzijndo Czechen en Polen op hem los, grepen hem bij zijn kleeren, de schouders en de armen, en sleepten hem zoo de trappen van de estrade af. Van alle zijden ijlden Duitsche afgevaardig den Wolf te hulp, doch de voorvechter van de belangen en reohten der Duitsohers zat als in «en kluwen opgesloten van hulp verleenen was geen sprake. Eindelijk slaagde Pfersohe van de hoogesohool te Praag, erin om Wolf te naderen maar hij kwam toen zelf in de knel. Slagen werden naar links en rechts uitgedeeld, en de hooggeleerde kreeg er een behoorlijk portie van. Zioh-zelf niet meester, trok hij zijn mesmaar gelukkig wist een der afgevaardigden het dade lijk te grijpen en wierp het over de hoofden der afgevaardigden in een hoek van de zaal het wondde in zijn vluoht nog de afgevaardigde Gessmann aan de hand. Wolff was intussohen door zulk een groote menigte omsingeld, dat men elk oogenblik vreesde hem op den grond geworpen en ver trapt te zien. Het waren groepen afgevaardigden, die op elkaar lossloegen en hamerenden en schop ten hier en daar zag men een paar leden met hun beiden de nationaliteitsgesohillen uitvech ten. De Duitsohe afgevaardigde Ghom kreeg van een Pool, die onbekend is gebleven, een opstop per, waarop dezelfde onbekende Pool een pak slaag in ruil ontving. Sehönerer greep een mi nisterstoel en drong daarmede op de Czeoben los, die hem den fauteuil afhandig maakten en hem ter kalmeering eenige vuistslagen toedien den. Er scheen geen einde te zullen komen aan het barbaarsch tooneel. Met ontzetting zagen sommige afgevaardigden en hot publiek het ge vecht aan. „Gij slaat hem (Wolf) dood!" werd van de galerij geroepen. „Hij komt niet levend buiten." Doch men bleef doorslaan, schreeuwen, gillen en brullen. Graaf Better goot water op deveoh- tenden leeg; maar het doofde hun woede niet. Eerst na een half uur waren de vechtenden zoo vermoeid, dat de strijd wel een einde moest nemen. De opgewonden afgevaardigden werden uit de zaal gedrongen de kalmte keerde eenigs- zins terugen toen versoheen de voorzitter Abrahamowitsch en sloot de zitting. De journalisten, die Wolf na den slag gespro ken hebben, verklaren dat hij er uitzag als een lijkaan de handen had hij bloederige schram men een vinger was verrektaan het lichaam had hij verscheiden builen en blauwe plekken- Tal van andere afgevaardigden droegen eveneons de sporen van den strijd onder de Hoogedelge- strengen. maar wel het middel dat er in verborgen is." Hij opende het en zeide„Er is 1 iets in, dan een blaadje wit papier waarop met duidelijke letters staat „Zal 't in uw huis geregeld gaan, Dan moet ge alles gadeslaan." De vrouw gevoelde diep deze verma ning en ging beschaamd weg want wat ze al lang had kunnen beseffen werd haar nu in ronde woorden gezegd. De achteruitgang van haar zaken kwam voort uit achteloosheid. Een slordig huis gezin is als een emmer zonder bodem. Het oude spreekwoord zegtAcht is meer dan duizend. ACHT IS MEER DAN DUIZEND. Een boerin, die weduwe geworden was, had in hare huishouding allerlei onge lukken, zoodat haar inkomsten jaarlijks minder werden. Om deze oorzaak ging ze naar het dorp B., waar een oud man woonde die, volgens zeggen van velen, voor alles raad wist. Zij deelde haar droevige omstandigheden mede en zeide „Het gaat in mijn huis niet zooals het behoort. Weet gij geen middel om dit kwaad te verhel pen De verstandige man bedacht zich eens even en gaf haar daarna een klein, verze geld doosje mede, zeggende: „Dit doosje moet gij gedurende een heel jaar driemaal des morgens, des middags en des avonds door keuken, kelder, stal en alle hoeken van uw huis ronddragen dan zal het wel beter gaan. Maar na verloop van een jaar moet gij mij het doosje weer terug brengen." De vrouw stelde veel vertrouwen in het doosje en droeg het iedaren dag vlijtig rond door heel haar huis. Toen zij nu den volgenden dag in de kelder kwam, wilde de knechtjuist heime lijk een kruik bier naar boven dragen. Toen zij des avonds in de keuken kwam, hadden de meiden voor zichzelf een krentebrood gebakken. Toen ze in den stal kwam, stonden de koeien zeer diep in het vuil, en de paarden hadden, in plaats van haver, zeer slecht hooi. Zoo vond ze dagelijks het eene gebrek na het andere te verbeteren, wat haar niet weinig hinderde en waarin ze onmid- delijk verandering bracht. Toen nu het jaar verloopen was, ging ze met het doosje naar den ouden man en zeide zeer vergenoegd „Alles gaat thans veel boter in mijn huis. Ik ver zoek u daarom vriendelijk, laat mij het doosje nog een jaar langer houden het bevat een uitmuntend middel. Doch nu lachte de grijsaard en zeide „Het doosje kan ik u niet laten houden, De grootste „Show", menagerie, cir cus, of hoe men het noemen wil, die ooit te Londen was, is er n u. De dieren en men sehen, onder directie van Barnum en Bai ley, kwamen met een stoomboot uit Ame rika, een stoomschip van 8000 ton, tijdelijk in een arke Noaehs veranderd. Er zijn 250 personen bij het gezelschap en 600 dieren, waaronder 240 vracht- en 136 gedresseer de paarden dan olifanten, leeuwen, tij gers, enz. De Show komt in het Olympia onder dak. Er zullen 16,000 plaatsen voor toeschouwers zijn. Na een verblijt van eenige maanden in Engeland, komt deze zonderlinge troep ook naar het vasteland van Europa. De vermaarde 3tuikroover Balio die de omstreken van Athene onveilig maakte, is verraderlijk doodgeschoten door een boer, met wien hij op jacht was. De boer vond 10000 drachmen bij hem en ontvangt bovendien een premie van 3000 drachmen, welke op Balio's hoofd was ge steld. Eugen Wolf, de bekende reisredac- teur van hot Berliner Tagehlatt, die een reis door China heeft gemaakt, heeft de verschillende contrasten tusschen Ohinee- zen en Europeanen opgeteekend. Hij schrijft ij9t volgende: Wij beginnen een boek te lezen, waar de Chineezen eindigen. Wij schrijven bij een briei den naam van den geadresseer de eerst, dan de plaats van inwoning. Zij schrijven de plaatsnamen eerst, den naam het laatst. Wij schrijven van links naar rechts, zij van rechts naar links. Wij schrijven hori zontaal, zij van boven naar beneden. Wij laten onzen gast aan onze rechterzijde zit ten zij beschouwen do linkerzijde als de eerepiaats. Wij trouwen in 't zwart. Zij in hot wit. Wij begroeten iemand, terwijl wij zijn hand schudden zij begroeten, terwijl zij eigen handen schudden. Wij be schouwen de hersenen als de plaats van het verstand zij als de plaats van het verstand, de maag. Wij bouwan eerst de muren, dan het dak zij bouwen eerst de daken, dan de muren. Wij zoeken zooveel mogelijk snel te ar beiden zij beschouwen langzaamheid in den arbeid als een voorzorg. Wij gebrui ken zeep zj nooit. Wij wassclien en ba den, drogen ons af. Zij baden nooit, was schen gezichten heet on drogen zich niet at. Wij besmeren uit zuiuigheidsgronden dikwerf onze machines, kar en assen enz. zij smeren ook al uit zuinigheidsgron- deu nooit hun machines enz. Wij dragen kort gesneden haren zij dragen vlech ten. Wij dragen korte rokken, onze vrou wen lange zij dragen lange kleederen, hunen t vrouwen korte. Wij spreken van onze vrouw als onze betere helft zij spreken van do vrouw als van een ding. Wij laten die vrouweljjke helft in de wereld verkeeren fzij zonderen „hunne dingen" streng af en sluiten ze op. Wij gebruiken een zakdoek zij beschouwen het gebruik ervan als enrein. Wij eten eieren zooveel mogelijk frisch zij gra ven ze in do aarde en bewaren ze maan den, ja jareD lang. Wij eten met mes en vork zij eten met kleine houtjes. Wij beschouwen oprispingen als onbeschaafd. Zij be schouwen het als een bewijs dat het eten hun gesmaakt heeft. Een brug over Brussel. Te Brussel be staat het grootsche plan de bovenstad met de benedenstad te verbinden door een brug van staal, die 800 mater lang wordt en van den Boulevard Central over de hui zen der benedenstad naar de Place du palais tegenover het park zal oiopen. Zij zal tevens door een electriache tram wor den bereden, die den afstand in 4 mi nuten aflegt. Aan het eene uiteinde daalt men dan in een lift, door de brugpijlers, in één minuut neder. De heer Fiehefet, de ontwerper, neemt aan om die brug in drie jaren gereed te hebben. De Ko ning steunt het plan krachtig. Een Engelseh oudstrijder van Wa terloo is op den leeftijd van 115 jaar in een werkhuis gestorven. Een telegram uit Belgrado meldt, dat vijf honderd Albaneezen in de districten Ipak on Diakova (Bosnië) in opstand zijn gekomen. Zij zijn slaags geraakt met de tegen hen afgezonden troepen, waarbij beide partijen aanzienlijke ver liezen loden. EEN MOORDAANSLAG. Onze lezers herinneren zieh, hoe Am- terdam verleden jaar winter verontrust is geweest door verschillende moordaan slagen, op jonge meisjes gepleegd, waar bij een der getroffenen aan de gevolgen overleed. Het was het meisje dat in de Van Eeghenstraat doodelijk werd gewond. En nu is er weer een aanslag gepleegd, zóó volkomen gelijkend op die van ver leden jaar, dat men denkt, met een en denzelfden moordenaar te doen te heb ben. Het was Zaterdag ongeveer zeven uur toen Catharina Louisa Ramus van een atelier op de Heerengracht kwam, waar zij werkzaam is. Het meisje dat zestien jaar oud is, spoedde zich naar huis, en werd, toen ze nog maar weini ge schreden gedaan had, door een mans persoon, die uit het Treefsteegje te voorschijn kwam, op den schouder ge stompt. Het msisje liep door, maar voelde een steekende pijn in den hals, en bemerkte dat haar krachten verminderden. Zij riep de hulp in van een oude vrouw, die passeerde, en die het meisje steunde weldra door een politieagent en eenige heeren geholpen. De ongelukkige werd naar het politie bureau aan de Molsteeg en van daar per raderbaar naar het Binnengasthuis gebracht, waar bleek dat zij in den lin kerschouder, even beneden den hals, een diepe breede wond had. De snede in man tel en overige kleeren gevonden had een lengte van ongeveer 2 centimeter. Dadelijk werden de ouders van het meisje dat in levensgevaar verkeerde, gewaarschuwd gelukkig beterde de toe stand eenig3zins, en bestaat er hoop haar te behouden. Zij was eerst te zwak om door den politie commissaris te worden verhoord, maar Maandag kon dat verhoor plaats hebben. Evenwel, het heeft niet veel opgeleverd. Al wat de politie te weten kwam is dat de bedrijver een jonge man was, e een pet droeg welken kant hij 11a het be drijven van zijn wandaad gevlucht is, lig zelfs min of meer in het duister. [ntusschen is de politie aan het zoeker Maar waar moet zij beginnen wat is ht uitgangspunt De bewoners van het Treefsteegje het ben reeds een bezoek van de politie geha maar veel inlichting konden zij nietgevei Het meisje had geen kennissen waa men zoo iets van vermoeden kan e de andere naaistertjes van dit atelie konden ook niet veel inlichtingen gevei Wel is uitgelekt dat een van deze juf fertjes, die in Nieuwendam woonde, ee vrijer heeft gehad, en de verkeering me dezen onlangs afbrak. Kon die vrije misschien zijn gewezen meisje hebbe willen treffen, en vergiste hij zich in d persoon Maar ook dit schijnt moeielijk aan t nemenwant het gewonde meisje e het Nieuwendamsche verschillen zee aanmerkelijk in gestalte. Men heeft de opmerking gemaakt, da het vermoedelijk niet iemand is gewees die juist een der meisjes van gezegd atelie wilde opwachten. Zaterdag toch gingei de meisjes vroeger naar huis dan anders en dat wist niemand vooraf. Doch dez opmerking heeft niet veel waarde, daa het voor da hand ligt dat iemand di zulke plannen heeft, wel zal zorgen nie te laat ter plaatse van den aanslag t zijn. Intnsschen wordt in alle richtinge door de politie een onderzoek ingesteld Weer warm geloopen. Zaterdag moes bij aankomst in den Haag het postrijtuij van trein 38 worden uitgezet wegens he warm loopen der as. De po3t werd overge laden in een coupé 3e klasse. De trei ondervond hierdoor ruim 20 minute vertraging. Gevonden. Donderdagmorgen haald de visscher Hainan met de zegen uit d Vecht, voor het kasteel Nijenrode, het lij op van Jan van den Brink, portier aan he station der Staatsspoor te Utrecht, die se dert een paar dagen werd vermist. Men hai hem Dinsdagmorgen nog te Breukelei gezien. IS©ekaaaa!k®M«Sig;ing. ®e ViscSiafslag vai Midtdelharnis, 1597 1856, met de desbetreffend! Ordonnantiën, Keuren, Am- pliatiën, Octrooien, Contrac ten, enz. Verzameld uit he Arobief der Gemeente dooi ULBO J. MIJS, Burgemees ter van Middelharnis. Sommelsdijk. W. BOEKHO VEN. Dit werk is min of meer een vervolgstuk op dat hetwelk in 1894 verscheen onder den titel 1781 1804. Eenige bladzijden uit de Geschie denis van Middslharnis. Het bevat, behalve een aaneengeschakeld verhaal van den visohafslag in vorige eeuwen, eene met veel zorg en moeite bijeengobraohte verzameling van de officieels stukken, waardoor zij die in vissoherijzaken belang stellen te beter het beden met bet ver leden kunnen vergelijken. „Ook do viechafslag" zegt de [Schrijverin zijn voorbericht—„is voor Middelharnis van te veel belang geweest, dan dat de geschiedenis daarvan verloren zou mogen gaan," en deheei MIJS is in zijn wensohen zoo besoheiden, dal bij er bijvoegt: Mag mijn werk slechts een enkel belangstellend lezer vinden, dan aoht ik mij reeds meor dan beloond voor de zorg en den tijd daaraan besteed." Wat ons aangaat, wij meenen, dat de samen steller van dit historisch overzicht aanspraak heeft op meerdere waardeering van zijn arbeid, en vertrouwen, dat hem die ook wel niet zal worden onthouden. Op duidelijke wijze wordt een voor Middelharnis sedert lang zeer voor- deelige tak van bedrijf hier besobreven en toe gelicht. Do Uitgever zorgde voor een netter druk. Eenige platen versieien het boek. Jl li LI

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 5