Gemengd Nieuws. Posterijen. Engeland ongunstig en de gelegenheid om grooie overwinningen te behalen, die de aandaoht afleiden, wordt hoe langer hoe zeldzamer. Het groote Afrikaansohe plan is tamelijk wel mislukt; in Oost-Azië zijn lastige oonourrenten opgetreden Amerika laat geen gelegenheid voorbijgaan om Engeland te dwarsboomen, en nog kort geleden heeft het den Engelsehen in het oudo geschil over de robbenvangst eene poets gespeeld, door Russen en Japanneezen in de beraadslaging te betrekken, ofschoon men te voren overeen gekomen was, de quaeitie aan de beslissing eener Engelsoh-Amerikaansche commissie te onderwer pen. Hierbij komt «u weer het Engelsch-Fransch geschil over de streken aan den Niger, waar de grensregeling der beide deelen door eene mili taire expeditie wordt ingeleid, die den concur rent het betwiste gebied tracht afhandig te maken. En herinneren we dan ook nog aan de Egyptische quaestie, dan blijkt duidelijk met hoevele ontzaglijke moeilijkheden de buitenland- sche politiek van lord Salisbury telkens weer te kampen heeft. Om dan van de binnenlandsche staatkunde nog te zwijgenYolgens j,de Herald is er onder de mi nisters niet weinig oneenigheid over de munt- quaestie, die de Indische regeering weigert nog maals aan de crde ta stellen. Zij acht can ver houding van zilver tot goud als 1 h'h tot 1 on aannemelijk en voorziet uit een plotselinge stij ging van den zilverprijs jvan 38 tot 60 pence per oncedo grootste moeielijkheden. De regee ring te Calcutta zou er echter niet op tegen hebben om de aanmunting van zilver weder open te stellen tegen een verhouding, welke meer in overeenstemming is met den tegenwoordigen prijs van zilver, b.v. tegen 42 d. per onsce, zegt de Herald. Hoe 't zij, het moet niet onmogelijk wezen dat het over deze quaestie tot een ministerioele crisis in Engeland komt. De mindorheid van het kabinet acht zioh verplicht met het gevoelen van de Indisohe raadsleden over oen zaak die voorna melijk Indië aangaat, rekening te houden maar andere leden meenen dat de regeering te Lon den in de muntquaestie reeds te ver is gegaan, zoo wel tegenover andere regeeringen als tegenover een groot aantal van haar aanhangers, dan dat zij zich nu terug kan trekken. Wat het gevolg zal zijn van deze geschillen van meening is moeilijk te zeggen, maar 'tkan best gebeuren dat twee invloedrijke leden van het Kabinet zullen aftreden. Rhodes kan de Transvaal maar niet met rust laten. Hij beproeft thans, waarsehijnlijk om aan de regeering een kraohtigen steun te ontnemen en het Hollandsohe element verzwak ken, Boeren naar Rhodesia te lokken. Te Krugers- dorp heeft het volgende feit groote opgewonden heid teweeg gebraoht: Een zekere Smith, een agent van Cecil Rhodes naar men meent, deelde oiroulaires rond, [waarbij hoeven en bespanningen beloofd werden aan boeren, die Transvaal willen verlaten om zich in het gebied van de Charte red Company te vestigen. Een vijftiental boeren hadden zioh reeds laten overhalen, toen de veld- kornet Yiljoen het bureau van Smith binnentrad den Boeren hun gebrek aan vaderlandsliefde verweet, en Smith te lijf ging. Deze kon met moeite ontsnappen. Later is een volksvergadering gehouden, waarin deze maatregel van Rhodes soherp werd afgekeurd. Een Schot sprak als zijn meening uit dat het Rhodes zijn doel was, om, nu de aanslag was mislukt, de Republiek van haar krachtigste elementen op andere manier te beroo- ven; Zoo is dan nu de Keetensische quaeBtie officieel op de agenda ran de Europeesche diplomatie gebracht, en wel door de Porte zelve. Abdoel-Hamid heelt aan de groote mogendheden een circu laire geBtuurd, waarin hij haar vraagt om d® regeling van die quaestie nu zoo snel mogelijk ter hand te nemen. De Sultan, die bij den aanvang van den G-riekach-Turkschen oorlog, reeds in beginsel de autonemie voor Kreta had aanvaard, stelt thans, in gelijke geest, de benoeming voor van een Christen gouverneur, door de mogendheden. Maar, daar komt iets bij dat minder mooi is De Christenen en Mohamedanen zullen door Turksohe troepen, wier aantal zoo noodig zal worden vermeerderd, onder medewerking der internatieonale troepen ontwapend worden. En de gezamenlijke troepen zullen staan onder bevel van een Europeesch generaal in Turkschen dienst. Zoo wil het de Sultandoch het is duidelijk, zegt de Indépdat de mo gendheden dien voorslag niet kunnen aannemen. De uitvoering zou de Kre- tensers tot nieuwen opstand prikkelen, en de pacifioate zou nog verder dan ooit in het verschiet liggen. Alleen mag men vragen, welk practisch middel de mogendheden d&n, tot herstel van den vrede, tegenover het voorstel der Porte kunnen zetten Op die vraag moet men het antwoord schuldig blijven. De ge zanten hebben lang geredeneerd, lang onderhandeld, uit den treure, maar nooit zjjn ze er in geslaagd iets definitiefs tot stand te brengen, 't Waren woorden en vage formules, die men van hen kreeg, waar de Porte om lachte. En Abdoel- Hamid zal hen bij den neus blijven ne men, zoolang er geen eenstemmigheid op alle punten tusschen de verschillende kabinetten bestaat. De toestand op het eiland moet overi gens, volgens den correspondent der Voss. Zeittreurig zjjn. Nooit te voren heeft men zulk een ellende op Kreta gezien. Zelfs uit vroe ger provinciën hoort men dagelijks de wanhoopskreten opstijgen der hongeren de bevolking, die steeds dieper in kom mer wegzinkt. De oogst kon niet binnen gebracht worden en de winter dreigt den jammer te voltooien. Ook in de hoofdstad Kandia heerschen nood en ellende. De zelf karig betaalde Turksche ^troepen worden bij uitdeeling der maaltijden omringd door honderden hongerende vrouwen en kinderen. Wat uit de jnagazjjnen gestolen kon worden, is reeds lang verdwenen, en eiken dag vermeerdert de nood. Dood en ziekte heerschen in de overvolle stad. Tegen deze vijanden zijn ook de Engelschen onmachtig. In het hospitaal op Kaap Rhodia liggen vijftig man doodziek ne der, en bijna eiken dag zijn nieuwe ge vallen van zware ziekten en overlijden te vermelden. Zoowel de Turken als de Christenen zijn ten zeerste verbitterd tegen de mo gendheden wegens het uitstellen van de oplossing der Kretenser quaestie. De toestand op Cuba wordt door een Engelsch correspondent, die alleszins de gelegenheid had om zioh van alles op de hoogte te stellen, als diep treurig afgesohilderd. Geen enkel gewest van Cuba is in eenige mate bevredigd, en de toestand is niet beter dan twee jaar geleden. Zelfs is bet erger ge steld dan toen, al ware het maar omdat de opstandelingen sterker, beter georganiseerd, be ter gewapend zijn en meer zelfsvertrouwen be zitten dan toen. Op dit oogenblik is Havanna feitelijk ingesloten en de toestand der Spaan- sohe troepen zoo ernstig, dat er in de hoofdstad alleen niet minder dan 30.000 man in het hos pitaal liggen. Eiken dag behalen de opstan delingen een overwinning, d. w. z. lijden de Spanjaards verlies in geld en mansohappen. Na drie jaar vechtens zijn do Cubanen geoefende en gedisciplineerde troepen geworden. Merkwaardige staaltjes van de brutaliteit dei- opstandelingen en van de slappe oorlogvoering door de Spanjaarden deelt do correspondent mede. Eenige maanden geleden drongen 300 a 400 Cubanen een voorstad van Havana binnen en hielden versoheidene uren de straten bezet. Op het grondgebied van de stad werd onlangs een brug ondermjjnd, vlak bij een der forten van generaal Weyler. In de buurt van een Spaansoh blokhuis sohoten de opstandelingen op een trein, enz. Het beleid van den opperbevelhebber, indien het dien naam Terdient, is volstrekt en geheel mislukt. Aller sympathie voor hom is verlo- len gegaan. De barbaarschheden zijn versehrik- kelijK geweest, de oorlog een der wreedaardigste ooit gevoerd. Generaal Weyler's politiek be stond in een volstrekten verdelgiugskrijg, maar ondanks de vele honderden omgebraohten is die onvruohtbaar gebleven. Het Spaansche leger is in deerlijken toestand, een zeer aanzienlijke poroentage der soldaten ongesohikt voor don dienst. Zij zijn nauwlijks gekleed en de hun nog verstrekte uniformen te velde onbruikbaar. De gemiddelde leeftijd der [manschappen is van 15 tot 18 jaar, louter jongens, ongedrilde reoruten, onmiddelijk na aankomst zonder eenige voorafgaande oefening naar 't binnenland gezonden. Natuurlijk be zwijken zij spoedig onder het klimaat, want niet de Cubaansche kogels hebben de meerder heid van 't Spaansohe leger weggemaaid. In vele gevallen wordt geen doodbericht naar Madrid gezonden, en met name is dit niet het geval, wanneer de slaohtoffers sneven in de oifioieel voor bevredigd gehouden provinciën. Daar worden juiste opgaven nooit verBtrekt Is deze vooistelling niet overdreven, dan mag men in Spanje wel vreezon, dat het nieu we ministerie te laat komt om de „parel der Antillen voor 't moederland te behouden. De opstandelingen blijven om onafhankelijkheid roepenen de zaakgelastigde van de „Cubaan- «che Republiek" te Londen, de heer Jusé Zdyas, zeide dezer dagen aan een interviewerDa oorlog kan geen 12 maanden meer duren. Wij weigeren autonomie. „De onafhankelijkheid of de dood" is onze leus. Er zijn sommigen, die blijven moenen dat het kabinat-Sagasta nog veel zal kunnen goed makenmaar men moet dit eenvoudig afwach ten. Merkwaardig is ook nog, wat de corres pondent verklaart, dat de opstand in een vie rendeel 's jaars onderdrukt had kunnen zijn, zoo de Amerikanen niet zedelijken en stoffe- lijken steun aan de insurgenten hadden gebo den. Ëimneailund. ZIERIKZEE. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur der Liberale Unie aan het bestuur der Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee in Mei jl. ter zake van hetcandi- daat stellen van den heerJ. van Kerk wijk voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, was toen door den heer Van Schel ven voorgesteld, dat de Yereeniging zich zou afscheiden van de L. U. Dat voorstel werd toen in een besloten vergadering be handeld, wijl men het op dat oogenblik, vlak vóór de verkiezingen, een ongeschikt tijdstip achtte om de houding vaa het be stuur der Unie in het openbaar te critisee- ren. In eene druk bezochte vergadering van de Liberale Kiesvereeniging is nu het voor stel in openbare behandeling genomen en met 47 tegen 11 stemmen besloten zich van de L. U. af te scheiden. Zoowel tegenstan ders der afscheiding (hnr. Van Geuns) als voorstanders „de voorzitter J. A. de Bruynelieten zoo meldt het men duidelijk uitkomen, dat het hier niet gold eene principieele quaestie dat geen wijzi ging in de politieke richting der Yereeni ging er aan ten grondslag lag, maar dat het onhebbelijk optreden van het bestuur der Unie tegen het bestuur der Yereeniging ook de vroegere vrienden der Unie heeft doen besluiten haar te verlaten. Het Reichseisenbahn-ambt in Duitschland heeft de statistiek dor spoorwegongevallen over de maand Augustus gepublioeerd. Er hadden in die maand 14 ontsporingen plaats op de vrije lijn en 21 in stations, 3 botsingen op de lijn en 20 in stations, beneTons 150 ongelukken van anderen aard. In het geheel werden van de reizigers 11 gedood en 64 gskwetst, van het dienstdoend personeel 35 en 81, terwijl verder nog 16 menschen omkwamen en 17 kwetsuren opliepen. Natuurlijk zijn onder deze getallen geen zelfmoordenaar» begrepen. In één maand tjjds hebben dus in Duitsch land (met uitzondering van Beieren) niet min der dan 208 spoorwegongelukken plaats gehad. Daarbij werden 62 menschen gedood en 162 gekwetst. Tegen het verbod in. Tegen het verbod in was een persoon uit Heerde aan het zoe ken van projectielen in het kamp van Olde- broek. Hij vond een dergelijk voorwerp en ont deed het van koper en kruit, toen het uit- eensprong met het gevolg, dat hij zich zoo danig aan de handen verwondde, dat zijn® opneming in een ziekenhuis te Zwolle nood zakelijk werd geacht en hij vermoedelijk een der handen zal moeten missen. Iu de buurt van Lyon is oen soort vail Jack the Ripper gevangen genomen, de dader van versohillende moorden met vreeselijke vermin kingen, in do laatste jaren in het zuidwesten van Erankrjjk bedreven. Ilij heet Yacher en had het vooral op jonge herders en herderinnen in de eenzame bergstreken voorzion. Nadat men hem gevangen had genomen, terwijl hij bezig was eon oude vrouw aan te randen, trachtte hij uit den trein te springen, maar een gendarme hield hem nog bij bet beau. Nu heeft hij na lang ontkennen bekend. Hij is in een klooster opgevoed en daarna bij het leger gegaan. Zijn reeks misdadon be gon met een moordaanslag op een meisje, dat haar verloving met hem verbroken had. Hij sohoot op haar, traobtte vervolgens ziohzelf te dooden en werd in een krankzinnigengesticht opgeloten, waaruit hij op 1 April 1894 werd ontslagen. Daarna is hij een zwervend leven gaan lei don en heeft in drie jaar, gedurende welke liij slechts korten tijd werd opgesloten, wegons landlooperij, acht afgrijselijke moorden bedre ven, waarvan vier op meisjes van dertien tot zoventien jaar, een op ean vrouw van 65 on drie op jongens van veertien tot zestien jaar. Hij lijdt aan erotichen waanzin en zeide door God gezonden te zijn om menschen to dooden, en dat dit zijn recht en zijn plicht was. Hij beloofde nog nieuwe onthullingen te zullen doen. De rechter van instuotie te Belley, op wiens bevel Yacher gevangen genomen werd, was op het spoor van den misdadiger [gekomen door de bijzonderheden in de bladen omtrent som mige der bedreven moorden vermeldt. Deze braohton hem tot de overtuiging, dat zij allen door één persoon waren bedreven, en toen er eenige signalementen van den vermoedelijken dader werden gegeven, die eveneens overeen stemden, liet hy Vacher arresteereu. S*laai$eliji£ Nieuws. Sominelsdijk. De eerstvolgende alge- meene Vergadering der Schippersvereeni- ging „Schuttevaer" zal medio Eebruar 1898 gehouden worden te Oude Tonge Yoor de 2e maal is bekend gemaakt dat de loting voor de nationale militie van de lichting 1898 voor deze gemeen- zal plaats hebben te Dirksland op Dins dag 26 Oct. 1897 des voormiddags 93/4 ure terwijl Donderdag daaraanvol gende op de secretarie des voormiddags te 9 ure da getuigschriften kunnen wor den aangevraagd ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon. De volgende personen zullen dit jaar aan de loting deelnemen Jan Bazen, Jan Beerits, Aart van den Bos, (B.d.) Marinus Breur, Jan Cornelia Buth, (B.d.) Otto van Dongen, Lauris Doornhein (B. d.) Klaas vaD Es, Rob- bregt van Es (B. d.) Jacobus de Keizer, Joseph Kern, (B. d.) Pieter Dirk Kuops, (B. d.) Leendert Okkenburg, Huibrecht Gerrit Pas, (E. W. e.) Geeritj Razenberg, Johannes Sohellevis, Klaas Sckilperoord, Marinus Schilperoord, Jan Cornells Schip pers (3. d.) Matthijs Soldaat (E. W. z.) Johannis Tieleman (B. d.) Jan Verbiest, (B.d.) Mattheus Volwerk. Roeland Vroeg- indeweij. De begrooting dezer Gemeente dienst 1898 is aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie ter goedkeuring opgezon den. Zij bedraagt in ontvang f21314, II5 en uitgaaf f21314,115 mitsdien sluitende met een saldo van Nihil. Door den Raad is een nieuw heffings- besluit voor opcenten op de personee- le belasting vastgesteld. Deze opcenten bedragen 50, voor per- ceelen met eene huurwaarde van f50 f 100, binnen de kom en f37,50. f75 buiten de kom. 55, voor perceelen van f 100 tot en met 1199 binnen en f75 tot en met f 149. buiten, 60, voor perceelen van boven de 1199. binnen en boven de 1149. buiten. Aanvankelijk was het aantal opcenten voor alle perceelen zoowel binnen als buiten de kom 60, zoodat van die rege ling versdheidene menschen profiteeren. Door de plaatselijke feestcommissie is een adres aan den Raad gericht, houdende verzoek om toelage uit de Gemeentekas, ter bestrijding der kosten van illumii atie enz. alsmede van het onthaal der school kinderen, ter gelegenheid der kroning on zer geliefde Koningin in Augustus 1898. De Raad heeft besloten daarvoor f 100 uit de Gemeentekas at te staan. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente hebben bekend gemaakt, dat door Doinis Schellevis van beroep bier- bottelaar, wonende alhier, vergunning is gevraagt om in een lokaal van zijn huis aan den Binnenweg binnen deze Gemeente den kleinhandel in sterken drank dagelijks te mogen uitoefenen. Middelharuis. De gewone najaar- schouw in den polder Het Oudeland zal plaats hebben op Maandag 1 Novem ber a.s. Naar wij uit goeden bron vernemen is door de gemeente-politie alhier procesver baal opgemaakt tegen H. v. E. uit Som- melsdijk wegens beleediging hen door die persoon aangedaan. 20 Oct. Hedenmiddag omstreeks 12 uur brak een binnenbrand uit op de zolder boven de keuken bij den heer J. J. Nipius alhier. Door het spoedig ver- leenen van hulp door eenige personen, en het in het werk stellen van een kleine handbrandspuit, was men den brand spoedig meester. De geledene brandscha de wordt door verzekering gedekt. Stad a/'t Haringvliet. Aan de loting voor de Nat. Militie op 26 October a.s. zullen voor deze gemeente deelnemen Cornelis Arensman, Pieter Arensman, Machiel Johannis v. d. Bogaert, Lieven Braber, Marinus Braber, Pieter Diepen horst, Jacob Abram Donkersloot, Marinus v. d. Gevel, Jacobus Yau Gurp, Willem Koert, Dirk Melaard, Adrianus Van der Pijl, Jacobus Van Splunter, Cornelis Witvliet. Yan deze 14 lotelingen hebben er 7 vrijstelling wegens broederdienst en eeni ge zoon. Ooltgensplant. Dezer dagen ontstond er begin van brand in den woning van L. d. V. alhier, tengevolge van het aanste ken eener petroleumlamp door kinderen, hetwelk een zeer ernstig aanzien gaf. Het werd echter gelukkig door eenige burgers spoedig gebluscht. Nieuwe Touge. liet mond- en klauw zeer breidt zich hier sterk uit. Dirksland Mej. A. de Jong werkzaam in de openbare bewaarschool, heeft een benoeming in een der gestichten te Arn hem ontvangen, om 15 Nov. in functie te treden. Bij den Heer Joh. Roodzand. Jz. land bouwer onder deze gemeente is het mond en klauwz«er onder het vee uitgebroken. De groote klok (bel) in den dorpstoren is voor ongelukken buiten dienst gesteld. Naar men verneemt zal zij vervangen wor den, door een nieuwen. Herkingen, 12 Oct. Aan de loting voor de Nationale Militie, die 26 Ootober a. a. te Dirksland plaats zal hebben, moeten voor deze gemeente do volgende jonge lingen deelnemen Pieter Bruggeman Lz. (br.d.); Hendrik De Geus Lz. (br.d.); Pieter Yan Helden (br. d.)Johannes Hers (e. z.)Aart Willem Korvink en Paulus Yan der Leek. Naar men verneemt is bij den land bouwer C. J. Kardux een koe door mond en klauwzeer aangetast. Stellendam. Door den raad dezer Ge meente werd tot onderwijzer met hoofd- acte aan de O. L. school alhier benoemd de Heer P. van Hoogdalen van Bolnes, welke deze benoeming heeft aangenomen en 1 December in'functieh'oopt te treden. De commissie, aangesteld tot 't inzame len van bijdragen voor een huldeblijk aan Hr. Mr. de Koningin Regentes, ont ving in deze gemeente voor dat doel ....f28,65. Aan de loting voor de Nationale Mi litie op 26 October a. s. zullen uit deze gemeente de volgende personen deelne men J. van den Broek, C. Zoon, A. Troost, M. van Dam, J. van der Slui3. P. Gebraad, A. Koese. C. Roon, II. van Rossum, C. Klink, L. Koese en L. C. van Gelder. Verleden week had de landbouwer J. Koese het ongeluk dat er twee paar den in eenen nacht van hem stierven, de oorzaak van deze ramp ligt nog in hot duister, volgens gerucht word ver moed dat er vergifdeelen of zoogenaamd schimmel in het voeder heeft gezeten. Yoor de landbouwcurcus welke dit jaar te Stellendam zal worden gehouden, heb ben zich elf personen uit deze gemeen- laten inschrijven. aiijs'czomücii Stukken. Bu iten verantwoordelijkheid van Eedactie en Uitgever Mijnheer de Redacteur! Mag ik naar aanleiding van 't laatste ingezon- dene uit Dirksland nogmaals eenige plaatsruimte in UEds. eerstkomend blad verzoeken. Met groot genoegen las ik dat gedeelte van het ingezondene, waar den inzender ten volle de hoofdstrekking van mijn vorig sohrjjven moest beamen. Maar met niet minder verwondering overzag 'k het overige gedeelte. Het lust mij echter niet om daar stuk voor stuk op in te gaan alleen vind ik daar eene te grove onwaarheid in om die Etilzwijgond te kunnen voorbijgaan. Den inzender daarin te ver tellen, dat ik dozen zomer bij de gemeenteraads verkiezing wel durfde schrijven dat de „belang stelling" groot was. Maar eiliove waar heb ik dat geschreven Ik mag toch niet denken dat den schrijver nog onderwijs in 't lezen moet hebben Ik schrijf het daarom aan kortheid van memorie toe, dat daardoor wat hij voor 3 maanden gelezen heeft, nu leeds ontglipt is, óf moet men het aan te grooten ijver wijten, dat deze onwaar heid geschreven is Hoe het zijMij dunkt dat'het verstandiger geweest ware als hij het blad, waar volgens zijne meening dat woord gebezigd was voor zich genomen had, althans hij zou opnieuw den bal niot misgeslagen hebben, maar tot de ervaring gekomen zijn dat niet staat, dat de belangstel lingmanr dat de Stcmlust groot was. (Zie M. en Scheldebode van 9 Juli jl.) waarlijk geen gering verschil. Mij dunkt den inzender zal het mij ten goede houden, als ik beweer dat zijn Bchrijven geen steek houdt, en nu hij do zaak daar het volgens zijn zeggen om te doen is, bestrijd met oneerlijke wapens, hij beter depenindelossenaai had kunnen bergen. NesD, Mijnheer A. Z. Yoor gij ten strijde trekt, voorziet dan eerst uwe koker met pijlen, die kans hebben dat zij doeltreffon. Ten slotte vat den inzender niet, hoe ik er toe kwam om I«m hem als één mijnir bekenden te beschouwen, daar hij toch zijn naam niet vermeld heeft. Och hoe onnoozelMaar is dan een vogel alleen aan de veeren, en niet aan zijn gezang kenbaar Oordeel zelf! En nu M. leg ook ik de pen neder, tot tijd en wijle het mij dunkt die weer te moeten opvatten, en betuig bij voorbaat mijnen dank voor de verleende ruimte. Achtend UW BERICHTGEYER. Dirksland 19 Oct. 1897. BiechSzalsen. ARRONDISSEMENTS- RECHTBANK. Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 19 October. Heden werden de volgende vonnissen gewezen H. M., 23 jaar, arbeider te Ouddorp, wegens wederspannigheid, tot 14 dagen gevangenisstraf. A. H., 28 jaar, arbeider te Melissant, wegens mishandeling, totf 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Burgelijke Stand. Soiuuteisilijk. Gehuwd: Pleunis van dor Put j. m. 25 jaar en Ljni Tim nvrmm j. d. 21 jaar. Ovorledon Aagje van Nimwogon 10 mnd. VIM del harnis. 13 Ootobor. Geboren Tweelingen Maria en Loendert, z. en d. van Mattheus Zwerus en Sijsje Gouw. Gohuwd: Pieter Yroegindeweij, 23 j. met Gor- ritje Spee, 21 j. Overleden een levenl. aang. kind van Cornelia Maria Johanna Langbroek; Cornelia Maria Johanna Langbroek, 20 j., ongehuwd. Oude Tonge, don 29 Ootober. Gohuwd: J. M. Spitters 23 j. en P. van Sohiju- del j. d. 23 j. Overleden Cornelis Winkels 5 mnd. WIeuwe Tonge. Sept. GeborenJacoba, d. v. Willem D nkeraloot en Arendje HollaarAagje d. v. Johannes Tijl, en Jannetje Wilhelmina Holster. Overledon: Dingena Esser wed. van Jacobus van Maurik, 61 j. Jaoob Meijer 10 m. Sirksland. Geboren Willompje, d. van Jan Yan dor Groef en Cornelis De ZoutJan Cornelis, z. van Cornelis Baart en Neeltja Van den Ouden Pieter, z. van Cornolis Zoon en Neolttje Ljjntjo Witvliet. Stellendam. GoborenArio, z. v. Jaoob van Setors en Aartje van Ei. Juoob, z. v. Jaoob Koole en Cornelia Wandemaker. Willemina, d. v. Mari nus Bilke» en Jacoba van Seter». Abraham, z. v. Andries Jansen en Pietemslla Chriitina Reedert. Geertrui d. v. Pieter Brinkman en Annetje Ma ria Klink. OndertrouwdJan Brinkman 25 j. en Fran- oijntje Klink 18 j. Aren Kievit 22 j. en Maatje Klink 18 j. Marktberichten. OUDE TüXGE, 20 October. Tarwe f7,25 a t 7,80. Gerst 6l/a a 7 ct. por kilo. Rogge f4,75 a f5,20. flavor gf 2.60 a f2,90. Erwten f a Aardappelen f2,25 a f2,50. Ajuin f 0.80 per 60 kilo. Boter 70 ct. per 5 ons. Eieren 4'/a ets. per stuk. BRIELLE, 18 October. Boter f0,60 Eieren f5.00 per 160 stuks. GRAANMARKT. Rotterdam 18 October. Binnenlandscho Granen. TARWE(jarige)per 100 kilo extra puik f 9,50 a f 10,25 overigens f 7,25 a t' 8,30 per heet. Nieuwe 6.50 a 8.30 per heet. en extra puik nog daarboven, per 100 kilo van 9.50 tot 10.35. Canada ontbrak heden ROGGE f5,a f5,70 per heet. en zaaisoort nog daarboven. WINTERGERST puike qual. f 8,a f 8,50per 100 kilo. ZOMERGER8T vond prijshoudend plaatsing, p. 190 kilo f 7,tot 7.50. Chevelier per 100kilo f 8.30af9, HAVER2.50 a f 3.40 p. heet. en 6.50 a f6.70 p. 100 ko. WITTE BOONEN naar deugd f7,25 tot f9,75 en puike qualiteit daarboven. BLAUWE EBWTEN. Kooksoort 6.50tot 7.40 per heet. puike qual. daarboven. Nietkokende f6,a f6.50 KOOLZAAD zonder handel. KANARIEZAAD f 4,50 a f6,50. M EELBERICHT. Gedurende de afgeloopen week waren de bniten landsche meelofferten eerder hooger, waardoor meel" op vorige prijzen werd gehouden, die door koopers schoorvoetend werden ingewilligd. Heden onverouderd. AMSTERDAM, 10 October. Aardappelenmarkt. De prjjzen zijn: Friesche Franeker Jammen f2.30 a- 2.40. Friesche Zaaiers fl.85 a 1.90. Flakkeesche Jammen f2.80 a 3. Gelder8che Blauwe Jammen f2.25 a f 2.30. Geldersche Muisjes f,0.a f 0. IJpoider Blauwen f 0.atO Hillegoinuier Zand f0.a f O. Aanvoer 12 ladingen. Handel matig. üerkiïleiaws. Predikbeurten Zondag 84 October GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharuis, vra. en 's av., dhr. Basoski van Ouddorp. Stad aan 't Haringvliet, leeskerk. Don Bommel, leeskerk. Ooltgensplaat, leeskerk. Stellendam, leeskerk. Ouddorp, leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Voorm. 9 uur nm. 2 uur eu Av. uur Ds. A. Maokerze. OUD-GEREF. GEMEEN TE. Melissant vm., nm. en avonds ds. J. Hartkamp. Dirksland. Ds. Callenbaeh pred. bij de Ned. H8rv. gemeente alhier zal D. Y. op Zondag 14 Nov. k. in den morgen godsdienstoefening zijne afscheidsrad® houden. Zondag a.s. zal een dankstond voor don oogst gehouden worden en zal bij die gelegenheid de gewone jaarlijksche collecte voor den oogst plaats hebben. Stellendam. Zondagmorgen zal door den heer Bogaarts van Sliedreoht, in de Ned. Herv. Kerk alhier een oogst-prediking worden gehouden. CJeref. Kerken. TweetalTa Dokkumds. ten Hoor, te Uit- huizermoeden en ds. Pera, te Hallum. BeroepenTe Westmaas, ds. Bosoh, te Vrijhoe ven Grevelduin-Kapelle. Te Eiland Marken, ds. Ringnalda, te Oudshoorn. TeHeem»e, dhr. Doekes, cand. te Dirkshom. TeNieuwland(bij Gorinohem), dhr. Grosnoveld, oand. te Ylaardingen. Aangenomen Naar Numansdorp, door ds. Gun ning E. Bz.. te Capel'e aan den IJsel. Naar Dinte- loord ds. Offringa, te Dedemsvaart. Wed. Herv. Kerk. Beroapen Te Hallouw, ds. Hopster, te Tarheij- den. Te Leovbroek en Middelkoop, dhr. Buenk, cand. te Ede. To Oudenhoorn (toaz.) dhr. Yerkouw, cand. te Brialle. Te Staphorst, ds. de Lind van Wijngaarden, te Utrecht. Te Streefkerk, d«. van Slooten, ta Rouveen. BedanktYoor 's Hear Hendrikskinderen o. a. an Garsthuizen, door dhr. IJaeliag, oand. te's-Gra- venhage. Vei'kooptn^en enz. Op Woensdag 27 October 1897 's mid dags 12 uur, op de keet in den Van Pal- landspolder te Middelharnishet rietge was vóór den van Pallandtspolder. Notaris «9. C. Wffisa SBes'geff k. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden over de 2o helft der maand Sept. 1897. Van Oude Tonge T. van 't Hof. Rotterdam. Van ^ommelsdijk S. Meijjes. Rotterdam,

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 2