WfllMlli IDl 2üM[i>lillLlIMMSËlilg 1B3 glüTOMi UlijMjJ BIMOSL Yrijdag 15 October 1897. Twaalfde Jaargang No. 626. Antirevolutionair IN HOC SIGN O VINCES T BOEKHOVEN. Dez# Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f ï,50 per jaar. Afzonderlijk# nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zesiden aan den Uitgever. Beperkt. Het Nieuws van den Dag klaagt er over, dat de toelatingsexamens voor de hoogere burgerscholen en de gymnasia door de leeraren van die scholen worden afgenomen, en dat men niet liever afgaat op het oordeel van de hooiden der lagere scholen, die zooveel langer met de jongens bekend zijn. Examen doen is toch altijd een gevoelige zaak, waarbij niet alleen de persoon zeil, maar ook vaak vrienden en beken den, en vooral de naaste familieleden min ol meer in spanning verkeeren. En als daar nu nog bij komt, dat zulke jeugdige knapen als welke de lagere school verlaten, verschijnen moeten voor hun gansch vreemde heeren, die de vragen op een ande ren toon, in andere bewoordingen en in geheel andere volgorde doen dan waaraan de jonge lieden gewend zijn, dan worden zij licht te bedrem meld om nog peil te kunnen trek ken op hetgeen er over hun lippen komt. Om tot het akademisch onder wijs toegelaten te worden is een diploma van de verlaten school vol doende Waarom zou men dan niet «venzoo kunnen handelen met hen die zich aanmelden op eene hoogere burgerschool of een gymnasium, vraagt het Nieuws. Wat dit laatste aangaat, zouden vij meenen, dat het verschil hierui t te verklaren is, dat de jongelingen, die den geheelen vijf- ol zesjarigen cursus van eene hoogere burgerschool ol een gymnasium doorliepen en met eere ten einde brachten, reeds meer beteekenende bewijzen hebben gege ven, dat zij inderdaad een hoofd hebben om te werken, ten minste om eenigszins mede te kunnen doen. En ook omdat er aan de middelbare scholen en de gymnasia verscheide ne mannen fungeeren, die ook zeil universitair onderwijs hebben geno ten, om welke reden men dan hun oordeel over den aanleg en de vat baarheid der candidaten beter ver trouwt. Toch kunnen wij in zooverre wel instemmen met de redactie van het Nieuws, dat wij zouden willen, dat het hoofdonderwijzers-rapport van de verlaten lagere school althans mede in de schaal werd gelegd, en zulks te meer in gevallen dat er sprake is van afwijzing. Doch waar wij bij deze gelegen heid vooral op wenschen te komen is, dat blijkens de redeneering van het Nieuws verscheidene leerlingen van de lagere school worden over genomen, die toch niet met goede vrucht het middelbaar of gymnasiaal onderwijs kunnen volgen. Want niet alleen wijst dit verschijnsel op on volledigheid bij het voorafgaand on derzoek, maar er ligt ook al een waarschuwing in voor hen, die met hun kinderen te veel willen onder nemen. zonder eerst op verstandige wijze na te gaan of hun natuurlijke vermogens de overplaatsing in een anderen maatschappelijken kring toe laten. Immers, als die vermogens niet voor veel ontwikkeling en bree- deren groei vatbaar zijn, dan maakt men zijn kinderen, door hen in een anderen levenskring te dringen, niet gelukkiger maar vermindert juist hun gelukwant er is niets drukkender en meer moedbenemend dan dat men een stand moet ophouden of een werk verrichten, waarvoor men niet de natuurlijke kracht bezit. En dan volgt er nog iets uit dat gebrek aan verstandelijke capaciteit. Men kan er namelijk uit zien hoe door en door dwaas het socialistisch streven is om het loon van den arbeid voor allen door middel van Staatshulp zooveel mogelijk gelijk te maken. Dat streven zou nog eenigen zin hebben, als alle burgers zóó op te voeden waren, dat zij gelijke en gelijksoortige diensten aan de maatschappij bewezen, en met gelijk talent hun goed konden behee- ren. Maar nu daaraan zoo onbere kenbaar veel ontbreekt, moet men ook het andere niet will«n. Er zijn lieden die veel loon krijgen en toch nog lang niet in verhouding tot het werk dat zij leveren, in verhouding tot het nut dat zij voor de gemeen schap aanbrengen. Wie vergoedt b.v. redden van schipbreukelingen met eigen levensgevaar, het nemen van gewaagde proeven voor de algemeene volksgezondheid, hel opofferen van schier allen rusttijd door schrijvers en staatkundigen van grooten naam. Maar daartegenover zijn er veel an deren, die weinig loon trekken, en toch nog te veel in verhouding tot hetgeen zij doen, omdat hun kracht zoo gering is. Toch moeten zulke menschen ook leven. Zeker, maar in een anderen kring, en op een anderen voet. Wij willen alleen maar zeggen, dat al dit gebazel over loon naar arbeid slechts de oppervlakkigen kan misleiden, en dat een „billijk" loon nog iets an ders is dan een loon naar arbeid, en een voor alle werkers gelijk loon. Binnenland Ingezonden Stukken. SOJtlMElSBIJH. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. VOLKEREN DER AARDJE. Uit Tangcr wordt gemeld, dat de Rifpiraten weigeren hun gevangenen in vrijheid te stellen, onverschillig van welke nationaliteit, wanneer niet in ruil hun gevangen genomen kameraden worden in vrijheid gesteld en hun tevens de verlangde losprijs wordt betaald. Zij heb ben een losprijs van 30.000 duro's voor de Italiaansche gevangenen geweigerd. Uit Athene wordt gemeld, dat het Grieksche kabinet-Zaimis zijne meerderheid steeds grooter ziet worden. De regeering is voornemens, op het oogenblik niet in onderhandeling te tre den over de leening tot betaling der oorlogsschatting, uit overweging, dat het méér dringend is, zich bezig te houden met de redactie van het ontwerp in zake de internationale controle op de financiën en met eene schikking met zijne oude schuldeisohers, waardoor de uitgifte der leening gemakkelijker zal vallen. Overi gens twijfelt men te Athene niet, of sommige mogendheden zullen bereid zijn die leening te waarborgen. Nu, terwijl de Engelschen het in Indië reeds vrij volhandig hebben, komt de Weener correspondent van de Times met een van die beriohten, die doen zien hoe de wereldvrede elk oogenblik ge vaar zou kunnen loopen, indien er na melijk thans van een wereldvrede sprake zou mogen zijn. Het bedoelde bericht meldt namelijk dat prins Lobanoff zeer gewichtige papieren heeft nagelaten, en daarin moet gezegd worden, dat de Russen Duitschland en Engeland hebben te beschouwen als de twee gewichtigste tegenstanders van Rusland. De prins gaf als zijn meening te kennen, dat Rusland, zoodra zijn spoor weg in Azië voltooid was, een beslissen- den slag in Indië moest slaan. Een ge lukkige veldtooht aan die zijde zou het begin van den ondergang des Britschen Rijks beteekenen. Een verbond met Frankrijk was gewenscht, omdat Rusland zoodoende van Duitschland geen aanval te vreezen zou hebben. De correspondent is, zonder aan deze notitiën al te groot gewicht te hechten, van meening, dat Engeland alles in het werk dient te stellen om met Rusland over de Aziatische quaestiën tot een compromis te komen. Zoo heeft de sinds overleden Rus sische minister van Buitenlandsche zaken op dit oogenblik door zijn nalatenschap de groote politiek weer ter sprake ge bracht. Zulke berichten en beschouwin gen, al mogen ze geen dadelijk gevolg hebben en niet van onmiddelijken in vloed zijn, toonen genoegzaam, welke gevaren er dreigen, en hoe welgemeend en eensgezind de mogendheden zijn, die thans onder den naam van Europeesoh Concert, het arme Griekenland harde vredesvoorwaarden hebben opgelegd. Mr. J. HEEMSKERK. Azn. Plotseling, tengevolge eener beroerte, overleed Zaterdagavond 11 uur de grijze staatsman Mr. J. Heemskerk Azn., in den hoogen ouderdom van bijna 80 jaren. Nog voor enkele wekon presideerde de heer Heemskerk een congresnaar waar heid mag van hem dus worden getuigd, dat hij gearbeid heeft, zoolang het voor hem dag was. Men schrijft ons uit Arnhem Op grond van een breedvoerig rapport op verzoek van de Jury der helaas door brand ontijdig afgeloopen Geldersohe tentoonstelling van Nijverheid en Handel uitgebraoht door een onzer beste deskundigen op het gebied tb meohaniek heeft genoemde Jury éénstemming de hoogste onderscheiding een eerediploma toegekend aan de expositie van de alom bekende Singer-Maatschappij. Wat deze in ons land door meer dan 30 eigen magazijnen vertegenwoordigde wereldfirma tentoongesteld had, was echter de ontvangen onderscheiding ook alleszins waard en heeft in bijzondere mate de belangstelling van de meeste bezoekers getrokkenwant er waren niet slechts verschillende naaimaohines voor huishou delijk gebruik, maar ook maohines voor de meest uiteenloopende industrieels doeleinden geexpo- soerd, zooals bij v. naaimachines voor het ver vaardigen van knoopsgaten, voor het aannaaien van knoopen, voor het stikken van corsetten met 2 naalden tegelijk, voor het verriohten van borduurwerk, voor sohoen- en zadelmakerswerk enz. enz. Vijf van deze maohines waren op eene enkele lange tafel gemonteerd, zooals men ze wel in fabrieken ziet en werden gezamenlijk door middel van een kleinen elootromotor jn beweging gebraoht. Daarbij was de inriohting van een en ander tooh zóó, dat elke maohine op zichzelf door een kleine voetbeweging van de persoon, die ze bediende, op den steek af kon worden gestopt. De meeste attentie trok overigens eene praohtige oolleotie van op de Singermachine gebor duurde voorwerpen, alsmede eene kleine machine voor huishoudelijk gebruik, die eveneens door eleotrioiteit in beweging werd gebraoht, maar zonder dat men den haar drij venden eleotromotor kon zien, omdat deze opgesloten was in het vliogwiel der maohine. Bij dames, die huizen bewonen, voorzien van eleotrisoh lioht, zullen deze nieuwste naaimaohines der Singer-Maat sohappij bepaald veel opgang maken want eene méér aangename en gemakkelijke manier van naaien of borduren dan door middel van deze nieuwe Singer-Maohine kan men zioh wel niot voorstellen. Buiten verantwoordelijkheid van Kedactie en Uitgever. ROTTERDAM, 5 Ootober 1897. Beleefd vraagt onderget. plaats in UEds. veelgelezen blad voor onderstaande regelen, in hope dezelve dienen mogen, tot ontmaskering van een brutaal en roekeloos wanbestuur eener maatschappij onder leiding van den Heer Hui- bert Yeth G.Hzn. Ik bedoel de Stoomboot-Maat- sohappij Haringvliet, Stoomboot Sommelsdijk, dienst Dordreoht Middelharnis. Op den 18 Aug. d. j. werd onderget. op voordracht van den Heer A. van Reede, op last van het bestHur der gen. Maatsohappij, door Hem als Kapitein te Rotterdam aangesteld, op een salaris van f 15 per week nset eene voor boven- kleeding benoodigd f0,60 per week korting dus feitelijk f 14,40; waarom nooh van mijn loon, nooh van de overige bemanning die korting per week niet afgehouden of gevorderd is, is mij een raadsel. Al direot bij mijne voorstelling aan den Diree- teur, merkte ik te doen te hebben, met iemand, die niet alleen zijne betrekking als Directeur verkeerd opvatte, maar tevens dat laats.gen. van zijne verplichtingen als zoodanig niets begreep en als een echte Dolleman, eigenwijs genoeg, de eene domheid op de andere stapelde, en er toen reeds door mij aan den Heer A. v. Reede werd medegedeeld, van het een zeo goed als van het ander, niets goeds voor den dag kon komen, en alios toen al in het riet liep. Stel u voor, de stoomboot moest volgens ge maakt bestek of oontract 1 Juni jl door de fabriekanten Joh. Kieviets en van Reede, aan da Maatsohappij worden afgeleverd; dat dit niet gebeurde en waarom de stoomboot op dien datum door de bewindhebbers der Maatschappij niet werd opgevorderd, of over de daarvoor bedon- gene schadevergoeding niet werd besohikt, al weer een raadsel. De Heer Yeth deelde mij mede dat Hem op handslag door de fabrikanten was beloofd, dat met de stoomboot op 20 Aug. de proef vaart kon worden gedaan, en daarvoor de gasten waren geïnviteerd aan die proefvaart deel te nemen. Ik verzekerde Ilem echter, dat no. 1 de nakeuring van ketel etc. nog niet had plaats gehad, dat het stoomstuurstel nog op de boot gemist, nooh geen ankerspil enz. enz. was aan gebracht, er dus nog acht dagen minstens toe noodig waren, eer de proeftocht kon plaats heb ben. En wat gebeurde, 28 d.v. werd de proefvaart gedaan, 16 Sept. maakte de Stoomboot Sommels dijk haar eerste vaart van Dordreoht naar Mid delharnis en op het oogenblik is de boot volgens voorsohrift en vereischte zeewaardigheid nog niet klaar, en zal zoo lang deze Directeur aan het roer der Maatsohappij staat, wel nooit in orde komen zooals het behoort. Dat mijne opmerking van de Vakkennis der Directeur juist was, ik verwijs UEd. naar dj dienstregeling, driemaal in veertien dagen veran derd, ja zelfs lees ik in 't Vaderland in plaats van Middelharnis, (en dat woordelijk) Middelburg, dus hoe aoouraat die advertentie is, kan ieder een vatten, en den stoller er van de eer. Dat er onder zulke leiding niets van dienst, nooh stoomboot kan tereeht komen, is dunkt mij klaar, er is niet de minste leiding of ontzag, nooh in de administratie door den Direoteur, nooh met het oog op dienstregeling en kommandoder boot, noch met het oog op de uren vau vertrek, of controle op de maohinekamer; bij v. het was in Dordreeht bij het Havenbestuur geen eens aangevraagd, de stoomboot dagelijks van de tweedaagsohe aanlegplaats aan de Bomkade kon gebruik maken, de ligplaats niet vrij zijnde volgde er weer oponthoud en stukkenmaken uit, waar foor natuurlijk de Direoteur in zijn dom heid, gesteund door de Heeren Kieviets en van Reede van Papendrecht, de Kapitein aanspra kelijk maakte, even als de reis, van Rotterdam 18 Sept. 's nam. 6 uur 10 min., naar Middel- harnie, voor het toen genoeg bekende indioident den Kapitein alles werd toegedioht, door een man wiens grootste populairiteit in zijne dom heid bestaat. En zoo kan ik doorgaan, doch wil eindigen en wel dat den Direoteur den treurigon moed heeft gehad mij als Kapitein der stoom boot Sommelsdijk te ontslaan, onder de laff j aantijging van onkunde, wat ik natuurlijk door mijn onderteekening logenstraf; mijn naam als varensman kunnen mij de mannen van het bestuur der Maatschappij Haringvliet niet nemen, wel de betrekking als Kapitein, doch ik was nog ten minste in de gelegenheid, om van hun, naar hunne zienswijze veroordeeld te worden, doch do Heeren Hoek en Witvliet, sohippers van Middel harnis Sommelsdijk Dordrecht, zijn door hen, zonder zij hun oapiciteit konden toonen, ver worpen. De geschiedenis van de opriohting der gen. Maatsohappij is te goed bekend, en zoo weinig adrem en vereerend, dat het mij niet lust daar nog op terug te komen, alleen dit nog; Het is noodig, dat er aan de onhoudbare toe stand in het beheer van Administratie en he kommando, op de stoomboot Sommelsdijk en dit vooral met het oog op de veiligheid der passa giers, goederen en vee, een einde komt. De Direoteur stelt in zijne wijsheid een kapitein op de boot aan, en wel een vroegere beurtschipper van Dordrecht op Dirksland, een man die roekeloos genoeg het kommando door hom aanvaard, in handen van anderen overgeeft zioh zeiven daarmede een mandaat van onkunde gevende, terwijl hij, gelijk een kweekeling togen betaling van f2,50 per week, door zijn stuurman tot Kapitein wordt opgeleid. Als gevolg van het eigenaardig kommand op gen. stoomboot verdient wel opmerking, dat de dienst, en wel Vrijdags, Middelharnis door het Spui naar Dordreoht en terug, op Yrijdag 8 d. m. niet is uitgevoerd, althans de terugreis is van Dordrecht naar Middelharnis niet door Ket Spui, maar langs da Willemstad volbracht. Wel een poging om het vertrouwen te wekken. Nu geef ik het geacht publiek van het eiland Overflakkee en Goedereede het reoht hier mij te oordeelen na hetgeen ik hier nedersohreef en wat niets als waarheid bevat, daar ik bereid ben, dit voor de bevoegde autoriteit te beves tigen. UEd. Dankzeggend, Mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, HENDRIK L. YAN DEVENTER. Gepatenteerd Sohipper en Kapitein, Afg. - vaardigde naar de Rijnoommissie, zitting in Mannheim 1892.

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 5