Vrijdag 24 September 1807. Twaalfde Jaargang No. 623. Antirevo lutionair IN HOC SIGN O VINCES Oplossing Machinale lm ring en Bereiding van T BOEKHOVEN. Deze Courant ver schijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f *,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMEIjSVIJH. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uui\ Alle stukken voor <le Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Koninklijk Kabinet. Wellicht mede door gebrek aan politieke stof hebben de pers-organen zich in den laatsten tijd bijzonder druk gemaakt met de functie van den Directeur van het Kabinet der Koningin met zijn onderhoorigen. Breed heeft men de gevaren uitge meten, die zulk een Kabinet (het welk reeds ongeveer zestig jaren bestaan heeft) kan opleveren voor de verhouding van Kroon en minis ters Als de regeerende Vorst of Vorstin in zulk een Directeur een bijzonder raadsman heeft, aldus betoogde men dan treedt het overleg met de ministers op den achtergrond, en op het laatst kan dat overleg geheel uitslijten. Ook heeft zulk een Direc teur gelegenheid om een bijzonder grooten invloed op de Kroon uit te oefenen, door te spreken in het voor deel van de eene richting, en in het nadeel van de andere. De ministers weten daar dan niet of niet genoeg van, en op zulk eene manier kan er eene wanverhouding ontstaan ten nadeele van ons volk. Sommige schrijvers gingen nog veel verder, en namen eene houding aan alsof heel het Kabinet der Ko ningin wel opgeruimd kon worden. De Controleur b.v. sehreeuwt er over, dat er in dit Kabinet 13 ambtenaren werkzaam zijn, onder welke drie referendarissen ieder met ƒ2500 traktement. Zij stelt die ambtenaren voor als leegloopers, die met hun tijd geen raad weten, en aan wie 's lands geld slechts verkwist wordt. Het eenige nut, dat wij in al die schrijverij over het Kabinet zien is, dat zij bevorderlijk kan wezen aan de instandhouding van een geregel de «n grondige samenspreking van de Koningin met de officieele raads lieden der Kroon (de Ministers Maar overigens is er veel in deze discussie, dat menigeen zal ergeren, omdat het getuigt van gebrek aan bescheidenheid en van schromelijke oppervlakkigheid in het beoordeelen van zaken, waarvan men geen ver stand heeft. Dit laatste zeggen wij'ook inzon derheid met het oog op hetgeen de Controleur schreef, van de dertien ambienaren, die aan het Kabinet administreeren. Wie eenigermate thuis is in administratieve werkzaam heden, en dan nagaat welk een onafzienbare reeks besluiten, benoe mingen en andere stukken van de verschillende Departementen van al gemeen bestuur daar inkomen, en geschift, verzameld, geagendeerd, geteekend en soms gecopieerd en be antwoord moeten worden, zal waarlijk, zonder nadere gegevens den staf niet breken over den omvang van het Kabinetspersoneel, En wat nu de hoofdzaak aangaat, nl. de invloed, die de Directeur van het Kabinet op de Kroon kan hebben, dewijl hij dagelijks met haar in aan raking komt, ja, wat is daar eigenlijk aan te doen en welk kwaad zou, over het algemeen genomen daarin steken Men zal van den Koning of de Koningin toch niet vergen, dat alle stukken maar machinaal worden on derteekend. En nog minder, dat zij zelf alle stukken openen, lezen, bij eenvoegen, boeken, enz. Ook zal men redelijkerwijze niets tegen in kunnen brengen, dat de Kroon, die gezworen heeft, de volksbelangen met al haar vermogen te behartigen, behoefte ge voelt, om behalve met de officieele raadslieden, in welker keuze zij be perkt is door de partijverhoudingen ook nog eens te overleggen met man nen, die zij naar particulier welgeval len uitkiest. Wordt nu dit overleg gehouden met den Directeur van het Kabinet, omdat de Kroon in hem een man ziet, groot talent, veel ervaring en helder inzicht, wel wat zou daar- tegen zijn Gaat die invloed te ver, voert hij tot gewaagde voorstellen, dan zal elke wakkere minister dit spoedig genoeg merken en zal hij gelegenheid zoeken om aan de Kroon duidelijk te maken waarom hij zich zus en zoo acht te moeten gedragen. Immers, de Kroon kan geen enkel besluit uitvaardigen, of de een ot andere minister moet er zich voor verantwoordelijk willen stellen. Die gewaande buitengewone Kabinetsin vloed kan dus aan het ministerie niet als in den slaap overkomen. Hij moet hun uit bepaalde feiten blijken. En als zij het noodig achten, zijn de ministers en moreel en grondwettelijk gerech tigd om hun tegen invloed in de schaal te werpen. Naar ons inzien terecht schrijft Prof. Fockema Ando- rae dan ook in de N. Rott. Crt. van 11 Sept. jl. „Elke minister, die met den Koning een deel der regeerings- taak vervult, die met zijne verant woordelijkheid doen en laten inregee- ringszaken dekt, mag verlangen, door den Koning over die zaken te worden gehoord, zoo dikwijls naar zijne meening het landbelang dit vordert. En werd ooit aan een minister bij herhaling of stelselmatig gehoor ge weigerd het geval is nauwlijks denkbaar, dan zou hij als man van karakter, den Koning stellen voor de keuze om hem of gehoor te verleenen, 5f zijn ontslag te geven." Dit is duidelijk gezegd. Ieder voornaam helper moet den persoon dien hij helpt, ook kunnen benade ren. De naam van „raadsman der Kroon" is geen ijdele titel, maar wijst op een werkelijke verhouding. Maar om die ambtelijke verhouding behoeft nog niet alle particuliere vrijheid aan de kroon ontzegd te worden. Het kan zelfs zeer nuttig werken, dat de drager of draagster der kroon ook eens van gedachten wisselt met mannen, die niet bevangen zijn door den drang eener drukke praktijk of de pressie gevoelen van de volks vertegenwoordiging. En onder die mannen behoort de Directeur van het kabinet. Hij heeft eene hooge, ruime positie behoudens eene sterke moreele verantwoordelijkheid is hij vrij in zijn oordeel, en hij heeft er geen belang bij (d.w.z. persoonlijk niet), dat de ééne of de andere partij of persoon wordt voorgespro ken. Onze slotsom is dus, dat het kwaad eerst begint als óf de Vorst, óf de ministers uit hun rol vallen en zich lijdelijk aan overmatige ongrondwet telijke invloeden overgeveD. Maar dat zijn persoonlijke betreurenswaar digheden, die niet voorkomen kunnen worden door wegneming van het kabinet. En wat de kosten betreft, die de Standaard van de staatsbegrooting zou willen zien afgevoerd en over gebracht bij de particuliere uitgaven der Koningin, dit is (ofschoon wen- schelijk) ij/zaak, naar onze meening. Want is eenmaal erkend, dat er voor de Hof-administratie eenige ambtenaren noodig zijn, (ook zonder dat er eenige particuliere raadgeving bij komt,) dan kan ook het verant woordelijk ministerie daarvoor ook wel eene betamelijke som op de be- grooting brengen. Vergeleken met de enorme sommen, welke voor an dere hooge ambtenaren worden uit gegeven, in wier werkzaamheden de Regeering als zoodanig evenmin door dringt, beteekenen de -{--ƒ40.000 voor den kabinetsarbeid niet zoo heel veel. In elk geval is hieraan niet tegemoet te komen, door den kabi netsdirecteur aan het Ministerie te verbinden, want daardoor zou te veel inbreuk gemaakt worden op de koninklijke vrijheid. Prijsraadsel Xo. 19. W. J. KRUIS, Hang, hoek Schrijn- j werkersteeg, Rotterdam. yauji as m SIS SEMKI Hieronder eenige versjes Kinderwagens, groote keuze, Tuinsieraden, alle soort, Heeft Kruis, als een vaste leuze Steeds in voorraad zoo 't behoort, Doet uw voordeel, komt en ziet, Beter waar toch vindt men niet. Middelharnis. Abraham Zaaier. Toen ik de krant goed had gezien, Keek ik naar raadsel negentien, 'k Zocht, en 'k vond na een half uur lang, W. J. Kruis die woont in 't Hang, Yerkooper van stoelen en nog veel dingen [meer Doch 't is regeltje zes en ik eindig nu weer. Ooltgensplaat. W. C. ran Kempen Wz. Wil men iets fijns in tuin of huis Begeeft u dan naar W. J. Kruis, Men vindt er manden, wagens sport, In zijn fabriek is niets tekort. Gij vindt hem No, 16 Hang, Schrijnwerkersteeg te Rotterdam. Stellendam. K, A. de Leeuw. Bij Kruis in 't Hang daar kan men koopen Riet- en Mandenwerk bij hoopen. 't Zij wagens, karren, stoel of mand, 't Is daar solied en bij de hand. Sommelsdijk. M. Gk Korvink. Groote voorraad is de leus En de wensch van iedereen, Kinderwagens naar uw keus, Spoed u dan naar KRUIS maar heen. Zijn zaak reeds 36 jaar bestaan. Beveel ik met vertrouwen aan. Middelharnis. L. Vroegindewejj. Mandenwerk en Tuinsieraden, Vindt men schier in ieder huis, Sportkar, Rietstoel en nog meer ja Zijn te koop bij W. J. Kruis, Hang 16, hoek Schrijnwerkerssteeg, Te Rotterdam, zijn winkel is nooit leeg. Rotterdam, (Charlois).. K. Schilperoord Kz. Te Rotterdam daar moet men zijn, Bij W. J. Kruis in 't Magazijn, Als gij een sportkar wil gaan koopen, Behoeft je 't Hang maar in te loopen. Hoek schrijnwerksteeg daar woont die man, Waar je alles goedkoop krijgen kan. Dirksland. T. v. d. Groef Md. Bij W. J. Kruis in Rotterdam, Op Nummer zestien in het Hang, Fabriek van Mandenwerk. Hij heeft zijn winkel vol belaan En van het beste vlechtwerk staan En alles hecht en sterk. Ooltgensplaat. Herman Vogelaar. Het beste adres voor een kinderwagen is, Te Rotterdam bij W. J. Kruis gewis, Ook Sportkarren, Badstoelen en Reismanden Zijn in groote keuze bij die firma voorhanden. Men wachte met bestellingen niet te lang, Doch lette vooral op het adres no. 16 in [het Hang. Middelharnis. L. Hartog. Een Sportkar of een Kinderwagen Is goed, als men niet gaarne de kleine wil [dragen. Reismanden, Bad- en Rietenstoelen, Velerlei keus, voor velerlei doelen. Bij W. J. Kruis, wat je koopt is mij goed, Als ik het maar niet betalen moet. Den Sommei. Jb. den Braber. Komt men te Rotterdam in 't Hang, Daar gaat men koopen wat men kan, Sportkarren, stoelen, groot en klein, Bij W. J. Kruis daar moet men zijn. Sommelsdijk. O. L. Moelijker Cz. W. J. Kruis, hoek Schrijnwerkersteeg te [Rotterdam, Dat is wat ik uit de Scheldebode vernam, Een Magazijn vol deugdelijke waar, Sportkarren, badstoelen in 't Engelsch en [Duitsch En nog veel meer Artikelen zijn daar in dat [huis Welzoo, dat een ieder er is spoedig klaar. Stellendam. B. van de Ree Az. Ik heb na zooveel moeite en strijd, Uw raadsel weer gevonden, Bij W. J. Kruis daar moet men zijn, Daar koopt men Kinderwagens net en lijn,. Riet- en Badstoelen van allerlei soort En alles wat tot dit vak behoort. Dirksland. G. C.deJangKz. Bij W. J. Kruis in 't Hang te Rotterdam [woonachtig, Vindt men 'gevlochten werk en tuinsiera- [den prachtig. Ook stoelen, wagens en wat verder 't vak [vereischt, Sinds een en zestig opgericht, de deugd'lijk- [heid bewijst. Stellemdam. L. W. Huijaer. Bij W. J. Kruis 16 in den Hang, Daar is een keus van aanbelang. Sportkar, Kinderwagens en badstoelen in [cluis, En dat in Hollandsch, Engelsch en Duitsch, En dan dient daar wel op gelet, De reparatie geschiedt zeer spoedig en net. Middelharnis. J, van der Wiel, Bij W. J. Kruis in 't magazijn, Zijn kinderwagens groot en klein, Sportkarren, Rietstoelen en mandenwerk, 't Is alles even net en sterk. En vraagt ge nu waar woont die man, In 't Hang, hoek Schrijnwerkersteeg. te [Rotterdam. Dirksland. if. de Jong Pd. In de fabriek van Mandenwerk, Zeer soliede en ijzersterk, Bij W. J. Kruis, Hang, Rotterdam, Wie daar nu eens een kijkje nam, Vindt er alles, wat tot dit vak behoort, Voor kleinen en grooten, allerlei soort. Sommelsdijk. Jb. Joppe Cz. Zijt Gij om meubelen zeer verlegen? Wendt U dan maar tot W. J. 'Kruis, [Schrijnwerkersteeg, Rotterdam, Hij 'verkoopt alle meubelen, die men be- [denken kan. Ja, kunnen Uwe kinderen ook nog niet [loopen, Gaat dan bij|deez' firma een kinderwagen [koopen; Hij verkoopt ze in drieërlei soorten. Óuddorp. P. den Ouden. In Rotterdam bij W. J. Kruis, Kunt u koopen voor tuin en huis, Hoek Schrijnwerkersteeg no. zestien. Ook voor kinderen en groote lien. Ooltgensplaat. A. van den Tol Jz. W. J. Rruis, Hang 16, Rotterdam. Hoek Schrijnwerkersteeg is 't adres, dat ['k vernam, Daar verkoopt men wagens van allerlei soort; Sportkarren, Badstoelen, Reismanden enz. Het is een fabriek soliede en net, Komt dan de koers naar Heer Kruis heen [gezet. Sommelsdjjk. Johs. de Wit. Toen ik het raadsel ging op de zoek, Kwam ik ras bij't Hang no. 16 op de hoek, Fabriek van mandenwerk, tuinsieraden en [zoo voort, Van alles wat tot het vak behoort. Dus vrienden, groot of klein, Bij W. J. Kruis te Rotterdam moet je maar [zijn. Herkingen. E. F. Voordijk Pd. W. J. Kruis te Rotterdam, Mandenwerk,rietenstoelen voor vrouw en man Kinderwagens, ook Engelsche of Duitsch, Sportkarren, Badstoelen enz. in 't kluis. 1 ivUrUgCUUUGU ^"RIJWIEL jsseasw f 90, 1 zoo goed als nieuw 80,—. 1 Caouthoucband 25, I n v 30,—. 1 Bycicle 10, Adres: Rjjwielhandel, W. BOEKHO VEN, Sommelsdijk. volgens voorschrift en aanbevolen door Heeren Doctoren, werkzaam bij ieder aan huis! Levering van Tijken, Veeren- Kapok, Zeegras enz., in elke kwaliteit a.\_/v-/ f HIU^ Ov.HO xvr»w,ijia. Zag ik een groote voorraad Tuinsieraden, Sportkarren en Kinderwagens niet te ver smaden, Badstoelen, Rietenstoelen en Mandenwerk, Alles zeer goedkoop, net en sterk. Rotterdam. (Charlois). J. Springvloed Bz. Te Rotterdam, bij W. J. Kruis, Zijn Tuinsieraden en Kinderwagens thuis. Hij voorziet zijn klanten solied zelfs en [goedkoop. Een fabriek van Mandenwerk is er ook. Middelharnis. C. Bresjjn. W. J. Kruis, te Rotterdam, Zijn naam ze kennen hem overal. Fabriek van sieraad [en mandenwerk, Het is beroemd en wonder sterk, Voorradig en in groote keuze, Het is een ieder in zijn leuze. Dirksland. Esra Slis Pzr,

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 1