Bei gouden Horloge eel zilveren Horloge Prijsvraag Prijsvraag No. 1. anderen moet zij tevens bedacht zijn op het verkrijgen van meerdere ruimte voor den vrijen strijd der verschillende richtingen ruimte ook voor de geleidelijke ontwikkeling harer eigen beginselen. Gemengd Nieuws. ÊPlaaiselêJk Nieuws. Middelharnis. Tot oppasseres in de bewaarschool alhier in plaats van Mej. Schoonejongen is tegen 1 November a.s. benoemd M. Kerkhof uit deze gemeente. Slechtsaken. Wat is hei Liberalisme en waar voert het ons heen Slsscherij. VOL<K.EIM3N nuit aarde. Van «Tv 8 Si ia komen kwade berichten voor do Spanjaarden. Ziehier de beide telegrammen welke via Madrid komen en dus de zaak zeker nog op haar best voorstellen. De eerste depêche luidt als volgt: De Cubaansche opstandelingen hebben de stad Vittoria de Tunas genomen. Deze gebeurtenis heeft hier een diepen indruk gemaakt. De ministerraad zal hedenavond bijeenkomen om de quastie te bespreken. Verschillende bladen vallen generaal Weyler aan. En het tweede telegram was van dezen inhoud De minister van oorlog heeft per tele gram aan generaal Weyler ophelderingen gevraagd over de inneming van Vittoria de Tunas door de Cubanen. De stad werd verdedigd door zeven torten met twee Krupp kanonnen. Het doel der opstandelingen bij het nemen van deze stad moet zij n, daar een regeering in te stellen om erkenning als oorlogvoerende partij te krijgen. Er zal een expeditie worden georganiseerd om de stad te herne men. De heer de NélidofT, Russisch gezant te HAoustasitluogsel, doch benoemd tot gezant te Rome, is, naar men weet, voorloopig op zijn tegenwoordige stand plaats gebleven, om op het einde der vredesonderhandelingen te wachten. Nu wordt gemeld, dat hij op 14 September de Turksche hoofdstad zal verlaten. Zou hieruit te besluiten zijn, dat tegen half September, eindelijk dan, de vrede in het Oosten staat gesloten te worden Sommige I&USSBSCiie bladen, klagen over het toenemen van den invloed van Japan in Korea ten koste van den Russischen. De nevoja Vremja vertelt, dat Japan langzamerhand Rusland ver dringt in Korea. De Japansche regeering koopt, door bemiddeling van particulie ren, grond in de Koreaansche havens en bouwt^ daarop kazernes met maneges en paardenstallen. Deze gebouwen worden betrokken door „regeeringskoelies", die in het gezicht der Russische oorlogsschepen hun unifor men laten drogen en hun geweren poetsen. Te Chemulpo hebben de Japanneezen een eigen politie ingericht, precies alsof de Koreaansche haven een Jap.ansche stad ware. Het blad dringt er daarom op aan, dat de Japanneezen, krachtens het recht van den sterkste, uit Korea verbannen zullen worden, en roept daartoe de hulp van Frankrijk en Duitschland in, „want, zegt het, noch wij, noch Frankrjjk, noch Duitschland mogen kalm toezien dat van Korea een Japansche provincie wordt gemaakt." Hoe groot de liefde der moeder is, bleek weder dezer dagen, toen een kind uit het rijtuig viel van een in volle vaart rijdenden trein op de Kreuznacher lijn. De moeder sprong, in haar niets ontziende zucht om haar kind te redden, den Kleine achterna. Toen de trein tot staan was gebracht, mochten de conduc teurs tot hun vreugd moeder en kind, beiden slechts onbeduidend gewond, we der in het rijtuig doen plaats nemen. Het Dagblad kan mededeelen, dat de heer J. J, van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, thans in zooverre her steld is, dat hij zijn gewone wandelin gen heeft hervat. Poging tot moord. Voor de recht bank te Amsterdam heeft zich te ver antwoorden een vuurstoker, Dirk van Asten, die in Mei op zijn „beminde" een revolverschot loste en daarna poogde ziohzelven te dooden. Waarom P Het meisje was een van die ongelukkige we zens, die haar genot in haar schande zoeken, en zooals zij het voor den rechter zei, het „losse leven" in wilde. De beklagenswaardige jongen wilde dat zij zich niet meer in de beruchte her bergen op den Zeedijk zou vertoonen en een eerbaar leven leiden en toen zij aan dien wensch geen gehoor gaf, loste hij op haar een schot, dat haar in den rug wondde. Zoo werd de jongen een beklaagde, die wegens poging tot moord terecht stond. De eisch tegen hem luidde zes jaren gevangenisstraf. Verschrikkelijk. Zaterdagavond, tij dens het onweder, was de vrouw van den arbeider Okko Blaauw, wonende bij het Schildmeer onder Siddeburen, met haar ziek kindje, dat te bed lag, alleen thuis de man deed eene boodschap naar het dorp. Yrouw Blaauw, medelijden heb- bendejmet haar schapen, die bij zulk on weder buiten moesten zijn, ging even heen om de dieren in het hok te brengen. Ter wijl zij hiermede bezig was, kwam er een zeer zware slag. net zieke kind riep herhaaldelijk aan moeder, maar moeder kwam niet, en toen vader thuis kwam, vond hij zijn vrouw dood bij het schapen hok liggen. De bliksem had haar gedood. Nu ieders aandacht zoowat geves tigd is op het „Tweevoudig Verbond," tusschen Rusland en Frankrijk, begint een der steunsels van het „Drievoudig Ver bond" wat te kraken. De Secoio een te Milaan, dus in Italië verschijnend blad is een heftige campagne begonuen tegen het Drievoudig Verbond, waarvan zij het vernieuwen wil verhinderen. Het blad beweert, dat men in Italië sedert het bestaan van het Verbond 149 millioen per jaar meer heeft uitgegeven dan vóór dien tijd. Het is hot Drievoudig Verbond, dat den afgevaardigden belet, een vermin dering van militaire uitgaven te vragen en daarbij wordt er aan herinnerd dat de heer Prinetti zelf heeft verklaard, dat het gewicht van het Drievoudig Verbond gaat boven de krachten van Italië. Bij het laatste portret van Koningin Wilhelmina, heeft de grijze Nederlandsche dichter Nicolaas Beets, dezer da gen eenige dichtregelen geschreven die wij hier laten volgen. Lief voorwerp van Gods zegen, Zoo rijk door Hem bedeeld, Hoe juicht Uw volk U tegen Op d' aanblik van Uw beeld Het oog verraadt de ontroering In d' ongeschreiden traau, Het hart de geestvervoering Door heviger te slaan. Bekoorlijke en volschoone, Te schooner door Uw deugd Verhoogt een Koningskrone Den luister van Uw jeugd Haar siert Uw vorst'lijk wezen, Dat eigen glansen spreidt, Waarin wij reinheid lezen En zachte majesteit. Wie, als Gij zult regeeren, Die U den eed van trouw Niet stil of luide zweren Een heilig houden zou Wie, waar uw vlag moog zweven, Uw vaandel staan geplant, Niet klaar staan met zijn leven Voor U en 't Vaderland Haast grijpt uw hand de toornen, De toornen van 't bowind Dan is de dag gekomen, Oranje van uw kind. De jonge mannen scharen Zich juichende om Haar troon De grijze ontkent zjjn jaren En stelt den jubeltoon. OM ÈÈN STEM. Bij de herstemming voor een raadslid te Ilpendam waren 44 stemmen uitgebracht op het aftredende lid W. de Waal, en 44 op diens broeder P. de Waal. Een biljet werd van onwaarde verklaard, omdat een stip niet goed zwart was gemaakt voorden naam van W. de Waal. P. de Waal werd, als oudste in jaren verkozen verklaard, en later do)r den Raad toegelaten. De heer W. de Waal kwam in hoo/er beroep bij Ged. Staten van Noord-Holland. Dit college heeft nu hot biljet geldig verklaard, waardoor W. de Waal de meerderheid op zich blijkt vereenigd te hebben. Vriendelijke naklanken op de kei zerlijke toosten In een zijner talrijke toosten heeft Wilhelm II den ouden hertog van Cambridge, die aanwezig was, als oud commandant van „het dappere" Engelsche leger gehuldigd. In plaats van dani*baar te wezen voor dit waardeerond adjectief, zeide de St. James Gaz. schamper „de Hohenzollern mogen waarlijk wel gracieus jegens ons zijn, want zonder Engeland zouden Oostenrijk en Frankiijk in den 7- jarigen oorlog het land van den ouden Frits verpletterd hebben, en wat zou er onder Napoleon I van Pruisen zijn over gebleven als Engeland er toen niet geweest was „„En wat zou er van de Engelschen te Waterloo zjjn terecht gekomen, als de Pruisen toen niet zoo kranig waren te hulp gevlogen Deze vriendelijke weder vraag komt uit de Duitsche bladen. Een nieuwe ploeg. Een nieuwe uit Amerika geïmporteerde ploeg heeft op het land van den landbouwer v. Vuuren aan den IJ weg te Haarlemmermeer met glans de proef doorstaan. Men verwacht door dien ploeg een ge- heelen ommekeer in het landbouwbedrijf, daar hij van den bok bestuurd met twee paarden een hal ven meter grond verplaatst bij een diepgang van ongeveer 0.4 M. Daar deze ploeg in denzelfden tijd het werk doet van 3 gewone, verwacht men én door besparing ven personeel én door trek kracht, dat hij spoedig algemeen in gebruik zal komen. Terug gevonden. Veertien dagen ge leden verloor te Scheveningen een dame bij het baden in zee haar fraaien gouden trouwring, waarin haar naam gegraveerd stond. Woensdag jl. vond een jongejuf frouw, bij het baden haar hand in het zand stekende om schelpjes te grijpen, den ring terug. Het kostbaar voorwerp is nu aan de eigenares opgezonden terwijl de belooning op het vinden er van uitgeloofd door de familie van de jongedame voor de bad- vrouwen is bestemd. Gaarne vestigen wij met een enkel woord de aandacht op het, blijkens achter staande advertentie, verschijnen van het twaalfde en laatste No. der 2e serie „Ne- derlandsohe Mannenkoren", uitgever Joh. C. M. van Mastrigt te Arnhem. Mijn Vaderlandwoorden van Alf. van Hee rendonk en muziek van G. Schellekens, is een waardig slot dezer schoone serie, welke vele echt nationale en hoogst verdienstelij ke Nos. voor Mannenkoor bevat. Zang- vereenigiugen, die tegen het naderend seizoen geschikte en jniouwe Nos. zoeken ter uitvoering, vinden in de beide thans verschenen seriën nagenoeg zeker iets van hun gading. Uit Johannesburg wordt geseind: In de dynamietbergplaats van een deep level mijn heeft een ontploffing plaats gehad, die groote verwoesting aanrichtte. Men gelooft, dat 5 blanken en 25 Kaffers gedood zijn. Volgens een Havas-telegram bedraagt het aantal slachtoffers 16 blanken en 25 Kaffers. Op den Hoehschwab in de Oosten- rjksche Alpen zijn op 7 dezer weder 3 toeristen door een goduchten sneeuwstorm verrast. Twee hebben zich met groot ge vaar gered, de derde een inwoner van Griitz wordt vermist; hij is ongetwij feld dood. Vier toeristen beklommen met hulp van twee gidsen jl. Maandag den Groszvenedi- ger mede in Oostenrijk een hunner, de Dresdeucr koopman Ziegler/zonk ten gevolge der buitengewone inspanning op den Schlaten-gletscher ineen en was na weinige oogenblikken een lijk. Sommelsdijk. Naar ons uit goeden bron wordt medegedeeld zal op a.s. Vrijdag alhier do vergadering worden gehouden waarop don Bond van flakkeesche Land- bouwvereenigingen haar beslag zal krij gen. Ook van hier zijn tal van voortbrengse len gezonden naar de Landbouw-tentoon- stelling te 's Hage. NIET ALLEDAAGSCH. Door tegenzin gedreven, sprong M. A. vanhier, terwijl hij met zijn logger naar zee ging in de waterweg overboord. Al zwemmende bereikte hij den wal om Dinsdagmiddag per stoomboot weêr te keeren. Dezelfde zwemmer bracht een paar jaar geleden Sommelsdijk in rep en roer door dien hij de kerkgracht tot een zwembasin uitkoos. Ooltgensplaat. Alhier is voer de 2e maal beroepen tot predikant bij de Geref. Kerk Ds. van Binsbergen van Loosduinen. Herkingon. Door de landbouw-veree- niging „de Eendracht" alhier is naar de Landbouw-Tentoonstelling te 's Hage gezonden een meekrapplant, en door de roomborerfabriek een monster Boter en Kaas. Volgens het gesloten inschrijvingsregis ter zullen dit jaar 6 personen aan de loting moeten deelnemen. Dirksland. Daar velen van meening zijn dat Ds. Kalkman pred. te Woerden op aanstaanden Zondag alleen des voor middags in de Ned. Herv. Kerk alhier een rede (Unie-rede) zal houden, zij met dozen bericht dat ZEw. ook des namid dags voor de gemeente hoopt op te treden. Stellendam. In de Openbare vergade ring van 7 September jl. werden de geloofsbrieven der nieuw benoemde raads leden onderzocht en goedgekeurd, zij werden heden beëedigd en tot de verga dering toegelaten, in diezelfde vergade ring werd wegens periodieke aftreding herbenoemd tot Wothouder en Ambtenaar van den burgelijken stand de Heer P. van der Wekke. Door den Ontvanger der Registratie en Domjjnen te Dirksland werd op 11 September in het café Fritschij te Rotter dam aanbesteed het graven en vergraven van Kivelslooten, wegslooten, greppels, 17 drinkputten, het leveren en leggen van aarden en cementijzeren buizen, alles in den Nieuwen polder onder Stellendam. Ingeschreven was doorPieter Maat te Stellendam f 4888,50,W. Hoen Alblasser- dam ƒ5300, S Bezujen Ouddorp f 6580, P. J. Dubbeldam te Dordrecht 6920, C. Boelhouwer te Giesendam 7 7200, P. C. Langeveld te Hardingsveld 7400, T. van Oosterhout te Rotterdam f 7594. Ouddorp. Door de Heer Grinwis plan tage „de üolph jn" is naar de Landbouw tentoonstelling opgezonden een 5 tal pee- ren wegende te zamen 4 Kilo, voorts een reusachiige citroolje (pompoen) benovens nog enkele andere voortbrengselen van akker en tuinbouw. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 7 September. In de zitting van dejrechtbank alhier word nog behandeld de zaak togen C. A. W., 26 jaar, veldarbeider te Den Bommel, wion ten laste werd gelegd als zoude hij in den vroegen morgen van 19 Juli op den Tilschendjk on Ier Den Bommel, Dirk Huizer moedwillig eenige gevoelige slagen met een tabaksdoos in het aangozicht en op het hoofd hebben toegebracht, met het gevolg dat Huizer bloedend verwond werd. Eisch diie maanden gevangenisstraf. Uitspraak in deze zaak Dinsdag 14 Sep tember. Zitting van Dinsdag 14 September. Heden -werden do volgonde vonniseen gewezen C. A. W., 2G jnar, voldarboider to Den Bom mel, wegens mishandeling, tot 21 dagen gnvangenisstraT. DE BURGEMEESTER BELEEDIGD. Nog altijd schijnt het te Stad aan 't Haringvliet to gi9t»n. Bleek uit enkele vroeger voor deze rechtbank bohendolde strafzaken, dat een deel der Haringvlietsehe bevolking zèer gobgten is op den burgemeester mr. C. Vau Mensoh, dit maal kwam bij do behandeling van een strafgeding uit, dat deze gevoelens ten opzichte van het hoofd der gemeoute nog niet gewijzigd zijn. De 43 jarige oommissionair, J. B., wonende te Stad aan 't Haringvliet, had 'in don avond van 12 Juli jl, in de herberg van Smits aldaar een lezing bjjgawoond, dia volgens getuigen een opruiend karakter droeg. Toen do vergadering afgoloopen was, ble -f mor, in groepjes op den openbaren weg nog -.vat praten en bij die gelegenheid ontstond liet gerucht, dat de burge meester met eeu der ingezetene dronken in de herberg van Jan PikBtok zat. Hoewel iemand, die -'tgoed kon weten, verzekerde, dat de burgemeeestcr te halftion reods naar bed waj gegaan, was J. B., thans da niet verschonen beklaagde, de man go woest, die van deze geschiedenis „haring of kuit" wilde hebben. In opgewonden toestand ging hij, ondanks de waarschuwing van den gemeenteveldwachter voor do deur der herborg van Jan Pikstok liggen, terwijl hij riep„als hij er uitkomt, zal ik hem don nak laten bre.ken." pen minuut of tien hield hij zoo de waoht en daarna stond by op. Toen de politie hom dan ainried, stilletjes naar bed te gaan, riep hij, zoodat ieder hot hooron kon, tot don nachtwaker M. Borgdorff. „Je bont me buurman, maar ilc kan ma niet begrijpen, dat jÜ je met zoo'n smeerlap, zoo'n d plvan een burgemeester kunt ophouden". Van dit fait word precos-vorbaal opgemaakt en het gevolg was, dat het O. M. thans een gevange nisstraf van 7 dagen tegen den commissionair requireerdo. Z.E.A. verwierp in dit geval do geldboete, opdat het prestige van het hoofd der gemeente met kracht gehandhaafd blijve. Ingezonden IMkken. Buiten Terantwoordelijkheid van Bedaetieen Uitgever. Mijnheer de Redacteur Ia uw blad van den lOJen dezer las ik eenige rectiftcafien van den heer K. op een stukje do vorige week door iemand mij en „hem onbekend" geplaatst welke rectificatien door elk waarheidlievend lezer gewaardeerd worden en door mij met genoegen gelezen werden maar het slot van zijn stukje deed nij niet zoo goed aan en wel deze uitdrukking „Tevens schjnt uw inzsuder de zonderlinge meening toe gedaan dat eene gemeente waarvan ver reweg het meerendeel Ned. Herv. is in het bezit moet zijn van eene bjzondere school wil zj aan hare roeping beantwoorden. Ik dacht evenwel dit lezende aan het welbe kende „zóózjn onze manieren". Ik dacht dit lezende dit is geen zonderlinge meening. Ned. Herv. en eene bjzondere schoolwant dat behoort bj elkander; zóó is ook rnjno meening, dat wie zjn kind laat doopen in de Ned. Herv. kerk op de Ned. geloofsbelijdenis en daar beloofd en zegt voornemens te zjn dit zjn kind in die voornoemde of voorzegde leer te ouderwj- zen, te doen en te helpen onderw jzen en dan weldenkend is, die kan zjn kind niet op de openbare school zenden die neutraal genoemd wordt en wezen moet volgens de Ned. wet maar duideljker gezegd eene godsdienstlooze school is waar Gods woord niet mag spreken. De heer K. schj ut waarheidlievend te zjn en dit acht ik in hem, maar dan is dit zoowel eisch in het éóne als in het andere men moet dan waar zjn in spreken en schrjven, waar in beloven en doen, waar in handel en wandel, waar voor ons zelf en voor onze kinderen en waar voor God en do mensohen. Nu geef ik den heer K. de vraag zelf ter beantwoording: Is het waar op de leer in het formulier des II. doops (bj de Ned. Herv. gebruikt) voorgesteld teautwoorden dat men zjn kind daarin zal onderwijzen, doen en helpen onderwjzen en dan zjn kind aan de ondorwjzers in de openbare school tos te vertrouwen welke die leer niet mogen en grootendeels niet willen onderwjzen De heer K. zal rnj toestemmen dat de school eene groote plaats ja zeer groote plaats inneemt in de opvoeding der jeugd, waar van w j helaas dagelijks de treurige vruchten zien en hooren die de openbare school in ons laod ons levert. Zoo zeg ik dan ook even als den ons onbekenden schrjver van den 3n dezer; „Schande" dat Katholieken ons voorgaan, ja moer waar zjn in de opvoediug hunner dierbaarste panden dan w j Herv. en Geref. te Den Bommel daar zj de leemte ziende in de neutrale openbare school eene bjzondere school zoeken waar hun kroost naar hunne meening (zj hot ook in ons oog eene verkeerde) in de godsdienst on derwezen worden. B j voorbaat dank voor de opname de zer gebrekvolle regelen. Uw bestendige lezer J. C. BORGDORFF. Den Bommel, 14 Sept. 1897. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding aaneenschrijven van de heer Koert, moet ik zeggen dat de rectificatie wel iets, maar toch niet veel heelt te beteelcenen. Hol besluit om vuurwerk af te stekon was toch door de leden der Sociteit genomen, al is het dan niet in een daartoe belegde verga lering, en denkelijk niet door alle leden. Dat het buiten alle verband staat met liet lidmaat schap der sociteit, dat het niet was een daartoe belegde vergadering, zal wel niemand zich iets van aantrekken. Het leit dat het besluit genomen is door de leden der sociteit, in de sociteit, wordt niet weersproken. En wat nu het zeggen van den Hoer Jongeling betreft, wordt door den Heer Koert bevestigd, dat hij het heeft gezegd, maar niet in een daartoe belegde ver gadering, maar wel in tegenwoordigheid van leden der feestcommissie. Dat dit gezegd is in oen vergadering waar do loden tegenwoordig waren voor Gemeentebelangen was mij onbekend, maar toch is het slot geweest dat de kin deren der Caiholieken er bij hebben geweest. De vraag is nu maar, door wien zjjn ze er bjj gekomen, door het zeggen van Jongeling oi van ten ander. Men zou haast denken, dat hier Jalousie in het spel is, wie wel de gelukkige mag zijn. De Heer Koert raadt mij aan, zich eerst goed op ds hoogte to stellen, eer men overgaat tot het schrijven der feiten. Dit wil ik den Heer Koert wel zeggen, dat ik dacht dat ik goed op de hoogte was. Ik dacht dat ik van een weidenkenden was inge licht, maar laat ik toch over geen weldenkonden sproken, want ik, die eindig met een weerzinwokkond slotaccoard, en ieder weldenkende met den Hoor Koert in zal stemmen dat dit voor onzo burgors niet op zijn plaats is, zoo zal ik wel geen weldenkende zjjn, want dan zou ilc zulks niet geschreven hebben, en raak ik zoodoende in de war wie dan toch wel de weldenken- don zjjn. Eer dat ik nu verder schrijf, vraag ik den Heer Koert: Waarom weerzinwekkend en wie zjjn de wei- denkenden? U Mjjnheer de Redacteur dankzeggende voor de verleende plaatsruimte. De correspondent voor M. en S. Den Bommel. Jb. DEN BRABER. €»!'i'e$|tondeii(ie. Plaatsgebrek noopt ons het prjsraadsel nogmaals een week over te laten liggen. Afgesche'den van onze maaudeljksehe Prijsraadsels, wenschen wj nu en dan eene uit te schrjven. De voorwaarden zjn lo. Alle stukken moeten ons franco worden toegezonden vóór of op een door ons op te geven datum en de omslag voorzien zjn van het woord „PRIJS VRAAG". 2o. Da stukken, ons alzoo toegezonden, moeten ongeteekend zjn. In een daarbij gevoegd schrijven maakt do schrjver zich bekend. 3o. De inzendingen worden gewaar merkt, en zonder naam van den schrij ver toevertrouwd aan drie leden onzer redactie, die haar beoordeelen. 4o. De ingezonden Prjsvragen worden en bij ven ons eigendom en geven ons het recht om ze in dit blad tepubli- ceere.i -of in boekvorm bj den een of anderen boekhandelaar uit te geven. 5o. Iedereen mag aan dozen wedstrjd deelnemen. De deelnemers zenden hun antwoor den op deze prijsvraag vóór of op lo ^OVeusSsci* a.s. aan ons bureau. De eea'ste pr|f s voor bovenstaande uitgewerkte vraag die als de beste wordt gekeurd, is of de waarde daarvan in geld. De tweede prijs of de waarde daarvan in geld. IPoslerijen. Ljst van brieven geadresseerd aan onbekenden over de 2e helft der maand Augustus. Van Middelharnis J. Krijgsman, Rotterdam. Dujvis, Zaandam. Van Den Bommel L. Breeman, Ellevaartsdjk. Van Ouddorp Geusse, Rotterdam. Brieikaart C. v. d. Stelt, Rotterdam. Na een reis van 13 weken zyn alhier uit de Noord zee teruggekeerd de vischtloepen Ebenkaezer ach. H. J. Langbroek met 130 ton gez. visch. Onbestendigh, B. dubbeld 100 iluB'geiijke Stand. Sommelsdijk. Geboren Jan z. v. Hallo van Heemst en Wille- mina Schellevis. Lucia d. v, Franoisous xavorius Buijs en Maria Maijar. Overleden. Johannes Hendrik Kootte 13 mnd. Middelharnis, 2 8 September. GoborenChristina Martina Miria, d. van Abraham Gijsbertus Paling en Johanna Charlot- ta Van Sluijs. Hnbregt, z van Gerrit Bom en Pietertjo Van der Slik. Pieter, z. van Arend Groon en Klaasje De Groot. Bastiaan, z. van Maarten Do Groot en Adriaantje Buth. Overlodon. Leendort Tiebout, 57 j., wedr. van Leentje Kreeft. Stad a'/t Haringvliet, 3 September. Overleden. Johanna Hogerworff, 7 m., d. van Dirk Hogerwerff en Elizabeth Koningswoud. Hen iioiiiuicl. Geboren. Eva, d. van Joh. Everaars en Ma. Buijs Ario, z. van F. Berkhof en N. De "Wit. Oude Tonge, 15 September. Geboren. Jaoomina Johanna d. v. Pieter van Markenstein en van Baaltje Braber. Franoisous Cornells z. v, Johannes Petrus van Rest en van Johanna Cornalia Bosman. Jannetje d. v. Cornelia Koert en van Jannetje van Noord. Overleden. Wilhelmus van Kouteren 81 j. en 6 mnd. weduwenaar van Adriana Buijs. Johannis van den Berg 1 mnd. üirksland. Ondertrouwd. Bastiaan Braber, jra. 26 j. en Dirkje Harezina Groenendijk, jd. 34 j. Geboren. Albertus Cornelis, z. van Cornelis Machiel Tiggoloven en Maria Anna Sehrauwen. Ovei loden. Pieter Van dar Veer, z. van Jan Van der Voor en Geertje Keur, 6 w. Stellendam Ondertrouwd. Hendrik Jan Rolder 26 j. en Anna Cornelia Bijlaard 25 j. van Roekanje. Loendert van Prooijen 29 j. van Ooltgensplaat en Gijsje aaijer 29 j. Overleden. Janna Kalle 13 j. on 10 mnd. 84erknietaw«. Predikbeurten Ewssdag 19 September GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 's av., dhr. Koster van Zeg- waaid. Stad aan a't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, leeskerk.

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 2