in iMttMiim ia siimug msaisj Tweede Blad J. last i. Mastenbroek, Vrijdag 33 Juli 1897 Antirevolutionair Twaalfde Jaargang No. 614. Orgaan 1NHOCSIGNO VINCES Mastenbroek. T BOEKHOVEN. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Advertentiën van 1 - Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alïe stukken voor de Redaetse bestemd, Advertentiën en verdere Administratie fg-aneo Ine Ie gciaden aan den Uitgever. iHgezoiHlcii Stukken. U, Gemengd Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 8,50 per jaar. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. DE AANSTAANDE FEESTVIERING. Alom in den lande bereidt men zieh voor tot de feestviering bij gelegenheid van den achttienden verjaardag van onze Koningin. Maanden reeds geleden werden op verschillende plaatsen commissies ge verschillende vormd, die elk op hun eigen wijze leiding trachten te geven aan de wenschen van de bevolking om haar ingenomenheid te doen blijken met het heuglijk feit, dat de jongste, helaas de eenig overgebleven, telg uit het doorluchtig huis van Oranje-Nassau den troon der vaderen zal bestijgen. Vraag niet, of er aanleidingis tot feestviering? Gij zult zien, hoe de geestdrift zich uiten zal bij ons volk, dat de liefde voor Oranje in merg en bloed heeft opgenomen, dat tot in de diepste vezelen doordrongen is van dankbaarheid aan het geslacht, waarmee het sinds eeuwen lief en leed gedeeld heeft. Hoe klein het grondgebied van ons land ook zij, zijn verleden is zoo groothet heeft zooveel fiere geestkracht, zooveel onverwinlijke volharding aan den dag gelegd in het veroveren van zijn onafhankelijkheid van Spanje en van zijn grond op de zee het is het overig Europa zoo edel voor gegaan in de toepassing der verdraagzaam heid, en het heeft zijne burgerlijke en Staatkundige vrijheden zoo onafscheidelijk vastgesmeed aan de hoogste vrijheid, die van het gewetenhet heeft het gebouw van zijne nationale grootheid, van zijne macht ter zee, van zijne handelswelvaart zoo hecht gegrondvest op het fondament der vrijheid, dat het met recht kan beschouwd worden als de voorvader en het model der waarlijk vrijgemaakte natiën. De klacht is wel eens geuit, dat ons volk zijne geschiedenis niet kent. Wij willen niet nagaan, of deze klacht overdreven of onbil lijk is maar zooveel is zeker, dat men zich Nederland niet denken kan zonder Oranje. Elk weet en gevoelt, dat in de dagen van strijd niemand zoo volhardend en stout het zwaard voerde voor het vaderland als Oranje, dat in de dagen van grootheid onze macht en ons aanzien voor een groot deel te danken waren aan Oranje, en dat in tijden van nood het van smarte krimpend Vaderlaud nooit tevergeefs uitzag naar de hulp van een Oranjevorst, die goed en bloed ten offer wilde brengen voor zijn volk. In schutse van den Oranjeboom is die vrijheid van onderzoek, van denken en van spreken opgewassen, die ons terecht zoo onschendbaar, zoo heilig, zoo dierbaar ishet kostelijk kleinood, dat alleen de ware vrijheid, en in haar thans de eere en glorie van Nederland en Oranje uitmaakt. Dat weet en dat gevoelt ieder. Toen de Watergeuzen in 1572 Den Briel innamen, hebben zij de eerste trede gelegd van de trappen des troons, die gegrondvest is in de sympathie van een met Oranje-Nassau vrijgevochten volk. Sedert de groote Zwijger zich het lot aantrok van de verdrukte onderdanen der Spaansche dwingelandij is het Ko ningschap onder een Oranje het zinnebeeld van ons volksbestaan in zijne hoogste uitdrukkinggeen boei, maar een symbool van eenheid en kracht. Vast en onwrikbaar staat de Troon, omringd door trouwe en dankbare onderdanen, die nooit vergeten kunnen wat Oranje voor hen gedaan heelt, toen Spaansche zelfgenoegzaamheid geen eerbied toonde voor ons heilig recht, toen Fransche heerschzucht ons volksbestaan bedreigde. Vraag nu niet, of er aanleiding is tot feestviering. Toen in 1890 de oude Koning overleed, is met hem de laatste mannelijke afstammeling heengegaan van het roemrijk Oranjehuis, welks geschiedenis zoo innig saamgeweven is met die van het land. Van den stam der Oranjes is alleen nog ééne tengere twijg over. Zullen wij die niet koes teren en daarop onze zoetste hoop bouwen De jonge Koningin, de erfgename van den troon der vaderen, erft ook den schat van dankbaarheid en liefde en toewijding, waarvan elk Nederlandsch hart gloeit. Als hare minderjarigheid, waarover de Regentes zoo wijs gewaakt heeft, 31 Au gustus 1898 een einde zal nemen, zal de trouwe aanhankelijkheid van een geheel volk in hare teedere handen een mach tiger schepter leggen dan het zwaard der groote veroveraars of de knots der groote menschentemmers. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Aan de kiezers voor leden van den ge meenteraad te Ouddorp. A.s. Maandag is het voor onze gemeente een dag van groote beteekenis. Er zal namelijk worden beslist of de bur gerij de voorkeur geeft aan een liberaal wiens beginsel medebrengt om God en Zijn Woord buiten rekening te laten, of dat men in Oud dorp nog gelooft dat God in Zijn Woord ook onderwerping eischt van wie hij met ge zag bekleedt. M. a. w. Zal men te Ouddorp op a.s. Maandag een man kiezen die reeds jaren getoond heeft de beginselen te eeren, welke den toets van Gods Woord, den Bij bel waarin uwe Ouders hun troost en sterkte zochten? Kiest dan J. MASTENBROEK. Stelt ge er echter prijs op om het door uw stemmen uit te spreken, dat gij dien Bijbel van uw Vader en Moeder verwerpt Kiest dan de heer LODDER. Hij toch wordt aan bevolen door een partij die zich liberaal noemt maar in de praktijk zoo tyranniek mogelijk is. Niet dat wij het goede willen voorbijzien dat door de liberalen is tot stand gebracht, maar dit kan hier waar het de verkiezing voor een gemeenteraadslid be treft, die voor zijn gemeente proportioneel minstens 1/3 meer heeft gedaan, wat waarlijk goed kan heeten buiten bespreking blijven. Daarom kiezers laat U nu eens niet mislei den. Bedenk dat het kiesrecht wat U is ver leend, dan U de kies plicht oplegt. Tehuis blijven en niet kiezen moogt ge niet, ten zij gij de verantwoordelijkheid die God op U gelegd heeft van U afwerpt. Maar weet dat God U ook om deze daad in het gericht zal doen komen. De Overheid roept U om te komen stemmen en dan moet ge ook komen, Romeinen 18 vers 17. Gij moogt U dus niet door onderlinge afspraakjes of influiste ringen van anderen laten terug houden van een plicht die God U oplegt. Bij de eerste stemming zijn ongeveer 150 kiezers thuis gebleven. Dat is schande voor Hollan ders, wier fierheid van karakter in ons voor geslacht uitblonk. Schande voor zulke kiezers die hun burgerplicht niet kennen en vooral schande voor kiezers die te laf zijn om voor hun beginsel uit te komen. De namen moesten worden bekend ge maakt van zulke lafaards die een Liberaal voor hun geweten niet durven stemmen en een Antirevolutionair niet willen stemmen. Daarom Ouddorpsche kiezers bespaart U zeiven die aanklacht over lafheid en komt trouw ter stembus. Geeft U echter van te vo ren rekenschap bij welke partij ge U schaart. Behoort ge bij de Christusbestrijders, dan zijt ge Liberaal en moet dus den Liberalen candidaat stemmen. Dan behoort ge dus bij een partij die de moed mist om voor haar revolutionaire beginselen uit te komen, gelijk blijkt uit haar strooibillet. Daar zegt zij im mers dat haar candidaat zitting wil nemen in de plaats van het jongste raadslid. Zij zal wel bedoelen als de kiezers dat jongste raads lid voor hem laten oprijzen. Doch dat zal niet zoo zijn als alle belijders van den leven de Christus naar hun plicht stemmen op Die is het jongste raadslid die bestreden wordt. Vergeet echter niet dat als dat jong ste raadslid Liberaal was de Liberalen een nommer verder zouden gaan en even fel W. VOOGD hadden bestreden. Doch waarom dan nu juist de pijlen gericht tegen dat jong ste raadslid. Waarom moet hij juist voor de Liberaal ruimen Ach wij willen nie- mands verdiensten gering schatten maar im mers denken wij hier van zelf aan dat versje „Het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen". De Liberalen weten het wel als J. MASTENBROEK valt, dan is er voor hen een groote „sta in de weg" uit de weg geruimd. Zijn dan liberalen zulke lompe en domme menschen Of zijn het alle zulke tyrannen Wel neen er zijn zeer knappe menschen bij. Die knapheid hebben zij wel in den regel verkregen aan onze staats-academien ten koste van onze hooge belastingen, maar er zijn dan toch knappe koppen onder. En lief Neen maar naar hun beginsel gelooven zij niet eens in de erfzonde. Op hun scholen, die wij mede moeten be talen, leeren zij de kinderen zingen van „het reine onschuldige wicht in de wieg". Doch knapheid en liefheid van karakter maken iemand voor ons nog niet geschikt om te regeeren. De slang in het paradijs leert het ons wel anders. Nu roept ge mij toe Ja maar ik wil geen christelijke school Dan zeg ik dat is jammer, maar ik laat U vrij. Doch gij wilt toch wel gaarne een lage belas ting. Wel nu ook dan is het in uw voordeel mannen te kiezen die vóór de christelijke school zijn. Zullen de Liberalen regeeren dan zal de weelde der Openbare school zoo opgevoerd worden, dat het den voorstanders van christelijk onderwijs onmogelijk wordt de strijd uit eigen middelen vol te houden. Gevolg zal zijn dat de christelijke school wordt opgegeven dat alle kinderen weer naar de staatsschool moeten. Dan volgt het aan stellen van onderwijzers, aanschaffen van leermiddelen enz. enz. en het slot is dat gij uw hoofdelijken omslag ziet vermeerderen. Gij kunt dan op den dag U in 't zweet wer ken, om wat gij verdiend hebt, 's avonds voor een deel bij den ontvanger te bren gen. „Gij hebt er dus zoowel als de voor standers van christelijk onderwijs, terdege belang bij, dat mannen in onzen raad zitten, die gelijkheid van rechten voor beide scholen zoeken. Gij hebt er belang bij om uw portemonnaie, die toch zeker ook voor U een gevoelig instrumentje is. Wilt ge zulk een man die er vóór is in ieders belang, dat gelijke monniken, ook gelijke kappen zullen dragen, stemt dan de heer COS Voor sommigen was dit een vorige maal een weinig moeielijk. De Liberale beginselen achten zij verderfelijk. Maar zietzij waren in de war gebracht. Er waren eenige kiezers die de aardigheid hadden een tusschen can didaat in te schuiven die in veel opzichten zeer dicht bij J. Mastenbroek stond. In zoo'n stil onder onsje van vrouwen en mannen werd zoo afgesproken om J. MASTEN BROEK nu eens niet te kiezen. Waarom ach ja men wilde eens veranderen enz. enz. Doch ook die moeielijkheid is nu opgeheven. Men kan nu niet in de war raken. Men gaat eenvoudig naar net stembureau men neemt nog anderen meê of wekt ze op om te gaan.Men laat het vakje voor de Libe rale candidaat op de stemkaart zuiver wit als bewijs dat hij onschuldig is. Maar men make het vakje zwart, pik zwart, voor den naam van I Verklaart hem alzoo' schuldig om zoo God hem het leven spaart nog vier jaren te zitten in Ouddorps gemeenteraad. Een Antirevolutionair. Ouddorp Juli 1897. M. de Uitgever. Vergun me eenige plaatsruimte voor eene. zaak, die me zeer ter harte gaat. 't Is die van het politiek leven op ons Eiland Elakkee. Bij de 2de Kamerverkiezing heb- "ben we eene meerderheid gehad maar de Gemeenteraadsverkiezing is niet soveral zoo uitgevallen, als we hadden gehoopt en verwacht. Dat kan nu geweten worden, aan eenige vreemde wijze van optreden der Liberalen, zooals pas uit Dirksland werd gemeld ik voor mij, zoek vooi een zeer groot deel de schuld van.het, verlies bij onze eigen mannen, waarvan velen zich wel met den naam van antirevolutionair tooien, maar die totaal geen begrip hebben, wat antirevolutionaire beginselen eischen. De schuld ligt bij ons, M. de U.en bij ons alleen. Waren de Antirev. hier in Middel- harnis zoo flink opgekomen als de lib. hadden wij evenals zij, schouder aan schouder gestaan, wij hadden gewonnen waren het geen vier'.zetels geweest, dan toch wel een paar Maar helaasdoch waartoe zal ik de gebreken onzer mannen gaan uitmeten, en der Liberalen ijver en eensgezindheid verheffen. Laten wij de hand aan den ploeg slaan En daarom kom ik met het voorstel tot oprichting van eene vereeniging ter verspreiding van politieke lectuur. (lk zou willen, dat uit elk dorp een zeker aantal afgevaardigden van eene kiesvereeniging, of zoo die er niet is, gewone particuliere broeders, eene vereeuiging vormden. Er zijn 13 dorpen van elk dorp 3 afgevaardigden is samen 39 afgevaardigden/Eén der 3 afgevaardig den draagt óf uit eigen beurs, of door contibrutie gelden af, waaruit betaald wordt de een of andere politieke lectuur. Elk dorp draagt b.v. jaarlijks af f5. De 13 dorpen samen f 65. V oor f 65 zouden te krijgen zijn, elke week 10exemplaren van het te kiezen blad, voor elk dorp. Elk dorp zorgt, dat die 10 exempl. verspreid worden onder 10 abonués, elk met zes ot zeven lezers zoodat op elk dorp een 60 of 70 menschen zijn, die lezen, wat onze Anti rev. beginselen zij n enz. De Secretaris der Vereeniging houdt aanteekening van abonné en lezers. De afgevaardigden zorgen natuurlijk voor 't geld, dat zij bij den penningm. der vereeniging storten. Ziedaar mijn plan in vogelvlucht. Welnu, broeders, wat dunkt U Wieheeft er bezwaren Meldt ze mij per brief, in deze courant, of mondeling maar in elk geval, meldt ze.Niet zwijgen en den schou der ophalen. Aanpakken, broeders Het plan is voor verbetering en wijziging vatbaar. Ik heb zoo maar een paar lijnen getrokken. Als gij 't met mij eens zijt, dat het plan kan uitgevoerd worden, welnu, dan ge werkt ook, en vóór het dan 1898 is, hebben we eene vereeniging, die klinkt als een klok. De wintertijd is de beste tijd om te lezen. Wie wil mij eens schrijven Dank voor de plaatsing M. d. U. Uw. dw. dn. Middelharnis. J. v. d. WAAL. Afgedacht, welk blad het zijn zal, aan 't welk de eer te beuit valt hiervoor te worden gekozen, kunnen wij niet anders dan het plan van harte toejuichen. We hopen dan ook dat de Heer v. d. Waal van iedere gemeente minstens één sympatiseerend schrijven mag ontvangen. Eedactie. Nicolaas Beets. Aangaande de thans gelukkig geweken oogongesteldheid (ca taract) van den bijna 83-jarigen Nicolaas Beets, weet het Nieuws nog het volgen de mede te deelen. „Nadat in den laatsten tijd Beets' ge- zichfsvermogen allengs was verminderd, werd hij ongeveer tien weken geleden door prof. dr. H. Snellen geopereerd, en wel met zoo gelukkigen uitslag, dat hij weldra met behulp van een bril weer behoorlijk kon zien, cfschoon hij nog moet „leeren"lezen. De waardige grijsaard gevoelt zich zeer gelukkig met dezen verblijdenden uitslag, en waardeert ten zeerste de be langstelling, welke hem in de dagen zijner ziekte van alle zijden betoond werd." Hoe is 't mogelijkEen 10 jarig knaapje was Zondag j. 1. het ouderlijk huis te 's-Hage ontloopen. Nergens was de jeugdige avonturier te vinden, niet tegenstaande overal onderzoek werd ge daan. Donderdagmiddag is het kind ein delijk teruggevonden te Gouda vanwaar het naar de ouders is teruggebracht. Het verdronken land van Saeftingen. Zooals bekend is, is men in het voorjaar begonnen aan de groote indijking van het zoogenaamde „Verdronken land van Saeftingen", gelegen in Zeeuwsch-Vlaan- deren onder de gemeenten Graauw en Clinge. Dit werk, waardoor een 560 H. A. land droog gemaakt wordt en waar aan steeds 700 a 800 man werkzaam zijn geweest, nadert thans zijne voltooi ing. Vele tegenspoeden hebben de aan nemers moeten ondervinden. Hooge vloe den en zware stormen sloegen nu en dan gedeelten van den dijk weg, terwijl de laatste storm alleen eene schade aanrichtte van 60 a 70 duizend gulden. Een congres, dat wel echt fin-de- siécle mag genoemd worden, zal in Aug. te Brussel plaats hebben, namelijk een van gekwetste fietsrijders. Er in gevlogen. Een inwoner van Amersfoort en een van Hilversum en waarschijnlijk nog wel anderen zijn dupe geworden van een flesschentrekker. Een heer uit Amsterdam wist hun een filiaal aan te praten van eene aldaar gevestigde inrichting, van welke hij zich Directeur noemde. Men had niets anders te doen, als goederen, die in die inrich ting werden gefabriceerd, aan huis te verkoopen daarvoor zou men genieten, behalve een salaris van f 10 per week, vergoeding voor winkelhuishuur, 21L pCt. van de opbrengst der goederen, en 10 pCt. van de ingekomen liefdegiften. Beiden vlogen er in. Het contract, nog wel door een notaris (voor den Amers- foorter althans) opgemaakt, werd getee- kend ende gevorderde som van f 500 door den filiaalhouder gestort. Twee of drie weken werd het trakte ment betaaldverder hoorde men niets. En toen men op informatie aan het kantoor te Amsterdam uitging, bleken èa direc teur én borgtocht verdwenen, in de plaats van welken laatsten men nu eenige kleine goederen bezit, ter waarde van circa 75 80. Om de 500 te kunnen storten, had de Amersfoorter eene hypoteek op zijn huis moeten nemen. Waarom informeert men ook eerst niet eens.

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 5