Vrijdag 2 April 1807. wmim M 10JJkDtfiL\iJi)35il5 W ÜSfflmïil SlMlli Twaalfde Jaargang No. 598. Orgaan Antirevolutionair Eerste Blad, IN HOC SIGNO VINCES T BOEKHOVEN. sommMblsdijjk. uit&ever: AlSe stukhen voor «Ie HecIacHe bestemd, Advertentiën en verdere Administratie tranen toe te zenden aan den Uitgever. it/f nummer beslaat uit twee bladen. 1V erpucnie pensioenregeling voor loontrekkende personen met aanvan kelijke ondersteuning uit 's Rijks schatkist. Dö opstandelingen achtervolgden de Turken tot het dorp Tsikalaria, dat zij in brand staken. Inmiddels had zich een detachement Turken, onwetend van de ontruiming van het fort met een transport levensmiddelen op weg begeven naar het dorp Nerokouro zij stieten op de opstan delingen en er ontstond een heet gevecht. De Turken hielden moedig stand, maar toen d« opstandelingen hen poogden te omsingelen, weken zij terug. Deza Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abenuementsprijg per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 5,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienst.aan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten "worden berekend naar de plaatsruimte /lis zij beslaan Advertsntiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Dezer dagen is, na langdurige voor bereiding en uitvoerige bespreking met verschillende invloedrijke vereenigin- gen, een voor de komende stembus en de politieke actie der eerstvolgende jaren zeer belangrijk stuk verschenen. Wij bedoelen het ONTWERP VOOR HET CON CEPT-PROGRAM. I. In zake de Sociale Quaestie. A. Voor Arbeid en Landbouw beide 1. Ministerie van Arbeid en Land bouw (met Handel en Nijverheid), B. Voor wat den Arbeid aangaat 2. Regeling van het Arbeidscon tract. 3. Maatregelen ter verbetering van den Woningtoestand. 4. Wet regelende de onteigening in het belang der Gemeenten ten behoe ve harer bevolking. 5. Uitbreiding en wijziging van het tarief van invoerrechten op bewerkte artikelen. C. Voor wat den Landbouw aangaat 1. Oprichting van Kamers van Landbouw, alsmede van een Raad van Landbou w, door de landbouwers zeiven gekozen. 2. Nadere regeling van het Pacht- contracf. 3. Afschaffing van den accijns op het geslacht. 4. Tijdelijke tegemoetkoming aan den graanbonw door premieverleening in verband met heffing van invoer rechten. II. In zake Onderwijs. A. Lager Onderwijs 1. Verhooging van de Rijksuitkee- ring aan Gemeentebesturen en School besturen. 2. Regeling van Jaarwedden en Pensioenen. 3. Examen-Commissiën van Over heidswege, onderscheiden naar de op voedkundige beginselen, waarvan de onderscheidene groepen van scholen uitgaan. 4. Losmaking van het Vaccine- vraagstuk van de school. 5. Bevordering van het Ambachts- ondcrwijs in verband met de in voering van het leerlingenstelsel. B. Middelbaar Onderwjs. 1. Herziening van de wet op het Middelbaar onderwijs, o.m. leidende tot a. Gelijkstelling van de diploma's der Overheids- en der Vrije Scholen. b. Rijksuitkeering aan de Vrije Scholen op voet van die aan Gemeen tescholen. C. Hooger Onderwijs 1. Afschaffing van het Privilegie, toegekend aan de diploma's der Over- heidsscholen. 2. Rijksuitkeering aan de Vrije Gymnasia op den voet van die aan de Gemeente-Gymnasia. III In zake Justitie, 1. Herstel van het recht der Over heid om den moordenaar aan het leven te straffen. 2. Opheffing van het verbod van onderzoek naar het vaderschap. 3. Bescherming, van het verwaar loosde kind. 4. Herziening van de militaire recktsbedeeling. 5. Nadere voorziening tegen de vervalscbing van waren en oneerlijke concurrentie. IV. In zake De Koloniën. 1. Ontèrokhing van do inlandsche Christenen aan het Mohammedaan- sehe recht. 2. Bevordering van de Kerstening van Indië a. door het beschikbaar stellen van vaste uitkeeringen aan de Bijzondere Scholen, en b. door het steunen van de Medi sche Zending. 3. Tegengaan van de vergiftiging der bevolking door Opium. V. In zake de Deeensie. 1. Bezuiniging op het beheer. 2. Organisatie bij de wet van onze levende strijdkrachten, overeenkom stig art. 17 van ons Program van Beginselen en in afwachting hiervan voorziening in de behoefte aan bezet- tings troepen. 3. Voortgaande verbetering van het kazerne- en scheepsleven. CONCEPT-RESOLUTIËN. De Antirevolutionaire Partij, op den 29«ten April 1897 in vaste De- putatenvergadering saamgekomen, be sluit 1°. dat harerzijds aan het werk der verkiezing voor de keuzen va* Juni aanstaande dit navolgende Program van Actie ten grondslag zal worden gelegd [het program in te lasschen.] 20. dat zij in alle distrikten, waarin zij georganiseerd is, bij de verkiezing en bij de eerste stemming met een eigen candidaat zal optreden. 3°. dat te candideeren zijn zoodanige candidaten, als voor het lidmaatschap der Kamer door de Kiesvereenigingen geschikt worden geoordeeld, en van hunne instemming met het Program van Actie voldoende zullen hebben doen blijken, om een eenparig optre den der gekozenen in de kamer moge lijk te maken. 4°. dat bijaldien iemand, die voor candidatuur in aanmerking komt, tegen het Program van Actie op eenig punt bedenkingen heeft, de Kiesver- eeniging hem om schriftelijke verkla ring van zijn gevoelen op dit punt zal verzoeken, en deze verklaring tijdig openbaar zal maken. 5°. dat, voor zoover aan het sub 3 en 4 genoemde voldaan is, noch het gebeurde bij de stembus van 1894, noch ook min gevrenschte persoonlij ke verhouding, beletsel i3 te achten tegen iemands candidatuur. en 6°. dat bij herstemming diegene der beide candidaten zal te steunen zijn, die ons Program van Actie het meest in het gevlei komt. Zooals men ziet, is, heel practisch, de sociale quaestie in bovenstaand program het eerst aan de orde gesteld, ofschoon onderwijs, defensie en Kolo niën er niet in vergeten zijn. Op Donderdag 29 April e.k. zal in de te Utrecht te houden Deputaten- vergadering dit program nog nader in discussie komen. Het komt er nu maar op aan, dat de Kiesvereenigingen actief optreden ilretsa. De onderhandelingen tusschen de mo gendheden duren nog voort. Nu weer zegt men" dat do zwarigheid, daardoor ontstaan dat Engeland niet van de blokkade van Grieksche havens wilde hooren voordat een neutrale zone aan de Thessalische grens was ingesteld, opgeheven is. Engeland heeft zijn bedenkingen tegen het blokkee- r6n van Grieksche havena laten vallen alleen zal het er zelf niet aan meêdoen. De Britscke vloot moet werkeloos toezien, hoe de schepen der overige mogendheden Grie kenland straks van de zeezijde zullen benauwen. Wanneer die blokkade zal beginnen, is nog niet bekend. Een definitief besluit is daaromtrent nog niet genomen, en zelfs is het bewaken van bet blokkadsgebied nog niet onder de verschillende eskaders ver deeld. Er kan dus nog best een klink in den kabel komen, vooral nu het hoe langer zoo meer blijkt, dat Griekenland bij wijze van represaille, zeker den oorlog te land tegen Turkije beginnen zal, als de eskaders der mogendheden de Piraeus gaan afsluiten Te Athene neemt tengevolge van den langen duur der crisis de ontevredenheid toe, vooral omdat de handel geheel en al stilstaat. Zoowel de appositie als het leger verlangen naar dei oorlog en maken er den Minister van Oorlog een verwijt van, dat een aantal officieren in de buraux te Athene zijn gehouden inplaats van hen naar de grenzen te zenden. Evenzoo wordt de oprichting verlangd van een burgerwacht, opdat politie en gendarmerie beschikbaar zouden worden voor de grenzen. Opnieuw wordt erin Griekenland voorts op aangedrongen, dat thans de grensschsi- ding tusschen Griekenland en Turkije zal worden geregeld in overeenstemming met het tractaat van Berlijn. Het grondgebied, dat velgens genoemd tractaat aan Grieken land toekomt, is de Times-correspondent wees er reeds een poosje geleden op nog altijd niet door Turkije afgestaan. In goed onderrichte kringen te Athene houdt men het ook voor zeer waarschijnlijk, dat demogendhedon (Engeland dan uitge zonderd) haar toevlucht zullen nemen tot dwangmaatregelen, als Griekenland geen gevolg mocht geven aan den eisch om zijn troepen van de grenzen terug te trekken. DaAr schuilt toch het groote gevaar, veel meer dan op Kretaen het is niet te gewaagd, wanneer men aanneemt, dat het reeds lang tot vijandelijkheden gekomen zou zijn, ware het niet dat de groote massa's sneeuw en de slechte toestand dor wegen, elke troepenbeweging zoo goed als onmogelijk maakten. En nu mogen zoowel Griekenland als Turkije beloofd hebben, elko botsing aan de grenzen te zullen voor komen, zoodra de lente daar is, zullen zij het optreden van gewapende benden in Macedonië niat kunnen verhinderen en het is zeer de vraag of de Grieksche regee- ring dan door de bevolking niet zal gedwon- hen worden tot handelen. Aan de Polit. Coloniale wordt uit Athene geseind, dat de Koning en de Regeering vast besloten zijn tot den oorlogals de mogend heden da Grieksche havens blokkeeren. De Koning wil niet langer hooren spreken over de raadgevingen van zijn bloedverwanten om voorziohtig te zijn. Om zich te onttrek ken aan elk onderhoud met de gezanten van de mogendheden, heeft hij hun zelta indirect laten weten, dat, als zij eenige mededeelingon hadden te doen, zij zich konden wenden tot zijn Minister van 3ui- tenlandsche Zaken. Da Grieksohe eskaders hebben bevelen ontvangen om Turksohe schepen die troe pen mochten overbrengen naar Macedonië in den grond te boren. Dezelfde bevelen zijn gegeven wat betreft Turksche oorlog schepen die de Grieksche kusten al te dicht mochten naderen. Alzoo oorlogsdaden zon der oorlogsverklaring. Wat Kreta betreft, hebben, gelijk te verwachten was de opstandelingen zich geenszins gestoord aan de waarschuwing van de admiraals om geen aanvallen tc doen op de door Turken bezette forten, die de admiraals noodig achten voor het handha ven der orde. Nadat er de laatste dagen voortdurend gevoehten was tusschen de insurgenten en de Turksche bezetting van het fort Malaxa, op een bergkam boven Suda gelegen, deden de Kretenzers Donder dagmorgen in de vroegte een krachtigen aanval op het fort. Met geschutvuur dwon gen zij de Turken, die 30 dooden hadden, het fort te ontruimen en zich op Suda terug te trekkende terugtocht werd gedekt door het vuur dor Turksche schepen in de baai van Suda. Nu gaven de admiraals uitvoering aan hun bedreiging om mot geweld op te treden. Vier oorlogsschepen, waaronder ook het Duitsche, kregen bevel de opstandelingen met granaatkartetsen te verdreven. Gedu rende 10 minuten werden zij gebombar deerd, maar niettemin behielden de Kreten zers het terrein bij het blokhuis, dat zij ten slotte in brand staken. Op de hoogten bij de Suda-baai hield de strijd den geheelen dag aan. Het antwoord der ©rleksj«lse re geering op de kennisgeving inzake de blokkade van Kreta, is Vrijdag aan de vertegenwoordigers der mogendheden ge zonden. De regeering heeft zich niet de moeite gegeven, de onbillijkheid van de blokkade in het licht te stellen, maar zich er toe bepaald, te wijzen op den nood dien de blokkade op het eiland zal veroorzaken. Het bescheid luidt als volgt Mijnheer de Minister-resident. Ik had de eer de nota van 18 Maart te ontvangen, waarin gij mij kennis geeft, dat de blokka de van Kreta heden (21 Maart) begint. Hiervan is mededeeling gedaan aan de zeevarenden. Daar het echter tengevolge van de blokkade niet langer mogelijk zal zijn, granen op Kreta in te voeren, en daar de bevolking yan het eiland altijd het benoodigde graan van buiten heeft betrok ken, acht ik mij verplicht, met het oog op de banden die ons aan het Ivretenser volk verbinden, deze overwegingen onder uwe aandacht te brengen, wegens de gevolgen die er uit kunnen voertvloeien en di9 weliicht zullen blijken, niet in overeen stemming te zijn mei de gevoelens van humaniteit, waarmede uwe regeering is bezield." Naar van twee kanten wordt gemeld, zal nu OGk spoedig de blokkade van Grie kenland beginnen. Hot desbetreffende plan moet zijn aangenomen door alle mogend heden de havens die het eerst ingesloten worden, zijn de Piraeus, Volo, Korinthe en Arta. Of Engeland er bj bljft om niet daadwerkelijk mee te doen, wordt nog niet stellig gemeld. Zeker met het oog op de nieuwe blokkade-plannen, om Griekenland zelf te dwingen tot toegeven, is de Griek sche kroonprins nu naar Yolo vertrokken en zal h j zich daar gereed houden voor den strjd. Een ontzagljke menigte juichte den prins bj zjn vertrek to9. De prinsessen Marie en Sophie vergezelden den prins tot Yolo. De beslissing omtrent een oorlogsverkla ring hangt nu af van het resultaat der onderhandelingen die in Europa gaande zjn. Het vertrek van den kroonprins wordt overal druk besproken als het bewjs, dat Griekenland een definitief besluit heeft genomen. En dat zal wel zjn, dat Hellas don strjd tegen Turkje begint zoodra de mogendheden het landje van de zeezjde gaan insluiten. De Kretenser3 en gedelegeerden te Athene hebben een manifest in het Engelsch opgesteld, waarin zj protesteeren tegen de voorgestelde autonomie van Kreta; liever geven zj nog de voorkeur aan het Turksche juk zooals na 1866. Zj verklaren, dat Europa er nooit in zal slagen de Krotensers te dwingen. Kreta, zeggen zj, strjdt voor aansluiting bj Griekenland en zal met niets minder genoegen nemen, zoolang er een levende ziel op het eiland is. Dit manifest is aan alle gezantschappen gezonden. Het bericht van de Globe is nog niet bevestigd, dat minister Chamberlain aan president Kruger een in scherpe bewoor dingen gesteld protest tegen schendingen der Londenscho conventie door de A.. Sepnbliek heeft gestuurd maar hef heeft niets dat verwonderen kan. Cham berlain staat geheel onder den invloed der Jingo's en i3 tot alle onbezonnen stappen in staat. Zjn optreden in de commissie-vergade ring van Vrijdag heefc bepaald opzien verwekt. De Jingo's jubelen, doch verba zing en verslagenheid worden vertolkt door de liberaie dagbladen. Dezen vragen zish af, wat Chamberlain in het schild voert door aldus op te treden, eerder zou men zeggen als advocaat van de uitlanders in Transvaal, dan als lid der Z. A. commis sie allerminst als minister der kroon. IndieD Chamberlain de hartstochten heeft willen aanblazen om terstond een oorlog met de Boeren uit te lokken, dan had h j niet anders kunnen handelen. Zelfs een gematigd blad als de Daily News laakt in Chamberlain zjn sohjnbare luchthartigheid, en roekeloosheid, die zich toonen door het ontketenen van hartstoch ten en het aanhefien van een oorlogski eet. Maar de Engelsche minister van koloniën is onverbeterljk. Maandagavond heeft hj weer een echte Jingoistisehes^cAafgesto ken op het leestmaal, dat den nieuwen, straks vertrekkenden, gouverneur van de

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 1