Yrij dag 26 Maart 1897. Twaalfde Jaargaag No.' 597. Antirevolutionair Orgaan MMIMS1IB1SÏ11 Si 2IiI«II SJilMEil. IN HOC SIGN O VINCES T BOEKHOVEN. Dez® Courant verschijnt eiken "Vrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco por post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 teut. Advertenties van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertesstiëia en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. 8ociaa,ï program. TI. Art. 16 gaat over het grondbezit. Het luidt: „Overmits krachtens de natuur der zaak de beschikking over den bodem niet aan hetzelfde recht mag onderworpen worden als de be schikking over roerend goed, zoo vraagt Patrimonium le dat in de wetgeving van ons land de mogelijk heid geboren worde, dat door onteige ning van den bodem binnen zekeren kring ora elke gemeente, aan de in woners de gelegenheid geopend worde om bij erfpacht een plek voor woning en een akker ter bebouwing of ook ge legenheid voor de uitoefening van een ander bedrijf te vinden 2e dat voor het pachtcontract bindende bepalin gen worden vastgesteld, die den land- plichten, als er werkelijke win3t door hem behaald is. (Zie art. 1628 en 1629 Burg. Wetboek), die hem te vens vergoeding toezeggen voor aan gebrachte verbetering in alles wat land of hoeve betreft hem zoo hij anders geen reden tot klachten geeft „het duurzaam verblijf op zijne hoeve verzekeren, en bij versterf hem zeker recht van opvolging voor een zijner zonen waarborgen. Toorts, dat de hoeveelheid grond die iemand bezit ten tnag, beperkt worde, en voor den eigengeërfden landbouwer, de nadee- lige gevolgen van deeling van zijn goed bij versterf voorkomen worden. En eindelijk dat een Rijkscredietbank en Rijkshypotheekbank voor den land bouw worde opgericht.'' Het behoeft weinig toelichting, dat naar recht en billijkheid voor het grondbezit andere regelen mogen eu moeten gelden dan voor het roerend goed, omdat het mensehdom in den bodem zijn eerste middel van bestaan vindt. Nu moet men zich wel wachten, dat men uit deze behoefte aan grond bezit niet te veel afleidt. Het particu lier grondbezit en het ongelijk bezit is er niet door veroordeeld. Maar er ligt toch zooveel in, dat niet enkele groot grondbezitters naar eigen goedvinden de ontwikkeling van bet gemeentele ven mogen tegenhouden, en dat, als zich dit geval voordoet, de plaatselij ke overheid door onteigening het kwaad moet kunnen verhelpen. Even goed als de wetgeving paal en perk heeft gesteld aan de belemme ring van het vrije gebruik van licht en lucht evenzoo kunnen er wettelijke bepalingen in het leven geroepen wor den, waardoor het grondgebruik beter ten algemeenen nutte kan aangewend worden. Terder is het billijk, dat als het ge bruik van den grond onvermijdelijk schade in plaats van voordeel oplevert, do pachter niet alleen die schade draagt, maar de eigenaar hierin mede- helpt. Thans reeds bepaalt art. 1628 en 1629 van het Burgelijk Wetboek het volgende „Indien bij een huur voor verscheidene jaren, gedurende den huurtijd, de geheele of de halve oogst van een jaar, door onvermijdelijke toevallen is verloren gegaan, kan de huurder een vermindering der huur penningen vorderen, ten ware hij door den oogst der vorige jaren mocht zijn schadeloos gesteld. Indien hij niet schadeloos gesteld is, kan de begroo ting der vermindering van de huur penningen niet geschieden, dan op het einde van de huur, wanneer het genot van alle jaren tegen elkander wordt in vergelijking gebracht. De rechter kan niettemin den huurder toestaan om voorloopig, naar mate van het ge leden verlies, een gedeelte der huur penningen in te houden. Indien de huur slechts voor één jaar is aange gaan, en de oogst voor het geheel of roor dc helft is verloren, is de huur der ontheven van de betaling van den geheelen huurprijs of van een evenre dig gedeelte van denzelven. Wanneer het verlies minder dan de helft be draagt, heeft hij geen aanspraak op eenige korting." Hetgeen nu in deze artikelen als toegelaten staat omschreven, dient verplichtend te worden gesteld voor het pachtcontract. En behalve déze verscherping der wet, dient ook bepaald te worden hoe veel elk van de contractanten zal beta len aan de verbetering van het land. Omdat de eigenaar daarvan later groot voordeel kan trekken, is het niet billijk, dat de pachter de kosten van verbetering alleen draagt. V ervolgens acht Patrimonium het wenschelijk, dat de wet voorzien zal in willekeurige verjaging van den pachter of van zijne nagelaten betrek kingen, en dat er van Rijkswege eene credietbank en eene hypotheekbank wordt opgericht, ten einde goedkoo- per bedrijfskapitaal aan de landbou wers te kunnen verstrekken. Het 17e of laatste artikel luidt „Daar in de naburige landen een be scherming van de nijverheid is inge voerd, die maakt, dat men uit deze landen naar het buitenland onder den prijs verkoopt, zoo vraagt Patrimo nium le dat ook hier te lande door het tarief van inkomende rechten zoo danige bescherming aan den arbeid worde verleend, dat het werk den Nederlandschen werkman niet uit de handen worde genomen, en de natio nale nijverheid ten onder ga 2e dat alle arbeid in gevangenissen, die de particuliere nijverheid benadeelt, ophoude 3e dat de teleenheid tus- schen Nederland en zijne koloniën worde hersteld." Protectie bedoelt verhooging van den marktprijs der artikelen die van buiten over de grenzen van ons land worden ingevoerd, door heffing van belasting, om daardoor den binnen- landschen fabrikant de concurrentie mogelijk te maken. De antirevolutionairen kunnen niet gezegd worden uit beginsel voorstan ders van zulk eene bescherming te zijn. Want wel hechten zij veel aan het nationale, maar anderzijds zien zij niet voorbij, dat de volkeren elkaar wederkoerig moeten helpen aan de verschillende artikelen, die het aard rijk voor ons levensonderhoud ople vert. Daarom zijn zij ook zeer genegen, waar dat eenigszins kan, ons volk van de algemeene wereld-productie te doen medegenieten. Maar de omstandigheden dwingen ons volk als het ware om tenminste eenige artikelen, die in ons land sedert lang voor velen een middel van be staan opleverden (de arbeid aan het voortbrengen of gereedmaken verbon den, bedoelen wij) niet langer zonder tolheffing van buiten te laten aanbren gen. Men wordt te dezen aanzien nu eenmaal voor een groot deel beheerscht door de houding van andere natiën. Beschermen deze hun industrie niet, dan kan onze natie het ook laten. Maar omgekeerd kan ons volk niet alleen eene uitzondering maken door geen eigen arbeid te beschermen. Hortemsse, 15 Maart 1897. mm i "UITGEVER: Bienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 nnr. Slot. buuwei dan ccioi fcoè bolccling- vor Suijkerb'ie&esfiteeH. Als gevolg van de door den Bond van Suikerfabriekanten (hans gemaakte bepa ling luidende („De beetwortelen, die op 15 November zijn aangevoerd maar nog niet geleverd en ontvangen, zullen door den kooper worden gewogen en in ont vangst genomen, blijvende de kosten van scheepdragen of waggonbelading voor re kening van den varkooper. Beetwortelen welke na 20 November aangevoerd wor den, kunnen worden geweigerd.") is door de „Yereeniging van Suikerbietenverbou wers" de volgende circulaire aan hare leden gezonden, die wij daar waar de geheele beweging tegen da contracten der fabrikanten, ook voor onze omgeving en onze lezers van het grootste belang is hier laten volgen. De door de fabrikanten, blijkens een schrijven van den heer Joh. C. Veenhuij- zen in de contracten aangebrachte wijzi ging is ongetwijfeld eene verbetering, doch geen afdoende. Al wordt de risico voor da landbouwers daardoor belangrijk vermin derd en is men ten minste verzekerd, dat de vóór 15 November aangevoerde beet wortelen zullen worden aanvaard en gewo gen, zoo blijven de navolgende o.i.ower- wegende bezwaren bestaan. lo. dat de beetwortelen, zelfs die, welke in September en October worden aangevoerd, weken ®ragewo- gesa kunnen blijven liggen, zon der dat de landbouwer, die niet voor de vervoermiddelen kan zor gen, daaraan iets vermag te doen. 2o. dat, indien de beetwortelen van eiken landbouwer afzonderlijk blij ven, iets wat, als slechts bij het inladen gewogen wordt, onmisbaar is, de meeste havens en vele stationsemplacementen te klein zjjn, zoodat daardoor niet ieder landbouwer Sua staaésalafjia, om de bieten voor 15 November op de bestemde plaats te brongen, en 3o. dat bij het gebruiken van de kleine bascule naar onze meening veel meer vergissingen, knoeierijen en bevoordeelingen van den een boven den ander te vreezen zijn, dan bij het gebruiken van weegbruggen, bediend door personen, di© buiten partijen staan. Met d@ hierboven genoemde bezwaren hebben wij H.H. fabrikanten dadelijk in kennis gesteld, terwijl wij nogmaals emstlg op wijziging der contracten, ook wat da overige voorwaarden aangaat, hebben aangedrongen. Tan den uitslag onzer pogingen zullen wij U op de hoogte houden. Inmiddels raden wij ieder landbouwer teaa es*i»stSgs4e aan niet te contrac teoren, voor dat mec-r afdoende wijzigingen in de voorwaarden verkregen zijn. Contrac teeren op een contract als het ons thans aangebodene, achten wij, ook na do wijzi ging, @iaaaa®gelfil&, zelfs al zoude er een hoogere prijs geboden worden. Het Hoofdbestuur der Yereeniging van Landbouwersdie Suikerbieten verbouwen" K. J. A. G. GOLLOï d'ESOURY, Voorzitter. C. J. HOCKE HOOGENBOOM, Secretaris. ©SB/IAEIBil. Zondag op den dag des Heeren is de blokkade in heel haar omvang op Kreta toegepast. Toch zal het aan de €wSsiefe.eïi, die handige blokkadebrekers zijn, wel gelukt zijn, nog levensmiddelen eu krijgsvoorraad op Kreta aan wal te zetten, vooral bij slecht weder. Doch dat het hun menig scheepje kosten zal, mag men veilig aannemen. Als er geen verzet wordt geplee/d, zullen ds mo gendheden echter wel niet direct de kanonnen laten spelen, maar het vaartuig eenvoudig opbrengen. Dat de Oosten- rijksehe torpedo-kruiser eenige dagen geleden er op los schoot, met het bekende gevolg, vond hierin zijn oorzaak, dat het kleine Grieksche schoener t je werke lijk wou beginnen te vechten In ieder geval, de blokkade zou minstens twee maanden moeten duren, eer kolonel Tassos zich uit gebrek zou dienen over te geven, aangenomen dan, dat hij geen nieuwen aanvoer van levensmiddelen en ammunitie krijgt. Hij toch heeft voorraad voor een paar maanden, en richt zich met zijn 17,000 man op het eiland in, alsof hij er nooit meer van daan zou moeten. Het gebied van de blokkade wordt begrensd door 25° 24' en 26° 30' O.L. van Greenwich en 35° 48' en 34° 45' N.B. Voor Grieksche schepen is zij algemeen, terwijl schepen van d© mo gendheden en van onzijdige staten alleon mogen aanleggen, als zij geen lading hebben die voor de Grieksehe troepen of voor het binenland van Kreta be stemd is. De admiraals hebben Griekenland aangemaand, zijn schepen terug te laten komenals het dat niet deed, zouden zij ze Zondag met geweld uit het ver sperde gebied verdrijven. De Grieksche regeering heeft daarom reeds eenige dagen geleden de Alfiós en de Piniós teruggeroepen, waartoe zij zich trouwens in haar nota van antwoord ai bereid had verklaard, en een bericht van Zaterdag avond meldt, dat nu heel d® vloot vertrok ken is naar het eiland Corigo (Kythera). Maar zij maakt nog niet de geringste aan stalten om kolonel Vasgos eveneens terug te laten komen. De Daily News meldt, dat Fransche en Italiaansche officieren naar het Grieksche kamp op Kreta gezonden zijn, om kolonel Vassos den eisch te stellen, zich met zijn troepen binnen 3S uren in te schepen. Als het waar is, dan, vreemde manier van doenII@t adres voor een zoodanigen eiseh is toch Atheneen natuurlijk zal Vassos antwoorden dat hij alleen op orders uit de Grieksche hoofdstad wacht. In JEaageimassI heeft de liberale par tij, bii monde van haar leider in het Hooger- huis, lord Kimherleyzich beslist uitgespro ken tegen de Oostersehe politiek der Tories, die de handhaving van de Turksehe inte griteit bedoelt couie que couteen schier tegelijk daarmee i3 een vlugschrift van Gladstone verschenen, waarin do redenen worden ontvoud yaarom geen goed liberaal steun kan verlenen aan een dergelijke onchristelijke staatkunde. Het vlugschrift heeft den vorm van een open brief aan den hertog van "Westminis ter en is een manifest aan de Engelschë natie en een beroep op het geweten der Christenheid tevens. De oude strijder, die eenmaal Europa wakker schudde door zijn brochure over do Bulgaarsohe gruwelen, begint met te herinneren aan de Armenische moorden en het bloedbad in Konstantinopel, bedre ven onder de oogen van de vertegenwoor digers der zes mogendheden. Die groote mogendheden schijnen vergeten te hebben wat er is gebeurd, maar de geschiedenis zal het niet vergeten. De twee washtwoorden, waarmede men de publieke opinie tracht te beheerschen, zijn „het Europeesch concert" en „de intigriteit van het Ottomaanscke rijk." In dit concert bestrijdt Gladstone vooral het samengaan van Engeland met Duitschland en Rusland. „Op dit oogsnblik staan twee groote staten, met een Europcesch® bevol king van honderd en veertig of misschien honderd en vijftig millioen, onder het bewind van twee jonge mannen, elk den hoogen titel dragende van keizer;maar in het eene geval is de keizer zonder kennis of ondervinding, en in het andere geval met kennis en ondervinding, groot genoeg om veler verbazing op te wekken. Deze mogendheden hebben nu, voor zoo ver bekend is, haar maeht gebruikt in het „concert" om voortdurend tsgen de vrijheid te vechten, en Engeland laat het zich welgevallen hun slippendraagster te zijn." Daarna sprekende over het ongeschon den voortbestaan van Turkije, zegt hij „Aebttion millioen inenschelijke "we zens, dia een eeuw geleden een groot deel van het Tarksche rijk bevolkten, staande endar des Sultans verlammend en vernederend juk, zijn daarvan thans even vrij als de bewoners van ons eiland en Griekenland, Roemenië, Servië, Mon tenegro en Bulgarije staan voor ons als levende getuigen, dat het, onrecht in de wereld niet eeuwig duurt. Maar nog altijd dreunt het in onze ooren, in de pers en van tronen op het Europeesche vasteland, dat wij onzen blik niet moeten gericht houden op rechtvaardigheid, humaniteit, vrijheid en eer, maar op de onschendbaarheid van Turkije." Dat de mogendheden zelf de toekomst van Kreta in handen hebben genomen, is genoegzaam bewijs voor de wreed heid en trouweloosheid van het Turksch bewind. Ze zijn daartoe echter niet uit eigen beweging overgegaan de David van den nieuweren tijd heeft er do zes Goliath's toe gedwongen. Het denkbeeld, dat Griekenland be hoort gedwongen en gestraft te worden, acht Gladstone een alternatief zoo ver foeilijk, dat bij de bladzijd® waarop hij schrijft niet wil bezoedelen met het vermelden er van. Even rationeel zou het zijn, de Grieksche natie langs administraiieven weg naar Siberië to zenden. Waarom, vraagt de grand old manzon Kreta niet aan Griekenland kunnen worden gevoegd, terwijl het in theorie toch niet van Turkije werd

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 1