mmm 2 ui 'k;i qua .'i iff g ii s sa Vrijdag 12 Maart 1897. Twaalfde Jaargang No. 595. Antirevo lutionair IN HOC SIGN O VINCES T BOEKHOVEN. HOnMÜUiUtJH. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken "Vrijdag. Grroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Agio sfiskfee» voor alc Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te Kenden aan den Uitgever. ATA M Si. Aan de Java-Bode wordt uit Kota-Radja van 30 Jan. gemeld Oemar is naar Daja gevlucht, en schijnt werkelijk in een penibelen toestand te zitten, daar hij van levens middelen moet ontbloot zijn. Er liep een gerucht, dat hij de wijk wil nemen naar de XXII. moekims om zich bij Polim aan te sluiten. Ofschoon beide heeren al weinig van elkander moeten hebben, zoo zal voor Polim Oemar met zijn achterladertjes een niet te ver smaden bondgenoot zijn. Op oorlogsgebied valt alleen te ver tellen, dat ook Indrapoeri een klein slagje geslagen heeft. Van 27 op 28 Jan. ging de majoor Wichers, com mandant aldaar, er zelfs eens met een klein detachement op uit om het huis van Toekoe Lam-Tengah te verbran den, waarbij gestooten werd op een verhoogd schilderhuis, dat door een man of vier bezet bleek. Tuk op een aehterladertje, liet de majoor het ver hoogde schilderhuis omsingelen de bezetting, die vluchten wilde, werd neergeschoten en twee achterladers vielen ons in handen. In de afgeloopen week heeft de vy- and in het gebergte tusschen Biloel en Indrapoeri leelijk klap gehad en bij hem zal de lust in het volhouden, nu hij ziet dat wij hem in zijn schuilplaat sen weten te overvallen, er niet op vooruitgaan. Naar men zegt, gaat 1 Febr. a.s. het 6e bataljon met hulpwapens naar Indrapoeri; spoedig zal Kota-Ba-Teuh dan wel aangepakt worden. Aan een van den civielen en mili tairen gouverneur van Atjeh en On- derhoorigheden ontvangen telegram, gedagteekend 2 Febr., wordt door de Javasche Courant het vol gende ontleend In Lohong werd den 30sten Janu ari het bivak te Lamsoedjin om ge zondheidsredenen verplaatst naar Binasah Ketapang. Den volgenden dag werd uitgerukt naar de schuilplaats der uit Gentoet uitgeweken bevolking de vijand liet de lijken van Pang Iliem, een aanhan ger van Toekoe Oemar uit Gentoet, en van Pang Bedil, zoomede twee Beaumontgeweren, in onze handen achter. Bij het doorzoeken van den omtrek van Panton Raja werd nog een Beaumontgeweer gevonden. Het bericht nopens het uittrekken van Toekoe Oemar naar Daja is be vestigd. De gezondheidstoestand is minder gunstig de weersgesteldheid is gun stig. Op Groot-Atjeh werden door troe pen uit Tjot Mantjang neergeschoten op 31 JanuariTjoes In, bendehoofd van Toekoe Tjihik Montassik, vroeger hoofd der door de bondgenooten be zette banting Tjot Koepela, en op 2 Febr. drie Pidireezen van Kota Ba Thenë. Aan de Java Bodewordt uit Kota Radja dd. 8 Febr. geseind Maandagmiddag zijn de met repe teergeweren gewapende compagnie en de sectie bergartillerie uit Lehong teruggekeerd. Esom&ok. In de Soer. Ct. leest men Een ernstig diepgaand onderzoek is sedert eenigen tijd ingesteld naar de oorzaken over de ontevredenheid on der de bevolking van Lombok, die maanden geleden tot maatregelen van geweld oversloeg. Het is gebleken, dat belastingen dubbel geheven werden. Immers de hoofden eischten de bijdra ge van de bevolking voor zich, terwijl ook het gouvernement betaling vor derde. De overplaatsing van contro leur Roos van Laboeandji zou met de daarbij bekend geworden feiten in nauw verband staan. Het onderzoek is nog niet gesloten. Ook lagere ambtenaren worden gehoord, wat er op wijst, dat de re geering werkelijk de waarheid wenscht te vernemen, VOLKEREN DEBAARDB. Da nota is verzonden. Zondagmiddag waren de heeren gezanten het al eens over de redactie, maar toen moest het stuk nog naar de verschillende regeeringen geseind om haar sanctie en die is spoedig verkregen. Het stak is van dezen inheudmis schien niet woordelijk, maar dan toch in hoofdzaak „Op bevel mijner regeering breng ik ter kennis van Uwe Exeelentie, dat de mogendheden een gedragslijn vastgesteld hebben om een eind te maken aan een toestand, dien zij niet in staat waren te verhinderen, en die, als hij voortduurde den vrede van Europa ernstig in gevaar zou brengen. Door de mogendheden is dus het volgende besloten 1. Kreta kan in geen geval onder de tegenwoordige omstandigheden bij Grie kenland gevoegd worden. 2. Daar Turkije de hervormingen, overeengekomen tusschen de mogendhe den en de Porte, zoolang heeft uitgesteld dat ze in de tegenwoordige omstandig heden niet meer toegepast kunnen worden, hebben de mogendheden besloten om, onder behoud van de integriteit van het Turksche Rijk, aan Kreta een volstrekt en volledig zelfbestuur te verleenen, onder de suzereinitcit van den Sultan. „Daar deze voorwaarden echter niet verwezenlijkt kunnen worden, tenzij de Grieksche troepen en schepen in de wateren van Kreta, of in gebied dat de mogendheden bezet houden, worden teruggeroepen, verwachten de mogend heden met vertrouwen van de wijsheid der Grieksche regeering, dat zij zal ophouden met haar verzet tegen de vrede lievende pogingen ten bate van Kreta en het behoud van den vrede. „Daarom wordt de Grieksche regeering ernstig gewaarschuwd dat, indien de voornoemde terugroeping niet geschiedt binnen 6 dagen, de mogendheden niet zullen aarzelen alle dwangmaatregelen aan te wenden, die noodig kunnen zijn om haar daartoe te dwingen, en dat hun besluit onherroepelijk is." De opgewondenheid onder de Hellenen is groot, zéér groot. De ministers hielden een langdurige beraadslaging over de nota der mogendheden. Uit de provincie komen telegrammen, waarin bij de regeering wordt aangedrongen om weerstaud te bieden. Al de bladen van Athene raden aan niet toe te geven. De motropolitaan van de Grieksche hoofdstad heeft een dêpêohe gezonden aan een ambsbroeder in Petersburg, waarin hij om de gebeden van de Russische kerk vraagt voor de broeders op Kreta, die voor hun geloof en hun leven strijden. Een ander telegram, aan den aartsbis schop van Canterbury gericht, luidtIn naam" van Jezus Christus, verhef uwe stem voor het heil en de vrijheid der wreed onderdrukte Kretensers. Verschillende troepen trekken, zoo luid de het laatste bericht van Donderdag, met vlaggen door de stad onder het geroep Leve de unie met Kreta, Van buitenslands komen nog voortdu rend blijken van instemming, van geest drift zelfs, met de houding der Grieken. Menotti Gerribaldi heeft een telegram gezonden aan den president der Grieksche Kamer, waarin hij belooft met 100,000 Gerribaldianen de Grieken te hulp te zullen komen, indien de diplomatie daad werkelijk tegen Griekenland mocht optre den. De Italiaansohe afgevaardigde Bar- bato is al in Athene aangekomen met een troep vrijwilligers, en toegejuicht dat het een aard had. Te Berlijn onderstelt men dat Grieken land niet botweg weigeren zal maar zich misschien bereid verklaren zijne vloot binnen den gestelden termijn uit de wate ren van Kreta terug te trekken. "Wat echter Vassos en liet bezettingsleger aangaat, die kunnen niet terug worden geroepen, omdat, zelfs bijaldien Vassos aan het bevel om huiswaarts te keeren gehoorzaamde, de overige Grieksche officieren en tal van soldaten dadelijk zouden besluiten als vrijwilligers ©p Kreta te blijven. Men vermoedt verder, dat een dergelijk ter helfte tegemoetkomend antwoord van Griekenland door Brittaüje gebruikt zal worden om, door voortgezette diplomatieke onderhandelingen, iedere snelle toepassing van dwangmaatregelen te verschuiven, te meer omdat algemeen gevreesd wordt, dat eene eventueele blokkade van de Griek sche havens aanleiding geven zou tot opstand met al den aankleve van dien in Macedonië, als niet officieel antwoord van Griekenlands zijde. De Hamburgische Nachrichten bevat een waarschijnlijk van uit Friedrichsruhe geïnspireerd hoofdartikel, waarin opscher pen toon wordt te keer gegaan tegen de wijze waarop Duitscbland tot dusver in de politiek tegenover het Kreta-vraagstuk op den voorgrond is getreden, Het zou, zegt het blad, bevrediging wekken als Duitsch- land schouder aan schouder stond met Rus land, maar het is overbodig dat Duitsehland in de Oostersche quaestiën zich op den voorgrond dringt en aaa een mogelijk fiasco blootstelt Een telegram uit Athene, is van dezen inhoud Een koortsachtigebedrgvigheidheerscht in geheel Griekenland. Onophoudelijk wordt oorlogsmateriaal naar Thessalië gezonden troepen worden in allerijl aan de grens geconcentreerd. Het publiek verkeert in groote opgewon denheid. Ingeval de mogendheden dwang maatregelen toepassen, verwaeht men de ernstigste gebeurtenissen aan de grens. De Helleensche vloot is verdeeld in 4 eskaders, die bij de Sporadenin de Golf van Arta, bij Kreta en Milo kruisen. De consuls van Oostenrijk, Rusland en Servië te Uskub (Macedonië) hebben aan de gezanten te Konstan tin opel geseind, dat het noodig is maatregelen te nemen voor de openbare veiligheid, daar de Turksehe troepen een dreigende houding aannemen. Zou men hieruit moeten afleiden, dat het vuurtje in Macedonië al begint te branden Indien Griekenland gedwongen wordtdoor de „eensgezinde" mogendheden, zal het zijnerzijds wel niet nalaten om brandstof aan te dragen, opdat dit vuurtje een brand worde, die geheel het Balkan schiereiland in vlammen zet. Breekt de oorlog op het Balkan-schier eiland uit, dan is de vrees groot voor een gewapend treden van Bulgarije, Servië en Montenegro. Het bezoek van konisg Alexander aan vorst Ferdinand te Sofia, wordt met den toestand op het schiereiland in verband gebracht. En al is vorst Ferdinand geen held, hij zal zich niet kunnen verzetten tegen een volksbeweging om den gehaten Turk, den ouden vijand der Bulgaren, aan te vallen. Niet, om Griekenland te helpen inte gendeel, de samenkomst der beide vorsten is onmiddelijk gericht tegen de anti- Slavische Staten Oostenrijk en Grieken land maar als or gevochten moet worden en buit te behalen valt op den Turk, dan willen Serviërs en Bulgaren niet achter blijven. Het is vrij zeker, dat ze reeds ouder elkaar hebben uitgemaakt, welk deel van den buit ieder zal krijgen, wanneer de vrucht rijp is. Dat zij Oostenrijk en Grie kenland zullen willen keeren, met den steun van Rusland, mag als zeker worden aangenomen maar dat Rusland hun zou toestaan dat deel van Turkije tot zich te nemen, hetwelk zij het liefst zouden wen- schen is een andere vraag, waarop uit St. Petersburg een antwoord moet volgen. "Wij zullen, zoo heeft Koning George eenige dagen geleden gezegd, voor geen enkele aanmaning wijken. Wij zijn ge reed tot den oorlog tegen Turkijeen wachten nu af, of de mogendheden dan wel sommige mogendheden Kreta gaan blokkeeren of onze kusten bombardeeren; maar de eskaders kunnen in het binnen land niets uitrichten. Zal men een Euro- peesch legeroorps mobliseeren om ons te overmeesteren (Bij deze woorden glimlachte de Koning als iemand, die een dergelijke bedreiging niet ernstig op neemt.) „Macedonië is gereed in opstand te ko men, en onze soldaten, ons volk zal strij den tot den laatsten ademtocht. Wij han delen naar de traditiën en wenschen van het land, in overeenstemming met de hu maniteit. Griekenland wacht af, vertrou wende op de toekomst." Men bespeurt uit deze verklaringen van Koning George, zoowel als uit die van zjjn eersten Minister, (vroeger reeds door ons meêgedeeld) waar het heen gaat. Wanneer Griekenland halsstarrig blijft en voortgaat op den ingeslagen weg, dan raakt de Kreta-quaestie op den achtergrond. Niet in de wateren van Kreta zal dan de ver dere actie zich afspelen, maar op een ruimer veld. Het gevaar van een oorlog met Turkije dringt zich dan ©nmiddelijk op den voorgrond. „Wij zijn gereed tot den oorlog tegen Turkije!" vei klaarde Koning George; en zijn eerste minister vulde 's Konings gedachten aan, door tot den correspondent van de Figaro te zeg gen „Het zal dan niet meer een Grieksch- Turksche oorlog zijn, maar de algemeene oorlog, een krijg waarin Servië, Bulgarije en andere volken zioh zullen storten, om met de wapenen in de hand op te eischen wat zij ais hun goed beschouwen." Onderwijl echter de Grieksche regee ring beraadslaagt, heeft ze niet verzuimd, tegelijkertijd leger en vloot te versterken. De laatste reserve-lichtingen zijn gemobli- seerd, en een consentratie van troepen heeft plaats naar de Thessalische grens. Het transport van wapenen en levens middelen geschiedt met koortsachtige haast. <r De vloot is verdeeld in vier eskaders. Het eerste, het ooster-eskader, bestaat uit do panfserschepen Psara en Spetzaiden kruiser Miaonlishet pantserfregat George en de aviso Paralos. Bevelhebber is com mandant Apostolis. Het ^wester-eskader onder Tombaris telt vier gepantserde en vier ongepantserde kanonneerbooten. Het zuider-eskader staat onder bevel van Sackhtouris en omvat het pantsersehip Hydra, de kruisers Mikalis, Alpheos en Europus. De torpedobooten vormen een afzonderlijk eskader, dat onder bevel staat van prins George. Een telegram uit Kanea, van Zater dag, is van dezen inhoud: De Grieksche vloot is vertrokkenwaarheen weet men niet. Twee Engelsche, een Fransch en een Russisch pantserschip zijn naar Selino ge stoomd met bevel, 500 mariniers aan land te zetten om als escorte te dienen voor den Engelschen consul sir A. Biliotti uit Kanea (die naar Selino is gegaan om vrijen uit tocht voor de belegerde Turken te bedin gen). Daaruit maakt men op, dat de admi raals besloten hebben om, ingeval Biliotti niet slaagt in zijn zending, de opstandelin gen aan te vallen en hen met geweld te dwingen, het beleg van Kandanoas op te breken. Als werkelijk tot dezen maatregel wordt 'overgegaan, vreest men daarvan zeer ernstige gevolgen. Deels in aansluiting hiermee werd Za terdagavond uit Athene geseindHier komt da tijding, dat de kanonnen der op standelingen de Turksche verschansingen te Kandano vernielen. Negen duizend Tur ken worden daar belegerdverscheiden Turken en Christenen zijn gedood. De Hydra, het Grieksche oorlogsschip dat eerst niet weg wilde, is, na strenge bevelen van de admiraals, de Suda baai uitgestoomd en naar Almerida vertrok ken. De Grieksche vioe-oonsul te Kanea heeft aan de admiraals verklaard, dat de Helleensche regeering alle verant woordelijkheid voor het zenden van ge mengde detachementen naar Kandano afwijst. Men zou zoo meenen, dat de admiraal der oorlogschepen zich wel tweemaal bedenken mogen, eer ze te land tegen de Grieken en opstandelingen gaan vechten. Hoeveel man kunnen de mogendheden op dit oogenblik aan land zetten, om met succes den aanval te beproeven? En van een succes moet men bij voorraad verzekerd zijn, want een nederlaag tegen over de Grieken ware het allerergste wat den mogendheden kon overkomen. Op een verzoek van de admiraals had kolonel Tassos geantwoord, dat hij de Turksche gevangenen uit Selino en andere steden zou laten vertrekken op voor waarde, dat zij de wapenen neerlegden en niet meer tegen de Grieken vochten. Van later dagteekening is de dépêche dat de admiraals hebben besloten de Turksche gevangenen uit Selino, zelfs met geweld te verlossen. Kolonel Vassos had intusschen van zijn koning instrue- tiën ontvangen, waarin hem verzet wordt voorgeschreven. Als de admiraals dus niet inbinden, is er groofe kans op een ernstig gevecht tusschen de Grieken en de soldaten der oorlogsschepen. De iron clads zijn al begonnen mot in de richting van Selino te vuren, om „schrik aan te iagen"; maar dat dit uitwerking had, blfjkt niet. Op Kreta hebben de Christenen Zater-

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 1