M. DE GAST. Sofflfflelsljk. Yoor 1st Winterseizoen. Smetpoeder LOGEMENT Sub-Agent ORATO. FEU1LLET O 4000 takkentóeenen T BOEKHOVEN. Dijkema Doornbos, VOLKSRESTAURANT 1.20. 95 ct. ,1.10. 50 ot. ƒ1.10. 50 ct. 3« oa 24 rrage Een hoofdagent eener Suikerfa briek vraagt, een voor Huddorp. Brieven worden ingewacht onder letter S bij den boekhandelaar W. BOEKHOVEN te Sommelsdijk. ®OMME3j®S$SJf.M. EFFECTEN COUPONS EN WBSSELS. in alle soorten tegen lage prijzen bij n. DiJfcEJ?*, Maïzena, Vanillestok jes, en Suiker, Pijp kaneel, Museaal- noot, Sucade enz. SOMMELSDIJK. EN van REU WE®SE H00&STRAAT 126. ROTTERDAM. Re homoeopatische geneesmethode. Bij de behandeling van hoofdstuk Y der Staatsbegrooting is er ditmaal (in December jl.) een ernstig woord gesproken over do houding der Re geering bij het benoemen van hoog leeraren in de geneeskundige weten schap, en is er sterk op aangedron gen, dat er ook eens een homoeo- pathisch professor zou worden aan gesteld. De tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken toonde zich daartoe echter nog weinig ge negen. Wil iemand, eenmaal tot pro fessor aangesteld zijnde, de homoeo- pathie onderwijzen, hij mag het gerust doen, zoo zeide de Minister, want hem wordt geen richting voor geschreven. Maar juist daarom vond de Minister ook geen vrijheid een professor als homoeopaath te benoe men. Hiermede is intusschen de quaestie niet uitdit kan men lichtelijk be grijpen. Zij is door den Minister voor het oogenblik eenvoudig ter zijde gesteld, om wellicht later weer aau de orde te komen. Immers er is nu eenmaal verschil in de geneesmetho den, evenals er verschil is in de geloofsrichting der theologische pro fessoren. En nu klinkt het wel heel neutraal en onpartijdig als de Minister zegthoor eens, ik bemoei mij met die verschillen niet, en draag een voudig wetenschappelijke mannen ter benoeming Yoormaar bij die schoone theorie kan feitelijk de eene of an dere richting bijzonder bevoordeeld worden, en de andere uitgesloten want de benoeming hangt dan toch hiervan af, wie de Regeering voor het meest wetenschappelijk houdt, en als ouder die meest weteuschap- pelijken op medisch gebied nu nooit eens een homoeopaath voorkomt, is er althans oorzaak Yoor de vraag, of de wetenschappelijke keuring wel strikt onpartijdig plaats heeft, en of daarin geen te groote sympathie voor de allopathische geneesmethode door straalt. Laat ons een weinig meer zeggen ter toelichting van deze quaestie. Het verschil tusschen de allopa- thische en de homoeopatische ge neeskundigen zit niet in eenig gods dienstig beginsel of in voorbereidende studiën het is geen verschil o?er de ontleedkunde, over de leer van de gesteldheid en inrichting van het menschelijke lichaamen ook geen verschil omtrent de soorten en in deelingen der ziekten, hare oorzaken en aanleidingen, en de kenteekenen, waardoor men ze onderscheiden kan maar het raakt de groote vraag hoe de waargenomen krankheid het best is te genezen. Nu zoeken de allopa- then hun kracht in de overdraging der ziekte van eenig lichaamsdeel op een ander lichaamsdeelin het aanwenden van middelen, die eene aan de kwaal tegenovergestelde wer king voortbrengenterwijl de homo- eopathie, in het leven geroepen door den geleerden Hahnemann, tot leuze heeft, dat gelijke kwalen door gelijke genezen worden, zoodat volgens deze methode tegen eene kwaal zulke middelen moeten worden aangewend, die bij een gezond mensch juist die kwaal zouden teweegbrengen b.v. purgeermiddelen tegen buikloop. Nu is bet een erkend feit, dat de homoeopatische geneesmethode gaan deweg meer opgang maakt onder de menschen. In den beginne werd zij vrij algemeen voor kwakzalverij gehouden. Maar dit oordeel is thans niet meer van kracht, nu eeu groot aantal practiseerende doctoren, dat zijn dus mannen, die lang3 den ge wonen weg wetenschappelijk opgeleid en geëxamineerd zijn, de allopati- sche methode hebben laten varen en de nieuwere geneeswijze hebben aanvaard. Zooals Dr. Kuyper in zijne Ka merredenen van 8 December jl. aan haalde, zijn er in Duitschland ruim 500 zulke homoeopatische artsen, in Oostenrijk 400, in Engeland 400, in Spanje 300 en alleen indeVer- eerigde Staten van Amerika 12000. En niet alleen wint de homoeopathie op practisch terrein veel veld, maar ook wetenschappelijk kreeg zij in andere landen gelegenheid om zich te ontwikkelen want in Buda-Pesth, Madrid, Parijs en Londen zijn reeds katheders voor de homoeopathie op gericht, en in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika bestaan wel 18 homoeopathische faculteiten met 80 k 90 hoogleeraars, wier colleges be zocht worden door meer dan 1500 studenten, die practische oefening krijgen in 90 hospitalen. Yoorts is nog ten gunste der homoeopathie in het midden gebracht, dat er reeds vele wetenschappelijke werken over ver schenen, en dat zij een dertigtal wetenschappelijke tijdschriften tot hare beschikking heeft. Zij toont dus waarlijk wel levenskracht. Maar hoe is nu de verhouding van de officiëele wetenschap tot de ho moeopathie in ons land Zij is zöö, dat men met recht kan zeggen, dat de homoeopathie onder den druk zit. Dr. den Honter, een allopathisch geneesheer, sehrijft hiervan in de Standaard van 19 Dec, jl.„Tot hun eigen schade leeren de studenten aan onze hoogescholen niet wat de ho moeopathie werkelijk is en ik weet uit eigen ervaring hoeveel moeite het kost, de leemte, die zich later zeker laat gevoelen, eenigermate voldoende aan te vullenMen maakt in de praktijk vroeger of later kennis met de veronachtzaamde geneesmet hode, ziet in enkele gevallen ontwij felbaar succes, is ontevreden over eigen therapentisch (geneeskrachtig) kennen en kunnen, en staat er dan zoo licht voor bloot tot een ander uiterste te vervallen, de homoeopathie te over schatten en als de eenig goede genees methode te gaan beschouwen." Nu gewaagt Dr. den Honter ook in ditzelfde artikel van den zijdeling- schen invloed dien de homoeopathen op de Staatshoogescholen uitoefenen. Ja, hij geeft hun den lof, dat zij ook de andere geneeskunde met reuzenschre den hebben doen vooruitgaan, dat aan hun optreden sommige zeer goede geneesmiddelen zijn te danken, en dat zij ook hebben teweeg gebracht, dat de allopathen lang niet meer zooveel en velerlei medicijnen aan de zieken toe dienen als voorheen. Yoorts maakt Dr. d. H. de opmer king, dat, naarmate in wetenschap en praktijk meer en meer het goede der homoeopathie door de allopathen wordt overgenomen, naar diezelfde mate de noodzakelijkheid van een zelf standig voortbestaan der nieuwere school voor geneeskundigen vervalt. Maar dit een en ander neemt niet weg, dat het hoogst billijk en daarom wenschelijk zou zijn, dat er ook eens enkeie hoogleeraren met sympathie voor de nieuwere geneesmethode wer den benoemd. Dr. d. H. steunt dan ook het daartoe strekkend verzoek, in de Tweede Kamer geuit, en doet dit in gezelschap van den scherpzinnigen Dr. Arthur Sperling te Berlijn, die de homoeopathische geneesmiddelenleer rijp verklaarde voor nader onderzoek. Wel om vier redenen, zoo werd in de Tweede Kamer betoogd, is het noodig, dat dit onderzoek aan deover- heidshoogescholen in de hand gewerkt wordt. Anders toch wordt vooreerst het gevaar steeds grooter, dat ongeoe fende personen de allopathische ge neesmethode onoordeelkundig gaan toepassen maakt de Regeering in de tweede plaats haar eigen diploma's bespottelijk, doordat verscheidene art sen naar eene andere methode practi- seeren dan waarin zij onderwezen en bekwaam verklaard zijn worden in de derde plaats de mindere standen in de maatsehaijpij tegengewerkt, omdat de homoeopathische geneesmiddelen zooveel goedkooper zijn en wordt in de vierde plaats tekort gedaan aan de eischen der ware wetenschap, die niet onder den invloed van geheime invloe den bij de curatoren mag staan, maar die onbevangen alle geneesmiddelen heeft te onderzoeken. Het is zeer te hopen, dat deze Ka- Met geredde kind. 60 10 3 15 16 6 A* daar waar de Krommeweg zich met den Oudelandschen dijk vereenigt, laatstgenoem den dijkloopt links doch onmiddellijk langs den Tonisse weg, om het punt waar de polders het Oudeland van OudeTonge Oosteinde en Magdalena polder te zamen komen, mede te snijden. Vervolgens door het punt naar de Mag- dalenakreek, den Magdalenaweg snijdt, iets links van den tweeden Boutweg, doorsnijdt links van de Achthuizen Bommelschen dijk en Galatheeschen dijk, bereikt, bij den Boschweg, den Langen weg, en vervolgt rechts van doch onmiddellijk naast dezen weg haar baan naar Ooltgensplaat. De tramlijn voor Westelijk Flakkee loopt van achter het dorp Middelharnis lijnrecht, achter Sommelsdijk heen, op Land- en Dijkzicht (bij de Halve Maan) aan, en door snijdt dus aldaar den Sommelsdijkschen dijk. In den polder de Oude Plaat maakt de lijn in de boschjes een kleine wending naar het N. W., doorsnijdt den Onwaardschen- en Havendijk en komt bij den eersten stoof- weg in den Dirkslandschen polder (Passeert dus aldaar de Dirkslandsche haven over een brug). Van af den eersten stoofweg, vlak achter de hofstede de Pauw heen, om onmiddellijk voor de hofstede de Grutter den Ouden dijk te doorsnijden dicht achter ïders kruist zij den erfpachter echt van den grond, aan dan Zeedijk aldaaren b eene bouwschuur, met wagenhuis, stal en mestput, aan den Molendijk aldaar. Notaris J. van Berge]|k. Op Woensdag 17 Febr. 1897, 's nam. 3 uur, bij G. Smits te Stad a/'t Haringvliet, ajslag van a een huis met altijddurend erfpachtsrecht van den grond, aan den Zeedijk aldaar en b eene bouwschuur met wagenhuis, stal en mestput, aan den Mo lendijk aldaar. Notaris «S. van Itergeijk, Vrijdag 5 Febr. 1897 nam. 2 uur Ver koop van Schaarhout in het Armenbosch polder Noordlam onder Oude Tonge. Nota ris van SspeEen. Zaterdag 6 Febr. 1897 nam. 2 uur Verkoop van Schaarhout gegroeid op boschland aan de 2e Groeneweg te Oude Tonge bij Wed. Sala aldaar. Notaris van lispelen. Op Vrijdag 29 Januari 1897,|voorm. 10 uur, bij P. Kievit, bode te Stellendam twee hitten, wagens, tuigen, mest en diverse roerende goederen. Koopen boven t 10.betaaldag 15 October 1897 of eontant met 20/° korting. Notaris JL van BSergcJjlt. Visschftrli- Benoodigd tegen 1 MAART a.s. een gehuwde bjj D. ZAAIJER, Stellendam, Te koop aangeboden een beste tóf en Toor 25 cent per bos. Te bevragen bij Iz. KASTELEIN, Landbouwer onder Sommelsdijk. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementspx'ijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f §,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Wee-aim vwrfcrek naar Middelburg van uitgever: Verstrekt gelden op Landerijen Clebonwen en Effecten. Hoofdagent van Assurantie-Maaischap- pijen tegen brandschade sterfte van paarden, Rundvee, enz. Voorstraat, Sommelsdijk tegen brand in de tarwe in pak jes voor 1 H.L. a ®y2 C8nt ^et Pakje. Nieuw middel tegen Kiespijn. In de meeste gevallen geneest in 30 minuten de hevigste kiespijn. Per flacon cents. TV'. Prima qualiteit BESSENWIJN en BESSENSAP. Houtazijn, Wijn en Kruidenazijn. GROENTEN in heele en halve blik jes. Pakjes KRUIDEN voor de inleg van PALING en HARING. Onder beleefde aanbeveling PiMérs a SO cent. -•oerles vanat stb Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Adverteren esa verdere Administratie franco toe te zeaadeii aas den Uitgever. ïx: De papieren in de zilveren doos konden door niemand gelezen worden. Martel zeide, dat zij in eene vreemde taal geschre ven waren, en ieide er eenvoudig uit af, dat de jongen van een goede afkomst was. Hij ried aan om de papieren te verbranden en de doos te verkoopen maar met toe stemming van de Linkens hield Ebet doos en papieren onder hare bewaring. Daarom en omdat men, tegen zijn raad in, het kind evenmin wilde wegzenden, dreigde de rentmeester Ebet opnieuw naar den holm te zenden. Mocht Martel wezenlijk dat plan gehad hebben, hij had echter geen tijd om het uit te voeren. Pommeren's korte zomer ging voorbij, en de lange winter kwam met zijn dikke sneeuw en strenge vorst. Dit belette niet, dat het geredde kind, zooals het volk den kleinen Frederik noemde, als kool groeide. Welk ook zijn geboorteland mocht zijn, het kind was toch aan de jaargetijden van het noorden gewend. Als het weder dit toeliet, vergezelde hij het meisje naar kudde en stal en als Jhans Linken in de lange avonden zijne schoolkinderen om zijn haard verzameld had, zat hij op Ebet's knie, en deed hij alsof hij met de anderen ook lessen leerde. 't Was voor het landvolk op Rocus' landgoed niet erger of beter dan in vorige winters. Zij hadden hunne gewone moeie- lijkheden. Maar toen do winter ten einde spoedde en de lente naderde, bespeurden al de boeren, dat Martel een nieuwen bijl aan zijn steel gedaan had, waarmede zij eene verandering van handelwijze aan duidden. Niet dat hij vriendelijker ot bedachtzamer was, maar hij was gemeen zamer met ieder, die op het goed woonde, deed onderzoek naar hunne belangen, en sprak van verbeteringen, die aan hunne huizen en landerijen moesten aangebracht, en van de moerassen, die in den volgenden zomer zouden drooggemaakt worden. Eerlang lekte het uit, dat iemand uit Stettin in stilte de goederen was komen bezichtigen, en van alles aanteekening had gehouden en toen Axel eens naar genoemde stad was geweest, om ijzer en gereedschappen in te koopen, kwam hij terug met het ontrustend© bericht, hem door een goed ingelichten handelaar uit Stokholm medegedeeld, dat Graaf Rocus zijn vaderlijk erfgoed, kasteel en alles aan een rijken bankier in de hoofdstad, bij wien hij diep in de schuld was, verkocht had dat de nieuwe heer binnen kort komen zou, om bezit van zijne goederen te nemen, en dat Martel wel niet in zijne woning blijven zou, dewijl de bankier, die den winter in zijne fraaie woning te Stokholm zou doorbrengen, des zomers op het oude kasteel zou komen wonen. „Als ik den eigenaar te spreken kan krijgen, de eerste maal dat hij hier komt," zeide de rondborstige Axel, toen hij zijne mededeeling aan de verbaasde buren in zijne smidse geëindigd had, „zal ik mijn plicht als vrij man doen ik zal den nieu wen heer van Rocus zeggen, hoe zijne landerijen bedorven en zijne boeren ver drukt zjjn. Als die heer een geweten of ge zond verstand heeft en ik hoop, dat al de groote lüi toch wel iets van beiden be zitten zal hij naar de waarheid van mijn verhaal onderzoek doen, en dien valschen schelm wegzenden." De verdrukte boeren hadden alle hoop op verbetering van hunnen toestand laten varen, en zeiden tot den smid u zehen toch de moeite de eene heer is gelijk de andere. Wat er ook van kome, de nieuwe heer moet de geheele waarheid uit mij nen mond vernemen," antwoordde de wakkere smidmaar terwijl hij sprak liet hij van verbazing den hamer uit de hand vallen, want een heer te paard, uitgedoscht als er in die streek zelden gezien werden, en gevolgd dooreen knecht in lieverei, reed op de smidse aan. „Goeden morgen, mannen," zeide hij op vriendelijken toon, die hun vreemd in de ooren klonk. „Kan iemand van u mij ook den weg naar het kasteel Rocus wijzen, dat, naar ik denk, niet ver van hier moet zijn „Dat is het ook niet, geachte heer," zeide de smid. „Ik wil zelf u den weg wijzenen daar ik niet twijfel of de zaak is u bekend zoo heb de goedheid mij en mijnen goeden buren te zeggen, wanneer onze nieuwe heer zijne goederen in bezit komt nemen." „Ik ben uw nieuwe heer," zeide de aangesprokene met een vriendelijk lachje. Dan, edele graaf," en de smid stapte naar buiten en legde bijna zijne hand op den toom ook „welke of uw groote rang naam ook moge zijn, dan bid ik u om den wille der gerechtigheid en der liefde, ja, om den wille van Hem, Wiens macht boven die van alle heeren staat, om een oogenblik uit den mond van mij en van deze eerlijke mannen aan te hooren welke boosheden die Martel heeft begaan, die uw rentmeester tracht te zijn om te kunnen rooven en verdrukken gelijk hij tot dusver gedaan heeft." „Ik wil naar alles hooren wat gij te zeggen hebt, vriend," zeide de heer, terwijl hij dadelijk afsteeg, alsof hij giste, hoezeer de klachten der arme lijfeigenen gegrond waren. „Vertrouw van mij, dat ieder geval onderzocht zal worden, en niemand verdrukking zal lijden op de landen, waar ik heer ben." „De zegen van Hem, Die gerechtheid liefheeft dale op u neer, edele graaf!" Het scheen, dat Axel de lange lijst van Martels euveldaden goed in zijn geheu gen had geprentwant hij telde ze in eenvoudige, onverbloemde taal, zonder stottering of aarzeling opterwijl zijne buren rondom hem zijn verhaal bevestig den door van tijd tot tijd uit te roepen „'t Is waar, hoog edele graaf het is waar De heer zat op een ruwe bank, die tegen den muur stond en luisterde met bedaardheid en geduld, tot Axel het ge beurde met Ebet verhaalde, die den gehee- lan zomer naar den afgelegen en eenzamen holm verbannen was. „Het was genoeg om het jonge schepsel tje krankzinnig te maken maar het is niet gebeurd want zij is een godvreezend meisje en de Heere was met haar. Ja, edele graaf, zij heeft daar, met gevaar van haar leven een kind gered, het eenige levende wezen, dat van het schip „Gusta- vus" gered werd, toen het in den ver- schrikkelijken storm te gronde ging. „Een kind gered van de Gustavus?" zeide de heer terwijl hij verschrikt opsprong, en zijne aandoeningen niet scheen te kunnen bedwingen. „Waardige smid, wijs mjj waar dat meisje is, en ik zal u beloonen." „Ik heb geen belooning noodig," zeide de smid, „wat meer is, ik neem er geen aan. Ik ben een vrij man, en heb alleen om mjjne arme buren u de waarheid willen mededeelen. Wenscht gij het meisje te zien en de geheele geschiedenis uit haar mond te vernemen, zoo ga dan met mij mede, en laat uw bediende uw paard leiden want de kortste weg naar hare woning ligt over gindschen moerassigen grond, die beter voor voeten dan voor hoeven is". 't Was laat in den namiddag van een dier zachte zonnige dagen, die de naderen de lente voorspellen, al is de winter nog niet voorbij. De deur van Linken's woning stond halt open om het zoele zuidenwindje binnen te laten het roodborstje zat in den top van den langen lorkenboom bij het huis te zingen, en de kleine familie was binnenshuis. Marthau zat aan de eene zijde van den haard te breien, Jhans aan de andere zijde met den kleinen Frederik op zijne knie een beetje te praten, terwijl Ebet, die de kudde reeds vroeg van de koude weiden op stal gebracht had, stond het kind over zijn mooi hoofdhaar te strijken en met hem te praten. Wordtvervolgd TT-"

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 5