f/tl de Pen WOLKEREN OER AARDE. Plaatselijk Nieuws. Oude Tonge, 13 Jan. Ditjaarzijnuitde haven alhier 260 schepen suikerbieten vervoerd. Stellendam. Op 31 Dec. 1895 bedroog de bevolking 1186 z., als 598 m. en 593 vr. Ooi'Ug voeren. Iemand die thans als soldaat in Atjth dient, schreef on langs den volgenden brief, die in enkele bladen werd opgenomen „Ik heb nu den tijd en nu zal ik u het een en ander mededeelem over Atjeh en de Atjehers De Atjeher ii middelmatig van grootte, donkerbruin gekleurd, met een paar valsohe oogen in zijn kop. Zijn kleeding bestaat uiteen korte broek en een breeden gordel om het middel verder een "doek om het hoofd gedraaid en de kleeding is voltooid. Zijn Trapena bestaan meestal uit een vóór- of aohterlaadgeweer met patronen, een klewang, dat is een soort sabel, dooh veel breeder en zwaarder dan onze sabels, dooh niet zoo lang, bovendien dragen ze allen nog een kris, een soort dolk, dooh zwaar met vergift ingewreven. "Wanneer ze geen geweer hehben, dan dragen ze een lans van drie en een halve meter lang.Bovendien hebben de Atjeher»nog' een klein kanon (lila's heeten ze), waaruit ze met allerlei rommel schieten, zooals kogels, spijkers, Bteenen, gras, enz. 't Mooiste eohter is, dat de vijand nooit in het open veld versohijnt om te veohten, neen, hij zit altijd achter wallen die in een vierkant worden aangelegd en die wij benttug noemen. De Atjehers sobieten zeer slecht, want zij houden de kolf van 't geweer onder den arm ■wanneer ze aftrekken. De kogel gaat sohuin de hoogte in en treft juist op een grooten afstand. Wanneer wij een aanval maakten op een benting dan ging de vijand altijd aan den haal, want ze zjjn in den laatsten tijd groote lafaards geworden. U sohreef, dat de Atjehers óók men- sohen waren. Ik en vele anderen zullen dat niet nazeggen, want zij zijn letterlijk nog minder dan wolven. Stelen en rooven is bij hun geen kwaad en hun godsdienst noemt het een goed werk, wanneer ze een blanke kunnen vermoorden. Hadt ge sleohts eens gezien, hoe wij een Europeaan terug vonden, die doer den vijand op post werd overvallen en medegenomen. Den volgenden morgen werden wij uitgezonden, of er nog een spoor van den ongeluk kige te vinden was. Ruim 2 uur verder van het bivak ronden wij hetoversohot. Het was vreoselijk om te zien. Ik had al veel gruwelen gezien, veel bloed zien stroomen, zelfs 137 aan stukken gehakte Atjehers op een hoop helpen leggen om ze daarna te verbranden, dooh wat ik than* zag deed ons allen rillen. Aan een boom hadden de Atjehers den ongelukkigen Rotterdammer, met de beenen omhoog, aan een kotting opgehangen. Toen hebben ze hem lovend gevild, want het vel lag op den grond. Vervolgens hadden ze het rauwe lichaam met zout en azijn ingesmeerd en hem zoo laten hangen. Het is te hepen, dat de ongelukkige gauw den geest mag hebben gegeven, want dat lijden moet verschrikkelijk geweest zijn. Is dit nu niet een gruwelstuk dat sleohts door beesten bedreven kan worden Wij hebben daarna tot Btraf den geheelen kampong, dorp, in brand gestoken. Dat branden gaat op Atjeh gemakkelijk. De hutten worden daar allen op palen gebouwd, zoedat de vloer een meter of 2 tot 3 van deu grond is. Om er in te komen moet men langs een houten trap, die de bewoners 's avonds naar/boven trekken. In zoo'n Atjehsche hut is het voor een Europeaan bijna niet uit te houdon, zoo'n eigen aardige pesterige stank heerscht er binnen. Waar die stank van daan komt is mij niet duidelijk, maar ik denk door al den rommel en het vuil dat er door elkaar ligt. Als de deur dicht is, is het bovendieu stikdonker, want er is geen enkel raam in zoo'n hut en de een lijkt preoies op de andere. Correspondenties als deze,zegt de Nieu we Prov. Gron. Ct. dragen doorgaans den stempel der waarheid. Z{j verhalen Zv5t> familiaar weg, wat de schrijvers om zich heen zien en hooren. Hoogstwaar schijnlijk leveren zij een veel getrouwer beeld van den werkelijken oorlog, dan menig officieel verslag of miuisterieele mededeeling in de Kamer, Maar als dit zeo is, dan vraagt men zich toch af, of dit nu een manier van oorlogvoeren mag heeten voor een chris tennatie. We hebben hiermee niet het oog op het levend villen, dat de Atjehers doen met den een of anderen armen militair die in hunne handen valtwant dat zijn heidenen, die niet beter weten. Maar we doelen op het in stukken hakken van 137 Atjehers, en het op een hoop leggen van de Atjehers om ze te verbranden doer Nederlander». Toen onlangs een wreede daad bericht werd, die door onze troepen ergens be gaan zou zijn, duurde het niet lang of het bericht werd officieel tegengesproken. En daar men mag aannemen, dat, na •nderzoek, de waarheid in zullke dingen niet officieel verzwegen zal worden, willen we aan deze offioieele logenstraffing gaarne geloof sohenken. Met te meer vrijmoedigheid echter mag dan gevraagd worden, welk een blik in de manier van krijgvoeren vergund wordt, door een oorrespondentie als bovenstaande. De quaestievan de schadevergoeding, door Transvaal te vragen voor den inval van Jameson, wordt opnieuw ter sprake gebracht. Het Londensche bureau van de Standard and Digger's News ontving uit Pretoria het volgende telegram „Ik hoor dat de rekening van de schadevergoeding bijna gereed is en binnenkort aan de Brilsche regeering zal gezonden worden. Indiem alles er in begrepen was, zou de rekening bijna vier millioen pond beloopen. Het bedrag zal echter onder de twee millioen blijven, maar het juiste cijfer is nog niet bekend." Dit bericht is al dadelijk in tegenspraak met een telegram, dat de Kolnische uit Londen heeft ontvangen. Naar luid daar- van zon de schadevergoeding, waarvan de eisch dezer dagen te verwaohten is, naar de meening van goed ingelichte personen ongeveer èèn millioen pond sterling bedragen. Daarbij heet het, dat president Kruger het bedrag zoo laag mogelijk heeft willen houden, terwijl zijn •mgeving het opvoeren wilde. Maar het berioht van de Standard and Digger's News is ook in strijd met wat president Kruger zélf onlangs gezegd heeft. Het bedrag zou meevallen, gaf hij te kennen alleen wat de inval aan de Rebubliek werkelijk gekost had, zou in rekening worden gebracht. Of, emde eigen woorden van „Oom Paul" aan te halen Er wordt geschreeuwd over den eisch van schadevergoeding, dien wij naar H. M. de Koningin willen opzendenwaarom wordt daarmee zoolang gewacht Omdat wij rechtvaardig daarmee willen handlen immers, gereohtigheid verhoogt een volk, en niet begeerigheid. Al zou het in onze macht staan, te vragen wat we wilden, en het zou moeten uitbetaald worden, dan zou ik dat niet willen, want zal God met ons blijvea, dan moeten wij in Zjjne wegen wandelen. Wij beduiden niets, indien de Heere zich aan ons onttrekt, en zijn Woord zegt„Gereohtigheid verhoogt een volk." Den heer Rhodes is een schitterende ovatie bereid op zijn buitenverblijf, „De Groote Schuur" Een muziekcorps speelde See the conquering hero comes. De Times ontving een telegram uit Johannesburg, waarin gemeld wordt, dat president Kruger in een particulier gesprek te kennen gaf, dat hij zeer verbolgen was over da ontvangst van Rhodes. Hij zeide getracht te hebben een geede ver standhouding in het leven te roepen, tus- schen de Engelsche en de Hollandsche party, maar dit plan was door Rhodes verijdeld. Het geld, de mannen en de gewe ren van Rhodes hadden al de verwarring veroorzaakt. Ook de Engelsche bladen toonen zioh over het algemeen niet bijzonder tevreden met de demonstraties, welke den heer Rhodes ten deel zijn gevallen. Volmondig wordt erkend, zelfs in kringen, welke in den regel den heer Rliodes niet ongezind zijn, dat bij deze demonstraties alle perso nen van gewicht afwezig waren, die daar aan eenige beteekenis hadden kunnen hechten. Geen minister, zelfs geen toekom stig miniater was aanwezig. De Eerste Volksraad dor Z. A. Republiek heeft besloten, dat consulaire ambtenaren der Nederlandsche regeering voortaan de bevoegdheid zullen hebben als ambtenaren van den Burgerlijken Stand te handelen. De oppositie zag daarin een minachting der Transvaalsche wetten, doch de Staats secretaris, dr. W. J. Leyds, wist deze dwaling uit deD weg te ruimen. Het gerucht houdt aan, dat Maceo, het hoofd der Cubaans«tie opstandelin gen, niet dood is, maar alleen zwaar ge wond. De Times-correspondent te Havana acht dit volstrekt niet onmogelijk, daar de Spanjaarden nooit de plaats hebben ont dekt waar Maceo begraveuligt, en er geen enkel rechtstreeks bewijs voor zijn deod is aangevoerd. Het verhaal van Dr. Zertu- cha, dat als overtuigingsstuk gold, luidt niet erg waarschijnlijk. Ook de correspondent der New-York Herald heeft van een „onbekende" de ver zekering ontvaDgan dat Maceo, hoewel voor zijn gansche leven verminkt, toch nog leeftzelfs is dezen correspondent verzocht den generaal te vergezellen op zijn reis naar New-York doch hij was en daar mede heeft hij het nieuwsgierige publiek zeker geen dienst gedaan „door bezig heden verhinderd aan deze uitnoodiging te voldoen Officieel wordt gemeld, dat Maximo Gomez zich met een groote strijdmacht in de provincie Santa Clara bevindt en west waarts oprukt. Maandagnacht hebben de insurgenten zelfs de brutaliteit gehad em de stad Bainos, op slechts 27 mijlen van Havana gelegen, totaal te verwoesten. De sultan van Turkfje schijnt een nieuwe poging te beproeven om zich tegen de Europeesche voogdij te verzetten. Hij heeft op de nota der ambassadeurs, die het bepaalde verlangen tot opneming van buitenlanders in de op 't eiland Kreta op te richten gendarmerie uitdrukte een weigrend antwoord gegeven. Uit Konstantinopel meldt men nu, dat de gezanten een anderen weg zullen inslaan zij zullen geen herhaling van den uitgesproken wensch doen hooren, maar eenvoudig een volledig ontwerp tot orga nisatie van den veiligheidsdienst op Kreta, waarbij de opneming van buiienlanders wordt voorgeschreven, indienen, met bij voeging van een begrooting van kosten èn van den eisch, dat dit ontwerp de onder- teekening van den Sultan verkrijgen moet. Als de ambassadeurs inderdaad iu zoo Bcherp belijnden vorm uitdrukken wat zij te zeggen hebben, dan mag men aanne men, dat de Sultan begrijpen zal, dat de heeren zich met geen kluitje in 'triet laten sturen. Maar zullen zij 't doen F De weigering van Abdoel-Hamid versterkt het vermoeden, dat de eensgezindheid onder de gezanten der groote mogendhe den te wenschen overlaat, zoodat de Groote heer meent, dat hij zich nu weder eenige vrij heden veroorloven kan. Nu Milan heel onverwacht weer naar SSerwië is gekomen, wordt de liberale en radicale partijkanselarij te Belgrado als bestormd met telegrafische verzoeken om inlichting aangaande het doel van het bezoek van den gewezen koning Milan aan zijn zood. De goede indruk, door het optreden van bet kabinet des heeren Si- mitch gemaakt, moet door zijn komst eenigszins verstoord zijn» Thans wordt in tegenetelling met vroegere berichten gemeld, dat de straten te Belgrado bij de aankomst van Milan leeg waren, dat by de ontvangst niema.nd dan de autoriteiten tegenwoordig waszelfs de gewone menigte nieuwsgierigen ontbrak. Wat hei doel is van koning Milan's bezoek valt natuurlijk moeielijk te zeggen, als men zelfs in Seme daaromtrent in het onzekere verkeert. De een zegt, dat zijn komst ia verband staat met huwe lijksplannen van zjjn zoonde ander, dat hij hem van raad wil dienen, met het oog op de herziening van de door den bekenden coup d' état weer van kracht geworden oude Grondwetweer verklaren anderen dit bezoek, als zooveel vroeger, uit geldgebrek. Natuurlijk komt ook het oude gerucht boven van eene aanstaande ver zoening tusschen Koning Milan en zijn gemalin Nathalie. Gemengd Nieuws. Geruimen tijd heeft het gerucht geloopen, dat mevrouw de barones Hirsch een som van 2 millioen francs had ge schonken aan het instituut-Pasteur, Dit bericht wordt thans bevestigd. Het comité van hst instituut-Pasteur zal binnen enkele dagen vergaderen en het fonds in ontvangst nemen, dat ver moedelijk zal worden besteed voor het bouwen van een labaratorium van baete- reologisehe chemie. Een epidemie van krankzinnigheid he*rscht, naar men bericht, in het zieken huis Tenonte Parijs. Een aantal zieken zijn daar opeens waanzinnig geworden. Den 3en en den 4en kwamen er niet minder dan negen gevallen van dien aard voor. De een verbeeldde rich de Czaar te zijn, de ander Napoleon I, een oud* dame beweerde de engel Gabriël te wezen, enz. Daar zijn er onder, die razend krank zinnig werden. Men kan de oorzaak niet verklaren van dit treurig verschijnsel, dat zich niet tot het gesticht beperkt. Uit de aangren zende wijk La Boqeutte toch heeft men Dinsdag acht menschen naar het krank zinnigengesticht moeten brengen. In een Transvaaisch blad komt omtrent president Kruger's diplomatieke handigheid een rijk staaltje voor. Een deputatie, uit voorname Indische hande laars bestaande, komt bij hem om hem het onbillijke voor te houden van de Koeliwet, die hun niet veroorlooft bij hun ne kantoren en magazijnen, dikwijls zeer uitgebreid en belangrijk, te mogen wonen, maar hen verwijst naar de locaties, waar allerlei kleurlingen van verschillende kasten te zamen verblijf houden. Oom Paul vraagt„Gelooven hullie in den Aartsvader Abraham F" Een der requestranten antwoordt. „Ja". „Non dan" antwoordt de President. Abraham gebood zijn eigen zoon Isma- el om zijns vaders kamp te verlaten en ergens anders te gaan wonen. Die wet van die Volksraad het mij in die zelfde positie gezet als Abraham. Daarom zeg ik voor hullie,gelijk Abraham aan zijn zoon, gaat en leef uit mijn kamp." Lan ge gezichten van de Indiërs Omtrent het ongeluk te Sant' Anna (Italië) deelt de correspondent van de „Fr. ft. Zeitungde volgende bijzonderheden mede In de Kerstdagen heeft zich in de Appenijnsn een vreeselijke catastrophe voorgedaan, evenals die, welke nu weer pas uit Ierland gemeld wordt. Toch is die Italiaansche aardverschuivingen aard ver zakking beduidend erger, daar inplaats van een eenzame boerenhofstede, het geheole dorp Sant' Anna vernietigd werd. Daar dit dorp ver van het wereldverkeer ligt, is dit de oorzaak dat het zoo lang geduurd heeft, eer de omvang van het ongeluk hier bekend werd. Santa Anna, een dorp van 11000 inwo ners, lag bij Pievepelago, 64 K.M. van Modena verwijderd, en men heeft met paard en wagen 17 uur noodig, om op de plaats des onhells te komen. Het dorp was in den laatsten tijd als zomerverblijf bekend geworden, telde reeds een aardig aantal villa's en verheugde zich in een zekere welvarendheid. Door de vejs regenbuien der laatste maanden werd de gansche omtrek van Santa Anna onderwoeld en op verscheidene quadraat-kilometers storte het land in er vertoonden zich gapende afgronden en trechters in den vorm van kraters, die zioh allengs met water vulden. Meerdere gevaren dreigden, temeer daar verscheidene afvoerbeeken deels afgeleid werden deels afvloeiing in de aarde vonden. Hat meeren- deel van de huizen stortte ineen, ook d« kerk verzonk, en wat nu nog staat zijn nutteloaze muren. De inwoners hebben zich tot hun geluk, gewaarschuwd door onderaardsch kraken, het meeste kunnen redden. Over de honderdvjjftig huizen gingen verloren, en honderdtachtig fami- l'iën zijn dakloos ook het kerkhof is inge stort en biedt een gruwzamen aanblik. De catastrophe begon den 21 Deo. 's avonds ten acht uur met een aardver schuiving van den Monto Benace, es den volgenden dag ging het werk der vernieling onafgebroken voort. Yoorloopig werd de schade op een millioen geschatdoch zal spoedig blijken, dat deze schatting te laag is, omdat tot op een afstand van tien kilo meter het land ia een onvruchtbare woestijn is veranderd. In militaire en maritieme'kringen te Sebastopol wordt verzekerd, dat Rus land in den loop van dit jaar het recht heeft verkregen zijne oorlogsschepen door de Dardanellen de Zwarte Zee te laten bin nenkomen. De Groothertog van Luxemburg heeft den Duitsohen keizer verzocht de oorkonden en acten van de verschillende Nassausohe linies, die in het rijksarchief te Wiesbaden liggen, aan hem te willen atstaan voor het Nassausch* familie archief te Weilburg. Deze documenten moeten kostbaar historisch materiaal bevatten. Czaar Peter. Het zal dit jaar juist twee eeuwen geleden zijn, dat Czaar Peter in Zaandam verblijf hield. Het oudst bewaard gebleven schriftelijk getuigenis van een tijdgonootis da aanteekening van een Zaanschen predikant, in een doopboek N. B. den voorledone 18 Augs. Dom. ii. p. Trin 's morgens ten 8 uuren is de Czaar of grootvorst van Mosoevien Pieter Alexewits, in een Ceuls schuitje mot 6 Moscowiters alhier op Sardam incognito aangekomen, en beeft 8 dagen gelogesrt op Krinspenborg bij een smidsknecht van Boy Thysen daarna is hij na Amsterdam gevareD, alwaar zijn groote Ambassade was aangekomen hij is 7 voeten lang, hij ging gekleed in Sardaramer boerenklee- deren, hij timmert t'Amsterdam op de Admiraliteitswerf en is een liefhebber van schepen. Aangehouden. Door de ijverige na sporingen der Alkraaarsch© politie is het mogen gelukken de aanranders van zeke ren B, te Alkmaar, die zy in den avond van den 4en dezer op den Heiloersstraat- weg verwonden en van een som van f 19 berootden, te ontdekken. De drie personen zijn reeds in bewa ring genomen. Een rechtzaak. Voor de rechtbank te Leeuwarden is behandeld de zaak to gen H. E. N., 68 jaren, horlogemaker te Sneek, beschuldigd dat hij in het laatst van 1895 of begin 1896 twee rekeningen, van den turfschipper K. van Gorkum on den turfhandelaar H. v. d. Molen, respec tievelijk groot 131.70 en ƒ105.36, we gens geleverde turf aan het armhuis, voor voldaan met hunne namen goteekond on die valsche quitanties, als waren ze echt, saan den armvoogd L. Fontein ter hand gesteld heeft. Beklaagde is ruim 26 jaren secretaris- boekhouder van de arm voogdij te Sneek geweest en was dit nog in hot laatst van 1895 en het begin van 1896. Hij bekende de feiten. Het O. M. er op wyzand, dat het hier gold een man met een vlekkeloosverleden, vorderde echter toch, dat beklaagde worde schuldig verklaard aan valschheki in ge schrifte, het gebruik maken daarvan, tweemalen gepleegd, en veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Do verdediger van beklaagde, Mr. C. C. Paehlig, advocaat te Sneek, concludeerde tot vrijspraak en subsidiair op verzachten de omstandigheden om aan beklaagde in elk geval een aan merkel ijk lagere straf op te leggen. De moord in de Van Eeg- henstraat. Men meldt van Amsterdam aan het Vaderland Het vermoeden, dat Hendrika Beijer, de vermoorde dienstmaagd in de Van Eeghenstraat, het slachtoffer is geworden eener vergissing van de zijde des moor denaars, krijgt meer en meer zekerheid, wanneer men weet, dat een zeker dienst meisje K., in de Van Eeghenstraot dienen de, door haar vroegeren minnaar herhaal de malen met doodslag bedreigd was, wanneer zij bleef weigeren de betrekking weder aan te» knoopen. De gelijkenis tusschen beide meisjes in gestalte en kleeding moet den moordenaar op een dwaalspoor gebracht hebben. Bedoelde minnaar ia sedert den moord spoorloos verdwenen. (De Echo spreekt dit „spoor loos verdwenen" echter tegen). Een treurige zaak Aangaande het gevankelijk overbrengen van een55-jtrige vrouw te Haulerwijk, meldt men Sedert eenigen tijd vermoedde men, dat de ongehuwde dochter F. van 8. de K. in zwangeren toestand verkeerde. Omstan digheden deden zich voor, waarin de poli tie dezer dagen aanleiding vond, den burgemeester in doren te onderrichten. Daarop is gisteren door den b urge niesster en den brigadier der marechaussee Alma, een nader onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat de dochter van 8. de K. beken de te zijn bevallen, en hierop zijn door de moeder van de bevallen©, de 53-jirige vrouw 8. de K. bekentenissen gedaan, die den burgemeester aanleiding hebben gege ven haar in arrest te nemen. Vrouw S. heeft bekend bet kind baser dochter voor een varken geworpen te hebben. Niet gering. De laatste werkstaking der bootwerkers te Rotterdam heek vol gens officieel© opgave aan de Maasstad gekost ƒ37.000 tot handhaving der orde. De indirecte schade, door de gemeente geleden, laat zich niet onder cijfers bren gen. Alweer het mes. Te Koudum ('Fr.) is de schippersknecht S. S. op den publieken weg aan ge rail en en meteen mesges'oken. Hij ontving4 messseekwonden, waaronder een in de zij, die veel bloedverlies veroor zaakte. Geneeskundige hulp werd dadelijk verleend. D* dader is nog niet bekend. Een appeltje poor dm dorst. Te'Maas trieht werd dezer dagen in hot gesticht Calvariënberg opgenomen een man, die van de publieke liefdadigheid leefde. Bij een onderzoek in zijne woning bleek, dat hij niet minder dan 1400 fr. aan gereed geld bezat. Dit geld is nu door het burger aambestuur in bewaring genomen. Sommeisdijk. De volkszangvereeni- ging „Exeelcior" hield jl. Donderdag een uitvoering in het Hotel Spée alhier, die druk bezocht was. De zaal was eivol. Op enkele stukken na, liepen de nummers goed van stapei. Middelharnis, 6 Januari. Gedurende het afgeloopen jaar zijn alhier binnen gekomen 1282 schepen en uitgegaan 1292 so'nepen, onderscheidenlijk met een ton neninhoud van 76832 en 76650. Onder deze opgaven zjjn de in geregelden dienst varende stoombooten uiet begrepen. Omtrent den loop der bevolking over 1896 kunnen wij vermelden, dat het bevolkingscijfer eene vermeerdering on derging door geboorten van 133 en vesti ging 165, samen 298, en een vermindering door overlijden van 69 en vertrek van 288, samen 357, zoodat de bevolking vermin derde met 59 personen en op 31 December 1896 bestond uit 2083 mannen en 2028 vrouwen; samen 4111. Er werden 21 huwelijken gesloten. Voor de lichting der fnationale Militie 1898 hebben zich voor deze gemeente 48 personen aangegeven. Stad aan 't Haringyliet. Zondag 11. zijn in de Ned. Herv. Kerk beves tigd tot onderling de heer J. Braber en tot diaken Jb. v. Biert. Benoemd tot Gezworen van den pol der Oude Stad, de heer M. Braber L.Mz. Ooltgensplaat. D« Pastoor J. H. Smeele van Achthuizen werd dezer dagen als Deken te Hoorn verplaatst en als Pastoor geplaatst den Kapelaan L. J. Weve van Lisse. Tot Predikant bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. G. de Braai van Oosterbeek. Nieuwe Tenge. 13 Jan. De loop der bevolking was op 31 I)ec. 1895 als volgt: 762 m. 722 v. totaal 1484. Vermeerderderd m. r. tot. door geboorte 24 18 42. door vestiging 38 38 76. 62 56 lTöT Verminderd door overlijden 16 14 30. door vertrek 45 42 87. 6Ï 56 117. Op 31 Dec. 1896 waren er dus 1485 personen en wel 763 tn. en 722 v. Er werden 14 huwelijken gesloten. Dirksland. De leden der Chr. Jon- gelingsvereen. „Jonathan" alhier hebben zich bij de Ned. Jongelingsbond te Am sterdam aangesloten (Ring Rotterdam.) De H.H. D. van Zuuren en H. M. Roodzand zullen op Woensdag 20 dezer inspectie honden over stookplaatsen en kachels, waarom een ieder verzoeht wordt dezelve, zooveel doenlijk, in goede orde te hebben. In het jaar 1896 vermeerderde de bevol- l king door Geboorte: 22 m. en 23 vr. totaal 45 z. Vestiging: 37 m. en 41 vr. totaal 78 z. Totaal59 m. en 64 vr. totaal 123 z. Daarentegen verminderde de bevolking door Overlijden 5 m. en 9 vr. totaal 14 z. Vertrek: 24 m.en 23 vr. totaal 47 z. Totaal 29 m. en 32 vr. totaal 61 z. Op 31 Deo. 1896, telde de gemeente alzoo 1248 z. als 623 m. en 625 vr. en vermeerderde zij dus met 62 zielen. Er werden 7 huweljjkeu voltrokken, allen tusschen jra. en j. d. Een kind van het vrouwelijk geslacht werd als levenloos aangegeven. Goedereede. Bevolking op 31 Dec. 1895 557 m. en 598 vr. te zamen 1155 z. In hef jaar 1896 rei-me» derde de bevolking door Geboorten 17 m, en 20 vr. totaal 37 z. Vestiging 8 ra. en 11 vr. totaal 19 z. Totaal25 m. en 31 vr. totaal 56 z. Daarentegen verminderde,de bevolking door Overlijden 9 m. en 4 vr. tottal 13 z. Vertrek: 18 m. e-< 26 vr. totaal 44 z. Totaal27 m. on 3D vr. totaal 57 z. Zoodat het zielental op 31 Deo. 1896 bedroeg 1154 z. als 556 m. en 599 vr. en derhalve is verminderd met 1. Er werden 11 huwelijken voltrokken, 10 tusschen jm. en j. d.en 1 tusschen wedn. en wed. Een kind van het vrouwalijk geslacht werd als levenl. aangegeven. Ouddorp. Op 1 Januari 1896 bedroeg de bevolking 2757 zielen. Er werden 92 kinderen geboren, 26 overleden er17 personen kwamen zich hier vestigen, 33 vertrokken er. Op 1 Januari 1897 bedroeg de bevolking 2805 zielen. Er werden 16 huwelijken gesloten. Aan het Telephoonkantoor alhier wor de! in 1696, 2031 telegrammen verzon den en ontvaDgen,

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 2