Vrijdag 8 Januari 1807. Elfde Jaargang No. 586. Antirevo lutionair ÏDÜJ1 Dl IIIMiMJfflDlBB 1® U Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T.BOEKHOYEN. Hoe wordt men in 1897 kiezer? :f Sïg B Dez# Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per poet 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 9,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDïïJK. Adverteatiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie tsestenid, Advertentién en verdere Administratie franco toe Ie zenden aan desi Uitgever. Korte handleiding- ia panton saamgevat voor besturen en leden van kiesvereenigingen. (Het onderstaande werd ter plaatsing aangeboden aan Het Sticht" (een te Utrecht verschijnend blad) door den heer J. H. DE WAAL MALEFIJT. Het is eene omwerking van het referaat door hem gehouden op de Provinciale Yergadering van 19 December 1896. Wij achten het wel de moeite waard, dezen leiddraad ook voor onze lezers af te drukken.) 1. Art. 1 le lid. Art. 2, 3 e lid. Art. 6. Art. 7. Art. la. Art. 10 le en 2e lid. Art. 14 aangifte. Art. 11. .Art. 2, 3e lid 1. Eischea waaraan alle kiezers moeten voldoen. Men moet vóór of op 15 Mei 1897 25 jaar zijn. 2. Men moet op 15 Mei 1897 18 maanden in het Rijk of de Koloniën hebben gewoond om kiezer te zijn voor de Tweede Kamer 3. een jaar in de provincie om kiezer te zijn voor de Provinciale Staten 4. een jaar in de gemeente om kiezer te kunnen zijn voor de gemeente. 5. Als men in 1896 aangeslagen is in grond-, bedrijfs- of vermogensbelasting moet die vöör 1 Maart 1897 betaald zijn. 6Ook als men in de personeele belasting voor 1895/96 was aangeslagen, welk dienstjaar 1 Mei 1896 eindigde, moet die op 1 Maart 1897 geheel zijn aangezuiverd. Kiezers die zich niet behoeven aan te geven. Belastingkiezers. 7. Ieder die in dezelfde gemeente waar hij woont is aangeslagen in de personeele belasting, dienst 1895/96, in de bedrijfs- of de vermo gens-belasting over 1896 of voor de grondbe lasting tot een bedrag van minstens f 1, - over 1896 en vöör 1 Fetr. 1897 heeft afbetaald, wordt door het gemeentebestuur op de lijst ge plaatst. Hij behoeft geen aangifte te doen. 8. Alle andere personen, die kiezer willen worden, moeten aangifte doen. 3. Kiezers die aangifte moeten doen. a. Algemeene opmerkingen. 9. Iemand die zijn belasting niet betaald heeft, die hij schuldig was over het vorige jaar, kan in geen geval kiezer worden. 10. Alle aangiften moeten gedaan worden vóór 15 Februari. 11. Hierop is maar ééne uitzondering welke hieronder bij 40 is vermeld. 12. Yoor alle aangiften zijn modellen gratis verkrijgbaar op iedere secretarie. 13. Men behoeft zijne aanvraag niet zelf te schrijven een ander mag dit doen, als men zelf maar teekent. 14. Als iemand niet kan schrijven moet hij op de Secretarie zijn naam met een kruisje teeke nen in tegenwoordigheid van een ambtenaar. a. Welke personen aangifte moeten doen. Belastingkiezers, die elders hebben betaald. 16. Zij die op eene andere plaats dan hunne woonplaats in 1896 belasting hebben betaald (als bij 7 is aangegeven) kunnen ook op de kie zerslijst komen. Zij behoeven daartoe niets anders te doen dan met hun gequiteerde biljet naar den Burge meester te gaan, mits vóór 15 Februari 1897 Onverdeelde boedels. 17. Wie in een onverdeelden boedel zit kan Art. lb, le lid. Art. 15. Art. lb, lo 3e lid. Art. 16. Art. lb, 2o le lid. le gedeelte Art. 2 8e lid. Art. 17 le en 2e lid. ook kiezer worden, doch alleen als zijn aandeel in de grondbelasting, die over 1896 voor dien boedel is betaald, f 1,— of meer bedraagt. Hij moet op de secretarie vöör 15 Februari aangifte doen. Het aanslagbiljet (gequiteerd natuurlijk) moet hij meênemen, en zoo mogelijk een bewijsje van zijn notaris of anders van den ontvanger der re gistratie of een koopcontract of testament of eenig ander stuk, waaruit zijn aandeel in den boedel blijken kan. Hij moet dan op de secretarie eene aangifte indienen die daar kosteloos verkrijgbaar is. (For mulier Model II). Bewoning van één huis. 18. Wie van l Augustus 1896—31 Januari 1897 één huis heeft bewoond, kan ook kiezer worden, als de huur maar hoog genoeg is. Hoe jhoog die buur is, hangt al van de plaats waar men woont. Op de meest afgelegen plaatsjes is die 80 cents, in de grocte steden Amsterdam en Rotterdam f2,50 per week. In andere gemeenten naar verhouding. Meestal is f 1,— het vereischte bedrag. Yoor iedere gemeente is de vereischte weke- lijksche huursom achter de kieswet aangegeven. 19. Wie voor het bewonen van één huis kiezer wil worden moet op de secretarie een biljet halen Model III A en dat voor 15 Februari 1897 ingevuld en onderteekend bezorgen. Bewoning van twee huizen. 20. Wie op 31 Januari 1897 sedert 31 Au gustus 1896 eens verhuisd is, dus twee huizen heeft bewoond, kan ook kiezer worden. Beide huizen moeten dan natuurlijk de ver eischte huur doen. 21. Zulk een bewoner van twee huizen krijgt op de secretarie een biljet Model III B dat ook alweer voor 15 Februari 1897 ingevuld en on derteekend terug moet worden bezorgd. Bewoners van vaartuigen. 22. Wie niet in een huis maar op een schip of schuit woont kan ook kiezer worden. Als hij maar van 1 Augustus 1896 tot 31 Ja nuari 1897 dat vaartuig heeft bewoond namelijk. 23. Hij moet op de secretarie halen een biljet Model IY en dit voor 15 Februari 1897 ingevuld en onderteekend terug bezorgen. Loonkiezers. 24. Men kan ook kiezer worden op grond van verdiend loon. Men moet dan van 1 Januari 1896 tot 31 Januari 1897 jn éen dienst zijn geweest en een zeker bedrag aan loon hebben genoten, dat voor iedere gemeente afzonderlijk is bepaald. In de kleinste gemeenten is dit f275,— in de grootste f550, Meestal fSOO, Het juiste bedrag is voor iedere gemeente achter de kieswet aangegeven. 25. Het loon behoeft niet geheel in geld te bestaan, maar kost en inwoning samen of alleen inwoning tellen ook mede. Het bedrag waarvoor zij meêtellen staat al weer voor iedere gemeente apart achter de kies wet afgedrukt. 26. Wie op grond van verdiend loon in ééne dienstbetrekking kiezer wil worden moet op de secretarie halen een biljet Model Y en dit voor 15 Februari i897 ingevuld en onderteekend terugbrengen. Inwonende zoods. Art. lb, 2o 27. Men kan ook kiezer worden wanneer le lid men als iniconende zoon medewerkt in het be- 2e gedeelte drijf der ouders. Art. 17 Men moet dan echter geld verdienen en wel 3e lid. juist zooveel als voor hen die in dienstbetrekking zijn is bepaald. 28. Ook hier telt kost en inwoning of inwo ning alleen mede en voor hetzelfde bedrag als bij dienstbetrekking is vermeld (zie 25). 29. Wie als inwonende zoon in het bedrijf der ouders werkzaam, kiezer wil worden, moet op de secretarie halen een biljet Model YI en dit voor 15 Februari 1897 ingevuld en onderteekend terug bezorgen. Pensioen-kiezers. Art. lb, 2o 30. Men kan ook kiezer worden voor pen sioen. 2e lid. Het moet van eene openbare instelling uitgaan Art. 17,4e lid. en even groot zijn als het loon dat door personen in dienstbetrekking en inwonende zoons moet worden verdiend. Particulier pensioen telt niet mede. 31. Wie als gepensioneerde kiezer wil wor den moet op de secretarie halen een biljet Model YII en dit voor 15 Februari 1897 ingevuld en onderteekend terug bezorgen. Loon en pensioen samen. Art. lb, 2o Men kan ook kiezer worden voor loon en 3e lid. pensioen samen. In dat geval moet het bedrag van beide te zamen minstens feven hoog zijn als voor het loon alleen is bepaald (zie 25 en 27). Wanneer men dus als persoon in dienstbetrekking of inwonen de zoon niet genoeg verdient om kiezer te worden en m®n heeft er bijv. een lands- of gemeentepensioentje bij, kan een en ander te zamen worden gevoegd. 33. Wie voor loon en pensioen samen kie zer wil worden, moet op de secretarie halen een biljet Model VIII en dit voor 15 Februari 1897 ingevuld en onderteekend terug bezorgen. Grootboek kiezers. Art. lb, 3o 34. Men kan ook kiezer worden door eene Art. 18, la lid. inschrijving van f 100, te bezitten op het Grootboek. Die inschrijving moet bestaan van voor 1 Februari 1896 en ter vrije [beschikking staan van den persoon dien het geldt. 35. Wie kiezer wil worden voor eene in schrijving op het grootboek, moet op de secre tarie halen een biljet Model IX A en dit voor 15 Februari 1897 ingevuld en onderteekend te rug bezorgen. Bovendien moet hij overleggen eene verkla ring van de directie van het Grootboek. Rijkspostspaarbank-kiezers. Art. lb, 3o. 36. Men kan ook kiezer worden als men Art. 18. f 50,— bij de Rijkspostspaarbank heeft ingelegd. Die inleg moet dagteekenen van voor 1 Fe bruari 1896 en ter vrije beschikking staan van den persoon die het geldt. 37. Wie kiezer wil worden voor zijn spaar bankboekje moet op de secretarie halen een bil jet Model IV B en dit voor 15 Februari 1897 in gevuld en onderteekend terug bezorgen/ Bovendien moet hij overleggen een bewijs van den Directeur der Rijkspostspaarbank te Am sterdam. Dit bewijs wordt hem toegezonden op schrifte lijke aanvrage, waarbij hij het kantoor waar hij het boekje nam en het nummer dat er in staat, moet opgeven. (Vervolg en slot in een volgend nummer) - rr*. •- jbbvv* jn§m -1 - uitöeyer: 2.

Maas- en Scheldebode | 1897 | | pagina 1