en conditiën op aan- VOLKEREN OER ViRDE. Het is nu een goed jaar geteden, dat er op da New-Yorksche beurs een paniek ontstond door de geruchten over een breuk tusschen üSugeland en de Unie. Cleveland had in zijn Boodschap aan het Congres, naar aanleiding van het geschil over Venezuela's grenzen, gezegd, dat de vrede hem o, zoo liet was, maar dat het geen „verlies van nationale eer" mocht kostenen toen barstte de storm los. Het scheen dat nog vóór het einde des jaars een broederkrijg tusschen twee groote volken stond uit te breken. Hoog steeg de oorlogsvlam ineens op, als ware er petroleum in het vuur geworpenmaar even spoedig was het brandje uit en lagen er alleen nog maar wat kolen te glimmen. En nu heeft er in New-York weer een halve paniek geheerschten ze is ditmaal niet door Cleveland uitgelokt, maar door een besluit van zekere commissie uit den Senaat, handelend, natuurljjk, over Cuba. Ziehier wat de telegrammen ons melden De commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden uit den Senaat heeft de motie van Cameron aangenomen, waarin de onafhankelijkheid van Cuba wordt erkend en verklaard wordt, dat de Ver- eenigde Staten hare vriendschappelijke diensten zal verleenen om een eind te maken aan den oorlog. Bij deze motie is een andere gevoegd, bepalende, dat als het Congres haar twee maal aanneemt met tweederde van het aantal stemmen, zij kracht van wet krijgt, al zou de president er zijn veto over uit spreken. Nu mag men meenen, dat het met deze Cubahistorie, als wapen tegen Spanje gebruikt, nog zoo'n vaart niet zal loopen, wantCleveland is onverzettelijk. Maai de beurs is door het genomen besluit toch in de war gebracht. Het veroorzaakte een halve paniek en gaf tot verkoopen in alle soorten van fondsen aanleiding. De markt sloot koortsachtig, maar toch met een frae- tioneele verbetering. Zou men op 't eind hebben ingezien, dat de zaak niet zóó ern stig stond, als men onder den eersten in druk meende Men neemt als zeker aan, dat de staats secretaris Oiney tegen de voorgestelde actie ten opzichte van Cuba is, omdat deze zou kunnen leiden tot een oorlog met Spanje. En ook wordt verzekerd, dat het kabinet niet geneigd is, den nieuwen president zulk een oorlog na te laten terwijl eindelijk de motie-Cameron als ongelegen en niet gerechtvaardigd wordt beschouwd. Yóór eenige dagen geleden werd nog gezegd, dat da eigenlijke beweging voor Cuba buiten de gezaghebbende en bezadig de burgers omgaatze wordt gevoerd door eeDigo jingo senatoren en door man nen als de mayor van Levington, in Kentuoky, onder wiens leiding een volksvergadering besliste dat door de Unie hulp aan de Cubanen moet verleend worden, en die daarna met groot gejuich een Spaansche vlag verbrandde. Zulke meetings worden in meer steden gehouden en het verbranden van vlaggen schijnt een vrij onschuldige bezigheid, zoolang de Regeering vast op haar stuk blijft ataan en het in Spanje zoo weinig de aandaeht trekt als nu. Dit is echter een nogal onschuldige voorstelling van zakenmen zou zoo meenen, dat er nu ernstiger tintje aan is. De groote vraag is natuurlijk, of inderdaad twee derden der stemmen van het Congres voor het voorstel-Cameron zullen verkregen worden. Ook bij de kamer is thans oen gelijke motie in behandeling. "Waar een en ander ook op uitloope, de houding van den Amerikaanschen Senaat heeft alvast weer veel schade gedaan, en zal er ook niet toe bijdragen om den band met Spanje toe te halen. De regeeringen over en weer mogen vredelievend zijn, het zal hun inspanning kosten om de volken in toom te houden, die meer en meer verbitterd worden tegen elkaar. De Newyorksche Worlddie tot dus ver de theorie had aangehangen dat Maoeo door verraad was gevallen, ver neemt thans van haar oorrespondent te Havana, dat het insurgentenhoofd in een schermutseling ie gesneuveld. De corres pondent zegt, dat hij de zaak nauwkeurig onderzocht heeft en niet twijfelt aan het feit. Hij is zelfs verbaasd, dat men in Amerika het praatje van verraad ernstig heeft opgenomen. Intusschen zijn er nog velen, die niet aan den dood van Maceo gelooven, maar hem van daag ot morgen weer op het strijdtooneel verwachten, levend en vol moed om den Spanjolen afbreuk te doen Officieel behalen laatstgenoemden nog altijd kleine overwinninkjes, maar dan op Cuba, want in deOost,opdePhillippijnen, ziet het er leelijk voor hen uit. Alleen in de provincie Cavite moeten de opstande lingen thans 50.000 man sterk zijn. De Spaansche troepen zijn thans allen op Manilla geconcentreerd op Mindannewas zelfs onder de Spaansche soldaten een muiterij ontstaan, tengevolge waarvan er verscheidene gefusileerd zijn. Volgens de Rerald zal generaal Polaveja weldra in persoon met een sterke macht iegen de opstandelingen in Cavite opruk ken. Generaal Lachambre heeft het opperbe vel in Batangas aanvaard en generaal Lamuna is naar het Noorden vertrokken, om uit die streken de opstandelingen te verjagen. Het spoorwegverkeer is daar afgebroken, maar de bevolking blijft er voor het grootste deel nog getrouw aan het Spaansche bestuur. De terdoodveroordeelingen zijn groot in aantal maar, de uitwerking daarvan is uiterst gering. Een en twintig opstande lingen zijn ter dood gebracht te Cavite ea vier te Manilla. De heer Emilio Aguinaldo moet de aanvoerder der insur- genten zijn. De Turksehc regeering heeft zioh weer beziggehouden met de amnestie- quaestie. Naar de Times verneemt, stelt de Sultan nu als voorwaarde, dat het Armeni sche patriarchaat borg zal blijven voor alle ArmeniërB, aan wie kwijtschelding van straf wordt geschonken. In diplomatieke kringen houdt men dit voor een uitvlucht om tijd te winnen en daar zal men het wel bij 't reoh,a 1 •a'a-i iAemvnyd diefje* 1647. Wildervank. 1897. 't*Was den 16 Juni 1647 dat JLdriaan Geer's Wildervanck, na betrekkelijk korte onderhandelingen met het toenmaiige Kerspel Zaidbroek, een begin maakte met de vergra?ing der venen, door hem van dat kerspel voor dat doel verkregen. In de ontwikkelingsgeschiedenis van ons vaderland, in 't bijzonder van onze Veenkoloniën vind men ongetwijfeld nergens een voorbeeld van een man, zóó vol energie, met een zóó helder doorzicht en met zooveel hart voor degenen, die hem dienden en terzijde stonden in zijnen arbeid. Onder z|jne krachtige leiding werd in een paar jaren tijds de vergraving doorgezet over meer dan een uur afstand, langs twee evenwijdig loepende kanalen; tal van werklieden en handswerklieden trokken naar de streek, die van woesten grond doer hem werd hersohapen is vruchtbaar land. Waar barre heide wa», uren gaans ver, strekten zich na korte jaren welige akkers uit, daar bloeiden weldra landbouw, scheepvaart en handwerksnij verheid, daar verrees, door zijn ondernemingsgeest, gesteund door on vermoeiden ijver en on verstoor baren eenvoud, in weinig jaren eene kolonie, die eene der meest- welvarende van onze Noderlandschö veenkoloniën zou worden, en die indien d« bevolking blijft voortgaan op 'tpad, door den grondlegger gewezen; hem blijft navolgen in zijn nooit-verflauwden ijvtr on reinen eenvoudigen levenswandel naar alle waarschijnlijk heid zal blijven toenemen in bloei en welvaart. Tweehonderd vijftig jaar is het straks geleden, dat een der helden des vredes uit den bloeitijd der .Nederlanden een aanvang maakte met den arbeid, die 't aanzijn zou geven aan de bloeiende gemeente, die eenmaal zyn naam zou dragen. Is 't wonder, dat de ingezetenen van Wildervank thans den stichter hunner gemeente wenschen te huldi gen,en in hem tekens geheel dat glorierijk voorge slacht, dat door zyn eenvoud en volharding, door hooge en edele toewijding het nageslacht die eeuw deed noemende gouden eeuw van Frederik Hendrik Belangstellende ingezetenen kwamen samen ter bespreking van plannen. Zij kozen eene Commissie, die met de v erdere regeling belast werd, en die als eerste punt op haar programma bracht; een waardig gedonk- teeken op te richten voor den stichter der gemeente, voor idriaan GeertsWildervanck. „Zyn naam big ft eeuwig in het veen." l)ie regel liet een zijner gedenkend familielid beitelen in de zerk, die eenmaal zijn graf dekte, en later geplaatst werd in den muur der kerk, mede op verlangen zijner echtgenoote door hem gebouwd in 't door hem geschapen dorp. Doch niet in 't veen alleen, ook verre daarbuiten, door geheel ons land en in den vreemde zal dikwijls zijn naam zijn genoemd In 't bloeitijdperk onzer scheepvaart lieten Wilder- vankster gezagvoerders onze driekleur wapperen in alle zeeën en thans komen dc producten der aardappelmeel- fakricatie onzer veenkoloniën, zelfs trots hooge invoerrechten tnog onverzwakt in concurrentie tegen die van alle landen op de wereldmarkt. Yan de nazaten der wakkere mannen, die zich neerzetten in Wildervanck's kolonie, zochten en vonden velen ook elders een veld van werkzaamheid voor hun werkkracht, hun energie. Waar de nagedachtenis geëerd zal worden van den «tiohter hunner geboorteplaats, richt de Commissie zich allereerst tot hen, wier herinnering toch ongetwijfeld neg dikwijls heentrekt naar hun vroeger tehuisZij zullen nietachtorblijven in 't betuigen hunner sympathie. Doch niet tot hen alléén richten wij dezen oproep Het geldt ook allen in den lande, die met ons overtuigd zijn, dat het een plicht, een plioht van dankbaaarheid is van 't nageslacht, de groote mannen, de helden des vredes zoowel als die van den krijg, te eeren, wier onbezweken volharding, eenvoud en trouw den grondslag legden Neerlands bloei en welvaart. Ook zij zullen niet willen achterblijven in 't steunen der pogingen om die welverdiende hulde te brengen aan den man, wiens arbeid duizenden ten zegen werd, dio den grondslag legde voor den bloei dier Groninger Yeonkoloniën, welke door hem, als geschapen uit woeste, barre heide, als vruchtbare landouwen door werken des vredes zijn toegevoegd aan de Nederlanden ons aller Vaderland. De commissie vertrouwt op de sympathie en den steun van alle oud-WilJervankster familiën, van alle Nederlanders in en buiten het vaderland, in wier hart nog leeft de eerbiedige nagedachtenis aan de waarlijk groote en edele figuren uit vroeger eeuwen. Zij noodigt daarom al die belangstellenden uit, blijk van hunne sympathie te geven door opgave van hun adres of toezending van hun naamkaartje aan den voorzitter Moge de sympathie groot, de steun krachtig zijn opdat het doel kan worden verwezenlijkt: eene, zynei nagedachtenis waardige, hulde te brengen aan die krachtige, edele figuur, aan den stichter onzer ADRIAAN GEERTS WILDERVANGK. Wildervank, December 1896. De Commissie T. DE COCK BUNING Burgemeester, Voorzitter. G. J. KEMPER, vice-Voorzitter. H. K. VAN HALTEREN, Secretaris. A. P. RIEPMA, vice-Secretaris. P. P. KOOPS, Penningmeester. N. VAN DUINEN, viss-Penningmeester. Dr. L. E. EERKES.) E. EVERTS, leden. L. BRONGERS, Herinnering aandengou- d e n t ij d Door den heer 0«hs, een rijk Engelschman, te Parijs woonachtig, ia gekocht hat huis „de Arend", in 1561 gebouwd en tot heden eigendom der stad Veere. Na 1612 is Veere da stapelplaats gewor den ran den Schotschen handel ^in kolen, vellen, huyden,lakenen,kirsaeyen, pletsen, potlood, rood, smeer en andere waren," Verscheidene Schotsohe kooplieden zijn daarop in Veere komen wonen, „waarover de Magistraet der zeiver stadt, de selve natje hebben ingeruimt sekere bequame huiiinge, versien met diversche schone kamers, vertrekken, solders, plaatsen, kelders, hovinge en accommodatie," Daze „sekere bequame huisinge was „de Arend", naar zijn vroegere bewoners, nog heden algemeen bekend onder den naam van het Schotsohe huis. Verleden jaar werd het antieke, in Bremer steen opgetrokken gebouw met het daarnaaststaande voormalige gebouw der Oost-lndisahe Compagnie, „het Lam metje", te Amsterdam in Oud-Holland tentoongesteld. De gemeente heeft het merkwaardige gebouw nu voor f 1200 afgestaan, onder voorwaarde, dat de gevel niet mag worden afgebroken. De nieuwe eigenaar van het Sohotsohe huis zal het laten restaureeren. Ook wordt gemeld, dat de Belgische schilder Frans Courtens zich te Veero zal vestigen. Ook hij heeft er een huis gekocht. In het volgend jaar zal voor een bedrag van ongeveer 21/2 millioen guldens bij de Munt worden geslagen. Daarvoor zullen gebezigd worden te versmelten rijksdaalders. Van wege het Departement van Finan ciën worden proeven genomen met het vervaardigen van een geheel andere papier soort voor de muntbiljetten van f 10. Voor zooveel de duurzaamheid en sterkte van het papier betreft, zijn die proeven reeds volkomen geslaagd. Zij worden eohter, met het oog op het watermerk, nog voortgezet. Zoodra men een paar zal hebben vorkregen, dat geschikt is, zal met het drukken van nieuwe muntbiljetten van f10 worden aangevangen. Moord. Men meldt uit Arasterdam Vrijdagavond omstreeks 6 uur werd in de van Eeghenstraat ter hoogte van perceel No. 11 door eene dame die daar toevallig voorbij kwam, een vrouw op straat liggende gevonden een kleine jongen wist te vertellen, dat de vrouw, voor hem uit gaande, levallen was, we der was opgestaan, nog eenige huizen ver voortgeloopen en toen voor de tweede maal, schijnbaar bewusteloos, was neerge zegen. Intusschen schijnt het geval toen reeds door een ander voorbijganger opge merkt te zijn, die bij den bakker in de buurt hulp ging halen. Men dacht nog slechts aan eene flauwte, en trachtte het lichaam overeind te helpan, toen bleek echter, dat de kleeren der vrouw geheel doorweekt van bloed waren zij was ster vende slechts eenige zuchten wrongen zich uit de koel. De bewoner van persael No. 11 stond toe, dat men de vrouw bij hem binnen bracht, bij de twee in de Van Eeghen straat wonende geneesheeren, dr. Pypers en dr. Van Coeverden werd aangebeld, dr. Van Coeverden spoedde zich naar de stervende en rond eene diepe wonde met een as tig smal wapen aan den hals dicht bij den schouder toegebracht, in zij no tegenwoordigheid gaf de onge lukkige den geest. Zij was zeer eenvoudig in 't zwart gekleed en droeg een tullen muts bij zicb, en knippatronen, zoodat het slachtoffer der misdaad waarschijnlijk een dienstmeisje is. Waai' zij 't huis behoort, was der Politie diep in den nacht nog niet bekend, vruchteloos werd in de buurt navraag gedaan. De bloedsporen op de straat zijn over den afstand van een huis of tien te volgen en eindigen bij den trottoirband, waar achter een nog onbebouwd stuk grond ligt, dit terrein is met zorg doorzecht, maar geen bloedsporen zijn daar gevonden de aanslag is dus waarschijnlijk in de straat zelve gepleegd. Men vermoedt, met een uiting van krankzinnigheid te doen te hebben en immers twee weken geleden is een an der dienstmeisje in dezelfde buurt, door een langen zwaar gebouwden man aan gevallen, die haar de woorden toevoegde „Daar heb je ook wat van me". Thuis gekomen ontdekte zij, dat haar een wond in den schouder was toegebracht en slechts enkele dagen geleden heeft op de Prins Hendrikkade dezelfde man weder een dienstmeisje aangevallen, echter zon der ernstig gevolg. De justitie tast dus niet volslagen in den blinde. Het lijk der vrouw is overgebracht naar het politie bureau op het Leidsche plein, waar de hoofdcommissaris van politie, de heer Franken, de leiding van het onderzoek op zioh kwam neineD. De rechercheurs vingen hunne naspo ringen terstond aan, voornamelijk in de Warmoesstraat en in de Nes. Het signalement der vermoorde luidt middelmatige lengte, donkerblond haar, zwarte japon met witte stippen, zwarte mantel. Op het lijk werd een gouden horloge en een zakdoek, gemerkt H, ge vonden. Van de politie wordt omtrent deze zaak de volgende meedeeling toegezonden Vrijdagavond ruim 6 uur is in de Van Eeghenstraat alhier gevonden een onbe kende vrouw, met een wonde aan den rechterkant van den hals, die aan bloedver lies schijnt te zijn overleden. Zij is niet groot, heeft donker blond haar, is gekleed in een japon zwart met witte stippels, zwarten mantel't zijn rouwkleeren. Een zakdoek is gemerkt H. In verband hiermede wordt de opsporing verzocht van een persoon, tamelijk lang, eenigszins gezet met donkeren opgedraai- den knevel. Hij droeg een lange jas, gi ijsaehtigen broek en zoogenaamde gleuf- hoed. De commissaris van politie in de 3e sectie (Leidscheplein) verzoekt bun, die inlichtingen kunnen verstrekken zich te vervoegen aan zijn commissariaat. De heer Isaak was een der grond vesters van een der gasgloeimaatschappijen die met de Auerlichtmaatschappij concu- reeren en procedeeren. Hij voorzag ./aarschijnlijk dat bet leelijke wit-groene Auer lie ut, spoedig zou worden verdrongen indien een nieuw soort licht werd gevonden dat bij dezelfde praotiscüe voordeelen niet de nadoelen vun tiet Auer-licht bezit. Hij üad daarom een laboratorium in de Speuerstrasse to Berlijn opgericht en daar werden proefnemingen gedaaan met het Acetyleen-of Klumagas. Vooral was het doel het gas zuiver en gevaarloos te kunnen verdieuten. De neer Isaak had roeds zeer goede resultaten bereikt zyn licht kwam net electrische booglicht in intensiviteit nabij, de keizer zelt interesseerde zien voorzyn proefne mingen. Zaterdag hoorde men plotseling een zwaren slag de brandweer werd gesignaleerd en vond het geheele huis verwoest. Da rarneu hingen uit de voegen, stukken ijzer waren op straat geslingerd, niets was lieel gebleven. In de kamer van het laboratorium, waar de proeven waren ge nomen, die de ontploffing Veroorzaakt hebben, vond men de zwart geworden ljjken van vier menseden, vreeseijjk ver minkt en uit elkaar gerukt, zoodat ze bij gedeelten in den ziekenwagen moesten gedragen worden. Men vond armen, vin gers, een gedeelte van het gelaat ver spreid, enz. Een nader onderzoek toonde aan, dat juist een maoninist een nieuwe macnino Uad opgezet, die het gas in de stalen cylinders zou persen. Da cylinder verdroeg de spanning niet, met het vreeseljjkgevoig dat zij ontplofte en de vier mensanen, dio aanwezig waren, doodde. Na de in den iaatsten tijd plaats gehad hebbende ontploffingen met acotyleenga», o. a. ook te Parya, schrijft een Berlijnsch ingenieur, mr. Öcuülke, directeur van de Internationale Yeriiohiing mpy. vandaar aan de Frankf Zeit. het voigende. Acety- leengas is gevaarlijk ais het onder druk staat. Reeds bij een druk van 2 atmosvee- ren is liet ontplofbaar en die ontplofbaar heid neemt in geiyke verhouding toe met een hoogere druk, die by 120 atmesfseren haar maximum bereikt. By lagen druk, b. v, 1 atmosfeer, is de outviambaarlieid van het gas volkomen oumogciyk. Vandaar dat net een ougerymdaeid is om hel publiek acetyleen ouder iioogen druk af te willen leveren. Van den anderen kant zon het jammer zijn dat inan niet van dit ouder alle op zichten prachtige gas profiteerde omdat ongelukken door noogero drukken zijn voorgekomen. Het gevaar bij gewoon koienliohtgas bij vorming van knalgas is volkomen neizelfde als bij acetyleen. In 't eerste geval ontstaat knalgas wanneer 1 deel gas u gen 8 deelen luent bijeen zijn, in 't laatste zijn deze cijfers 1 en 12 respectievelijk. Door bijzon dere iuricniing der branders vooracutyiten kan dit gevaar nog verminderd worden. Zoodra acetyleen niet zuiver is, ruikt bet, daarentegen is uet reukeloos wanneer het volkomen zuiver is. De heer Souüike zegt ten slotie dat de omgekomen Georg Isaac geen vakman was. In de laatste Dankdag-proclamatie, als naar gewoonte door den president Tan de Amerik. Unie uitge- Taardigd, kw-iu Ook de volgendeziusueue voor: Hu laat ons door het middelaarschap van Hein, die ons geleerd heeft hoe te bidden, vei gering afsmeeken orer onze zonden en de voortdui ing van de gunste des hemels. Hierover is, voorai van doodsehe zijde, veelgeachreren geworden en ook Yele Protestantscbe pennen worden er door in beweging gebracht. De wet nu geeft den president de macht om zulk een dank en biddag at te zonderen, maar zjj schrjjft geenszins voor hoe het gedaan of ingekleed moei worden. Haar aanleii ing hiervan schrjjit nu de heer H. E. Dosker in de Hope liet volgende „Amerika is, dode zij dank, een Christennatie. De fuudemeuteu van ons volksleven werden geiegd in een diep Christeljjkeu geest en niemand vinde er fout mede, indien een Christelijk President van een Christelyalaud, in eene elücieele pieulamatie, zjjdelings heen wijst naar den Clitistus. Dat is niet seoturisch, maar eenvoudig breed Christelijk. Kan de Jood zich er aietiu vinden, welnu, de wereld is wijd euzjju pad kroukelt zich door alie wolken heen, hij zoeke elders het betore. Wij hebben dit woord van den President met belangstelling gelezen en er God voor gedank t." Ben bekend flesschentrekker. De rechtbank veroordeelde Uinsdug J. J. van Aggeleu, beklaagd van ttesscheutrekkeiij toi een gevangenisstraf voor den tijd van twee Jaar. Verdronken. Zaterdag eatmddag omstreeks vijf ure is het tjalkschip van don schipper Meijer van Amsterdam bij het inkomen inde buitenhaven te Dinteloord nabij de sluizen van Mark en Dmtel omgeslagen. Het schip was geladen met smkerbie ten voor de suikorfabaiek te oudeuboseh De Bchipper en knecht hebban zioh mot moeite gered maai de vrouw en de kinderen die in het vooronder waren zijn veidrouken. De lijken zijn opgovischt. Klein» botsing Maandagavond kwam de sneltrein van 6 uur uit Amsterdam naar Euk huizen bij het station Put uioreiid iu botsiugmot een goederentrein. Twee wagons werden vernield de trein had een uur vertraging doch alle» liep zonder persoonlijke ongelukken af. s Heeren Loo. By de beuatideluig van de begroeting van Waters iaat is door de Tweede Kamer de gov raagde subsidie voor het aanleggen vtiu een Mtcudam-weg van liet station Eruielo laags do snouting 's Heeren Loo naar zee to -g tsiaaii. Aan de Universitair te Berlijn studeerea op het oogenblik twua.l iu *1 ariin gepromoveerde artsen. Het is reed., maar voo'gekomen, dat Japanscho artsen voor hnnue verdoie ontwiitke litig te Berlijn kwamen. UnCh nu., aantal Wit» uooit zpo groot lor eere van hot leit, dat het dozyu Tol was. liet zioh het twaalftal landslieden in een groep photograleeren. Bij den brand in Ceoil Bhodas, buiten verblijf „Groote Schuur" nabij Kaapstad zijn vele kostbare voorwerpen, door den eigenaar uit Engeland medegebracht, veiioren gegaan .De brand schijnt builen ot tstaau te zijn eu bloeg spoedig over naar het initiiu boti.kto hak. Het huis vau den heer (Jeeil Khodes was oorspronkelijk een eenvoudig oude fioliandsohe plaats, die vroeger behoorde aan een voorouder van den heer Hofmoyr. De heer Rhodes liet het huis verhoogeu, er een nieuwen vleugel met een biljartzaal bijbouwen en het weelderig inriohton mot oude Hollandsobe meubelen, praohtige tapijten, oude prenten on sohilderijen, enz. Tot de curiosa (waarvan wel één menigte bij da kostbare voorwerpen zullen behoord hebben die verloren gingen) behoorden Lobengoela's geweer, met het wapen van de Zuid Afrikaansohe republiek, de zilveren olifant, gevonden in de «ach van Boeloewajo, en de voorwerpen die men onder da puinhoopen van Zirababwó ontdekte, als een houten kom metsnijwerk, een Romijnsohe munt eu gedeelten van een slavenketen. Het park van „Groote Schuur" stond open voor zulk een publiek als, men kon vertrouwen, dat geen vernielingen zou aanrichten De heor Rhodes had 2000 sleutels laten maken, en ze naar den burgemeester van Kaapstad gezonden, ter verdeeling onder de bolastingbetalenden. Schandelijk. Men melt uit Sohiedam aan de Telegraaf Iu een branderij alhier had Vrijdag do brandersknecht A. van Loenen het ongeluk, bij het waterstorten oen kit met heet water over het rechterbeen te krij gen, waardoor dit lichaamsdeel met vrij ernstige brandwonden werd bedekt en de man in 5 of 6 weken niet in staat zal zijn te werken. Zaterdag werd hom zjjn weekloon thuis gebracht onder inhouding van het loon van Zaterdag (den dag wan/op hij niet had kannen werken.) De gewonde is ongehuwd, doch in hoofdzaak de kostwinner van het gezin waartoe hij behoort, waarvan de va der gebrekkig en ongeschikt tot arbei den is. Onder den trein. Zondag avond is J, P. Cornelissen, wonende te Amersfoort, als conducteur den Iaatsten iokaaltrein van Amersfoort naar Utrecht vervoerende, even voor aankomst aan de hall» Groenekansche Dijk onder den trein geraakt met het ongelukkig gevolg, dat hem de beide beenon tot aan den romp werden afgereden. Mat denzelfden trein naar Utrecht doorgevoar.d, om daar naar 't Ziekenhuis te worden overgebracht, blies hij ep 't station te Utrecht reed» den Iaatsten adem uit. De ongelukkige was eerst 29 jaar, gehuwd, en vader van twee kinderen. Gevallen. Dinsdag namiddag had een bediende van het militair hospi taal te Delft het ongeluk to struikelen bij het afgaan van een trap. Het bleek later, dat hij tengevolge van den val een hersenschudding had gekregen, waaraan hij dienzelfden avond overleed. Bloedvergiftiging. De heer J. V. in Smaliingerland (Fr.) had een wond van geringe beteekenis aan den vinger. Door een onbekende oerzaak is bloedver giftiging ontstaan, zoodat de arm moest worden afgezet. Deonwilligesohntter Van der Veer te Middelburg heeft, na de door hem andergane straf weder twee maal (hot laatst Vrijdag) bevel ontvangen om de wapenen te komen afhalen. Ook nu heeft hij aan dit bevel geen gehoor gegeven. Onmiddellijk dood. Zaterdag morgen begaf zich de 32 jarige H. P. S. huisvrouw van A. H., wonende te Othene (gemeente Zaamalag) naar den molen aldaar om meel te halen, toen zij een verkeerd pad insloeg en door een der in beweging zynde wieken oven boven het rechteroog getroffen werd. Zij viol oogenblikkelijk dood neer. ir. pend van 's morgens 8 tot 's avonds niddag. nde, teekent zich Hoogaohtend, ÜJE DIRECTIE rijksveerdiénst. HolleTOGtslui», Overflakkee en Goedereede. WINTERDIENST aangevangen 1 October 1896. Van Stellendam naar Middelharnis «n HeUevoetelui» Tb. 6 Uur en n*. 1. uur, (gedurende Ootober en Maart 1.50 uur.) Tan Middelharni» naar HelleToetaluis 7.15 8.20, a 8,30, en nu. 2 uur (gedurend' Oe- V) Moovf TIM é*lnat*elijk Xtea joh. SoiUinclsdy k.. De 2e zitting van den Militieraad zal voor deze geineaote givj tuden worden te Dordreoht in eea der lokilen van de Uurger-avondsohool aan het Kromhout No. 144—146 op Dinsdag 12 Jaauari a.s. des voormiddaga te 10 ure. Door den Raad dezer gemeente is beslo ten, dat de jaarwedde, welke ia verbonden aan de betrekking van Waagmiester aan de door de gemeente op te richten weeg brug, zal bedragen 30% van dc zuivere ipbrengst der waaggelden, terwijl bij publicatie sollicitanten naar die betrekking zijn opgeroepen. Tot regent van het Burgerlijk Armbe stuur en Weeshuis alhier is herbenoemd do neer J. Vis Cz., terwijl als lid Tan de Plaa-selijke Schoolcommissie werd her benoemd de heer C. Groenendijk. De Burgemeester dezer gemeente heeft bekend gemaakt, dat de veiligheidswet op 1 januari 1897 in werking treedt, eq dat de modellen^bedoeld in de artt, 12,13 en 27 dier wet voor belanghebbenden ter gemeente Secretarie ter inzage liggen. MI<ikiciha.i*nig. Hedenavond werd liet woonnuis statude aan de Kaai alhier en bewoond (door J. O. Boon, ingezet door

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2