volstrekt geen gevolg is van de re volutionaire theorie der socialisten, en die nog volstrekt niet hun idealen nadert. Het is eenvoudig een handhaving van het recht, tot wezenlijk voor deel van de geheele natie. Gemengt Nieuws, Plaatselijk Nieuws. Êèechtzaken. arrondissèS^TS-beohtbank. VOLI4ËRËN DËRM3IUE O» Engelsche bladen wiêten dezer dagen te vermelden, dat men den opstand in het gebied der Geeharterde nu nlse voorgoed gedempt kon beaehouwen. We moeten het afwaohten. Het voornaamst - motief dat er voor pleiten zou is mis sohien nog wel, dat de gelederen der zwarten te zeer gedund zijn om weer te gaan rebelleeren. Maar het is nog de vraag, of ze dit zelve inzien en dan zit de haat tegen den Brit hun diep in het bloed. Overigens zijn do Engelschen niet spaarzaam met den lof, dien ze ziohzelven toekennen voor al het grootsche, dat ze in het land der Matabelen hebben tot stand gebracht. Niet lang geleden is weer een boek verschenen, waarvan de titel stoutweg luidtHoe wij Rhodesia hebben gemaakt. En veelbelovend geschrift, waarnaar men den inhoud beoordeelen kan De Engelsche majoor Leonard is er de auteur van en de Z.-AfrikaanBche bladen zijn vrij eenstemmig in hun opinie er over. Als verdienste van dit werk wordt aangevoerd, dat het „een eerlijk boek" is, geschreven door iemand, die er niet op uit was om een letterkundigen sensatie roman te schrijven, maar slechfs zijn eigen indrukken gaf, de indrukken van een „alledaagsch, doodgewoon, wel op gevoed Engelsch militair, in dienst van de Chartered Company." Of nu die indrukken op zich zelf nobel zijn, dht is iets anders. Volgens de Transvaalsohe bladen geven ze een getrouw beeld van de denkbeel den der „talrijke Engelsche avonturiers (in den besten zin van het woord), die Zuid-Afrika uitgekozen hebben als hot iooneel hunner bedrijven, als den akker voor hun nationale werkzaamheden. In iedere bladzijde straalt het gevoel van snperioteit door, dat bijna ieder ordinair Engelschman heeft, wanneer hij in aanraking komt met een medemensch van andere natie dan de Britsche. Tusachen de regels leest men de naieve verwondering, die bijna ieder gewoon Engelschman bevangt, wanneer hij be speurt dat iu Zuid-Afrika, behalve de onvermijdelijke inboorlingen, nog ean ander Eurepeesch ras zich staande houdt dat van de Britsche suprematie niets wii! weten, en met succes vasthoudt, dan den eigen godsdienst, de eigen bescha ving ja, dat zoo nu en dan zelfs de Britten een beetje op hun nummer zet. Onder de leus van de Kaapkolo nie verdedigbaar te maken tegen een bnitenlandschen vijand, is thans, zoo lezen we in de Transvaalsohe Volksstem een krijgscommissie (nog wel door da Koloniale Regeering te voorschijn geroe pen) bezig het land te bekijken. Sommige couranten weten reeds mede te deelen, dat plekken als Grahamsstad Cradoek en andere voorzien zullen worden van iforten. Haar die steden in het hartje van het land Jiggen en tegen een buitenlandsohen vijand verdediging behoeven, zal het publiek in de Kolonie, dat de forten betalen moet, allicht aan een binnen- landsohen vijand gaan denken en wordt de gevolgtrekking gewettigd, dat de Afrikaners thans verzocht zullen worden om forten te doen bouwen, welke tegen «diezelfde Afrikaners bestemd schijnen. Natuurlijk zou deze onderstelling onzinnig wezen, ware het niet dat de recente ervaring bewezen had, hoe een Eerste Minister der Afrikaner Kaapkolo- n.iet de hoofdaanlegger was van een samenzwering, die tegen de Afrikaners zelf gericht was, en hoe nog zeer onlangs de Spoor jvegmiaister der Kolonie verdaoht is geworden, door middel van een paar Jingo koerangen uiting te hebben gegeven aan de meest anti-Afrikaner gevoelens. "We verwaohten, daf de leiders der Afrikanerpartij in den nabnurstaat een oog in het zeil zullen houden en zullen letten op de wolven in schaapsvachten. UIT HET OOSTEN. Over den opstand der Drn§en wordt uit Beiroet geschreven, dat mannen, vrou wen,knapen en meisjes met ongeëvenaarde woede strijden. De geheele Hauran is thans in opstand, en het is reeds te voorzien dat, als bij vorige Drusen-oproeren, ook nu de Turken zullen moeten toegeven. De Porte verspilt haar krachten nutteloos wat zij in het gunstigste geval zou kunnen bereiken is de vele moeite en de talrijke offers niet waard. De troepen verkeeren in treurigen toestand. De Hauran heeft geen wegen en is arm aan water, alle beschikbare levensmiddelen hebben de Drusen medegenomen. Voor eenigen tijd kreeg elk soldaat per dag sleohts een handvol meel en een halve kruik water. Ten Laatste werd dit den mannen te eng en weigerden zij gehoorzaamheid. Toen de aanval werd gelast, verklaarden drie bataljons dat zij eerst eten wilden hebben. Maar eten was fit niet en de mannen ble ven bij hun besluit om niet te veohten er bleef toen niets anders over dan hen naar Damaskus terug te zenden. De eigenlijke Turksche quaestie schijnt zich overigens weer hoe langer hoe verder van het stadium harer oplossing te verwij deren. In tegenstelling met watvanEngel- sohe ztjde verzekerd wordt, dat de mogend heden het in hoofdzaak met elkaar eens zijn, komen de duidelijke sporen van zelfzucht meer en meer aan het licht en slechts voor zoover geen eigenbelang wordt bedreigd, kan er van samenwerking sprake zijn. Rusland bijv. ia niet bereid op Frankrijke voorstellen tet regeling van Turkije'» financieele moeilijkheden in te gaan, omdat Turkije daardoor zou gesteld worden onder de voogdij van Europa, terwijl het juist altijd er naar gestreefd heeft, zelf baas te zijn in Konstantinopel maar het gaat weer, zoo het heet, met Frankrijk mede, waar dit de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen op het tapijt brengt. De Petersburgsche Wiedomosti, die rechtstreeks in betrekking staat met het Russische ministerie van buitenl. zaken bevatte eenige dagen geleden te dezen opzichte een artikel, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. „De belangen van alle mogendheden, zoo schreef het blad, komen samen in het Nijldal. En zij moeten tot het besluit komen, dat de Soedanexpe- ditie, die bestemd is de maoht van Enge land in Egypte te bevestigen, een bedrei ging dier belangen is. Om het gevaar voor algemeene verwikkelingen te ontgaan is het noodig duidelijk de vraag te stellen, welk karakter de bezetting van het Nijldal draagt, en van Engeland de formeele belof te te verlangen, dat het Egypte zal ontrui men en voor die ontruiming waarborgen geven zal." Openhartiger kan het wel niet en de Engelsohe regeeringspers, die steeds beweerd heeft dat Engoland zich elke opoffering wil getroosten, kan voorshands weinig doen dan Rusland slechts verwijten dat het alleen zijn eigen belang beoogt, door van den Sultan de openstelling der Dardanellen alléén voor de Russische oorlogsvloot te eischen. Maar dat is hier dan de quaestie van pot enketal. Engeland heeft zoovele jaren niet anders gedaan dan op stuitendegoistische wijs, alleen voor zichzelf zorgen, met minachting van ande ren belangen. Intusschen begrijgt men, dat bij dit alles van toenadering zeker weinig sprake kan zijn. Op de SPIiilippffnen gaat het al net als op Cubade opstandelingen worden telkens verslagen en tooh blijft de toestand haohelijk. Het laatste bericht uit Manilla meldt: De Spaansche troepen hebben de op standelingen bij Morong verslagen en 70 hunner gedood. Het proces tegen de 60 voornaamste leiders van den opstand is geëindigd. Men verwacht ieder oogen- blik nieuwe inhechtenisnemingen. Dit nu luidt zoo kwaad niet; maar de Times geeft een voor de Spanjolen minder gunstige toelichting. De opstan delingen zijn, ja, in een paar gevechten van geen beteekenis geslagen, maar nu gaan zij hun versohansingen uitbreiden om het verder oprukken van de Spaansche troepen te beletten. En een telegram yan een Duitschen marineofficier bevelhebber van den kruiser Ancona dia voor Manilla ligt is nog leelgker: De toestand, heet het, is haehelijk. De Spaanjaarden bspalen zich tot de verdediging van Cavite en Manilla. Men Yan eiken dag een aanval verwachten. Er worufla maatregelen genomen om de Europeanen bu~:tön de stad te brengen. De centrale commissie voor de Arme niërs is te Konstantinopel bijeengekomen in het Engelsche gezantschapsgebouw, om te beraadslagen over middelen tot leniging van den nood der vervolgde Christenen. Er werd geconstateerd dat 40.000 kinderen tengevolge van de moorden hun ouders verloren hebben. Yele liefdadigheidsinstel lingen in Duitschland, Nederland en Zwitserland, zoo zegt het bericht, hebben zich bereid verklaard, die kinderen hulp te verleenen, en vertegenwoordigers van die instellingen zijn reeds te Konstantino pel aangekomen. De commissie berekent dat, 100,000 pond sterling noodig zal zjjn, om dsn nood in Klein Azië te verlichten. Zelf de dupe. Te; Rilland Bath staakte Donderdagavond de lantaarnopsteker zijn werk zoodat het dorp in dikke duisternis gthuid was. De genoemde funotionaris maakte aanspraak op ruimer betaling, omdat er tweo lantarens bij geplaast waren. Zijn verzoek om verhooging van zijn jaargeld was door het gemeentebestuur niet ingewilligd. Ongelakkig geraakte een raadslid door de duisternis misleid in de sloot aan den ingang van het dorp, en werd met moeite er uit gehaald. Eon millioenenproces is in Engeland aanhangig gemaakt. Het loopt over den eigendom van uitgestrekte goederen in "Wales, die elk jaar ongeveer 300,000 p. st. of 3Vj millioen gulden opbrengen. Yele jaren reeds is het onzeker, wie op die goederen recht heeft, zoodat de pachters hun penningen in de consigna tiekas (kanselarij) hebben gestort, waar die tot een groot bedrag zijn gestegen. Thans laat een mijnwerker zijn rechten op die bezittingen geldon. Onder den trein. De hulpremmer G-. der H. IJ. S. M. werd Zondagavond op het station semplaoement door een van Zutphou komenden goederentrein overreden en terstond gedood Hot ongeval moet aan eigen an voorzichtigheid geweten worden. Hoewel gewaarschuwd wilde hij tooh nog voor den naderenden trein de rails overloopen waarbij hij zeker door de gladheid moot gevallen zijn. De man laat vrouw en 4 kinderen achter. Een brutale familie. Dezer dagen was dooi de mareohaussee gewaarschuwd tegen zekere familie Bistere; bestaande uit man, vrouw, entwee kinderen, een zoon en eene dochter die kort gele den uitErankrijk naar Nederland waren gekomen, en er hun werk van maakte» bij winkeliers gul dens van 1863 tegen andere in ruil te vragen, om daarvan broohes to maken, maar dan tegelijkertijd geld trachten te ontvreemden als do winkeliers hun lade doorzochten. Zaterdagmorgen trachtte de familie te Rotterdam haar slag te slaan. Bjj een winkelier op de Lcuvo haven ging de dochter «aar binnen en kooht een fiesch wijn, om daarna met het verzoek voor den dag te komen, of do winkelier geen guldens van het jaar I8S3 voorhanden had, om daarvan een broohe te laten maken. Aan haar verzoek werd gehoor gegeven en men ging aan het zoeken onder de voorhanden guldens, met het gevolg, dat toen de familie weg was, eon guidon of vijfvermist werden. Spoedig daarna had de familie alweder een ander op het oog, dooh voordat er meer slachtof fers konden worden gemaakt,zat de politie haar op de hielen en werd de dochter naar het politiebureau gebracht. Het hoogste schrijvershonorarium dat wel ooit betaald gzal worden, ba- draagt od ge veer 2 millioen roebels (oa. 3 millioen 600,000 gulden). Maar die som kan earst in het jaar 1925 geinoasseerd worden. Dit is op de volgende wijze t« verklaren in 1883 stortte zekere Aranleyeff bij de Rijksbank te Petersburg 50,000 roebels, welk bedrag tot 1925 door interest op interest moest toenemen en dan als premie aan dien schrijver moest worden uitbetaald, die de beste geschiedenis der regeering van Alexander I zou hebben geschreven. De prijsrechters bij dezen wedstrijd moeten gekozen worden uit d# ledon der academie van St. Petersburg. Mon hoopt het grondkapitaal tegen genoemden tijd tot 2 millioou roebels vermeerderd te zien (waarvoor het dan echter tegen 5 procent moet worden uitgezet), en dan zal het verdeeld worden 3/4 voorden schrijver en Y4 dat ten koste gelegd moet worden aan de uitgave van het werk. De heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud Gouverneur van Suriname hoopt 17 December in de gehoorzaal der Theol. School te Kampen op te treden, om te spreken over Suriname. De opbrengst der toegangsgelden zal strekkon ten voordeele der „hulpkas" van het Chr. Onderwijs aldaar. EEN ERNSTIG ONGEYAL. Het St. Nicolaasfeest heeft te Utreoht een treurig ongeval veroorzaakt. De heer S. A. Bosman, winkelier in manufacturen enz., Choorstraat hoek Maartensburg, had het eigenaardige idee opgevat 's avonds, omstreeks 6 uur, eene gratis uitdeeling van gebak te houden onder kinderen van onvermogende ouders. Reeds lang vóór den bepaalden tijd was de Maartensburg en bare omgeving stampvol met kinderen en groote mensehen. Toen eindelijk het oogenblik der uitdeeling aanbrak, was het gedrang in de nabijheid van het huis van den heer Bosman zóó groot, dat een der balies, welke zioh bevinden langs de gracht bij de Yischmarkt, bezweek, met het treurig gevolg dat een twaalftal kleinen te water geraakteu. De catastrophe was vreeselijk en had niet onmiddellijk de politie deeltreffende maatregelen genomen, dan had het ongeval zeker een ernstiger verloop gehad, daar op het gegil der kleinen en van do omstan ders het gedrang naar de grachtzgde in diermate toenam, dat ook de andere balie's hadden moeten bezwijken en dan aantal te water geraakten legio zou zijn geweestdoc!l de Politic trad di™ct handelend op en wist aC .menschenmenigte terug te drijven. Gelukkig had een der eigenaren van de zich aldaar bevindende visohkaren deze bijtijds losgemaakt, daar hij, bij het zien der groote menschenmassa vóór dat de uitdeeling aanving, reeds had verwacht dat er enkelen in het water zouden gera ken. Met behulp van die visohkaar werd het reddingswerk aanmerkelijk vergemak kelijkt en konden de kleine drenkelingen spoedig op het droge worden gebracht. Do heer Boaman, die gemeend had velen klei nen een aangename versnapering te verschaffen, schrikte dermate door het ongeval, dat hij ongesteld werd. Yoor zoover bekend is, zijn geen men- schenlevens bij dit ongeval te betreuren, hetgeen zeer te verwonderen is wanneer men in aanmerking neemt dat het reddingswerk door den avond zeer bemoei lijkt werd. (§§Der politie komt een woord van lof toe voor haar krachtig optreden. Verkiezing ^weddenschappen. Do groote verkiezingsstrijd tusschen Mo. Kinlay en Bryan raakt langzamerhand weer in het vergeetboek, hoewel telkens nog d« grappigste staaltjes ter oore komen van de gevolgen, die de verkiezingaharts- tooht voor de aar-hangers van den verslagen oandidaat Bryan heeft. Zoo is een der aanhangers van Bryan, na diens nederlaag, genoodzaakt geweest eenportie kraaten- bouten te verorberen. Een inwoner van New-York moet een maand lang de schoenen van zijn buurman poetsen. Weer anderen moeten geduren de zekeren tijd de trappen vsh hun woning aohterwaarts opklimmen. Te New-York boette een democraat zijn vertrouwen in Bryans overwinning door tien minuten on dor den straal van een braudslang te blijven staan. Een kleermaker liep een week lang blootshoofds door do straten. In een andera stad moot «on kolen handelaar drie republikeinen de» gohoolen winter kasteloos van brandstof voorzien. Te Loxington moest een der voornaamste politici van de stad een aardnoofje «var batgahaele marktplein voortrollen. Hmdor den loopen ton gevolge van weddenschappen zonder baard of snor, of hobbon or de helft van laten afschoren. Een predikant is zelfs genoodzaakt geweest, met binnenste-buiten gekeerd ambtsgewaad zijn proefpreek te houden. Toen do ouderlingen yan zijn weddenschap hoorden, stolden zo hom in de gelegenheid, zijn woord te honden, want eoht Amerikaansch „aon verkiezingsweddensohap", meenden zij, „moest gehouden worden 1" Een bekend politicus won, dank zij hot succes van zijn oandidaat, 10 hoeden, 15 stel kleeren en 2 winterjassen. In Red Valley legde een jonge farmer de belofte aan zijn buurman af, dat hij hem zonder loon als knecht zou dienen tot weer een republiokeinsche president in het Witte Huis kwam. Daar Mc. Kinley won, kroeg hij d« dochter van zijn buurman tot vrouw. Generaal Madison Drake uit Elizaboth mag zijn haar niet laten knippen tot Bryan werkelijk dan presidentszetol ingenomen heeft.' Middelharsis 7 December. In een gehouden raadsvergadering alhier is tot onderwijzer benoemd C. Snyder, dia voor eenigen tijd reeds als tijdelijke onderwijzer is benoemd. 9 Deo. Door het verkeerd sturen oener wagen, beladen met 22 Hectoliters juin door C. v. Eek alhier, liep die beladen wagen in de veile kaai met water zoodat al de juin door de kaai dreef en de wagen ook nog al beschadigd werd ook hij zelf bekwam daarbij een nat pak. Een rijk ingezetene dezer gemeente verblijdde een zijner arme familieleden deze week op een zeer aangename wijze. Hij verraste hem n.l. door de tijding dat hij niet meer behoefde te werken en dat voortaan door hem voor een vast weekgeld zoude gezorgd worden met tweestel nieuwe kleederen ieder jaar. Dat deze, reeds op jaren gekomen, man dankbaar die erfenis aanvaardde zal zeker niet behoeven te worden gezegd. Even dankbaar ook werd het St. Ni- colaas aanvaard door de kleinen van de bewaarschool. Dezelfde milde gever had gezorgd dat ieder kind totzelfs hen, die door welke redenen ook, niet aan wazig waren, ruim getracteerd werden op speculaas enz. Groote blijdschap was onder de kleintjes Dirksland, 9 Deo. In de buitenhaven dezer gemeente is Vrijdagnacht jl. ge zonken het schip van schipper Th. van Eokeren van Lobith, groot 150 iaat, bestemd tot het laden van suikerpeën, Gelukkig ia de vaart niet belemmerd. Nader verneemt men dat het schip by het afloopen van het water op eene paal is blijven zitten en daardoor een lek heeft bekomen. Het sehip is leeggepompt en zal ter reparatie naar Dordrecht worden vervoerd. Door milde gaven daartoe in staat gesteld, werden de kinderen van de Openbare Bewaarschool weder dit jaar flink onthaald op speculaas enz. Nieuwe Tonge. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier is tot Ouder ling herbenoemd, a. v. d. Boogert en tot diaken benoemd C. v. Zielst in de plaats van M, v. d. Berge welke zich die benoe ming hebben laten welgevallen. Yan deze gemeente zullen 5 van de 21 lotelingen moeten opkomen, namelijk Johannes Herman Hemmink, Cornelia Yroegiiideweij, Willem Drooger, Jan de Gast en Willem Kievit. Herkingon. Op de fairbank alhier werden die jaar gewogen 6,659,865 K.G. Suikerpeen, terwijl er vermoedelijk 400,000 K.G. gehalte peen zijn geleverd welke niet werden gewogen. Op de fairbank zijn gewogen in 1893, 2,575,473 K.G, 1894, 3,050,600 1895, 3,452,486 70,000 Gehalte. 1896, 6,659.865 400,000 Kamer van Strafzaken Zittjng van Dinsdag 1 December. Wederspannigkeid. II. F. een 26 jarige arbeider uit Oolt- genaplaat, die voor de beeren verscheen nam in den nacht van 3 op 4 Oololjer jl. de vrijheid, aldaar de openbare order en rust te verstoren. De veldwachter Maarten Metaal greep den besohonkene aan om hem van den openbaren weg te verwijderen, dooh hiertegen verzette zich de overigens als een doodkalm mensch bekend staande arbeider met geweld, door tegen te rukken en te trekken. De eisek luidde: 14 dagen gevangenis straf. Beleediging. C. Y. 24 jaar, huisvrouw van J. Van j^., zonder beroep te Soramelsdijk, tegen wie verstek werd verleend, had den 31 sten Juli jl. vrouw Westdijk op den dorps weg aldaar opzettelijk eeuige beleedigende woorden toegevoegd. Waarom deze scheld party had plaats gehad kon geen der getuigen opgeven, 't Scheen dus een soort Sominelsdijksche liefhebberij te zjjn ge weest. Eisch f 5 boete, subs, 3 dagen hechte nis. Zilting van Dinsdag 8 December. H. P., 26 jaar arbeider, te Ooltgensplaat, wegens wederspannigheid tot 14 dagen gevangenisstraf. C. Y., 24 jaar, huisvrouw van J. v. N., zonder beroep, te Sommelsdijk, wegens eenvoudige beleediging, tot t 3 boete subs. 3 d. hechtenis. Yervolgens kwam aan de orde Stad aan 't HaringvlieUchi woelingen. In hot eenzame stedeke aan 't Haring vliet gist het ouder de bevolking. Wat de oorzaak dier gisting is? We weten'toog niet precies, maar een zaakje dat kort geleden voor deze rechtbank diende, steldo ons in staat, een heel klein tipje van den sluier op te lichten, en te vernemen, dat er twee partijtjes te Stad aan't Ha ringvliet zijn, de een vóór den ander tegen den burgemeester. De zaak, die thans aan het oordeel der heeren onder worpen werd, scheen met de Stad aan 't Haringvlietsche „topic of the day" in rechtstreeks verband te staan. Achter de zondaarsbalustrade in Thomis'tempel ver schenen S. B., 49 jaar, landbouwer, J. B. 46 jaar, huivrouw van 8. B., zonder be roep, K. B., 19 jaar, costuumnaaister, terwijl D. B., 25 jaar, schippersknecht, die ook verschijnen moest eenvoudig wegbleef. Al deze bewoners van het gistende stadje zouden in den avond van 5 September jl. op de Kade den nachtwaker Maarten Borgdorff hebben uitgemaakt voor „smeerlap, ploert en schoft!" Deze ontzettende dingen zouden zij hebben uitgehaald, want als wij het drietal daar rechts voor ons gelooven, is er heelemaal niets gebeurd in den avond van 5 September omitreeksMl nur op de Kade te Stad aan 't Haringvliet. De le bekl. had wel gezegd, dat de verbalisant „een niks", een „lor" en een „opvreter* was, maar daartoe aehtte hij zich min of meer gerechtigd, want, zeide hij, „mijn vader is wethouder, en die weet er niks van, dat ie (verbalisant) nachtwaker is. De beide overige beklaagden hadden niets, absoluut niets gedaan, hoewel de nachtwaker in quaestie, wiens nachtwa kerschap door de Haringvlieters niet schijnt te worden erkend, partinent volhield, dat alle vier de delinquenten hem te zamen hadden uitgescheiden. Na het verhoor van een zestal getuigen requireerde het O. M. tegen elk der beklaagden een geldboete van t 8 of zes dagen brommen. Daarna nog eens Stad aan 'f Haringvliet. Meer en meer begint het te blijken, uit welken hoek en in welke riohting de Stad- aan-'t- Haringv lietsohe oppositie-storm-in een-glas-water waait. Thans verscheen voor den strafreohter J. Yan den G. 51 jaar beurtschipper te Stad-aan-'tHaringvliet. Den 18en Sep tember jl. zou hij aldaar op den openbaren wegdenburgemeeater dier gemeente, mr. Cornelia Van Mens, die als hoofd der gemeentepolitie ter handharing van de orde en veiligheid surreilleerende was, opzettelijk beleedigend hebben toegevoegd de woorden: „als je maar eens naar de sognac stonk, dan zou ik je wel anders krijgen je hebt me vroeger laten calan- geeren toen je me groette en daaruit blijkt dat je een valsche bliksem bent, dat heb jij gedaan Beklaagde erkende in hoofdzaak het ten laste gelegde, doch beweerde, dat de aanleidende oorzaak niemand anders was, dan de burgemeester zelf, die in abnormalen, althans opgewonden toestand verkeerde. De een zeide van den burge meester: „hij is dronken", de ander ver klaarde hem voor krankzinnig. President mr. Yan Tienhoven legd9 beklaagde onmiddelijk het zwijgen op en verklaarde verontwaardigd dat dit niet de manier was, om over den burgemeester te spreken, Het bleek, dat deze onverkwikkelijkhe den het direct of indireot gevolg waren van 's burgemeesters optreden bij gelegen heid dat op de Kade de orde word verstoord. Terwijl het hoofd der gemeente een bietenvervoerdor opmerkzaam maakte op het feit, dat hij aan de verboden zijde van den straatweg reed, mengde beklaagde zich in het daarop gevolgd dispuut, waar bij de bovenomschreven uitdrukkingen werden gebezigd. Het O. M, noemde dsze belediging verregaand brutaal en aehtte het wensohe- lijk, dat met het oog op de toestanden te Stad aan !t Haringvliet geen geldboete aan beklaagde zou worden opgelegd, maar aeq gevangenisstraf. De eisch luidde 5 dagen. ilsirffeSiJHe Stand. gommelsdijk. GeboreD. Leo.iardus, z. v. Quirinus Buijs en Wilhelmina Catharina Adriaensen. Overleden. Tweelevenloosaangegeven kinderen van Willam Blok en Sijtje Krjjger. Süddeïliarnls, 26 November 2 December. Geboren: Arendje, d van Pioter Krijger en Kommertje Van Groningen. Geertruida, d. van Bastiasn Driese en Meusje Witvliet. Ondertrouwd: Marinus Broeman, 65 j. en Neeljo Raap, 59 j. Overleden: Elizabeth Klaassen, 54 j. Cornelia Krijn Van Loon, 7 m. Stad aft Haringvliet 1 December. Geboren: Marinus, z. van Adrianua Braber en Anna llariti Gouinsre, SSen üioiiniicl. 2 Depembee. Overleden Cornelia Wolfert, jm. 6 d. z. vap D. Wolfert on A. Donkersloot. Oude Tonge, 8 Dee. Geboren. Arie z. v. Thomas Verhei) en van Wilhelmina Kik. Anna Catharina Maria doohter Bote naar q wn BRT en mi f9,-. *LA a f7,-I f fi,50 KA» f5,50 AJlfl kleine aai; Geldei fO.-. Jammi f 1,25 AM.' prjjz« ïriJ Fri« Z«ei Zeei Flal Gel. Gel Frn IJp IJ, Anl Aan D zooa II aan te k Ion teer le q 2» Ie le le p. ext. I Ördi 1 Erin: ie q 2e q Zeeu Zeeu Fran Duit Inlafl BC van in del de ni Marl en ii I pers gen o Lil R«; r< teren Yyg»s}'0^

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2