FEU ILLETON, Duur gekocht. f*lua tselijk Nieuws. Middelharuis. Morgen (Vrijdag) zal alhier naar jaarlijksche gewoonte alle stralen worden geschuurd. Goedereede, 23 Nov. Zaterdagnacht werd onze rustige gemeente in rep en roer gebracht. "VVat toch was het geval Goes. Het blijkt nu, dat we niet zonder grond vermoedden dat er in onze a.-r. kiesvereeuiging, „Yoor Nederland en Oranje" te Goes iets broedde. Rechtzaken. O^cïeël g-cileeite. Sommelsdijk. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente maken bekend, dat de ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij do militie te worden toegelaten, zich hiertoe ter Gemeente Secretarie kunnen aanmelden, voor of op den laatsten dezer maand. l$urgjeiyke Stand. Voor de betrekking ran havenmeester te Maassluis, hebben zioh 56 sollioitanten aange meld. Bij een bakker t# Haarlem vervoegde zioh een zeer net gekleed, jeugdig persoon, die opgaf Kareis te heeten en een heuglijke tijding voor den bakker te hebben. Deze tooh had volgens K. op een Wittekruislot f 1000 gewonnen en zou die op 15 Deoember uitbetaald krijgen, als hij thans de quitantie van f 750 betaalde, die door den jongen man werd aangeboden. "Werkelijk had de bakker een "Wittekruislet in zijn bezit, zoodat de (mogelijkheid van het ■wionen van een prijs bestond. Dooh de man koopt niet alleen premieloten, hij leest ook cou ranten, en daar hij hierin wel eens waarsohu- wingen had gelezen tegen net gekleeds opliohters, betaalde hij niet, maar heette den vriendelijken bezoeker over een uur terug te komen. Bij informatie bij een bankier bleek spoedig dat op het lot geen prijs wa» gevallen, waarom maatregelen werden getroffen om den quitantie- man onschadelijk te maken. Maar deze scheen lont geroken te hebben, althans hy is niet terug gekomen Volgens den bakker had hij nog tal van quitanties bij zich. Vermoed wordt dat het een gewezen bediende is van den Amsterdamsohen lotendibitant, waar de bakker het lot heeft gekocht. Mc. Kinley als krijgsman. De nieuwe president der Vereenigde Staten van Koord Amerika heeft den rang van majoor. Hoe hij dien rang heeft verworvon, verhaalt een blad van Philadelphia. Toen de burgeroorlog van 1861 begon, was Mo. Kinley 18 jaar oud en onderwijzer in eene dorpsschool. Hij nam dienst in het leger der Noordelijken en behaalde na tien maanden de sergeantatrepen. In Sept. 1862 werd hij tweede, in het begin van 1863 eerste luitenant en in 1864 kapitein. Van Deo. 1864 tot het eind van den oorlog diende hij bij den staf. "Wegens zijn moedig gedrag in den slag bij Cedar Creek werd hij op voordraobt van generaal Sheri dan tot majoor bevorderd. Toen hij in Juli 1865 werd afgedankt, op 22 jarigen leeftijd, had hij 30 veldslagen en schermutselingen meegema ikt en stond hoog aangeschreven bij de verschillende generaals onder wie hij gediend had. Hij heeft den majoorsrang dus niet enkel verkregen, maar ook verdiend. Een ernstig spoorwegongeluk heeft tussohen Luik en Brussel plaats gehad. De passagierstrein van Keulen passeerde met volle vaart Tienen, toon op twee honderd meters afstand van het volgende station da reizigers opgeschrikt werden door een hevige sohok en het plotseling stilstaan van den trein. De trein was op een stilstaanden wagen geloopen die als het ware geheel in de ooomotief gedrongen is en totaal vernietigd ward. Het blijkt dat men aan het raagoeren was van wagens met suikerbieten geladen, en dat wel over de hoofdlijn zonder die op „onveilig" te zetten. De maohinist heeft het bewijs geleverd dat de afsluitsignalen van het station Cumptiok op veilig stonden. Wat nog verder een sleohten indruk maakt omtrent het spoorwegbeheer is dat het ongeluk om 5.19 gebeurde en eerst om 7 uur konden de reizigers naar huis seinen. De trein is met twee en een half uur vertraging te Brussel aangekomen. Bij gelegenheid van de verkiezing tot lid van den gemeenteraad van den Helder, werd een rijmpje gezonden dat we hier laten volgen en jdat als bewjjs kan dienen voor het feit, dat ook op kleine plaatsen politieke luidjes te vinden zijn. UIT BOLNES, SIJ RIDDERKERK. De Standaard bracht ons 't blijde nieuws, Dat Staalman werd verkoren, Ora straks als raadslid in zijn stad Zjjn stemme te doen hooren. Beproefd als Tweede Kamerlid, In kranige betoogen, Hoort juist den Helder zulk een man Zjjn naam nog te verhoogen. De Burgerij stond op haar post, Die 's mans beginsel minde, Goddank! Zij toonde metterdaad, Zich zjjne gelijk gezinde. (In beginsel). We wenschen uit ons volle hart, Met Holder's flinke keuze, Aan Staalman uit Bolnes geluk, Den man ook onzer keuze. Wie Extra Tijding met ons leest, Moet zich beslist verblijden, Ondanks den val die Dito deed, Dien zij had te bestrijden. God zeeg'ne Staalman in zijn werk, Dat hem thans staat te wachten, Zoolang als Raadslid zijne stad, Zal vergen zijne krachten, Mot Neêrlands volk zij ons gebed, Dat God hem lang moog' sparen. En al» de tolk van recht en plicht Nog dikwjjls doe verjaren. Bolnes, 22 Oct. 1896. Yelo lezers van „Extra Tjjding". 't Was zomer. Alles stond in bloei. De korenvelden achter de hofstee „'t Kraaiennest" beloofden boer Reelofsen een voordeeligen oogst, 't Was alsof over de boomen in den boomgaard een wit laken gespreid was, zoodat ook de appel en perenteelt uitzicht gaf op een goeden zomer voor den boer ran de hofsteé. Nu, hij zag dat zelf ook wel, en was er danig mee in zijn schik, want als 't op verdienen aankwam, dan was boer Roe- lofsen lang niet de laatste. Alevel, een minder yoordeslige oogst zou hem zoo'n knak niet gegeven hebben, want boer Roelofsen „zat er warmpjes in," zooals hij zelf zei, en waarop hij zich niet wei nig liet voorstaan. In 't dorp mocht men hem wel niet gaarne, omdat hij, ja, hoe zal 'k zeggen, zoo weinig voor een even- mensch over had. Hij hield zijn dubbel tjes graag zelf in den zak. Hij had ze verdiend, en hij moest ze uitgeven ook," zeide hij dikwijls als er om hulp werd gevraagd. Hij was kerkvoogd en lid van den Gemeenteraad en als zoodanig koesterde men meer vrees dan wel achting voor Roelofsen. De armen hadden weinig meer van hem te verwachten dan een berisping, wanneer hij ze Zondags niet in de kerk had gezien. Yerder bemoeide hij zioh niet met hen. Daar stond Roelofsen op den deel en keek zijn erf eens rondhij had de duimen aan zijn handen in de armsgaten van zijn vest gestoken en keek met innige voldaanheid nu eens hierheen, dan daarheen, waarbij soms wel eens gedaohten bij hem opkwamen, als bij N»nr men verneemt zullen de nieuwe geweren met het oog op het nog niet gereed zijn van de patronen eerst in het begin van liet volgend jaar worden uitgereikt en wel aan het korps mariniers. Aan de verschillende (oorlogsbodems zullen zij later worden verstrekt. Een advooaat te Neurenberg wordt bedreigd met een prooes der gezamenlijke koffiebuiGbe- dienden uit die stad, omdat hij zioh in een pleidooi voor een van omkooping beschuldigden ambte naar de woorden lmd laten ontyallon „Is er een enkele kellner die de gaston nooit bedrogon heeft Hoe gevaarlijk het is, als vrouwen gpeldon of naalden in haar japonnen stoken, bleek weder Dinsdag te Londen. Óp straat viel een 35 jarige vrouw plotseling neder. In het hospitaal gebracht, stierf zij een paar uur daarna. Bij onderzoek bleek, dat een naald de linkerborst had doorboord en eon inwendige bloedstorting veroorzaakt. De verklaring van hot zonderlinge feit, dat er na den dood van koning Willem III nog voortdurend nieuwe muntbiljetten van f50 met zijn portret worden uitgegeven, moot deze zijn dat de teekening van de muntbiljetten, vastge steld bij kon. besluit, in het Staatsblad moet worden opgenomen en men 't tot dusver niet uoodig achtte, de moeite en kosten te maken van eene nieuwe gravure. Ten einde de Belgisohe kooplieden in de gelegenheid te stellen, te Utrecht hun vee te koopen en neg diezelfde week naar België te kunnen uitvoeren, stelt de Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Veestallen en Veetransporten hare terreinen te Utrecht, aan den Leidsohen "Weg, tegenover de Veelading van het Centraalstation, voorloopig eiken Donderdag beschikbaar tot bot houden van een Veemarkt. Deze dag is ook dadrom zoo geschikt, omdat het nietverkochte vee dos Vrijdags te Zwolle, of des Zaterdags op het Vreeburg te Utreoht, kan worden gomarkt, terwijl tevens do Israëlieti- sche marktbs zoekers des Donderdags een meer werkzaam aandeel aan don Veehandel kunnen nemen. Uitgebreide stallen, een hotel en café, benevens een veewaag, zijn ten dienste van HH. Veekoopers Het marktgeld bedraagt de helft van het Gtemeontetarief, dat voor de Zaterdagscho Voe- markt wordt geheven. In hot jaar 1864, op eon konden vaston- avondnaolit, vond men te Londen den koopman Martin Diotze dood op straat. Het was steeds zijn plan geweest, een gemaskerd bal te bezoe ken of hij was er vandaan gekomen, want hij droeg het costuum van een Schotechen boer, toen men hem vond. De dokter (constateerde, dat de dood moest zijn veroorzaakt door een kogel dia in hot hart gedrongen was, en het wapen moest in do onmtddelijko nabijheid van hot slaohtoffer afgeschoten zijn. Zonder twijfel had men met een moord to doen. Het door do autoriteiten ingesteld onderzoek gaf echter geon resultaat; het gehoim werd niet opgelost. Tegen het eindo der vorige maand stiorf in een optrekje aan den Zuiderspoorweg bij Weenen de gade van een grondeigenaar Emil von Gt., in den ouderdom van 64 jaren. Ka haar afsterven vermaakte de weduwnaar een deel harer nalatensohap, en daaronder bevond zich ook een oude, wormstekige handschoenendoos, in welks deksel oen pastelbeeld was ingelegd. Dit word, daar deze doos t®oh niet meor gebruikt word, uit de omlijsting verwijderd en daaronder ontdekte mon oen verkleurden brief. Hij bracht eene ontzettende onthulling Ka dertig jaren werd do sluier van het geheim opgeheven De broeder der vrouw was de moordenaarHij bokondo zijn sohuld in den brief geheel. Hij was van Stuttgart naar Londen gekomen, om bij zijn zwager een betrekking te bekleeden. Beiden geraakten met elkander in onmin, on op een goeden dag gaf Dietze den jongen man in tegenwoordigheid zijner zustar een oorvijg. Dat was do aanleiding tot ,den moord. Een verdenking togen den werkelijken dader is nooit opgekomen. Gewetenswroegingen lieten hem eohter geen rust, en op zekeren dag verliet hij Lenden. Uit Hamburg adresseorde „hij (den thaus gevonden brief aan zijn zustor en bekende, met de beds om vergiffenis zijnor schuld. Sedert heeft men niets van hem gehoord de heer v. G. heeft nooit geweten, dat zijn vrouw een broeder bezeten heeft. Verkocht Door een koopman uit Amsterdam ia een antieke lichtkroon, han gende in de kerk dor Hervormde gemeente te Jutrijp (Fr.) gekocht voor de som van f 1000. koning Nebucadnezar toen hij van uit zjjn paleis op Babel neerzag „Is dit niet, het schoone Babel dat ik gebouwd heb?" De groote wachthond sprong te gen den baas op, doch werd met een sohop en een ruw„weghoud!" ver wijderd. Roelofsen mocht toch niet met zijn hond gelijkstaan, want „hij was Roelofsen," en bij deze gedachte zette hij de borst wat verder op, „en een hond is maar een hond!" „Yrouw!" riep Roelofsen naar binnen, „vrouw, breng me eens een stoel, en mijn pijp, en mijn tabakszak, o ja, en ook lucifers." Niet lang duurde het of een flinke, heldere boerin, naar gissing een 28 a 29 jaar oud, wat jonger als Roelofsen, trad naar buiten en bracht het verlangde. „Ben je al klaar mat je toebereidselen voor morgen, vrouw?" vroeg de baas. „Och, klaar!" was het antwoord, „zoo veel is er niet klaar te maken!" „Nou ja, ik kan het ook wol aan je overlaten, maar vrouw, we moesten, dankt me, wat meer brandewijn in huis halen, als met jou verjaardag, want toen was er lang niet genoeg! Je weet, buur man Kleuver lust er wel meer as een, en ik ben der neu ook geen tegenstander van! Hoewel, alles met mate! Alles met mate!" Vrouw Roelofsen zuchtte. „Die brandewijn, daar konden we best buiten, vind ik, we hebben nog van den laatsten keer een paar flesschen rooden wijn in huis, waar we het mee konden stellen „Welzeker," antwoordde Roelofsen, „welzeker, dat is nog minder soort dan die boer Wilkes bij het doopmaal van zijn jongste schonk, en wat is hij nou tegen ohs!" Boer Roelofsen legde op die twee persoonlijke voornaamwoorden zoo'n bizonderen nadruk, alsof daarin de kracht Nieuwe methode. Sommige oplichters passen tegenwoordig hier ter stede weer een nieuw stelsel toe. In dezen tijd, nu de dames 's middags de deur uitgaan voor de St. Nicolaas-inkoopen, posteeren zich scharenslijpers in straat oi op gracht. Zien zij mevrouw uitgaan, dan schellen zij een oogenblik later aan, en zeggen tot de dienstbode, die hun de deur opent„dat mevrouw en dan volgt een juiste beschrijving van mevrouw's wandeltoilet hem opgedragen heef? de messen te slijpen, of het meisje ze maar geven wil." Het dienstmeisje, dat door de juiste beschrijving van mevrouw's hoed en man tel meent dat de man besteld ia, geett de messen af en laat ze slijpen. Ze krijgt ze een oogenblik later geslepen terug, en dan wordt voor het werk een prijs gevraagd, zoo hoog, dat men er best nieuwe messen voor kan koopen. De man wordt lastig en het meisje betaalt. Als mevrouw thuis komt, bemerkt men dat er oplichterij is gepleegd. Sommelsdijk. Dinsdag 1 December a.s. is voor deze Provincie voorwaar een gewichtige dag. Immers vóór 25 jaar trad in dit gewest als Commissaris des Konings op, de Hoiog Edel Gestrenge heer Mr. C. Fook. In Nov. 1871 benoemd, aanvaardde hij den 1 Dee. van dat jaar zijne betrekking, welke hij gedurende die vijf- en twintig jaren met lust en ijver bekleedde. De belangrijke verbeteringen die door Z. H. E. G's. toedoen in het bestuur dezer Provincie zijn gebracht, de uitstekende manier waarop hij het bewind voerde, hebben er het hare toe bijgedragen, om deze Provincie in bloei te doen toenemen. Daarom kunnen wij niet nalaten, hem onze welgemeende gelukwenschen aan te bieden en te hopen dat hij nog vele jaren zijne moeilijke taak blijft waarnemen en deze Proviucio tot steun strekt. Zaterdag 28 dezer herdenkt de heer S. Bens den dag, waarop hij voor 25 jaren in functie trad als Onderwijzer, waarvan 19l/2 jaar aan de O. L. School dezer gemeente. Woensdag j.l. moest de landbouwer J. R. eene melkkoe doen slachten, tengevolge windzucht. In deze gemeente heeft zich alweer een geval van vlekziekte bij een varken voor gedaan. Het is te hopen, dat deze gevreesde ziekte niet meer zooveel slachtoflers zal eÏ8chen, als dezen zomer het geval geweest is. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de Openbare Lagere School is benoemd mej. M. E de Graaff alhier, die als zoodanig 1 December a. s. in functie zal treden. Maandag jl. is alhier in den ouderdom van ruim 86 jaren overleden G. Nieuw- land de laatste oud-strijder dezer gemeente. Het aantal te leveren mansehappen voor de Nationale militie lichting 1897 is voor deze gemeente bepaald op 11 personen, en zal ingeval er geen per soonlijke afkeuring plaats heeft, No. 19 het eerste vrije nummer zijn. Door een gezichtsbedrog misleid voer de Stoomboot „Middelharnis" jl. Maandag morgen in het Spui op de slikken, met het gevolg dat zij eerst te vier uur namiddag ongeveer vlot raakte en weer naar Middel harnis opstoomde. Oude Toage. 25 Nov. Het aandeel de zer Gemeente in de Lichting der Nationale i'"-l i 11 in ■'■-«!■ H in n van zijn heele redeneering moest liggeu, en in zijn oog was dat ook zoo. „Neeu vrouw, dat blijft afgesproken, brandewijn moet ge hebbenEn boer ♦Roelofsen klopte zijn pijp uit, ging op een bank voor het huis zitten en stopto een nieuwe pijp. Vrouw Roelofsen trad de woning weder binnen en zuchtte. Door de stille straten van het dorpje B. reed 20 jaar later op een kouden Decemberavond, de avond voor Kerstmis, het kleine koetsje van dokter Kamphuis. Bij het einde van het dorp werd de boschweg ingeslagen, nog een weinig rijdens, en ,de koets stond stil voor een kleine, armzalige hut, waarvan het nauw met stroo gedekte dak aan den regen en wind vrijen doortocht liet. D8 dokter stapte uit en stoote de halfvergane deur open. Een flauw kaarslicht straaldo naar buiten, en verloor zich in het duister van den avond. Het spaarzaam lichtgevende kaars vlammetje, dat door den wind heen en weder bewogen, nog minder licht geeft dan in andere omstandigheden het geval zou geweest zijn, verspreidt ternauwer nood lioht genoeg om in een hoek een bos stroo, en eenige vodden te ontdekken, waarop een uitgeteerde vrouwengedaante ligt uitgestrekt. Kent ge haar nog, lezer Neen, ge herkent vrouw Roelofsou niet, en 't is dan ook bijna niet tegelooven, dat de voorheen zoo bloeiende en flinke gestalte van de vrouw van 't „Kraaien nest" zóózeer veranderd zou zijn. En tooh is het zoo. 't Is vrouw Roe lofsen, en hij die daar aan tafel zit, is Roe lofsen, de vroegere eigenaar van 't „Kraaiennest". Hij slaapt en snorkt, Blaapt zoo vast, dat hij het stilhouden van de koets des dokters niet eens heeft bemerkt. Ook bij het binnentreden van den dokter ontwaakt hij niet. Deze laat militie van 1897 bedraagt 8. Nieuwe Tougo, 20 Nov. Aan de Universiteit te Utrecht, werd heden tot Semi-Arts bevorderd de heer M. J. de Wilde, med. docter. Dirbsland. Door stemgerecht hebbende lidmaten der Ned Herv. Kerk alhier is tot Kerkvoogd herkozen de heer Jobs. Roodzand, en gekozen de heer C. v. Es, en tot Notabelen herkozen de heeren A. van Oversteeg, H. Vemper, en gekozen de heer H. v. Oostenbrugge. J. Kleinman de oudste ingezetene dozer gemeente is deze week op 96-jarigo leeftijd overleden. Onzen Dooier sedert eenigejareu alhier gevestigd gaat van hier. Het mindere publiek wijt deze verhui zing, naar men zegt, alleen aan de meer gegoeden die hem het leven hier bitter zouden maken. Het gevolg daarvan zoude dan de uiting wezen van de woede waarmede zij j 1. Zaterdagnacht bij verschillende ingezetenen do ruiten verbrijzelden. Een naar schatting 300 tal peiBonen was op de been en bet is nog wonder dat het plegen dar baldadigheden bij enkelen is gobleven. 7an alle kanten is politie gerequireerd, doch thans is alles rustig. Dat dit zoo blij ve moge Tot zoover onzen verslaggever. Do N. E. Ct. van 21 Nov. zegt er van Ernstige ongeregeldheden vielen heden avond tot 1 uur in onze gemeente voor. In de heerenhuizen van M. Lodder, T. Lodder, D. Breen, A. Breen, D. Booger- maü, de wed. D. Goekoop, F. C. Goekoop en P. J. Goekoop werden nagenoeg alle vensterglazen door eene massa aaneenge sloten burgers vernield, 't Was een oorver doovend geraas de politie was onmachtig iets te doen. Rijkspolitie word ontbodon. De aanleidende oorzaak was het plotse ling vertrek van onzen gemeentegenees heer, den heer A. E. Zijlstra. Bemind en om zijn karakter als op de handen gedragen door ds kleine burgerij en enkele notabelen, zag hij successievelijk door bovengenoemde notabelen verlaten, die bij voorkomende gelegenheden de hulp inriepen van den geneesheer van Stellen dam een en ander tengevolge van praatjes betreffende de praktijk van den heer Zijlstra, door booze tongen uitge strooid. Dientengevolge zocht de heer Zijlstra eene andere gemeente, en dezer dagen werd hij op 2 of 3 plaatsen te gelijk benoemd. Hij koos Oostmahorn en begon dadelijk met inpakken. Nauwelijks was dit onder de burgerij bekend, of het kwam hedena vond tot eene uitbarsting. Daar de woede van het volk over de uitbanning van den heer Zijlstra nog verre van bekoeld is, stelt hij zelf alle middelen in 't werk om het volk te kalmeeren. De geneesheer van Stellendam werd bij zijn patiënten bezoek door het volk uitgejouwd. Immers uit verslagen in de Nederlander en de Zeeuw blijkt dat „lang en breed" moest worden gediscussieerd over de vraag of de kiesvereeuiging wenschte aangesloten te blijven bij het Centraal Comité. De heer Van Koetsveld, de hem rusten en begeeft zioh naar de ligplaats der arme zieke. Naast die rust plaats ligt een jonge maagd geknield. Anna Roelofsen, de dochter van den dronkaard, bid. Slechts haar lippon be wegen zich, doch haar gebed bereikt den troon des Allerboogston of Hij het verhoorde? We zullen zien. Vragend ziet de jonge maagd den dokter aan. Deze maakt een ontkennen de beweging met het hoofd. Het meisje weet genoeg. Weldra zal een ziel, de ziel harer moeder uit aardsche handen bevrijd zijn. Doch Anna Roelofsen schreit niet. Haast wenschte zij dooh ze weet dat zij zulks niet mocht wenschen dat ook zij in dezelfde positie verkeerde als haar moeder. De doktor fluistert haar een paar woorden in. „Mijn hulpzal mor gen wel nist meer noodig zijn en Anna buigt zwijgend het hoofd, als zij voor dok ter Kamphuis de dear opent. „Heere, Uw wil gesohiede!" fluistert ze en keert dan weder naar het ziekbod, dat binnen eenige oogenblikken een sterfbed zijn zal. Zie, de kranke wendt zich om, en legt haar vermagerde hand in die harer dochter. Een blik uit die matte oogen, een blik, die afdwaalt naar den man aan de tafel, zegt genoeg. „Anna", fluistert de stervende onhoorbaar, „de Heere heef? mijn ziel gered! Hij zal 't ook de zijne God zegene U beiden De oogen sloten zich voor altijd, on het laatste tooneel van een dor in het leven veelvuldig voorko mende drama's was hier afgespeeld. De man weet niet, dat hij weduwnaar, dat zijn kind halve wees is. Nog is hij uit zijn zwijmelroes niet ontwaakt en Anna wekt hem niet. Eerst als de Kerstzon haar stralen over het besneeuwde landschap werpt, en de sneeuwkristallen in de gouden stralen warme strijder voor een proportioneel kiesstelsel, maar heftig „Lohmaniaan", stolde voor die vraag eerst nd ds te houden Doputaton-vcrgadering te beant woorden. Een voorstel echter van den heer B u ij s e, red. van de Zeeuw, om te verklaren dat do kiesvereeniging wenscht aangesloten te blijven aan het Centraal Comité, werd met 27 stemmen aange nomen. Het foorstel-Van Koetsveld werd verworpen met 19 stammen. De heer Van Koetsveld nam ontslag uit het Bestuur. Namens de indertijd opgerichte kies vereeniging „voor God, Nederland en Oranje" deelt nu haar voorzitter, de heer B. Q u i s t, ons het volgende mede „Dewijl de Kiesroreenigiag „voor Nederland en Oranje" te Goes besloten heeft zondorvoorl behoud aangesloten to blijven aan het Centraa- Comité, is „de Kiesvereoniging voor God, Neder land en Oranje" opgeheven. Wy verblijden ons over het besluit der kiesvereeuiging en hopen dat de eendracht tusschen meerderheid en min derheid moge bewaard blijven, opdat allen die voor het Woord onzes lleeren wenschen te buigen, onverschillig van welke kerkelijke gezindte, onder één banier als broeders strij len legen het ongeloof en tegen de revolutie. Intusschen worden weinig bemoedigde teekenen vernomen. Nog twee andere leden van het Bestuur namen ontslag. To gelijk wordt medegedeeld, dat de kerkelijke werklieden-vereeniging van Dr. de Visser c. s. is geconstitueerd eu dat voorzitter daarvan is de vroegere voorzitter van da afdeel. Patrimonium. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 24 November. Heden werden de volgende vonnissen gewezen Ph. II., 26 jaar, arbeider te Sommels dijk, wegens mishandeling van Maartje Troost aldaar, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. W. V., 36 jaar, kaaiwerker te Stad aan 't Haringvliet, wegens mishandeling van zijn buurvrouw tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Burgem. en Weth. voornoemd Jb. Breesnee LS. De Graaö, Burgem. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat belanghebbenden ter Secre tarie kennis kunnen nemen van de voor waarden, waarop de in- en doorvoer uit België van rundree, schapen en geiten, zoowel voor de fokkerij als voor de slachtbank wordt toegestaan. De Burgemeoster voornoemd, De Graaff. Sommelsdijk. Geboren Cornelia Catharin» dochter van Gerrit van Rikxoort 011 Geertje van den Hoek. Izalc zoon van Abraham da Korta eu Neeltje Hartog. Willem Joinmnis zoon van Willam Johannis Kijgh en Arendje Cornelia Schouten. Middelharnis, 1218 November. Geboren Maria, d. van Dingsman D» Bean schitteren, komt er beweging in den man, die zijn roes bijna te boven is. Nog brandt de kaars en strijdt met het daglicht, een rood schijnsel om zich heen verspreidend zij is bijna uitgegaan. Een knetteren, en die vlam is gedoofd. Dat was het tweede licht, dat in dien nacht uitging. Eerst het levenslicht der trouwe gade, thans dit. En bij dat knetteren van het laatste kaarsvlammetje ontwaakt do dronkaard. Zachtkens legt Ansa haar hand op zij non arm. „Vader, moeder is dood Meer niet. Doch deze woorden, met ijselijke kalmte van de lippen dor m aagd gevloeid, hadden een uitwerking, die ontzettend en gewel dig was. Meteen schreeuw stortte do nu nuchtore man zich voor de doode op de knieën en weende, ja hij weende en aan het venster stond Anna en bad. Zij bad en dankte. In den hemel jubelden de engelen over éénen zondaar, die zich bekeerd had. Daar riepen de kerkklokstonen ter bede vaart, en 't was alsof zij verkondigden „Jezus is geboren Roelofsen's bekeering was niet voor eenige dagen. Zijn levenswijze was veran derd. 't Had veel, zeer veel gekost. Het „alles met mate had tengevolge gehad, dat 't „Kraaiennest" en wat hem meer toebe hoorde, in vreemde handen kwam, dat hij, „boer Roelotsen" eerst als daglooner en later geen werk kon krijgen, omdat niemand een dronkaard in dienst wilde hebben. „'t Is," placht hij later te zeggen, terwijl hij zijn Anna teedcr in de oogen zag, 't is, Goddank veranderd, doch dat geluk, die genade, zij was „duur gekocht."

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2