Gemengd Xieuws. Gouddelvers. Uit tl 3 ie nies. **fadïWetfj/£ Ooltgensplaat. Tot leden van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de II.II. L. M. van Putten, A, Hobbel en M. Mooijaard. Nieuwe Tonge, 4 Nov. De begrooting dezer gemeente is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 10958,30. Dirksland De raad dezer gemeente heeft in hare vergadering van 9 Oct. jl. Goedereede. Vrijdag 1.1. na afloop der verkooping van M. Janse, zoude van Wezel een varken op do kar van P. Kievit van Stellendam laden, bespannen met berich een j°ngeD bit. Door het geschreeuw "TOOte vaa ^et werd de hit schichtig Daily Chronicle bericht iets dergelijks en weet er nog bij te vertellen, le dat de mogendheden Rusland# voorstel zullen aannemen, en 2e dat op het komende Congres ook, ja vooral, zal gehandeld vrorden over de invoering van hervormin gen in Turkije. Wellicht is dat laatste niet meor dan een onderstelling, maar ongewettigd is ze zeker niet. Want al vernam men de laat ste dagen geen sensatienieuws uit Konstan- tinopel, de toestand daar en elders in het land van den Sultan is zoo treurig moge lijk en geeft nog reden te over, om voor de toekomst ernstig te vreezen, zoo er geen krachtdadig bewind de teugels vasthoudt. Volgens Daily News zijn de gezanten erg ongerust. Het laatste voorstel van de regeering om geld bij elkaar te krijgen, wordt druk door hen besproken. Ze zien in het verzoek om vrijwillige bijdragen een uitnoodiging aan de Mohamedanen, om zich voor te bereiden op nieuwe moordpar tijen. Voor de Christenen op het platteland vreest men meer dan voor die in Konstan- tinopel, nu daar zooveel Europeesche wachtschepen" liggen. Do correspondent van het Engelsohe blad zegt ten slotte „Men weet dat, na hun vergadering op Maandag 1.1., da gezanten aan hun regee ringen instructies hebben gevraagd met het oog op de gevreesde eventualiteiten." Vorst Bismarck had door zijn sooretaris Dr. Chrysander laten mededoelen,} dat hij vreemd is aan de onthullingen van men meende van de Hamb. Nachrichien en geloofde al, dat dit blad er dus maar op los gepraat had, zonder van de zaak, veel af te weten. Edooh, naar nu verluidt, sloeg hot telegram van den secretaris niet op de onthullingen van de Hamb. Nachrichien maar op het onderhoud dat een correspon dent van de Neut Freie Presse heeft gehad met een „Duitschen staatsman", in wien men Bismarck had meenen te herkennon. De oud-kanselier ontkent dus niet, dat de veelbesproken onthullingen van hem afkomstig waren maar de meening wint toch meer en meer veld, dat hot Herbert Bismarck geweest is, die ze de wereld instuurde. De Pester Lleyd verneemt, dat Keizer Wilhelm in een langen brief aan den keizer van Oostenrijk heelt geschreven .wat er waar is van het neutraliteitsverdrag tusschen Duitschland en Rusland. Naar de Press Association verneemt, zal het eerste voorstel, dat bij het Parlement bij zijn weder-bijeenkomst in Januari a.s. zai worden ingediend, strekken tot herbe noeming der enquête-commissie in zake de gebeurtenissen in Zuid-Afrilia. De bevoegdheid dier commissie zal worden uitgebreid in dien zin, dat zij feiten zal hebben vast te stellen en zioh niet zal hebben in te laten met personen, zoodat zij niet aan de wetten en gebruiken van gewone gerechtshoven zal gebonden zijn. Men verwacht dat Cecil Rhodes naar Engeland zal komen, om zich als een der hoofdgetuigen ter beschikking van de commissie te stellen. Li Hung Chang is in China terugge keerd en benoemd tot minister van buitenlandsche zakenen tevens is een keizerlijk bevel uitgevaardigd waarin Li Hung Chang straf wordt opgelegd, omdat hij „verdacht wordt het gebied van het verwoeste zomerpaleis te hebben betreden, toen hij een bezoek bracht aan de keizerin-weduwe"! Het bericht der benoeming van Li is zeker niet zonder beteekenis. Gedurende zijn lange loopbaan heeft Li steeds getoond niet in de zonderlinge Chineesche begrip pen te deelen over de verhouding tot vreemdelingen en over portie van China, die gewoonlijk door de machthebbers van het „Rijk des Middens" worden gehuldigd. Hoe de toestand in China is, wordt saroastich uiteengezet door Sun Yat Sen, den plotseling bekend geworden Chinee- schen geneesheer, in een Engelsch blad „Het geheele regeeringasysteem in China is ge- grend op valsehheid an onderdrukking. Omkoope- rij is de eenige wet Van den hoogste tot den laagste zijn alle ambtenaren dieven. De keizerlijke familie perst de hooge ambtenaren uitde hooge ambtena ren zetten de gouverneurs geld af, de gouverneurs doen het op hun beurt de lagere ambtenaren on dezen het volk!" Dezelfde Chinees doet een aardige mcdedealing over Li Hung Chang te Peking „Toon Li van zijn Europoesohe reis terugkeerde, wilde hij een gehoor hebben bij den Keizer. Maar de gelegonheid werd onmiddellijk aangegrepen om er geld uit te slaan; en Li moest ongeveer een kwart millioen dollars betalen vóór hij vergunning kreeg te Peking te komen." Het ergste is, dat er geen kans bestaat op verbetering van die toestanden wat door Sun Yat Sen en door zoovele anderen vóór hem, besohreven is, kan slechts één einde hebben. En het is zeker opmerkelijk, dat dit einde zoo lang kan worden ver schoven. Het reizigersverkeer van en naar de Kaap neemt voortdurend toe, zoedat de twee voornaamste stoomvaartmaat schappijen hare vloot moeten vergrooten, Over een paar maanden zal de UniOBmaatschappij in het bezit zijn van vijf nieuwe booten, en de Castlelijn gaat hare vloot met zes schepen uitbreiden, waarvan twee de volgende week te Glas gow van stapel zullen loopen. Maandagoohtend vervoegde zioh bij don rentenier D. te Haarlemmermeer de Trouw van den barbier R. met hetverzoek. eenige oogenblikken op haar tweejarig kind te willen letten, daar zij een boodschap moest doen. Zij verscheen echter dien dag niet weder op het appél, terwijl bij onderzoek bleek, dat ook haar man het hazenpad gekozen had. Dinsdag kwam de vrouw terug, om haar kind te halen, waarna zij opnieuw vertrok. Later bleek, dat zij toen een kind van twee maanden in haar woning had achtergelaten, waar het schepseltje schreiende gevonden werd. Door tusschenkomst van den burgemees ter is het voorloopig bij particulieren besteed. De landbouwer Konijn te Amstel veen slachtte de vorige week een zieke koe. Bij keuring bleek het dier aan miltvuur to hebben geledeo. Het werd daarop begraven. Van het bloed hadden echter enkele andere dieren gebruikt met het gevolg, dat nog drie varkens en eenige kippen aan dezelfde ziekte bezwe ken. Het bloed van een der gestorven varkens bleek bij onderzoek van bacteriën te wemelen. Een aanmaning tot voor zichtigheid voor onze landbouwers. Vrijdagnacht heeft zich in het hotel St. Joris te Ridderkerk een heer (Duièscher) door een revolverschot van het leven beroofd. Donderdagavond aldaar aangekomen heeft hij zich spoedig daarop naar zijn kamer begeven, en vrijdagmorgen, toen men hem wilde wekken, vond men zijn lijk geheel gekleed te bed liggen met de revolver er naast. Geen der huisgenooten had het schot gehoord. Wie deze vreemdeling is of van waar hij komt is moeielijk te gissen; zijn papieren, die misschien zjjn herkomst konden aantoonen, heeft hij vooraf vernie tigd enkele snippertjes er van vond men in zijn kamer. Het lijk is Vrijdagochtend naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overgebraoht. EEN WATER EN VHITRMAATSCKAPPIJ. Pas is man in enkele stedan van ons vaderland begonnen met het gasgloeilioht ook voor straat verlichting aan te wonden, of uit de wereldstad Londen maakt men melding van eeue geheel nieuwe vinding, welke aan de oudo gasverlichting kan worden verhonden. Ingeneurs hebben berekend, dat elk jaar in Londen rnear dan een bedrag van 100,000 pond sterling (f 1.200,000) aan arbeidsvermogen verspild wordt in den vorm van warmte van de gaslantaarns. Nu heeft zioh in den Londensoho binnenstad, de z.g. City, een naamloozo vennootsohap gevormd, met het doel om dit arbeidsvermogen ter beschikking van do gemeen schap te stellen door bemiddeling van de automatisohe machine. De verspilde hitte, die in de tienduizenden lantarens van de groote wereldstad ontwikkeld wordt, zal eerlang aangewend worden om iedereen tegen een zeer laag bedrag van heet water te voorzien, terwijl voor groote zakon bijzonder® tarieven zullen gelden. Met andere woorden ean water en vuurnering in 't groot en op aandeelen. Wanneer de vennootsohap or in slaagt om de noodige concessie te verkrijgen, dan zullen de gewone straatlampen tegelijkertijd verdwijnen. In hun plaats zullen op alle hoeken der straten groote orn&menteele zuiloD verrijzen met verbeterde en vergroote lichten in den top, terwijl het voetstuk voorzien is van eene gleuf machine, waarin het wachtend publiek slechts een halven stuiver behooft te werpen, om ean ket«l kokend water te krijgen op elk uur van den dag of nacht. En moge het plan twijfelaohtig en vreemd lijken, zoo zal men in de uitvoerbaarheid moeten golooven, wanDeer men de voornaamste en meest bekende ingenieurs en deskundigen hoort vorklaren, dat het schema praotisoh uitvoerbaar is en tevens bevorderlijk is voor de openbare gezondheid. De maatschappij, die do patenten zal exploiteeren, heeft haar fabriek te Birmingham het middelpunt van de groote Engelsche ijzerindustrie. Bedoelde maatsohappij heeft reeds lang getracht om hare plannen aan het Britsoho publiek voor te leggen, doch oorst dezer dagen is zij er in geslaagd om hare patenten in Duitsehland en Amerika besohermd te krijgen. De mogelijkheden, waartoo deze uitvinding zich leent zijn vele. Het spreekt bijna van zelf dat heet water, uit een kraan op de hoeken der straten verkrijgbaar, voor iedereen zijn nut oplevert en tot hondorden doeleinden kan gebruikt worden. De koetsiors zullen het plan toejuichen omdat zij 's winters veel warm water noodig hebben om hunne paarden te wassohen. De omnibusmaatschappijen begunstigen het plan wegens het groote verbruik van heet water in hare stallen, enz. Een deskundige, die van onze volkswoningen eene grondige studie gemaakt heeft, verklaart, dat het vraagstuk van eene zindelijke levenswijze in één enkele kamer als woning zal epgelost zijn. Zulk een heetwatermaohine, versohaft het water voor de bereiding der spijzen en het sohoonmaken, is veel goedkoopar dan het gebruik van vuur, waardoor tevens veel onkosten en onzindelijkheid vermeden wordt, die het gebruik van vuur medosleept. Particuliere woonhuizen zullen ten zeerste door dit plan bevoorrecht, omdat het hitte, licht, heet water en luobtverversching verschaft tegen den prijs, dien het gas op het oogenblik alleen kost. Want de uitvinding maakt er tevens aanspraak op,| dat zij de ventilatie zeer bevordert. Reeds zoover is men het plan begonnen uit te werken, dat een zeehaven er een practisohe manier in meent te ontwaren om de bewoners van heet zeewater te voorzien, iets waarover men lang heeft nagedaolit, maar wat tot dusver praotisoh onuitvoerbaar werd bevonden. Te Birmingham is men reeds tot een overeenkomst geraakt met het gemeentebestuur tot de oprichting van die „water en vuurlantaarns". Dooh ook Londen zal niet lang meor van dia jongste vinding van het mensohelijk vernuft verstoken blijven. Roemenie blijft volijverig naar dat gene streven, wat tot 's lands ontwikkeling en bloei noodig is. Woensdag vond op pleahtige wijze de opening der groote werken tot aanleg van een haven te Constanza (Kustendze) aan de Zwarte Zee plaats. De geheele koninklijke familie weonde met schier alle hooggeplaatste Roemeniers het feest bij. Da grondsteen, die gelegd werd, woog 6 ton en zal een deel van den grooten havendam worden. In C jaren moet 't werk voltooid zijn. Als eenmaal Indië door een spoorweg met de Zwarte Zee zal verbonden zijn is aan de haven van Constanza een gehitteren- do toekomst verzekerd. Woensdagmiddag werd door eon sneltrein uit Yenlo bij een wachtpost te Halte Helenaveen het achtjarig dochtertje van J. Evers overreden, waardoor het kind zoodanig aan het hoofd verwond werd, dat de dood onmiddelijk volgde, Indekazerne. Een korporaal krijgt les in spelkunst en maakt een „dictee." Zijn meester ziet dat hij „loepen" met twee p's schreef. „Schrap er gauw een door roept hij. Onthutst vraagt de koporaal: „Welke Volgens de „Birmingham post' heeft Koningin Victoria haar toestemminj gegeven tot de plechtige viering van haa: zestigjarige regeoring, in Juni 1897, doe geheel het Britsche Rijk. Er is sprak' van, dat allo Vorsten en Vorstinnen va Europa alsdan naar Londen zullen komen, om de eerwaarde Deken van het gild ti begroetan. Alles hangt eohter nog af vatl de vraag, hoe de gezondheidstoestand der Koningin zal zijn. Spanja heeft op dit oogenblik, alles inbegrepen, een legermacht van 368,980 man op de been. Daarvan bevinden zich in het moederland 128,865 man op Cuba (zonder de vrij willigers) 200,000op de Filippijnsche eilanden 34,115, op Portorico 6,000 man. Landaanwinning. Naar de M. Ct. uit vertrouwbare bron verneemt, is aan den directeur der registratie en domeinen te Middelburg concessie verleend tot bedijking van ongeveer 580 hectare buitengronden in het erdrohken land van Saeftingen. Dit hoogst belangrijke werk wordtreeds 5 December a.s. aanbesteed. Behalve de groote landaanwinning zal de voorgenomen bedijking in het volgend jaar aan eenige honderden handen werk verschaffen. Er is door Australische duikers dezer dagen van uit een diepte van 27 vadem (162 voet) 250,000 tranc in goudgeld uit zee opgehaald. Op 8 Augustus 1895 verging nabij Port-Stephens op de kust van Nieuw Zuid Wallis, 't stoomschip „Catterthun". Passagiers en bemanning kwamen allen om het leven. Aan boord bevonden zioh twee bezendingen goud in sovereigns, ter gezamenlijke waarde van 10,000 pond sterlingde eene bezending, van 500 pd. st., kwam van de „Australian Bank", met bestemming naar Port-üaiwin: de andere was voor rekening van eenige Chineesche kooplui en varzonden naar Hong Hong. De sovereigns van de bank bevonden zioh in vijf zakken, in een met ijzer beslagen kist geplaatst en waren verze kerd bij de „New Zealand Insurance Company". Daarentegen hadden de Chineeschen hunne goudstukken onder verzekering bij de „Alliance Marine" in negen kisten geborgen, welke op hare beurt in een ijzeren kast gesloten waren die onder de kapiteinskamer stond. Toen de „Catterthun" gestrand was en de woekeraars hun verlies geleden hadden, besloten laatstgenoemden een poging te doen, em het verzekerde terug te krijgen. De twee bekende duikers, Briggs en May, van Sidney, werden door hen daartoe in dienst genomen en slaagde er, na onnoemelijke inspanning in, onge veer 8000 pd. st. de baren te ontwoekeren. Méér nochthans vermochten zij niet, want de ontploffing die zij ook hadden aangewend had het schip uiteengereten en ruim 2000 pd. st. moesten daarom aan hun lot overgelaten worden. De nagenoeg 8000 sovereigns waren gered ten koste van 3000 pd. st. en hierin was de belooning voor de duikers (elk 400 pd. st.) begrepen. Toen de tijding der welgelukte ver- riohtingen met de „Sophia Ann" Sydney bereikte, was daar veel geestdrift onder de burgerij en Briggs en Maij werd een schitterend onthaal bereid. Eerlijk. Een Ambtenaar (te Amster dam) die Zaterdag zijn maandgeld had ontvangen, verloor daarvan een bankbiljet van zestig gulden. Yergeefs gevraagd en gezocht waar hij was geweest, liep hij hopeloos naar het bureau van politie. En ja, waarlijk, de vinder had het daar gede poneerd Een commissionair. De politie te Kaatsheuvel zoekt ij verig naar den persoon van zekeren v. d. E., die, voorgevende commissionair in paarden te zijn voor een heer te Brussel, dezer dagen zijn intrek had genomen in het hotel van den heer v. d. A. te Kaatsheuvel. Het heerschap kocht van heeron en boeren paarden tegen eiken prijs, en maakte goede sier. Toen eehter de tijd van aflevering kwam was hij verdwenen, in het hotel zijn onbetaalde rekening achterlatende. Gedood. Aan de suikerfabriek Zwartenberg, gelegen nabij Zevenbergen, is de difïusieketel gesprongen en hierdoor desurveillant v. B. gedood. De ongelukki ge laat eene weduwe en zeven kinderen achter. D i e f s-t a 1. Men schrijft uit Barne- veld aan de N. R. Ct. Iu den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men bij den heer Dijkman, wonende op den huize Terschuur, onder deze gemeente, op een brutale wijze ingebroken. Nadat men zich door een raam, dat aan de binnenzijde gesloten was, toegang tot een der voorkamers verschaft had, is een lade van een schrijfbureau opengebroken, en hieruit ontvreemd voor f 8 aan geld, voor f 3 aan postzegels, waaronder eenige buitenlandsche en twee spaarbankboekjes, waarin bij de spaarbank tot Nut van 't Algemeen te Zwolle voor een bedrag van f 240 was ingeschreven. Twee dikke knuppels waven door den dief of de dieven achtergelaten, üe politie i3 den dader of de daders nog niet op het spoor. Sotnmelsdijk. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de toegang tot de Openbare Lagere School voor de Zomerverzuimer» is gesteld op Maandag 16 November o.k. en dat aan beu die op dien datum niet ter school zijn, voor hot geheele winter halfjaar de school zal worden ontzegd en alzoo na dien datum niemand meer zal worden toegelaten. Dezer dagen had het dochtertje van G. d. R. alhier het ongeluk van een borg suikerpeen te vallen, met dat gevolg, dat haar hoofd op enkele plaatien zoodanig was gekwetst, dat geneeskundige hulp noodig was. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat sedert 13 September, dus ruim anderhalve maand, in deze gemeente geen sterfgevallen hebben plaats gehad. Uit deze gemeente werden reeds 7 millioen Iv. G. suikerpeen vervoerd naar de fabrieken, terwijl de hoeveelheid die nog moet worden aangebracht groot is. Hoogstwaargchijnlijkdooroverspanning bij bet werk, viel er Zaterdagavond jl. bij den landbouwer D. K. een paard dood neer, even nadat het op stal gezet was. Op de najaarsmarkt alhier werden aan de lijn gebracht 253 stuks vee 7 biggen en 5 honden. De prijzen varieerden van f180200 voor vette koeien, f 120160 voor ossen, f2040 voor kalvers,f6090 voor iy2 jarigo vaarzen, f90140 voor 2 jarige vaarzen, f 110 190 voor kalfdra- gende koeien, f 50120 voor oude melk koeien, f 160180 voor vare koeien, f69 rooi|biggen, f 2—3 voor honden. De handel was levendig, bijna alles werd verkocht. Ds. H. Buurman, Geref. predikt, te Melis en Marieënkerke heeft voor het beroep als zoodanig voor deze gemeente bedankt. Ter uitbreiding van de Geref. kerke- raad alhier, is bij verkiezing toegevoegd als ouderling WBerkhout en als diaken J. J. Berkhout. Oude Tonge. Openbare vergadering van don gemeenteraad op Woensdag 21 October des voormiddags to 10 uro. Voorzitter de heer J. van Schouwen, Burgo meester. Prosent al de leden. Na (opening der vergadering door den voor zitter worden de notulen der vorige gelezon en onveranderd goedgekeurd. Alvorens tot de behandeling der punten over te gaan wordt bij loting uitgemaakt in welke volgorde in dezo vergadering do stemmen zullen worden uitgebracht. le. Worden gelezen de ingekomen stukkon welke allen voor nofifieatie worden aangenomeu. 2e. Wordt in ha deling genomen do gemeen- tebegrooting dionst 1897,welke na artikelsgowijze te zijn behandeld met algemeene stemmen wordt vastgesteld in ontvangst op f 25084,76'/i, uitgaaf r 25084,50 goed «lot 1'0,26'/j. Zullen deze begrooting met de daarbij behoo- rende beschoiden ter goedkeuring worden ingezondeu aan Heeren Ged. Staten dezer pro vincie. 3e. Wordt op eon ingediend verzoekschrift met algemeene stemmen afschrijving verleend voor zes maanden van den aanslag in den hoof- delijken omslag over het dienstjaar 1896 wegens vertrok uit de gemeente. 4e. Wordt op voorstel van den voorzitter met algemeene stommen besloten tot het doen circu- leeron eener lijst van intoekening, ten behoeve de verpleegden in het Burgorwooshuis. 5e. Worden mot algemeene stemmen vastge steld do kohieren van den hoofdelijken omslag en de belastingen op do honden over het loopond dienstjaar 6o. Wordt bepaald dat de toelating der win- terloerlingen tot do O. L. S. en de aanvang der herhalingsschool zal plaats hebben op Maandag 16 November a.s hetwelk ter alge meene kennis zal worden gebracht. Na nog eouigo modedeelingen van huishou. delijken aard en geen der leden meer het woord verlangende sluit de voorzitter de ver gadering. Deze week is er onder het werk al weder een paard doodgevallen. Dit is in betrekkelijk korten tijd het derde paard: onlangs éen van de Landbouwer P. J. Hoernes, daarna éen bij A. van Es, die hij van zijn broeder in gebruik had ,en nu éen van G. Lukaart. besloten om de geldleening groot f14250 ad 4°/0 aaDgegaan ingevolge raadsbesluit van 4 Febr. 1892, op den 1 Jan. 1897 af te lossen, met bijbetaling van 3 maan den rente. Deze gelden kunnen op dien datum bij den gemeenteontvanger in ontvangst genomen worden, tegen inleve- vering der obligatiën, en dor ou verschenen coupons. Toen Dinsdag W. Bakker uit een polderboot steenen kruide, had deze hot ongeluk, om met kruiwagen en al van de plank in de haven te vallen. Hoewel hij zich nog al bezeerd had, wist hij tooh op het droge te kruipen. ?rvrvrl^ll en ho1' met bet trPurig dat 2 kinderen van H. Bruggeman tus- Vlïï 1 8Cben k*r en een stoep bekneld raakten i Uil] en werd bet zoontje van 3 jaar eon paar ribben gebroken en dermate inwendig ge kwetst dat hij Zaterdag is overleden. Het andere kind is het beentje bezeerd, maar dat zal, hoopt men, goed afloopen. Willemstad. Do bootwortol speelt voorzeker eene gewichtige rol in westelijk N.-Brabant. Thans nu de peeën gestoken en vervoerd worden, ontwikkelt zich in den polder en aan de haven eene heele bedrijvigheid. Bij den boer behoeft go in deze dagen niet le komen. Hij heeft geen tijd voor u, want de peeën nomen zijn heeleu geest in beslag. Onafgebroken rijden de met bieten beladen karren een sierlijk model naar de kade, waar, nadat de volle kar met paard gewogen is op de weegbrug, de inhoud wordt uitgestort eD ordelijk opgetast. En zoo verrijzen hier en schrik niet lezeraan de Hel heole wallen van peeën, wachtende op den sohipper, die ze naar de fabriek zal transporteeren, zoo groote afmetingen heeft de bietenproduc tie in N. Brabant, en elders aangenomen, dat het dit jaar naar gissing tot Jan. 1897 zal duren voor al de hiaten van hier alleen, 12 mill. K. G., aan de fabrie ken zijn aangevoerd. Aan deze natuurlijk volop werk. Vele handen schieten te kort. Zevenbergen. Oudenbosch en Stampersgat vroegen, eene week geleden, samen nog 900 werklieden voor de suikerfabrieken. Van Lennep voert in eene zijner romans 't is Ferdinand Huick Zwarten Piet ten tooneele. Zwarte Piet is een gevaarlijk personage, doch wekt deels onze sympa thie door zijn ridderlijken aard. In werke lijkheid is dit slag van roovers weinig talrijk en wat in de practijk met het epitheton zwart wordt aangewezen, staat doorgaaas in elk opzicht op een laag peil van moraliteit. Getuige de zwarte ben de, die onlangs in den omtrek van de Holsche haven schrik verspreidde. De Zw. Bande is een uitermate berucht broede rental, die in het mijn en dijn nu juist geone scherpe grensscheiding zien, op klaarlichten dag allerlei stoutigheden bedrijven en die lator nog wel eens weer van zich zullen doen hooren. Vrijdag is onder deze gemeente in vergevorderden staat verkeererul lijk van een manspersoon op gevi8cht. Het vermoeden, dat dit het lijk zou zijn van Frans Cornells Hakkers van Werkendam, werd heden door de familie bevestigd. Deo 27n October was het juist zeven maanden geleden, dat hij, bij het vergaan vanzijn schip „Dankbaarheid" met vrouw en knecht bij Werkendam het leven verloor. een van ontbinding iliirseSijSie stand. Sommelsdijk. Geboren Jacob, z. v. Daniël van don Brook on Zoetje Grootenboer. Adrianus Jacob, z. T.jCornelis Snoep en Adriana Wesdorp. Hllddelharnis, 22—28 October. Ondertrouwd: Willem Blok, 26 j. en Sijtje Krijger, 24 j. Geboren Jannetje Philippina, d. van Kasper Bonjoannij en Jannetje Van Gelder; Kornelis,z. van David Johannis Van Gent en Jannetje Mujje. Pleter Gerrit, z. van Bastiaan Van dor Gijze en Maria Van dar Sloot, wonende te Sommelsdjjk. Overloden Beschier Oosterling, 9 j. Oude Tonge, 4 Nov. Geboren: Leendart Jacob z. van Albertus Gorardus Stolk en van Tountje Adriaantje van d. Berg. Gehuwd, Jacobus Legierse jm. 35 j. en Anna Maria Oudonhovort jd. 30 j. Overleden, Maria Wilhoiroina v. d. Mark oud 82 j. en 11 jtu. huisvr, van Gerrit Verweij eerder wad. van Cornelis Zeedijk. JVieuvre Tonge. 1 tot 3 f October. GeborenCornelis, z. t. Jan Arie van Balen en Lijntje Bakker. Cornelia, d. v. Hendrik Hoogstraato en Pieternella Vreeswijk. Willem Aalbert z, v. Cornelis van Alplien en Cornelia Willielmina Polder. Pietor, z. v. Aren van Es en Cornelia Gebuijs. Johanna Catharina, d. v. Cristolfel Brooshoofd en Johanna Vreeswijk. Johannes z. v. Johannes Hago en Maria Jacoba Engelvaart. Jacob, z. v. Jacob Muije en Wilhelmina van der Veei. Christiaan, z, van Pieter van der Veer en Maria Sophia Volaart. Ondertrouwd: Gerrit Sehilperoord oud29j.en Wille- mina Marina Duijm oud 22 j. GetrouwdJohannes Dekker oud 24 j. en Cornelia Verseputoud21 j. OverledenCornell» Laurens Donkersloot oud 74 j. wedn. van Trijntje Duijm. Een levenloos aangegeven kind van het manl.gesl. van Petrus Johannes Breeman en Aagje Timmers. Dirkiland. OndertrouwdJacob Kastelein, jm. to Sommels- djjk en Kommertje Den Baars, jd. te Dirksland. Gatrouwd Aren Hamcote, jra. 31 j- en Adriana Van der Moide, jd. 25 j. Willem Hagens,jm. 25 j. on Bastiaantje Westdijk,jd. 22 j. Arie Katte- staart, jm 21 j. en Tannetje 31otemakor,jd. 22j. Geboren: Willem Henri Bruno,z. van Willem Overbosch en Aukje Lambortha Johanna {Bok. Overleden: Jabobua De Gast, 82 j.,wedr. van Teuntje Both.

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2