Lombsk. Gemengd Nieuws. E9 laatseiijk Nieuws. fimg-eKoniten ^iikUeii Stand. lics'knieiiw*. Marktberichten. en particuliere woningen, die eohter voorai door de bewoners waren verlaten. Een groot aantal plaatsen heeft zich nog niet aaa het wettig gezag onderworpen, en de bevolking weigert den ambtenaren den toegang tot de dorpen. Hetland tussohen Candeaon deZuidkust van het eiland verkeert in een niet te beschrijven toestand van verwoesting geen enkel Turksch huis, geen moskée is daar verschoond geblevende mseste dorpen zijn door de bevolking verlaten, wijl ze onbewoonbaar zijn geworden, en de Mohammedaansche bevolking, die naar Candia is gevlucht, kan onmogelijk naar die dorpen terugkeeren, omdat zij zonder geldelijke hulp haar huizen niet weer kan opbouwen. Niettemin blijven de consuls te Ganea er op aandringen, dat de Turken naar hun verwoeste haardsteden zullen terugkeeren, nog vóèr zij ondersteuning hebben ontvangen. Ik heb mij met eigen oogen overtuigd, seint de correspondent van de Köln. Zeitung, dat dit verlangen onbillijk is en alleen kan verklaard worden uit een verkeerde voorstelling van de feiten. Te Heraklion begint de toestand onhoudbaar te worden, doch daar zijn het weer de Mohamedanen die uitsluitend de schuld krijgen. Zij weigeren de huizen der Christenen te verlaten, zoodat de meeste vluchtelingen uit Heraklion genoodzaakt zijn in Griekenland le blijven. En dan hebben Zondag j.l. de Turken de Christelijke en Joodsohe be graafplaatsen in Heraklion op schandelijke wijze geschonden. Van de 68 marmeren grafsteenen op het Christelijk kerkhof werden er 67 vernield en de kruisen omver gehaald; de graven werden omge woeld en overal lagen doodsbeenderen verspreid. De consulaire agenten hebben zich bij de autoriteiten ernstig over dit afschuwelijk voorval beklaagd. Op Lsmbok gaat het almeer spannen. De Bataviasche correspondent van de N. R. Ct. seinde Zaterdag: De vijand heeft Laboean Hadji ingeslo ten. Wat bleej er over Het drama, dat te Rotterdam met de arrestatie van een paar dynamietmannen begon, is, na al minder en minder de belangstelling te trekken, uitgegaan als een nachtkaars. Zoodra de hand op de twee geraarlijke kerels was gelegd, werd de Rotterdamsche politie een kolossale pluim op den hoed gestoken, wegens haar speurtalent en kranig, beleidvol optreden. Al spoedig eohter verloor de pluim haar mooiste vee- ren door de tijding, dat de mannen, die het koaaplot ontdekten, Engelschen waren, en dat de Rotterdamsche politie eigenlijk van Londen uit haar instructies had ontvangen. Met dat al bleef nog het feit, dat men te Rotterdam althans twee der samenzweer ders had geknipt en ze zuinig zou bewaren om ze uit te leveren, meent u Zelfs dat heeft niet mogen zijn, want na ernstig wikken en wegen werd bevonden, dat de termen voor een uitlevering ontbra ken, zaodat Kearny en Haines dan ook, na een paar weken de gasten van de Rotter damsche politie te zijn geweest, jl. Zaterdag als vrije mannen weder naar Amerika zijn vertrokken. Zoodoende resten ons alleon de kosten, zonder 'nagenoeg 'n greintje eer, bij wijze van vergoeding. In de pluim bleef geen enkele veer Nansen krijgt f 60.000 honorarium voor de beschrijving zijner Pool-reis en even zooveel voor het reoht van vertaling in het Duitsch. De hertog van Orleans is van Weenen naar Schönbrunn vertrokken, waar zijn bruid, de dochter van aartshertog Joseph, vertoeft. Het huwelijk zal 5 Nov. in de kapel van den Hofburg voltrokken worden. Bijna alle leden van het vroegere Pransche koningshuis en ook de koning en de koningin van Portugal hebben beloofd de plechtigheid te komen bijwonen. In de bank ta Sherboume, in den Araerik. staat Minnesota, ia dezer dagen een brutale diefstal gepleagd. Op het uur, dat door de beambten ran het gebouw het middagmaal werd gebruikt en dus reien van hen niet in funotie waren, hielden voor de bank twee wielrijders stil, die het gebouw binnentraden. Zij sohoten den hulpkassier, die hun naar de reden van hun komst vroeg, onmiddellijk dood, eigenden zioh papieren toe ter waarde van 1000 dollars en begaven zioh terstond daarop weer naar hun rijwielen. Een man, die het schot had gehoord en nog pogingen deed hen tegen te houden, werd eveneens doodgesohoten. Verdronken. De botter van H. Schuiteman, welke in de Zuiderzee bij Harderwijk aan de netten lag, is Woensdagavond aangevaren door eene met turf beladen praam. De botter beliep veel schade en kreeg water in, zoodat de opvaren den op de praam moesten overgaan. Op dat oogenblik sohoot de giek, waaraan de 17 jarige G. M. L. zioh had vastgeklemd, plotseling los en zwaaide zoo sterk heen en weder, dat de knaap er af sloeg en in de onstuimige golven verdween Een geneesheer. Yoor de arr. rechtbank te s Bosoh heeft deze week terecht gestaan dr. W M. R. "W., geneesheer te Osoh. De man had, niettegenstaande herhaaldo malen gevraagd was hulp te komen verleenen aan esn kraamvrouw (de vroedvrouw was niet tehuis) geweigerd te komenhij had slechts een drankj e willen meegeven na herhaald verzoek. De ongelukkige vrouw is gestorven. De man der vroaw verklaarde dat toen hij bij den dokter kwam eu gevraagd had, moot mijn vrouw dan maar zóó sterven de dokter had geantwoord, ik heb er niet mee noodig. De cissh tegen den geneesheer was f 200 boete. In hechtenis. Zondag is te Rotterdam de beurtschipper vanhetRijnsehip Gerhard Heinrich naar het huis van bewaring overgebraolit. De man wordt, zooals men weet, verdacht getracht te hebben genoemd schip, dat een waarde van een 20,000 mark heeft en dat aan een inwoner van Duisburg toebehoort, te hebben willen verkoopen voor ongeveor j 9000. Wraak Te Hellonw (gemeente Haaften) hebben kwaadwilligen een twintig jonge vruchtboomen in een boomgaard afgekapt. Twee jaren geleden werden van een ander eigenaar ruim .honderd vruohtboomen vernield. Voor dit feit werd de dader tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Thans is men den dader nog niet op het spoor. Als Huibert en Klaartje." Zekeren de B. e Ottoland werd verleden week, naar het Utr. Daghl. meldt, door een kinderloos echtpaar te Rotterdam f20,000 aangeboden, als hij een zijner kinderen wilde afstaan. Do B. sloeg het aanbod af, hij kon geen van zijn kinderen missen. Door den drank. Te Sappemeer zijn drie mannen, die Maandag hadden gehouden, te water geraakt en verdronken. jHet lijk van een hunner, die vrouw en kinderen onverzorgd aohterlaat, is reads gevonden. Postzegeldiefstal. Men herinnert zioh den postzegeldiefstal aan het departement van kolo niën, waarvoor een adsistentbode aan dat depar tement veroordeeld werd. Deze heeft thans een adres gerioht aan H. M. de Regentes, waarin hij tegen zijn vonnis opkomt, den minister Bergsma van onware verklaringen besohuldigt, verzekert dat hij de dupe is geworden van zijn zelfopoffering, omdat er, naar hij meende, vereoheiden ambtenaren betrokken waren in de zaak, verklaart niet in appèl te zijn gegaan, omdat kjj de zaak niet zoo doorgrond en doorzien had als nu en omdat hij als militair eerst de straf wilde ondergaan en dan reclameeren. Zjjn wensch is dat de zaak opnieuw behandeld worde. Te Woerden kwamen Zaterdag 36 rij ksveld wachters met een inspecteur, een opziohter van dem straatweg en eenige arbeiders om te Rietveld een paar heiningen bij den straatweg af te breken, welke niet naar den zin van Waterstaat staan. In don afgeloopen zomer had men dat ook al beproefd, maar is men onverrichter zake afgetrok ken wegens de minder welwillende houding van het publiek. Ditmaal gelukte het natuui lijk, maar een paar uren later waren de heiningen weer hersteld 1 Hoe lang zal dat spelletje wol duren De weg naar school versperd. In een dei- laatste nummers der Friesche Courant las men het volgende bericht uit Surhuisteryeen, dd. 6 October. Uit kracht van een besluit van burgemeester en Wethouders van Achtkarspelen is Maandag door den burgemeester weggeruimd eene schutting die een geheels week lang de openbaren weg in de Heide had versperd. De schutting is in den nacht geplaatst, en wel zóó, dat de toegang tot d# school er door word weggenomen. Eenige weinige kinderen konden er langs een omweg in komen, maar de groote meerderheid niet, evenmin als de onderwijzer. Vele ouders betreurden dozen toestand, omdat de jeugd nu rondliep, zich verveelde en allerlei kattekwaad deed. „De bedoeling van deze versperring van den weg kan wel geen andere zijn geweest dan te dwingen tot het leggen van een straatweg Hoewol de belangstellenden zelf daartoe eon f600 wilden bijdragen, kon aan hun verlangen geen govolg worden gegeven, omdat er onder de andere dorpen van Achtkarspelen nog zoo veel andere zandwegen zijn, die dan ook in bohan leling zouden moeten worden genomen en dit zou f40 a ƒ50.000 moeten kosten. „De wegruiming, waarbjj ook de wethouders tegenwoordig waren, is zonder moeielij kheden van de zijde van het talrijke publiek afgeloopen. „Lator bericht mon ons: Nadat Maandag de schutting over don weg in de Heide was wegge ruimd en de burgemeester vertrokken was, heeft men opnieuw den weg voor het openbaar verkeer onbruikbaar gemaakt. Een groote menigte volks heeft den weg vergraven, in akkers gelegd en daarin rogge gezaaid. Bovendien is er weer ean sohutting op geplaatst. „De onderwijzer moest weder terug zonder in de sohool te kunnen komen." Een later bericht meldt, dat de toestand nog onveranderd is, en dat er zeer veel gisting in de gemoederen heersoht. Men is er te Darmstadt niet erg over gesticht, dat wel 60 Russische en Berlijnsche detectives met den Czaar zijn medegekomen. Evenmin over hetoptreden der politie. Gedurende het voorbijtrekken van den stoet, op Zaterdagmorgen, moesten alle deuren en keldervensters gesloten zijn, en ieder die een venster aan vreemden verhuurde, moest der politie de namen zijner huurders mededeelen. Ook werd het personeel van den schouwburg, waar een gala voorstelling plaats had, door de Russische politie geïnspecteerd, om te zien of er geen nihilist onder schuilde. Men zegt, dat de Czaar 18 dezer te Wiesbaden het leggen van den eersten steen van een nieuwe Russische kerk zal bijwonen. De Duitsche Keizer zou daar ook bij tegenwoordig zijn. Het bezoek aan Keizerin Friedrioh zal den 21 sten dezer plaats hebben. Zondag deed zich in de kerk der Ned. Herv. Gem. te Krimpen aan de Lek een incident voor. Een persoon stond plotseling op en wendde zich tot den leeraar onder de woorden: „laat mij nu het ware woord eens verkondigen." Hij begaf zich naar da plaats van den voorlezer en begon de menigte toe te spreken, toon hij door den aanwezig zjjnden onderwijzer H. in den kraag word gevat en verwijderd. De man moet niet wel bij het hoofd zijn. Tooverkollen Een vrouw te Maasdam wordt beschul digd van tooverij. De zaak heeft zich aldus toegedragen Een weduwe woont met haar dochter alleen. Men zag daar sedert eenige dagen 's avonds gestalten op den muur en hoorde iets door de kamer ruischen. Dat was natuurlijk tooverij. Men raadpleegde oene waarzegster, die verklaarde dat de tooverheks eene vrouw was met bruine oogen, met een groot gezin en wier man wit haar heeft. Men is bang, vreeselijk bang, en nu ligt nacht en dag in het betooverde huis een groote hond om te waken. Toevallig woont in de nabijheid eene vrouw waarop het gegeven signaliment juist past en deze is nu natuurlijk de tooverheks. Gelukkug dat de mensoh niet een eeuw ot wat vroeger geleefd heeft, anders zou stellig de brandstapel haar deel zijn geweest Een nieuw soort reclame. Een „schoone jonge dame" uit Parijs speelt in Ostende |een groote rol. Zoodra zij in de Kurzaal verschijnt of op het strand wandelt, is zij omringd door heeren, maar ook da oogen der vrouwen zijn bewonde rend en tevens atgunstig op baar gericht. Zij wordt steeds op eenige stappen door een bediende gevolgd. Deze schoone draagt de prachtigste kleeren, volgens de nieuwste mode, en bovendien de kostbaar ste j uweelen. De dame is een reclame-dame. Noch die schoone toiletten, noch die prachtige juweelen hooren haar toe zij stelt ze alleen ten toon. Een Parijsche dameskleermaker en een Parijsche juwe lier betalen haar daarvoor. De knecht, die haar vergezelt, is eeh bediende van den juwelier, die te waken heeft over de diamanten en andere edelgesteenten. UitWeenen verneemt Daly Chronicle, dat de Czaar naar Rome zal gaan, om hot huwelijk van den kroonprins bij te wonen. Dit was oorspronkelijk bepaald op 9 November, maar is nu vervroegd en op 22 October bepaald, met het oog op de komst van den Czaar, die deu tusschen- tijd in Duitschland zal doorbrengen. Doodslag. De arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Adrian us Johannes Beudeker, den werkman, die veertien dagen geleden terecht stond, beklaagd van in den avond van den 15en Juli jl. in een herberg aan de Kalvermarkt, te 's-Gravenhage, zioh te hebben schuldig gemaakt aan bedreiging met een misdrijf tegen het leven en doodslag, waarvan als slachtoffer is gevallen de veld-artillerist Jan Portuin. Bij breed gemotiveerd vonnis veroor deelde de rechtbank Adr. J. Beudeker tot 12 jaar gevangenisstraf. Sommelsdijk. Dijkgraaf en Gezworens der Polders Het Oudeland en Everdina onder Sommelsdijk sullen op Dinsdag 27 October a.s. Schouw houden over alle dijk- en wegslooten. Ingelanden en brui kers moeten dus zorg dragen dat alle ruigte, vuil en riet uit de slooten voor huHne landen worden verweidord. Dezer dagen legde Mej. J. J. van Weel met gunstig gevolg haar examen in de Vrije- en Ordeoefeningen af. Middelharaïs, 14 Oct. Heden ontving de heer Anderson, Rijksambtenaar alhier, de tijding dat hij met ingang van den lsten November a.s. wordt overgeplaatst in gelijke betrokking naar Groenlo, Gel derland. De lijder onder deze gemeente aan de besmettelijke ziekte typhus, een 28-jarige dochter van den arbeider A., is de vorige week aan die ziekte overleden en zijn naar aanleiding dier ziekte, vele goederen dio met de zieke in aanraking zjn ge weest, onteigend en verbrand, en de woning ontsmet, Ooltgensplaat. Tot Predikant bj de Geref. Gemeente alhier is beroepen, ds. H. Buurman van Melis en Mariënkerke (Zeeland.) Oude Tonge, 14 Oct. Er worden pogin gen in het werk gesteld tot verkrijging van een orgel in de Ned. Herv. kerk alhier. Reeds is eene commissie samenge steld tot inzameling van gelden. Dirksland. Torwjjl Joha. Kaslander aan het suikerpeen rijden was, viel een paard van hem voor den wagen dood. Het nieuwe post- en telegraafkantoor alhier is heden Donderdag voor het publiek opengesield. Ouddorp. Zaterdag j.l. vergaderde de Antirev. Kiesvereeniging alhier tot het stellen van een candidaat Voor de gemeenteraadsverkiezing op Dinsdag 20 Oct. e.k. Als zoodanig werd gekozen C. v. d. Klooster Wa., die zeker de stemmen van alle Antirev. Kiezers in onze gemeente op zich vereenigen zal. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever Mijnheer de Redacteur! Hoewel ik eig-eulijk reeds d© vorige week een enkele aanteskening op art 2 van het sociaal program had moeten geven, ontbrak er mij bepaald de gelegenheid voor. Ik hoop dus dat het korte uitstel geen oorzaak is voor U om mijn stukje te weigeren, noeh voor mijn medelezers om het ter zijde te leggen. In mjjn vorig artikel deed ik blijken dat Patrimo nium in haar program vraagt: vrijmaking, of opheffing van geldelijke beyoorrechting van het onderwijs» Niet alleen van het lager, maar ook van het hooger onder-» wijs. Dat nu drukt zij uit in Art. 2 van haar program „Die vrijmaking van het onderwijs vraagt Patrimo nium óók voor de middelbare scholen, de gymnasia en de hoogore scholen, omdat het den christelijk en werklieden aan do noodige voorlichting blijft ontbreken, zoo de wetenschap en alle hoogere kennis door de Overheid bijna uitsluitend wordt overgegeven aan mannen, die den weg, de Waarheid en het Leven, dat n den C h ritus Gods is, verwerpen. Hoe iemand nu kan zeggen, gezonde hersenen te bezitten, en dan met dit artikel voor zich Patrmoniura van socialistische neiging-durft beschuldigen is mij een raadsel. Yooral is mij dat een raadael als die beschul diging komt van hen die den chrisfcennaam dragen. Toch is het geen onverklaarbaar raadsel. Men zegt dan eenvoudig: „die verklaring is maar een Phrase", of gelijk ik het ook jel oens hoorde: „De sociaal-democraten beginnen hun samenkomsten met de marsellaise, Patrimonium met een psalm aan te heffen, doch beiden hebben hetzelfde doel." Nu, wat de eerste verdachtmaking betreft zal ik alleen ant woorden, dat zulke lasteraars, al zouden zij zich christenen noemen, nimmer een kijkje genomen hebben in Patrimoniums vergaderingen. Zij maken or zich van af mot een „dooddoener" en op hen kan men dan toepassen: „Zoo de waard is enz." Aan lien die de tweede beschuldiging uitspreken zou ik antwoorden„Er schuilt een waarheid in uwe lasterlijke aantijging en verdachtmaking. Ja, Patri monium en de sociaal-democraten streven in zeker opzicht naar hetzelfde doel, nl. door verandering tot verbetering." Zooals thans de maatschappij rolt, kan zij niet blijven rollen, want dan rolt zij de afgrond in. De tegenstelling die niet zou mogen bestaan, tnssclien kapitaal en arbeid, wordt hoe langer hoe schriller. De exploitatiezueht neemt hand over hand toealle schatten die God ten dienste van allen in de aarde heeft gelegd, komen langzamerhand in handen van enkele millioenen koningen en de breede stroom van Gods schepselen vervalt tot het proletariaat; zullen teil laatste van armoe en gebrek sterven. Wel zijn rijken en armen er altijd geweest. Zij zijn beiden deor God gemaakt; doch zóó, dat zij elkander ontmoeten zouden. Standen, in den goeden zin van het woord, moeten ook naar Gods beschikking er zijn. Doch zóó dat zjj elkander dienen. Geschiedt dat, dan blijft de standenhaa t vanzelf weg, en vervalt óók de klassenstrijd. Nu echter die standenhaat en die klassenstrijd er is, nu moet do ooi zaak van die beiden worden nagespeurd enweggenomen. De socialist zoekt do oorzaak in het bestaan van die standen en in het ongelijk bezit. Zij willen daarom gelijkheid van bezit, dan vervalt vanzelf het verschil in stand. Natuurlijk is dit niet zoo. Iemand kan geen roode cent in de wereld bezitten en toch door zijn geboorte tot den adelstand behooren. Di blijkt b.v. uit de feuilleton in „Ilollandsch Kerkblad." Ook op dat punt berust dus de theorie van den socialist op onzin. Om onzin te verkondigen, zjjn de mannen van Pa trimonium te nuchter en te practisch. Zij zoeken dan ook de oorzaak voor de krankte der maatschappij niet in het bestaan maar in het misbruik maken der bevoorrechten in stand. Dat heeft bij den minder be voorrechten haat en ontevredenheid gekweekt. Daarem heeft reeds Da Costa geroepen „Toenadering eischt Gods woord en dezer tijden Dood." Maar zij, dio nu Patrimonium zoeken verdacht te maken, hebben Da Costa en anderen laten roepen. Als echte conserfatieven hebben zij, dikwijls ook in het kleed der vroomheid, de „laat maar waaien politiek" vastgehouden en gaarne do ongeoorloofde toestanden waarvoor zij het oeg sloten, laten bestaan. Zij konden liet aanzien dat de mindere werd verdrukt, on hem zijn rechten werden onthouden. Als welvoldane burgeis die met zichzelf tevreden en ingenomen waren, lieten zij Gods water of Gods akker loopen. Na een dag vol genot spreidden zij zich uit op het dons, haalden de slaapmuts diep over de oogen en de ooren, opdat zij de nood der ellendigen niet zouden zien, en hun geroep niet zoudeu hooren, en dommelend zongen zij Wat is de wereld schoon en goed, Die mij zoo rustig slapen doet. "Worden zij nu uit dien dommel opgeschrikt door do raauwe rerolutiekreeten der dynamietmannen, dan roe pen zij niet al3 Da Costa om toenadering, maar om marechausees en soldaten om die belhamels van hun deur te houden. En daar hebben zij recht op. Maar waar zij geen recht op hebben, is dat zij de christen arbeiders in Patrimonium laten roepen, wanneer deze hun hulp, steun en voorlichting vroegen. Waarvoor? Nietomeen grooten doofpot te maken, waarin de rechtmatige klach ten van den ai beider, die verdrukt wordt, in te stoppen. Neen maar om naar 's Heeren woord dien verdrukte te helpen dat ook hem recht zal geschieden, Bs. 823. Evenwel de christen arbeiders bleven roepen. Zij wilden het erkennen, dat zij behoefte hadden aan hulp, aan voorlichting van hen, die wetenschappelijk boven hun staan. Het was hun geleerd door den dominé,j om het koninkrijk Gods te zoeken. Maar de H. Geest had hun geleerd het koninkrijk Gods en zijne gerechtigh eid te zoeken. Geen vroomheid, maar gerechtigheid is het, waardoor een volk verheogd wordt, Spreuken 1434. Niet alleen het gonadoleven, maar o©k het natuurlijke leven moet het beeld, het stempel van die gerechtigheid dragen. Niet alleen in de kerk, maar ook in de maat schappij en niet het minst op het betaalkantoor van den fabrikant en van den boer, moet het 's Zaterdags blijken, in het uitkeeren van het loon, welke baas God niet en welke God wel dient. Even goed als het in den arbeid blijken moet, welken knecht wel en welken knecht niet den Heero vreest. God is rechtvaardig, Hij wil ook dat zijn volk het is, Yan Zion, van de kerk moet de wet, de regoi der gerechtigheid uitgaan en doorwerken in heel het leven. Als nu eohter in die kerk. de regeering wordt toebe- trouwd, en het hoogste rechtspreken wordt gegund aan mensclien, en dan nog wel aan menschen, die zich nog niet eens ©m de ongerechtigheid in de maatschappij bekommeren; dan, ja kan men in die kerk nog „goeje preeken hobben en goej© dominee's vinden misschien, en vrome menschen, maar! de gerechtigheid waarmee alleen de Chitstus in zijn kerk verschijnt, is er uit en dushet is d e kerk niet meer. Men kan haar als kerk niet meer vertrouwen." Nu zou datontkerken der kerk zeker niet zoo krachtig hebben doorgewerkt, indien de Staat door haar univer siteiten niet zoo bijna kosteloos de gelegenheid had opengesteld om een reeks jongelui te helpen aan het eer#baantjo van dominee in de groote kerk, Juist zij die belust op zulk een baantje, voor rekening van de schatkist tot dominee zijn opgeleid grootcndeels; en dan zonder waarachtig geloof injde II. Schrift, zij hebben, hoewel voor velen de leugen eener Staatskerk aan het licht gebracht door hun optreden, niet minder haar instandhouden voor de beminnaars onmogelijk gemaakt. Door wat Patrimonium vraagt, zou dus de kerk zeker gebaat worden, n.l. vrijmaking van hoogere scholen. Dan was echter Patrimonium zelf ook reeda gebaat. Zij vraagt toch in artikel 2 om leiding, om voorlichting in de oplossing der sociale kwestie en die wil zij gaarne van goed gezinde predikanten aan vaarden. Vooral omdat zulke predikanten onder de Nederl. Hervormden zoo weinig worden gevonden, was de vrijmaking van dat theologisch onderwijs reecl3 zulk een winst, want dan zeker zouden er meerdere namen van zulke heeren in Patrimonium met eere genoemd worden, gelijk nog onlangs de naam van ds. Talma, predikant bij de Ned. Herv, gem. te Arnhem met eer© is vermeld door haar. Doch niet alleen om eerlijke, rechtvaardige, geloovige predikanten, ook om zulke advocaten, dokters en andere geleerden, is het hun te doen. Of is het geen dubbele verkwikking voor de kranke, als lijj een dokter hij zich ontvangt, die jjiefc alleen hem de kruiden voorschrijft tot zijn herstel, maar ook met hem den Heero ai nroept als de almachtige geneesmeester. Wordt, als er een procedure gevoerd wordt, bij da vraag of de cliënt zal winnen of verliezen, niet door hat volk geantwoord „het ligt er maar aan welke advocaat er optreedt?" En wacht dan de christen niet een zuiverder wetsbetrzcliting van zulke rechters, die leerden bukken voor den hoogsten Rechter? Welnu hoewel niet altijd, toch geschiedt dikwijls dat de omge ving de mensch vormt, en zoo ook dat ongeloovige profesporen, ongeloovige candidaten maken. Datzelfde ongeloof nu beheerscht onze instellingen van hooger staatsonderwijs van eiken graad. Nu weet elk dat wat van boven af vloeit, doortrekt wat daar onder is. Als dus van boven af, uit de geloerde standhet cngaloof afvloeit, dan doortrekt dat het vflk en daardoor gaan wij verloren. Dat moet volgen, als de wetenschap de band des goloofs verbreekt. Ohristeu werklieden dus, kunnen die ongeloovige geleorden niet vertrouwen. Toch hebben zij het hoogste belang bij een geloovige beoefening der wetenschap. Zjj hebben behoefte aan leiding en vooriiohting, maar dan ran geloovige ge leerden Die nu zijn er schaars. Wel zijn er christelijke, zelfs gereformeerde gymnasia, ja zelfs is er eene gerefor meerde Universiteit, maar de verzoeking voor christen ouders i3 zoo groot als zij hun zonen aan die staats- inrientingen bijna kosteloos geplaatst kunnen krijgen, tegen het hoogo bedrag, dat aan die vrjje inrichtingen moet gestort worden. Opdat nu die verzoeking door de overheid in den weg gebracht, worde weggenomen en niet langer ver- hindere dat het komend geslacht weer naar God vrage en zijne gerechtigheid in de Staat en In de kerk weer leere oef«nen, vraagt Patrimonium aan de ovorheid gelijkstelling of vrijmaking van alle, ook van alle hooger onderwijs. Zoo toont Patrimonium het van God gewild standsverschil te eerbiedigen, de nooden des volks grondig te kennen, de rechten der arbeiders te willen handhaven, de kerk haar van God opgelegde taak te vergemakkelijken, do band van geloof en we tenschap te willen hernieuwen, de toenadering van rijken en armen te bevorderen, en niet alleen letten op de stoffelijke, maar ook op de geestelijke belangen van het volk in al zijn geledingen. Welke saam voeging heeft Patrimonium nu met do sociaal democratie? Als steeds t. t. Flakkee. NICO. Sommelsdijk. Geboren Dirk z. v. Dirk van der Bij en van Maria Vink. Jan Pieter z. v. Cornelia van Zanten en van Jaapje Adriana Lukaa. Aren z v. Philippus Vijfhuize en van Petronella Springvloed. Ondertrouwd Teunis Sohol jm. 35 j. enMaartje Broek» j. d. 25 j. Matthoua Tjjl jm. 26 j. van Mid delbands en Cornelia Buvens j. d. 25 j. Middelliarnls, 1—7 October Geboren Jan, z. van ArendSohelliua en Klaasje Breoman. Leonardua Petrus, z. v. Adriaan Jansen en Gertruda CorneliaLoeff. Pieter Jan, z v. Johan nes Do Korte en Neeltje De Waard. Cornell's z. v. Cornelis Vroegindeweij en Elizabeth De "Waard. Arie, z. v. Adrianus Van der Velde en Adriaantje Koert. Trijntje, d. v. Leendert Van der Weide en Jannetje Doornhein. Overleden: Arij Do Waard, 26 j., eebtg. van Helena Cornolia Langbroek. Rachel Arendsman, 23 j. Den Bommel. GeborenAnthonius Leonardus, z. r. P. G. Jacobs en J. Q- Buijs. Overleden: Hendrik Breoman, 55 j., man van T. Van Dijk. Onde Tonge 13 Oot. Goboren Joost z. van Jan Yerweij on van Cornolia Mookhoek.Pieter z. van Leendert Gebraad en van Lena Bezemer. Pieter z. van Cornelis Fluit en van Neeltje Anna Maria Luijen- dijk. Dirksland. GetrouwdPioter Nieuwlander, jm. 37 j. en Arendje Kalle jd. 34 j. Geboren Duwina Maria, d. v. Leendert Adriaan De Graaff en Arjaantje Tania. Overleden: Adrianus Kardnx, 12 d., z. v. Cornelis Kardux en Teuntje Van dor Pool. Aren Yan den Hoek 4 m., z. v. Cornelia Van den Hoek en Maartjo De Ruiter. Melissant '17 Sept. tot 15 Oct. Geboren Adriaantje, d. van C. van der Valk eu M. M. Slis. Jannetje Cornelia d. van A. Koole en DP. L. Touw. Leendert z. van J. Frederiks. Ger- ritje d. van IJ. M. Doornhein. Ovorleden Marinus da Geus 72 j. Stellendam. GeborenMarinus on Jan, zs. van Cornelis Roon on Huibortje Van Heukolingen. Paulus, z v. Jacob Van de Ree en Maria Van Seters. Johannes, z. van Cornelis Slis en Baaltjo Do Geus. Croedereede, September. Geboren Jannetje, d. v. F. Jansen en J. A. L. Nagtegaal. Lena, d. v. W. Overbeoko en J. Van Asperen. Maria d. v. C. Luijmo en N. H. A. Hoek man. Ondertrouwd J. Bakelaar en F. VanTigohelen. A. Van der Laan en A. Witte. J. Van Dam en N. Lokker. GetrouwdJ. Bakelaar on F. Van Tigohelen. A. Van der Laan on A. Witte. Overleden: Gerbrand Van don Houtan, 75j., wedr. van A. Van Splunter. Johanna Van Hoest 24 j. Job Non 6 m. Predlkbeurte» Zondag 18 October. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. on 's av. ds. den Boor van Puttershoek. Stad aan 't Haringvliot, vm. en 's av. looBkark. Don Bommel vm. 9, 's nam. 2 en 'g av. 6 uur dhr. Koster van Zegwaard. Nam. 2 uur dankuur voor den oogst. Ooltgensplaat vm. en 's av. leeskerk. Stellendam voi. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm. en 's av. dhr. Basoski. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Yoorm. «n 's av. Ds. K. W. Rösiing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRHIS. Dirksland, Yoorm. 9 uur nm. 2 uur eu Av. uur Ds. A. Haokenze. OÜD-GEREF. GEMEENTE. Melissant vm., nm onavondi ds. J. Hartkamps. fierei. Kerken. Tweetal Te Zaandam, ds Breuk»laar, te Half weg en ds. Ringnalda, te Oudhoorn. Beroepon Te Oosthurg. dhr. Goedhuis, oand. Te Maassluis (B) ds. Koster, to Velp Te Hattum, ds. Bulder, te Ton Post. Te Kamerik, ds. Dijkstra, te Joure. Te Ten Boer, ds. Bos, te Zuidbroek. Ts Sfcoium d3. Steenhuis, te Blija. Te Oudega, ds. Datema, te Murmerwoude. Aangenomen Naar Oldohoorn, dhr. Dijkstra, te Warns, cand. De heer A. J. Abols, pred. bij de geref. gemeon- te te Zuidwolde, heeft na ruim 56 jarige evange liebediening zijn eervol emeritaat aangevraagd. De hoer Abels is de oudste dienstdoende pred. bij de ger. kerken. Wed. Herv. Kerk. Beroopen Te Grootobroek, ds. Brinkerink te Neede. Te Stavonisss, dhr. Burger cand te Deventer. Te Minnertsga, ds. Groenewoud, te Harlingen. oand. Aangenomen Naar Stavoren, dbr. Groonewcg, to Rotterdam, oand. Bedankt Voor Workum, da. Eringa, to Oostwold. Voor Zuidzande, dhr. Samplonius oand. te Lutjegast Voor Giesen Rijswijk (N. B:), ds. Beijer, te Emoes Biunen. OUDE TONDE, 13 Oct. Tarwe f 5,90 a f 6,40. Gerst 6 a 61/, cfc. kilo. Roggo, f3,75 i f4,20. Harer,fl,8Q a 2,90 of 0 ct. kilo. Erwten f 5,a 5.50. Aardap pelen f 1,60 a 1.80. Ajuin f 0,70 per 60 kilo. P, Ajuin ct. de kilo. Boter 70 cent de 5 ons. Eieren 5 cent per «tuk. Brielle 12 Oct, Boter t 0,60. Eieren f 5,de 100. GRAANMARKT. Rotterdam, 12 Oct. Binnenlandsche Granen. TARWE. Jarige komt woinig meer voor. Nieuwe met redelijken aanvoer was tot vorige prijzen te plaatsen, f6a f7,per heet. en per 1Ö0 kilo f8 a f8.65. Canada-tarwe werd heden niet getoond. ROGGE 10 cent hooger. f 4,a f4,30. HAVER kon 20 cent meer opbrengen. Per Hoct. f 2, a f3,55. GERST verkeerde voor alle soorten in willige stemming. Winter per 10® kilo 30 ct. hooger, en wei van f 7,tot f 7,50, extra puike qual. nog daarboven. Zomer 20 ct. hooger van fS,50 a 4,25 per heet. Che valier 20 ct. hooger van f4,75 a f 5,75 per 100 kilo. BRUINEBOONEN waren heden ruim aangevoerd en zijn dooreen 25 ct. lager te noteeren. Yerkoeh. naar qual. f8,tot 9,25 en puike soort nog daarboven. WITTEBOONEN, iets ruimer ter markt brachten naar deugd van f S,tot f 10,50. BLAUWE ERWTEN onveranderd. Kooksoort f 0,50 tot 7.25 en puike qual. nog daarboven. N iet-kokende f 5.90 a G.50. KANARTEZAAD Naar qual. verkocht van t 5.— a f 6,50. AJUIN. Aanvoer 3000 HL. Prijs groote f 0,65 kleine f0,55 per 50 KG. AARDAPPELEN. Spuische JamraeD f2.a 2,2®. Geldorsehe Blauwe f 1,70, a f 0,dito Kralen f 1,60 a f 1.70. Flakkeesche Jammen f 2,f 2,10. Overmaascha Jammen f 2,50 a 2,60. Poters 10.90 a 1.10, Veel aanvoer, tameljjke vraag. S.Ml

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2