Sommelsdijk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Goudswaard door ds. H. J. Westrik alhier. Middelharnis, 20 Sept. Heden in den vroegen morgen kwam in deze gemeente de treurige tijding van een nieuwe ramp, die de visscherjj in dien nacht had ge troffen Oud Beierland. Aangenomen het be roep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier door ds. J. A. van Boven te Ede (G.) pensioon en met tergende regelmatigheid blijven de telegrammen spreken van excurgioa, aanvallen, dooden, gewonden. Zal eindelijk Nederland eens ontwaken Zal, als het volgend jaar de stembus roept, nl wat Nederlander heet, van wat stand of partij ook en onder wat banier optrekkend, dit ééne punt op zijn stembusprogram hebben staan Beëindiging van den Atieh oorlog Op wat wijze dit gesohieden moet, laten we aan de deskundigen over, maar we zijn overtuigd, als de natie uit haar dommel ontwaakte en haar stem tot in de hoogste regeering3kringen werd gehoord, zou daar allicht een wil geboren en dies een weg gevonden worden. WMLKJSBEN OER NOG EVEN VER. De vergaderingen en bijeenkomsten, zoo van godsdienstigen als wereldlijken aard, ten gunste van de Armeniershouden steeds aan in het ïereenïgd Koninkrijk. Het regent jmotiën en ingezonden stukken in de bladen,en met name Gladstone schijnt eiken dag verloren te achten, waarop hij goen brief schrijft tegen den „grooten moordenaar," dien een ander weer kenschetst als Abdoel de gevloekte." Een voorloopige vergadering is te Londen gehouden door gedelegeerden van vakvereenigingen, ter voorbereiding van een monsterdemonstratie, in Hyde Park, van de werkende klassen van Londen en omstreken, om te protesteeren tegen de voortdurende moorden in Turkije. Geheel Northamptonshire, zoo lezen we elders weer, is in beweging. In steden en dorpen gaan adressen rond en worden op meetings revoluties aangenomen, waar in bij de regeering op tusschenkomst wordt aangedrongen. J.l. Woensdag is te Northampton een groote volksmeeting door den burgemeester gepresideerd. Dergelijke berichten van reeds gehou den en nog te houden protestmeetiags komen uit alle oorden des lands. En dat niet alleen zelfs uit de koloniën komen niet minder krachtige stemmen, om Old Engeland te bewegen tot een inter ventie ten behoeve der Armeniërs. Uit Melbourne wordt bericht, dat de vereenig- de vergadering van de presbyteriaansche kerken van Australi en Tasmanië aan lord Brassey, gouverneur van Victoria, verzocht heeft, een memorie toe te zenden aan H. M. Koningin Victoria, waarin afschuw en verontwaardiging te kennen wordt' gegeven over de gruwelen, waaraan Armeniërs van de zijde hunner Turksche overheersohers zijn blootgesteld, en H. M. verzocht wordt, hetzij door Engeland alleen hetzij in vereeniging met andere Mogend heden, de Porte te noodzaken tot invoering van zoodanige hervormingen, dat de vrij heid, het leven en de eigendommen van de verschillende rassen, op Turksch grondge bied wonende, beter gewaarborgd worden. Lord Brassey gaf zij warme ingenomenheid te kennen met deze betooging uit de kolo niën en verklaarde, dat de gevoelens, in de memorie uitgedrukt, algemeen in de Australische koloniën worden gedeeld. Insgelijks heeft de South Australian Baptist Union een resolutie aangenomen, waarin de hoop wordt uitgedrukt, dat de groote mogendheden eendrachtig zullen samenwerken om deze Ieelijke vlek, die op het Cristelijk Europa rust, zoo spoedig mogelijk uit te wisschen. Ook dit adres zal naar Engeland verzonden worden door tasschenkomst van den Gouverneur van Zuid-Australië. Zoo neemt de agitatie toe, en men mag verwachten, dat de onrustbarende berich ten uit Konstantinopel het vuurtje nog zullen aanwakkeren. Het schijnt echter dat de bladen, die er den prins van Wales voor wilden spannen, een wenk gekregen hebben om daarvan niet meer te reppen het is althans opmerkelijk, dat niet verder gesproken wordt over het denkbeeld om Engelands toekomstigen koning uit te noodigen, de aangekondigde meeting in de St. James Hall te presideeren. Maar wat kan, of liever wat zal, de Britsche regeering doen Het antwoord moet nog steeds luiden niets Engeland staat alleen, en kan niets ondernemen tegen den zin der overige mogendheden in, of de vreeselijkste gevolgen zouden ervan te duchten zijn. De aanwezigheid van een geduchte Britsche scheepsmacht nabij de westelijke invaart der Dardanellen, geeft tot de opmerking aanleiding, dat Rusland zij nerzijds zorg draagt voor kruisende oor logsschepen nabij den Bosporus, om een onbekookt optreden van Engeland te voor komen. Het is ondoenlijk de juiste ver houdingen dier beide mogendheden te bepalen, maar zeker is 't, dat het aloude wantrouwen nog voortduurt. De toon der Russische pers tegen Engeland is alles behalve vriendschappelijk, en daar de Russische bladen niet meer mogen loslaten dan de regeering goedkeurt, zoo is in dit opzicht die toon van beteekenis. Wat de wederzijdsche verhouding tot Turkije aangaat, zijn, gelijk men weet, sedert geruimen tijd de rollen omgekeerd. Vroeger was Rusland te Konstantinopel de gevreesde tegenstander en streefde Engeland steeds naar het staande houden van den zieken man, thans speelt Rusland den beschermer en vindt Enge land geen woorden genoeg, om den Turk aan de algemeene verachting prijs te geven. Dat de Sultan hierbij allengs tot een Russiscben vazal afdaalt, ligt voor de hand; of er intusschen een of- en defensief verbond tusschen Turkije en Rusland bestaat, is een van de vele be weringen, welke niet te controleeren zijn. Het merkwaardige feit evenwel, dat Rus- sisohe hoofdofficieren tot inspectie der Dardanellen-forten zijn toegelaten en daar vier dagen lang de exercitiën en de proe ven met het leggen van mij nen bij woonden, geeft inderdaad den indruk, dat de inti miteit met Rusland groot is, en is als zoodanig een waarschuwing, die deEngel- sche regeering niet zal voorbijzien. Het is dan ook wel te verklaren, dat er velen in Engeland niet ingenomen zijn met da wijze, waarop Gladstone en velen zijner medestanders de anti-Tuvksche beweging in Groot-Brittanje aanstoken. Zoo publiceeren Times en Daily News een brief van den oud-minister sir Charles Dilke, waarin hij zijn zienswijze over de houding, die Engeland tegenover Turkije past, uitspreekt. Een forceeren van de Dardanellen door de Britsche vloot kan het sein geven tot een algemeenen oorlog, zegt hij. En daarvoor is Engeland in geenen deele toegerust. „Ons waardeloos bezit van Cyprus en ons m. i. belemmerend feitelijk protecte- raat over Egypte hebben bij de mogend heden het geloof aan de reinheid onzer handen ten aanzien van het Turksche Rijk en aan ons vermogen om in het Mohammedaansch Oosten van nut te zijn, uitgeroeid." „Het is de vraag, zoo eindigt Dilke, of al degenen, die zoo luid roepen om één krachtig optreden van Engeland „onze betrekklijke zwakheid of de diepte onzer impopulariteit beseffen." Tot voor eenige dagen geloofde men haast, dank zij verschillende mededee- lingen in de bladen, dat Salisbury eindelijk zou gaan handelen. Nog wel in overleg met de andere mogendheden, zouden den Sultan drie plannen worden voorgelegdde vormiDg van een gemengde gendarmeriede aanwezigheid eener vreemde voor Konstantinopelóf de opening der Dardanellen, zoodat de eska ders der mogendheden vrij en onverlet naar Konstantinopel konden opstoomen. Maar 't bericht werd niet bevestigd en evenmin deze nog belangrijker meê- deeling in een Duitsch bladdat Engeland feitelijk reeds aan de Mogendheden kennis heeft gegeven, dat het geen hernieuwing der onlusten in het Turksche Rijk kan dulden en daarom afdoende maatregelen wenscht, gemeenschappelijk te nemen „desnoods door Engeland alléén Yan dat gemeenschappelijk handelen is, naar totnogtoe blijkt, geen sprake de overige Staten laten Engeland alleen staan. Wantrouwen speelt hierbij natuur lijk een hoofdrolen een Engelsch blad vindt dat zoo vreemd niet, daar Brittanje zich steeds deed kennen als the most selfisk power. Of Albion dus ook egoïstisch moet wezen, nu een Engelsche courant het zoo rondweg erkent Weer een ander plannetje, tenslotte, door de couranten voorgesteld, gold een alliantie tusschen Engeland, Amerika en Italië. Dan zou het drie tegen vier staan en ken men tegen die vier andere mogend heden optreden met kans op slagen. Maar het denkbeeld heeft in de Vereenigde Staten weinig steun en geestdrift ontmoet. Men wijst er vooral op de omstandigheid, dat de vloot der Unie te onbeteekenend is, om krachtig tegen Turkije te kunnen medewerken. Summa SummarumBrittanje kan geen enkele Mogendheid vragen, die mede de risico van het doortasten op zich zou willen nemen. En dus, gelijk we zeiden, zal Salis bury niets doen. 't Is de Timesdie dit komt vertellen, en Reuter bevestigd het in een officieus stuk. De regeering heeft getoond, zegt het City-blad, dat zij bereid is voor de Armenische zaak zoo ver mogelijk te gaan, behalve een conflict uit te lokken dat half Europa in bloed zou doen baden. Een paard aan te sporen tot een onmo- gelijken sprong kan noodlottig worden, zoowel voor het paard als voor den ruiter, zegt de Times. Maar de Engelsche regeering is niet van plan, den gevaarlijken sprong te wagen. Dit zegt ons ook het bovenbedoelde communiqué Totnogtoe heeft de politiek van Groot-Brittan je geen verandering, van welken aard ook, ondergaande regeering handelt in volkomen overeen stemming met de andere mogendheden, gelijk steeds. Sir Philip Gurrie houdt dagelijks conferenties met de gezanten der andere mogendheden over den toe stand. Maar als het nu te erg wordt in Turkije, zóó erg, dat de publieke opinie in Engeland zich te beleedigd gevoelt, dan dat ze de regeering in deze politiek zou kunnen steunen, dan gebeurt er, volgens het officieuse stuk, heel wat anders. Dan nu lette men goed op dan „blijft voor de Britsche regeering niets anders over dan op zijde te treden enop een meer bevredigenden staat van zaken te hopen." Niets doen blijft dus vóór en na de boodschap. Er is echter nog altijd één kansje voor de Armeniërs. Wanneer bij nieuwe uitbarstingen de Europeanen zelve in Turkije het ontgelden moesten, dan zouden de mogendheden wel genood zaakt worden tot verder gemeenschappelijk optreden. De correspondent van de Stand ard weet te vertellen, dat reeds eenige aanzienlijke Europeanen op straat zijn mishandeld en zelfs doodgeslagen. De Engelschen te Konstantinopel vinden daarom de afwezigheid van de Britsche vloot in deze hachelijke omstandigheden onbegrijpelijk, nu het leven en de bezittin gen der Europeanen gevaar loopen. Maar om voor Stamboel te komen, zou de vloot de Dardanellen moeten passeeren, en dat laten in het huidige stadium Turkije noch de overige mogendheden toe. De Itallaansclie gevolmachtigde, die op weg is naar Abessynië om over den vrede te onderhandolen, is 10 dezer te Havrar aangekomen, waar hij door don Ras Makkonnen met groot eerebetoon werd ontvangen. Eerst don 20en reist gevolmachtigde verder naar Abbi Sabeba, daal de samenstelling der karavaan hem zoo lang ophoudt. JLomfook. De woelingen op Lombok schijnen een ernstiger karakter aan te nemen. Zeker is het, dat zij in omvang toenemen. In de Java Crt. van 21 Aug. leest men „Onder dagteekening van 19 dezer is door den Resident van Bali en Lombok uit Ampenan gemeld, dat 14 dezer de kwaadwilligen eenige huizen in brand staken in Batoe Kliang, waarop eene militaire patrouille in die richting werd uitgezonden dfe den volgenden dag met een bende slaags raakte en haar belangrij ke verliezen toebracht. Onzerzijds werden daarbjj vier minderen gewond waarvan één sedert overleden. Ds weerspannigen worden vervolgd door patrouilles van militairen en bevol king." En nader deelt de Jambode hier het volgende over mede „Den 14den Aug. is Batoe Kliang (Lombok) door de opstandelingen afge brand. De 2de luit. Wentink, die met 20 mau eene bevolkingspatrouille in den nacht om 3 uur daarheen ging, stuitte in den ochtend van den 15den op de opstandelingen, die standhielden toen op hen gevuurd werd, waarop de onzen zich op een heuvel terugtrokken, alwaar zij van 8 tot 1 uur door ongeveer 200 opstandelingen werden omringd. De zoon van Mami Sapian was intusschen naar Paja gegaan om hulp te vragen, en om 12 uur kwam er hulp onder den 2den luite nant Yan Straaten. Wij kregen 4 gewon den, van welke een, de korporaal Trom mel, sedert is overleden. De resident is den 17den met de Sperwer op Lombok gekomen. Eerst was er sleohte sprake van een kleine bende kwaadwilligen van een viertien man. Nu maken de berichten al gewag van „een tweehonderd opstande lingen." Uit deze cijfers blijkt, dat het verzet zich aanmerkelijk uitbreidt. Ook dunkt het ons niet 'zonder beteekenis, dat de berichten niet meer spreken van „kwaad willigen," maar van opstandelingen. Zou het verzet tegelijkertijd ook een ernstiger karakter hebben aangenomen. Gemengd Nieuws, De Turksche politie heeft te Scutari een bommenfabriek ontdekt en een groot aantal bommen in beslag genomen. Deze ontdekking heeft geleid tot arrestatie van eenige leden van het revolutionaire Arme nische sub-comité Er leeft te Gambke, bij Bremen, een meisje dat nu reeds 12 jaren achtereen slaapt. In de eerste jaren ontwaakte zij nog wel eens voor een korten tijd, maar sedert jaren gebeurt dat niet meer. Zij wordt op de gewone wijze gespijzigd wat men haar in den mond geeft, nuttigt ze als een wakende en alies bekomt haar goed. Te vergeets hebben de grootste geneeskun digen beproefd de arme zieke te genezen. EIEREN ALS GENEESMIDDEL. Het tijdschrift Medical Record schrijft: gEen mosterdpleistor met eiwit aangemaakt, geeft geen blazen. Een rauw ei heelt de eigenschap om in de keel vastzittende vischgraten op te los sen, wanneer dit direct gedronken wordt. Hot witte huidje in de eierdoppen is goed om brand wonden mede te bedekken. Eiwit met poedersuiker en citrooneap, alle uren een theelepel genomen, is een goed ver zachtend middel tegen heesohheid. Een ei door een kop koffie is goed voor de maag. Een heel ei met het dooier in een glas wijn, werkt krachtig bij herstellenden. Zaterdagavond om half acht kreeg oen jon geling van 19 jaren.twist met zijn meisje, met het gevolg dat hij nabij de Heulbrug gekomen van de Sohiekade WZ. Rotterdam in het water sprong. Zoo had de schoono het echter niet bedoeld, en uit allo macht begon zij om hulp to roepen waarop twee schippers toesnelden, die den drenkeling met hun haken op het droge brachten, waarna boide geliefden arm in arm naar Overschie wandelden. Alteeer een kind zoek. Uit eene woning aan de Teilingerstraat to Rotterdam wordt sedert "Woensdag een 7-jarig meisje vermist. De ouders verzochten bij de politie do opsporing van hun dochtertje. Van den wagen. "Woensdag had to Schaars- t bergen een jongeling van 22 jaar, zekere M., I zoon eener weduwo, het ongeluk van een geladen wagen te vallen. Inwendig zwaar gekneusd werd hij opgenomen en overleed kort daarna. BIJBELWAARDE. Door een ouden bri»f van een Koning van Babylon is weder een Bijbelsoli verhaal beves tigd. In do „Académie des Inscriptions et des belles lettres" te Parijs las dezer dagen do heer Maspero een brief van den te Constantinopel wonende oudheidkundige Scheil voor, over een onlangt gevonden correspondentie tusschon Hammonradi, Koning van Babel in de 23o eeuw vóór Christus, en Sinidinnam, Koning van Lara, zijn vazal. Bij dion brief waren drio Babylonische geschriften gevoegd, on in eon daarvan wordt melding gemaakt van godenbeelden, welke Ham monradi aan zijn vazal, als loon voor zijn dapperheid, schonk op den dag der nederlaag van Kuther Laghamer. Nu wordt in het 14e Hoofdstuk van het boek Genesis melding gemaakt van den krijgstocht door een Koning van Elam, Kedarlaamar, togen Pales tina ondernomen. De oudheidkundigen bewoorden dat diej Koning nooit bestaan had. Uit twee verleden jaar gevonden Babylonische tafelen bleek echter do ongegrondheid dier bewering, en thans is zij door de ontdekking van den heer Scheil geheel te niet gedaan. - Diep treurig. Op de Spuistraat te Amster dam waehtto een moeder met haar kind op don arm haar man op, die uit oen der schandhuizcu zou komen. De ongelukkige vrouw was zoo overstuur, dat zij don echtbreker aanvloog en onder een vloed van scheldwoorden lievige slagen in het gelaat gaf. 'Een paar mannen wilden nu den kerel afranselen, doch dat liet dozo zioh niet doen, en zoo ontstond er een formeol go vecht, waaraan do politie een einde maakto. I)e arme moeder volgde haar ontrouwen echtgenoot naar het bureau. Opschudding. Do Goudsoheweg to Rotterdam was jl. week in rep en roer, daar een beschonken zeeman eon pettenwiukel binnengestormd was, en zoo ongeveer do halve winkelvoorraad naar buiten wierp. De besohonkene ging daarna op den loop, en werd eindelijk, onder toeloop van oen grooto menigte, naar liet bureau gebracht. Aanvaring. Te Kralingsehoveor is een schip, geladon mot hoepels, tengevolge van don feilen stroom aangevaren door ean stoomboot, omvergeslagon en gezonken. De opvarenden, waaronder drie kinderon, werden met lovonsge- vaar gerod. Bedolven. To Norg heeft bij het graven van do groote brandpunt een ernstig ongeluk plaats gehad. Op de kuip, dio op de diopte moest zakken, had men een aanmerkelijke zwaarte gevuld en 't bleek dat do hulpmiddelen daartegen niet bestand waren. De posten bezweken on een arbeidor S, werd in do diopto bedolven. Met vereende kraoht boven gekregen meer dood dan levend, worden, bij latoro ontbieding van dr. Koppius to Roden, geen inwendige kneuzingen gec nstateerd, zoodat do toostand van don lijder op heden gunstig mag worden genoemd. Een ander arbeider K. had eon rib gobroken on oon andar was gekneusd. Yoorts was er nog eon drietal die ernstige wonden hadden bokomon. De zaak is nu gesehorst en later zal blijken, of men op do vereisohto diepte zal kunnen komo.i. Te 8olingen is door Dr. "Wenzlik oon merkwaardig chirurgisch resultaat verkregen met behulp van Röntgenstralen. In het boon van een jongen was eon rovolverkogol gedrongen, dien men niet kon vindon, en er werd roeds aan gedacht het vleesch weg te snijden. Door toepassing van do Röntgenmethode bemorkto men nu, dat do kogel togen het soheenbeon in stukken gesprongen wasoen der stukken zat tegen het been aan, hot andere stuk was in het heen zelf gedrongen; op do plaat met de afbeelding vormde het een donkere vlek. Het was nu niet moeilijk, do stukken metaal weg te nemen, terwijl volgens do oude methode ten minste een der stukken waarschijnlijk nooit to vinden geweest zou zijn en den jongen misschien voor zijn goheele loven pijn on ongemak bezorgd zou bobben. TER NAYOLGING. Onder instemming met het loffelijk doel, kunnen wij inededeelon, dat verschillende groote industrieele ondernemingen zieh exemplaren van den „Hpaarbankgids" van den Heer du Bois hebben aangeschaft, ter uitreiking aan hunne werklieden. Wie zijne ondergeschikten helpt sparen, volge dat goede voorbeeld, en geve hun den Gids mede. Als een van de vele middelen om het sparen in de hand te werken, verdient het door onsonlangs aangekondigde werkje, waarvan de prijs slechts 10 cent is, eene ruime verspreiding, 't geen er zeker toe zal bijdragen om de Rijkspostspaarbank meer en meer eene instelling te doen zijn, waarbij men zijne kleine besparingen bij voorkeur belegt. Het zoo nuttig boekje is aan alle postkantoren verkrijgbaar. IPlaaise&ijk Nieuws. Ten Raadhuize zal Donderdagmiddag 1 October a.s. ten 2 ure de gelegenheid zijn opengesteld tot in- en herinentiEg. De burgemeester dezer gemeente heeft bekend gemaakt, dat het Inschrijvings register der Nat. Militie over 1897 met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst tot en met 29 September a.s. ter Gem. Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. De loting voor de Nat. Militie zal dit jsar gehouden worden te Dirksland op Dinsdag 27 October en wel voor Dirksland 's morgens 9 uur, Melissant 9% Herkingen 9V2, Sommelsdijk 9%, Nieuwe Tonge 10, Middelharnis 10x/4, Stad aan 't Haringvliet 10y2, [Ooltgens- plaat 103/4, Den Bommel 11, Oude Tonge liy4, Stellendam 1 iy2, Goedereede 113/4 en Ouddorp 's middags 12 uur. Door Jac. Joppo Janz. alhier is een katuil aan de Rotterdamsche Diergaarde ten geschenke gegeven. De vischsloep Pionnier, stuurman Arie de Waard, was te huis varende met 120 ton zoutevisch tegen half één uur in den nacht het Goereesehe Gat binnengekomen, toen die sloep plotseling op een bank stootte. Even daarna weder vlot rakende en in ruimer water komende, bemerkte de bemanning, dat de sloep, zooals de visschersterm is, gebarsten was en verliet met de boot het schip. De stuurman even wel, die nog beproeven wilde het vaartuig op het droge te sturen, wilde het nog niet verlaten en moest, daar de sloep spoedig in de diepte wegzonk, zulks met den dood bekoopen. Stuurman Arie de Waard, 26 jaar oud, laat een vrouw met een kind achter. De overigen, 12 in getal, kwamen behoudeD te Hellevoetsluis aan, vanwaar ze per expresse stoomboot hier werden aangebracht. De berging van schip en lading is aangenomen door de firma Tak, te Goeree; een 50-tal vaten visch, alsmede het tuig is reeds geborgen. Het lijk van den schipper is tot heden nog niet gevonden. 21 Sept. Heden avond omstreeks kwar tier over tien ure ontdekte een geacht ingezeteue dezer getneeute, dat een persoon zich in het wasch of berglokaal zijner woning had verscholen. Het bleek al spoedig, dat hij met een bekenden te doen had, die onder den invloed van sterken drank was. Na hem te hebben verwjjderd, maakte hij zoo'n hevig rumoer, dat de politie er aan te pas kwam, die hem aanried zich naar zijn huis te begeven, doch waar hij zich, ondanks alle aanma ning, hardnekkig tegen bleef verzetten, zoodat de politie zich verplicht zag, hem onder dak te brengen. Maandag j.l. arriveerde alhier van de wert de eerste nieuwe ijzoren vischsloep, genaamd „Johanna Ilendrika," gebouwd voor rekening van de heereu Kolff alhier. L. Koster zal als schipper met dat vaartuig binnen kort do eersto reis aanvaarden. lu een gezin onder deze gemeente doot zioh een geval van Diphteritus voor. Stad a/'t Haringvliet. De vier huisjes aan den Molendijk van de Erven A. Koningswoud, werden afgemijnd door den Heer P. Joppe op 1390 gld. Deze week wordt er een begin gemaakt met de straatverlichting voor dit jaar. Als een bewijs dat hot mat den aan voer der suikerbieten druk is, diene dat er verleden week op één dag 302 wagens op do kaai werden aangevoerd. Voor de openb. L. school wordt een on der wijzer opgeroepen op een salaris van 600 gld. 'sjaars. Ooltgensplaat. Ds. G. J. Wolber3, Prad. bij de Oud Geref. Gemeente alhier, heeft het beroep naar f Grand Rapids (Mich.)N. Amerika aangenomen. J.l. Zaterdag is alhier een afschaffers vereeniging opgericht, snder het bestuur van P. J. Breeman Voorz., J. C. de RuiUr Secret, en KI. van Eosterea, Pen. Dirksland. De laatste dagen kenmerken alhier nogal door ongelukken, zoo ver dronk een vaarsje van 1 l/.l jaar van den heer D. d. G. in de weide, M. D. viel bij het water scheppen zoodat haar voet in een gipsverband gezet moest worden, nog had er een begin van brand plaats bij den bakker W. van Es, gelukkig dat zulks bemerkt werd, zoodat het afliep .met eeu gat in den zolder en het gedeeltelijk verbranden vau een soldaten pak. Op Dinsdag 5 Ootober zal alhier verkie zing plaats hebben, van een lid voor den gemeenteraad, ontstaan door het overljjden van den Heer M. Grootenboer. Bjj het inkomen der haven had Woensdag een schip dat bestemd was om suikerbieten te laden door den wind zulk een gang, dat het niet gestopt kon worden, en daardoor op een ander scheepje liep, hetwelk eenige averij bekwam. De Rechtbank te Dordrecht veroor deelde Cornelis van K. alhier, wegens schaking tot 6 maanden gevangenisstraf, met mindering van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. lEig-ezondeii Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever* Mijnheer de Redacteur! Uit dat eerste artikel van haar sociaal program, aan het slot van mijn vorig stukje neergeschreven, blijkt duidelijk dat onze christen-arbeiders in de verheffing en uitbreiding "an de school met den Bijhei een krachtig wapen zien om in den strijd voor sociaal recht te hanteeren. Niet om, gelijk de liberalen valschelijk voor stellen, de ontwikkeling van ons geslacht tegen te houden. Die leugen is reeds lang weersproken door de historie. De ondervinding toch heeft geleerd dat over het geheel, wat kennis betreft, de leerlingen der Christe lijke school volstrekt niet behoeven onder te doen voor die der staatsschool. Trouwens de oxamen-commissies, die tot voor weinige jaion in hoofdzaak waren saam- gesteld uit anti-christelijke schoolmannen, hebben er wel voor gezorgd dat wij onder onze tegenwoordige hoofden van de scholen met den Bijbel, bijna of geen krukken hebben. Bovendien worden die mannen na het staats-examen nog eens even goed aan de pols gevoeld door de school raad of de besturen van Chr. Nationaal of Gereformeerd onderwijs. De inspecteurs van onderwijs die eerlijk oordeelden, hebben dan ook steeds met lof gesproken over de inrichting on methode van het christelijk onderwijs. Ook zoeken onze christen-arbeid ers die uit breiding van scholen met den Bijbel niet, om gelijk de Socialisten meenen, daardoor een middel te hebben ora het volk van der jeugd aan teleeren onvoorwaar delijk te gehoorzamen, en zich zoet te houden, zich vleiende dat het hier namaals wel beter zal wesen. Ware dat zoo, dan zeker zou het christelijk onderwijs op mij al zeer weinig invloed hebben. Onder het vele dat ik niet kan, behoort ook om mij niet zoet te houden, maar te getuigen, niet alleen waar ik zelf onder den druk vau het onrecht lijd, maar ook waar ik anderen er onder zie lijden. Als ik mij niet geheel bedrieg dan heeft juist het Christelijk onderwijs de eerste vorming daarvoor aan mij gegeven. Dit dunkt mij, zal ook wel blijken, als wij het sociaal programma nog op andere punten beluisteren, wordt door Patri monium geërkend. Gehoorzamen, ja dat wordt op de school met den Bijbel geleerd en geëischt. Daarvoor heeft de school met den Bijbel alleen rede en recht. Immers heeft de socialist Crol dat zelf erkend. Hij beweert toch dat er geen gezag onder menschen kan zijn. Is er gezag, dan moet de bron daarvoor in een hooger wezen gezocht, dat de geloovigen God noemen. Wij echter die niet geiooven dat er een God is, weten dus ook van geen bron des gezags, en daarom weigeren wij gehoorzaamheid aan een mensch die van gelijke afkomst is (zeker van een aapsoort) als wij. Kunnen wij geleovigen, nu nog duidelijker bewijzen als met dtze stelling van de heer Crol, dat de neutrale staatsschool zonder God een geslacht kweekt zonder gehoorzaamheid. Het is niets anders dan aanschouwelijk gemaakt de gevolgtrekkinggeen God geen meester. Doch dit terloops. Op de school met den Bijbel leert men gehoorzaamheid aan allen die over ons geE tel d zijn, van de onderwijzer en de vader af tot de koningin toe. Dqch er wordt iet^ bjj geleerd. Niet te gehoorzamen n.l. omdat die ondor* wijzer z'n best zoo doet om ons knap te maken, of omdat die vader of moeder zooveel ontberingen en offers zich voor ons getroost hebben, of omdat het voor die jeugdige koningin zoo pijnlijk is en haar jeugdig hartje zoo smartelijk gevoelt, als het volk zioh tegen haar

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2