O.00. mm j) Yrij dag 14 Augustus 1890. enz. Antirevolutionair Elide Jaargang No. 565. Orgaan §ijvoegsel II IN HOC SIGN O VINCEf ii ra Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij voornitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertenties en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Sommelsdijk. Dank zij het gunstige weer is de oogst in deze gemeente binnen, except een enkel stukje haver. Voor zoo ver men het nu kan nagaan is de opbrengst niet onbelangrijk en de landbouwers zouden ook geen reden tot klagen hebben, als de prijzen maar wat beter waren, die al sedert tal van jaren zóó laag zijn, dat ze er do hooge pachten, die, niette genstaande den slachten tijd, nog steeds stijgen, niet van kunnen betalen. Melissant, 12 Aug. Door stemgerech tigde lidmaten der Hervormde gemeente is tot predikaut beroepen Ds. Schreuder te Bleiswijk. BurgeSijk® Stand. ÜSarkl berichten. f&erknieuws. V Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. UXTGEYER: T. BOEK HOVEN. SOMMEljStMMJt.M. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Gemengd Nieuws. Een achterblijver. Dinsdagmorgen, zoo verhaalt de Nbr., werd met den eersten trein, onder geleide van een aergeant-majoor, naar Den Bosch overge bracht, om terecht te staan voor den krijgsraad, de heer N. nit Vaals. N. was geestelijk broeder in Noord-Amerika en werd van daar door zijne superieuren overgeplaatst naar Rome. Op zijne reis deed hij ook Limburg aan, deck men herinnerde hem, dat hij niet aan de oproeping voor de jaarlijksche inspectie voldaan had. N. begaf zich daarom ook onmiddelijk naar de kazerne en meldde zioh aan. Vandaar het overbrengen naar Den Bosch. Een vreemde geschiedenis van» walvisschen wordt uit Jacksonville, in Florida, gemeld. Daar arriveerde Woens dagmorgen de nieuwe schroefboot Semi nole, metende 2557 ton, eigendom van W. P. Clyde Co. te New-York, met de diepe sporen van groote tandenbeeten aan bakboerd en stuurboord. Wat was haar overkomen f Onderweg had ze een wal- visch die met haar schroefin aanraking was gekomen, gewond. Nauwelijks begon de visch bloed te spuiten, toen vijf andere sommige schenen wel 75 tot 100 voet lang te zijn gezamenlijk tot op korten afstand van het schip zwommen en daarop met alle kracht en spoed op de boot los kwamen. De schok was zoo hevig, ver telden de manschappen, dat het schip trilde van voren tot achter. Tot vier malen toe werd deze aanval door de wal vissollen herhaald, zoodat de passagiers van den voet raakten en op 't dek vielen, en veel van 't huisraad in de achter kajuit losraakte en gebroken werd. Na de vierde maal gaven de visschen den ongelijken strijd op. Sommige hadden nogal leelijke wonden opgedaan en de plek, waar ze verdwenen, was over een grooten afstand rood gekleurd door hun bloed. Een niet onvermakelijk staaltje van sluwheid, doch daarom niet minder schul dig, is te 's Hage in |praetijk gebracht. Bij een bakker in de Choorstraat komt een netgekleed heer, bestelt 100kadetjes, geeft een adres op voor het bezorgen en betaalt contant. Daarna begeeft hij zich naar een in dezelfde straat wonenden kleedermaker en koopt een kostuum voor f 50het geld was niets, dat kwam 's avonds terecht, want, en hier werd de naam van den bakker genoemd, „diea heb ik zooeven f100 geleend, dien ik van avond terugkrijg." De koeper verdwijnt, het gekochte kostuum medenemende. De kleermaker, die niet geheel en al tevreden is, wil zioh toch overtuigen en gaat naar de bakker, doch nauwelijks daar, komt de onbekende kooper en zegt tegen de bakker„Geef hem (op den kleermaker wijzende) van avond er maar 50 van, dat heb ik afgesproken." De kleermaker, in de vaste meening dat hier sprake is van guldens, gaat tevreden weg en wordt 's avonds aangenaam verrast door het bezorgen van 50 kadetjes. Hij ging naar den bakker, doch toen bleek de opliohterij 1 Een dame, die pas uit Armenië is teruggekeerd bezocht verleden week Woensdag het Engelsch Lagerhuis en deelde aan verschillende parlementsleden vreeselijke bijzonderheden mede over de christenmoorden. De consulsen zendelin gen hadden, zeide zij, berekend dat niet minder dan een millioen christenen het leven hebben verloren door moord of gebrek. In vele districten zijn geen volwassen mannelijke Armeniërs meer in leven, terwijl hun weduwen en dochters van gebrek omkomen of aan de schande lijkste mishandelingen, zijn blootgesteld. De Parlementsleden Bryce en Smith zullen aan de ministers een reeks vragen stellen naar aanleiding van de medeelin- gen, door deze reizigster gedaan. Valsche handelspapieren. Naar uit Harderwijk wordt gemeld, is Vrijdag na een verhoor voor deu reehter-commissaris enden officier van justitie gevankelijk naar Zwolle overgebracht M. W. lid van de kassiersfirma S. H. W., verdacht van het in omloop brengen van valsche krediet- of handelspapieren. Een deserteur. Door de politie te Haarlem is aangehouden zekere J. W. oud 21 jaren, die sedert 13 Augustus van het vorig jaar was gedeserteerd als milicien bij het reg. grenadiers en jagers. Hij oefende thans het beroep van hard- looper uit, was te Haarlem onder een val- scheu naam gelogeerd en stond gesigna leerd in het Algemeen Politieblad. Quaestie Den Hartog. Naar het Volksdagblad verneemt, heeft de heer M. den Hartog zich gewend tot Gedep. Staten met verzoek het besluit van den Raad, waarbij hij als derde onderwijzer is ont slagen, niet goed te keuren. Eveneens zal met hetzelfde doel in onderwijzers kringen oen groote adresbeweging op touw worden gezet. Mochten Ged. Staten het besluit goed keuren dan zal De heer Den Hartog den Minister van Binnenlandsoh® Zaken vernietiging vragen. De verdwenen milicien. Onze lezers herinneren zich het verhaal van den mili cien, wiens lijk verleden jaar zou gevonden zijn op de Zeisterheide. Thans eindelijk schijnt de man terecht te zijn. Hij moet in levenden lijve in Limburg door de mare chaussee zijn opgepakt en naar Venlo overgebracht. Een kind levend begraven Te Dongen zijn drie kinderen, die bezig waren een kuil te graven, onder het instortende zand bedolven, met het noodlottig gevolg, dat een 4-jarig knaapje levenloos werd te voorschijn gehaald. tPlaalselijk Nieuws. Onze dorpsgenoot de heer W. H. Fries, onderwijzer aan de Christelijke School is met ingang van 1 October a.s. als zoodanig benoemd te Kampen, welke benoeming door hem is aangenomen. De opening der jacht op klein wild in dez9 provincie is vastgesteld op Zaterdag 5 September a.s. met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastgesteld op Donderdag 1 October d. a. v., de korte jacht dagelijks en de lange slechts drie malen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags. Den Bommel 12 Augs. Een ongeluk komt zelden alleen zegt het spreekwoord. Dit werd hier dezer dagen ook ondervon den. De Kapitein van de sleepboot „Johan na," liggende in de haven alhier had het ongeluk, doordat hij misleid word door het valsche licht van cenen lantaarn naast dc loopplank te stappen. Hij kwam mot den schrik en een nat pak vrij. Daarop had het dochtertje van M. v. Z. alhier het ongeluk, terwijl zij op een schip aan het spelen was, in da kaai te vallen. Gelukkig werd zulks bemerkt door K. v. Z., die dan ook oogenblikkelijk toeschoot en de kleine van een wissen dood redde. In aansluiting met het bericht in uwe vorige courant diene, dat voor het oos telijk Flakkee oen correspondentschap is opgericht tot bevordering van Beel dende Kunsten onder beheer der maat schappij Arti et Amicitiae te Amsterdam. Terwijl K. B. beden van de kaai reed met een voer mest had hij het ongeluk even buiten het dorp, tengevolge het uithalen voor een anderen wagen, met paarden en wagen in de sloot terecht te bomen. De wagen bekwam zeer veel schade, doch voerman en paarden kwa men met de schrik vrij. Ooltgensplaat. In verband met ons vorig bericht, dat eenigsins verkeerd was, zij ter aanvulling, dat niet Ds. Makkenze van Dirkslaud doch alleen de gecombineerde kerkeraden van hier en van Melissant aanwezig waren, toen zij met Ds. Hartkamp, den heer Wolbers geëxamineert hebben. Na de proefpredicatie die de heer Wolbers naar aanleiding van Rom. 8 30 in den namiddag godsdienstoefening hield, werd ZEerw. met oplegging der handen door D». Hartkamp tot den dienst toe gelaten en hield hij naar aanleiding van Luc. 24 47b in de avondure zijn in- treereede. Oude Tonge 12 Aug. Wederom werd door de smid J. J. C. de Lignie alhier een northonpomp geslagen thans op de bouw- woning van den heer W. Wittekoek. Het werk is goed geslaagd en de vervaar diger heeft alweder g8toond de noodige bekwaamheid daarover te bezitten. Alhier komt een geval van Typhus voor, do patient is reeds herstellende. Onze vroegere dorpsgenoot de heer D. A. M. van der Waaij, thans onderwijzer te Charlois heeft met goed gevolg het examen als hoofdonderwijzer L. O. afgelegd. De echtelieden Balten Doornhein en Maria Rademaker, arbeidslieden alhier, hopen 16 Aug. aanstaande hunne 50 jarige echtvereeniging te gedenken. Uit hoofde die dag eohter op Zondag valt zal het gouden feest den daaropvolgen- den dag worden gevierd. Het zijn een paar zeer oppassende doch behoeftige oude luidjes en het is daarom te wen- schen dat zij door de gegoede ingezetenen en verdere vrienden en bekenden in staat zullen worden gesteld met hunne kinderen een recht genoeglijk feest te kunnen vieren. Ouddorp. Donderdagmorgen j.l. week werd hier het lijk opgehaald van C. Ihrman die waarschijnlijk den vorigen avond de loopplank van zijn schip misge- loopen was en daardoor een noodlottigen dood vond. Zuidlaud 4 Aug. Een vereeniging van landbouwers, waaronder Voorzitters van Polderbesturen heeft aan den heer J. Vis Cz. te Sommelsdijk opgedragen om aan de haven dezer gemeente daar te stellen een Weegbrug van de nieuwste coustruc- tie. Westsuaas. Binnen eenige dagen zal door den heer J. Vis Cz. van Sommelsdijk alhier geleverd worden een verplaatsbare weegbrug van het allernieuwste systeem. Ingebonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid van Redaotie en Uitgever. Geachte Eedacteur! Mag ondergeteekende zoo vrij zijn beleefd eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad hem voor het navolgende te willen afstaan? In bet plaatselijk nieuws van Vrijdag 7 Augustus, wordt uit Ooltgensplaat ge meld, welke met groote verwondering mijn aandacht getrokken heeft. Waar gemeld wordtDezer dagen werd de heer Wolbers, voorganger der vrije gemeente alhier, na afgelegd examen en proefpre- dikatiën voor de H.H ds. Makkenze van Dirksland, en ds. Hartkamp van Melissant met hunne kerkeraadsleden tot predikant onder 't Kruis, en als zoodanig bevestigd enz. Ik begrijp niet geachte Redacteur hoe het mogelijk, dat de inzender hiervan zulk een feitelijke leugen ia het open baar in uw blad melden kan. Althans zoover wat mij, of mijn kerkeraad betreft, daar ik gansch van die zaak niets af weet. En dus vanzelf, noch ik, noch mijn kerkeraad daarbij tegenwoordig geweest ben. Zoodat men dus als vanzelf begrijpen kan, wij geensints mede deelgenomen kunnen hebben aan het examen of preef- predikatiën. En hoe het dan mogelijk is om dat in het openbaar te schrijven, begrijp ik niet. Moet ik hier denken aan eon open bare leugen, gedaan met eenige bedoeling, dat kan ik toch niet gelooven. Maar wat dan Is het een begaan abuis, of is de inzender niet gonoegzaam ingelicht ge weest met deze zaak Dat kan zeer wel mogelijk zijn. Mij dunkt het dan toch wel raadzaam is, wij eerst goed van een zaak overtuigd zijn, eer wij beginnen in het openbaar te schrijven. Het zal mij hoogst aangenaam zija als de inzender zich van de waarheid van mijn schrijven tracht te overtuigen, dat noch ik, noch mijn kerkeraad daarbij tegenwoordig geweest zijn, noch mede deelgenomen hebben aan het gemelde feit. En als hij dan van de waarheid van mijn schrijven overtuigd is geworden, verzoek ik hem beleefd, en tevens ook dringend, het terug te nemen, als dat wij mede deelgenomen had, aangaande de gemelde zaak. U geachte Redacteur bij voorbaat dank zeggende, voor de afgestane plaatsruimte. üw dw. dnr. A. MAKKENZE. Pred. b./d. Ger. Gein. onder 't\Kruis te Dirksland. Wij verwijzen den geachten inzender naar bet plaatselijk nieuws, gemeente Ooltgensplaat, in dit nummer. Tevens nemen wij de gelegenheid te baat, onze correspondenten te attenteeren om vooral goed te onderzoeken voor en aleer zij inzenden, om daardoor onjuiste b wichten te voorkomen. REDACTIE. Soaimclsdtjk. Geboren: JaD en Johannos Hendrik tweelingen van Simon Frans Kootte en van Jannetje Stapel. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van Gorrit da Ruiter en van Stoffolina Westdijk. Sfiiddelliarnis, 30 Juli 5 Augustus. Gehuwd Jacobus Stolk, 51 i. en Teuntje Dub- beld, 24 j. Geboren Simon, z. v. Adrianus de Koning en Keeltje van Groningen. Maria Willemina, d. van Laurens van Rossom en Maria Wervers. Pieter Johannis, z. v. Jacob Krijgsman en Lena Cornelia van der Waal. Stad a/'t Haringvliet, 31 Juli 2 Augs. Overleden Dirk v. d. Pijl. 68 j., eolitg. van Huibertje v. Heest. Aren Yink 23 j., z. v. Wijlen Jaoob Yink en Geertruida Abramse. Jannetje Melaard, 9 jd. van Johannes Melaard en Jannetje Koningswoud. Wieuwe Tonge. Geboren Marinus z. v. Leendert Luchtenburg en Adriaantje Felsbourg. Gehuwd Jan Arie van Balen j. m. 21 j. met Lijntje Bakker j. d. 20 jaar. Overleden Willem van der Made oud 55 j. echtgenoot van Marie van Dijk. Marinua Kievit oud 10 maanden. Oude Tonge, 11 Aug. GeborenJosephus Jacobus z. v. Cornelia Stoop en van Dina Lofmans Petronella Cornelia d. v. BernarduB van TilbuTg en van Dimpheaa Pjeternella van Dongen Hendrik z. v. Adrianus Fluit en van Pieternella Kievit. Overleden Maria Johanna Anthonia van Roon oud 10 dagen. Johanna Schreurs oud 74 j. 8 mnd. wed. van Cornells Roele eerder wed. van Jacobus van Peperstraten. IHiMand. Geboren Lena, d. v. Pieter Wolfert en Dingena v. Balen. Aartje, d. v. Pieter Lodder en Abra v. Prooijen. OverlodenPetronella Korsten, wed. v. Jillei v. d. Sloot, 76 j. Sara Kamerling, thans wed. v. Floris Schreur, eerder v. Jan ie Bie, 86 j. OUDE TONGE, 10 Aug. Jarige Tarwe f 6,a f 6,20. Nieuwe Tarwe f 5, <5 k f6.25, Gerst 5'/,ra 6'/4 ct. kilo. Nieuwe Rogge, fï,50 a f3,75. Haver, fl,75 a 2,30. Ajuin f 1,50 per 60 kilo. Boter 70 cent de 5 ons. Eieren 4 cent per «tuk. Brielle 10 Aug. Boter tO,55. Eieren fS,50 de 100. GRAANMARKT. Rotterdam, 10 Aug. Binuenlitndiche Granen. TARWE. Jarige 30 ct. lager. De beste f 6,30 tot f6,55, Middelbare f5,80 k f6,20 en mindere soorten f5,30 k f5,70. Per 100 kilo a f7,50 en a 8,—, naar deugd. Nieuwe met ruimer aanvoer werd f 6,ft 6,50 per heet. terwijl voor txtra qual. nog iets meer be dongen werd en per 100 kil® f 8 a f 8,10. ROGGE was slechts gedeeltelijk te verkoopen van f3,50 af 4,—. HAVER was 10 ct. hooger goed te plaatsen. Ver kocht van f2,75 a f3,50 per Heet. Winter-GERST blijft in extra blanke qual. van f 6,75 tot f 7 per 100 kilo gnding vinden. Gewone soort- vindt weinig koopers en werd slechts voor een ge deelte verkocht van f 5,75 a f6,35 per 100 kilo naar qual. Chevalier van het nieuwe gewas, meerendeela uitstekend van kleur, werd verkocht per heet. van f 4,50 a 5.en per 100 kilo f 7,a f 7,25. BLAUWE ERWTEN op de kook vonden als voren plaatsing, f 7 tot 8 naar deugd. KANARIEZAAD] flauw onveranderd f 4.a f 6, MEELBERICHT. Gedurende de vorige week vrerd de vraag voor meel levendiger en de markt sloot in vaste stemming. Heden werd er voor sommige merken hoogere prijs genoteerd, doch de alge- meene noteeringen blijven nog onveran derd. Rotterdam, 10 Aug. Op de veemarkt waren aange- reerd 154 vette mnderen, 225 vette kalveren, nueh- teren kalveren, 1838 schapen of lammeren, 665 var kens, biggen bokken. Heden waren de prjjzen als volgt: Runderen lste qual. 61 ots. 2de qual. 62 ets. 3de qual. 56 ets. Kal veren.lete qual. 78 ots. 2de qual. 68 ct. Se60ot. Scha pen lste qual. 56 ets 2de qual 50 ots. Alles per kilo. Varkens jlej qual.j 16,2e qual. 15'/,, 8e qnal. 15 ot. licht Boort t ct.per halve kilo. PreSikbeirtea XeuUg 16 Auguitui. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, rm. en ar. ds. Hiems van Yeenendaal. Stad aan't Haringvliet, gaen opgaaf ontvangen. Den Bommel geen opgaaf ontvangen. Ooltgensplaat geen opgaaf ontvangen. Stellendam vm. en 's av. dg. Mol van Zwartewaal. Ouddorp, vm. en 'sav. dhr. Basoski. DOOPSGEZINDE KERK. Oaddorp, Yoorm. en 's av. Dg. K. W. Rüasing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Yoorm. 9 uur nm. 2 uur en Av. sur Da. A. Mnckorzc. OUD-GERBF. GEMEENTE. Melissant vm., nm. en 's avondg ds. J. Hartkamp. Ctoret. Serbea. DrietalTe Eraneker, ds. Beukelaar te Halfweg dg. Doorn, te Axel en ds. Troost, te Ambt Yollen- hove. TweetalTe Oostbnrg, dg. van Binsbergen van Loosduinen en ds. van Lingen van Lollum. Beroepen Ta Haamstede, dhr.l Douma, oand. te Rotterdam, To Stedum, ds. Drenth te Nieuwolda. Te Oost en West Barendrecht ds. Hania, te Oosterbiorum. Aangenomen Naar Amersfoort, ds. Teeriuk, te Werkendam (B). Bedankt: Yoor Ter Neuzen, door ds.Donner, te Nieuwdorp. Yoor Ooltgensplaat, door ds. de Jager, te Serooskerke. I'S 4 i

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 5