Slechtsaken. laai se tijk Nieuws. VARIA. OtficieëS gedeelte. Ingezonden Stukken. in den Bijbel waarschuwt. Zijne beschou wing van het kind is dan ook eeno geheel andere, dan Gods Woord ons geeft. Even- zoo zijne bepalingen van wat goed en kwaad, wat recht en onrecht is, alsook de weg, dien hij inslaat, om het kind op te Toeden, zijn in strijd met de Heilige Schrift; altemaal leiden zij niet naar Chris tus toe, maar van Hom afen verhin deren dus om tot Hem te komen. Zij leiden van Christus af en bereiden tevens mede den weg voor anarchisme. Want de vrucht is naar den aard der plant, waaraan zij uitbot. Wat van God afvoert, is verdervend en gaat ten verder- veen het is alleen Gods wederhoudende genade, wanneer de vrucht van den kwa den boom nog niet tot volle rijpheid kwam. Die Gods volstrekte SouvoreiDiteit ontkent en dus Gods gezag verwerpt, wil ook ten laatste geen mensehelijk gezag meer dulden. De bloedige revolutie iu het laatst der vorige eeuw mot haar rauwen kreet: Geen God, geen meesterstrekt tot bewijs. De Bijbel verbannen en Jezus Christus niet toegelatenIs dat geen buigen voor en huldigen van den Overste dezer wereld, die Christus en Zijne kerk bestrijdt? Wat komt hem meer in het gevlei, dau den Bijbel te sluiten, God» Woord te verwij deren eu van Jezus Christus als den Zalig maker te zwijgen? Wat bracht hem grooter winste, dau al de kinderen vau heel ons volk, ware het mogelijk, te vangen onder het net eener zoogenaamde neutra liteit, en hen al vroeg te gewennen aan arbeiden (want dat is het leeren van het kind) zonder gebed; aan overwinnen van het kwaad (althans het pogen daartoe) in eigen krachtzonder Christus; aan een leven zonder geloof Wij, voorstanders van de School met den Bijbel, komen daartegen op in dsn Naam des Drieëonigen Gods. In zijne I kracht worstelen we tegen dien vijand en weigeren we hem te huldigen; biddende, dat de Heere ons getrouw make; we' teade, dat we zonder Hem niets kunnen doen. Het is een heilige strijd, waartoe ieder, die den naam vau Caristen voert, ver plicht is, en waaraan zich niet onttrekken kan, die iets van de liefde Gods in Chris tus in zijne ziel ontvangen heeft. Daarom doen wij een beroep op u allen, dia dit leest, dat ge opwaakt tot den strijd voor de School met den Bijbel, zoo ge tot heden u die dingen niet aantroktou dat gij, die u reeds voeldet aangegord, moogt volharden in het pogeu, om ge zamenlijk in de mogendheid des Heeren door middel van het Christelijk Onderwijs een krachtigen dam te helpen opwerpen tegen het onheilig woelen en drijven van den boozen geest, die van God en Zijn gebod afvoert en tot de schrikkelijkste uitgietingen der ongerechtigheid heen leidt. Gode zij dank! Er zijn reeds scholen met ÖJL59© leerlingen, waar, onder het aanleeren van gepaste en nut tige kundigheden, die het maatschappe lijke leven vereischen, Gods Woord wordt beluisterd en betracht. Hem komt de dank toe voor de op richting en instandhouding dier scholen en voor den goeden naam, dien zij ver worven hebben en al meer en meer ver krijgen. De loffelijke getuigenissen van bevoegde schoolautoriteiten zijn daar, om voor hen, die van de Scholen met den Bijbel tot aog toe geen gebruik maken, de deugde lijkheid van het onderwijs, dat in die scholen gegeven wordt, te bewijzen. Onder die schoolautoriteiten zijn tal van ongeloovigon, die, onpartijdig zijnde, moesten erkennen, gelijk zij dan ook erkend hebbendat de School met den Bij bel op het stuk van maatschappelijk onderwijs volstrekt niet behoeft onder te doen voor de openbare school; ja, op verscheidene plaatsen haar overtreft. Wij erkennen daarin den zegen, dien God Almachtig, om Zijns lieven Zoons Jezus Christus wil, geeft aan hen, die Hem vreezen en op Zijne goedertierenheid hopen; en aanvaarden ootmoedigljjk ook in dien zegen de bevestiging van Zijn woord: „Die Mijeeren, zalikeeren!" WOLKEREN DER AAROE. Een poosje geleden werd gemeld, dat een der profeten van de RSatabelesi Limo, eigenlijk de voornaamste van allen, was gedood, zoodat de zwarten nu een hunner mensehelijk „goden" kwijt wa ren. Dat zou hen wel ontmoedigen, indien niet tot onderwerping brengen! Thans blijkt echter dat Limo nog leeft Hij heeft Zaterdag met een impi een kafferregiment en verscheiden wagens zijn bergland verlatenwaarheen wordt niet gemeld. Toen hij weg was, ontdekte men zijn grot, en vond daar 40 pond sterling en een groote hoeveelheid klee- dingstukken en gevulde blikjes. Zeven Matabelen werden door de blan ken gevangen genomen, maar naar hun volk teruggezonden, teneinde de opstan delingen te bewegen, zich te onderwerpen. Volgens de laatste berichten is er ëebter nog van geen afnemen der Kaffer-bewe ging sprake. De Engelsohe Economistmeent dat het goed zou zijn, het charter der Maat schappij voor den tijd van vijf jaar te schorsen en een Engelsch gouverneur met de macht vau een onderkoning naar Rhodesia te zenden, om aan de thans heerschende anarchie een einde te maken. Intusschen heeft de regeering tijd genoeg om te overwegen, of zij het charter weder aan do Maatschappij zal verleenen, óf dat het wanbeheer van vroeger het wen- schelijk maakt, voorgoed de Chartered Company uit de wereld te helpen. Het vare, merkt de Economist verder nog aan, moeilijk to bewijzen, dat de Chartered Company nuttig is voor het rijk. Men beweert, dat de maatschappij Rodesia voor de beschaving heett geopend, maar de blanke kolonist verkeert er thans in misschien nog ongunstiger positie dan in de tijden van koning Lobengula. Wat zij heeft tot stand gebracht, had de Engelscho nggeering evengoed kunnen doen, en zonder groote offers van goed en bloed. De twee volgende stukjes in de Volks stem mochten door de Boerenkaters in Engeland wel eens ter halte geno men worden Het blad maakt melding van den ken nisgeving van de krijgsoverheid in Ma- tabelenland, dat het aan de Britsohe soldaten verboden is, weorlooze vrouwen en kinderen te dooden, gewonde vijanden te vermoorden, en dat men weerlooze vijanden liever gevangen moet nemen, dan dooden We zullen hierover niet veel zeggen teekent de Volksstem aan en laten het over aan de Engelscho couranten, die steeds don mond vol hebben van „Boerenwreedheden" (actrocietes) om een opinie op te geven over de strijdmacht, waar het geven van dergelijke bevelen noodig was. Wij zouden ons schamen als zulke bevelen moesten worden gegeven aan Transvaler» 1 Het tweede stukje is van dezen inhoud De heer Chamberlain heeft in het Britsohe Lagorhuis verklaard, dat de oorlog tegen de Matabelen gevoerd werd volgens beschaafde beginselen. Een schrij ven in de Press vraagt echter, hoe het mot die beginselen kan strooken dat b.v. een kaffer, die zich gedeeltelijk (in een aardvarkensgat had verborgen (alleen zijn beenen staken boven den grond uit) iu koelen bloede een kogel in het lijf gejaagd werd De schrijver zegt: „Als dat eens door onze burgers gedaan ware geweest, wat zouden onze Engelsche vrienden dan wel getierd hebben Een telegram uit Amerika moldt, dat er een paniek onder de Spaansche soldaten op Cuba heersoht, wegens het uitbreken der gele koorts. D9 sterfte moet 40 tot 60 pc. van het cjjfer der aangetasten bedragen. Berichten uit Madrid spreken daar entegen van verschillende overwinnin gen. Kolonel Tergare o. a. heeft de opstandelingen onder Collaze verslagen bij Guinioen generaal Ochoa heeft ehn vijandelijke troep mee een verlies van 35 dooden uit elkaar gedreven nabij Corredera. Gemengd Nieuws. N Kwade droes Op de markt te Zuidbroek, den laatsten Woendag iu Juni gehouden, werden door Duitsche handelaars een aantal paarden men spreekt van een 50-tal aange kocht, om over de grenzen te worden ge zonden. De dieren zijn echter niet op Duitsch grondgebied toegelaten, maar naar door de autoriteit te zijn onderzocht, welk onderzoek geregeld te Weener, aiet ver van Nieuweschans, plaats heeft, aan stonds alle weer terugezonden. Hot heette, dat bij een of twee der paarden kwade droes geconstateerd was. Volgens deu districtsveearts, die aan stonds uit Groningen ontboden werd, is echter van kwaden droes bij de verdachte dieren geen sprake. Wel is het waar, dat iu het Oldambt door vele landbouwers ge klaagd wordt, dat hunne (paarden waar schijnlijk tengevolge van de groote hitte omtrent [jmidden Juni, eenigszins lijdende zijn en verschijnselen toonen, die aan droes zouden kunnen doen denkeu. Vele dieren hoesten en scheiden veel slijm af. De geweerde paarden loopen thans in de omgeving van Winschoten in ettelijke weiden. Donderdagmiddag jl. zijn ze opnieuw döor Duitsche veeartsen onder zocht, zonder dat tot een bepaalde conclu sie gekomen werd. Over een week zal het onderzoek nu nogmaals plaats hebben. Een reuzenschip. De City of Paris is thans de boot, die in don kortsten tijd den afstand tusschen Europa on Amerika aflegt. Dit stoomschip heeft een lengte van 170,8 M., eene breedte van 19,25 M., de holte meet 13,11 M. en de inhoud bedriagt 10500 tonnon (1 ton is 1000 kilo). Do machinos bezitten eene sterkte van 20.000 paardenkrachten, die 't vaartuig een snelheid van 37 IC. M. por uur, waardoor de reis slechts ongeveer 6 dagen duurt. t Kooien verbruik bedraagt 300 ton por dag of 1800 voor de geheelo reis. De beide schroeven die een omtrek hebben van 17,32 M., maken per minuut 88 omwentelingen, dat is per reis 60320, de uiteinden doorloopen dus per seconde eene ruimte van 25,4 M., tijdens de veis 13164 K.M. d.i. van den omtrek der aarde. De krachtsontwikkeling der machines zou voldoen de zijn om een lichaam van 7.500.000 K. G b.v. deu Biffeltoren ts Parijs, in 25 min. 300 Meter op te trekken. Om dit stoomvaartuig 't noodige water voor stoom en afkoeling te versohaffen moeten de pompen in de seoonde 1200 Liter water oppompen. Zaterdagmiddag lokte te Alblas- serdam een landlooper twee meisjes naar de rivier en wierp beiden te water. Een der kinderen verdronk. De vermoedelijke dader is gearresteerd. De bevolking is woedend. De rijkspolitie moefct Maandag nacht hot arrestantenlokaal bewaken. Maandag vertrokkeu twee detachementen pontonniers, elk 50" man sterk, naar AI- blasserdanr-, daar het volk den arrestant mot geweld opeischte. Ook de officier van justitie alhier is naar Alblasserdam vertrokken. Niet ver van het Batraki-station op den Samaraspoorweg (Rusland) hebben misdadigers eon trein doen ontsporen. Vier waggons werden vernield en omstreeks 40 personen moeten gedood of gekwetst zijn. Do boosdoeners, wior boweogre- donen tot deze daad onhokend zijn, wiston to ontkomen. Volgens Tents on Figaro is het bericht der verloving van den Hertog van Orleans met do Oostonrijksche Aartshertogin Maria Dorothea Amalia, nog niet bevestigd. Hoogst gewichtig Het bericht dat da Koning van Spanje bij een val van eon trap het boon zou hebben bezeerd, wordt officieel tegengesproken Aan een Amorikaansch vakblad zijn da volgende bijzonderheden betreffende do vervaardi ging van papieren meelzakken ontleend Deze nijverheid heeft haar ontstaan to danken aan den Amerikaan Arkoll, zoon van een landbouwer te Ganajoharie, in den Staat New York. Toen namelijk tijdens don oorlog tusschen do Noordelijke en Zuidelijke Staten van Noord Amerika da prijs van het linnen zoodanig steeg, dat het vervaardigen vau linnen zakken bijDa een onmogelijkheid werd, kwam genoemde heer Arkell op het denkbeeld, om naar eeno andere grondstof om te zien. Na verschillende pogingen slaagdo hij er eindelijk ia eene papiersoort te vervaardigen, waarvan eene strook tor breedte van oen duim 100 pond kon dragen, en na talrijke verbeteringen is het hem gelakt die sterkte te brengen op bijna 200 pond draagvermogen foor eene strook papier van dezelfde breedte. Sedert heoft die nijverheid zulk eene vlucht genomen, dat tegenwoordtg door den heer Arkoll (die zich ter uitbreiding zijner zaken inmiddels had verbonden mot zekeren heer Smiths, ten gevolge waarvan de firma thans luidtArkell Smiths), 35 millioen zakken per jaar worden geleverd. De prijs per 1000 stuks bedraagt ongeveer9k 10 oenten por f tuk, hetgeen een aanmerkelijk versohil maakt met den prijs der linnen zakken. De heer Arkell kon dan ook eenmaal voor een Sonaats- oomité te Washington de verklaring afleggen, dat zijne firma aan het Amerikaansche volk van 1865 tot 1885 eeno besparing had bezorgd van 12® millioen dollars (300 millioen gulden), want dit was hot ve.schii in prjs, dat zijn gedurende dien tjd geleverde papieren zakken goedkooper waren geweest dan linnen zakken of vaten. De politie te Parijs ving in het Boia da Boulogne op één nacht 22 bedelaars en vagebonden, die daar 's nachts verblijf hielden. Een hunner was gekleed in slangevel, naar bij zeide tegen rheuinatiek, die hij als soldaat in Tonkin had gskregen. Een erstig ongeluk is verleden week woensdagochtend voorgevallen op eon overweg van den spoorweg tusschen Gratz en Triëst. De sneltrein tusschen die steden overreed bij het station Göating een brik, waarin acht werklieden eener nabijgelegen fabriek zaten, die van een feest huiswaarts keerden. Drie meisjes en twee mannen bleven op de plaats dood de drie overigen werden zwaar gekwetst. De baanwachter, die de hekken had moeten sluiten, was bij het lezen van een roman in slaap gevallen. Een ordebewaarder. Bij gelegenheid der kermis te waterlandkerkje (de eigenlijke kermisdagen zijn de'Zaterdag en daarop eerst volgende Maandag) had jongstleden Zondag aldaar een zonderling opstootje plaats. Door burgemeester eu wethouders was nl. besloten, om op Zondag het dansen niet toe te laten. Toen nu Zondagavond op een of meer plaatsen een aanvang gemaakt werd met dansen, kwam de Rijkspolitie daar tegen open verbood het. De gemeenteveldwachter evenwel ver klaarde, dat men gerust kon dansen, waar op men weder wilde beginnen. Hierdoor ontstond eene botsing, met het gevolg, dat de gemeenteveldwachter de kermisgasten openlijk begon aan te sporen zich niet aan hot verbod te storen. Een en ander moet nogal in krasse bewoordingen, o. a. tegen deu wethouder, waarnemendeu burgemeester, geschied zijn, zoodat het naar opruiinggeleek. Wegens dit feit is de gemeenteveldwachter Dinsdag in hechte nis genomen, voorioopig naar het cachot in dc marechausseekazerne te Oostburg overgebracht en ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Door den bliksem gedood. Woensdag middag had te Grolloo (Dr.) het volgende ongeluk plaats. Terwijl twee dochters van H. T. Kuipers van 't hooiland naar huis terugkeerden, werden beiden door den bliksem getroffen, 't Bleek dat de oudste geen letsel bekomen had. De jongste, 16 m.rige, evenwel bleef op de plaats dood. Zitting' van Dinsdag114,Juli. Heden werden de volgende vonnissen gewezen Meineed. In de eerste plaats stonden lieden terecht Baaltje Bt, huisvrouw van J. van/der W,, 28 jaar, zonder beroep, en Haartje M., 84 jaar, dienstbode, beiden wonende te Oud dorp. Zij zouden den lOden April 1896 te Sommelsdijk ter terechtzitting van het kantongerecht aldaar, als ge ui- ge in de tegen Willemtje van der Meide, huisvrouw van M. Okkenburg, aanhangige strafzaak, mondeling, per soonlijk, opzettelijk, valschelijk onder eede, tonnadeele van do beklaagde, vrouw Okkenburg, hebben verklaard, „dat zij gezien hebben, dat de beklaagde ten tijde en ter plaatse als in de acte van dagvaarding is omschreven (zijnde Zaterdag 23 November 1895 omstreeks den mid dag te Ouddorp) do goot voor hare (vrouw Okkenburg's) woning veegde, dat zij liet vuil nietdoorveegde en ver wijderde, doch in de goot liet liggen voor de woning van de eerste getuige" (thans de eerste beklaagde.) De eerste getuige, vrouw Okkenburg, wonende in den „Helhoek" te Ouddorp, verklaarde dat eeus per woek, op Yrij dag, de goten voor de woningen in den Helhoek moe ten worden schoon geveegd. Ieder zorgt voor zijn eigen goot en als allen bezig zijn met straatschrobben en goot- vegen wordt het vuil van den een naar deu ander geveegd, zoodat het collectief met andere hoopjes vuil uit den Hel hoek naar den algemeenon zinkput wordt geboegseerd. Dat is de algemeene gootvegerjj. Wanneer echter een der buren zoo maar op z'n eigen houtje buiten den gene- ralon schoonmaakdag z'n goot veegt, dan dient hü het vuil ook zelf naar den zinkput te brengqn en niet stiekum in eens andere, g*oot te deponeeren. Wanneer nu alle Helhoelcsters ten opzichte van haar goten een zuiver geweten hadden, dan zou gotenrnzio daar uiet zoo dikwijls voorkomen althans en zou de wjjze burgervader uiet oen generalen „schuurdag" hebben in gesteld, buiten welken niemand zijn goten mag vegen tenzij hij hetgootvuil doorvcegt naar den zinkput. Deze hoogst interessante gootquaestie gaf, zooals wij reeds zeiden, aanleiding tot menig conflict; kortgeleden zelfs verscheen de man vun do eerste beklaagde voor deze rechtbank, omdat hij, ook alweer naar aanleiding van een gootruzie, vrouw Okkenburg mishandeld had. De man kreeg toen een geldboete. Of dit nu kwaad bloed gezet heeft, of wat dan ook. zeker is het, dat de verstandhou ding tusschen vrouw Okkenburg en haar buurvrouw, de eerste beklaagde, er niet beter op werd. En ziet, plotse ling wordt tegen vrouw Okkenburg oen aanklacht inge diend omdat zij haar goot geveegd en haar vuil goborgen zou hebben in liet gootje van haar buurvrouw. De beide bekl. hadden dit gezien, zeiden ze, en vo^r den kanton rechter te Sommelsdijk hielden ze die bewering onder eédovol. Haar die verklaring onder eede was blijkens de verkla ringen van andere getuigen en vrouw Okkonbnrg zelf, valsohmen had onweerlegbare bewijzen, dat vrouw Okkenburg op het door de beide van meineed verdachte getuigen genoemde tydsHp haar goot niet had geveegd. En zoo kwam het den, dat beide vrouwen om een hoopje goo' vuil /hans onder do zware beschuldiging van mein eed in het bankje der beklaagden zaten. Beiden hielden hardnekkig vol, dat zij de waarheid hadden gesproken, doch tegenover haar beweringen stonden de persisteereii- de verklaringen vaD vier getuigen, waaruit bleek, dat vrouw Okkenburg op het bewuste tijdstip haar goot vol strekt nietkon hebben geveegd, omdat zij voortdurend in huis was gebleven. Verder bleek, dat de burgemeester, die speciaal last had gegeven voortdurend op vrouw Okkenburg en haar goot te letten, deu gemeenteveldwachter A. van Noord had opgedragen, op klachte van de beide beklaagden proces-verba al tegen die vrouw op te maken. Waarom een speciaal toezicht op vrouw Okkenburg noodzakelijk was, wisten de beide gehoorde gemeenteveldwachters niet te vertellen. Mr. P. A. J. Bouvin, de president, kreeg ten slotte den indruk, dat da beide vrouwen voor het kantongerecht opzettelijk een valsclie verklaring hadden afgelegd. Het O. M., bij monde van mr. H.J. II.Modderman, wijzende op de middeloeu wsehe patriarchale instellingen en gewoonten in een gemeente als Ouddorp, verklaarde hoe met deze zaak een nietige zaak aan het oordeel van den Soinmelsdijkschcn kantonrechter was onderworpen door het zoeken en drijven van de eerste beklaagde, die het nog maar steeds niet vergeten kon, dat haar man wegens mishandeling van vrouw Okkenburg was veroor deeld. Z. E. A. wees op het gewicht van de verklaring van den veldwachter Maks, die op den bewuaten Zater dag van 11 tot 12 uur in de woning van vrouw Okken burg was geweest en onder eede kon volhouden, dat de vrouw de goot niet had geveegd; op het plichtver zuim van den wethouder der gemeente üuddorp, die schriftelijk verklaarde gezien te hebben, dat voor de woning van de le beklaagde op don bevvusten dag een hoopje vuil lag en des ondanks geen werk van do zaak had gemaakteu resumeerde, de verdere gedeponeerde verklaringen en aanwijzingen in onderling verband en samenhang beschouwende, dat de feiten wettig* on overtuigend waren bewezen. Tegen elk der beklaagden requireerde Z.E.A. 6 maanden gevangenisstraf. Een suijpartij om een zoen. ölundertjes lachend verscheen daarop een derde delinquent uit Ouddorp voor de heeren. Het was P. S„ 19 jaar, visscher, die volgens de aanklacht in den avond van 24 Mei 1896 te Ouddorp moedwillig met een mes achtereenvolgens lo. P. Boezelaar, gesneden en bloedend verwond en 2o. T. 't Mannetje gestoken, gesneden en bloedend verwond zou hebben. Het leek wél of beklaagde in den avond van gemelden dag aan verliefde en tevens vechtlustige buien laboreerde, Want toen 't Mannetje met een meisje over den weg naar Ouddorp kwam aankuieren, vroeg beklaagde hem Mag ik 't meisje us un kQ3je geve Om d'n d nietzei 't Mannetje. Kort daarop sprong bekl. met een mes in de hand voor hem, en bracht hem een steek in den schouder toe. Boelaars, die beklaagde van 't Mannetje wilde af houden, kreeg daarop van Seen steek in den hals, die een hevig bloedende verwonding veroorzaakte en sedert een leelijk litteeken achterliet. De eerst gestokene werd daarop nogmaals door be klaagde verwond. Ik kreeg er een in mijn kop en ten in me laief, verklaarde deze verwonde thans. Beklaagde, die zich destijds als een woesteling ge droeg, vertelde thans onnoozel glimlachend, dat hij zich van de feiten niets meer kon herinneren, wel stond het hem voor dat hij zijn mes had getrokken om zich tegen 'fc M, te verdedigen. Verscheidene ge tuigen hadden het gebeurde echter gezien, zooals het den delinquent werd ton laste gelegd. Uit het getuigenverhoor bleek nog door de vragen van bekl.'s verdediger, dat van de zyde ^van beklaag de'^ ouders pogingen wareu in 'fc werk gesteld, om de zaak „af te koopen." Beklaagde's vader had f80 aan 't Mannetje geoffreerd, als hij de zaak er bij wilde laten, doch 't Mannetje had fllO wilde hebben. Dr. De Bruyn van Ouddorp behandelde de beide verwon den, die, hoewel zy veel bloed hadden verloren, niet levensgevaarlijk getroffen bleken te zijn. Mr. Modder man achtte de feiten voldoende bevestigd, verklaarde, dat hij dergelijke snij partij en met kracht zal tegen gaan, door de plegers van deze feiten te vervolgen, ai wilden de belanghebbenden ook duizend gulden opofferen om den getroffene te he we gen, geen aan klacht in te dienen en eischte bekl.'s veroordeeliug tot 9 maanden gevangenisstraf, Mr. S. J. L. Van Aai ten, de raadsman yau beklaagde, begon met er op te wijzen, dat de gevorderde straf te hoog was en maakte dan in een uitvoerig pleidooi zyn overtuiging kenbaar, dat beklaagde slechts door een hevige gemoedsbeweging de renzen der noodweer had oversohreden. Op die gronden concludeerde pleiter tot vrijspraak, subs, een clemente straf. Soiuiuelsdijk. Uit deze gemeente wer den van de eerste snede klavers plm. 300,000 K.G. hooi uitgevoerd naar Rot terdam, voor de stadsche tramweg maat schappij. Tot 'derde onderwijzeres (helpster) aan de Bewaar- en Hand werkschoot alhier, is met ingang van 1 Augustus a.s. be noemd Krijntjo van der Wende, wonende alhier, welke betrokking door deze is aangenomen. Stad aan 't Haringvliet. Er heeft zich in deze gemeente een geval van de zoo zeer gevreesde vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Den Bommel, 13 Juli. In deze gemeen te heeft zieh een geval van roodvonk voorgedaan. Ooitgensplaat, 13 Juli. Heden mor gen viel het 7-jarig zoontje van R. II. alhier in de kaai. Door er bij te sprin gen mocht het schipper de Braat van Made en Dritnmelen gelukken hem spoe dig op het droge te brenge'1, zoodat hij met de schrik en een nat pak vrij kwam. De heer "YVolbers, voorganger bij de Vrije Gemeente alhier, heeft als zoodanig een benoeming ontvangon naar Grand Rapids (Michigan) N. A. Melissant. Tengevolge van do vele aanwezige musschen die groot .nadeel aan do veld- en tuiuvruchten toebrengen, is in deze gemeente een musschengilde opgericht, dat door het uitkeeren van belooningen voor musschen en eitjes zal trachten het aantal zooveel mogelijk te doen verminderen. De herijk der maten en gewichten zal in deze gemeente plaats hebben op Maandag 20 Juli aanstaande van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Uit de ter gemeente socrotario ter inzage liggende gemeente rekening over 1895 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 14153,14, de uitgaven f 12748,47, weshalve de rekening sluit met een batig saldo vau f 1404,67. Ondilorp. Als onderwijzeres aan de O. L. School II aan den Oostdijk alhier is benoemd Mej. Kuijpers van Goedoreede die die benoeming heeft aangenomen. In het le haifj car zijn alhier aangege ven 56 geboorten, 12 sterfgevallen en traden 5 paar in het huwelijk. II VAR EERSTE EN LAATSTE BE ZOEK IN DE HERBERG. „Wat brengt u hier, Marie?" zeide Toon tot zijn vrouw toen zij mot twee kinderen aan de hand de herberg binnen trad. „Het is zoo eenzaam te huis, en uwe bezigheden vergunnen u zelden daar te zijn," hernam de zwakke, doch onver schrokken vrouw. „Bij mij is geen gezelschap gelijk het uwe, en als gij niet naar mij toe kunt komen, dan moet ik naar u komen ik heb 't recht uw vermaak, zoowel als uw verdriet te deolen." „Maar gij in eou herborg gaan zitten vroeg Toon ernstig. „Geen plaats kan onbetamelijk zijn, waar mjjn echtgenoot is, zeide de arme Marie „God heeft ons saamverbonden alzoo behooren wij bij elkander." Daarop nam zij bet glas met Bterken drank, dat de kastelein juist voor haar man had ingeschonken. „Gij zult dit toch niet gaan driukeu zeide Toon met verbazing. „Waarom niet? Gij zegt dat gij drinkt om uw verdriet te vergeten, en waarlijk ik heb ook verdriet." „Vrouw vrouw gij zult tooh dat vocht niet aan de kinderen willen geven riep Toon, toen zij hun het glas mot drank toe reikte. „Waarom niet Kunnen kinderen een beter voorbeeld hebben dan hun vader? Wat goed is voor hem, is dat ook niet goed voor hen Als zij dit drinken, zullen zij slaap krijgen en vergeten dat ze koud en hongerig zijn. Drink, kinderen, drinkt, dit is warmte en rust en voedsel en klee ding. Drinkt, gij ziet hoe goed het uw vader doet." Metchijnbaren tegenstand liet Marie dienavond toe, dat haar echtgenoot mede naar huis ging te huis gekomen, dacht hij over het gebeurde na, en bad toen lang en vurig tot God, dat Hij hem helpen mocht om met die slechte gewoonte te bre ken en een pas genomen vast besluit getrouw te blijven. Zijne redding was door Gods goedheid volkomen on Marie, nu eene vau de gelukkigste vrouwen, herdenkt dikwijls met weemoedig vermaak haar eerste'en laatste bezoek aan de herberg. B. en W. vau Sommelsdijk hebben bekeud gemaakt, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1895, is overgelegd aan den raad, en gedurende 14 dagen van af 14 Juli tot en met 28 Juli d.a.v. ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kusten algemeen verkrijgbaar is vast gesteld. Geachte Heer Uitgever Zeer aangenaam zou het mij zijn, waa neer u onderstaande een plaatsje kunt verschaffen. Het is naar aanleiding van de mij toegezonden briefkaart van M. v. P., waariü hij, naar aanleiding van het bericht iu uw jongste numtner, verzoekt, om door het plaatsen van een tegenbe richt in dit iiummer, de blaam op zijn hit geworpen uit co wissoheu. De heer M. v. P. bewoert, dat hij, op weg zijnde naar huis, nabij Den Bommelde burrie brak, (zie ons vorig nummer) en nadat die was vastgebonden, ongestoord verder is gere den. Al bet overige in het beriobt is, volgens hem, louter onwaarheid. Teneinde nu niet tegenover sommige lieden alhier en ook tegenover U, ge- aokte hoer, als leugenaar te staan, wil ik even hier modedeelen dat ik, terwijl het ongeluk plaats vond, niet persoonlijk daarbij tegenwoordig was, maar mij een en ander van betrouwbare zijde (zooals ik meende) werd medegedeeld. Thans rijst bij mij de vraag: wie ia in deze de schuldige? De correspondent of zijn zegsman?? Een nador door mij ingesteld onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat de meergenoemde hit wel degelijk schrok en een zijsprong deed met het gevolg dat de burrie brak. Het is mij dientengevolge onmogelijk aan hel verzoek van den beer M. v. P. geheel te voldoen alleen wil ik de gedane beweringen dat de hit op hol sloeg en het den dijk afging intrekken, dooh ik kan en mag niet beweren dat mijn bericht in uw vorig nummer geheel onjuist was. Men verwacht immers van eenen

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2