Atjeh. De Moulin is benoemd tot gouver neur van Atjeh." Gemengd Nieuws. Waaraan de kieswet te danken is. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Tot onderwijzeres aan do O. L. School in deze gemeente is met 1 Juli a. s. benoemd Mej. A. E. Vroljjk kweekeling te Nieuwe Tonge op eene jaarwedde van f 600. Dirksland. Op de alhier gehouden stemming van Dinsdag j.l. voor een lid van de gemeenteraad waren uitgebracht 67 stemmen waarvan 1 van onwaarde hiervan verkreeg de Heer C. van Es, 61 stemmen, terwijl de Heeren W. Zaaier, G. Bosschieter, D. Haagens, L. v. d. Sluis en G. L. Warnaer ieder één stem ver kreeg alzoo gekozen de Heer C. van Es. Stellendam. Burgemoestor en Wet houders dezer gemeente maken bekend dat het herijk van maten en gewichten, voor deze gemeente bepaald is op 18 Juli e.k. des voormiddags van 8 tot 12 uur in het gemeentehuis. Zuidland. In de vorige week had alhier op de rivier het Spui een treurig ongeluk plaats. De 21-jarige A. R., van 's Graven deel, dienende als schippersknecht op een vrachtschuitje, zou aan een anderen schipper eenige hulp verleenen, doordat diens vaartuig aan den grond was gevaren. Door het misgrijpen van een tros dat werd toegeworpen, had genoemde A. R. het ongeluk buiten boord te vallen, waardoor bij voor do oogen der toeschou wers jammerlijk verdronk. Men kau zich de droefheid der ouders en familie voor stellen op het hooren van zulk een bericht, daar ook de overledene als een zeer oppassend jongeling bekend stond, en nog maar zes weken bij den schipper was. Zijn lijk is reeds opgevischt en op do algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. gïig'czomleii Stukken. Als deze Kieswet nu in 1897 wordt ingevoerd, dan zal de wijze van verkie zen geheel anders zijn dan tegenwoor dig. Er zal zijn eerst een dag van verkiezing en daarna een dag van stemming. Op den dag der verkiezing (die thans niet bestaat,) worden tusschen 9 en 4 uur opgaven van candidaten ingeleverd bij den burgemeester van de gemeente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict. Deze opgaven moeten onderteekend zyn door ten minste veertig kiezers, en door één of meer personen moet de in levering van de candidatenlijst persoon lijk geschieden. De burgemeester van de hoofdplaats van het district zendt daarna aan de burgemeesters der overige gemeenten onverwjjld opgaaf van de namen der ge stolde candidaten. En alleen op die candi daten mogen de kiezers door heel het district stemmen. Die stemming door de kiezers heeft plaats binnen veertien dagen na boven bedoelden dag der verkiezing. Alsdan zal van 8 tot 5 uur de stembus geopend staan. Stembiljetten zullen niet meer, zooals thans, aan huis worden bezorgd, en dus zal de kiezer zijn stembiljet thuis niet meer kunnen invullen. Ten minste drie dagen vóór den dag der stemming wordt door den burgemeester aan de kiezers gezonden een kaarteen oproeping voor de stemming. Op die kaart staan de naam van den kiezer en de namen der candidaten. Is de kaart zoek geraakt, dan kan de kiezer aan het gemeentehuis een andere bekomen. De kiezer geeft, als hij aan de stem ming wil deelnemen, de kaart aan het stembureau af, en in de plaats daarvan ontvangt hij dan van het stembureau een stembiljet, waarop de namen van de candidaten zijn gedrukt. Uit die candi daten moet hij dan een keus doen, op een zeer gemakkelijke manier aan een der lessenaars, die in de zaal van het stembureau moeten aanwezig zijn. Yóór de namen van de candidaten, op het stembiljet voorkomende, staan zwarte strepen gedrukt met een witte punt in het midden, b. V. b. J. J. VAN KERKWIJK. MR. D. P. D. FABIUS. Om nu aan te duiden welken candidaat de man zijner keuze is, maakt de kiezer het witte puntje in de zwarte streep vóór den naam van zijn canaidaat ook zwart. Is dit gedaan, dan gaat hij weer naar de tafel van het stembureau, vertoont de achterzijde van het stembiljet, waarop de naam van den burgemeester van de hoofdplaats van het kiesdistrict voorkomt, werpt het stembiljet dan in de bus. Nog op denzalfden dag, onmiddelijk nó, het eindigen der stemming (5 uur), wordt in elke gemeente van het kies district de stembus geopend, de stemmen op de onderscheidene candidaten worden geteld en proces-verbaal van de stemming opgemaakt. Die processen-verbaal worden dan zoo mogelijk nog den eigen avond bezorgd aan bet stembureau van de hoofd plaats van het kiesdistrict, waar den vol genden dag de uitslag der verkiezing wordt medegedeeld. VOLMËI&ENi M3KI A AKI DIS. Een belangrijk bericht wordt uit Lon den geseind: de regeering der X. A. Republiek, heeft een eersten stap gedaan om den groeten bullebijter aan zijn rechtmatige straf te helpen. In een dépêche aan Robison, maar voor minister Chamberlain bestemd, wordt er sterk op aangedrongen, dat Rhodes zal vervolgd worden. En hij niet alleenook Beit, van de Charteredmet Harris, moeten weten dat er in Engeland nog een straffende gerechtigheid is, waar aan zij niet kunnen ontkomen. Zelfs een blad als de Pall Mall sprak het pas weer uit, dat Rhodes, ook voor zijn eigen eer, niet maar in Zam- besia mag rondtrekken als ware er niets gebeurd. Het blad schrijft: „Het wordt nu tijd, dat de heer Cecil Rhodes, hetzij vrijwillig, hetzij op verzoek van den heer Chamberlain, zijn militaire functiën zou nederleggen en hier komen „to face the music." Dr. Jameson heeft ridderlijk genoeg de verdenking van zich afgeworpen, dat hij zich zou willen ver schuilen achter de autocratische persoon lijkheid van den Kaapschen ex-prémier, en hij is er de man niet naar om hiervan af te wijken. Doch als de heer Rhodes zijn reputatie van man van eer wil handhaven, dan is hij aan zichzelf en aan de Cartered Company verplicht om de zaken niet te laten in een staat, die aanleiding geeft tot misverstand en ver keerde uitleggingen. „Wat de heer Rhodes gezegd heeft over de toekomst van Rhodesia moge juist zijn of niet, dit raakt de quaestie niet, die het publiek voor alles tot klaar heid wil zien gebracht, n.l.erkent of ontkent hij, dat hij direct betrokken was bij of geduld heeft de vorming van een gewapende macht met het doel, dat deze op een gegeven moment een inval zou doen in een bevrienden staat? Dit is een zuiver gestelde vraag, waarop een zuiver antwoord kan volgen en dat niemand beter kan geven dan de heer Rhodes. Of ook andere directeuren van de „Char tered Company", bewust dan onbewust, betrokken zijn in hetgeen hij deed, i3 zonder twijfel een even belangrijke quaes tie, maar het antwoord daarop heefc lang zoo'n haast niet. Tooh heefc de regeering in Petroria de heeren maar bij elkaar genomen Rhodes, Beit en Harris. Ze zijn ook niet te soheiden! Maar wat zal Chamberlain antwoorden Als het bij een „sterk aandringen" bleef, kon hij zich misschien nog wel met een uit vlucht redden doch er moet en zal wel meer volgen op dien eersten stap van „Oom Paul." Zoo raakt Chamberlain nog in de benauwdheid. Vroeger dorst hij slag op slag een hoogen toon voeren, en nu komt men uit Pretoria hierop „aan dringen", dat „betreuren", en dit „verlan gen". Aangedrongen wordt op de vervol ging van Rhodes e. s.verlangddat de rijksregeering het geheele bestuur, zoowel civiel, als militair, van het gebied der Chartered Company op zich zal nemen, en betreurddat het onderzoek naar de medeplichtigheid van de Chartered is uitgesteld. Het kwaads voor den ministers is, dat tegen dit alles zoo weinig valt in te brengen op goede gronden. In elk opzicht nemen de Boeren de sterkste positie in en zijn ze Chamberlain de baas. TJit Peking wordt gemeld, dat de moeder van den keizer van China gestorven is. In Turijn moet een brief van een Italiaansch soldaat, bij Menelik gevangen, aangekomen (zijn. Vol gens dezen zouden ^er te Addirababa nog 1500 gevange nen zijn. Zij hadden 2 maanden gemarcheerd om daar te komen, en kwamen er naakt en uitgeput aan. Verschei den daar wonende Europeanen hadden hun hulp gebo den. De gevangenen worden nu'gebruikt, om een nieuwe residentie voor Menelik te bouwen. Onder de giften voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der scheepsramp is de belangrijke gift van 500 p.st. van de Ned. Z.-Air. Spwmij. te Amsterdam. De directie Donald Currie heeft met bijzouderen dank melding gemaakt van die gift, als een teeken van de internationale sympathie in het ongeluk. Tot dusver zijn 73 lijken aangespoeld. Bij de begrafenis zorgde de reederij' voor een krans op iedere kist. Bij de ramp is ook omgekomen de te Vlissingen thuis behoorende heer "W". Dert, oud 29 jaar. Aan de Telegraaf is geseind: Generaal-majoor J. J. K. de Moulin (van de artillerie, chef van den generalen staf) is dus definitief tot gouverneur van Atjeh benoemd, met welke functie onmid dellijk na aankomst van generaal Vetter op Atjeh, de resident voor de Atjehsche zaken K. P. H. van Langen, tijdelijk werd belast. Het N. v. d. D. ontving een dergelijk bericht. Verder werd aan dit blad nog geseind, dat generaal Vetter naar Java terugkeert. De correspondent van de N. B. Ct. te Batavia seinde dato 20 Juni Toekoe Oemar nam het hoofd van Lampagar gevangen. Vier bataljons gaan er heen. Het oorspronkelijk telegram luidde Oemar seized chief Lampagar. Four battalions thither. De Redactie teekent bij dit telegram het volgende aan Als het telegram goed is overgeseind, moet er uit verstaan worden, dat Tookoe Oemar het hoofd van Lampagar gevangen nam en dat vier bataljons naar die kampong trokken. Daarin zou dan de beteekenis liggen opgesloten, dat Oemar zijn gezag in de VI Moekims, hetgobied zijner vrouw Nja Din, weder aanvaard heeft en vijandig is opgetreden tegen het hoofd van de kampong, ten westen onzer linie dicht aan zee gelegen. Om welke redenen hij dat zou hebben gedaan, valt zonder uitvoerig bericht oyer de laatste krijgsbedrijven niet te beoordeelen. Wellioht heeft dat hoofd zich naar den zin van Oemar te vredelievend getoond, toen onze troepen eenige dagen geleden zijn gebied betraden. Mocht uit hot telegram echter het Eugelscho woord bij zijn weggelaten, dan wordt de beteekenis geheel omgekeerd. Toekoe Oemar zou dan door dat hoofd gevangen zijn genomen, en de vi#r bataljons, die naar Lampagar rukken, zijn afgezonden om hem te halen. Blijkens een onder dagteekening van 21 dezor bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur Generaal is de aan den luitenant generaal J. A. Vettor als regeeringscommissaris in Atjeh gegeven opdracht beëindigd, en is de generaal majoor J. J. K. do Moulin benoemd tot civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderheorigheden. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Dinsdag „Onze troepen keerden van den laatsten tocht terug, zonder verliezen goleden te hebben. „Heden gaan weer eene oolonno naar Kroeng Raba." En later: Het vijfde bataljon keert met de tweede bergbatterij naar Java terug. „Aan generaal majoor J. J. K. do Moulin, tot nog toe chef van den generalen staf,thans benoemd tot oiviel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, is opgedragen zioh Zaterdag a. s. in te soliepen naar Atjeh." EEN SCHEEPSRAMP. De Drummond Castlevan da Castle-lijn, is, uit de golf van Biscaye komende, aan den ingang van het Engelsche kanaal, bij Ouessant vergaan. Ongeveer 250 personen, passagiers en bemanning, zijn daarbij omgekomen. Het sohip was in 1881 gebouwd en had een inhoud van 3700 tons in grootte was het dus gelijk aan de grootste boot der maatschappij „Nederland", de Koningin- Regentes. Den 28sten Mei van Kaapstad vertrokken, had de boot een voorspoedige reis, tot haar het vrecselijk onheil over kwam. Door wat oorzaak weet men nog niet recht. De eerste berichten spraken van een aanvaringmaar dat word later in twijfel getrokken en het vermoeden geop perd, dat het schip op een klip gestooten had. Hoe 't zijde Drummond Castle zonk haast onmiddellijk en al do aan boord zich bevindende personen, op een enkele na, kwamen in de golven om. Het schip had, toen het van Las Palmas vertrok, 143 passagiers, met een equipage van 103 koppen. Zes lijken zijn reeds gevonden één man is gered. De reederij hoopt nog, dat velen zich in de booten hobben kunnen redden maar 't is een flauwe hoop. Er verliepen niet meer dan drie minuten tusschen het stooten op de klip en het wegzinken in de diepte. Naar we meenen, is dit do eerste scheeps ramp van eenige beteekenis, die aan do Castle-lija overkwam. Ze heeft een uitste kende reputatie, en Donald Currie, de directeur, ging or terecht prat op, dat de veiligheid der passagiers aan boord zijner schepen zoo goed verzekerd was. Beslissing van den Hoo gen Raad. De Hooge Raad heeft beslissing genomen in zako hot verschil van meeniug, dat er bestond tusschen het Rijk en de erfgenamen van wijlen den heer C. Scheltus- te Amersfoort 'over do betaling van een kleine halve ton successierecüten. De Hooge Raad heeft beslist, dat geen successierechten verschul digd zijn voor golden of goederen, waarvan een erflater bij testament eene stichting opricht welke eerst na zijn dood tot stand komt. Op dien grond werd de vordering van den predikant der Geref. Kerk B. te Amersfoort toegewezen tot betaling door- het Rijk vau ƒ46036 geheven van de gel don en goederen door den erflater bestemd voor het Gereformeerd Weeshuis en het Tehuis voor dames. Een Utrechtseh correspondent van de N. R. Ct. verhaalt nu eens haarfij n aan wieu wij het te danken hebben dat de kieswet er door is. Hij heeft het afge luisterd van Jaap den sigarenkoopman, die op da Utrechtsche markt zijne geurige waar aan den man tracht te brengen. Jaap dan, zijne sigaren aanprijzende, hield daarbij de volgende toespraak tot de boeren, burgers en buitenlui „En weet je aan wien jelui dat nou te danken hebt dat jelui kiezers geworden bent vandaag? Dat heb je aan mij te dankenGisteren ben ik naar den Haag gegaan met een kistje van honderd van deze fijne kaakjes. Ik heb daar een oom, die heel veel invloed op den Minister heeft, omdat hij de kachels op zijn bureau goed aanhoudt,' 'en die zórgde dat ik in de Tweede Kamer mocht komen. Ik had gerekend op een sigaar voor ieder van de leden, maar er waren er maar negen en negentig. Meneer Tak had kiespijn gekregen van de kieswet en dus stak ik zelf ook een knakje op. - Met de andere ging ik bij de heeren rond en zes en vijftig van hen deden mij de eer aan om er eentje van mij te rooken. En daaraan heb je nu de kieswet te danken. Die menschen raakten in zoo'n goed humeur toen ze die witte asch van mijn knakjea zagen, en dat van de elf voor eon dubbeltje, dat ze tot elkaar zeidenIs 't geen schande dat die Jaap geen kiezer is, dat zijn klanten geen kiezers zijn? Neen, dat moet veranderen! Menschen, die zulke sigaren verkoo- pen en koopen, kunnen wel kiezer zijn ook." En toen zijn improvisatie vervolgende, zeide Jaap „En daar staan jelui nounou ben jelui kiezer en nou zal je toch wel het hart niet in je lijf hebben om de Tweede Kamer in het ongelijk te stellen en geen knakjes te koopen. Alsjeblieft, deze vijf voor niemendal en dan nog vijf voor een dubbeltje en eentje er bij om op te steken, dat is elf voor tien centen! Wie ze niet neemt, krijgt een opstopper met"de kies wet dat hem de kiezen uit den mond vliegen. Aanvaring op do Maas. Maandagmorgen om 7 uur heeft op de Maas nabij' de petroleumtanks een aanvaring plaatsgehad tusschen het stoomschip „Clan Drummond" vt.ii Madras I. v. Lon den arriveorende en de aak „Kosmopoliet", schipper Van Dordt, 171 ton groot en geladen m^t steen van België voor 's Gravenliage, welk schip laveereiide was en dat in het midden zwaar beschadigd, onmiddellijk zonk, met het gevolg dat de schipper, zijn vrouw, een zoon en twee dochters en een kindje van vijl'weken te water geraakten. Terstond werden pogingen aangewend de ont elukki- gen te redden. Een Duitsche schipper, dio met zijn schip zich op 200 pas afstands ongeveer van de plaats deó onheils bevond, sprong met zijn knecht in een roeiboot en mocht de vol doening smaken den schipper, de twee dochters en den zoon te redden, terwijl de vrouw van den schipper, die zich met den zuigeling aan een stukj hout had vastge klampt, gered werd door een anderen schippersknecht. Helaas, de moeder had haar kind niet langer kunnen vasthouden, de: krachten begaven; haar, en juist toen de redding nabij was, zonk jhaar kind in de diepte» weg. De smart van het arme schippersgezin over het; verlies van zijn jongsten lieveling is, gelijk zich denken laat, vïeeselijk. In het tuchthuis van den Staat Ohio geven de gevangenen een eigen blad uit. Het blad wordtin het tuchthuis geschreven, gedrukt en uitgegeven. De redacteur is No. 25041. Ofschoon het geheele personeel van de tucht in de gevangen is zit, is de iuhoud van het blad toch zeer opgewekt, het biedt den lezer allerlei gevangenisnieuwfjes aan en bevat o. a. artikels over „beroemde gevangenen". £Het blad heeft oen oplage van 2500 exemplaren. In de Yereenigde Staten zijn 30 van zulke door gevangenen geredigeerde en uitgegeven bladen. Natuur lijk behouden de gevangenisbesturen zich de censuur voor. In ons land worden 871 en in hetbuitenlanland 50 Nederlandsche dag- en weekbladen uitgegeven, (24 meer dan in 1895 en 105 meer dan in 1894). Hiervan verschijnen or te Amsterdam 148, Rotterdam 53, 's-Gravenhage 55, Utrecht 26, Haarlem 21, Gronin gen 20, Leiden 17, Leeuwarden 16, Nijmegen 14, enz. Uit Japan komt bericht, dat een ontzettende aardbeving, van een vloedgolf vergezeld, in de Noorde lijke provincie groot onheil heeft teweeggebracht. Nagenoeg de geheele stad. Komaiski is verwoest en duizend menschen zijn daarbij omgekomen. In 20 uren werden niet minder dan 125 aafdbe- vingschokken gevoeld. Bij een spoorwegongeluk tusschen Chotilew en Terespol (Russisch Polen) waar een trein met 300 menschen ontspoordezjjn 15 personen gedood, 20 gevaarlijk gewond en 120 anderen meer of minder ernstig gekwetst. Het is gebleken, dat de spoorwegdijk beschadigd was door zware regens. Men veroordeelt algemeen de nalatigheid van het spoorwegbestuur. Een goede hulp! Bij een brand op de boerderij van A. Rennen, dicht bij Breda, kwam ook de spuit van de gemeente Beek te hulp, doch men had de brandslangen vergeten, zoodat men een kwartier terug moest om ze te halen. Toen men na een half uur terugkwam lag* het gedoe in de asch. Hitte. Ia Friesland heefc de hitto offers gevraagd. Twee maaiers zijn be zweken tengevolge van de hooge tempora tuur en liet te vee! drinken van koud water. De eene was werkzaam in de gemeente Kolhimerland, de andere in Hemelumer Oldepkaert en Noordwolde. Te veel ijver. Een buitengewoon voorval heeft op het dorp M in de provincie Utrecht een groot aantal gemoe deren in beweging gebracht vooral landbouwersgemoederen. Iemand had den dominee gereden, die in de vacature kwam preeken, zooals dat van oudsher de gewoonte is geweest. Kort daarop ontvangt hij voor zijn liefdedienst een waarschuwing van den ontvanger der directe belastingen, dat hij dit niet mag doen, omdat hij zijn paard heeft aan gegeven als werkpaard, en het nu gebruikt voor pleizierrijclen. Bovendien voegde de ontvangor er tot verduidelijking bij, dat hij (de ontvanger) een rijtuig moest huren als hij er een noodig had-, dus dat de dominé dat ook maar mooat doen. Een gevolg van een en ander zou zijn, dat alle boeren hun tentwagens en tilbury's wel konden verkoopen, of hun paard in een hoogere klasse zouden moeten aangeven. Zij geven het] allen aan in de 3e klasse, maar gebruiken het om uit rijden te gaan bij bruiloften, begrafenissen, om te gaan „vrijen" enz. en nog nooit werd daar tof heden aanmerking op gemaakt. De betrokken predikant heeft echter de zaak bij hoogere autoriteiten onderzocht, on kreeg de geruststellende tijding, dat de ontvanger in dit geval abuis had, en dus zijn waarschuwingen voor 't vervolg wel kon sparen. Even als het vorige jaar, zullen ook dit jaar de schoolkinderen een uitstapje doen nh>ar Rotterdam. De volgende week Vrij dag waarschijnlijk zal het Hoofd der School en eenige onderwijzers dit reisje ondernemen met een 60 tal leerlingen. Wij willen hopen, dat ze mooi weer op reis zullen hebben, daar anders het be zoek aan de diergaarde veel van het aan gename zal verliezen. Do op 18 en 19 Juni j.l. gehoudene collecte voor den gewapeuden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 13.50. De burgemeester heeft in zijne quali- teit als Hoofd der Politie, naar aan leiding van een bij hem ingekomen schriftelijk verzoek van 48 landbouwers, bekend gemaakt, dat het verboden is, zonder permissie van den eigenaar bunt- of graszaad te gaan snijden, zullende bij bevinding daarvan proces-verbaal worden opgemaakt. Een ieder wacbte zich dus voor schade en onaangenaamheden. Middolharnis, 17 Juni. Wij vernemen dat de kerkeraad der Hervormde Gem. alhier besloten heeft de woningen in het armenslop aan den ring wegens haren ouden en hoogst onvoldoenden toestand, to doen afbreken en in de plaats 5 nieuwe arbeiderswoningen te doen bouwen. Den 3elJuli a.s. zullen de 3 hoogste klas sen der jongens en meisjesschool alhier een uitstapje maken naar Rotterdam. Stad aan 't Haringvliet. Er heett zich in deze gemeente een geval van tiphus voorgedaan. Het vervoer van ongeveer 250 M3. grint van de kaai naar den Buitendijk, den Schenkefdijk en den Piersweg is aanbesteed aan C. Arensman voor 34 ets. per M3. Ooltgensplaat. Tot Predikt, bij de Gcrcf. Kerk alhier is beroepen: Ds, A. L. Ru ijs te Serooskerke. 25 Juni zal het nieuwe orgel in do Geref. Kork alhier worden ingewijd door den Heer Bol, Onderwijzer aan de le. Openbare School. Nieuwe Touge. Eere' wien eero toe komt. Op de rijkskeuring van paarden werd door de commissie van keuring de smid C. Tieleman on zijn zoon alhier, zeer geprezen voor het flink en goed bewerkt hoefbeslag, en werden zij beiden aangespoord tot bevorderiug en medewer king van het goede hoef beslag. Oude Tonge. Door de in Mei al hier tot stand gekomen vereoniging ter beteugeling het voorttelen van mus- schen, is nu reeds aangekocht een getal van 1311 musschen en 4082 eieren. De herijk der maten en gewichten zal in deze Gemeente plaats hebben, op Maandag 6 on Dinsdag 7 Juli a. s. des morgens van 9 tot 12 ure en des middags van 1 tot 4 ure, in een der lokalen van het Weeshuis. Oude Tonge. Openbare Vergadering van den raad dezer gemeente, op Vrjj'dag den 19 Juni, des namid dags te 67a ure. Voorzitter de hear J. van Schouwen, burgemeester. Present al de leden, uitgezonderd deheor Vreeswijk met kennisgeving. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. Alvorens tot de behandeling der punten over te gaan, wordt bij loting uitgemaakt, in welke volgorde in deze vergadering do itemmon zullen worden uitge bracht. De ingekomen stukken worden gelezen en voor noti ficatie aangenomen. le. Wordt gelezen do rekening van het algemeen armbestuur over 1895, de quitantiën worden gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren D. van Es en C. van Loon. De rekening wordt met algemeene stemmen vastge steld en goedgekeurd: In ontvangst op f5180.747a- In uitgaaf op f3549.63. Alzoo met een goed slot van 11631.117s* 2e. Worden met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School Mej. A. M. We- melsfelder te Preskens met ingang van 1 Juli a.s., en tot onderwijzer en heer J. Verkrupso, thans te OoltA gensplaat met ingang van 1 September a.s. 3e. Wordt besloten de jaarwedde van de onderwijze res Mej. M. J. C. van der Waaij, met ingang van 1 Juli a.s. te verhoogen met f 25.en dezelve te brengen op f 500. 4e. Deelt de Voorzitter mede dat het noodzakelijk gebleken is om twee krankzinnigen in hetgestich' het „St. Joris Gasthuis" te Delft te doen opnemen en stelt voor om de meerdere verplegingskosten te vinden door toevoeging aan de begrooting, dienst 1896. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 5e. Wordt met algemeene stemmen vastgesteld hot door B. en W. opgemaakt en voorloopig vastgesteld kohier van de belasting op de honden, dienst 1896. 6e. Worden behandeld tweo ingekomen bezwaar schriften tegen den aanslag in den Hoofdelyken om slag. Op een daarvan wordt afwijzend beschikt, terwijl omtrent het andere besloten wordt, afschrijving te ver- leenen voor zes maanden, wegens vertrek uit de Ge meente. 7e. Wordt besloten tot af- en overschrijving van enkele posten der begrooting, dienst 1895. Na nog enkele besprekingen van huishoudelijken aard en niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Do Rijks premiekeuring van Me.riën met veulens zal voor dit eiland gehou den worden te Dirksland, op Donderdag 2 Juli, des voormiddags 11 uren, op „het Hof." lil do Standaard van j. 1. Maandag komt het volgondo voor ondor do Yog eens (en zoo wij hopen niet voor de laatste maal') het Yleuw Malthusianisme. Yeol is er in don laatsten tijd reods gesproken en geschreven over den N.-M. 'schenbond. Zeer veel zelfs! Te voel nooit! noen, nooit! Of dan het Nieuw Malthusianisme werkelijk zoo gevaarlijk is Waardo lezers, in do sprookjes der ouden hoorde men van draken, wior adem een gif was, waardoor alles, wat daarmede in aanraking kwam word gedood. Hot Nieuw Malthusiauism'e is met zulk oen draak hot boste to vergelijken. Hoewel er, na de ovorueming der Fransche beschaving en gewoonteu reods yeel van het zedelijkheids gevoel der Holland3cho natio was verdwenen, toch moohten wij ons nog altijd beroemen, in dit opzicht bovon vele andore volken uit te munten, maar nuDe giftige adem van den draak dreigt de laatste overblijfselen te zullen vernietigen. Ook Holland moot geheel en al verzinken in den poel van onzedelijkheid en ongerechtigheidhet heeft reeds zooveel goeds van zijn Franscho broedors overgenomen, dat dit or nog wol bij kan. Onze Hollandsohe meisjes moeten verlaagd wordon tot hoeren, hooron van do gemeenste soort. Menigeen zal zoggen (ot althans donken) dat ik oveidrjjf, schandelijk overdrijf. Dat bewijst, dat men do grootte van het gevaar niet kent. Voor hot oogenblik da irgelaten, dat het gebruik van de N. M.'Bohe middelen in het huwelijk de ellendigste gevolgen na zich moet slepondat zulks de kracht van oen volk breekt karakterloosheid na zioh sleept, en dat do inonsch zich door hot gebruik ervan beneden hot dier verlaagt wonschto ik, daar zoovelen wpór mjj daarop reods gewezen hobben, liior alleen te waarschuwon voor het gevaar, dat onze Holland- sche meisjes bedreigt. Geachte lezers, ik woon in een academiestad. Nu is het van overgrooto bekendheid, dat het zedelijk peil over het algemeen in dio steden niet zeer hoog staat. Toch was mijne goboorteplaats bij lange na de slechtste niet. Do vroes voor do schande was tot nog toe voldoondo, om veel te voorkomen. Die

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2