Yrijdag 26 Juni 1896. Elfde Jaargang No. 558. An tirevo lutionair wiss s IN HOC SIGNO VINCES sa mm. FEUILLETON. T.BOEKHOVEN. SOMMELSDWJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. De nieuwe kieswet Het onderwerp van deze week is vanzelf aangegeven. Het groote feit dezer dagen is de aanneming der kieswetontwerpen van Minister van Houten in de Tweede Kamer. Na sedert 12 Mei j.l. opnieuw in openbare beraadslaging te zijn be handeld, werd zij op Yrijdag 19 dezer met 56 van de 99 stemmen aanvaard. Alleen de beer Tak van Poort vliet was door ziekte aiwezig. De overige Kamerleden waren allen op gekomen. Natuurlijk valt er veel, zeer veel over deze kieswet te zeggen, en de hoofdindruk van menigeen zal zijn, dat zij een ingewikkeld stuk is, dat slechts bestemd is om kort dienst te doen. Wij willen voor ditmaal aan d» hand van de Hollander in het kort mededeelen, wie nu volgens de nieuwe wet kiezer zullen zijn voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor de Gemeenteraden. GEMEENTEN. rii.— RE KIESWET. Eindelijk terug. V"' Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/j maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Het kiesrecht voor de Tweede Kamer is geheel gelijk met dat voor de Staten, behalve natuurlijk dat de kiezers voor de Gewestelijke Staten inwoners der Provin cie moeten zijn. Op den voorgrond moet worden gesteld, dat de kiezers den leeftijd van 25 jaren of hooger moeten hebben bereikt. De kiezers kunnen dan gebracht|wor- den tot twee hoofd-rubrieken de A kie zers, die aangeslagen zijn in eenige be lasting en de B kiezers, die, niet-aan- geslagen, aan andere voorwaarden moeten voldoen. Tot de A kiezers behooren 1°. die voor ten miDste 1 gulden aangeslagen zijn in de grondbelasting en die het verschuldigde voor ol op den laten Maart hebben voldaan; 2°. die in de vermogensbelasting of in de bedrijfsbelasting of in de perso- neele belasting zijn aangeslagen, onder dien verstande dus dat iedere som, welke in de belasting moeten worden betaald, hoe gering ook, als aanslag geldt en dus aanspraak geeft op kies recht. De eisch is echter, dat die aanslag in de verschillende belastingen voor of op den lsten Pebr. moet zijn voldaan. Wie dus zijn aanslagbiljet in eenige rijksbelasting met „voldaan" geteekend thuis heett, zal kiezer zijn, zoo hij althans om andere redenen niet is uitge sloten. En als hij geen directe belasting be taalt? Dan kan hij tot de B kiezers behoorenmaar dan zal hij ook. indien hij kiezer wil worden, zich een beetje moeten inspannen om te bedenken, ot hij aan een der voorwaarden voldoet, in art. 1 der kieswet vastgesteld. Tot de B kie zers behooren 1°. De woning-kiezers. Als hoofd des gezins of als alleen-wonend persoon zal hij op den len Pebr. sedert 1 Aug. van 't vorige jaar moeten bewoond hobben eenzelfde huisalleen is hem toegestaan, dat hij tusschen 1 Aug. en BI Jan. één keer in dezelfde gemeente is verhuisd. Dit huis mag ook een gedeelte van een huis zijn; maar van het huis of het gedeelte ervan zal de huurprijs moeten bedragen zekere som, die niet lager mag dalen dan voor elke gemeente of een harer onderdeelen in een tabel is vast gesteld. 2°. Loon-kiezers. Zijt gij op den lsten Pebr. sedert den len Jan. van 't laatsverloopen jaar bij denzelfden per soon, dezelve onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking dan zijt ge kiezer, indien gij over dat jaar een inkomen hebt genoten, of als inwonend zoon in het bedrijf of beroep uwer ouders hebt verdiend, minstens ge lijk aan het bedragdat gij weder zult kunnen vinden in de daartoe voor elke gemeente of deel der gemeente vast gestelde tabel. Het is ons niet mogelijk die tabellen hier af te drukken. Alleen voor Zuid- Holland zullen we een gedeelte van de tabel overnemen. In de eerste kolom ko men de namen der gemeenten voorde tweede kolom wijst de laagste weelhuur aan om als niet-aangeslagene in eenige belasting tot de stembus te kunnen toe gelaten worden en de derde kolom het laagste loon. Week- huuk. Week- loos. Rotterdam f 2.50 't> Gravenhage 2.25 10.— Hillogersberg (Zwaanshals) 2.— 10.— Kralingsohe veer 2.— 10.— Charlois 2.— 10.— Delft 1.75 9.— Dordrecht 1.75 9.— Gouda 1.75 9.— Hof van Delft (stadsgedeelto) 1.75 9.— Leiden 1.75 9.— Leiderdorp (stadsgedeelte) 1.T5 9.— Oegstgeest (stadsgedeelte) 1.75 9.— Schiedam 1.75 9.— Vrijen ba.i (stadsgedeelte) 1.75 9.— Zooterwoude (studsgedeolte) 1.75 9.— Capello a/d IJsel 1.50 8.— Gorinohcm 1.50 8.— Loosduinen 1.50 8.— Maassluis 1.50 8.— Rijsoord 1.50 8.— "Vlaardiugen 1.50 8.— Voorburg 1.50 8.- 's (jravenzande 1.25 7.— Hellev oetaiuis 1.25 7.— Hillogersberg (overig deol) 1.35 7.— IJselmondo 1.25 7.— Krimpen aan den IJsel 1.25 7.— Nieuvrerirork aan den IJsel 1.25 7.— Overschio 1.25 7.— Ridderkerk 1.25 7.— Schoonhoven 1.25 7.— Vlaardingor-Ambacht 1.25 7.— Zwijndrecht (kom en Meerder- voort) 1.25 7.— Voor alle overige gemeenten in Zuid Holland 1.— 6.50 Behalve, voor wat het loon betreft Middelharnit (huiten de kom) 1.— 6.— Sommelsdijk (buiten d« kom) 1.— 6.— Stompwijk (buiten de kom) 1.— 6.— 3°. Pensioen kiezers. Indien dat zelfde bedrag, hetwelk als loon in deze tabel voorkomt, door u in den vorm van pensioenmaar dan als pensioen door een openbare instelling verleend, wordt genoten, kunt gij op grond daarvan kiezer worden. 4°. Grootboek-kiezers. Dit is ook het geval, indien gij sedert den len Febr. den eigendom met recht van vrije be schikking hebt over ten minste ƒ100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboe ken der Nationale schuld. 5°. Spaarbankboekje kiezers. Ook indien gij ten minste 50 in de Rijks Postspaarbank hebt. 6°. Capaciteiten-kiezers. En einde lijk, indien gij geen belasting van welken aard ook betaalt, geen huis met voldoenden huurprjjs of schip van vereischte afmeting bewoont, niet het voldoende inkomen of pensioen hebt, geen f 100 op het grootboek of 50 in de spaarbank hebt dan hebt ge, dank zij de zorg van den wetgever, die op alles beducht is en zoo zorgvuldig mogelijk de kenteekenen van welstand en geschiktheid heeft aangegeven dan hebt ge nóg een kans om kiezer ta wordenwanneer gij namelijk hebt vol daan aan eenig examenwaardoor ge volgens de wet benoembaar zijt voor eenig ambt, of eenige betrekking kan vervullen of eenig bedrjjt of beroep uit oefenen. Op zesderlei manier zoudt gij dus, als niet aangeslagene, kiezer kunnen worden op vierderlei manier als aangeslagene. Maar dan moet het kiesrecht u niet vergeef de veronderstelling! zijn ontzegd bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak; dan moet gij niet in de gevangenis of in hechtenis zijn of het beheer over uw goederen hebben verloren, voor 't geval gij iets te beheeren hebt, of bedeeld wordt. Maar nu de kiezers voor den Gemeen teraad. Dat is eenvoudig. Die beantwoordt aan één der boven staande kenteekenen en dddrbij is inge zetene van een gemeente en aangeslagen in «en hoofdelijken omslag die is van die gemeente kiezer voor den raad. Ziedaar zoo duidelijk mogelijk antwoord gegeven aan ieder, die mocht willen weten of hij kiezer zal zijn. Yoor wio zijn belasting betaalde, is dat antwoord dadelijk gereed. De anderen zullen 't later moeten uitrekenen. Nog dient hierbjj te worden gevoegd, dat de belastingbetalenden zonder eenige moeite te doen op de kiezerslijst komen maar dat de B-kiezers zich, voor wat betreft de loon- en woning-kiezerszich hebben aan te geven tusschen 8 en 15 Februari aan het gemeentehuis. De Kieswet is Vrijdag in de Twee de Kamer met 56 tegen 43 stemmen aangenomen. Vóór het wetsontwerp stemden de hee- ren: Van Berckel, De Lange, Van Kar- nebeek, Van Basten Batenburg, Mees, Perf, De Beaufort (Amsterdam), Michiels van Verdujjnen, Zijp, Schaepman, Everts, Haffmans, Truijen, Pytterson, Houwing, De Ras, Van Bylandt (Gouda), Knijff, Hennequin, Loeff, Plate, Van Borssele, Viruly, Van Deinse, Tydeman, Hintzen, de Ram, van Kerkwijk, Goekoop, Con rad, de Savornin Lohman, Roessingh, van Bylandt (Apeldoorn), (Staalman, van Gijn, T. Mackay, Meesters, Van Dedem, Rutgers, Kolkman, Willinge, Schepel, Guyot, Rooijaards, Van Delden, Bouman, Van Gennep, Hesselink van Suchtele, Borret, van Limburg Stirum,Lambrechts, M. Mackay, Vos de Wael, De Beau fort (Wijk bij Duurstede) en de Voor zitter. Tegen stemden de heerenHartede KanterBeelaerts, van der KunKugper de BoerSmits van Ogen, Pijnappel MutsaersDobbelman, Bink, Vermeulen Donner, Bool, Van Alphen, Van Vlij men, Bastert, Schimmelpenninek, Lely Gerritsen, Heemskerk, A. Smit, ürucker Travaglino, Schaafsma, E. Smidt, Ker- dijk, Cremer, H Hooft, Lacasse, Pijnacker Hordijk, Van den Berch van Heemstede, Tijdens, Lieftinck, Veeg ens, Heldt, Farn- combe, Sanders, d'Ansembourg, Borgesius, Smeenge, Bahlmann, Seret en Hartogh. 30. Hoofdstuk VIII. Den ganschen nacht bleef hot woelig op het dorp maar dat was nog niets in vergelijking met den volgenden avond, toen een ieder de afkondiging van den directeur had gelezen. Visser was tot zeer laat uit geweest, om te trachten de gemoe deren een weinig tot kalmte te brengen, en toen hij eindelijk wederkeerde, opende hij bijna onhoorbaar het huisslot, ten einde Maria niet in haar slaap te storen. Tot zijne groote verbazing vond hij haar in zij ne studeerkamer zittenij verig bezig met vertalen. „Maar kind riep hij zacht bestraffend uit. „Is dit nu «en uur om op te zitten Het is middernacht geslagen." Zij sloeg het boek dicht en naderde hem met stralend gelaat. „Ik maakte in uwe plaats uwe taak af, Visser," zeidezjj. „Gij moogt mij daar niet over beknorren. Ik had toch niet naar bed kunnen gaan, zoolang ik u te midden van die opgewonden lieden wist." Hij omhelsde haar geheel verteederd en fluisterde »Gij zijt mijnebondgenootegeworden in ■den volsten zin des woordsmaar gij moogt ■daarom niet te veel van uwe krachten vergen. En trouwens, wij gaan zoo goed vooruit met onze geldzaken, dat wij het niet meer zoo zwaar behoeven op te ne men." „Ja, Visser, dat moeten wij welwant als het niet meer voor onszelven zijn zal, dan blijven nog de armen over. Hoe staat het thans met die ongelukkige arbeiders „Erger dan ooit. Van Andel heeft niet naar mij willen hooren, om de laatste rege len van zijn biljet weg te laten, en nu is men verwoedik vrees dat er treurige zaken zullen voorvallen." „Ik heb langen tijd hooren schreeuwen maar nu is alles veel stiller." „Ja, de onheilspellende kalmte die een hevig onweer voorafgaat. Wilt gij zien of ik gelijk heb Laat ons dan de lamp uit blazen zoo straks steek ik haar weêr op. Ziezoo, en nu 3 blinden open. Kom hier, Maria, en gij zult oordeeleD." Het was heldere maneschijn en de jonge vrouw zag hoe overal lieden bijeen stonden, die blijkbaar onder elkaar fluisterden. Er waren vele vrouwen bij, met slapende kinderen op den arm, en het gansche tooneel had, juist door zijne stilte, iets onbeschrijfelijk sombers." „Ik heb verkregen dat de herbergen om tien ure worden gesloten," sprak Visser „daarom komen zij op straat bijeen maar indien zij niet samenspanden en het een of ander beraamden, waarom zouden zij dan zoo zacht spreken Maria drong zich angstig tegen hem aan en sloeg den arm om zijn hals. „Gij belooft mij toch u aan geen enkel gevaar bloot te stellen, nietwaar P" Hij trok haar dichter tot zich en drukte een kus op hare lokken. „Er is op het oogenblik geen gevaar hoegenaamd, mijn lievelingmaar zoo deze ongelukkigen alles op het spel moch ten zetten, dan zou mijne plaats in hun midden zijn om een ongeluk te voorkomen. Stel u echter gerust, tot hiertoe zijn zij mij goed gezind." „Maar zoo gij hun in den weg wildet treden P" „Dan zou ik nog slechts mijn plichtdoen en niet achter mogen blijven. Zie mij niet zoo verschrikt aan, Maria. Waarschijnlijk komt het niet zoo ver, en al ware het zoo, deze lieden zijn rampzalige wezens, die van de wieg af geen Oppermeester hebben erkend. Zij werden grootgebracht terwijl de ouders aan het werk waren. Zoodra zij zich een weinig roeren konden, werden zij reeds aan het werk gezetde Zondag was hun eenige vrije dag als kinderen besteed den zij dien aan het uitvoeren van katte- kwaad als volwassen menschen aan het najagen van dwaze vermaken van kerk gang kwam bij hen niet in. Het zijn kinde ren. Geen wonder zoo zij tegen hunne meerderen opstaan, en ik zou hen tegen hun eigen hartstochten moeten verdedigen, zoo het waarlijk tot eene uitbarsting kwam," „Maar daarom behoeft gij nog niet het slachtoffer te worden." „Ons leven berust in hooger hand dan de onze. En, trouwens, liefste, gij zoudt hetzelfde doen." „Ik vroeg zij ongeloovig. „Ja of zoudt gjj weigeren mij te verge zellen, indien ik zendeling werd „Neen, zeer zeker niet." Nu, stel u voor dat ik naar een verren post had moeten afreizen, terwijl gij in mijne afwezigheid bij mijne kudde achter- bleeften er kwamen andere zendelingen, uit een vreemd land, die onze heidenen niet begrepen en te lijf wilden, omdat zij hen als vijanden beschouwden, zoudt gij u dan niet even goed in het gewoel werpen, om het bloedvergieten te voorkomen „Ja, maar „Ik zal hier niet anders doen, en deedt gij dat, ik zou u niet mogen weerhouden. Tooh, Maria, hecht ik niet minder aan uw leven, dan gij aan het mijne en zou uw dood mij alle geluk ontnemen. Maar kom, liefste, wij spreken van wat niet wezen zal en gij hebt rust noodig." Zij vond geen woord om hem tegen te spreken, hij had gelijk, en toch bleef zij bevreesd. Hoofdstuk IX. Twee dagen lang bleef alles betrekkelijk rustig, maar toen geen enkele werkman zich op de fabriek had aangemeld, ver spreidde zich den derden dag het gerucht, dat de heer Van Andel zijn meesterknecht had uitgezonden om elders arbeiders in dienst te nemen. „Dat is niet mogelijk Hij zou het niet durven riep Klaas Roes uit. „Hjj heeft het gedaan," bevestigde een der werkstakers„De vrouw van den meesterknecht heeft het zelf verteld." „Wat zullen wij dan beginnen kerm de eene moeder van zes kinderen. „Ons tot het eind toe verzetten," sprak Klaas„Als wij den nieuwelingen schrik aanjagen, druipen zij weer af, gelijk zij gekomen zijn." Maar de honderd mannen, die werkelijk overkwamen, waren hongerlijders, die zich slechts al te gelukkig rekenden een ruim bezoldigden arbeid te hebben gevonden, en zich niet stoorden aan de mooie praat jes of bedreigingen hunner voorgangers en toen, den daarop volgenden Maandag, de fabriek weêr in vollen gang was, begon nen de oproermakers in te zien, dat zij zich in al hunne berekeningen bedrogen had den. De vrouwen weeklaagden reeds wis ten zij niet hoe zij aan brood komen zouden de mannen waren bleek van toorn en balden de vuisten tegen het groote gebouw, dat hun zoolang een onbekom merd bestaan had verschaft. „Het is alleen dat ellendige kapitaal,* bromde Klaas„Het zal ons overal en altijd overwinnen. Voor geld doen de lie den alles maar wij zullen het niet zwij gend aanzien, dat men in onze rechten treedt." „Wat kunnen wij doen riep er een met een vloek. „Dat zal ik allesn vertellen aan degenen onder u, die vastberaden en tot alles in staat zijn. Wie zich moedig genoeg voelt om met alle ons ten dienste staande mid delen het gepleegde onrecht te herstellen, kome over een uur in „Het Gouden Nijl paard" bijeen." Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 1