verbonden. Zich te verklaren vóór de Geref. religie en vóór den Prins was één en hetzelfde. Toch was de partij der Gereformeerden die den strijd tegen het machtige Spanje dorst aanbinden, zeer klein in getal. In 1587 was naar waarschijnlijke berekening nog maar een tiende deel der bevolking Gereformeerd, en dat tiende deel behoorde nog grooten- deels tot de geringe standen der maatschappij. Maar die kleine groep was sterk door haar geloof; mach tig door haar beginselze groeide onder het lijden. En door de logika der gebeurtenissen werd de Geref. religie hier van zelf de heerschende, de godsdienst van staatfeitelijk van af 1583, formeel sedert de groote vergadering van 1651. Kerk en Staat zijn hier alzoo tegelijk op éénen dag géborén, en wat Neder land als volk is geworden heeft het te danken aan de Hervorming, be paaldelijk aan het Calvinisme. Hol land is als volk een kind, een zoon, een voedsterling der reformatie. En daarom is het Calvinisme hier meer dan ergens elders ingegaan in de diepste vezelen van ons volksbestaan; het is het beginsel van zijn leven, de zenuw van zijn kracht, de grond slag van zijn bloei. De bloeitijd der kerk was om deze innige verwant schap ook de bloeitijd der republiek en het verval des geloofs sleepte den achteruitgang van den staat na zich. Helaas, reeds na het midden der 17e eeuw zijn reeds'sporen van verval waar te nemen. Het Carte- sianisme en Coccejanisme bereidden het nationalisme der volgende eeuw voor. Gemakzucht en weelde onder mijnden de oud-hollandsche fierheid. En daarbij kwamen in de 18e eeuw de verkeerde invloeden van het bui tenland, inzonderheid van het Engel- sche deïsme en van de Fransche neologie. Onder de werking van al deze machten ging de Oranjeliefde kwijnen, werd het nationaal karakter vervalscht, en trok het Calvinisme al meer in de stille kringen des volks zich terug, maar daar bleef het dan toch nog het langst en het trouwst bewaard. De lagere standen des volks behielden hun oorspron kelijkheid. Maar natuurlijk bleef het Calvinisme onder hen niet vrij van eenzijdigheid en ontaarding, daar het van alle gezonde en vaste leiding werd beroofd. De afstand tusschen gemeente en school, kerk en theologie werd steeds grooter. Het vrome volk trok zich op gezelschappen terug, werd conservatief, reactionair en on verzettelijk. Allerlei verkeerde doo- persche en antinomiaansche, labadis- tische en piëtistische elementen meng den zich met zijn religie. Het verloor zijn glans, werd ruw, hard, onbe schaafd, koud, dor en doodsch. Maar in welk een onbehoorlijke gestalte ook, toch heeft het eenvoudige volk destijds den schat van het Calvinisme bewaard, ook nog voor deze eeuw en voor ons geslacht. God heeft ge zorgd dat het niet geheel uitgeroeid werd, en het had dus zeker nog eene roeping voor de toekomst. In het begin dezer eeuw kwam het weer te voorschijn uit zijn schuilhoek. Het herstel van Neêrlands onafhan kelijkheid en de herleving van het Calvinisme vallen wederom tijdelijk samen. Maar de beweging- ging niet diep genoeg. De restaura tie bleek geen innerlijke reformatie te zijn en was daarom met vijand schap jegens het Calvinistische volk bezield. De machthebbenden bespot ten en vervolgden het Cal vinisme, De Overheid zocht door de neutrale kerk en de neutrale school en de neutrale Universiteit het voik te liberaliseeren en te moderniseeren. De pers zweeg de Calvinistische partij dood of had slechts spot en lastering voor haar over. Bilderdijk, da Costa, Groen van Prinsterer werden uitge scholden. De Gereformeerden waren pariah's in hun eigen land geworden. De verschillende theologische rich tingen, die achtereenvolgens opkwa men, leefden van het buitenland, en voerden Fransche en Duitsche denk beelden in, maar bekommerden zich niet om het volk zij verstonden het niet. Maar God verwekte in deze eeuw mannen, die aan het Calvinisme des volks zich aansloten en het wederom terugbrachten in het heldere dag licht. De réveil uit Zwitserland hier over gekomen, bleef tot de hoogere kringen beperkt en was ook niet Calvinistisch. Maar de scheiding van 1884 deed het kerkelijk en confes sioneel bewustzijn onder het volk ontwaken, en in de Ned. Ilerv. Kerk kwam eene Calvinistische beweging op, aan welke Groen van Prinsterer leiding wist te geven, ook ter op richting van de vrije school. En de scheiding van 1886 voerde ander maal eene groep Geref. belijders in vrijheid. Het Calvinisme wkit dus wel veld in deze eeuwmaar tegenover het 2 5 deel der Nederlandsche bevolking die Roomsch is, de twee millioen zielen in de Nederl. Herv. Kerk en de ruim vijfhonderd duizend leden van andere kerken en sec ten, vor men de pl. m. 600 Geref. kerken met ongeveer 400,000 leden nog eene kleine minderheid, slechts een elfde deel der bevolking. Nu zijn er in het Herv. Genootschap nog vele belijders der Geref. religie en ook Geref. predikers. Maar ook al kwa men die allen tot de vrije Kerk over, dan zou deze waarschijnlijk nog niet meer dan 600,000 leden, dat is een achtste deel der bevolking tellen. Aan een Calvinistischen staat valt dus niet meer te denken. Het ongeloof neemt toe. En in verband hiermede willen de tegenwoordige Calvinisten als kinderen van hun tijd ook anders optreden dan vroeger. Maar als partij des geloofs kunnen zij in de toekomst nog wonderen doen. Het Calvinisme schijnt ook bij voortduring door God bestemd te zjjn om nog veel goeds uit te werken. Het houdt in Neder land de christelijke religie en de christelijke kerk in stand, en dit kan het doen, omdat het van ouds zoo innig verkleefd is aan het volksleven. Het is ook te allen tijde voor de volks vrijheden in de bres gesprongen, en heeft in dit opzicht ook in den jongsten tijd zijn karakter gehand haafd. Het strijdt voortdurend tegen het alvermogen van den Staat en tevens tegen de gedachte van volks- souvereiniteit. Het openbaart hierbij een bistorischen zin, en treedt weten schappelijk op. In andere landen zijn er geen voorteekenen van een krachtigen opbloei van het Calvinisme. Maar in Nederland wel. Het beleeft een ge duchte crisis, maar het beveelt zich door veel aan. Het wijdt de eenvor migheid en is nochtans beslist van aard, en daardoor ook in onze eeuw aantrekkelijk. SIEMfc A4RÖE. ilecHtxaken. Oplichting Mishandeling op een feest. Gemengd Nieuws. Plaatselijk ileuws. Middelharnis. Kort na het afdrukken van ons vorig nummer had alhier een treurig ongeluk plaats. Het Sjarige zoontje van H. van Dongen had het ongeluk in de volle kaai met water te vallen zonder dat De Czaar aller Russen is gekroond. De regeering, door Nicolaas II anderhalf jaar geleden bij den dood van zijn vader aanvaard, heeft thans de officieele wijding ontvangen aan den Russisehen volks- wensch, dat de czaar in de Uspenski- Kathedraal te Moskou plechtig zou worden gekroond, is voldaan. Die kroning is een belangrijke gebeur tenis in het leven van den Keizer aller Russen. En Nicolaas II, van dat belang volkomen overtuigd, heeft door het gisteren uitgevaardigde besluit het geheele volk doen deelen in de feestvreugde van de kroningspleehtigheid. En die vreugde was ditmaal groot. Toen Alexander III gekroond werd, lag over de plechtigheid, als een donkere schaduw, de herinnering aan den moord van Alexander II. Het was toen een werktuigelijke plechtigheid die vervuld werdhet Russisch volk wist, dat het van den nieuwen heerscher weinig te wachten had, dat de zoon niet de plannen zou ten uitvoer brengen, door den vader beraamd. In den loop van den Kroningsdag verscheen het kronings-manufest. In den aanhef wordt in het bijzonder aan hen die vermoeid en belast zijn, ook waar zulks door eigen schuld het geval is geweest, verlichting toegezegd, opdat zij, de paden eens nieuwen levens bewandelend, zich mede kunnen verheu gen. Yoor niet minder dan een vijftiental misdrijven wordt dan vermindering of kwijtschelding van straf verleend. De achterstallige belastingen in Europoesch Rusland en Polen worden kwijtgescholden, de grondbelasting voor tien jaar met de helft verminderd. Een aantal opgelegde geldboeten worden verminderd of geheel kwijtgescholden. Verschillende nog uit staande vorderingen van den Staat worden ingetrokken, en kwijtgescholden worden de straffen voor een aantal kleinere misdrijven. Sedert den laatsten Chineesch-Japan- schen oorlog hebben de Europeescho mogendhedeu meer dan ooit het oog gericht op haar belangen in het verre Oosten en vooral in China. Met Japan worden handelsverdragen gesloten en in China betwist men elkaar de voor rechten, welke van de keizerlijke regeeriug te verkrijgen zijn. Li Hung Chang, de bekende onderkoning, bevindt zich in Europa, als buitengewoon vertegenwoor diger van den Chineoschen keizer bij de kroning van den Czaar. Maar men schijnt zich niet te kunnen begrijpen, dat Li Hung Chang de groote reis heefc onder nomen, alléén ter wille van de kroning. Men gist er na, wat hij echter in Rusland nog meer doetmen heeft het evenwel nog niet geraden. Op elk bericht daar omtrent volgt een tegenbericht. De berichten omtrent geweldige natuur verschijnselen in de Vereenigde Staten van Amerika nemen maar geen einde. Thans weer komt uit New-York bericht, dat een wervelstorm met oen snelheid van tachtig mijlen per uur St. Louis in Missouri heeft geteisierd en daar vreeselijke verwoestingen en verlies van menschenlevens heeft veroorzaakt. Vele hotels, groote magazijnen, gevangenissen en andere gebouwen werden uit elkander en tegen den grond geslagen en honderden menschen onder het puin bedolven. Reeds werden vele doodon en gekwetsten gevonden, maar in het geheel schat men hun getal op duizend. Ook de schepen langs de kade, waaron der vele pleiziervaartuigen, waren niet tegen den winddruk bestand. Alle sloegen uiteen en zonken. De toestand der Italiaansche troepen in Afrika moet allertreurigt zijn, zoowel uit militair als hygiënisch oogpunt. De spoedige ontruiming van het fort Adrigat moet n.l. hoofdzakelijk geschied zijn wegens do overgroote moeilijkheden, waarmede generaal Baldissera te kampen heeft. De typhus en andere ziekten woedden verschrikkelijk onder het kleine lager, en wel zoo, dat sommige regimenten vier kapiteins verloren, en de companiën, die bij haar vertrek uit Asmara 150 telden, bij de aankomst te Adrigat gemid deld slechts 80 man sterk waren. Ook met de verpleging ging het uiterst slechtde dieren stierven bij massa's, en de soldaten waren blij, wanneer zij maar eeq^tuk van een Abbessynische maïskoek hadden. Gelukkig dus, dat er nu met het terugtrekken der troepen kan begonnen worden. Anders zou Erythrea wel eens het Spaansche Cuba gelijk kunnen worden. Het rapport, waarin verlof wordt gevraagd om een vervolging in te stellen tegen generaal Baratieri, is gisteren bij de Italiaansche Kamer ingediend. Het rapport schildert eerst de voorge schiedenis van den veldtocht, en looft de wijsheid en omzichtigheid van generaal Baratieri, die zich met onvoldoende troe pen niet liet verleiden tot een ondoor dachte operatie tegen Negus Menelik, toen deze Makallé belegerde, doch zich bepaalde bij het innemen eener sterke positie en het afmatten van den vijand door herhaalde dislocaties van troepen. Juist daarom echter i3 het zoo onbe grijpelijk, dat generaal Baratieri, die tot dusver zulk een groote, bijna overdreven voorzichtigheid aan den dag legde, zóó plotseling besloot, den vijand aan te vallen, die zesmaal sterker was dan hij en een terrein bezet hield, dat den Ita lianen onbekend is. Zitting van Dinsdag 2 Juni. Heden werden de volgends vonnissen gewezen J. S., 24 jaar, koopman in viscli te Stellendam, wegens strooperij van mossolen, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. P. K. 32 jaar, huisvrouw van IJ v. d. T. te Oude Tonge, wegens beleeding van den voldwachtor P. Baart aldaar, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. was het misdrijf, dat vervolgans voor de heoren bracht J. M. M., 23 jaar, dienstbode te Sommelsdijk. Zij zou den 12en Maart j.l. alhier door valschelijk voor te geven, dat zij kwam als dienst bode van M. C. van den Born, huisvrouw van J. Wielle, Nathan Weasel hebben bewogen tot de afgifte van een lap zwarte japonstof en een paar zwart-wollen da meskousen, door een en ander voor ge melde juffrouw op zicht te vragen. Be klaagde, die zich meer dan eens aan diefstal in dienstbaarheid schuldig maakte en de reputatie geniet, leugenachtig, dief achtig cn lui te zijn, kwam thans op haar in de instructie afgelegde bekentenis terug en ontkende ten stelligste. Door de verklaringen van twee getuigen achtte het O. M. het ten laste gelegde echter voldoende bewezen. Eisch6 maanden. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in de zaak van L. A. D., arbeider te Dirksland, door de rechtbank te Rotter dam tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens mishandeling met een mes bij gelegenheid van eén boerenfeest, die straf verminderd tot 3 maanden. Hoe langer hoe meer wordt het mode, echte bloemen als versiering van hoeden te gebruiken, voor diegenen althans, die zich deze luxe kunnen ver- oorlooven. Echte bloemen toch duren op zijn best twee uren en kunnen maar bij één gelegenheid worden gedragen. Een der grootste magazijnen in het Westend te Londen heefc voor verschillende dames eene menigte onopgemaakte hoeden liggen, welke op elk uur van den dag moeten worden opgemaakt naar den op gegeven wensch der dames. Of wel, deze geven aan het begin van de week een lijstje van den haartooi, dien zjj eiken dag zullen dragen en de modiste maakt daarnaar een hoed voor eiken dag op. Zoo neeint men b. v. bij do wedrennen de kleuren van het paard, waarop men heeft gewed, of do kleuren, die de echtgenoot gedurende de wedren nen draagt. Allerlei soorten van echte bloemeD worden genomen, van het wilde madeliefje tot de kostbaarste orchideeën. Maar de rekening van eene dier dames bedroeg dan ook aan liet einde van het jaar 2000 pd., d. i. f. 24.000 Een heel treurig geval heeft Woensdagavond ten negen ure in do Groote Opera te Parijs plaats gehad. Een van de tegen wichten der groote lichtkroon is namelijk door het plafond van de vierde gaanderij omlaag gestort, en heeft oen dame gedood, die aldaar naast haar dochtertje, als hooge zeldzaamheid, voor ontspanning, de voorstelling bijwoonde. Een begin van brand is ontstaan. Al do aanwezigen hebben ijlings de zaal verlaten, welke met bluschwater over stroomd is, maar gelukkig geen verdere schade heeft gehad. Ziehier hoe dit allervreemdste ongeval wordt verklaard. De groote kroon, welke de geheele zaal door electriciteit verlioht, hangt aan zeven stalen kabels, gezamelijk omhoog gaande door een ventilatie- schoorsteen, voorhoen vooral noodig toen er nog gas was. Diestalen kabels zijn daar na straalsgewijs gespannen, ioder over twee schijven en dragen aan hun uiteinden zeven tegen gewichten, ieder van meer dan vijfhonderd kilo. Nu loopt tevens door den ventilatieko- ker de electrische stroom, welke de kroon verlicht, doormiddel van draden. Tusschen dezen schijnt hetzij een kontakt of een wisseling van vonken te hebben plaats gehad, met dat gevolg dat een der stalen kabels gloeiend is geworden, en gebroken is onder de spanning van zijn tegenwicht, dat hing boven het plafond der vierde gaanderij. Het gewicht met een stuk kabel is door het plafond heen omlaag geploft op het hoofd en op de knieën van de dame, die er onder zat. Een heer naast haar heeft van het eind stalen kabel een hefcigen electrischen schok gekregen, is flauw gevallen, en was aanvankelijk niet bij machte op zijne beenen te staan. De directie der Opera had de goede gedachte, onmiddellijk een aankondiging aan de toeschouwers te doen richten, dat door een ongeval de voorstelling geen voortgang kon hebben, en tamelijk kalm ledigde zich daarop de zaal. Vreeselijke gedachte, om van zulk een plaats plotseling voor zijn Rechter te moe ten verschijnen Een merkwaardige dépêche werd onlangs uit New-York langs een aardigen omweg naar New-York geseind. Daar wordt een electrische tentoonstelling ge houden, en do president der telegrafische afdeeling Gandler seinde, aan 't eene eind der zaal gezeten, de volgende ontboezeming af: „God schiep de schatten der natuur, en de wetenschap maakt de electriciteit dienstbaar aan den roem dor volken en den vrede der wereld." Ten 8 uur 34 min. ging 't telegram af over Chieago, Los Angeles, San Erancisco, Vancouver, Winnipeg, Montreal naar Londen, waar het 4 minuten later word opgenomen. Van daar ging het over Lissabon, Gibraltar, Malta Alexandrië, Suez, Bombay, Madras, Singapore, Shang hai', Nagasaki on Tokio weder naar New- York, waar het 50 minuten na de afzen ding door den grooton Edison, die aan 't andore eind der zaal zat, in ontvangst werd genomen. Dit moet de snelste over seining geweest zijn van een telegram, dat de wereldreis maakte (zelfs met kolossalen omweg) want het passeerde driemaal Noord Amerika). De kosten bedroegen 152 dollar. Een poosje geleden werd in do papierfabriek Eisethal te Sohlag beproefd, in hoe korten tijd men van een boom eene krant kan maken. Des ochtends 7.35 werden in het nabijgelegen bosch drie boomen geveld, en deze naar de fabriek gebracht, waar zo gekloofd, gezaagd en gemalen werden. De houtstof werd in do papiermachine gedaan, en ten 9.34 leverde deze het eerste vel papier af. Per sjees werd daarmee naar de drie mijlen verder gelegen drukkerij van den Grafenauer Anzeiger gerede en ton 10 ure verscheen het blad bedrukt. In den tijd van nog geen 272 uur had men dus eene krant, welke vóór dat kort tijdsverloop nog levend hout was. Spanje heeft, in een rondschrijven aan de mogendheden, zich beklaagd over het gebruik van ontplofbare kogels door de Cubaansche opstandelingen, onder bijvoe ging, dat deze projectielen hun uit de Vereenigde Staten worden toegevoegd. In de machine. In de stoomhoutza- gerij en kuiperij van den heer Aug. Simons te Oosterhout heeft j.l. Woensdag een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Een zoontje van voornoemden Ste dicht bij eene in werking zijnde cirkel zaag staande, kwam met deze machine ia aanraking, zoodat een zjjner boenen vanaf den voet tot de knie als het ware geheel werd verpletterd. In deerniswekkendon toestand werd de ongelukkige jongeling opgenomen. Overreden. Nabij het station Nieu- werkerk i3 Donderdagmiddag het zes jarig zoontje van don stationswachter B. door den sneltrein van 12.27 van Rot terdam overreden. Het kind was terstond dood. Op de spoorweglijn tussohen Breda en Roosendaal is de landbouwer M. H. uit Etten-Leur door een sueltein overleden eu op slag gedood. De ongelukkige leed aan zenuwtoevallen en was sedert eenigen tijd niet wel bij het hoofd. Tusschen de roeden. De molenaar v. H. te Lienden werd, toen hij tusschen de roeden wilde doorgaan, gegrepen en weggeslingerd. Bewusteloos, met gebro ken arm en vreeselijke hoofdwonde, werd hij opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Slechte tijden. Uit Volendam en Marken zijn deze week meer dan hon derd visschers naar verschillende zeedor pen in Zuid-Holland vertrokken, waar zij zich op de loggers hebben doen aan monsteren. Moordaanslag. Te Naaldwijk is een moordaanslag gepleegd op de weduwe K., door haren meesterknecht G. L. Twee dagen geleden inde hij voor zijne meeste res wederrechtelijk een bedrag van tuin- bouw-producten en ontsnapte aan de politie, die hem wilde aanhouden. De woning der weduwe werd bewaakt, doch door de ramen wist hij toch tweemaal met hagel te schieten, gelukkig zonder iemand te treffen. De dader werd nu terstond gevat. Het mislukken van huwelijksplannen schijnt L. tot de daad te hebben aan gezet. EEN BIDDENDE ZEEMAN. Een kapitein, die zijn lading loste en zijn bemanning ontsloeg, nam een zeeman aan om tjjdens zijn afwezigheid in de pro vincie op te passen. Hij stelde weinig ver trouwen in den man, en achtte hem niet te goed te stelen daarom kon hij niet beter doen dan alles te sluiten en te grendelen. Vóór hij afreisde ging hij vroeg in den morgen naar zijn schip, om nog eens een kijkje te nemen. Hij stapte onbemerkt aan boord en opende zachtjes de kajuitadeur. Daar zag hij Jan op de knieën liggen met den geopenden bijbel voor zich. Voorzich tig trad hij buiten en toen Jan op het dek kwam, zeide hij „Jan, het zal goed wezen dat gij al de koffers en kasten opent en den boel laat luchten hier zijn de sleutels. Houd alles in orde ik kom over eenige dagen te rug." Sommelsdijk. Naar aanleiding van een adres van schipper Jilles van den Doel alhier aan den heer Burgemeester dezer gemeente, houdende mededeeling, dat er op de Bieningen gevaar bestaat voor de scheepvaart, veroorzaakt door een wrak, dat vermoedelijk sedert tal van jaren daar in den grond heeft gezeten, is, nadat de Burgemeester er zijne Exee- lentie den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid mede in kennis had g03teld,.op diens bevel door den Ingenieur van den Waterslaat en Van den Doel voornoemd onderzocht, en bevonden zeer gevaarlijk voor de scheepvaart te zijn, zoodat besloten is, genoemd wrak te lichten en voor de scheepvaart onscha delijk te maken. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben bekend gemaakt, dat het onderzoek van alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die vóór den le April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden te Middelharnis op Vrijdag 19 Juni des namiddags 7 V2 ure. Burgemeesler eu Wethouders hebben bekend gemaakt dat de Herziene lijst van Inkwartiering gedurende 14 dagen van af 30 Mei tot en met 13 Juni a.s. ter gemeente Secretarie voor een ieder tor inzage is nedergelegd. Ook een reclame Toen gisterenavond, tijdens het on weder, zich een aantal perso nen naar een zekere plaats ia „de weitjes" begaven, in de vaste gedachten dat een beest door den bliksem getroffen daar dood neer lag, kwamen zij daarbij komende, tot de ontdekking dat het een stekel was.

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2