e. I i I BIJ VOEGSEL M. u, ;ede tM HAAü- mrnrn zaak loort. Vrijdag 1 Mei 1898 No. 55Q. 1 en is atroon. 1,6©. INHOCSIGNOWSES YAN Maar men heeft na te gaan, of het verleenen van invloed aan geheel het volk, in al zijn rangen en stan den, op zichzelf genomen, de regee ring bederft en alzoo op nationale schade uitloopt. En dit is noch krach tens het beginsel der kiesrechtuitbrei ding, noch met het oog op onze lands- en Ooltgensplaat. Uit het volgende door den kerkeraad gestelde tweetal predikanten de H.H. F. A. van der Heijden van Gerkesklooster en K. Troost van Ambt Vollenhoven is tot predikant alhier in de Geref. kerk beroepen Ds. F. A. van der Heijden van Gerkes klooster. en' goeden t kan een' voor zelf- e van het nmerkelijk wij de vele rhalen wij JointlesB- TANDEM LAS SE, DAM. venstaande 1A1U. e voor T. ÏTEN, i M VAN VOLKJEREN OER AARRE. ZUID-AFRIK A. Dinsdag verklaarde Chamberlain, den Engelsehen minister, dat hij nog niets afwist van Krugers antwoord, en Vrijdag pas deelde hij aan de leden van het lager huis mede, dat het antwoord van Oom Paul onderweg is. We zullen dus spoedig te weten komen, of Kruger al dan niet, met goedvinden van den Volksraad, naar Lon den zal gaan. Over 't algemeen was de Engelsche minister niet on vriendelijk voor Transvaal, toen de Zuid-Afrikaansche quaeatios in de House of Commons werden besproken. Chamberlain achtte het beter, om de discussie uit te stellen tot na de openbaar making van de algcheele correspondentie met de regeering van Transvaalwelke publicatie volgen zal, zoodra het antwoord van den president er is. Valt dit tegen, dan, vreezen we, zal Chamberlain een minder weiwillenden toon aanslaan. Nu is hij echter nog vol vertrouwen, „dat wij in niet langen tijd den toestand kunnen herstellen, als hij was vóór Jamesons inval." EEN BESCHULDIGING-. De Daily Chronicle meent te weten, dat Oom Paul de intrekking der Conventie van Londen eischt en zoo het laatste band je, dat de republiek aan Engeland bindt, wil geslaakt zien. Daarvoor in de plaats zou de president dan een handels- en poli tiek verdrag willen gesloten hebben. Geeft de Britsche regeering niet toe en men weet hoe Chamberlain hierover denkt dan gaat Kruger niet naar Londen. We moeten geduldig afwachten, of de bladen het bij het rechte eind blijken te hebben. Eerst als het gouvernement van Londen spreekt. We zeiden dat Chamberlain in het Lagerhuis niet onvriendelijk was geweest, toen daar de Transvaal-, of beterde Zuid- Afrikaquaestie, even werd aangeroerd. Maar dat had ook zijn reden. Toen de minister een paar dagen geleden in een Club, onder vriendjes, een speech hield, zeide hij in korte woorden zooveel leelijks van de Transvaal, dat een weinig te reti- reeren in een officieel Lichaam gebiedende eisch was. We willen ze hier, nu in hun geheel, nog even citeeren, die leelijke woorden, door Chamberlain gericht aan het adres van de kleine Republiek De Zuid-Afrikaansche Republiek, zeide de minister, staat op het oogenblik alleen onder de beschaafde natiën in het weigeren van de gewoonste burgerschapsrechten aan de meerderheid harer bevolking, waaraan zij al haar welvaart te danken heeft. Het bestuur is gebrekkig en veil (defective and corrupt.) Het bewaren van de orde, de inrichting van de politie en al de departe menten van algemeen bestuur laten heel wat te wensohen over. Dit zijn wezenlijke grieven, die niet betwist worden door hen, die de zaak onpartijdig hebben onderzocht. Indien dat zoo ware, wat gaat het dan Engeland nog aan Laat de Britsche regeering zich liever bemoeien met Ierland, waar nog heel wat meer vuil te ^mêt redderenis! 8 Doch dit nu daargelaten. Men begrijpt,0 stembiljetten te hoop en te koop dat de Jingo's om deze zijn verklaring,len loopen, en de bestaande orde Chamberlain toejuichten die toont, hoeirmede zullen omkeeren. Maar de vriendelijk ook bij tijden, in zijn hart overaeg^e jg eenvoudig, dat zij door de Boeren niet veel milder denkt dan antinathie tot Ashmead Bartlett en consorten. Als hij P onder vriendjes is, durft hij dat wel zeggen,-,, maar niet in het Lagerhuis, om denB* j r j toestand in Afrika niet te vererger™. De.M||ntor i nep de jongeling drifttg minister weet heel goed, dat de Boeren' even om te zion, naar de Gecharterde met Rhodes er bij alloreest, om tot de erken ning te komen, dat er in Brittanje heel wat meer veilheid, bedrog en omkooperij heerscht. In geheel Zuid-Afrika worden thans maatregelen genomen tegen de veepest, die zich totnogtoe niet ten zuiden van de noordelijke grens der Transvaal ver toond heeft. Yolgens de eigen verklaring van Chamberlain, heeft Transvaal sterke patrouilles gevestigd aan de noord-wes telijke grenzen, teneinde de voortplanting der besmettelijke veeziekte te voorkomen. Den heer Robinson is op 19 Maart en 21 Maart daarvan kennis gegeven, en volgens den gouverneur was de vermeer dering der patrouilles gewettigd met het oog op de pogingen om de quarantaine te ontduiken. Over de wapening van Transvaal wordt aan een Duitsch blad uit Johannes burg het volgende geschreven „Al de Boeren zijn gewapend met geweren van het nieuwste model en hebben overvloed van ammunitie, en de veldkornetten hebben nog voldoenden voorraad in reserve. De artillerie is sterk 412 man, met Krup-kannonnen van 7.5 cM., waarvoor ruimschoots ammunitie isbovendien zijn nog hnel- vuurkanonnen van 12 cM. besteld. Te Johannesburg is de sterkte der politie macht vertienvoudigd, en voorts bestaat er een vrijwilligerkorps van Hollanders, Afrikaanders en Duitschers, ter sterkte van 1000 man. „De Boeren zijn gereed voor den oorlog en mocht het zoover komen, dan kunnen zij rekenen op den steun van den Oranje- Vrijstaat en den Afrikaanderbond. In de Kaapkolonie en in Beetsjoeanaland heeft de Alrikaanderbond openlijk de zijde dei- Boeren gekozen, zoodat in geval oorlog vele Britsche onderdanen de Boeren zouden strijden tegen van met Britschen invloed. De Boeren kunnen gemakkelijk 30,000 tot 35,000 man op de been brengen, en zij zouden waarschijn lijk versterkt worden met 20,000 man uit den Oranje-Vrijstaat, Tegen deze gecombineerde strijdmacht zou Engeland zelfs met 60,000 man niets kunnen uitrichten, en de toekomst zal leeren dat de Engelsche geslepenheid en grootspraak het jammerlijk moet afleggen tegen de mannelijke kloekheid der Boeren. De Engelschen hebben ook hun vrienden, nl. de Swazi's ongeveer 6000 man sterk, en de Basuto's die men op 20.000 mag schatten maar met deze vijanden zullen de Boeren niet veel moeite hebben. „Zoo is de toestand. De Boer ziet de toekomst gerust tegemoet, vertrouwende op God, zijn goed recht en zijn nimmer falend geweer. Zooals de zaken nu staan, zijn er slechts twee dingen mogelijk óf Engeland geeft toe aan de regelmatige Ageèti too verstaf is om plbtsëiïüg~i tftCt alle sociale benauwdheid te red- laten zij in hun schildering na kiesrechtuitbreiding weer fungee- „Daar de Kamer ons herhaalde malen bewijzen van haar vertrouwen heeft gegeven, kunnen wij niet ons ontslag nemen zonder een beroep op haar te doen, want zij alleen kan een ministerie doen vallen, volgens de opinie van Gam- betta en Ferry." De ministers bebben onmiddelijk na het' voorlezen der verklaring de zaal verlaten en "zich; daarna naar het Elysée begeven. De heer Goblet stelde daarna de vol gende motie voor: „De Kamer verklaart zich bereid, haar steun te verleenen aan eon ministerie, dat vast besloten is her vormingen in democratischen zin uit te voeren en de hoogste rechten wil handha ven, welke de Kamer ontleent aan het algemeen kiesrecht." De heer Yiomte d'Hugues diende een motie in waarin de wen3ch werd uitgespro ken, dat een nieuw ministerie zou weten over te gaan tot het schoonmaken van den Senaat. De heer Faure president der Franseho Republiek heeft .de aanvrage om ontslag van het ministerie aangenomen. De zitting der Kamer is verdaagd tot Dinsdag. 200 man, uit vertrokken, bestemming ATJEH. 27 April. Da Telegraaf publiceert heden een draadbericht van gisteren luidende Met het bombardement der stelling van Toekoe Oemar is hedenmorgen een aan vang gemaakt. Do correspondent van het Hbl. seint „Toekoe Oemar heeft het hem gestelde ultimatum niet aangenomen. Lam-Pisang wordt nu gebombardeerd met vijftig stukken". Zaterdag is een detachement der koloniale reserve, ste Nijmegen naar Rotterdam en aldaar op Gedehmet naar Indië scheep gegaan. De Minister van Koloniën heeft de woorden, waarmee H. M. de Koningin- Regentes Yrijdag aan het diner in het paleis te Amsterdam, hulde bracht aan het Indische leger, doen overseinen aan generaal Yetter ter meêdeeling aan de troepen. 28 April. Bij het Departement van Koloniën is heden het volgende telegram van den gouverneur-generaal ontvangen Daar Toekoe Oomar niet voldeed aan sommatie tot teruggave van wapens, werd gisteren een krachtig vuur geopend op Pakan Badak, Oleh-Gli en Lam-Pisang. De vijand schoot weinig terug. Een cavele- rist werd licht gewond. De bier genoemde sterkten liggen in het Westen van de XX Y Möekims, ten Zuiden van onze stelling, Pakan Badak o.a. grenst onmiddellijk aan het geraseerde terrein. Oleh-Gli en Lam-Pisang (de grootste sterkte van Oemar) liggen wat verder Zuidop, doch niet meer dan driekwartier gaans. Yolgens het Bat. N. Bid. kaeft onze marine in Atjeh thans een negental flotielje-vaartuigen, mét een raderschip en het fregat Tromp. Dit zijn alle min of meer ouderwetsche schepen. De Bornei het flotielje-vaartuig dat eenige jaren geleden gebouwd werden van modern geschut is voorzien (6 kanonnen van 10.5 cM.) ligt op het oogenblik te Soerabaya in reparatie. De Sumatra, ons pantserkorvet, is wel weer in de vaart, maar houdt voor Lombok de wacht. Ons grootste pantserschip, de Koningin Wilhelmina vertoefde in de Molukken. 'ef'zioii zöüciige iieigiiigiAr üij Vei-»' mengen. wee is „gil vergeet tot wien gij spreekt.' ïiuuiBbBi; SuOU, Volstrekt niet. Tot iemand die vergeten voor Neigende taal metuitdenweggaauL edelman ig> Q, ziemifniet BToordeEngelsoherooibaatjesniat"Dang- minachtJend,an, ik wee",wat zgij. es aan ,pif3 beteekent. Ik heb andere lieden van sprak van een gebrekkige en corrupte administratie. In het Lagerhuis gaf hij Donderdagavond ten mirste te kennen, „daarmede niets kwaads te bedoelen, doch er omstandigheden mede aan te duiden, die algeneen bekend zijn." De beschuldiging zelf nam .hij echter niet terugOndervraagd door het lid Dalziel, zeide de minister, die leelijke woorden inderdaad gebruikt te hebben maar hij kon niet voldoen aan het verzoek, om stukken over te leggen, welke de beschuldiging van corruptie zouden sta ven. Dat is wel dapper Eerst lasteren en dan weigeren om bewijzen te geven De Duitsche bladen gispen zulk een manier van doen sterk, en we houden het er voor, dat de „corrupte" regeering in Transvaal den Engelschen minister er evenmin er om schatten zal. Hij heeft maar In verband met het bericht, dat onderhandelingen zijn afgebroken, is het van belang te weten, dat het getal troepen, dat Menelik bij Adigrat heeft achterge laten, door sommigen op niet meer dan 17.000 in plaats van op 40.000 geschat wordt. In dit geval zouden dus de 25000 man Italiaansche troepen de numeriekb meerderheid hebben. Maar Baldissera schijnt het toch niet te vertrouwen. Anders ware hij er wel op uitgegaan, om het fort te ontzetten en een roemrijke over winning tevens te behalen. Frankrffk beeft (niet voor de éérste maal) aan zijn ministerie ontslag gegeven. Den 23sten April, dus 1.1. Donderdag las do heer Bourgeois onder het geroep van „weg met den Senaat!" de volgende verklaring in de Kamer voor ofschoon met trillende stem „Uwe daad bewijst eens te meer wie gjj zijt. Gij weet even goed als ik dat een Godsdienstleeraar den hem toege worpen handschoen niet op kan nemen; maar ook al was ik enkel een man van de wereld, die door geen geloof weerhouden werd te vechten, een duel met u zou ik t- moo»» r/ionoc de jas lig otie a'et ble din er *7iii 'en ns er .nd oo- pn ben maar zieclaar;-zo-uuag is er kink in de kabel gekomen. Dat hebben de socialisten niet gedaan maar een troep levenmakers, die men ten onrechte Oranjeklanten noemtmenschen en vooral jongens die verzot zijn op een relletje, en die het niet konden uitstaan, dat alles zóó rustig afliep. Daarbij kwam, dat, volgens het gerucht, Zaterdagavond in het koffiehuis van Reens een oranjeklant ernstig zou zijn mishandeld en dit zou gewroken worden, werd verteld. De vraag is, of dit gerucht waarheid bevat. Maar in ieder geval kwam zondagavond op het café van Reens een troep mannen en jongens af en begon daar spectakel te maken, wierp met allerlei werptuig naar een paar socialisten, die voor het koffiehuis zaten, en daar er op dat oogenblik weinig politie was, kwam er aan de vechtpartij geen eind, voor hier en daar heel wat klap pen gevallen waren. Een vijftal politie agenten herstelden ten slotte de orde. Maar het bleef van toen af woelig, wel kwam er een cordon agenten, die het koffiehuis van Reens afzetten, maar druk bleef het toch. Wat er nu verder gebeurde is niet recht duideljjk, maar de politie liet plotseling verandering in de afzetting brengen, zoo dat de agenten, die dusver niet heel veel bekijkers hadden, plotseling in het volle licht kwamen, en natuurlijk een stroom van menschen lokten. Waar dat voor noo- dig was zal misschien de dienstdoende inspecteur weten op te helderen. Maar zoo kwamen er zeer veel menschen bijeen. Daaronder waren er ook, die natuurlijk de politie niet al te goed gezind waren. Toen de. menigte bleef staan en dringen, beval de inspecteur sabel trekken er volgde een driewerf herhaalde sommatie om uiteen te gaan, en toen begon het lieve leven, en kwam er een stormloopen op de burgers, waarbij menigeen een klap met de sabel, en nu en dan werd er vrij hard geslagen, opliep. Tot laat in den avond kon nu de politie aan het werk blijven er moesten nog eeni ge charges worden gemaakt, en zoo kwam het dat er betreurenswaardige tooneelen plaats vonden, die ieder zoo gaarne verme den had gezien. De Duitsche Keizer moet zich zeer vermaakt hebben, toen bij de rede las van een der stamhoofden uit Kameroen, bij gelegenheid van een toost op Z. Ms. gezondheid uitgesproken. De zwarte sprak als volgt De Keizer is de wijste en machtigste man ter wereld. Hij ziet de schatten in het midden der aarde en hij heeft zo te voorschijn gebracht. Hij bespant de wereld met ijzeren draden, en zoodra hij ze aanraakt reizen zijne woorden door de ruimte. Hij heeft stoomschepen die op droog land zeilen. Wanneer een berg in zijn weg staat, boort hij er een gat doorheen indien een rivier zijn voortgang tegenhoudt, bouwt hij een weg in de lucht. Ofschoon de keizer de rijkste van alle menschen is, heeft hij slechts één vrouwen ofschoon deze vrouw de schoonste vrouw op aarde is, heeft hij niets voor haar behoeven te betalen. De grootste boerderij ter wereld ligt in het noorden van den Staat Louisiana, in Noord-Amerika, aan de Roode rivier, die wordt gedreven door Fransche kolonisten. Behalve het kleinvee worden er 43,000 paarden en runderen gehouden. Er wordt voornamelijk suiker, maïs katoenen en rijst geteeldop elke 5 a 6 kilometers heeft men machinegebouwen, schuren en woningen voor de 1200 meerendeels zwar te arbeiders. Alle werktuigen worden met stoom gedreven. Een zijlijn van den Zuid- Pacific-Spoorweg, 58 kilometers lang, doorsnijdt het terrein, waardoor ook 483 kilometer kanalen en harde wegen loopen drie stoombooten van de onderneming onderhouden het verkeer te water met de boerderij. Getroefd. Mioland, de voorganger van Kardinaal Desprez op den bisschops zetel te Toulouse, liep eens op de varkens- markt aldaar, toen een man hem toeriep „Hier zijn ook alweer niets anders dan. papen en zwijnen De toenmalige abt bleef staan en vroeg bedaard„Goede vriend, ben jij een paap?" „Ik niet;" antwoordde de man. „Dan," liet de abt er op volgen, „moet je noodwendig het andere wezen." Door het Bestuur van den Zuid-Ne- derlandschen Zuivelbond is „HET KAN TON WEERT" te Weert aangewezen als zijn officieel orgaan. Dientengevolge zal het blad, in plaats van eenmaal, thans tweemaal per week verschijnen, en al de Marktberichten bevatten, welke voor den zuivelproducent en handelaar van belang zijn te kennen. Ook zal op het gebied van zuivelindustrie menig prac- tischen wenk verstrekt worden. Moordaanslag. In de Rotterdamsche Wijnstraat kiegen Zondagnacht twee halt beschonken personen twist in de woning van een hunner, zekeren B. De tegenpar tij, een jonge man van 20 jaar, W. ge noemd, sloeg B. zoo geweldig met een bijl op het hoofd en waar hij hem maar raken kon, dat B. weldra bewusteloos neerzonk bloedend uit verscheidehe ernstige wonden. De dader probeerde toen, of hij niet een en ander kon stelen. Geld was er niet in huis hij nam wat kleeren meê en liet zijn slachtoffer eenvoudig liggen. Daar hoorde Zondag de Rotterdamsche politie iets van zij ging naar de woning van B. en vond daar inderdaad den man liggen, badende in zijn bloed. Dadelijk werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar men zijn toe stand levensgevaarlijlc vond. Toen ging men de dader zoeken, die al heel spoedig in de handen van de politie was, en naar de gevangenis werd Oi^ge bracht. Inbrekers. In Rotterdam wordt ook nog al eens ingebroken maar de daders loopen nog al in het net. Nu heeft de politie er weer twee te pakken, die in de Weste Wagenstraat bezig'waren. De eeno een oude bekende van de justitie, ontkent alle schuld, maar de ander, die pas in dit „vak" is, heeft alles meegedeeld. Natuurlijk zitten de beide roovers achter slot. Duur betalen. Yerleden week wan delden twee meisjes op den Wagenweg te Haarlem en werden daar aangerand door twee halfdronken kerels. De griffier van Lijnden, die juist passeerde, kwam tusschenbeide en gelastte den aanranders hun weg te gaan, daarbij zijn kwaliteit van griffier noemende. Dit had tot uit werking dat men in hem een officier zag, hem aanviel en in het gelaat sloeg. De recherche ging toen aan het werk, en vond de daders uit; die nu hun hardhandig optreden duur zullen moeten betalen. Verzet. Te Rotterdam werd Zon dagmiddag een politieagent door een paar kerels uitgejouwd. De agent bleef kalm en liep doormaar men greep hem toen aan. Toen trok de agent zijn sabel, andere agenten kwamen er bij, en zoo werd een van de twee kerels in hechtenis genomen. Het publiek gooide daarop met steenen een agent werd getroffen en toen volgde een charge met den sabel. Zoo kreeg men eindelijk den arrestant in het bureau. Wlaatselijk Nieuws. Soimnelsdijk. Zaterdag had het zoontje van den Heer W. B. alhier het ongeluk al spelende in de haven te vallen. Het gelukte echter H. Pas, hem spoedig op het droge te krijgen, zoodat hij er met den schrik en een nat pak afkwam. Volgens aangifte bij de politie waren maandagmiddag eenige jongens in de zoogenaamde „Weitjes" bezig met het oplaten van een vlieger. Daarmede bezig zijnde, kwam er een onbekend persoon naar hen toe, die er niet heel goedig scheen uit te zien, want de jongens liepen weg op zekeren v. A. na, die eerst zijn vliegertouw wilde inwinnen, maar was daar nog niet mee klaar, toen de man bij hem kwam. Deze nam het touw, en bond het zoo vast hij kon om de vingers van den jongen, die toen schreeuwende van pijn zich ook uit de voeten maakte. Wat de bedoeling van den man geweest is, weet inen niet, daar hij niet meer gezien is. Hij is iemand van lange gestalte, was ge kleed met lange zwarte jas, heel lage schoenen en fantazie hoed. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L, School alhier, is in plaats van den heer W. van Loo benoemd mej. C. A. de Graaff, gediplomeerd onderwijzeres. Omtrent de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten wordt de aandacht van het publiek gevestigd op enkel© der voornaamste verplichtingen, die het inge volge bovengenoemde wet heeft te vervul len, welke verplichtigen door Burgemees ter en Wethouder zijn aangeplakt waar dat behoort. Op de voorjaarsmarkt in deze gemeente stonden aan de lijn 9 vette koeien vanaf f120 f190 8 kalfdrag. koeien 120- 180 100 140 110 80 80- 140 150 ,110 60 - 100 20- 40 15 vare koeien 17 2-jarige vaarzen 23 2-jarige ossen 11 pinken 55 iy2-jarige vaarzen 11 kalveren benevens 3 schapen, 1 hit en 7 varkens. De prijzen waren dalende, de handel redelijk wel. Oude Tonge 29 April. Aangezien de schade die, door de mu3schen wordt veroorzaakt zeer groot is, worden in deze gemeente pogingen aangewend, tot het oprichten eener musschengilde. Dirksland. Tot tegensohatters dezer gemeente voor het dienstjaar 1896/97 zijn benoemd de heeren F. O. Yervoorn en H. M. Roodzand. Onze vroegere dorpsgenoot den heer P. Roodzand thans te Kjjkerk, jg benoemd als ontvanger der registratie en domeinen te Medenblik. In een onbewaakt oogenblik liep al spelende een jongetje van J. de Ruiter in het z.g. Spui alhier, zeker zou het ventjo verdronken zijn, als P. Hamete zulks niet bemerkt had, die dan ook het genoegen mocht smaken, hem op het droge te brengen. Het bestuur van de polder Dirksland is van meening op Woensdag 6 Mei 1896 des avonds ten zes ure op het gemeente huis aan de meestbiedende te verhuren, de wegen der polder Dirksland in vier perceelen, om in 1896 te hooien. En op dienzellden datum aan den minsteischen- den te besteden, het schouwbaar maken der wegen in dien polder voor het jaar 1896, en wel voor de eerste maai voor den 13 Mei 1896, en voor de tweede maai op een nader te bepalen dag, in de eerste belft van de maand Augustus in verschillende perceelen. Gcedereede, 30 April. Andermaal werd door een vereeniging alhier aan den heer J. Yis Cz. te Sommelsdijk de levering

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 5