§oedereede ei Blicaiw en Co SS« Fabrikanten van de beroemde A. N. Vrijdag 1 Mei 1896. Antirevolutionair Elfde Jaargang No. 550. Orgaan m IN HOC SIGN O VINCES twam- f5.worden FRANCO toegezonden P. VAN DOKEN, Schilder, FEU ILLETON. WAAE haalt gij uw SÉoomnaal-Artittii Dat ieder T.BOEKHOYEN. Alle stukken voor ele Redactie kestenad, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Een man des ongeloofs. Niemand van Christelijke beginse len kan, dunkt ons, ingenomen zijn met het regeeringsbeleid en met de daden van den tegenwoordigen minis ter van Binnenlandsche zaken. De heer v. Houten toch is de apostel van het ongeloof, een vijand der geopen baarde waarheid. Dit hoeft hij, he laas met maar al te velen gemeen, v. Houten echter doet meer. Hij heeft in woord en schrift steeds pro paganda gemaakt voor het ongeloof en gaat nog steeds daarmee voort. Ongeloovigen hebben er genoeg op den ministeriëelen zetel plaats ge nomen, maar ongeloofsprofeten als v. Houten niet veel. Toen hij pas als politicus optrad was hij of scheen hiJ te zijn röod radikaal, zoo niet erger. Vele bezadigde, ouderwetsche liberalen en nog meer de conserva tieven, toen die nog in de Kamer zaten, jaagde hij den schrik op 't lijf, als hij op het Binnenhof de revolu tionaire ideeën ontwikkelde en er ge volgtrekkingen uit afleidde, waarvoor die heeren terugdeinsden. In beginsel waren de makke libe ralen het wel met hem eens, maar v. Houten was hun een onmogelijk man van wege zijn onzinnig drijven en voortjagen op den weg der Revo lutie. Men herinnert zich, hoe hij het b. v. was, die het uitsprak, dat te onzent de Kroon niet meer is dan een „ornament." 't Is waar, de man nen der Revolutie hebben met ver eende krachten de macht der Kroon besnoeid, maar wat had v. Houten dat zoo ruw en plomp weg uit te spreken Meermalen is hij dan ook genoemd het -enfant terrible," der liberale partij. De spelbreker bij uitnemend heid. Meer dan een ministerie heeft hij sommige van zijn revolutionaire lievelings-ideeën zou trachten te ver wezenlijken. En v. Houten heeft het begrepen Ronduit heeft hij 't verklaard Als ik wist te kunnen rekenen op een meerderheid naar mijn hart, dan zoudt ge nog gan3ch andere dingen van me te zien krijgen God beware ons land en volk voor zulk een meerderheid Want ook zonder die meerderheid is 't al meer dan erg, wat hij aan gedurfd heeft. Door meer dan een daad heeft hij het geloovig Neder land een slag in 't aangezicht ge geven. Wat Tak niet durfde of wilde, deed hij. Hij heeft zich achtigen re lïen. er over hij ten val helpen brengen, Menig een betwijfelde echter, of hij 't ooit zelf tot minister brengen zou. Daar voor voerde hij te veel oorlog op eigen hand. Bijna elke partij of groep had een of meer grieven tegen hem, wat vermoeden deed, dat hij wel bij elke kabinetsformatie gepas seerd zou worden. Dit veranderde echter geheel, toen de kieswet-Tak aan de orde kwam. Niemand heeft dat wetsvoorstel feller en met meer taaie volharding be streden, dan de heer S. v. Houten. Hij was de ziel der oppositie. En daar hij ongetwijfeld iemand met groote talenten is, werd hij als vanzelf de aanvoerder van de coalitie, die zich tegen Tak vormde. Toen dan ook Tak viel, was het onmogelijk v. Houten te passeeren. Bij moest de taak vol brengen, die Tak had moeten neer leggen. En 'alzoo is in den jare 1894 ge beurd, wat niemand enkele jaren vroeger mogelijk zou geacht hebben, dat de man des ongeloofs door de ver- eenigde actie van sommige liberalen, f22V2cent. Roomschen en antirevol. op het kussen 27 */2 cent. vinden het hoogst treurig en bedenkelijk en-richten voorts de wapenen meer tegen elkaar, dan tegen den gemeenschappelijken vij and. Ook nu weer hetzelfde verschijn sel, waardoor Groen v. Prinsterer zoo vaak met machteloosheid geslagen werd. De verdeeldheid en het onderling wantrouwen onder de belijders heb ben misschien evenveel toegebracht tot de ontkerstening van ons volk, als al de pogingen door de mannen der Revolutie aangewend, te zamen. f 1,10. Atjeh. Wollen ei Meer dan een hield zijn hart vast, toen hij deze benoeming vernam. Een v. Houten als raadsman van een na zaat van Willem den Zwijger! Toch hei stelde men zich eenigszins van zijn schrik. Yan Houten zou toch moeilijk kunnen vergeten, door wier samenwerking hij op zijn zetel kwam. Hij wist immers, dat hij in de Kamer geen meerderheid vond, die het in beginsel met hem eens was. Daaruit volgde, dat hij op een meerderheid rekenen kon, vermoede lijk tenminste, om zijn kieswetplannen ten uitvoer te brengen, maar dat hij die meerderheid niet zou vinden, als Eindelijk terug. Koloniale Waren oudste en beste Adres is ROTTERDAM. Aflevering 6 en verschijnt h om de tweede druk van dit werk zoodra hetzelve compleet is, met op ƒ4,-. Thans 20 Cent per aflevei tot bepaald spotgoedkoop, te begrepen zijn. OAT IKDEH J is onder Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: SOJftMELS&'MJrS£. Adrertentiën ran 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Merweb. 9 15 hf 20 15 227, cent. cent. cent. cent. cent. Beddenzakken volslagen 2 persoons Stroozakken 2 persoons Ruw katoenen Lakens 2 persoons Graslinnen Lakens 2 persoons Kussensloopen (constitutie) met knoopen 21 dito (ruw katoen) 1772 8/4 wit piqué spreien f 1,25. 75 cent. cent. cent. cent. cent. 50 75 verschenen, vlugschrift van den oud- Raad van Indië, den heer Pruijs v. d. Hoeven, komt tot het resultaat, dat onze vestiging een aanmerkelijke inperking moet ondergaanwat niet alleen zeer wel kan, maar ook verre de voorkeur verdient, indien men zich maar goed rekenschap geeft van het eigenlijke doel van ons optreden in Atjeh. 7/4gêniftb aZ9Pver, dat we Sportflanel in alle streZqljgh- 8'4 blauw Melton voor jonge 8/4 blauw cheviot voor jonge 10/4 beddenbont Gekleurd katoen circa 100 di Gekleurd katoen echt van kle De beste grijze voering die <J Gro Corsetten, Tafelkleeden, wa kleeden Yan af heden IjOTEH voor de PAARDËNLOTEBIJ te beko- men a 1 gulden per stuk bij BIRKSLAHD. Op aanvrage franco toezending. 22. Hoofdstuk YI. „En thans?" vroeg Visser, die vermaak begon te scheppen in de uitdrukking van afgrijzen op het roode gelaat van den kleinen, dikken man. „Thans werd ik gedwongen den heelen weg over het bijzijn te dragen van dien jongen gek van den Lagenhof." De predikant werd plotseling ernstig en de fabrikant, die dit opmerkte, zeido haastig „Het is waar ook, de Overwaters zijn uwe vrienden. Ik dacht daar zoo gauw niet aan." „Willem van Overwater is nooit mijn vriend geweestgij kunt dus gerust voort spreken." „Zooveel te beter!" hernam de ander vroolijk. „Gij moogt het hem voor mijn part woord voor woord oververtellen, dan weet die ellendige jongen meteen hoe ik over hem denk. Wij zaten reeds in den trein, want ik ben altijd veel te vroeg, toen hij binnenkwam. Yan groeten was natuur lijk geen sprakewij zijn maar eenvoudige indpstriëelen, en dus veel te min voor dat heerschap. Hij scheen erg in zijn nopjes, en atfekte zich met een behaaglijken glimlach uit, zijne beenen op de tegenovergestelde bank leggende, vlak naast mijne dochter hare moeder moest haar nog zeggen haar mantel terug te trekken, uit vrees dat zijne laarzen hem vuil zouden maken. Zoo lag hij een poos, terwijl hij ietsopeijne vingers na scheen te tellen. Na verloep van een kwartier haalde hij een gouden sigaretten koker uit den zak, ging overeind zitten en wilde beginnen te rooken. Dat was te veel; ik riep uit „Mijnheer Yan Overwater, gij hebt u zeker van waggon vergist. Hier wordt niet gerookt." Hij zag mij met minachtenden blik aan en antwoordde „Zulke bepalingen zijn alleen gemaakt voor het algemeen. Ik veronderstel dat gij ook wel eens eene sigaar opsteekt in het bijzijn van deze dames. Mijne sigaretten zjjn geparfumeerd zij zullen haar dus niet hinderen." „Waarom gaat gij dan niet in een rook-coupé bromde ik. „Omdat de tabak van anderen mij on aangenaam is." „Dat is ook juist mijn gevoelen, ik verzoek u dus uw koker weêr weg te ber gen." Hij haalde de schouders op, en streek met de grootste onbeschaamdheid een was- luoifertje af. Dat bracht mij buiten mijzel- ven en voordat hij het had kunnen voor zien, had ik het lucifersdoosje gegrepen en EN Het C. l OIWiVCo. Witte de Withstraat HIEUW». Nog niet ontdekte moorden. Rotterdam mede, zijn er nu sinds '92, dertien moorden in ons land gepleegd, waarvan de daders nog niet ontdekt werden. Ziehier het lijstje. De moord op do 2 vrouwtjes te Haarlem in Februari 18922) de moord op een weduwe te Gouda in April 1892 3) de moord op de dienstmaagd vaa den heer Vistta te Amsterdam in Maa-'1 A8C# 4) de moord L. F. uit Waalwijk, te Drunen gepleegd in November 1894 5) de twee vrouwen van de Jong, verdwenen in 1893; 6) de moord in het Asser Posoh in 1895; 7) de moord op Paaschmorgen 1894, ge pleegd op een slager in de Ceintuurbaan te Amsterdam 8) de moord op een slager te Enkhuizen in November 1894; 9) de moord op den slagerszoon te Halfweg 10) de moord op den heer Brouwer te Doetinchem in October 1894(11) de moord op den onbezoldigd Rijksveldwach ter G. Homan te Vlodrop 12) de moord op den Groninger politie-agent Yan Vliet, 21 December 1895. De moordtooneelen in Klein Azië heb ben nog altijd niet opgehouden, en volgens de Daily News zijn het weer de soldaten die daarbjj de hoofdrol spelen. Zoo bericht dit blad, dat in het begin van deze maand Antiochië, waar zich een Iersche zen- ding8post en een Engelsche consul bevin den, door 2000 Turksche soldaten belegerd werd. Onlusten waren daar niet voorgekomen, maar het doel van 't bijeen- trekken van troepen voor de stad was, rustverstoringen te verwekken, opdat er een voorwendsel verkregen zou worden het neersabelen van de Christenen. Het merkwaardigste echter is, dat zich in de nabijheid van Antiochië verschei dene Engelsche oorlogsschepen bevinden, zonder dat de Turksche machthebbers SOMMELSDIJK. J voor de armen te doen, dan als ik. er maar aan denk. Ziedaar lieden, die het een ander altijd lastig maken, en zoo gij u verbeeldt dat gij die familie ooit overhaalt iets hebt gij het voor eenmaal mis." „Ik vrees dat gij voor het oogenblik gelijk hebt. Intusschen, men kan nooit weten. Droefheid verandert den menseh somtijds geheel en al, en het is niet gezegd dat de Lagenhof steeds voor verdriet gespaard zal blijven." „Nu, ik schaam mij bijna het te zeggen, want ik wenseh geen ster veling kwaad toe; maar dien dag zal ik er niet over treuren." Visser zweeg hjj bedacht vol weemoed, hoe de smart reeds onder hare vreeselijk- ste gedaante op het trotsche landhuis was hunne dwaasheid ooiltffi) Eöe bitter zwaar zou het hun dan vallen het trotsche hoofd te moeten buigen, onder de onbarmharti ge blikken dergenen, die zij zoover beneden zich hadden geacht, en op wier naam geen smet kleefde Aan een volgend station nam zijn reis genoot afscheid van hem, en in smartelijk gepeins verzonken, bleef hij alleen tot Den Haag voortsporen. Hij nam daar een rijtuig en liet zich naar de „keizerskroon" bren gen, waar hij naar den heer Yan Overwa ter vroeg. De portier ging hooren of hij tehuis was en keerde een oogenblik later terug met de boodschap dat mijnheer op het punt stond uit te gaan en dus niemand kon ontvangen. „Ik moet mijnheer spreken," antwoord de Yisser beslist„geef hem mijn kaartje, ik zal er iets op schrijven." En hij krabbelde in haast de volgende woorden neêr „Men zendt mij van den Lagenhof, wegens de tram-aangelegenheid." Een paar minuten later verzocht de portier hem naar Willem's kamer mede te komen. De jonge man liep onrustig op en neêr. Wat moesten de woorden op Visser'a kaartje beteekenen Hij wilde het weten. Zou men ontdekt hebben dat hij die misdaad had gepleegd? Het was bijna ondenkbaar; hij kende Driessen tegoed, om te weten, dat hij, uit vrees zijn eed te schenden, spreken zou, en geen sterveling zou er ep komen den jonker van den Lagenhof te rerdenken. Maar wat dan te veronderstellen - Met gedwongen glimlach ging hij zijn bezoeker te gemoet. Tusschen Yisser en hem had nooit eenige vriendschap bestaan. Evenals zijne zusters, was hij van oordeel dat Maria een huwelijk beneden haar stand gesloten had, wat haar te vergeven viel, omdat zij geen fortuin had bezetenmaar een predikant, en dan nog wel een die het zoo streng met zijn ambt opnam, achtte hij verre beneden zich. (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 1