"beiders, die veel bedeeling noodig hebben. Deze uitrekening bevestigt alzoo het zeggen dat Minister van Houten's ontwerp slechts strekt om de kies rechtzaak halverwege af te doen. VOLKEREN DER AARDE. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Door de heeren Gebr. de Haas werd op de tentoonstelling j.l. Dinsdag te Rotterdam gehouden, aange kocht, de zwaarste dor daar aanwezige ossen, om dezelve voor het a.s. paaseh- feest te slachten(Zie Advertentie.) Den Bommel. Bij de openbare aan_ besteding tot het rijden van 860 M3, grint voor deze gemeente was de iaagste inschrijfster de wed. J. van Kei' pen alhier voor f0.75 per M3., aan wie het vervoer is gegund. Volgens in Londen ontvangen telegrammen heeft de tijding van het uit zenden der expeditie groote sensatie ver wekt in gansch Soedan. De Mahdi zou uit Khartoem in alia richtingen afgezanten hebben uitgezonden, om alle Mohameda- nenopte zetten, niet alleen tegen Egypte, maar tegen alle naburige Christenvolken. Men verzekert zelfs, dat de Khal ifa in de richting van Tripoli afgezanten heett ge stuurd, om de verschillende Mohamedaan- sche secten, wier invloed zich over geheel noordelijk afrika uitstrekt, aan te sporen den geloofskrijg te prediken. Gebeurd dit, dan krijgt ook Frankrijk er last van, zooals minister Berthelot zeide te vreezen. "Wanneer de troepen Dongola zullen bereiken, is nog niette zeggen. Sommige meenen dat het in een maand tijdskan gebeuren, maar dat moet stellig te kort gerekend zijn. Men herinnert zioh het Times- Telegram uit Pretoria, hetwelk inhield, dat President Kruger een voor stel van Chamberlain overwoog, om onder zekere voorwaarden de Londensche eonventie op te heffen, 't Leek intus- schen niet erg waarschijnlijk, dat de Engelsche regeering, tegen hare vroegere uitdrukkelijke verklaring in, nu geneigd zou wezen de conventie te laten vallen, en daarmede haar toezicht op het sluiten van verdragen. Dat er van Chamberlain nieuwe voor stellen zijn uitgegaan, schijnt waar te zijn, want op de vraag, wat er in het Time s-Telegram juist was, weigerde de minister Dinsdag in het Lagerhuis zich uit te laten. Edoch, hij wilde wel verklaren en herhalen, dat de Engelsche regeering aan geen wijziging van Art. 4 der Londensche conventie denkt. De zaak zoo zijnde, zal het Kruger moeite genoeg kosten, om zijn reisplan door te zetten. Terwille van een algeheele onafhankelijkheid der Republiek zouden de „Burgers" er zich misschien wel mee verzoend hebben; maar nu? De Engelscbe bladen geven verslag van het „Afrikander Bond Congress", dat deze week te Burghersdorp is ge houden. De advocaat Malan, vertegen woordiger van Kaapstad, diende een motie in, waarbij het Congres, „als het hoogste vertegenwoordigende lichaam van den Kaapschen Afrikaander Bond", den inval van Jameson sterk afkeurde en Kruger en de „Burgers* van Trans vaal geluk wenschte met het verijdelen van den aanslag. Yerder wordt in die resolutie de hou ding van Cecil Rodes in zijn dubbele qualiteit als directeur der Chartered Compagnie en minister-president van Kaapkolonie streng gecritiseerden veranderiig geëischt in het bestuur van Rhodesia en van Chartered Company, met exemplaire bestraffing van allen, die aan den strooptocht hebben deel genomen. Ten slotte wordt aangedrongen op de spoedige bijeenroeping van het Parlement, opdat door een parlementaire commissie met buitengewone volmacht een onderzoek kan worden ingesteld naar de wijze, waarop de inval werd voor bereid. Ds. du Toit, van de Paarl, zoo lezen we inphet telegram van D a i l y N e w s, ondersteunde deze motie, die toen met algemeene stemmen werd aangenomen. Yoor de houding der Hollanders aan de Kaap een daad, wier beteekenis men niet licht te hoog kan aanslaan. Uit alles blijkt, dat men in de Kaap kolonie en dat niet alleen onder de Hollanders voorgoed alle vertrouwen in de Chartered Comp. kwijt is. Onze plaatsruimte gedoogde niet, dat we en kele dagen geleden den brief ter sprake brachten, door een Kaapschen minister, Sivewright, aan een zijner Londensche vrienden geschreven. In verband met het bovenstaande mogen we echter niet nalaten aan te stippen, hoe de strekking van dien brief was, dat de Zuid-Atri- kaansche republieken nooit meer op vriendschappelijken voet (met Engeland of zijn koloniën zullen komen, zoolang het charter der Gecharterde Company niet ingetrokken is. Bedenkt men nu dat het niet een Afrikaander, als Hofmeyr of de Wet, maar een Schot in een hooge verantwoor delijke positie is, die dit schrijft, dan heeft de Britsche regeering wel reden, de daarin vervatte waarschuwing ter harte te nemen, en te overwegen, wat haar lankmoedigheid tegenover de Chartered Co, ter wille van invloedrijke belangheb benden, voor het Rijk beteekent. In het Lagerhuis is Chamberlain er door Labouchère over geïnterpelleerd. De minister antwoordde ontwijkend, dat de vertogen van de Kaapsche regeering altijd ernstig zouden overwogen worden. De bewuste brief bevatte evenwel slechts de persoonlijke opinie van den Kaapschen minister j hot bezwaar overigens, dat I men in Zuid-Afrika tegen het voortbe staan van het charter had, zou wel grootendeels, zoo niet geheel, zijn weg genomen nu de geheele strijdmacht in het gebied der Company onder bevel van een Engelsoh officier stond. Geloove wie het wil indien de En gelsche minister meent, dat hij geen andere concessies aan de „Boeren" be hoeft te doen, zal hem dat bij de onder handelingen wel anders beduid worden. Ze zijn niet voornemens met zich te laten spelen, uit beduchtheid voor En- gelands macht. In Neerlands Volksblad was onlangs de volgende s«liat3 te lezen van den toestand, nog maar op stoffelijk gelied, van Frieslanden wel van dat deel dat een tijd lang den heer Domela Nieuwenhuis tot zijn afgevaardigde koos en had. Maar kan er ook, zoo vragen we na de lozing van dezen schets, bij het ontnomen aan da mensohen van de kennis van God en zija dienst wel weliger bodem zijn voor het socialisme, dan juist da&r „In den vroegen morgen van 24 Februari begaven wij ons op weg naar den Oosthoek van Schoterland. Op de plaats der bestemming geko men, zien wij een groot aantal jhutton op het vlakke veld. Wij nemen er één nauwkeurig op. Op een aarden wal van een Metor hoog rust het gebindte, met stroo en riet gedekt, waarover een aardlaag. Het geheel geleek aan de ééne zijde zoozeer op een opgeworpen aardhoop, dat één onzer den lust niet kon weerstaan ze te beklimmen, waarop de bewoner angstvallig uitriep „Terug, of mijn hut stort in De gevel, met inbegrip van den schoorsteen, plm. 3 M. hoog, bestaat uit ruwe plankjes voor dien aarden wal. Van buiten gemeten is de hut 6 Meter lang en 5 breed. Men bedenke, dat de aardon wal aan den voet 1 Meter dik is, zoodat die breedte van de afmeting binnen er afgaat. Aan den achterkant is de ingang. Binnengekomen zien wij eerst een ruimte van ongeveer anderhalven Meter lang en de geheele breedte van de hut beslaande. Dit is de bergplaats vooral van turf en de gereedschappen voor den arbeid. Deze ruimte is afgescheiden van het voorste gedeelte dooreen schutting van 1'A Meter hoog, dus niet reikende tot het dak. Die scheiding doorgaande, valt ons oog op de reten in den gevel, én op twee raampjes van 50 bij 40 cM., waardoor koude en licht binnenkomen. Tusschen die raampjes is oen houten rookleiding, van ouderdom vol openingen, die ons toelaten den rook naar buiten te zien trekken, nadat hij geregeld eerst het vertrek heeft gevuld. Er is geen zoldering, die belet aan de binnenzijde het gebindte te zien. Dit bestaat uit 16 ruw gekapte boomstammetjes, ter dikte van 15 cM., waarorsr zich twaalf latjes scheren. Hierop rust het dak van riet en stroo, waarvan de pluimen en aren naar beneden hangon vol roet en stof. Dit is de „woning" voor zeven personen. Afmeting 4 bij 3 Meter. Het geheele ameublementbestaat uit een kastje van vurenhout,jjwaarop eenig gebroken aardewerkeen vuurhouten tafel, een oud brabantsch fornuis, enkele oude stoelen en een klok. Twee bedsteden zijn aan de zijden onder het schuine dak afgesohoten met dunne plankjes. Wij vragen of wij den inhoud mogen zien. Die bestaat, wat de ligging betreft, voor 't ééno bed uit stroo en een hoofdpeluw gevuld met haver- doppen. De bedokking iseen laken, twee baalzakken, een moltondeken, en voor de voeten gedroogde moeraszoden. Op dit bed was drie weken geleden de moeder gestorven, nalatende haar man met zes kinderen, waarvan de oudste twaalf jaar. De voeding (bijna schreef ik „het voeder") bestaat 's morgens uit roggebrood, meestal droog en in te geringe hoeveelheid, en somtijds vervan gen door een schijf knolraap ,s middags en 's avonds uit kriel van aardappelen (degrootere aardappels worden zooveel mogelijk bewaard voor extra gelegenheid o. a. voor den Zondag). Deze worden gegeten enkel met zout, en als de verdienste iets minder slecht is, met olie. Kleeding is er bijna niets anders dan die waarin men de lijders aantreft. Van deze hut wandelden wij Oostwaarts on kwamen in het z. g. België, waar men ontelbaar vele hutten ziet, meestal aan weerszijden van een mek(klein kanaaltje, indertijd gegraven om do turf af te voeren). Van deze hutten bezochten wij er velen, en nu bleek ons, dat de boven beschrevene niet een van de slechtste is. Wij zagen in de bedsteden openin gen, waardoor de buitenlucht zichtbaar wasin plaats van stroo, rnigte. Bij velen geen moltondekens of hoofdpeluw. Hier en daar gavon de bedden don indruk van een hondennest. Ook de voeding is bij vele hutbewoners nog slechter; zoo zijn er die driemaal per dag aardappels eten. Een hulpprediker deelde ons mede hoe, tengevolge dezer slechte voeding de kinderen lijden aan klierziekten en dat zij ér wezenloos uitgaan zien, zonder moed en opgowek ten zin." Uit het bovenstaande kan men afleiden, hoe ellendig het verblijf in die hutten is bij ziekte en wat er terecht moet komen van het leven, om van huiselijkvan zedelijk, van hooger leven nu maar niet te spreken. En men moet hierbij nog weten, dat dezo woningen, beter gezegd krotten, niot door de bewone-s zeiven worden gebouwd, maar dat ze wordengehuurd. Voor die hokken moet de „menschlievende" eigenaar nog f25 of f 30 per jaar hebben. Wat moet men doen om dezen sohreienden nood te lenigen Geld geven is onvoldoende. De diaoonieën doen dit reeds lang, maar het gelijkt op den arbeid der Danaïden, die veroordeeld waren een bodemloos vat met water te vullen. Daarom hebben de diaconie der Ned. Herv. Gemeente en Patrimonium te Hijehasko een ander middel aangegrepen, namelijk werkver schaffing, maar werkverschaffing, die niet bedoelt „iets laten doen", doch verschaffing van wezelijk werk dat waarde heoft. De diaconie ontving voor dit dool in '94 een stuk braakliggend land van p. m. 5 H.A, ten geschenke, op voorwaarde dat 'g winters door wgrkloozen te laten bearbeiden. Van '94 op'95 ontving zij f 1400 aan giftan, waardoor zij aan 50 a 60 arbeiders werk kon geven. De dorre grond, waaraan niemand iets heeft, wordt nu omgezet in vruohtbaar land. Patrimonium te Nijehaske, kocht voor 5'/2 bunder land, f 140 do bunder. Eon Kirde gedeelte van het land werd bewerkt, dat f 700 aan arbeidsloon heelt gekost en waardoor dit stuk laad reeds zeer in waarde is gestegen, zoodat de bunder van f140 nu op f 500 wordt gesohat. Genoemd stuk land is aan 20 arbeiders tot een gezamenlijken prijs vaa f 95 verhuurd, zoodat, ook na aftrek van p.m. f 25 belastingen, het gestorte kapitaal een goeden intrest opbrengt. De arbeiders bebouwen dit land voor eigen rekening en oogstten daarvan 400 Hectoliter aardappelen. Patrimonium heeft eohter behoefte aan stoffis lijke hulp om de nog overgebleven gronden te bearbeiden, en het daarvoor benoodigde arbeids loon uit te betalen. Ook de diaconie der Ned. Herv. Gemeente vraagt hulp en natuurlijk ondersteunen wij die beide aanvragen gaarne. Het adras van de diaconie is Ds. G. Boersma dat van Patrimonium de hoeren S. S. van der Laan, Lid van den Gemeenteraad en H. P. de Jong, Kerkvoogd allen te Nijehaske. Friesland. YREEMDE "WOORDEN". Onlangs werd in een blad de draak gestoken met het veelvuldig en noodeloos gebruik van vreemde woorden in verband met den geest van hoogmoed, die uit dit gebruik dikwijls spreekt. Onder het opschrift „Vooruitgang of Kaskenade" kwam in het Geref. Volksblad het volgend stukje voor „Ja, wat zou 't eigenlijk wezen Kleermakers zijn er haast niet meer, ze worden langzamerhand allen tailleur,strak marchand-talleureen kleerenwinkel is een confectiemagazijn meteen bekwaam cou peur. De barbiers gaan op den loop voor de kappers en dezen weer voor de coiffeurs. Bakkers worden patissier en soms cuisinier, soms al voor zij nog pain de luxe verkoopen. Winkeliers met pakhuizen maken plaats voor handelaren met kantoor en magazijndit laatste niot op zolder maar op de zooveelste étage. De ververs boeten al lang huis- en rijtuigschilders, hier en daar zelfs al décorateur. Wagenmakers hebben rijtuig fabrieken. Herberghouders zijn chef in hun hotel. Ondergeschikten zijn al tot inférieuren opgeklommen en hebben nu geen patroon meer ot baas maar chef. De meid gaat niet meer iu dienst maar in betrekking. Iedereen verkoopt en gros en en détail, 't Laatste eerst en dan straks de heele boel tegelijk Vooruitgang of kaskenade, lezer Tegen dit stukje zullen we alleen hebben, dat het woord „kaskenade" zelve er gevoeglijk in had kunnen gemist worden. Het aantal vreemde woorden, waarmede het Nederlandsch doorspekt wordt, is inderdaad bedroevend groot. Men spreekt lielst van café in stede van koffiehuis. Expediteur klinkt fraaier dan vervoerderbode, vrachtrijder of looper commissionair dan zaakbezorgerbureau dan kantoorcarrière dan werkkring of beroepkurhaus dan badhuisbinocle dan verrekijkercahier dan schrift of schrijf boek. Rails schijnt beter dan spoorstaven; trottoirs dan stoepen of hooge voetpaden directeur dan bestuurder; quaestie dan geschil of dan vraagpunt; vacature dan open betrekkingprotectie dan bescherming sollicitant dan gegadigdesucces dan geluk of voorspoed. Een luid uitgeroepen bonjour oibonsoir! klinkt heel wat voornamer dan het eenvoudige, echt Hollandsche goeden dag goeden avond of gegroetDit is zoo sterk, dat men de kindertjes, die nog bijua zuigelingen zijn reeds leert bonjourtjes te doen Voor dames is natuurlijk een boudoir en toilet even onmisbaar als voor vele groote en kleine menschen het belachelijke pa en ma noodzakelijk schijnt voor het krachtige vader en moeder. De qualiteit van velen laat niet toe, dat zij het woord hoedanigheid gebruiken. Indien men niet mocht spreken van defectzou menigeen werkelijk denken, dat er iets stuklcend wa9 ot iu het ongereede was geraakt. Het woord pantalon is veel gepaster dan het woord broekhaast even uuttig als het woord Meeting voor Openbare Vergadering. Het woord hemd is natuur lijk heelemaal te plat. Men zegt chemise Onze overheden gaan in deze vekeerd- heid soms ongelukkigerwijze voor. In Amsterdam althans spreekt men ook van overheidswege van het Abattoir. Naar het heet ten gerieve van den vreemdeling begrijpt zoo terstond ons woord slachthuis niet. Daaraan wii men tegemoet komen. Dat 3/4 van het Nederlandsche volk het vreemde woord Abbattoir niet verstaat, schijnt er minder op aan te komen. In enkele steden begint men ook al van boulevards (e spreken. In Roozendaal heeft men een straat, die Boulevard heeten in Vlissingen bestaat, naar we meenen, een Noordzeeboulevard Dit klinkt zoo mooi! Mogelijk denkt dan de een of ander aan zoo iets schoons en levendig als de Parijsche en Brusselsche boulevards. Het woord laan, weg of straat klinkt ook zoo burgerlijk. Environs en barrière schijnen eveneens noodzakelijk te zijn. Deze worden dik wijls in gemeenteraadsvergaderingen gebruikt en, door overheidspersonen geijkt. Spaarnbode. GERED. Ondanks het stormachtige, buiige we der gingen de visschers H. W. eu G. W broeders, te Hindeloopen, hunne haring netten in zee uitzetten. Op de terugreis, ongeveer 10 minuten van de haven, sloeg de boot om en geraakte de broeders te va- ter. Zij klampten zich aan de boot vast, doch verkeerden al spoedig, door de hooge zeeën in levensgevaar. De netelige toestand werd te Hindeloopen opgemerkt en dade lijk trokken vier booten de haven uit, om hulp te bieden. Aan H. Meinens, F. Zweed W. de Jangstra gelukte het de boot te bereiken en de gebroeders behouden aan wal te brengen. Aan de andere booten gelukte het de omgeslagen boot, dia het tuig verloren had, in veiligheid te brengen. Zondag heelt een duel plaats gehad tusschen den gewezen Italiaanschen minister van oorlog, generaal Mocenni, en den heer Barzilaï, een gevolg van de Kamerdebatten van Zaterdag. De heer Barzilaï werd aan de linker wang gewond. Veiligheid in fabrieken. In een werk plaats van de Centrale Gtianofabrieken te Kralingscheveer is een toestel aange bracht, waardoor de werklieden in elk gedeelte der werkplaats in staat gesteld worden om, onafhankelijk van den wil van den machinist, de stoommachine, die do verschillende werktuigen beweegt, tot stilstand te brengen wanDeer dit, hetzij voor hunne persoonlijke veiligheid, hetzij voor de veiligheid der werktuigen vereischt wordt. Afpersing. Verleden week werd te Amsterdam door de rechtbank een goed bekend staand ingezetene veroordeeld tot gevangenisstraf, wegens onzedelijke han delingen, die door hem zouden zijn geploegd. De veroordeelde verklaarde onschuldig te zijn, maar de onder eede afgelegde getuigen verklaringen waren zoo pertinent, dat de rechtbank de schuld van beklaag de bewezen achtte en vonnis deed volgen. Evenwel is nu op de zaak een ander licht gevallen. In dezelfde week, waarop bedoelde ingezetene werd veroordeeld, schelden ergens op de Leliegracht drie mannen aan, en vroegen mevrouw te spreken. Mevrouw had er niet veel zin in, maar de boodschap was nog al dringend en daarom begaf ze zieh tot de bezoekers. Deze vertelden haar met de noodige geheimzinnigheid, dat haar man verschil lende onzedelijkheden had gepleegd, en dat zij genoodzaakt waren hem aan te klagen. Dat zou natuurlijk publiek schan daal gevenwilde mevrouw dat niet, dan had ze maar een som te geven, en de zaak bleef blauw blauw. De dame kende echter haar man veel te goed, om iets van de praatjes te gelooven, en liet de aanbrengers, natuur lijk zonder een cent te betalen vrij kras voelen hoe zij over hen dacht. Dan zouden de heeren het moeten aangeven. Dat moesten ze maar doen eD met deze boodschap vertrokken zij. Toen de heer des huizes hoorde wat er gebeurd was, ging hij onmiddellijk naar de politie en deze ging, met de gegevens die zj kreeg op onderzoek uit. Ze was er vrij spoedig achter, dat de bezoekers dezelfde personen waren, die onder eede afgelegd, verklaringen ook de veroordeeling van boven bedoelden stadgenoot hadden bewerkt. Dat leidde tot de ontdekking van een complot, dat op deze gemeene wijze aan geld ziet te komen. In onze stad woont een bejaard heer, die aan deze bende reeds bijna f 200 geofferd heeft, alleen uit vrees voor opspraak. Het bovengenoemde vonnis zal nu natuurlijk worden vernietigd, en de bende, die deze zaken drijft, zal haar straf niet ontgaan. Pingjum in staat van beleg. Men schrijft o-is Pingjum, een dorp in Fries land, is een der brandputten van 't socia lisme en anarchisme. Week aan week worden de inwoners door soc. sprekers aangevuurd tot den strijd tegen godsdienst en kapitaal. Sedert eenigen tijd werden de armvoog den aldaar bij tientallen door de arbeiders bestormd om onderstand, waarbij het dik wijls tamelijk roerig eu onfatsoenlijk toe ging, zoodat dezen, bevreesd voor hand tastelijkheden, om politiemacht alarmeer den. Ilierop werd door de socialisten hij den burgemeester van Wonseradeel aangevraagd, om in 't socialistische volks gebouw een nachtfeest te houden, wat, met het oog op gevraagden onderstand, van de hand werd gewezen. Allerlei bedreigingen volgden, waarna in Pingjum tot handha ving der orde voorloopig een brigade marechaussées werd gestationeerd. Op den 25 jarigen gedenkdag der Parijsche Commune-mannen had in 't gebouw der socialisten een protest-vergadering plaats, die, toen de spreker de overheid aanrand de, op last van den aanwezigen burgemees ter door marechaussées en politie uiteen werd gedreven. Al spoedig lekte uit, dat men van plan was des Zaterdagsavonds een protestmee ting te houden, waarbij partijgenooten uit een aantal omliggende dorpen werden verwacht en waarvan men het ergste vreesde, daar de gisting er niet op vermin derde. Des middags, vóór het houden der meeting werd bij klokgelui afgekondigd dat Pingjum verklaard werd in staat van beleg to zijn, waarbij samenscholingen van meer dan vijf personen op straat, iu herbergen, koffiehuizen en openbare uitspannings- plaatsen werden verboden. Een dertigtal politieagenten en marechaussées surveil- leeren dag en nacht. Dinsdag 24 Maart, .ging het gerucht, wilde men, ondanks het verbod, weer een groote meeting beleggen, waarbij als sprekers Domela Nieuwenhuis e. a. worden verwacht en een aantal partijgenooten uit den omtrek, naar men zegt, zelfs uit het Bildt. Rotterdamsche bootwerkers. Bij de firma Müller Co. te Rotterdam is een werkstaking uitgebroken onder de etswer- kers. De orde is tot heden echter niet gestoord de booten der firma Müller Co. worden gelost door BrabanStche werklie den, die vermoedelijk zullen gaan behooren tot het vaste werkvolk van defirma Müller Co. De politie treedt mot groote macht op, om te zorgen, dat de geregelde gang van het werk niet wordt gestoord. Op de rivier varen talrijke bootjes, met politie bemand, alsmede een kannonneerboot en de mari niers zijn geconsigneerd, teneinde dadelijk te kunnen helpen. In Amsterdam en Vlissingen wordt ook geregeld doorgewerkt. Wel wordt daar alles door de socialisten gedaan om de menschen tot workstaking te bewegen, is hun zelfs, zoo zij niet losten, steun uit Rotterdam toegezegd, maar vergeefs, de arbeid gaat daar geregeld zijn gang ook daar treedt de politie krachtig op om hen, die werken willen, den weg vrij te houden. De vorst van Monaco heeft aan zijn beruchte speelbank opnieuw concessie voor vijftig jaren verleend. Dientengevol ge hebben directeuren besloten het casino te verbouwen. De kroningsplechtigheid te Moskou en de daarmede verbonden feestelijkheden zullen het keizerlijk hof duur te staan komen. De keizer heeft voor eenigen tijd reeds tegenover den hofminister, graaf Woronzow-Daschkow, den wenseh uitge sproken, dat de kosten ditmaal minder zouden zijn dan in 1883maar deze wenseh schijnt onmogelijk vervuld te knnnen worden. Terwijl de kroningskosten in 1883 ongeveer 10 millioen roebel hebben bedragen, berekent men dat er nu 12 mil lioen mede zal gemoeid zijn. Deze os door den heer J. Voogd te Ouddorp gemest is een waar pronkstuk. Op do vastgestelde kiezerslijsten dezer Gemeente komen 214 kiezers voor den Gemeenteraad, Tweede Kamer eu Pro vinciale Staten voor. Midtlelkarnis, 17 Maart. Heden viel alhier een treurig ongeval voor. De Wed. Noordijk die door koorts haar bed moest houden, heeft vermoedelijk doordien de koorts in het hoofd werkte, in een onbe waakt oogenblik haar bed verlaten, en werd zij door haar zoon in den regenbak gevonden, waar uit zij terstond, doch levenloos werd opgehaald. In deze gemeente zijn in twee gezinnen de Mazelen uitgebroken. De windkorenmolen met bijbehoorend woonhuis, toebeüooiende aan den heer Vink alhier, is geconbineord verkocht voor f7700,met nog 200 gulden voor verschillende roerende goederen bij de molen behoorende. Totale opbrengst aldus 7900 gulden. Het aantal kiezers in deze gemeente voor den gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer, bedraagt volgens de vastgestelde kiezerslijsten 98. Oude Tonge. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Dins dag den 24 Maart 1896, des voormiddags te 10 ure. Voorzitter de heer J. van Schouwen Burgemeester, Present al de leden, uitgezonderd de heer H. de Haas van Dorsser, Na opening der vergadering door den voorzitter, wordeu de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. Alvorens (ot de behandeling der pun ten over te gaan, wordt bij loting uitge maakt iu welke volgorde iu deze verga dering de stemmen zullen worden uitge bracht. De ingekomen stukken worden voor notificatie aangenomen. Alsnu worden gelezen de ingekomen rapporten betrekkelijk de noodige repe- ratiën aan den toren, en is dienaangaande besloten de reperatiën te doen uitvoeren ingevolge bet opgemaakt plan van don Gemeenteopzichter Lambert. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten de werk lieden te verzekeren tegen ongelukken. Daarna wordt gelezen een ingekomen verzoekschrift van don president der zangvereenigiug alhier tot voortdurende beschikbaarstelling der bewaarschool tot bet geven van zanguitvoeringen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten afwijzend hierop te beschikken, maar bij voorkomende gelegenheden elke aan vrage daartoe afzonderlijk te behande len. Voorls wordt besloten tot het uitbreken van slechte einden straat in den Nieuw- ctraat en den Molendijk en dezelve met nieuwe keien te beleggen, terwijl de uitkomende zullen worden overgebracht naar de mestkade aan de "Westzijde der haven. Ook wordt besloten tot het opnieuw bestralen met waalmoppen van de Yoor-

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2