Dat men de tweede „feestdagen" aanhoudt, heeft zeer zeker zijn goede zijde. Het schenkt den christelijk gezinden gelegenheid om iets langer dan wekelijks op den gewonen rust dag stil te staan bij de groote heils- feiten, door God in Christus aan het menschdom geopenbaard. En het geeft hun ook de gelegenheid om zich iets verder van huis te begeven dan hun op den Zondag geoorloofd is. Maar daarom kan er op zulke dagen toch wel wat brood gebakken worden. En in elk geval moet men het terzijde stellen van d'en dage- lijkschen arbeid bij die gelegenheden niet begrijpen onder de zondagsrust. Want verboden is van 's Heeren wege de arbeid op de tweede feest dagen niet. Daarom kunnen de werklieden elkaar in zooverre ook wel vrij laten. Yooral de bakkers, die een artikel produceeren, dat de meesten dagelijks versch wenschen te gebruiken. Door in het bakkers bedrijf de zondagsrust te lang te rekken, komt er allicht een te felle tegenwerking op, en raakt men nog verder van den koers. Uit de pers. Gemengd Nieuws. Moord te Velp. IPlaalseüJk Nieuws. Den Bommel, 18 Maart. Bij eene gehouden verknoping van bouwgereed schappen enz. onlangs gehouden onder deze gemeente kwam o. a. het volgend rijmpje op eene wanmolen voor „In achttien honderd acht en zestig, Ooltgensplaat. Tot predik int bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. H. Kuik te Putten. Goedereedö. Ia een daartoe door hee ren Aandeelhouders belegde vergadering werd besloten eene weegbrug te doen d aarstellen die den naam van „Eerseling" zal dragen. Droischor. Donderdag 12 Maart werdt Kaatje van den Berge, weduwe Corn. Tuin, alhier 102 jaar. Zij is nog flink voor hare jaren lichaamsgebreken heeft zij nietalleen weigeren de beenen haar nu en dan den dienst. Als de zon schijnt, kan zij de courant nog lezen. Zij is niet hulpbe hoevend. Hare buren vet-leenen haar steeds bereidwillig hulp als zij die noodig heeft, klopt zij Blechts met de tang tegen den muur. MISBRUIK. Een voorstander van het Neo-Malthusi- anisme schrijft„dat er misbruik van kan gemaakt worïen, en gemaakt wordt, niemand zal dat ontkennen." Nu komt natuurlijk het spreken van misbruik niet te pas, tenzij eerst bewezen is, dat het gébruik gewettigd is. En juist dat bewijs is niet geleverd. Feitelijk geldt het hier een booze vondst, die alle eeuwen door in de bordealen bekend wasdie uit de bordeelen over gebracht is in die hoogere kringen, voor wie in de buitenlandsche bladen sinds vijftig jaren de dusgenaamde Feine Gummiartikeln werden aanbevolendie sinds de laatste twintig jaren uit Asmodée ook hier te lande naar onze respectabeler bladen is verhuisd en die men nu, door opzettelijke propaganda, ook onder onze kleine burgerij, bij onze boeren, dienst boden en werklieden, zoekt bekend te maken. Doeh aangenomen al, (des neen) dat hier het woord misbruik kon gebezigd worden, wat zegt dan dit misbruik hier anders dan dat een denkbeeld gepropageerd wordt, waardoor voor velen het laatste schild van maagdeneer aan stukken wordt gebroken P Eerst is in onze beschaafde kringen de schrikkelijke leer verkondigd, dat een jong man het plegen van hoererij aan zijn gezondheid verschuldigd wasmaar altoos zoo, dat onze jongedochters nog in eer en deugd moesten opgevoed worden. Thans echter doet men de tweede fatale schrede, om ook dat laatste overblijfsel van huislijke deugd de wereld uit te ban nen. Na onze zoons worden nu ook de jongedochteren onzes volks gelokt naar het pad van schande en wellust. En van zulk een vereeniging zijn niet minder dan twee Ministers in het conser vatieve Kabinet-Roëll lid. Stand WOLKËREN DËR 14RDË. ITALIË'S NEDERLAAG, Een telegram uit Massowah aan de Italiaansche Tribuna meldt, dat generaal Baratieri Woensdag aldaar uit Asmara aankwam. De generaal was naar lichaam en geest als gebroken. „Ik gaf toe aan een opwelling van zwakte", zeide hij tot den correspondent der Tribuna, „maar hoe kon ik terugtrekken zonder schande?'' Generaal Baratieri erkende dat de gevol gen der nederlaag zoowel voor Italië als voor de kolonie vreeselijk waren. Als hij daaraan dacht, waren wol eens wanhopige plannen bij hem opgekomen. Het was, verklaarde hij zelf, een nood lottig besluit geweest, de Sjoanen aan te vallen. Hij werd van alle zijden tot hot nemen van dat besluit gedrongen, maar hij had geen onmiddelijke order ontvan gen van de regeering. Hij ontkende dat de omstandigheid, dat het parlement weldra zou bijeenkomen, eenigen invloed op hem gehad had ook wist hij volstrekt niets van de aanstaande komst van generaal Bal- dissera. Dat zou, verklaarde de generaal mijn eigenliefde gekrenkt hebben, maar dit zou niets geweest zijn tegenover de ontzaglijke verlichting, die ik gevoeld zou hebben bij de wetenschap datBaldisse- ra in aantocht was, want ik was in zeer moeilijke omstandigheden geplaatst, en mijn verantwoordelijkheid was uiterst zwaar. Het voornaamste motief, dat hem tot den aanval deed besluiten, was de moeilijkheid om provinsiëa te krijgen. Hij moest vooruit of terug. Bovendien hadden zijn spionnen hem bericht, dat de overrompeling van do vijandelijke legermacht, die maar 15,000 mansterk was gemakkelijk zou geschieden. Ook de generale staf had zich vóór den aanval verklaard en de bedenkingen van de andere officieren, die het terrein te bezwaarlijk vonden, had hij te licht geteld. De afstand bleek intusschen grooter te zijn dan men berekend had. Daardoor was de brigade van Albertone aan zichzelve overgelaten en kon ze niet ondersteund worden. En dan die overmachtDe soldaten vochten intusschen als helden, en zij kon den niet verantwoordelijk gesteld worden voor de nederlaag. UIT TRANSVAAL. Een Tmcs-bericht, meldt ons dat er kans zou zijn op intrekking van de Londensche conventietegenover verstrek kende concessies aan de Uitlanders Spoedig krijgen we dienaangaande zeker heid. Kruger zal binnen drie dagen aan Chamberlain vertellen, wat hij geeft en eischt Een Reuter-telegram van 12 Maart uit Pretoria, in de Engelsche bladen opge nomen, meldt thans het fijne van de voorwaarden der overgave bij Krugersdorp. Wat laatstelijk dienaangaande werd meegedeeld, blijkt in alle juist te zijn. Uit de beëdigde verklaringen van commandant Cronje en anderen, is aan het licht gekomen, dat ofschoon de commandant beloofde het leven van de vrijbuiters te sparen, als zij zich overga ven, dit alléén bedoeld was voor het oogenblik zelt zooals ook werd medege deeld aan dr. Jameson. De commandant had er uitdrukkelijk bijgevoegd, dat de Transvaalsche regeoring over het verder lot der gevangenen had te beslissen, en dat de overgave als onvoorwaardelijk moest worden beschouwd. Daarmede nam dr. Jameson genoegen. Zal men het nu in Engeland gelooven Bij het voortgezet getuigenverhoor in het groot proces te Johannesburg trad de advocaat Lohman (de zoon van onzen oud-gouveneur van Suriname) als ambtenaar van het openbaar ministerie op, daar Dr. Coster ongesteld was geworden. Eenige getuigen legden verklaringen ai over het oprichten van magazijnen met levensmiddelen op den weg van Mateking naar Ylakfontein. Met dit deel van het complot was een zekere Wolff belast, en die had verschillende mannen tot bewaking der depots aange steld. Een dier mannen vertelde, dat Dr. Jameson op 31 December bij hem kwam en de sleutels van het magazijn vroeggetuige had die eerst niet willen afgeven, maar begrijpende dat tegenstand niet zou baten, had hij het magazijn geopend de troep had toen 700 a 1000 zakken haver medegenomen. Aan een particulier schrijven, uitErme- lo (Z. A. Republiek) den Ssten Februari naar hier afgezonden, ontleenen we het volgende, dat niet van belang.ontbloot is, al behelst het goed bepaald nieuws „De opkomst van onze burgers was uit stekend. Op 30 December, 's avonds, kwam Jameson over onze grens en op 3 Jan. waren er ongeveer 6 a 7000 burgers te Pretoria, gereed om hun leven voor de onafhankelijkheid van het land te laten. Dat kunnen de heoren van Johannesburg geweten hebben, indien zij het de moeite waard achtten, het volk van dit land te leeren kennen doch die heeren vereeren ons slechts met hunne minachting. De Hollanders en Duitschers sloten zich als één man bij ons aan en boden do Regee ring hun diensten aan. Ook na het gebeur de toonen de Engelschen, zoowel hier als in Natal en de Kaapkolonie, van wat maaksel zij zijn. De Roover Jameson, die in ons land viel als een sluipmoordenaar, wordt door hen verheerlijkt, en overal als een held begroet. Die Engelschen hebben toch wonderlijke heldenZij dwingen ieder weldenkend monsch, om alle Engelschen te verachten, en te ver afschuwen. „En vraagt gij misschien, was het doel van dien opstand om ons onder de heer schappij van Engeland te brengen Er bestaat over dit punt eenigszius verschil van meening. Het is mogelijk, dat de groote massa het oog op een Imperial bestuur had, doch men kan met veilig heid aannemen, dat de heeren kapitalisten, of, zooals zij zich thans noemen, hot „Reform committé", geen de minste bedoe ling hadden, om zich aan het gezag van de Britsche Imperiale besturen te onder werpen. Zij wilden wel een Republiek, maar die moest op him leest geschoeid zijn. Zij wisten heel goed, dat zij geen meerdere vrijheden van de Imperiale Regeering te wachtou hadden. Zij wilden zelf de teugels van het bewind in handen hebben, en de zoo gehate Boeren moesten geheel en al op den achtergrond gesteld worden. Zoodra zij hun doel bereikt hadden, zouden wij de eer genieten van een Engelschman als President te hebben. De Yolksraad zou voor een groot deel uit En gelschen bestaan, en de Engelsche taal zou weldra onze scholen en gerechtshoven overvleugelen. Al het blosd dat voor onze vrijheid gestort is, zou te vergeefsch ge weest zijn. Doch Goddank, zoover is het nog niet gekomen. „En wat zal nu vorder gebeuren Dit is eene vraag, die op ieders lippen hangt en die alleen door den tijd kan worden beantwoord. Dat de Engelschen weer zullen probeeren hun nederlaag te wreken, geloof ik vast. Wij zijn nu echter beter in staat hen weerstand te bieden dan ooit te voren, en willen zij ons nief; met rust laten, welnu, dan moeten wij er op los slaan. De Oranje Vrijstaat staat met ons, en wij weten dat wij in de burgers van den vrijstaat ware vrienden tellen. Wij zullen steeds trachten onze onafhankelijkheid te hand haven. „Nog een paar inlichtingen wil ik u geven. Ik sprak daar herhaaldelijk van Boeren. Gij moet weten, dat wij hier het woord boer niet in den zelfden zin gebruiken als gij in Holland. De boeren zijn hier de heeren van het land en zijn een heel andere soort van menschen, dan de Hollandsche boeren. Om u een begrip te gevon van de vlugheid, waarmede onze burgers zich in tijd van nood organiseeren, moet go ook althans iets van de distanties afweten. Pretoria ligt bijv. 22 uur te paard van Ermffo. Bij gewone reizen worden er drie dagen gebruikt om van Ermelo naar Pretoria te gaan. De Ermelo burgers nu ver trok ken van Ermelo 2 Jan. 11 uur v. m. en wij waren te Pretoria te 5 uur n. m. van 3 Jan.wij legden echter een een gedeelte van den weg por spoor af. Wij namen niets medeer was geen tijd om iets mede te nemen. Ieder burger steeg te paard met geweer en patroonband, en voort ging het. Het Vaderland was in gevaar en aan gemak ken werd niet gedacht. Veertien dageu brachten wij onder den blooten hemel door, doch geen gemor, geen ontevreden heid werd bespeurd. Allen gloeiden van geestdrift. Ware er werkelijk een oorlog met de Engelschen uitgebroken, dan zou er een bloedbad hebben plaats gevonden zooals Zuid-Afrika nog nimmer aanschouwd heeft. Het zou een oorlog geworden zijn van Afrikaner tegen EngelSchman, van hier tot aan Kaapstad. De vrijstaat en wij zouden althans schouder aan schouder hebben gestaan." Men schrijft aan het U. D. „Nu generaal Van der Schrieck is over leden, volgt hem op als nestor der Tweede Kamer de heer D. Donner. Wat verandering De heer Donner was reeds voor 30, 40 jaar predikant bij de kerk, toen bekend onder den naam „afgescheiden kerk." Hij preekte toen vaak in schuren en op zolderkamers. Hij zag zichomzijne kerkelijke over tuiging beschimpt, teruggezet en veracht. En nu, als straks een nieuw zittingjaar begint, en de heer Donner het beleeft, wordt hij geroepen in het hooge staats lichaam, in onze Tweede Kamer der Staten -generaal den voorzitterstoel te be zetten. 't Kan verkeeren ONVERANDERLIJK. De eigenaar van zeker huis had op den windwijzer van zijn dak mot groote letters de woorden goplaats: „Q od is Liefde Een godlochenaar vroeg ben-, of hij daar mede zeggen wilde, dat Gods liefde even veranderlijk was als de wind. „Neen," antwoordde de gevraagde, „maar het op schrift op den windwijzer moet integen deel beteekenen, dat God de Liefde is en blijft, onverschillig of de wind nu eens van deze en dan weer van genen kant blaast Of de koude Noorden wind of de sner pende Oostenwind waait, God is evenzoo waarachtig de Liefde, als wanneer Iljj door den zoelen Zuidon- of den vochtigen Westenwind onze velden verkwikken laat Alweer de drank. Uit de hoofd vaart te Jubbega is opgehaald het lijk van eon jongmensch, die sedert acht dagen was vermist. Het lijk is geschouwd men vond geen sporen van geweld. Over de omstandigheid, waaronder het onheil gebeurd is, worden de volgende bijzon derheden gemeld Zondagavond jl. werd eene schutjespartij gehouden bij den kasteleinA. te Jubbega- Schurega'. Onderscheidene personen gebruikten daar te veel sterken drank, o. a. ook A. S. Nadat zij dronken de herberg hadden veriatan, zijn zij allen to water geweest, en niemand van hen kan zich herinneren, waar A. 8. vermint is. Maandagmorgen vond men zij no klom- .pen drijven in eene sloot, en verderop, in de richting naar zijne woning vond men zijn hoed achter oen hooimijt van een koemelker. Men verzekert dat hij geen cent meer op zak had. Alle pogingen tot nasporingen waren tot nog toe te vergeefs. Bij het verlaten der herberg van Alkema had A. S. afscheid genomen van den kas telein, met de mededeeliug, dat hij dadelijk op reis ging naar Pruisen, om zijn broeder daar te volgen. De verdronkene is een 24-jarig jonge ling. Een straatroover. Zaterdagavond wandelde een buitenman door de Iloog- straatte Rotterdam.Hij werd aaugespoken door een kerel, die hem den weg wilde wijzen. Daar had onze buitenman geen behoefte aan en hij wees den indringer af, Deze bleef nog een poosje naast hem loo- pen en ontnam toen, op oen gegeven oogenblik, den buitenman horloge en ketting, waarmee hij op deu loop ging. Do dief werd echter door eenige burgers aan de politie overgeleverd. Deze bracht hem naar het bureau Pauwensteog. Onder weg kwam de dief zijn boer tegen, die hem ontzetten wilde, met geen ander gevolg, dan dat hij ook werd medegenomen. Een gevaarlijk man. Te Leiderdorp kwam verleden week een schoenmaker te huis, met een rovolver. Hij deelde zijn vrouw mee, dat hij dit wapen had gekocht om haar en zichzelven te dooden. De vrouw ging daarop naar de poiitie, die werkelijk het wapen vond, en van don man hoorde, wat deze van plan was. Hot wapon werd hem afgenomen. Is dat waar De Haarlemsche kleer makers hebben weder vergaderdzij strijden, zooals men weet, tegen de con- fectie-magazijnen. Op de vergadering werd medegedeeld, dat voor confectie magazijnen in de gevangenis to Hoorn work wordt gemaakt en aldus bataald voor het maken van een broek 9 cent, voor het maken van een jas 12l/2 cent en voor een vest 3 cent.--'"" Daartegen, zoo werd opgemerkt, is niet te concurreeren. De vraag is of deze mededeeliugen waar zijn, eu mocht dit onverhoopt zoo wezen, dan wordt het toch meer dan tijd, dat zulk een manier van werken in gevan genissen onmiddellijk ophoudt. Zondagavond omstreeks halfacht heeft zekere M. Albers, bleokersknecht te Velp (bjj Arnhem), zijne vrouw door eenige messteken verinooi d. Nadat zij nog uit haar huis bij zekeren D. in huis was gevlucht, overleed zij tengevolge van veel bloedverlies aldaar, zittende op een stoel. Spoedig was de burgemeester van Rheden, mr. A. H. Brandt, met drie ge meente-veldwachters en een rijksveld wachter, ter plaatse van den moord aan wezig. Afbers had zich intusschen in zijn eige huis opgesloten, zoodat deur en vensters met geweld moesten worden geopend. Hot kostte heel wat moeite hem te arresteeren, waarna hij naar het arres tantenhuis te) Velp werd overgebracht, achtervolgd door honderden menschen, die hem allerlei scheldwoorden toeriepen. De moordenaar, gepensioneerd Oost- Indisch militair, is een man van ongeveer 50 jaren en staat bij politic en justitie slecht aangeschreven. Maandagmiddag, ruim 2 uur, arriveerde de juistitie uit Arnhem, teneinde dan moordenaar bij het vreeselijk verminkte lijk te brengen en hem in verhoor te nemen. Dit is reeds de tweede moord, die bin nen den tijd van een jaar te Velp plaats vindt. Sommelsdijk. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente hebben bekend gemaakt, dat een afschrift van het primi tief kohier van den. hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1896 en der belasting op de honden eveneens voor het dienstjaar 1896 gedurende vijf maanden op de gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Den heer W. van Loo, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is als zoodanig benoemd aan een der scholen te 's Gra- venhage. Op 17 Maart j.l. werd bij afslag in het „Hotel Spee" verkochtle. Een huis met schuur en erf van den heer Johs. Schelle- vis voor 1600 aan don heer K. Doornbos. 2e. Een tuin van denzellden voor 445 aan den heer C. Joppe Cz. en 3e. eene schuur van den heer R. Hollander opge houden voor/660. Middelharnis. De bij veiling verkochte koornmolen met anex woonhuis zjjn in gezet als volgt; Molen dhr. Jan Joppe Sommelsdijk, tot ƒ4100. Woonhuis dhr. J. Ivardux Middelhar nis, tot 2350. Stad aan 't Haringvliet. De vier leerlingen L. v. Ettinger, L. Braber, B. Landheer en J. Brooshoofd zijn bij bet toelatingsexamen der R. N. School te Sommelsdijk, allen geslaagd, de drie eerste voor de voorbereidingsklasse B, de laatste voor A. Het rijden van 310 M3. grint van de kaai naar den Schenkel- en den Molen dijk, is aang^nomeu door J. Braber voor 44 ets. per M3. Het huis aan de voorstraat dat door Adrs. Braber was ingezet op 860 gld. is bij den afslag gemijnd door F. J. Knoop op 970 gld. Het aantal kiezers voor don Gemeente raad bedraagt 70 en voor de Provinciale Staten 71. „Toen was het heet en droog, „De inensch die stond verslagen, „Van zulk een vroegen oogst. „Het was nog maar half Juni „Toen begon men aan het graan „En acht dagen in Augustus, „Toon zag men niéts meer staan. J. Groitenboer, timmerman, Sommelsdijk. L. den Briber landbouwer alhier, die don 3e Maart ingedeeld is bij het 3 e regain. Inf. is dezer digen afgekeurd voor zijne oogen, zoodat in zijne plaits moet opko men, O. Lokker alhier. Oude Touge, 18 Maart. De op 3 dezer ingelijfde loteling H. Mooijiart is wegeus lichaamsgebreken afgekeurd en als zooda nig uit den dienst ontslagen. Hierdoor zal het lotingsnnmmor 17 Johannes Noordijk in werkelijke dienst worden opgeroepen. Bij de gehouden aanbesteding door de commissie vau toezicht over de grintwegen van Ooltgensplaat naar Oude Tonga en Middelharnis is het rijden der grint benoodigd voor de wegen onder deze gomeente gegund aan don minsten insehrijer A. Prince alhier voor 0,74 per Kub. M. SUIKERACCIJNS. Nieuwe Tonge. Door do Lindbouwveroen. alhier is het ondorstaand adres aan de Twoedo Kaïner gezonden. Aan de Twoode Kamer d«r Sfcaten- Generaal. Goven eerbiedig to kennen Ondorgeteekenden, Leden der bij Koninklijk besluit van 26 Januari, 1893, No. 19 als Rechtspersoon erkende Dorpsvereeniging ter bovoi'dering van den Landbouw, gevostigd te Nieuwe Tonge, eiland Overfiakkee eD Goedereedo, Provincie Zuid Holland. dat het bij Uwe Kamer van genoegzame 1 ekendheid ia, in welk een botreurenswaardigen toestand, de landbouw zich gedurende een reeks van jaren bevindt. dat, tengevolge van de zeer lage prijzen dei- voornaamste landbouwproducten adressanten zich genoodzaakt zien Suikorbeetwortolen op groote schaal te tolen, doordien dit artikel do kurk moot worden genoemd, waarop de landbouw blijft drijven. dat, ten bewijze der in de gemeente hunner inwoning geteeld wordende hoeveelheid beet wortelen, door adressanten bij den havenmeester en weger oene opgaaf is gevraagd van de aantallen Kilogrammen der in 1895 gewogan Suikerbieten en daarna is gebleken, dat dit getal voor Nieuwe Tonge bedraagt ruim 5 milliocn Kilogrammen. dat adressanten daardoor met sohrik vernamen, dat in de door Suikerfabrikanten voor 1S96 vastgestelde contracten de bepaling is opgenomen, dat bij eene verandering voor het werkjaar 1896/97 in de wetgeving op de Suikeraccijns, die vermindering van aocedeut ton gevolge heeft, de prijs per 1000 Kilogrammen beetwortelen, van f 10 zal worden teruggebracht tot f 9. dat, door die prijsverlaging van f 1 volgens bevenstaando Statistiek der in 1895 alhier geleverde beetwortelen, aan de alhier wonende bietenverbouwers voor 1896 eene schade zal worden berokkend van ruim vijf duizend gulden dat, wanneer Uwe Kamer in aanmerking neemt, dat de op dit Dorp geteeld wordende beetwortelen slechts een zeer klein gedeelte uitmaken van het totale bedrag der kilogrammen, welke jaarlijks door de Nederlandsche Beotwortolsuikerfabriel ken worden verwerkt, het haar dan blijken za dat die ééne Gulden prijsderving per 1000 kilogrammen aan den Nederlandsohen landbouw jaarlijks een zóó groot verlies zal veroorzaken, dat dit in staat zal zijn het toch reeds in kwijnenden toestand verkoerondo landbouwbe drijf totaal ton gronde te richten. dat, uit do prijsbepaling, zooals die voor 1896 door de Beetwortel Suikerfnbrikauten in de contracten is gesteld, als nu duidelijk blijkt, dat zij da geheele zwaarte van do suikeracoijris op de landbouwers zullen verhalen, en de premie van een paar millioen gulden 'sjaars, voor zich behouden, wetende, dat de landbouwers als de zwakke partij tegenover hen machteloos staat. dat, bij het afdeelingsonderzoek van da in 1894 tot stand gekomen suikerwet aan de Regeering i» gevraagd om een middel te viuden, waardoor een deel der premiën die do fabrikanten genieten, aan de landbouwers te verzekeren en om dezen minder afhankelijk te maken voor de willekeur der fabrikanten, adressanten bij deze de vrijheid nemen, met datzelfde verzoek zich tot Uyve Kamer to wenden, terwijl zij vermeenen hierin het beste te voorzien ware, indien eene door de Regeoring te benoemen Commissie optrad, #m met do fabrikanten den bietenprjjs te bepalen, en voorts voor de belangen der landbouwers op te treden, waar zij vermeenen die rechten op onreoht matige wijze, door den suikerfabrikantenbond, worden verkort. dat, waar voor 't vervolg de aan de suikerfabrikan ton ten goode komende premiën, niet moer zal zijn eono aan do wet ontsnapte, doch alsnu met volle bewustheid der Regooring zal gegeven worden, en zuiks om den landbouw, daardoor ten goede te komen, naar meening der adressanten, de billijkheid ook maggesteld worden,datdiezeifde Regeering in het bepalen van den bietenprijs wit te zeggen heeft. Redenen, waarom adressanten bij dozen de vrijheid nemen, zich te wenden tot Uwe Kamer, met de dringendo bede, dat hetliaar moge behagon omtrent de suikoraccijns zoodanige maatrogelon te nemen, dat voorkomen worde datde Nederland ;cho landbouw en daarmede menige tak van nijverheid, dio door den landbouw bestaat, worde geknakt, 't Welk doende enz. Volgen de handteekeningeu- Do heer J. Vis Cz. te Sommelsdijk werd dientengevolge belast met de opdracht en daarstelling. Deze zal de tweede in Nederland zjjn volgens dat systeen met zelfwerkend af- druktoestel. De eerste is door de heer Vis j.l. jaar te Numansdorp gesteld. Maasland. Ook in onze buurt i3 thans een nortonwel geslagen, die goed brand baar gas levert.

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2