Blechtsaken. PBaafselsJk Nieuws». Bijzonder mooie!ijk moet het Kruger gevallen zijn om de Boeren te overtuigen van het wensohelijko om Jameson aan do Engelsche regeering over te leveren. Hieruit blijkt duidelijk hoe groot de verontwaardiging dor Boeren over het sehandstuk van Jameson is, want anders volgen zij „Oom Paul" haast blindelings. Twee uren lang haeft Kruger over deze kwestie met de commandanten moeten vergaderen, daar die eenstemmig den dood van Jameson eischten. Toch behield het gevoelen van Kruger de overhand. Toen later bleok hoe weinig geweren en kanonnen de Johannesburgers uitleverden, waren de Boeren van oordeel dat het aan bod van uitlevering ook was vervallen. Niettegenstaande dat wist de president Jameson en de andere vrijbuiters te doen vertrekken. Terugkomende op enkele feiten uit de gedenkwaardige eerste dagen van dit jaar, beginnen wij het volgende bericht uit de Volksstem over te nemen Yan verschillende veldkornetten ontvin gen wij het verzoek te vermelden dat de Hollandsche bewoners allen, onmiddellijk na ontvangst van de onrustbarende berichten, met het commando mede uittrokken. Ook te Dullstroom meldden allen zich vrijwillig aan, en drie oudjes, die niet meer in staat waren mede te trekken, betreurden het van harte dat zij hun nieuw vaderland niet meer konden dienen. Met het commando, dat den 2n Jan. onder bevel van commandant Erasmus naar 't oorlogstooneel vertrok, gingen als vrijwilligers saam: De jonge, inspecteur van scholen, De Lange, J, Moerdijk, Komfeld, Mijnhart en Goddefroy, allen Hollanders. Werden de volgelingen van Dr. Jameson door een Engelsman „bare duivels" genoemd, het blijkt van achteren dat Jameson en zijne officieren waaronder, gelijk bekend is, werden aangetroffen zonen van oude adelijke huizen, dat deze ziclj bij hun tocht hebben doen kennen als „barbaren," die zich van oorlogsmiddelen bedienden, reeds lang door alle beschaafde volken veroordeeld. Immers zij hebben aan hunne soldaten ontplofbare patronen uitgereikt. De Volksstem schrijft daarvan Het feit dat op het slagveld nabij Krugersdorp patronen gevonden werden, die allo kenmerken dragen van ontplofbaar te wezen, is erg bedenkelijk. Immers de vorm dier patronen laat geen twijfel aangaande de strijdvoerende partij welke die patronen bij zich had en ook gebruikt heeft. De mensehlievende en lankmoedige behandeling onzer burgers ten opzichte der gevangen genomen vrijbuiters wordt nog verhoogd door de omstandigheid dat hun aanvallers zich gewapend haddon, niet alleen met moordend Maxim-geschut, maar met ammunitie welke een beschaafd krijgsvolk tot schande strekt We hopen dat deze affaire nader zal onderzocht worden. Wij hebben in ons bezit een patroon gevonden op het slagveld nabij Krugers dorp. De patroon is van het nieuwste model, voorzien van een stalen punt en in het vernikkelde gedeelte gespleten ten einde het ontploffen gemakkelijker te maken. Deze patroon past precies op de geweren welke de Jamesontroepen gebruikten. En deze patroon, in het bezit van den redacteur der Volksstem is niet de eenige. De Transvaalsche regeering is in het bezit gekomen van een groote massa van zulke patronen, afkomstig van do troepen der Chartered Company. Zij heeft daarvan aan de consuls te Pretoria pakjes doen toekomen, welke met een begeleidend schrijven aan de verschil lende gouvernementen zullen worden opgezo nden. Het grootste gevaar voor Transvaal dreigt thans van uit Engeland, waar hooggeplaatste personen het onverholen uitspraken, dat juistnuin heel Zuid Afrika het Britsch gezag onbetwistbaar moest gevestigd worden en aan alle volken .getoond, dat geen bemoeiing of inmenging in de kwestie tusschen Engeland en Transvaal zal worden geduld. Er mocht geen sprake van zijn, dat Engelands suzereiniteit over Transvaal werd betwist en vast stond het bij die allen, dat de Engelsche uitlanders te Johannes burg feitelijk gelijk en de Transvalers ongelijk hadden. Tegenover het geschokte gezag der Britten was het nu noodig aan alle heele of halve onafhankelijkheid van welke staat ook in Zuid Afrika voor goed een einde werd gemaakt. Op hetzelfde oogenblik waarop wij dat schreven verscheen in de Officieele Londen Gazette een zeer lang telegram, vier kolommen van de Times beslaande, van Minister Chamberlain aan sir Hercules Robinson, den hoogen commissaris van Zuid Afrika, waarin ook Chamberlain het masker afwerpt en in schijn nog vriendschappelijk gezind, maar in het wezen der zaak dreigend tegen de Trans vaalsche Regeering optreedt. Het is zeker niet te veel gewaagd voor een deel die houding toe te schrijven aan den invloed van den grooten Cecil Rhodes, die thans te Londen vertoeft en eerlang naar Zuid Atrika terug zal kee- xen om ook daar weer zijn machtigen invloed te doen gelden. Aan de afzending van het telegram was voorafgegaan oon lange ver jadering van het ministerie, zoodat het duidelijk is dat ons hierin de houding door de regeering aan te nemen is geteekend. (Zie vervolg Bijvoegsel.) Rotterdam, zitting 11 Februari. Strooperij. In de eerste plaats stonden terecht M. De L., 16 jaar en H. De L., 14 jaar, arbeiders te Sommelsdijk. Zij zouden den 14en November j.l. te Sommelsdijk in den polder Oudeland te zamen en in vereeniging een hoeveelheid te veld staand gras, aan J. B. Mijs toebehoorende, met behulp van een kruiwagen habben weg genomen. Beide beklaagden bekenden het ten laste gelegde. Zij hadden het gras afgesneden om hun varken van ligstrooi- sel te voorzien. Dat strooperij een misdrijf is, wisten zij niet, want, beweerden zij, bij verscheidene boeren werd het snijden van gras toegestaan. Toen de veldwachter hen dan ook op heeterdaad betrapte, gingen zij rustig voort met snijden. Z.E.A. requireerde tegen elk der be klaagden 3 boete, subs. 6 dagen hech tenis. Verwonding. Hierna verscheen voor de heeren Th. De J34 jaar, arbeider te Onddorp, beklaagd van in den nacht van 18 op 19 November j.l. te Ouddorp moedwillig met een mes Suzanna Sperling een snede over de linkerwang te hebben toegebracht en haar bloodend te hebbeu verwond. Dit feit bleek te hebben plaats gehad op een bruiloft ten huize van de familie Lodder. Het meisje begaf zich met een zekeren De Mooy naar de keuken der hofstede, waar duchtig feest gevierd werd, toen plotseling beklaagde met eon knipmes in de hand op hem kwam toeloopen en het meisje een snede over het gelaat toe bracht, waarvan thans nog de sporen zichtbaar zijn. Beklaagde verklaarde, dat hij dronken was geweest en woedend was geworden, omdat hij van eenige personen slaag had gehad. Hij verzocht den president, dit in aanmerking te wil len nemen en om zijn vrouw en vier jeugdige kinderen te willen denken. „Ja, hoor eens man, zeide mr. Yan Heuke- lom, de nieuwbenoemde president, mede lijden met vrouw en kinderen van ver oordeelden, dat hebben wij, dit ligt in de redemaar de gedachte aan je vrouw en kinderen komt te laat. Je hadt daaraan moeten denken voor je dien ellendigen borrel dronkt." Het O. M., waargenomen door mr. H. J. H. Modderman, requireerde tegen beklaagde 6 maanden gevangenisstraf. Een koperen ketel gestolen. B. B., 15 jaar en J. v. d. P., 16 jaar, arbeiders te Sommelsdijk, hadden zich daarna te verantwoorden wegens het feit, als zouden zij op of omstreeks 16 De- cembor 1895 te Sommelsdijk, te zamen en in vereeniging een aan J. Reetman toebehoorenden koperen ketel hebben weggenomen, met het oogmerk van we derrechtelijke toeëigening. Beklaagden bekenden den ketel uit de schuur van Roetman te hebben gestolenwaarom wisten ze niet. Ze hadden het voorwerp vervolgens verkocht aan den getuige M. De Bruin, die den jongens daarvoor een valsch kwartje in de handen had gestopt Ze hadden hem dit echter weer terug bezorgd. De president waarschuwde den getuige voor het uitgeven van valsch geld, daar dit hem wel eens voor den strafrechter zou kunnen brengen. Het O. M. requireerde tegen elk der beklaagden 8 dagen gevangenisstraf. Mishandeling en verwonding van burgers en politieamb tenaren, een belangrijke rubriek in de justitieele statistiek, waren de misdrijven, die het verdere gedeelte der rol van do openbare terechtzitting uitmaakten. J. Yan H., 30 jaar, visscher te Ouddorp, opende dit gedeelte. Hem werd ten laste gelegd, op 1 Januari jl. te Ouddorp moed willig J. Hameeteman met een mes in de rechterhand gesneden en daaraan bloedend verwond te hebben. Bekl., die reeds vroeger wegens mishandeling werd veroor deeld, beweerde, dat men hem op Nieuw jaarsdag in een herberg „verstandeloos" geslagen had. Daardoor wist hij niet wat hij deed. De getuigen wisten het echter wel, vooral Hameeteman, die door beklaagde met een groot mes in de hand werd gesneden, zoodat hij gedurende vier weken niet heeft kunnen werken. Beklaag de was zwaar beschonken uit de herberg gekomen en op den Grintweg, waar eenige personen stonden te praten, pleegde hij het feit. De man, die als een dronkaard te boek staat, had dien avond reeds met een groot hakmes zwaaiend, door het dorp geloopen. Het O. M. requireerde wegens dit hoogst ernstige feit beklaagde's veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. Daarna stond wegens mishandeling terecht C. S., 22 jaar, arbeider te Sommels dijk. Deze beklaagde zou in den nacht van 1 op 2 Jan. jl. te Middeiharnis of te Sommelsdijk moedwillig B. Berends gewelddadig aangegrepen en met da vuist gevoelig op het hootd geslagen hebben. Yooraf dient gezegd, dat de bewoners van Sommelsdijk gewoon zijn, des avonds hun amusement te zoeken te Middeiharnis, ondanks bet feit, dat tusschen de bewo ners van beide gemeenten een soort van wrok, de gewone kleingeestige dorpspi- quanterie bestaat. Op Nieuwjaarsavond was beklaagde, die reeds 7 dagen gevan genisstraf wegens mishandeling onderging, van Sommelsdijk naar Middeiharnis geto gen. In een herberg kreeg hij met een dorpsgenoot, Berends, die quaestie scheen te hebben gezocht, omdat bekl. vroeger te Middeiharnis had gewoond, ruzie en op den terugweg naar Sommelsdijk kwam het tot een kloppartij, Eisch 10 dagen gevan genisstraf. li. Nieuwsbl.) Manslag. Twee boerenarbeiders begaven zich Zondag naar Soest en kregen daar in een herberg spoedig twist met eenige dorpelingen, welke twist eindigde in een vechtpartij. De vechtenden werden gescheiden en daarmede liep de zaak aanvankelijk af. Toen echter de beide arbeiders 's avonds weer naar Amersfoort terug gingen werden zij zoo wordt ons verhaald buiten Soest opgewacht door eenige Soester jongelui, die opnieuw twist zochten on hot weldra tot een vechtpartij brachten. De messen werden getrokken en weldra viel een van de Soesterscheu, Ikhorst geheten, doodelijk gewond neer d@ man bezweek terstond een andere jonge man uit Soest- Iluigen, werd ook zwaar gewond en dit schijnt aan de snijpartij een einde te hebben gemaakt. De beide boerenknechts, B. en W. gingen verder naar Amersfoort. Z9 waren nog niet lang bij hun meesters, of reeds had de politie te Amersfoort kennis van het ontzettende geval, en de beide maDnen werden van hun bed gehaald en achter slot gebracht. Het onderzoek der justitie is in vollen gang. Aanvaringen. De dikke mist heeft twee aanvaringen veroorzaakt. De nacht mailboot Koningin Regentes raakte in botsing met de Gouverning-Queen, welke laatste ernstig werd beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Ook de mailboot kwam er niet zonder schade af. Ook in de Wielingen zijn twee schepen met elkander in botsing geweesthet waren twee Engelsche stoomschepen, waarvan een, de Busy Bee zonk het volk is gered. Uit Maasland Een navolgenswaardig voorbeeld gaf een landheer, eigenaar ocricr boerenhofstede. Toen de huurder hem mededeelde, dat hij onmogelijk het bedrijf kon voortzetten, als de pachtsom ni«t verminderde, schrapte de eigenaar enkele honderden guldens huur per jaar, en de huurder heeft nu weer voor 7 jaar woning en landerijen ingehuurd. Nu zal hij hoogstwaarschijnlijk nog wel geen duizenden overleggen, maar wie doet dat in den tegonwoordigen tijd Als de man maar „gelijk speelt", zal hij wel dubbel en dwars tevreden zijn. Intussehen eere den landheer! Moge zijn voorbeeld navolging vinden Dan 23on Juni a.s. zal het 3 eeuwen geleden zijn, dat de Nederlandsche vlag voor 't eerst in den Indischen archipel werd gezien. Brandbrieven. Gedurende de laatste drie of vier weken werden de bewoners der tweede verdieping van een huis aan de West Kruiskade to Rotterdam voortdurend verontrust door dreigbrieven. Deze brieven behelsden, zegt de N. R. Ct., in hoofdzaak de mededeeling, dat hunne woning in brand gestoken zou worden en eene waar schuwing aan do dienstbode, om zoodra mogelijk haar dienst te verlaten voor zij eventueel in de vlammen omkwam. Tegen haar was de bedreiging niet gericht. Aangezien de eerste verdioping van dat huis leeg staat, maakte de echtgenoote van den door zijn betrekking weinig thuis zijn- den bewoner zich zeer zenuwachtig en leefden man en vrouw, jonggehuwden, in voortdurende onrust. Toen zij nu in het begin van de vorige week wederom een dergelijken brief ont vingen, besloten zij, ten einde raad, in een hotel te gaan overnachten. Dit was in den nacht van Donderdag op Vrijdag, Dienzelf den nacht nu werrl het dak hunner woning aan de binnenzijde geheel met petroleum besmeerd. De ontdekking hiervan op den volgenden dag, deed het echtpaar beslui ten onmiddellijk t« verhuizen, aan w'elk besluit reeds gevolg gegeven is. Naar men zegt, zouden de bedrijvers van een en ander twee verdacht uitziende doch onbekende mannen zijn, in de buurt aldaar meermalen opgemerkt en ook een maal door de dienstbode van het bedreigde echtpaar op de trap dier woning ontmoet. Of zij zieh aan de zijde der West-Kruiska de door de straatdeur3 dan wel dooreen brandgang en vervolgens door de tuinen achter deze panden gelegen toegang heb ben verschaft, is niet uitgemaakt. Messteken. Door de socialisten te Maastricht werd Zondagavond wederom beproefd eene ovatie te brengen aan Vliegen, die eene gevangenisstraf onder gaat. Om hun voornemen ongestoord te kunnen uitvoeren hadden zij zich veree- nigd in eene herberg, grenzende aan de gevangenis. Zij hadden echter buiten den waard gerekend, die hun den toegang tot de open plaats, achter zijne woninggelegen, weigerde. Hierdoor verstoord, hebben eenigen der manifestanten den man onder- schoi'lono messteken toegebracht. Te Brugge is hij het graven van een riool bij de Notre Dame een reeks grafkel ders ontdekt, wier gemetselde muren besehilderd zijn met godsdienstige voor stellingen. Het schilderwerk en de kelders zijn goed bewaard gebleven. Men gelooft, dat ze dagteekenen van do vjftiendeof het begin van de zestiende eeuw. Gemcenterekening van Sliedreckt. Gedeputeerden van Zuidholland hebben de veelbesproken gemeenterekening van Sliedrecht over 1894 goedgekeurd. Brongas. In Noord Holland neemt het gebruik van brongas overal toe. Dit gas wordt zeer gemakkelijk verkregen en langs zeer eenvoudigou weg overal geleid waar men het hebben wil. Het geeft zeer voldoend helderbrandand licht en is uiterst goedkoop te verkrijgen, daar het met het water uit den grond komt. Thans i3 te Enkhuizen door de heeren Sluis en De Groot een Norton wel gobouwd, die behalve overvloedig water ook uitste kend brongas levert. Brand. Te Rotterdam brak Ziter- dagivond brand uit in de paaschbrood- fabi ick van de heeren II. de Groot Co. Het was ongeveer 9x/2 uur toen het vuur werd ontdekt; eeD kwartier vroeger had de laatste werkman do fabriek verlaten. De vlammen tastten met kracht door en weldra was de woi ing van een dor kan toorbedienden, den heer Joost, bedreigd. Deze moest toen zorgen, dat vrouw en 9 kinderen in veiligheid kwamen, en dat gelukte voorspoedig. De brandweer deed toen hot hafe om het vuur te blusscheu en slaagde daarin na een uur harden arbeid. Niet geschild. Onder de eerstdaags te Haarlem voor de militie in te lijven manschappen bevindt zich een loteling met een houten been. Hij hoeft zich de moeite niet willen geven, zich te doen keuren. Moord te Rotterdam. Naar de N. R. Ct. verneemt, moet de gesloten instructie in de zaak tegen W. van Berkcl weder op last der rechtbank geopend zijn. In verhand hiermede werd de voorloopige hechtenis weder verlengd. Een zieke. Als een bewijs, welke middelen al aangewend worden, om het medeljjden der menschcn op te wekken, wordt uit Koppel aan de Doesb. Crt. het volgende gemold In het naburige dorpje Eidrik woont oen gezin, waarbij de oud Hollandsche zindelijkheid weinig in tel is. Een dochter des huizes hield zich sedert geruimen tijd ziek, doch ecu geneesheer werd niet geraadpleegd en met reden. De langdurige kwaal trok de opmerk zaamheid van vele menschenvrienden, die zich dan oek niet onbetuigd lieten, om de patiënte van al het noodige te voorzien. Do vreemdo verschijnselen, die zich allengs bij deze zieke openbaarden de zieke n.l. kreeg eene zwarte huidskleur waren oorzaak, dat een der weldoeners eens een geneesheer raadpleegde. Deze verklaarde, dat dergelijke ver schijnselen zich wel eens moer openbaar den, doch uiterst zeldzaam en beloofde de zieke te bezoeken. Bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat de gewaande zieke goed gezond was, en zich ter wille van een goede bedeeling, stelsel matig met een mengsel van zwartsel en olie had ingewreven, 't Beste recept was dus zeker wel: 1 pond groene zeep en 3 a 4 liter water. Voor de dames. De vingerhoed is in Nederland uitgevonden in 1684 en word vroeger aan den duim gedragen. De eerste werd vervaardigd door den goud smid Nicolaas van Benschoten. Omstreeks 1695 werd hij in Engeland bekend door een Hollander Johannes Lofting die te Islington een „vinger- hoedenfabriek" oprichtte -Groote brand. Een geweldige brand heeft Zaterdagnacht ie Ureterp (Opster- land) gewoed. Tsvee dor grootste boerde rijen, bewoond' door O. Reindersma en K. Rinsma werden in asch gelegd, Een paniek heerschto onder de dorpeli igen. Aan blusscheu was niet te denken, inde boerderij van Reindersma moest men het geheele beslag vee zien verbranden, het vee van Rinsma kon gelukkig nog gered worden. De oorzaak is onbekeud, men gelooft algemeen dat hier kwaadwilligheid in het spel is. De politie ondei zoekt de zaak. Sommelsdijk. Daarmee zouden de Zweeuwsche- en Zuidhollandsche eilan den veel gebaat zijn Men meldt ons, dat er plannen bestaan voor een stoomtramlijn door Schouwen en Duivenland metZijpeals eindpunt. Yan daar zou een snelvarende boot een gere- gclden dienst onderhouden, voor het ver voer van tramreizigers cn goederen, met Numausdorp en do tusselienliggende plaat? sen Willemstad en Ooltgenslaat (eindpunt der stoomtramlijn op Flakkee; hier zou dan een steiger worden aangebracht), een en ander in rechtsreeksche verbinding met de stoomtram RotterdamIloeksch- waard cn de eventueel aan te loggen lijn DordrechtNumansdcrp, Dijkgraaf en Gezworens van den Pol der St. Christoffel onder Sommelsdijk hebben gepubliceerd dat de rekening van den Polder over 1895 en de Staten van Begrooting voor den loopenden dienst 1896 tot en met Zaterdag 22 Febr. a.s. op „den Dooie" ter visie zijn nedergo- lcgd. Zaterdag j.l. had alhier door H.H. Burgemeester en Wethouders de aanbe steding van grint ten behoeve der ge meente plaats. De laagste inschrijvers waren voorde levering G. in 't Yeld voor 1,57% per M3 en voor het vervoer naar de bestemde plaatsen K. Slui voor ƒ0,33 per M3. Aan beide aannemers is de levering gegund. Den Bommel. DejRaad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van 5 dezer, met algemeene stemmen besloten, dat deze gemeente tot een bedrag van ƒ60 zal bijdragen in de kosten van het ma ken van een in teekening brengen en opmeten voor het aanleggen van een stoomtramweg door Overflakkee en Goe dereede. In dezelfde vergadering werd besloten het kerkhof alhier op te hoogen. Ooltgeusplaat. De gemeenteraad al hier besloot f 130 beschikbaar te stellen ten behoeve der voorloopige werkzaam heden voor den aanleg van een stoomtram weg door het eiland Flakkee, waarvoor door do „Rotterdamsche Tramwegmaat schappij" concessie werd aangevraagd. Oude Tonge, 12 Febr. Door H. M. de Koningin-Regentes is namens H. M. de Koningia eene som van 100 ver strekt als bijdrage voor het schoolfonds voor schipperskindoren in Zuid-Holland gevestigd te Oude Tonge. IMrksIand. Zondagmiddag omstreeks half 3 ure, werd deze gemeente in rep en roer gebracht door het luiden der brandklok. Weldra bleek het dat er brand was, op de boerenhofstede bewoond door den Ileer D. van Rossum aan den Oudendijk, een half uur buiten de gemeen te, waarvan do schuur in een oogenblik in lichte laaie stond. Door de hulp der brandspuit en de windstilte is het huis gespaard gebleven. Wel mag het een wonder heeten, dat al het vee bijtijds gered kon worden. Do oorzaak van den brand ligt nog in het duister, alles was verzekerd. De Heer Jb. van Oversteeg, amanue- nus aan do Yrije Universiteit te Am sterdam, hoopt D. Y. op Donderdag 27 Feb. des avonds in het koor der kerk, eene lezing te houden over het Chr. Onderwijs. Ouddorp. Loop der bevolking. Bevol king 31 Dec. 1894 1371 m., 1353 vr., totaal 2724. Geboren 45 m., 57 vr., totaal 102. Vestiging 11 m., 11 vr., totaal 22. Overleden 23 m., 24 vr., totaal 47. Vertrokken 21 m., 23 vr., totaal 44. Geheele vermeerdering 12 m., 21 vr., totaal 33. Aldus op 31 Doe. 1895,1383 m. en 1374 vr., totaal 2757 inwoners. Ijtiii'^erüjke 8ta-nd. Sommelsdijk. Geboren Jan en Willeiapjo tweelingen van Jan Lodder en van Gerritje Koote. Ondertrouwd Jacob Krijgsman 23 jaar van Middeiharnis en Lena Cornelia van der Waal 24 j. Gehuwd: Frans Cornells Hakkers 25 jaar van Werkendam en Margaretha van der Velde 27 j. Middeiharnis, 30 Jan.5 Febr. Geboren: Izaak, z. van Izaak Verbrugge en Anna Bom. Overleden: Dirkje Van der Haar, 61 j. en 7 m., echtg, van Jan Wervers; Marcus Verseput, 3 j- Stad aan 't Haringvliet, 1 Febr. Geboren Lourens, z. van Andries Johannes Van der Pijl en Adrina Hocdemaus Maria, d. van Klaas Vroegindeweij en Cornelia Wouter dina Severen. Men Hommel, 5 Febr. GeborenWillem Johannes, z. van W. J. Kerpel en A. Ras; Jan, z. van E. Kardux en M. Vogel. Oude Tonge, 12 Febr. Geboren Jacobus zoon van Jan Pulleman en van Geertrui Elizabeth Hartveld. Johannes zoon van A ren Slinger en van Pieternella Goemaat. Comelis zoon van Willem van Dolder «n van Hes tor van Eek. UirSisIand, Overleden: Gerritje Van dor Kroon, 13 m., d. van Arend Van der Kroon en Leentje Holle- man; Pietcr Zaaijer, 82 i., eohtg. van Jannetje Lodder, Öitddorp, Jan. GeborenMaarten z. v. Pieter B island en Jacomijnlje faces. Jopje d. v. P-aulus Heer schap en Krijntjo Dimmetje Miorop. Teunis z. v. Laurens van Wijk en Maarije Sinon. Lijntje cl. v. Tounis Tauis on Klaartje Meijer. Klaasje d. v. Jacob Breen en Janna Gezina Blaauw. Gorrit z. v. Anthony van Koppen an Klaartje Mastenbroek, Maria cl. v. Nioolaas Flixweert en Cornelia Verhage. Elizabeth d. r. Maarten van Huizon en Cornelia Breon. Abraham z. v. Hui- brecht Simon Aalbregtse en Pieternella Willemi- na Pope, Cornelia z v Maarten Tauis en Jobjo Tanis, Teunis z v Teunis van Dam en Cornelia Huizen. Getrouwd Job Kaptein 27 j, en Josina de Graai 23 j. Overleden: Cornelia Sperling 61 jaar te S'iedreclit man van Jannetje den Ouden, Klaas Grinuis oud 11 jaar z v Pieter en Leentje den Ouden iierfeniéuwi. Predikbeurten Zondag 16 Februari. GEREFORMEERDE KERKEN. Middeiharnis, vm. en 'a av. dhr. Haan Thel. stu dent te Kquupsn, Stad aan 't Haringvliet, vm. on nr». leeskai-'r, Den Bommel vm. en 's av. leeBkerlc. Ooltgeusplaat vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam vm. en 'sav. dhr. Eger van 's Gra- venhago. Ouddorp, vm. en 's av. leeskerk. Zuidland, vm. on nm. Ds. Z. Ilook. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorin, en 's av. Ds. IC. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER T KRUIS. Dirksland, Voorin. 9 uur nm. 2 uur an Av. 6 uur Ds. A. Maokersa Kerel. Kerken. Tweetal: Te Axel, ds. Steijliüg, te Sj:. Lau rens c. a., en ds. Ruijs, te Serooskerke.

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2