Klagen Sommelsdijk. Zoodra de noodige gel den bijeen zijn (we hopen spoedig) zullen de werkzaamheden tot berekening en opmeting van een TramverbindiDg op ons eiland in aansluiting met die te Oud- Beierland (Numansdorp) een aanvang nemen. Den Bommel 15 Jan. Op 31 Dec. 1894 bedroeg de bevolking dezer gemeente 1569 zielen. Oude Tonge, 14 Januari. Het aantal zielen in deze gemeente bedroeg op 31 Deo. 1894 1399 m. en 1370 v., totaal 2769. Het werd vermeerderd door ge boorten met 35 m. en 40 v. totaal 75, door vestiging met 53 m. en 49 v. totaal 102totale vermeerdering 1487 m. en 1459 vr. totaal 2946. niet bekrachtigd. „Oom Paul" heeft den aanvoerder der vrijbuitersbende ter beschikking gesteld van Sir Hercules Robinson, den gouver neur der Kaapkolonie, die nog te Pretoria vertoefd, het aan de Engelsche regeering zelve overlatende, welke straf zij den man waardig keurt, die, in tijd van vrede, zonder eenig voorwendsel, met een bende gewapenden de Transvaalsche grens over schreed. Dit besluit getuigt weer van president Krugers politiek beleid en hel der inzicht. Door Jameson niet te laten fusilleeren, heeft hij de maat zijner lankmoedigheid jegens Cecil Rhodes' handlangers volgemeten, terwijl daardoor de Engelsche regeering, welke Jamesons inval, in strijd met de wenschen der Jingo's openlijk afkeurde, nu door de wijze, waarop zij Jameson behandelt, wel ver plicht is te toonen, in hoever het haar inderdaad ernst is met haar verloochening van de intrigens van mannen als Sir Cecil Rhodes en Jameson. Yan de poging van Jameson om zijne nederlaag te vergoelijken, is reeds melding gemaakt. Daardoor wordt nu bevestigd, dat de aanvoerder der vrijbuiters expeditie had gerekend op den steun der UHlanders te Johannesburg. Yandaar dan ook de verklaring van zijn verwatenheid, toen hij tot den heer Eloff, president Krugers kleinzoon, die hem tegemoet reed en tot den terugtocht aanspoorde, zeide: „Gij kunt heengaan, maar ik behoud uw geweer. Dat kunt gij later in het gou vernementgebouw te Johannesburg terug krijgen. Aanvankelijk schenen de Uitlanders wel van plan geweest te zijn Jameson te helpen. Dit blijkt uit de vertraagde telegrammen van 1 Jan., die nu eerst aankomen. Het buitengewoon spoedig onder de wapenen komen der Boeren heeft echter deze beweging in den kiem verstikt. Er is per telegram gemeld dat de Engelsche regeering een vliegend eskader in gereedheid laat brengen. Zoo oorlogzuchtig gevoelen de Engel- schen zich, en zóó zeer hebben zij gemeend, dat een oorlog met Duitschland voor de deur stond, dat reeds vergelijken worden gemaakt tusschen de Engelsche en Duitsche vloten. En met voldoening wijzen de Engelschen er dan op, dat op zee Duitsch land zich in geen geval met hen kan mefen. Voorloopig zullen deze vloten wel geen dienst behoeven te doen; de strijd is nagenoeg bijgelegd. De Boeren hebben getoond dat zij nog de ouden zjjnen do talrijke bewijzen van instemming, welke hun president heeft ontvangen, mogen hun bewijzen, dat men eerbied heeft voor de mannen, die zoo hun vrijheid en onafhankelijkheid weten te verdedigen. De overheid te Pretoria moet in het bezit zjjn van documenten, welke het bewijs leveren, dat de ongeregeldheden geheel en al het gevolg zijn van een complot, hetwelk de annexatie der Zuid- Atrikaansche Republiek ten doel had, doch de minister Chamberlain seinde aan Sir Hercules Robinson te Pretoria, dat hij het volgende telegram ter kennis van president Kruger moest brengen „De koningin heeft mij last gegeven, u mede te deelen, dat Hare Majesteit met voldoening heeft vernomen, dat gij hebt besloten de gevangenen ter beschik king testellen van de Engelsche regeering. Deze daad strekt Uwe Exellentie tot eer en zal bijdragen tot bevestiging van den vrede in Zuid-Afrika, alsmede tot bevor dering van de eendrachtige aamenwerking der Engelschen en Hollanders, welke noodig is voor de ontwikkeling van Zuid- Afrika en zijn toekomstige welvaart." Twee en twintig leden van het z. g. hervormingscomité, waaronder kolonel Rhodes (broeder van Cecil Rhodes), sir Drummond Dunbar, de heeren Lionel Phillips en Dr. Sauer, zij n Donderdagnacht in hun vereenigingslokaal te Johannesburg gearresteerd onder beschuldiging van hoogverraad, en naar Pretoria gebracht. Nu heet het wel, dat in de stad alles rustig is, Johannesburg zijn gewoon aan zien terug krijgt en het inzamelen van wapenen onbelemmerd voortgaat; maar die arrestatie van de roervinken kan wel weer nieuwe verwikkelingen uitlokken niet in Zuid-Afrika, maar daarbuiten. Zal, als de regeering van Transvaal tegenover hèn het recht zijn loop laat, Engeland niet tusschenbeide komen Aan de Jingo-pers zal het niet liggen, indien Chemberlin het niet doet. Yolgens een telegram uit Londen heeft „oom Paul" aan Robinson, den gouver neur, verzocht, koningin Yictoiia de verzekering te geven, dat hij de woorden van H. M. zeer op prijs stelt, en zijn dank daarvoor over te brengen aan de koningin, die hij eerbiedig zijn beste wenschen brengt. De Duitsche bladen gaan voort te beweren, dat de regeering der Transvaal weldra het voorstel zal doen tot wijziging van de conventie van 1884. Men kan gerust aannemen, dat de Engelsche regee ring wel zal weigeren een dergelijk voor stel in overweging te nemenmaar in dat geval zal president Kruger waarschijn lijk een beroep doen op de mogendheden, ten einde langs internationalen weg eene afdoende regeling te verkrijgen van de betrekkingen tusschen Engeland en Trans vaal. Zou het machtsvertoon van Engeland misschien strekken moeten, om nü reeds de mogendheden te imponeeren, die het wagen dorsten zich in de quaestie te mengen? Engeland zou, zegt de Times van dezen morgen, elke buitenlandsche tusschenkom8t euvel opnemen, en do toestand maakt het verstandig voor En geland, under de wapenen te blijven. Edoch, de groote Staten van het vasteland staan zeker sterk genoeg, om zich door geen wapeningen van Brittanje te laten verschrikken. Wie schittert hoog uit boven al dat geschrijf en gewrijf, boven al die uitingen van naijver, van opgeschroefde nationale trots en verontwaardiging Het is Paul Krugerde Staatspresident der Z. A. Republiek! Dit getuigt alweer de Herald. Hein is het hoofd niet op hol geraakt door het vleiend telegram van keizer Wilhelm, en hij heeft zich ook niet laten meeslepen door de zucht om het bloed zijner burgers te wreken, die gevallen waren bij de verdediging van hun land tegen den inval van roovers. En bij dat vleiend getuigenis sluit de Engelsche Daily Chronicle zich aan. Ze brengt hulde aan president Kruger, „die, welke zij n fouten ook m ogen zij n, voorzeker een der grootste staatslieden van zijn tijd is." Voorts betuigt het radicale biad zijn ingenomenheid met de boodschap van de koningin, een interventie vol tact en vrouwelijke sympathie, en een gelukkige tegenstelling vormende mot de kwaad aardige taal van de Times en consorten. De Boeren hebben ongetwijfeld rechtop een flinke schadeloosstelling van de Char tered Companyen ook het recht, te ver langen dat aan dr. Jameson het verblijf in Zuid-Afrika worde ontzegd. Èn dan is het de plicht van Engeland, om hem en de zijnen streng te straffen voor den ondernomen rooverstocht. De eerste aanval van de Abessynische troepen op jfilaS&Eiallé is door deltalia nen goed afgeslagen. Maandagochtend be gon het leger van koning Menelik een posi tie in te nemen ten zuiden va nde stad, en om elf uur werden de eerste schoten gelost. Tot zes ure in den middag duurde de strijd voort, en toen trokken de Abes- syniërs af, na groote verliezen te hebben geleden. Men is er in Rome zeer verbaasd over, dat koning Menelik in het bezit is van snelvurende kanonnon, dio de Italiaansche troepen niet bezitten, en waarvan alleen de oorlogschepen in de Roode Zee zijn voorzien. Men beweert nu, dat vreemde lingen den koning deze wapenen hebben verschaft, hetgeen te Rome groote ver bittering heeft verwekt. Generaal Baratieri bevindt zich nog te Adigat, dat 70 mijlen van Makallé ver wijderd is. Nieuwe gevechten, in de nabijheid van Makallé, zuilen wel spoedig volgen. M&innen land. De Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sche Yereeniging te Amsterdam (prof J. W. Gunning, voorzitter en prof. C. B. Spruyt, secretaris,) heeft een manifest het licht doen zien van den volgenden inhoud Aan het Engelsche volk. Het onverwacht bericht van den gewapenden inval van den agent der „Chartered Company of South Afrika", in hat bij traktaat vastgesteld grondge bied der Zuid Afrikaansche Republiek, heeft onze landgenooten met bittere ver ontwaardiging vervuld. Het snel verloop en de beslissende onderdrukking van dezen aanval wekten verlichting, die, niet verbonden aan eenige nationaliteit, alle weidenkenden in Europa en Afrika in een solidair gevoel van voldoening vereenigt. Immers, hoe men ook oordeele over de beweegredenen en het doel van dezen vermetelen vrijbuiter, het middel, dat hij aangreep, verdient uit een oogpunt van recht van moraalen van politiek de scherpste afkeuring. Het is in lijnrechten strijd met de Conventie van 27 Eebruari 1884, waarvan art. 2 elke schennis der nauwkeurig bepaalde grenzen verbiedt en zelfs van weerszijden bijzóndere commis sarissen instelt, om tegen elke overschrij ding te waken. Het slaat de goede trouw in het aange zicht, die jaren geleden door president Kruger ten koste zijner populariteit word gehandhaafd, toen bij zijne landslieden weerhield de Limpopo te overschrijden en buiten het gebied der republiek door te dringen. Het vervreemdt eindelijk een groot deel der Zuid-Afrikaansche bevolking van de Engelsche regeering, en wekt den strijd der nationaliteiten met vernieuwden gloed uit de nog smeulende asch. Het vervult ons daarom met diep leed wezen, dat sommige gezaghebbende Engelsche bladen beschouwingen geven, waarin deonverantwoordeljkehandel wijze van de agenten der „Chartered Company" wordt verontschuldigd, ja zelfs verdedigd en alleen hare mislukking betreurd. Deze taal kan slechts het gevolg zijn eener bewuste of onbewuste verblinding. Of weet het Britsche volk niet, dat de Zuid-Afrikaansche Republiek een staat is van Europeesche afkomst, onder ontel bare bezwaren met bloed en tranen gesticht, door een kloek geslacht, dat onmiddelijk aan het thans levende vooraf ging? Weet het niet, dat de onafhanke lijkheid van dien Staat herhaaldelijk, met name in 1854, 1881 en 1884, plechtig is erkend door de Engelsche Kroon en hare gevolmachtigden Weet het niet, dat die Staat, steeds en onder alle omstandigheden met de grootste nauwgezetheid zijn contractueele verplichtingen heeft vervuld en bij elke gelegenheid zjjn ernstigen wil heeft geopenbaard om aan do wenschen en de klachten van de autoriteiten der naburige Engelsche koloniën tegemoet te komen, vaak met edelmoedige verzaking van eigen grieven? Is het dan rechtvaardig de natuurlijke ontwikkeling van dien Staat met leede oogen gade te slaan, bij elke gelegenheid te dwarsboomen en elk wettig of on wettig middel aan te grijpen of aan te prijzen, om het volk van zijn duur gekochte en plechtig erkende zelfstandigheid te berooven De ondergeteekenden, Nederlanders, uit hetzelfde bloed gesproten als gindsche Afrikaanders en even fier op hun eigen duur verworven vrijheid, beroepen zich op uw eigen sterk nationaal bewustzijn, dat u dringen moet aan zwakkere natiën gelijke rechten too te kennen en gelijke achting te bewijzen, als waarop gij zelf tegenover tegenstanders aanspraak maakt. Wij vragen u overeenkomstig recht en plicht het volledig zelfbestuur van andere natiën te eerbiedigen en niet te dulden dat, rechtstreeks of zijdelings, door ambtenaren of politieke belangen, eenige inbreuk gemaakt wordt op de zelfstandig heid eener republikeinsche regeering, die getoond heeft de noodige kracht en den vasten wil te bezitten, om hare eigen aangelegenheden te beheeren en aan alle billijke wenschen tegemoet te komen. Alleen door ecne strenge handhaving der beginselen van recht en moraal kan het geschokt vertrouwen hersteld en de gelei delijke ontwikkeling van Zuid-Afrika verzekerd worden. Deze circulaire zal ook in het Fransch, Duitsch en Engelsch verschijnen. «ElIEMGiB MIEÏJWS.' Onder een locomotief. Dinsdagavond te 81/2 uur had te Breda een stoker der Zuid-Ned. stoomtrammaalschappij het on geluk, om bij het verleggen van een wissel te struikelen, met het gevolg dat hem een hand werd afgereden dooreen locomotief. Onder hevige pijnen werd hij naar het gasthuis overgebracht. Geen inbreker. Een ingezetene van Rotterdam werd onaangenaam gewekt door gerammel aan zijn straatdeur. Het was twee uur in den nacht, zoodat hij be paald met een inbreker te doen had. Haas tig schoot de bewoner een paar kleeding stukken aan en ging naar do voordeur, doch de inbreker verwijderde zich reeds. Toen do bewoner de deur geopend had en den inbreker nakeek, viel deze op straat, en bood alzoo de gelegenheid om hem in te rekenen, waarvan de bewoner met een paar politieagenten dan ook dadelijk gebruik maakten. Op 't bureau bleek het, dat de „inbreker" beschonken was, en dat hij meende aan zijn eigen huisdeur te zijn. De man was echter een verkeerde straat ingeloopen. Leer om leer. Bij een der maaltijden, gehouden ter gelegenheid van den Yrede te Utrecht (1713) nam D'Acunha, Minister van Portugal, een fraaien oranjeappel van een schotel ©n riep, vol trots ©p zijn land, uit: „Zulke heerlijke vruchten worden op mijne landgoederen tweemaal rijp in één jaar." De Burgemeester van Gouda, Yan dee Dussen, nam nu een keurige kaas in de hand en zeide: „Maar zulke heerlijke vruchten leveren mijne landgoederen twee maal per dag." In het onderstaande uit het Doet. Weekblad overgenomen, is zeker veel waars. „Ieder klaagt en ieder rookt. Men klaagt over de hoogo melkprijzen en drinkt cignac. Men schimpt op de ad vocaten en kiest hen toch zelf weer in de regeeringslichamen. Men jammert over deD achteruitgang van handel en nijverheid en koopt uitsluitend buiten landsche goederen. Men klaagt over zware tijden en gaat eiken avond zijn pot bier drinken. Men lamenteert over het kwijnen van het huiselijk leven en wordt lid van de tiende vereenigiDg. Men klaagt steen en been over de hooge broodprijzen en schaft zich de nieuwste mode arti kelen aan. Men schreit over de zucht naar feestgenot en ieder zoekt de feesten op. Men klaagt over de dure kleeding en schaamt zich over een halflinnen kleed. Men klaagt over het gebrek aan flinke arbeiders voor den land bouw en zendt de jongens naar een kan toor. Men schettert over de regeering en kiest telkens dezelfde personen. Die klage wil, klage, maar hervorme eerst zichzelf," Langs Texel voort den stroom nog elk ebgetij ijsschotsen mede. Eigenaardig is het te zien hoe de zeehonden zich op de sterkste schotsen latsn meedrijven. Te Dokkum is dezer dagen van een boer derij, waar beslag was gelegd op vee, paarden, gereedschappen, huisraad enz., toen de deurwaar der verscheen om tot den verkoop ovei te gaan alios spoorloos verdwenen ook de bewaarder. In de schrikkelmaand Februari van dit jaar vallen vijf Zaterdagen op de 29 dagjr. De pokkon namen te 's Hortogenboseh op onruslbaronde wijze toe. Eiken dag wordt liet getal lijders aan deze ziekte grooter, en het getal sterfgevallen houdt daarmede gelijken tred. De zorgeloosheid omtrent aangifte, ravaecinatio en ontsmettingsmiddelen blijft dezclfdo. Gedurende de Inafsjo 24 uur werden 9 personen door de ziekte aangetast en bij sommige ljjdors duurt het prooos, dat den dood voorafgaat, slechts enkele dagen. Yan de sloep Eerstelingsehipper B. Yan der Steen, uit Pornis, is niets moer vernomen, zoodot het thans als zeker mag golden, dat de sloep met man en muis isvoigaan. De laatste keer, dat een sloep uit die gamo nto verging, was op 15 Jan. 18S5. Een nieuw# ramp heeft vermoedelijk ook het vissehersdorp Zwarfewai 1 getroffen. Da aldaar thuisbehoórende visohsloep Koningin Emma heeft nu reeds drie weken reis. liet getal opvareudon bedraagt dertien. Te Corato bij Milaan hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad tengevolge van gebrek onder do arme bevolking. Verschillende bakkers win' els werden leeggeplunderd. Een aantal personen werden door de militaireraachtgevangen genomen. Da regeering heeft versterkingen gezonden. Twaalf ambachten. In een onzer Limburgsche grensdorpen woont een koster, dio er de volgende beroepen op nahoudtkoster, kaarsenmaker, organist, ambtenaar van den burgerlijken stand, schatter of zotter, armmeèster, landbouwer, winkelier, tapper, logsmentbouder, agent, rijtuigverhuurder. Precies 12 ambachten. Men zij voorzichtig 1 Een wijnhandelaar van Duinkerken keerde onlangs met zijn wagen torug uit België, waar hij geld ontvangen had, toen een oude hem vroeg, of zij eon eind mocht meerijden. Hij stemde goedig toe. Het oudje maakte aanstalten om bij hem op den bok te klimmen maar daar kreeg bij opeens het vermoeden, dat do vermeende vrouw een vermomde man was. Ilij duwdo do passagier snel weg en reed ijlings heon. In een mand, welke do „vrouw" alvast in den wagen had gezet, vond hij een revolver en een dolk. Aanranding. Toen zekere V., sedert eenigen tijd klokkenmaker te Zoëlmond, Woensdagavond half tien van Culemborg huiswaarts ging, werd hij bij de woning van Steven Snoek staande gehouden door iemand die hem om een p uim tabak vroeg. V. gaf het begeerde gewillig, doch werd, zoo verhaalt het Nieuwsop hetzelfde oogenblik door eeu tweeden persoon in de borst gegrepen. De aangevallene nam terstond oen ires, dat hij juist te Culemborg voor z; n hui houding gekocht had en gaf èèn persoon daarmede eenige sneden in het gezicht, zoodat deze neerviel. De tweede aanvaller ontving eenige steken of sneden in den rug. Twee andore personen, die waarschijnlijk tot hetzelfde complot behoorden, sloegen op de vlucht. V. ging lier. achtorna om hen eveneens te straffen, doch zij hadden reeds het liazonpad gekozen. V. moet twee uurwerken bij zich gehad hobben, maar deze waren kort en klein. Volgens zijn verklaringen zijn de aanranders hoogstwaarschijnlijk scharenslijpers, daar zij oen werktuig bij zich hadden waarvan messen en scharen afvielen toen hij het aan stukken trapte. Hij zelf had alleen een slag op 't hoofd ontvangen, welke dadelijk tot een buil opzwol. Kwartjesvinders. Tweo schippers te Rotter dam verlieten tamelijk beschonken een tapperij to Rotterdam. Zij werden door een paar kwartjesvin ders gevolgd, die gezien hadden dat een der schippers een bankbiljet van 25 had. Bij de Pakkenbrug werd deze aangegrepen en een worsteling ontstond. Het doel was blijkbaar den schipper het bankbiljet te ontrooven en hem dan in het water te werpen. Dit ware bijna gelukt, vooral daar da tweede schipper zóó dronken was, dat hij geen hulp kon bieden. Juist bijtijds kwam er politie, dio do kwartiesvinders achter Blot bracht. Diefstal. Door Jhr. R. S. in Den Haag is bij do politie aangifte gedaan van de vermissing, van een brie.vontaschje met een inhond van ongeveer ƒ2900 aan bankpapier, hetwelk liom vormoedelijk ontrold is. Manslag. Te Doornspijk is een jonkman van 22 jaar met een mes zóó zwaar gewond, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Brand To Hallum is een boerderij afgebrand. Eenige koeien en paarden zijn in de vlammen omgekomen. Men zegt dat de brand zou zijn aangestoken. Een Rotterdamsch dienstmeisje had meteen Rotterdamschen jonkman een glaasje bier ge dronken in een café aan den Oppert. Dat doen er zooveel, ook buiten den Oppert, daar is dus niets leelijks in. Stelt u dus ('e verwondering van Keetje voor, toen een paar dagen latei- een man sclioldo aan haar dienst en zich na korte inleiding bekend maakte als politiedienaar gekomen om procesverbaal tegen haar op to maken, wijl zij zich in een niet gunstig bekend Btaand café had opgehouden. Hevig ontsteld was Keetje. Genade vroeg zij, ze zou 't nooit weer doen. Nu, een politieke ambt# is ook een monsoh, door haar smeeken liet deze zich althans vorteederen en hij beloofde er geen werk van te zullen maken als.als zij een daalder betaalde (voor registratiekosten Hoewel een daalder heel veel is voor een Keetje, aarzelde zij toch niet langer en offerde op hot altaar van de justitie een gulden, een kwartje, twee dubbeltjes en vijfeenten. Nu was zij er van af Maar als diezelfde politieman terugkomt na een poos en Keetje vooi-btelt met hem te gaan kuieren op een uitgaans ivond, dan ziet zelfs Keetje iets zonderlings in zoo'n man. Nog nooit, zoolang deze wereld bestaat, heeft een diender iemand, die hij verbaliseerde, uit sympathie daarvoor, hand en hart aangeboden Het meisje ging naar de Pauwen steeg, of juistei naar het bureau aldaar, om den com missaris to verzoeken deze politiebeambte niet meer bij haar te zenden. Eu daar vernam zij, dat de politieman een oplichter, het koffiehuis in den Oppert, zeer respectabel, zij zelve bedrogen was. Nu zoekt de politie den politieman Moord te Botterdam. Uit het feit dat do Rottordamsehe rechtbank de voorloopige hechtenis van Willem van Berkel en Catariua Wilholinina Hoogsteden heoft verlengd, leidt men af, dat de justitie meent in dezen op het rechte spoor te zijn. Moordaanslag. Te Sniilde is gevangen genomen de a. heider H., beschuldigd van een aanslag op het leven van zekeren Boerhof aldaar te hebben gepleegd Hij heeft een geweerschot op den man golost. Een zware haas. Iemand te Winsum kocht verleden week een extra zware haas, om eens lekker te smullen. Het beesje woog heel wat, maar toen het onder liet mes kwam bloeken de boutjes bijster mager. De verkoopor liad het diertje namelijk van binnen met stukken ijzer gevuld de kooper haalde er o. a. drie pooten van een ijzeren pot uit. Aard b°e ving in Perzio. EenJ ver schrikkelijke ramp, die aan honderden personen het leven heoft gokost, is tusschen 2 en 5 Januari in het noorden van Perzië gebeurd. Do streek Kalkhal, in de provincie Aderbeidjan, is door twee aardbevingen geteisterd? De eerste beving heeft het groote dorp Caniabad geheel, en versoliillondeandere dorpen gedeeltelijk verwoest. Hier moeten driehonderd personen zijn omgekomen. De tweed# vosl sterkere sohok werd in den morgen van den 5o duizenden mijlen in den omtr#k gevoeld en heoft een groot aantal dorpen in puin doen vallen. De kleine stad Goi met duizend huizen ligt geheel in puin. Hier alleen zijn 800 monsehen omgekrmen. Tot do slachtoffers behooren ook tal van runderen en schapen. Noodlottig schot. Te Lheebroek (Drente) heeft de 17 jarige knecht J. M. van den heer J. Klaassens, bij ongeluk met een geweer diens driejarig dochtertje doodgeschoten. Do ongelukkige dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Salomo, een kaffer te Kimberly, sneed een 5 duim lange en 2 duim diepe snede in zijn linkerbeen, boven de knie, en stak daarin, gerold in een lapje, 21 gesneden en ongesneden dia manten! Salomo werd natuurlijk gevaar lijk ziek, de dokter onderzocht hem, vond de diamanten, en het gevolg is dat de minder wijze dan begeerige Salomo nu wegens onrechtmatig ver bergen van diamanten zal terechtstaan! Een Transvaalsche firma zond eeu tijd geleden aan keizer Wilhelm drie zebra's, gedresseerd als trekdieren. De vreemdsoortige rossen zijn sinds zorgvul dig afgericht door een bekwaam koetsier in het park van het nieuwe paleis te Potsdam het moet in de bedoeling van den keizer liggen, ze te gebruiken op zijn veelvuldige tochten tusschen Potsdam en Berlijn, en wel voor een Russisch wagentje, dat door wijlen Czaar Alex ander aan Keizer Wilhelm ten geschenke is gegeven. M*laatselijk Nieuws. Dat ieder medewerke aan deze zoo broodnoodige zaak, opdat ons isolement, wat holaas maar al te vaak gevoeld wordt, worde opgeheven en wij eindelijk ook eens mogen deelen in de voorrechten zoolang door ons gemist. Mitldelharnis. In het jaar 1895 zijn in deze gemeente geboren 177 personen, overleden 59, levenloos aangegeven 8, vestiging 154, vertrek 233, gehuwd 28. Totale bevolking 4170. 14 Januari. Bij het afladen van bees ten van de stoomboot Middelharnis alhier, stelde een stier van J. C. Born zich zoo woest aan, dat hij achterover in de ha ven viel, waaruit hij kort daarna aan de scheepswerf levenloos werd opgehaald. Den heer 8. Knöps, arts, zal met 1 Februari a.s. zich alhier vestigen. Bij die gelegenheid zal door hem een zie kenfonds worden opgericht. Gedurende het jaar 1895 is de bevol king vermindert door sterfgevallen met 31 door vertrek met 79, zoodat zij geheel verminderde met 110 zielen. Geboren werden 57 personen terwijl zich in de gemeente vestigen 77 personen, zoodat de bevolking vermeerderde met 134 zielen. Op 31 Dec. 1895 bedroeg mitsdien de bevolking dezer gemeenta 134 110 pi. 1569 zielen dat is 1593 zielen. Dezer dagen had bet 2 jarig dochtertje van H. v. d. M. alhier, bet ongeluk eene ketel kokende koffie over het naakte lichaam te krijgen met het treurig gevolg, dat het kind na een hevig en smarteljjk lijden eenige uren later aan do bekomene brandwonden bezweek. Het werd verminderd door overlijden met 20 m. en 24 vr. totaal 44 blijft 1467 m. en 1435 vr. totaal 2902 door vertrek met 90 m. en 88vr. totaal 178 alzoo be droeg de bevolking op 31 Dec. 1895 1377 m. en 1347 vr. totaal 2724. Iu 1895 werden in deze gemeente 17 huwelijken voltrokken. Nieuwe Tonge, 15 Jan. De loop der bevolkiug bedroeg 31 Dec. 1894 totaal 1519 zielen als 771 m. en 748 vr. Vermeerderd door geboorte 32 m. en 22 vr. totaal 54 vestiging 31 m. en 26 vr. totaal 57 totale vermeerdering 63 m. en 48 vr totaal 111. Ye minderd door overlijden 23 m. en 14 vr. totaal 37 vertrek 49 m. en 60 vr. totaal 109; totale vermindering 72 m. en 74 vr. totaal 146. De bevolking bedroeg alzoo op 31 Dec. 1895 1484 zielen waarvan 762 m, en 722

Maas- en Scheldebode | 1896 | | pagina 2