Vrijdag 13 December 1895. Tiende Jaargang No. 599. 1 An tirevo lu tionair Orgaan IN HOC SIGNO VIMCES T.BOEKH OVE N. mMimmjmsj Ëi. Tweede Blad. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. AEIe stukken voor «le Itedaetle toestemd, Advertentiën en verdere Administratie frasieo toe Ie seiictess aan den Uitgever. «ÏEIISSMCSIIB NIEUWS. \NJB mm is mmm. w mmmm Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. UITGEVER: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. STORM EN ONWEER. Mot den storm uit het westen werd het zeewater te Scheveningen opgezweept tot aan den straatweg. Op vele plaatBen o. a. bij hetKurhaus ging het talud van zand, dezen zomer met zoo veel zorg aangebracht, geheel verloren. Ook al de grond van wege Delfland ter zijde van den nieuw gebouwden muur aangebracht, sloeg zuidwaarts geheel weg. Aan het strand stonden nog een vijftiental bom schuiten, wier inventaris dezen voormiddag voor zooveel mogelijk geborgen werd. Van enkele dezer schepen werden de borden ingedruktdoor de duisternis is de schade aan strand en schepen natuurlijk nog niet geheel te overzien. Over den toestand die Vrijdagavond te Rotterdam heerschte, meldt de N. R. Ct. Omstreeks 5'/a ure hedenavond stond het wassende water rreds weder op den wal aan de Noordblaak. Sedert zag men het gestadig rijzen en allengs door de riolen op' omen. Om halfzeven stond de Noorblaak geheel blank en was daar het tramverkeer, dat zoo lang mogelijk volgehouden was gestaakt. Ook liet "West Nieuwland was toen nog slechts over de trottoirs begaanbaar. Toen eindelijk het water te 7.55 uren zijn hoogste standpunt, 3.14 meter boven Rottepeil, bereikt had, stroomde het'op de Nooi'dblaak tegen de huizen aan, was de Wolfshoek en het "West Nieuwland onbegaanbaar en stc nd het op sommige gedeelten van de Leuvehaven, Zuidblaak, Kieuwe haven, Spaanschekade, Groenendaal, Rijstuinen en Steiger halverwege op de straat. Ook in de Keizerstraat vaD de zijde der Koordblaakstroomde het water terwijl alle gangen tusschen het Hang, den visschersdijk en het "West Nieuwland blank stonden. Intusschen was overal groote bedrijvigheid, vooral waar men verzuimde de noodige voorzorgs maatregelen te nemen. Hier zag men huisraad opstapelen, daar weder koopwaren op toonbanken stapelen of naar hooger gelegen plaatsen dragen. De was van het water was zeer ongelijk. Op de vlasmarkt stond gestadig een groep belangstellen den rondom de sluis geschaard, den was van het water volgende. De Oude Plantage overstroomde geheel, de Maaslaan en het Boschland grootendeels. Omstreeks 6'/2 uren was er een oogenblik stilstand in het water te bespeuren, hetgeen toegeschreven werd aan het doorbreken van een polderdijk onder Pernis, waarvan hier bericht inkwam. Hier en daar ontstonden, nadat de val was ingetreden, verzakkingen in de straat sommige van belangrijke afmetingen. De schade in benedenwoningen en kelderverdiepingen is vrij belangrijk, ook in den Rijstuin liepen een paar pakhuizen onder. Het dijkleger van Sehieland was langs den geheelen dijk van Schiedam tot Gouda in werking. Aan Schielands huis op de Korte Hoogstraat kwamen echter geen verontrustende berichten in. Te Genemuiden zijn alle buitenpolders door het zeewater overstroomd, oveneens zijn ver schillende polders in Zeeland ,onder water gezet. Uit De Lemmer seint men ons, dat door den storm gaten in de zeedijken zijn geslagen, en men aldaar voor overstrooming vreest. De treinenloop heeft hier en daar vertraging ondervonden. Tusschen Nijkerk en Amersfoort waaiden de telegraafdraden over een trein bij Groningen kon een goederentrein niet tegen den wind op, en moest ean tweede locomotief gezonden worden, om den trein voort te krijgen. Boven verschillende plaatsenheeft het Vrijdag geonweerd, zoo onder anderen voormiddags hoven Amsterdam, waar een paar hevige bliksemstralen, vergezeld van donderslagen, menigeen verschrikten. Vrijdagmiddag sloeg bij een hevige bui de bliksem in den molen van den lfatwoude- polder bij Yolendam. De molen en de aangren zende boerderij van Karshof brandde af met den geheelen inboedel. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. De molenaar Klaas Kelderman en vooral zijn elfjarige dochter bekwamen deerlijke brandwonden. Bij het onweer dat gistermiddag hoven Zwolle woedde, is de bliksem ingeslagen in den houtzaagmolen van den heer Rozendaal. Hij sloeg tusschen een zestal werklieden door, gelukkig zonder iemand te treffen. Een paar werden door een lichte duizeling bevangen, In den molen zelf is niets beschadigd. Schipbreuken. Dat de zeelui thans, als ze bij de kust zijn, bange uren doorleven, begrijpt Nabij Rottum is een schip gestrand, met haver geladen, komende van Delfzijl en bestemd voor Engeland. Het schip is verloren, de beman nii)g gered, doch van den kapitein weet men dit niet. Deze is spoorloos verdwenen. Uit IJ muiden wordt gemeld Op don Koordén Steenendam is het visschers vaartuig O 162 gestrand. Het vaartuig zit niet gevaarlijk en het volk bevindt zich nog aan boord. Tevens is bij de Zuidpier gestrand hot barkschip Familiens Minde uit Risoer, en tot dusverre zijn de pogingen van de reddingsboot om de bemanning te redden vruchteloos gebleven. Voorts is het schip Tantwij, na gesloten te hebben naar binnen gedreven en ligt het thans met gebroken kluiverboom gemeerd. Bij de Noordpier is een wrak op strand gedreven waarvan nadere bijzonderheden nog ontbreken. Ook van Vrijdagochtend wordt uit Kiauwediep gemeld Bij Callantsoog is hedennacht gestrand en stuk geslagen de Duitsche bark Libertas, kapit. Pieplow, met duigen van Kotka naar Rochester bestemd. Van de epuipage zijn slechts 2 man gered, terwijl reeds 4 lijken aan strand zijn gespoeld. Te Dordrecht is de geheels buitenstad onder water gezetuit Zwolle wordt gemeld dat reeds Vrijdagmorgen do Thorbeckegracht niet te passeeren wasdien avond stond zij geheel onder water, benevens een groot deel der stad. Uit Kampen meldt men ons, dat het Kamperei land geheel is ondergeloopenhet water staat tot voor de stadspoorten van Kampen, waar kistdammen zijn aangebracht; vele bewoners van het benedengedeelte der stad hebben hun woningen moeten o ïtruimen. Uit Vlissingen wordt gemeld Door den storm en de ontstuimige zee was do toestand van de, ter bewaking van het bij Rammekens op de slikken gezette wrak der Zweedsche bark Indien, daar aan boord zich bevindende twee personen niet zonder gevaar. Op het door hen geheschen noodsein en ook op aanvraag om hulp van den vader van een hunner aan do commissie van bestuur over de alhier gestationneerde reddingsboot, werd deze met den meesten spoed naar het wrak gezonden en de bedoelde twee personen daarvan afgehaald. Op den terugkeer naar Vlissingen, steeds met harden wind en hooge zee te kampen hebbende, weigerde de boot onder hot laveeren herhaaldelijk to wenden en werd zij ten slotte tegen de steenen glooing van den dijk geworpen, waarna de bemanning, voor verbrijzeling van het vaartuig vreezende en op lijfsbehoud bedacht, er uitsprong en, tegen den dijk opklauterende, zich wist te bergen. De reddingboot is daarna van den dijk geslagen en weggedreven, doch later weergevonden. Donderdagavond met de vloed,die te halfvijf op kwam, stond te Scheveningen de zee tot aan de duinen en sloeg ook tegen den dijk, gelukkig bleef de wind zuidwest. Een twintigtal bomschui ten, die aan het strand stonden, kwamen vlot, op elk vaartuig was het grootste deel van de bemanning aan boord om zooveel mogelijk hot gevaar van botsing voor te komen. Te Barneveld, gem. Voorthuizen, is een huis omgewaaid, dat pas gebouwd was en verdeeld was in vier woningen. Het huis, dat niet bijzonder stevig schijnt te zijn geweest, wa3 gelukkig nog niet bewoond. Te Rotterdam heeft men weer last gehad van het hooge wator, vooral de bewoners van dea Visschersdijk, Hang en Steiger. Het plein van de Remonstrantsehe kerk stond gedeeltelijkblank. De veerschuit van den schipper, varende van Oude Sluis op Amsterdam, op de Zaan nabij Westknollendam, is aangevaren door de stoomboot Dj Olievos. De schuit bekwam een hevig lek en was in korten tijd met haar vracht, bestaande in verschillende goederen, gezonken. Waarschijn lijk moet het ongeval worden toegeschreven aan den hevigen wind, waardoor het onmogelijk was aan de schepen eene bepaalde richting te geven. Persoonlijke ongelukken zijn Diet te betreuren. De omnibus van Vriezeuveen naar Alineloo, waarmede ook de post vervoerd wordt is door een rukwind even buiten Vriezeuveen te water geraakt. Het paard is verdronken, doch de koet sier en de conducteur zijn er goed afgekomen. Do postpak ketten waren doornat. Op het Zweedsche barkschip Indiendat bij Rammekens op droog is gezet, ten einde zinken te voorkomen, hadden de bewakers het Maandag zeer ernstig door den storm te verantwoorden. Op hunne noodseinen vertrok de reddingboot, die de personen redde, doch daarbij averij bekwam. Door den hevigen wind hadden do treinen nogal eenige vertraging. De goederentrein bleef te Meppel achter. Een locomotief werd gezonden tot adsistentie. De sneltrein, welke te Groningen te 12'/2 uur moest arriveeren, kwam een uur later aan. Ook de IJsel bij Zwolle wies door don storm, zoodat de keersluizen aan de Willemsvaart moeten gesloten worden en de scheepvaart aldaar werd gestremd. Ook de stoombooten naar Amsterdam kouden niet vertrokken. Het water in de Gouwzee werd door den storm zóó verre teruggedreven, dat de botters het Monnikendammergat niet konden bevaren. Het verkeer met het eiland Marken was gestremd. De vierdnagsehe storm die verleden week onze zeekusten heeft gehavend en onze polders voor een deel onder water heeft gezet, trekt allereerst de aandacht door de talrijke scheepsrampen, die plaits hadden. Te Ymniden verongelukten twee sche- pen. De reddingsboot redde de bemanning, op één na, die op een ijzeren torentje was overgesprongen, en daar zich vastklemde aart een ijzeren staaf, ten prooi aan wind en golven. Zou die man de kracht hebben zich vast te houden totdat de redding naakte De reddingboot kon er niet heen, en toch moest die man worden geholpen. En zie, daar gaan de wakkere loodsleer- lingen in de boot, met moed als het ware den dood tegen om den man le redden. Hun boot danst op de golven de storm zweept het water onrustwekkend op, maar vastberaden roeien de jonge mannen naar het torentje heen, waar de man uit de vischsloep om zijn leven worstelt. Na vergeefsche pogingen om hom te redden, roept men hem toe, dat men de boei in hot water werpen zaldit ge schiedt de man springt van den toren, en Goddank juist midden in de boeien zoo wordt hij, onder het gejuich van wie het stoute stuk der loodsleerlingen met klop pend harte hebben gade geslagen, veilig binnengebracht, Eere dien jongen helden. Nog is te IJmuiden gestrand binnen de hoofden de Noorsche bark Familiensmun- de, kapt. Ilalvorsen, van Riga met hout naar Swansea bestemd. Het schip is als verloren te beschouwenhet is vol water. Na twéé vergeefsche pogingen gelukte het de derde maal aan de wakkere beman ning der reddingboot gemeenschap met het schip te krijgen en de uit negen kop pen bestaande bemanning te redden. Ook is een Russische bark gestrand bij de Semaphore, maar dat schip kwam weer in veiligheid. Omtrent de stranding bij Callantsoog, waar van wij reeds met een enkel woord melding maakten, wordt nader gerappor teerd. Heden in den vroegen morgen werd hier weder een treurig tafereel uit den strijd der elementen afgespeeld. De Duitsche bark Libertas, kapitein Siplow, met hout (duigen) van Caska in in Finland naar Rochester in Engeland, strandde en weinige oogenblik daarna werd het schip stuk gesiagen, met het treurig gevolg dat 8 van de 10 der man schappon zijn omgekomen. Een matroos en de bootsman hebben nog zwemmende het otrand kunnen bereiken. 6 van de 8 omgekomenen zijn reeds aangespoeld waaronder de kapitein en de stuurman. Nabij Uellevoetaluis sloeg een viermast- schip op strand de reddingboot kon tot op 500 meter daarbij komen, maar moest weer terug. De tocht zou worden hervat gevaar voor de bemanning schijnt niet te bestaan. Ook bij Munster moet een stoom boot geland zijn. In den vroegen ochtend van Zondag tegen 6% uur is to Scheveningen gestrand de Noorsche bark Emanuel, kapitein M. Knudsen. Vier man der equipage trachtten met eigen boot naar wal te komen, doch de boot sloeg door de hooge zee in de nabijheid van het strand om, tengevolge waarvan een jong matroos, een Noor, verdronk. De drie andere zeelieden uit de boot werden door de kloekheid van een aantal Scheveningers van een wissen dood gered. Door hand aan hand in zee te gaan, wisten die Scheveningers de schipbreukelingen te bereiken en hen behouden aan wal te brengen. Zoo komen er tal van berichten van de zeeplaatsen, die doen zien, hoe bange uren menigeen heeft doorgemaakt. Het aantal latere berichten over den storm is nog even groot als in de laatste dagen en helaas niet minder ernstig. Hoeveel er geleden is door schipbreuke lingen, hoeveel door den watervloed is niet met weinige woorden te zeggen. Allereerst vragen nog cenige scheeps rampen de aandacht, waarvan wij nog geen melding maakten. Zoo kwam Zondagmorgen te 11 uur de driemastschoe ner Reinhold de waterweg binnenloopen, en raakte op de Zuidpier. De redding van de schipbreukelingen was een kras waagstuk. Bij Goeree zit een viermaster hoog op het strand, maar het heeft kans te worden afgebracht. Het is de Waterloo. De bemauning is gered door de redding boot van Ouddorp zij bestond uit 18 man een vrouw en een kind. Bj Monster is de Argos gestrand daaromtrent wordt gemeld Zaterdagavond te 7 uren ongeveer werd door de Kustwacht van Ter Hejde de stranding van een schip gerapporteerd. Onverwijld werden maatregelen tot redding genomen. Ondanks den hevigen storm en de schrikkelijke branding slaagde men er in de boot bj het vaartuig te brengen de equipage, bestaande uit 7 koppen, te redden. Twee uur na ontvangst van het strandingsbericht waren de schipbreuke lingen van het gestrande schip aan wal en reeds van droge kleeren voorzien. B j het overspringen van het schip in de boot had een der schepelingen het ongeluk mis te springen, doch rappe handen uit de reddingsboot brachten hem spoedig binnen boord. Het schip bleek te zjn de Argus, ka pitein Olsen, van Frederikstad, geladen met hout, van Göthenborg naar Parr. Omtrent de stranding van de Kreona wordt het volgende van den Hoek van Holland gemeld Zaterdagavond te 7 uren strandde be noorden Nieuwen Waterweg, bj W.N.W. storm en hooge zee, het Noordsche bark schip „Kreona" komende van Dantzig, bestemd nuar Newport en geladen met spoorwegdwarsleggers. Pogingen tot red ding werden te vergeefs gedaan, zoodat de equipage een langen hangen nacht op het wrak moest doorbrengen. Heden mor gen te 9 uren voormiddag werd de be manning, bestaande uit 9 personen aan wal gebracht. Zj werden, verkleumd van koude, van droge kleederen voorzien en goed verzorgd. Bevreemding wekt het dat met het schip door middel van het vuur- pjltoestel geen verbinding met den wal kon verkregen worden, hoewel het nog geen 200 M. uit den wal zat alsmede dat de equipage, die reeds zoo langen tijd in nood verkeerd had, eerst te 9 uren van boord gehaald werd, toen de zee van het strand af tot aan de Ij van het schip reeds betrekkeljk zeer kalm was. Uit Zandvoort schrjft men van den 8en: In den namiddag ontwaarde men vlak voor het dorp een Russische bark, die eveneens in nood verkeerde. Het schip was nog in volle zee, doch vlak bj de branding. Het anker is uitgeworpen zoodat wanneer het weder minder onstuimig wordt dan heden nacht er kans bestaat het schip niet zal stranden. Uit Egmond aan zee meldt men dat aldaar gestrand is de Deensche schoener Dogmonkapitein Peterson, met haver van Koningsbergen. Van de bemanning verdronken er drie van de drie die gered V werden, overleed de kapitein kort daarna. Schip en lading zijn geheel verloren. Uit Brouwershaven seint men Van den toren van Noord-Schouwo- werd hedennacht een wrak van een bariC gezien, dat tegen den Springer was gedre ven. De equipage is vermoedel jk omgeko men, er drjft hier veel hout gemerkt M. F. D. Ons bestek is te klein om al de berichten over den storm meê te deelen, maar schier overal heeft mon er onder geleden. Bepalen we ons thans nog tot de vermelding van het onheil, door het onweder aangericht en wel te Uitgeest en tc Volendamwaaromtrent het vol gende wordt medegedeeld Te Uitgeest werd men Vrjdagmiddag, ongeveer half drie, tjdens een hevigo hagelbui, opgeschrikt door een bliksem straal, onmiddel jk gevolg door een buiten gewoon hevigen slag, die iedereen naar buiten deed snellen, in de stellige m<?e- ning, dat het ergens moest ingeslagen A zjn. Dit bleek weldra treurige waarheid Ji; te zjn. De watermolen van den Kastri- N .'v-Ay kummerpolder, bjgenaamd „de Dogmolen en bewoond door K. Ooievaar, tien minuten buiten het dorp gelegen, was door het hemelvuur aangetast en stond binnen vjt minuten in lichte laaie, zoo dat aan redding van den inboedel niet te denken viel. Weldra verspreidde zich echter de ontzettende tjding, dat de man, behalve die stoffeljke schade, het verlies t-a, betreuren heeft van twee kinderen, die door den bliksem getroffen wareD, nl. Anna, oud elf jaar en Neeltje, oud drie jaar. Een ander dochtertje en de moeder waren nog intjds gered geworden, doch hadden hevige brandwonden gekregen. Ook de watermolen van den Dorre- geester polder, bewoond door C. Deile en 20 minuten verder gelegen, was door denzelfden slag getroffen. Ook hier was een der kinderen de veertienjarige Anna D., door den bliksem gedood geworden. Daar de vlammen in dezen molen zich niet zoo snel verspreidden, kon hier nog het grootste gedeelte van den inboebel gered worden. De ramp veroorzaakte nog een vierde slachtoffer. Een oud man, J. Sint genaamd viel, terwjl hj naar den brand in eerst genoemden molen stond te kjken, door een beroerte getroffen, dood neder. De deelneming in deze treurige ge beurtenissen is algemeen. Eveneens omstreeks 2 uur is bj een hevige onweersbui de bliksem geslagen in den watermolen van den polder Katwou- de nabij Volendam. In dezen molen woont K. Kelderman, met zjn gezin, waaronder de oude vader van ruim 80 jaar. In een oogenblik stond alles in lichte laaie. De molenaar Kelderman zelf en zjn elfjarig dochtertje werden door de vlam men aangetast. Kelderman kreeg brand wonden aan hoofd en borst, en het meisje werd over het geheele lichaam deerljk gewond zoodat zj heden aan de gevolgen is overleden. De vlammen sloegen bj hevigen wind over op de boeder j der Erven Karhof, die ook geheel in de asch werd gelegd. Het vee is gered, molen, boerder j en inboedel waren verzekerd. Bij gelegenheid van het 25 jarig feest van 70/71 heeft de Duitsche administratie aan enkele journalisten een kijkje gegund op den in den juliustoren teSpandau gedeponeerdenoorlogsschat I A van 120 inillioen mark. Deze is in goudstukken van 10 en 20 mark, in beurzen van 10 duizend mark elk, netjes in dichtgeschroefde kistjes gepakt waarbij de schroofkoppen verzegeld zijn. Geregeld wordt do schat nagezien. Sedert een vierde eeuw ligt dat geld daar nu, zonder ooit een enkele cent interest te hebben gegeven. f

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 5