ring der waarheid kan strekken. Ook is met deze scheiding om des beginsels wil volstrekt niet ontkend, dat er nog vele punten van over eenkomst zijn en blijven tusschen de heeren Kuyper en Lohman. Evenals er in de kerk bij slechts gedeeltelijke overeenkomst van gevoelens en inzich ten somtijds separatie onvermijdelijk is, nog veel meer kan dit op politiek terrein noodig zijn. Maar .dan is het ook geen driftige gelegenheids-separa tie, die over enkele weken of maanden weer omslaat in hereeniging neen dan is het een wèl overdachte, gansch gezonde scheiding, die ook leiden moet tot het hebben van verschillende programmen. En daarop behoeven de liberalen dan niet te smalen, want ook bij zulk een blijvende separatie komt de vastheid onzer partijgangen helder uit tegenover de veranderlijke twistin gen onder de liberalen. Kortom, zulk eene scheiding is door de vrienden wel innig te betreu ren, maar door de tegenstanders naar recht niet te veroordeelen. Ooltgensplaat. J.l. Zondagnacht is er van de visschers J. v. N. en H. v. G. alhier een partij paling en een gedeelte fuiken uit de Oude Spui in de Theodora- polder ontvieemd. Melissant. Bj de op 12 dezer paats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad is gekozen de heer L. van Beek jr. met 24 van de 27 geldige stemmen. Ouddorp. Tot onderwjzer aan de Christeljke school alhier is benoemd de heer H. S. Boschma te Breda, die deze benoeming heeft aangenomen. lam. volkeren SSEK AARMBE. Het is nu toch zeker, dat keizer Frans Jozef geweigerd heeft de benoeming van Dr. Lueger tot burgemeester van Wee- nen te bekrachtigen. Waarom In regeeringskringen wordt beweerd, dat de keizer volstrekt niet een partij of de meerderheid van den gemeenteraad voor 't hoofd heeft willen stooten. maar dat de persoon van den volksmenner Lueger zelf voor hem een onoverkomeli jke hin derpaal is. Het is een vraag van het grootste belang, wie in dezen zal wijken. De raad van Weenen zal wel beginnen met Lue ger weer te kiezenen het valt niet goed in te zien, hoe de keizer zich op den duur zal kunnen blijven verzetten zon der reden tot ontevredenheid te geven. Toen Dr Lueger Woensdag in het Huis van Afgevaardigden verscheen en daar vernam dat zijn verkiezing niet was goedgekeurd, riep hij uit: „Nu ben ik weer een vrij man en kan een nieuwen, verschen strijd aanvangenOok prins Liechtenstein zeide Wanneer de regee ring den strijd wil, zal zij dien hebben De anti-liberalen belegden, zoodra het besluit des keizers bekend werd, een ver gadering. Daarop werd besloten de candi- datuur van Dr. Lueger voor het burge meesterschap te handhaven. „Wij zullen" aldus luidde de motie, waarmede het debat werd besloten „onzen leider Lue ger zoo dikwijls herkiezen, tot de keizer eindelijk besluit om zijn benoeming te be krachtigen." Men kan derhalve nog allerlei moeilijk heden over deze burgemeestersverkiezing verwachten. Ook Badeni, de premier, komt er door in een lastige positie. In Honga rije zal hij om 's keizers daad hoogelijk geprezen worden, maar in Oostenrijk zul len de machtige groepen van Christelijk- socialen en clericalen het hem wel betaald zetten. In Armenië ziet het' er treurig uit. Een buitenlandsch consul, die pas een tocht door Klein-Azië heeft volbracht, schildert de streek tusschen Erzeroem en Trebizonde af als een volslagen woestenij, Alle Armenische steden en dorpen, die hjj doortrok, lagen in puinoveral zag hij hoopen onbegraven lijken, en langs den weg vrouwen en kinderen in jammerlij ken toestand die zijn hulp inriepen. In Erzeroem en in de onmiddellijke nabij heid zijn meer dan duizend menschen vermoord. Eerst de komst van Shakir- pacha herstelde de ordemaar hij kwam te laat om de moorden te voorkomen. Men moet nu afwachten of het nieuwe Turksche ministerie krachtig handelen zal en aldus een interventie der mogend heden voorkomen. De voorteekenen zijn niet erg gunstig. Het heet dat de Sultan er alweer aan denkt om zijn nieuwe ministers weg te sturen, omdat ze hem niet meevallen. Nog wispelturiger dus dan de Fransche Kamer Uit China komen nog steeds verontrus tende berichten over den opstand der Mahommedaansche Dungans, die ten getale van meer dan 60,000, voor het meerendeel gewapend moeten zijn met geweren van Russisch maaksel. Hun aanvoerder schijnt een man te zijn van ijzeren wilskracht, die, een voorbeeldige tucht onder zijn troepen handhavende, al le vreemdelingen welwillend beschermt. Hij heeft een boodschap gezonden aan de Keizerlijke Regeering in den vorm van een ultimatum en zijn besluit aan gekondigd om dadelijk naar Peking te rukken. De rebellen, die reeds eenigen tijd geleden Lantjoe hadden veroverd, hebben nu ook een antal kleinere plaatsen in de provincie Kansjoe genomen. De keizerlijke troepen daarentegen schijnen in het geheel geen tegenweer te kunnen bieden. Evenals in den oorlog met Japan, zijn ze zeer gedemoraliseerd en begaan zij de schandelijkste wandaden. Honder den steden en dorpen zijn door hen ge plunderd en de velden zijn bedekt met lijken van mannen, vrouwen en kinderen. Er gaat thans haast geen dag voorbij, of in i®aiïtsclie bladen wordt melding gemaakt van processen wegens majesteits schennis of beleediging van de overheid in Duitschland. Nu de Umstervorlage verworpen zijn, stelt de Duitsche justitie zich tevreden met de wapenen, die het bestaande Wetboek van Strafrecht haar aan de hand doet, en die waren voldoende, beweerde de regeering. Inderdaad, meer dan voldoende, vooral wanner men er mee omspringt, als in Duitschland geschiedt. Zeker blad gaf dezer dagen een uiteen zetting van het verschil tusschen Duitsch land en de West-Europeesche landen ten opzichte der pers. In Duitschland kan veel minder critiek geoefend worden, zelfs in den meest beschaafden, meest huma- nen vorm. Telkens komt men dan in conflict met de „allerhoogste macht" en dan volgt er een proces, dat, op een hooge uitzondering na, steeds eindigt met de opsluiting van den overtreder, die de vrijheid van het woord te ruim had opgevat. De Foss. Zeit. achtte het niet onmogelijk dat er eens nog een Rijksdag of een Landdag zal gevonden worden, die art. 27 der GrondwetIeder Pruisisch onder daan heeft het recht door woord, schrift en druk zijn meening vrijelijk te uiten, aanvult met: „behalve als deze meening in strijd is met die van de overheid". Vroeger reeds hoorde men van een gouvernante, die, kwade vrienden gewor den met de familie, vervolgd werd en veroordeeld om een paar onvoorzichtige woorden, door haar maanden te voren in den huiselijken kring uitgesproken. Thans een staaltje van wat in de laatste dagen is gebeurd „Twee vrouwen uit den werkmansstand houden een „staatkundigen redetwist" over het bekende telegram, waarin de keizer zijn verontwaardiging uitsprak over het votum van den Rijksdag, om op 1 April van dit jaar Bismark niet geluk te wenschen. Later krijgen die vrouwen twist en de eene loopt naar den officier van justitie om het feit, dat hare „vriendin" zich beleedigend over den keizer heeft uitgelaten, bij het gerecht aan te brengen. Er wordt een aanklacht ingediend en de rechtbank te Altona veroordeelt de beschuldigde tot 21/1 maand gevangenisstraf «EMEMCSE© !%TIÜUi¥S. Het gebouw van het dagblad Journal te Detroit (Michigan) is Dinsdag ingestort door het springen van een stoomketel. Een groot aantal personen, waaronder vele meisjes en vrouwen, werden onder de puinhoopen bedolven. Kort na de ontplof fing geraakte het puin in brand, zoodat de brandweer eerst het vuur moest blusschen om de menschen te kunnen redden. Vijf tien personen werden ongedeerd te voor schijn gebracht, maar er werden ook twaalf lijken gevonden, en nog worden een dertig tal personen vermist. Eenige voorbijgan gers werden bij de ontploffing ernstig ge wond. Er zal een nieuwe Bulgaarscho deputatie naai' Petersburg gaan om den Czaar geluk te wenschen, vermoedelijk met den aanvang van het Nieuwe jaar. Ten minste de deputatie zal den 15en December vertrekken en tot na nieuwjaar te Petersburg blijven. Zij zal bestaan uit 12 leden der Sobranje met den voorzitter van dit liohaam, twee dignitarissen der orthodoxe keik, vier officieren, den voorzitter van het hof van cassatie en van het hof van appel. Bovendien zal de Bulgaarsche regeering aan den Russischen minister van buitenlandsohe zaken, prins Lobanoff, vragen of zij haar minister van buitenlandsohe zaken als officieel gedelegeerde mede mag laten gaan. Naar gemeld wordt, ia de vergunning voor den "opslag van dynamiet op Rozenburg geschorst. Over dit feit zal ongetwijfeld de geheole door het dynamiet op Rozenburg bedreigde streek zich verheugen, in de hoop, dat deze schorsing de voorloopster zal zijn van een afdoende maatregel tot opheffing van het gevaar. Gaat niet door. Verschillendo bladen wisten dezer dagen te melden, dat in Amsterdam weldra een bekend wielrijder zou hnwen. Bruidegom en bruid en verdere familie zouden per rijwiel naar het stadhuis trekken. Als dit voornemen bestaan heeft moet nu gemeld worden, dat het plan niet doorgaat. De dame toch, die op deze buitengewone wijze als bruid naar het stad zou trekken, is in hechtenis genomen, verdacht van oplichterij. DeSocieteitsquaestie. Men weet, dat de politie erg veel last ondervindt van de zoogenaamde „sociteithouders", die hun verdachte huizen en tapperijen in sociëteiten omzetten, teneinde aan de politie verordeningen zich te onttrekken. In Rotterdam is dat evenzoo, maar dat de politie ook daar deze heeren do baas wordt, blijkt in de volgende mededeeliDg van de N.R. Ct. De bekende societeithouder Postuma in de Zandstraat te Rotterdam heeft de vlag moeten strijken en is genoodzaakt geweest, zijn inrichting op te heffen. Zoo als men weet, was het Postuma te doen om de bestaande verordeningen te ontduiken, dit werd hem echter door de politie onmogelijk gemaakt door avond aan avond zijn inrichting streng te bewaken. De „sociëteit" is, nu Postuma uit het buis getrokken is, herschapen in een inrichting tot vorbruikvan eet- en drinkwaren. Belangrijke diefstal. Uit Batavia wordt aan het iV. v. d. D. geseind, dat de kassier van de Factory der Nederlandsche Handelmaatschappij met f 200,000 op de vlucht is gegaan. Het blad teekent daarbij aan De Factory der Nederlandsche Handel maatschappij, gevestigd te Batavia, heeft, zooals men weet, agentschappen te Sema- rang, Soerabaja en Singapore, en eigen kantoren te Cheribon,Tegal, Pekalongan, Pasoeroean, Tjilatjap, Padang, Medan en Penang. De directie der Nederlandsche Handel maatschappij hier ter stede had reeds iets van het geval vernomen. De agent uit Singapore was reeds ten onderzoek naar Penang. De directie achtte echter het bedrog vermoedelijk overdreven, omdat de kassiers op enkele dezer kantoren meestal Chineezen zijn, aan wie nooit zulk een groote kas in beheer wordt gegeven. f 3000 zoek. Toen Maandag morgen 28 October de directeur van het post- en telegraafkantoor te IJmuiden op zijn bureau kwam, ontdekte hij met schrik, dat een portefeuille met een belangrijke som aan bankbiljetten verdwenen was. Na eenig zoeken werd de vermiste portefeuille, ledig, achter de brandkast teruggevonden. Dien nacht had dus een brutale diefstal plaats gehad. De directeur stelde onmiddellijk de justitie hiervan in kennis. Een ijverig onderzoek werd ingesteld, helaas, tot dus ver zonder resultaat, natuurlijk tot spijt van de talrijke beambten. De directeur betaalde uit eigen midde len reeds de schade. Stroopers. Twee bekende stroopers uit Mierlo (bij Helmond), J. v. L. en T. v. M., kenden in het dennenboschje de Sang een druk bezochthazenpadje,waarzij metgoed gevolg dachten een hazestrik te zetten. Ook de jachtopziener V. wist dit pad en hield zich er nu en dan schuil. Yoor een paar dagen namen beide stroopers hun kans waar, en v. L. zette den strik, dicht bij de plaats waar de opziener zich in een dicht begroeide sloot ver borgen had, zich stilhoudende en lettende op de zaken die komen zouden. „Gij zet den strik niet goed, Jan sprak Toon, laat mij hem eens opzetten. Zoo vangt ge niets, maar als ik hem zet, zult gij langoor wel snappen".„Dat geloof ik nietzei de opziener, die fluks voor den dag sprong en den strik opnam, „gij vangt er geen een, maar ik snap er twee Vees mokkelen. Omtrent het smok kelen van vee over onze zuidelijke grenzen binnen België, meldt men aan de N. li. Ct.: Niettegenstaande de invoer van Hol- landsch vee in België verboden is, worden dagelijks over de geheele grenslinie een groot aantal koeien binnengesmokkeld. Hieraan wordt door de smokkelaars veel geld verdiend, daar de prijzen van het vee in België een ongekende hoogte hebben bereikt. Op de geheele Belgische grens heeft het smokkelen op de volgende wijze plaats. De koeien worden op boerderijen in de nabijheid der grenzen gestald, ge woonlijk bij viertallen. Om vier koeien over de grenzen op veilig terrein te bren gen zijn tien mannen noodig, die aan'de bezending samen zestig gulden, zijnde vijftien gulden per beest, verdienen. En dat herhaalt zich nacht op nacht. Vier mannen geleiden de dieren, die soms door breede slooten moeten wadende zes overigen zijn verspreid, trachten de doua nen te misleiden, en waarschuwen de drij vers als er onraad is. Op Belgisch grondgebied wonen boeren die het met de smokkelaars eens zijn. Deze ontvangen voor stalling van een koe per nacht vijf frank. Hoewel de boerderijen telkens door de douanen geïnspecteerd worden, gelukt het dezen slechts zelden een aanhaling te doen, aangezien zij te maken hebben met een vast aaneengesloten smokkolaarsbond, waarvan de leden eikaar op alle mogelijke wijzen hulpe bieden. Toch loopen de smokkelaars er een en- enkele maal in. Zoo werden in het voor jaar niet minder dan dertig koeien in één slag benaderd. De smokkelaars werden te Turnhout veroordeeld tot zes maanden gevangenis en een boete van vierduizend frank. Nadat zij bij het Hof te Brussel in appèl waren gekomen, werd hun de gevan- gensistraf kwijtgescholden, maar de boete bleef. Daar invoer van geslacht vleeseh in Bel gië geoorloofd is, maken slagers in België die in Holland vee slachten, goede zaken. Hoevele koeien er met smokkelen in België worden ingevoerd, is niet te bere kenen. Het aantal is zeer aanzienlijk. Als men nagaat hoeveel onkosten en gevaar er aan dien ongeoorloofden invoer verbon den zijn, begrijpt men hoe groote voordee- len hij de handelaars geeft. Het is inderdaad rqeer dan tijd dat de invoer in België vrij wordt. Het lang vooruitbesproken huwelijk van den negenden Hertog van Malborougk met Mej. Consuelo Vanderbilt, de erfge name van 200 millioen gulden f vielleicht noch etwas mehr") is Woensdag in de St. Thomaskerk te New-York ingezegend. De kosten van het huwelijk alleen moeten f 1.250.000 bedragen. De bruids korf, als men dat woord hier bezigen mag, wordt geschat op 4 a 5 millioen gulden. Onder de geschenken is een parelsnoer van Keizerin Catharine II, dat de bruid van hare moeder ontving. Ook de Hertog gaf zijn bruid prachtige geschenkenoen broche van f 24000, gorde"l3 van diaman ten en robijnen enz. De verlovingsring, dien hij haar gaf, is afkomstig van een Indischen Maharadjah. OUDERDOM YAN BOOMEN. Men heeft na vrij nauwkeurige waarne mingen den volgenden hoogen leeftijd kunnen vaststellen van sommige gewas sen De olm kan 300 jaren oud worden, de ahorn 516, de Oranjeboom 600, de cypres 800, de olijfboom 800, de noteboom 900, de Oostersche plataan 1000, de linde boom 1100, de witte pijnboom 1200, de eik 1500, de ceder 2000 en de iep 3200 jaren. In de stammen der boomen heeft de houtvermeerdering plaats door een jaar- lijkschen aanwas, die zich in een gelijke laag uitspreidt over de vorige laag. De boomen groeien in de eerste tijdperken veel sneller dan later bij eenige volwassen heid. Tusschen het 20ste en het 30ste jaar groeit b. v. de eik het snelstoud gewor den is die groei veel minder en zijn de bovengenoemde houtlagen veel dunner dan eerst. Een staartje? Een troep dronken studenten is verleden week de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Leiden bin nengedrongen, en heeft daar nog al huis gehouden. Dat gebeurde wel ieder jaar, maar thans hebben de dronken pretma kers het al te bont gemaakt; er moeten zelfs meisjes mishandeld zijn. Men vermoedde eerst dat de politie zich zou bepalen tot het voor het ver volg voorkomen van deze soort onge bondenheid, maar de verontwaardiging is zóó groot over het gebeurde, dat er allerwegen op een streng onderzoek en op een strafvervolging wordt aangedron gen, waaraan men reeds begonnen is. Dat muisje zal dus een staartje heb ben. Broer en zuster. Zaterdagavond kregen in het gezin van H. v. d. Y., aan den Singelweg te Groningen broer en zuster twist over een paar schoenen. De twist liep zoo hoog, dat de jongen, Arend, 16 jaar oud, zijne zuster, Elisabeth, 19 jaar oud, een slag gaf, waarop zij een aard appelmesje van de tafel nam en haren broeder daarmede zoo diep in den rug stak, dat de nier gewond werd. Onmid- delijk werd hulp ingeroepen en daarna de gekwetste overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis. Zijn toestand was gisteren redelijk. Geheimzinnig. Men meldt uit Rotteidam Op het noordplein alhier heeft een even geheimzinnig als bloedig feit plaats gegre pen. Een stadsmetselaar riep gister-och tend de hulp ia van twee agenten, mede- deelende, dat zijn zwager bezig was in een bui van razernij zichzelf verwondin gen met een mes toe te brengen. Toen de agenten zich ter plaatse bega ven, vonden zij den man hangen. De onmiddelijk geroepen geneesheer kon slechts zijn dood constateeren, terwijl hij voorts drie messteken had. De politie stelt een onderzoek in. Een feit moet het zijn, dat tusschen man en vrouw een slechte verstandhouding bestond. Sterkedrank. In de stoom tram tusschen Heereveen en Gorredijk heeft een vader zijn zoon bij een twist ern stig met een mes gewond. De sterke drank was oorzaak van den twist, Gesnapt. De nachtwaker G. van der Lee te O verveen, ontmoette eergisternacht op den weg een man, die, toen hij door Yan der Lee gegroet werd, niet terug groette, üit kwam den waker zeer vreemd voor. Hij hield den wandelaar aan, die een zak op den rug droeg, en informeerde naar den inhoud. De man zei, dat er antiquitei ten in waren, hij was koopman in zulke zaken, en toonde Yan der Lee een vaas. De nachtwaker noch al nieuwsgierig van aard, wilde echter meer weten, en giDg aan 't snuffelen in den zak, maar dat werd den koopman te machtighij ging op den loop. Nu wist Yan der Lee welk vleesch hij in de kuip had. Hij loste een revolverschot in de lucht, waardoor de vluchteling bevreesd staan bleef, en deze werd nu achter slot gebracht door inmid dels aangekomen hulp. Het bleek een Duitscher te zijn, die in de villa van mevrouw H. eeu bezoek had gebracht. G o 1 d u i t M a r o k k o. Door be middeling van de heeren E. A. Smidt, lid van de Tweede Kamer, eu J. J. Koets, boekhouder-reeder van het schip Anna te Oude-Pekcla, is Zondag aan de weduwe Velvis en aan den stuurman Smit de uitkeering gedaan vau de schadevergoe ding, door de Marokkaansche regeering verstrekt. Zooals bekend is, werd het bovengenoemd 3chip in do maand Juni overvallen door de Marokkaansche zee- roovers, waarbij de kapitein gedood en de stuurman zwaar gewond on voor zijn geheele leven verminkt werd. De weduwe ontving f 25.000, de stuurman f5000. Plotseling overlijden.In Dea Haag is een knaap dood in zijn bed gevonden. Men veronderstelde dat de jongen suiker goed had gebruikt dat wellicht vergiftigd was. Het lijk is naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar het gereehteljk zal worden geschouwd. Gedood. Voor de sociëteit te Medan is de heer Kat, ambtenaar b j de hoofdadmi nistratie der Deli Maatschappij, door een amok-uraker aangevallen en gedood. De heer Kat was nog een jong mensch, pas gehuwd, en had schitterende vooruit zichten. Bloedvergiftiging. Te Venendaal heeft zich een geval van bloedvergiftiging voorgedaan met doodelijken afloop. Iemand had zich in den vinger gesneden en om het bloeden tegen te gaan, een tabakspapiertje op de wond gelegd. De arm zwol op en korlen tijd daarna was de man een Ijk. Bj de ontploffing in de kantoren van het dagblad The Journal te Detroit hebben 27 personen het leven verloren. Tot dusver althans zjn 27 Ijken onder de puinhoopen gevoeden. Evenwel worden, volgens de New York Herald, nog 11 men schen vermist. Mishandelen. Zekere H.S. te Ruinerwold is zeer ernstig mishandeld en daarna te water geworpen. Na een streng onderzoek beeft de marechaussee de daders opge spoord het zijn J. G F. v. d. V. en J.B., allen boerenknechts aldaar. Hoewel zj eerst halsstarrig ontkenden, hebben zj, na een langdurig verhoor, een volledige bekentenis afgelegd. Weggeloopen. Fen meisje van 14jaar ontliep dezer dagen de ouder) jke woning te Utrecht. Het kind is te Hillesluis bj Rotterdam door de politie teruggevonden zj had daar bj familieleden een onder komen gezocht. Plaatselijk Nieuws. Ben Bommel, 13 Nov. Volgens ma tige berekening zjn dit jaar aan de Kaai alhier aangevoerd l1j2 millioen K.G. peen. Met de gepasseerde week gehouden herstemming voor een lid van den ge meenteraad werd gekozen den heer F. J. Knoop met 48 van de 85 uitgebrachte stemmen. De in de laatste dagen alhier gehoudene boschjacht, moet, naar men verneemt, hebben opgebracht: 73 stuks hazen, 58 stuks faisanlen, 2 stuks patrjzen, 7 stuks houtsnippen, een watersnip en eene wezel. Oude Tonge. 13 November. Sinds de vorige week heeft zich in deze gemeen te weer een geval van diphtheritis voor gedaan. De gehouden collecte ten behoeve der Oud-strjders heeft opgebracht f 3,75. NAAR BENEDEN t "Waa een vroolijk tooneeltje, toen bruid en bruidegom uit het rijtuig stapten, voor de deur der nette woning die voortaan hun woning zijn zou hun echtelijk verblijf, de plaats, die getuige zou zijn van bun echtelijk geluk of.. Ileorlijk seheen de zon, zooals zij alleen in Bloeimaand schijnen kanHare stralen waren nog te zwak om to verzengen, maar sterk genoeg reeds om te koesteren En hot scheen, of die koesterende zon zich een spiegel gevonden had in het gelaat der jouggehuwden Zij zagen er zoo echt vroolijk zoo recht geluk kig uit Het was hun, alsof een viiendelijlce feo een gordijn gehangen had voor het vorledon, zoodat zij alleen de toekomst zien konden en die toe komst zagen zij slechts door den tooversluier van hot geluk van het heden. 't Scheen hun toe, of zij thans met al het voorbijgegane afgedaan hadden, en een nieuw leven zouden gaan leven, een leven, voor hen liggend als oen grooten tuin waarin rozen der liefde heerlijk bloeiden, en waaruit een geur hun tegenwoei, zoo verrukkelijk bedwelmend, dat zij niet honden deuken aan da doornen, die overal zijn waar rozen bloeiden. Als in een droom boorden zij de vele goede wenschen aan. hnn van alle zijden aangeboden; het was hun alles als een heerlijke muziek, uit der toekomst verte hun tegenruischend, een oneindige variatie op het heerljjke lied, dat door liun eigen zielen weergalmdo, steeds zingend van liefdevredegeluk Droevig lichtte oen Februari-morgen aan. Esn dikke mist hing over de stad, alles hul lend in oen valen sluier van ijskoude vochtigheid. "tWas, alsof het den jongen dag niet volkomen gelukt was den nacht te overwinnen, of het licht niot kon triomfeeren in den strijd tegen de duisternis Tevergeefs blikten de menschen naar de plaats, waar toch do zon moest zijn, niots aanschouwden zij, dan nevel, zich steeds verdikkend, hoo langer het rog staardo. En gelijk het was daarbuiten, was het ook daarbinnen, in dia eens nette woning, waar, nog goen twee jaren geleden, het jonggehuwde paar zijn intocht gehouden had. Nu was daar geen geluk, geen - vrede meer. Do rozen der liefde waren verwelkt afgevallen, door don guren wind van het aardscho, dia slechts de naakte stammen liot, vol doornen 1 Do tooversluier des goluks was weggerukt van voor hun oogen door de wreede hand van het aliedaag1 soheHet heden was verduisterd door don kouden nevel van armoede en tegenspoed, en zoo zij trachtten het oog voorui t to doen staren, was daar geon zon to zion, die do toekomst verlichten zou 1 Als een ver rommelen uit onheilzwangero wolken klonk hun tegen uit de toekomst, beant woordend aan het dot gefluister der wanhoop van het heden. De bleeko schim der ellende waards door de woning, en geen enkele] straal was daar van de zon dos yredes en des heils, die die schim zoude hobben kunnon verdrij von Nog g •en twee jaren 1 'tis geen langatijdV Omhoog gaand, komt men in dien tijd niet: ver, maar omlaag gaand, kan men in zulk een tijd zeer ver wordt altijd vri wordt een helli dalen is moeite glijdt weg, zou Zoo was hot wij pas gehuvj benedon gaga wilden, maar waren Laat mij u slechts kort, et Zij waren ge leeftijd. Mij goed verstaant de kermis ha kennismaking Lang waren vonden het ir hielden toch ii De Mevroui was een weini;| meedeelde, bii zijdat Keet vroeg zij Kee de kerk ging. „Neen Mev kleurend gegei „Zal jullui i „Neen Mev niet om, hij v den vrede te Een glimp ernstig vriend „Hoor eens hoop, dat je denk er om, maakt, die on men naar ben Keetje wat worden, zelfs dit haren Wl uit, om hai „oude-wij ven j laten maken, wetsche menj men heel and moest men vc| niets te make sprookje, om maar hij was iets op de m< En Keetje vol liefde zag bedwelming haar het gif ni ringen sohool Zoo zij el zouden zij dai En zoo trou Eon koude band der liefc des zegen we: Men kon diei Helaas I w: volgt de vloe, 't Ging gol kig in hun j heerlijkheid i Langzame) waas van lie hand van h verhouding - hi id. Er kwa elkanders foi 't Ging nat Hij begoi vergaderinge gebouw," wa des werkman daardoor ver dinnen van o Haar hart dat hij thuisk eerst ia it th Hij begoi van den toos nieuwe idee ellendige we naar. Soms t Steods gin Eenjaar n geboren. V hartelijkheid voorbijgaan! Toen bral was een der patroons ge tl de inwilligi o man een „mi Keetje toen hij geer lijke twist Steeds nai De werkt jubelde. Ko kwam de w: werden allet Hoo Wl meer vinde Zijn goed hij zich wen Hij wem Boven. Zoo daar dig, hem al Steeds na Hij bevi waarvan de eigen dwaa En thui wierp de sc verweet lia: noodige zui zoo gewee8i Twist, ni Hij beL allerminst Steods ni En zoo waarvan w Zij hield tevergeefs door onthei In die vvi daar is gee menschen geen liefde Zoo de f ontfermt, d Het een tot een ru schaduwen ruisoheu, a Wie de Hemel bin 1 (Geil. I JBOE Yan tie" dca van G. KOLFFl afl. 7. Niet "i >4 I

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2