Allerlei. iPlaatselijk Nieuws Den Bommel, 6 Nov. De aanvoer van suikerbieten in deze gemeente is af geloopen. Naar men verneemt is de toe voer, nog nooit zoo veel geweest als dit jaar. moeten bij de jongste onlusten te Bitlis niet minder dan 800 Armeniërs zijn ver moord, terwijl bet verlies aan Turkscbe zijde onbeduidend was. Het gerucht krijgt al vaster vorm, dat Rusland en Japan tot een accoord in de Oost-Aziatische quaestie zijn geko men. Gelijk men zich herinnert, werd er beweerd o. a. door de Times dat beide mogendheden een overeenkomst hadden gesloten, waarbij de Russische regeering afziet van haar eisch, dat de Japanneezen Korea zullen verlaten, mits het schiereiland Liao-tong met Port- Arthur onmiddellijk ontruimd en in Noord-Korea een neutrale zone gevormd worde. Thans heefc de F r a n k fZ e i tuit Petersburg berichten ontvangen, waaruit men zou opmaken dat de beweringen der Times niet geheel verzonnen zijn een Russisch eskader is voor Port-Arthur verschenen dat was trouwens al bekend èn de Japanneezen zijn bezig het schier eiland te ontruimen. Oogenschijnlijk hiermee in strijd is een officieele Japansche verklaring over de bedoelingen der regeering ten opzichte ran Korea. Daarin wordt gezegd, dat de troepen in Korea zullen blijven zoolang het schier-eiland Liaotong niet is overge geven, en dat Japan geenszins van plan is om Korea te blijven bezetten, maar zich dienovereenkomstig naar de wenschen der mogendheden zal schikken. Men moet nu afwachten, wat hiervan waar zal blijken. Ook over Ruslands stre ven en bedoelingen in Oost-Azië is het volle lieht nog niet opgegaan. De eerste 50 millioen taels der oorlogs schatting van China aan Japan zullen binnen enkele dagen betaald worden. De tweede termijn van 50 millioen vervalt in Mei 1896, en de overige 100 millioen der oorlogsschatting zullen over eenige jaren verdeeld worden. Behalve deze 200 mil lioen taels moet China nog storten 30 millioen voor de ontruiming van het schiereiland Liaotong, waarvan de beta ling eveneens in de eerste helftvan deze maand geschieden zal. China heeft het geld voor de November-betalingen gedepo neerd in de Bank van Engeland. Op verzoek van het hof te Peking zal deze Bank zich ook metdie betalingen belasten. De Japansche gezant te Washington heeft aan president Cleveland een schrij ven overhandigd, waarin de Mikado zijn dank betuigt voor de goede diensten, door de Unie bewezen bij het tot stand brengen van den vrede tusschen China en Japan. De Mikado zegt ook in dit schrijven dat hij niet twijfelt, of de bemoeiingen der Ver- eenigde Staten hebben er toe geleid, dat de vriendschapsbanden tusschen Japan en de Unie sedert dien oorlog hechter zijn geworden. Intus8ch«n is de eerste bestelling van oorlogsschepen door Japan drie in getal tooh in Engeland gedaan. De vaartuigen die daar vroeger werden gebouwd voor Japansche rekening, heb ben in den jongsten zeeoorlog alleszins reden tot tevredenheid gegeven. Misschien komt er evenwel nog een „troost-bestel ling" voor de Unie. In 't geheel laat Japan zes eerste klas pantserschepen op stapel zetten, plus een aantal kruisers en kleinere vaartuigen. GEMEMC1» NIEUWS. DE STEENKOOL VOORRAAD'DER WERELD. Het is bekend, dat men voorloopig nog niet behoelt te vreezen voor het opraken van 's werelds steenkolen-voorraad. Maar niet ieder weet in welke fabelachtige hoe veelheden het zwarte goud nog in den bodem wordt gevonden. Chamber's Jour nal geeft daarvan een denkbeeld hoewel het niet gemakkelijk is, zich een denkbeeld te vormen van de reusachtige hoeveelheden hier door getallen uitge drukt. Ia 1871 schatte een commissie den nog in het Ver. Koninkrijk aanwezigen voorraad op 146.000 millioen tonnen, niettegenstaande daar reeds 10 eeuwen lang steenkool wordt gedolven. Later hebben Duitsche onderzoekers den voor raad berekend op 198.000 mill, tons voor Gr.-Brittannië en Ierland, 112.000 mill, voor üuitschl., 18.000 mill, voor Frankrijk, 17.000 mill, voor O.-Hongarije en 15.000 mill, voor België. Dit is nog pas Europa. De hoeveel heid steenkool in de V. S. is waarschijn lijk grooter dan in het Ver. Koningkrijk dan komen Zuid-Amerika, Australië, enz., om niet te spreken van China dat vermoedelijk de uitgebreidste steenkolen- beddingen ter wereld heeft. Berekenin gen, hoelang deze voorraad het nog zal uithouden, moeten noodzakelijk onbe trouwbaar zijn. Wel kan men de toene ming van het verbuik en van de produc tie in rekening brengen, maar niet de besparingen, die de wetenschap vermoe- delgk in het verbruik zal brengen. Maar over een paar eeuwen zal er nog wel geen schaarschte zijn. Waarschijnlijk echter is het wel, dat er dan een groote verandering zal zjjn gekomen in de ver houding der verschillende landen als voortbrengers en verbruikers. Engeland zal dan stellig niet meer de eerste lever ancier zijn. Het zoo onoogelijke stempelen en bekrakkelen met handteekeningen van de achterzijde van bank- enj muntbilietten werd dezer dagen aan een tailleur voor goed afgeleerd. Deze ontving een vioeger door hem uitgegeven en met drie stempels zijner firma beklad biljet in betaling, en bemerk te tot zijn ontsteltenis, dat men onder eiken stempel als randschrift had gesche- ven „Insolide." Op den avond van den eersten November trof den arbeider A. v. B. te Schelluinen een ernstig ongeval. Bezig zijnde met het „vletten" van „bieten" ging een in zijn bezit zijnde geladen geweer plotseling af, zoó dat de geheele lading den ongelukkige in het lichaam drong. Zoo hij er ;.het levén afbrengt, zal hij toch een zijner beenen geheel moeten missen. De begeerte van wild te bemachti gen, schijnt ook weer hier de oorzaak van dit ongeval. Te Zevenhuizen (Z.-II.)zijn Woens dag schipper H. Hunne en zijn twee zo nen, woonachtig in de gemeente Willskop (Utrecht), in de roef dood gevonden. Zij waren Dinsdagmorgen gezond en wel met een vracht steenen van de fabriek „De Hoop" op reis gegaan en zijn vermoede lijk door kolendamp gestikt. Zij stonden als zeer oppassend bekend en waren de kostwinners van een talrijk gezin. Gewaarschuwd wordt tegen het achterlaten van zieke aardappelen op het veld, die voor engerlingen der larven een veilige schuilplaats en voor veldmuizen voldoende voedsel opleveren. Ook werken die aardappelende aardappelziekte voor een volgende oogst in de hand. Vergiftiging. Te Surhuizum kwam dezer dagen een bejaarde vader bij zijn alleen wonenden zoon en gebruikte daar het middagmaal, waarna de zoon eenigen tijd afwezig was. Toen later de overgeble ven aardappelen zouden worden gebruikt, zagen deze er op merkelijk vreemd uit. De kat begon er van te draaien ®n twee kippen stierven er dadelijk van, zoodat de zoon er niet van at. De zoon deed terstond aangifte bij de politie, die een en ander in beslag nam. De inmiddels verdwenen vader had even te voren van den schipper van Doezum voor een kwartje rattenkruid gekregen. Men heeft den vader tot nu toe niet verder kunnen nasporen dan tot aan de „De Laatste Stuiver" op de grenzen van Groningerland. Ook bluf. „Een reis in Afrika," zoo vertelde een reiziger, „is werkelijk niet alles. Wij hebben dikwijls wekenlang geloopen zonder eene enkele bron te zien," „Hoe kon je het dan uithouden P" „Wel, ieder dacht aan zijn lievelings gerecht rolpens, oesters, snert en dan kwam ons het water in den mond, en onze dorst was gelescht," Te Vreeswijk, alwaar twee bewaarscholen bestaan een christelijke en oen openbare is door den gemeenteraad met algemeene stemmen besloten, de openbare bewaarschool (die ongeveer 17 jaar bestaat) tegen' 1 Mei 1896 op te heffen. Het voorstel daartoe ging uit van Burg. en Weth., die meenden dat het onderhouden van eene dergelijke inrichting de flnancieele draagkracht der gemeente te boven ging. J.l. week is de tentoonstelling te Amsterdam uitgeluid. Zij trok voor die gelegenheid nog een 25,000 bezoekers en haar bijnaam van kermis schijnt zij, naar luid der meedeelingen, tot het laatst toe met eere gehandhaafd to hebben. Muziek en vuurwerk, zooals men dat verwachten kon, maar ook geschreeuw en getier en gedans, min of meer in bachanaliëntrant. Men mag, volgens het- Hblaannemen dat de tentoonstelling gedurende den geheelen tijd dat zij geopend was, d. i. van 11 Mei tot 31 Ootober, bezocht word door ongeveer 980,000 betalenden, ong'erekend degenen die gister avond nog kwamen Oud Hollandt door 773,000, de Mailboot door 278,000, het doolhof door 117,000 bezoekers. Op de tramlijn Dam Willemspark werden gedurende dien tijd ongeveer vervoerd 1,286,562 passagiers, tegen 739,645 in 1894. Door het drukke vreemdelingenverkeer hadden ook de andere lijnen een veel grootor vervoer dan verleden jaar, zoodat, gelijk wij reeds vroeger mededeelden, de A. O. M. een veel grooter aandeel dan in 1894 aan de gemeente zal hebben uit te keeren. Van de verschillende toegangsbewijzen tot de tentoonstelling en tot de vermakelijkheden daarop, ontvangt de gemeente pl. m. ƒ40,000. Noordeloos. Een pas getrouwd man wilde Woensdagmiddag met een zwaar geladen wagen een brug passeeren, maar had door een verkeerde wending het ongeluk, van den wagen te vallen, zoodat hij tusschen dezen en een boom zoodanig met de borst bekneld raakte, dat hij voor dood werd weggedragen en waarschijnlijk reeds overleden is. Dezer dagen verblijdde een bruidje, bij gelegenheid van de voltrekking van het huwelijk op het stadhuis te Utrecht, haar bruidegom met de geboorte van een kind. Er konden dus tegelijk twee aanteekeningen worden gedaan. Goed afgeloopen. De stoomtram Oldambt Pekela is te Winschoten Zuiderveen aan een groot gevaar ontko men. Een schipper, die aldaar bij het door trekken de klapbrug omhoog bad getrok ken, had vergeten deze weder neer te laten. Door de duisternis was dit door den machinist niet opgemerkt en zoodoende ging de brug met donderend geraas naar beneden en bleef gelukkig door de zwaar te liggen. Ware de tram naar Winschoten gereden, dan was de tram met passagiers en al in 't water terecht gekomen. Het echtpaar Schwartz, van spion- nage beschuldigd, is door het gerechts hof te Parijs, dat met gesloten deuren zitting hield, schuldig bevonden. De man werd tot vijf jaren, de vrouw tot 3 jaren gevangenisstraf, beiden tot 10 jaar ver banning en verlies van hun burgerlijke rechten veroordeeld, daarenboven tot boeten van 2000 en 1000 frs. Op jacht. Zekere V. B. teSchelluinen viel op de jacht met zijn geladen geweer, waardoor het schot afging en zijn zoon in het been getroffen werd. Het been is in het gasthuis te Gorinchem afgezet moeten worden. Er ingeloopen. Een bierhuishouder in Den Haag, tegen wien dezer dagen pro- ces-verbaal werd opgemaakt, omdat hij zonder vergunning sterken drank had verkocht, ontkende dit bij zijn verhoor op het commissariaat ten stelligste. De ambtenaar van politie toonde hem daarop een fieschje en vroegherinnert gij u dit fieschje wa trop de man ant woordde: „hoe kan ik dal fieschje herin neren Ze komen bij mij in zooveelflesch- jes drank halen." De vermistte soldaat. Toan onlangs de zoo voel gerucht makende correspondentie in liet Nieuwsonder het opschriftHot geheim van de Zeisterheido", van verschillende zijden op zoo besliste wijze werd tegengesproken,-dat de mede deelingen dier correspondentie op zijn mins sterk betwijfeld mochten worden, door velen zelfs als puur verdichtsel werden beschouwd, beloofde hst Nieuws, terwijl het intusschen zijn bericht gever ter vsrantwoording riep, een nader onder zoek. Het Nieuws kan thans de resultaten van dat onderzoek mededeelen Dat onderzoek dan wij laten hier de woorden van het N. v. d.D. volgen is in allerlei richting voortgezet, en nog altijd zou men er meekunnen blijven voortgaan,want 'tis een feit, dat inden wijdon omtrek ZeistWoudenberg Amersfoort tal van menschen geloov m, dat or iets van dien aard als het gemelde gebeurd moet zijn, want A, (voor dezen en de volgenden zouden namen en qualiteiten in te vullen zijn) heeft de gansche toedraoht der zaak, overeenkomende met het ver haal van onzen berichtgever, openlijk in den trein verteld B. heeft onderscheidene militai ren gesproken, die en het lijk van den soldaat hebben gezien en hem hebben begravenC. heeft eau geweer en ransel in het station te ge zien, en een soldaat, dis strenge orders had om te zwjjgen, was met de overbrenging an die wape nen belast, D. heeft na de openbaarmaking van het verhaal in October zijn chef er aan herin nerd, dat hij hem, na afloop van de manoeuvres in September verhaalde, dat een detachement hospitaalsoldaten opdracht had ontvangen „het lijk van een op de heide gevonden soldaat" per brandcai'd naar het hospitaal te te vervoeren, waarna zij later beweerden vruchteloos de heide afgezocht en niets gevonden te hebben". Natuurlijk", zegt het Nieuivs „maken al die gezegden uit den mond van personen, die niet als ongeloofwaardig te boek staan, indruK, en vor men voor velen den grondslag van een overtuiging vooral omdat er werkelijk een soldaat, Langeveld genaamd, op den terugmarsch uit de gelederen verdwenen en nooit meer teruggezien is. „Zelfs noemde men ons personen, die na afloop van de manoeuvres een soldaat voorover op den grond hadden zien liggen, welke soldaat was blij ven liggen, ook nadat men hem toegesproken had. „Dit alles en nog meer er wordt bovendien nog voortdurend nagevraagd kan op het credit van geloofwaardigheid gebracht worden. En Jtoch Toch aarzelen wij niet als onzen persoonlijken indruk te kennen t« geven, dat er, zoo al geen leugens dan suggestie, zoo al geen suggustie dan een onwillekeurige samenkoppeling van ideeen in het spel geweest is, om tot de ge boorte van het verhaal te komen. „Alle burgemeesters uit den omtrek hebbon verklaard, datin hunne gemeente geen militair die do vermiste kon zijn, begraven is, en overigens hebben wij ten volle den indruk van den ernst en de oprechtheid van het onderzoek, dat door de militaire autoriteit zelve allerwege naar de zaak ingesteld is. Ook de personen, die den voorover liggenden isoldaat zagen en toespraken, zijn opgekomen. Uit bet antwoord, dat de soldaat gaf, neen, ik moet hier blijven liggen", blijkt, dat dit een nog niet afgeloste gewonde moet zijn geweest. Alles samenvoegende moet erkend worden, dat de verdwijning van een in uniform gekleed soldaat, onopgemerkt en na anderhalve maand tijds niet teruggevonden, voor ons kleine, dichtbevolkte [land een raadsel is, ma ir het begraven van een militair, zonder dat iemand er iets van weet' zouden wij een nog grooter raad sel achten, dat wij althans niet aandurven." Omtrent den aardschok, die in den vroegen morgen van den eersten November te Rome werd gevoeld, worden de volgende bijzonderheden meegedeeld Eerst werd slechts een lichts aardbeving waargenomen, welke 3 a 4 seconden duurde. Toen kwam een krachtige trilling, welke 8 seconden aanhield, en met een tusschenpoos van 2 seconden werd een lichtere schok gevoeld, welke 5 seconden aanhield. Da richting der aardbeving was van het Noorden naar het Zuiden. Twee klokken op het Observatorium bleven stilstaan. De oude toren van het Romeinsch college, waar hot Observatorium zich bevindt, werd liebt beschadigd. Een huis in de straat Merulana, dat op instorten staat, is ontruimd. In de gevangenis Regina-Cooli onstond onder de verschrikte gevangenen een begin van oproer, dat door de in haast aangerukte troepen in zijn geboorte werd gesmoord. Hier en daar zijn eenige muren ingestortde meeste klokken der openbai'e gebouwen zijn op 4 uur 38 en 4 uur 40 blijven stilstaan. Bij mensohenheugenis is een zóó hevige aardbeving nog niet voorgekomen. De geheele bevolking snelde op straat onder allerlei kreten van schrik. Iu de ziekenhuizen was het oen groote opschudding de zieken, die ternauwernood zich op de been konden houden, vlogen uit hun bed, snelden naar de gangen en smeekten onder bidden en tranen, dat men hen naar buiten liet gaan. Tien minuton na den schok kwam de Minister van do Posterijen en het Telegraafwezen, de heer Maggiorino Ferraris, op het telegraafkantoor en liet naar Turijn, Milaan, Yenetie, Bologna en Napels seinen maar overal werd geantwoord, dat men daar niet het minste van een aardbeving bespeurd had. Van Roca di-Papa en van Alb 'no, op 25 en 30 kilometer van Rome, kwam daarentegen het bericht, dot de schok daar zeer hevig en de bevolking naar buiten gevluoht was. Een stukje Chineesche geschiedenis. Een corres pondent van de Temps is naar China gegaan, om oen beschrijving te geven var. de verwarring en de neerslachtigheid, die op de zegepraal der Japanners volgen moesten. Hij vond niets van dit alles. Te Shanbai en te Tient-sin zag het er uit als alle dagen; er scheen niets bijzondors voorgevallen te zijn. Maar toen do correspondent over den oorlog begon te spreken, verbaasde hij een ieder. Welken^oorlog hij dan toch| bodoelde? „Wel do oorlog met Japan O, ja nu herin ner ik mij iets daarvan maar dat is al zoo lang geledon. Dit of een deigelijk antwoord ontving hij overal. Maar te Peking werd hij wijzer. In do historiebooken van het rijk vond hij hot feit geboekstaafd in de volgende bewoor dingen Eenige Japansche benden hadden den buiten gewonen overmood gehad, om zonder verlof op Chineescli gebied aan land te gaan. Do Zoon des Hemels verzocht hun vriendelijk heen te gaan. De stijfkoppen wilden echter niet hooren. Dus werd hun bsvol gegeven, zich te verwijderen en Li Hung Chang ontving last naar Simoneseki te gaan, om het hun aan te zeggen. Hij werd zeer goed ontvangen, hem ter eore bulderden kanon nen, geweren en zelfs revolvers. Maar de rebellen volhardden in hun tegenstand. Toen werd de Keizer ongeduldig en hij gelastte zijn Westersehe vazallen de stijf hoofdige Japanners weg te vegen van het Chinoesche grondgebied, dat zij door hunne tegenwoordigheid ontwijdden, en boven dien hun veel geld te geven, opdat zij niet zouden terugkeeren. „Aldus geschiedde het." Voor November voorspelt Falb over het algemeen minder regen dan volgens zijn voorspellingen in Ootober had moeten vallen. „Bijzonder slecht weer" komt niet voor. In de eerste en laatste week valt er sneeuw. De tempera tuur, die in het begin, vooral om den zesden, laag is, stijgt omstreeks den tienden opmerkelijk, en dit zachtere weer duurt omstreeks veertien dagen voort. In de laatste week wordt het iets kouder. 't Is Falb, die het zegt Mee beschaamde kaken stonden Zaterdagavond o. m. vele ouden van dagen, die anders den mond zoo vol hebben over „dien goeden ouden tijd," voor een win kel op den Haarlemmerdijk te Amsterdam. Dat hadden ze nog nooit gehoord en ze geloofden er niets van voor dat ze 'c zelf gezien hadden. De winkelier had namelijklaten bekend maken, dat hij op elk pond boter een pond cadeau gaf en als ware dit nog niet genoeg, bovendien nog de keus liet tusschen een half pond spek of een worst, 't was er dus geheel en al een vette boel," want natuurlijk was het geen Delfsche roomboter en waar de worst van gemaakt was, verzweeg de man ook. Toch liep men er de deur plat en Zondag smulde velen Amsterdammers. Levend verbrand. -Te Tyler, Texas, is een neger, die eene blanke, gehuwde vrouw ontcerd, gedood en verminkt had, nadat men hem door middel van bloed honden had gevangen, door de wrekers aan een paal gebonden en ten aanschouwe van eene menigte van 7000 personen verbrand. Vijftig minuten duurde het, eer de man dood was. De echtgenoot der vermoorde vrouw ontstak zelf de brandstapel. Een verstandige rechter. Een werk man stond terecht, omdat hij in een der drukste straten met een lange ladder een heer een geduchten stoot had gege ven. Hij zweeg hardnekkig op al de vragen van den commissaris van politie. „De man is zeker stom," zeide deze. „Neen riep de heer, „want ik heb hem duidelijk hooren roepen Let er op let er op „Als dat het geval is," hernam de commissaris, „hebt ge geen reden van kla gen." En hij kon ongetroost heengaan. Brand te Botterdam. Dinsdagavond brak een zware brand uit in een fabriek te Oud-Delfshaven. In eert der pereeelen, dienende tot bergplaats van olievaten en vetwaren, werd de brand ontdekt, die in weinige oogenblikken een gevaarlijken omvang aannam. Hemelhoog sloegen tjrans de vlammen, uit het flinke fabrieksgebouw, terwijl van redding geen sprake was. De brandende olie trok door de gescheurde buitenmu ren van het oliepakhuis, liep over het water en stak de houten Itaiiaansche driemaster N i p o t e, liggende in win- terlading aan den Waaldijk, in brand. Plaatsgebrek noopt ons uitvoeriger te zijn. VOOR OUDEN EN JONGEN. „Moeder, wat moet ik zeggen, als Tante Anna vraagt, waarom u gisteren niet bij haar bent geweest, wat u haar beloofd hadt Moet ik zeggen, dat u geen zin hadt „Neen, Frits,,, zei Moeder, „dat zou Tante niet aardig vinden zeg maar, dat ik zooveel had te doen." „Maar Moeder, u hebt niet zitten werken, maar gelezen." „Dat is mijn zaak, Frits gij moet gehoorzaam zjjn en doen wat Moeder zegt. Breng dus, als een goede jongen, de boodschap over, als Tante iets vraagt." Frits belooft het, al voelt hij er ook iets van, dat hij nu eigenlijk tegen Tante moet liegen. Ja, liegen dat is het rechte woord, een ondeugd, die men maar ai te vaak vindt, hier met opzet gedaan, daar een leugen gebruikt om beter te schijnen dan men is, ginds weer om zich uit een moeielijke zaak te redden(P). Men viudt de leugen bij kinderen, en ieder, die kinderen opvoedt of helpt opvoeden, zal meer dan eens ondervonden hebben, hoeveel zorg een leugenachtig kind ver oorzaakt; maar men vindt de leugen niet minder vaak bij ouderen, die toch •heel goed weten, wat zij doen ja, men vindt de leugen ook bij grijsaards, die van den korten tijd, dien zij nog op aarde zullen doorbrengen, iets afnemen om hun medemenschen te bedriegen. Het treurigste van alles is evenwel de leugen in den mond van ouders, als de kinderen er bij zijn of als dieoudersde kinderen noodzaken te liegen. Wat moet er niet in een kinderziel omgaan, als de kleine zich zelf moet bekennen, dat Vader of Moeder de waar heid niet zegt, terwijl hij zelf gestraft wordt, als hij joktHoe kan zulk een kind zijn ouders eeren, als zij zich zelf onteeren Hoe moet zulk een kind eerlijk worden, als het door zijn ouders geeu goed voorbeeld krijgt Want denkt er wel aan, gij ouders, gij moet niet alleen uw kinderen tot nuttige leden der maat schappij opvoeden, maar moet er ook menschen van maken gij moet niet- al leen het verstand ontwikkelen of laten ontwikkelen, maar ook het karakter vormen. En heeft het voorbeeld niet veel invloed Hoeveel kinderen zijn be dorven, doordat Vader of Moeder of beiden een verkeerd voorbeeld gaven. Maakt het dan uw kinderen gemak kelijk het gebod des Heeren op te volgen „Eert uwen vader en uwe moeder." Geil. V. v. N. M. Somtuelsdijk. Op Woensdag 20 No vember a. s. des voormiddag, van 9 11 uur, zal in het Hotel Spee te Som- melsdijk de Rentmeester der Tienden in de Heerlijkheid Sommelsdijk zitting hou den, tot ontvangst derkoopsom der tienden in 1895. Dijkgraaf en Gezworens der polders „het Oudeland" en „Everdina" onder Som melsdijk hebben bekend gemaakt, dat de slooten langs den Achterweg in „het Oude land" en langs den Prutweg in „Everdi na" moeten worden verstoken en uitge daan volgens de gedane uitbakening en dat de daaruit komende specie op het land moet worden geworpen, en dat dit een en ander moet gebeurd zijn voor den 1 April 1896 met uitzondering van die slooten, waartegen winterbezaai is gelegen deze kunnen worden uitgesteld tot 1 Augustus 1896. Op de jaarlijksche najaarsmarkt werd dit jaar veel-vee aangevoerd. Het aantal bedroeg 306 en de handel was levendig. De aanvoer bestond uit; 78 vette koeien van f 110 f185. 46 ossen 80 140. 39 kalveren 30 55. 35 iy2jarigö vaarzen van 75 „110. 622 80 - „130. 9 pinken van „40 70. 37 kalldragendekoeien v. „120 „160, en 8 biggen van 7, Middelharnis. Bedankt vooi het beroep naar de geref. kerk alhier door Ds. Koffie- berg te Barneveld. 7 November. Dooi den Heer B. v. d. H. met nog 4 andere schatters zijn in 3 dagen 258 hazen geschoten onder de gemeenten Middelharnis en Sommels- dijk. De suikerpeëen-campagne, kan in deze gemeente, zoo goed als geëindigd worden beschouwd. Er is dit jaar onge veer 51/2 Miljoen Kilogram op de fair- bank gewogen. Bij de op 6 dezer gehouden stemming voor één lid van den gemeenteraad zijn van de 101 kiezers 89 kiezers opgeko men. De hoeveelheid regen gevallen in de maand October j.l, bedraagt 76.7 m.M. met 21 regendagen tegen 74.3 m.M. met 16 regendagen in de maand October 1894. Ooïtgensplaat, 2 Nov. De 75-jarige J. O., voor den landbouwer K. B. alhier bezig zijnde eenig hooi uit het bovenste gedeelte der schuur te werpen, had het ODgeluk naar beneden te vallen, waar door hij zich inwendig ernstig gekneust heeft en bij voortduring onder genees kundige behandeling bevindt. Naar men verneemt moet er eenige vooruitgang in zijne toestand bestaan. Oude Tongo, 6 Nov. In deze gemeente heeft zich een geval van Diphteritis voor gedaan met doodolijken afloop. Dirlisland. Naar alle waarschijnlijk heid zal onze vroegere dorpsgenoot de Heer P. Huët, op 26 November alhier een lezing houden over de toestanden in Amerika, waarbij eenige voorwerpen uit die landen ter bezichtiging zullen gesteld worden. Men behoeft niet te twijfelen of men zal te hooren krijgen, wat nu voor velen verborgen is, daar genoemden Heer reeds 2 malen eenigen tijd daar vertoefd heeft. Dinsdag 5 Nov. is op het gemeente huis alhier een vergadering gehouden ter besbreking over het begrinten van den Westdijk, den Smallen-blokweg, den Havenloozenweg en den Kroonweg. Deze vergadering werd slecht bezocht, zoodat een Commissie gevormd is, om de brui kers der landen aan die wegen gelegen, aan te sporen en het werk daardoor trachten te bespoedigen. Melissanto 6 November. Naar men ver neemt komt den heer L. van Beek Jr. in aanmerking voor lid van den Raad dezer gemeente, bij de verkiezing van Dinsdag aanstaande.

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2