kwaad verdund en verflauwd, de straffende Rechter gebannen uit den geest en de zonde in de oogen des volks geslonken enkel tot eene onvol komenheid, eene tekortkoming, een gebrek. En ziedaar eene der voornaamste oorzaken, die den huidigen toestand teweegbrengen. Yele, talloos vele zonen en dochteren des vaderlands groeien op in den dampkring van godsdienstige onverschilligheid, ver waterd Christendom of ongeloof. En hier is alle godsdienstzin wel dra verdoofd, terwijl de wereld met haar lachend gelaat meer en meer in neemt en bekoortde strijd om het bestaan alle gedachten in beslag neemt of de zelfzucht op den voorgrond treedtmet een woord, de bodems des harten allengs meer geschikt wordt voor het voortbrengen van allerlei distels en onkruid. f Plaatselijk Nieuws. Middelharnis, 20 Augustus. Heden middag werden wij opgeschrikt door het luiden der brandklok. Eenige duizenden bossen riet, die aan schelven Btonden aan den Oosthavendijk bij het Sas, als mede een schuurtje, toebehoorend aan de posteljons A. v. d. Doel van Ouddorp en (A. Neels van Ooltgensplaat, werden een prooi der vlammen. Naar wjj verne men is het riet verzekerd, doch het schuurtje niet. Oorzaak niet met zeker heid bekend. Ooltgensplaat. Tot weesvader en -moeder in het bestedingshuis alhier zijn benoemd Jobs. van den Berg en Echt- ge'noote. VOEREREN S»EI& AARRE. De moorden in Ellina op de zende lingen gepleegd, waarvoor de regeering in Peking voldoening geven zal, heeft de aandacht afgeleid van den eigenlijke quaestie in het verre Oosten, die voor 't oogenblik haar brandpunt vindt in de houding van Japan tegenover de Westersche mogendheden, met name tegenover Rusland. De verontwaardiging, over de inter ventie der mogendheden is in het Rijk van den Mikado alweer bedaard de dagbladen slaan een kalmer toon aan, dank zij het krachtig optreden der regeering. Volgens een correspondentie in Daily News zijn in 't geheel een 40 nieuwsbladen geschorst, en hadde de regeering zich niet zoo flink gehouden, dan zou er een geweldige uitbarsting van nationale verontwaardiging hebben plaats gegrepen, die voor den vrede zeer gevaarlijk ware geweest. Toch zou men zich vergissen, zoo men meende, dat Japan het verlies van Liao- Tong of die inmenging der vreemde natiën had vergeven en vergeten. Het tegendeel is waar. Japan heeft een grief behouden tegen Europa. Meer dan tegen Frankrijk, is die grief tegen Duitschland gericht; men kan te Yokohama en te Tokio niet vergeten, dat Duitsche offi cieren in den oorlog de Chineesche troepen aanvoerden en de verdedigings werken bestuurden. Maar de wrevel van het Japansche volk concentreert zich bovenal tegen Rusland. Dat is zijn eenige ware vijand, wiens politiek in het Oosten een voort durend gevaar voor Japan blijkt. Allerlei ongunstige geruchten gingen er in den laatsten tijd het scheen, dat de oorlog met Rusland zoo aanstonds zou uitbreken. Verteld werd o. a., dat Rusland, na eerst de ontruiming van Korea door de Japansche troepen geëischt tcv hebben, nu met dezen Staat een geheim aceoord had getroffen, waarbij aan de Russische regeering een Koreaansche haven was afgestaan. Voorts zou Boku Eiko, de tegenwoordige minister van binnenland- sche zaken in Korea, die langen tijd in Japan een toevluchtsoord had gevonden, tot den Russischen gezant te Seoul in geheime betrekking staan. Al die geruchten bleken echter zonder grond te zijn, en het gevaar van een oorlog met Rusland scheen voorloopig weer verschoven. Toch blijft de overtuiging vaststaan, dat die oorlog vroeger of later zal uit breken, en even vast is de beslistheid, waarmede de geheele Japansche natie zich daarop voorbereidt. Men is nu bezig met de vloot en het landleger krachtig nit te breiden. Alle bladen zijn het er over eens, dat dit noodzakelijk is. Om daarvoor de noodige gelden te vinden, beveelt de een eene belangrijke verhoo ging der grondbelasting, de ander ver meerdering der inkomstenbelasting aan. Het voornaamste blad, de Jiji Shimpo wil eene belasting geheven zien op rijst wijn (Sake), den Japanschen volksdrank, die veel gebruikt wordt. Die alleen zou voldoende zijn om de vermeerdering der verdedigingskosten te dragen, want zij zou gemakkelijk 150 millioen kunnen opbrengen. Kortom, bij de duidelijk blijkende be reidwilligheid des lands om ieder offer te brengen, valt er niet aan te twijfelen, dat de militaire macht van Japan, en vooral de Japansche vloot, binnen eenige jaren eene sterkte bereikt zal hebben, die het land in staat stelt om Rusland in Azië met goed gevolg te bestrijden. In bovengenoemde correspondentie aan Daily-Newswordt uitvoerig beredeneerd, hoe, naar de meening der Japan neezen, de oorlog nog niet voorbij is. De terugkeeren- de soldaten worden nauwelijks verwel komd eenige hooge personnages in Tokio wilden een grootsch feest organiseeren, maar het volk moest er niets van hebben. Japan had, zoo sprak men, meer reden om zjjn vernedering te betreuren, dan om victorie te kraaien. Yan het regeeringsprogram voor den aanbouw van nieuwe schepen is een en ander uitgelekt. Gezegd wordt, dat men in Engeland vier groote gevechtsschepen zal bestellen, gelijk aan de twee thans in aanbouw verder zes eerste klas en twaalf tweede klas kruisers, met een aantal snel varende torpsdobooten. Het zal niet lang meer duren, of in speciale zitting komen de Kamers bijeen oinover de versterking 'van 'slands defensie te beraadslagen. Of de strijd met Rusland zal uitgesteld worden tot na de volmaking der Japansche vloot, is volgens den berichtgever van het Engelsche blad zeer twijfelachtig. De Russische vloot ligt klaar om te vechten in Chefoo en dit is wel zeker als Rus land decreteerde dat de Japansche troepen, nu 5000 man sterk, uit Korea moesten terugtrekken, zou hierop terstond een weigerend antwoord volgen. Dan ware de vonk in het kruit geworpen. Alles hangt er van af, of Rusland het beter acht te wachten dan onmiddellijk te handelen. Het Russische eskader in de wateren van Oost-Azië is zeer sterk. Er zijn vijf groote pantserschepen bijJapan heeft er maar één, en zal het niet licht wagen zijn kruisers, die alleen een pantserdefc hebben, tegenover de geheel gepantserde Russi sche schepen te stellen. Waren nu de twee groote schepen die in Engeland gebouwd waren, reeds klaar, dan stonden de kansen nagenoeg geljjkmaar een groot pantserschip |is in geen veertien da gen af te werken. Waarschijnlijk zouden èn Rusland èn Japan beiden liefst nog wat willen wach ten. Rusland, om zijn landleger te ver sterken, dat niet krachtig isJapan om zijn vloot aan te vullen, tot ze in staat is om de Russische schepen met sueces aan te vallen. Maar als de troebelen in Korea voortduren, moet men zich voor bereid honden op ernstige gebeurtenissen. Een Japansch minister sprak het uit, en daarmee gaf hj de opinio van al zijn landslieden weer, dat aan Rusland geen duim grond van Korea zal afgestaan wor den. In Petersburg weet men dus wat men niet moet eischen, om het tot geen oorlog te laten komen. Over den stand der Anraesfil®©Iae «|uaestfe zijn de berichten tegenstrij dig. Köln. Zeit. verneemt, dat de overeen stemming tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland in zake den eisch der hervor mingen niet meer bestaat. Engeland alleen zou nog voor dwangmaatregelen tegen Turkije zijn. Yan andere zijde wordt echter gemeld, dat de gezanten het wèl eens zijn, en den Turkschen groot-vizier reeds een nota met hun antwoord hebben overhandigd. Omtrent den inhoud wordt niets meegedeeld. Men moet nu weer geduldig afwachten, welk bescheid de Porte geven zal. Donderdag was het in feest. Yorst Ferdinand herdacht zijn troonsbe klimming voor 11 jaren; en vooral onder de tegenwoordige omstandigheden heeft de burgerij nog eens goed willen toonen, dat zij innig verbonden was aan haar vorst. In de straten werd Ferdinand, zoodra hij zich maar even liet zien, met geestdrift toegejuigt. De parade, waaraan alle soldaten van het garnizoen deelnamen, werd bijge woond door den metropolitaan Clement en de overig9 geestelijken. De bisschop van Roetschoek hield eene redevoering, en daarna voerde ook de minister-president Stoïloff, de minister van oorlog en de burgemeester van Sofia het woord. Ka de wapenschouwing ging de vorst op een feestmaal, dat door de officieren van het infanterie-regiment der garde werd gegeven. Ook de ministers en de voornaamste geestelijken waren daarbij tegenwooidig. De commandant van het regiment stelde een toost in en wees op den onverbreekbaren band tusschen den vorst en het leger. Toen Ferdinand dezen toost beant woordde en vervolgens afscheid nam, hieven de officieren hem op hun schou ders en droegen hem naar zijn rijtuig. Incidenten kwamen er bij de feestvie ring niet voor de vrienden van Stam- boeloff schijnen zich muisstil te houden. De gezanten der groote mogendheden in Sofia deden precies, alsof heel de ge schiedenis hun niet aangingals regee- rend vorst kennen zij Ferdinand niet. €HEMEN©R MIEUWfi. Bij ongeluk. Te Midlum had een jongen vóór enkele dagen het onge luk, bij het opladen van hooi, een ouden man met de hooivork in het hoofd te steken; gisteren is deze oude man aan de gevolgen van het ongeval gestorven. Op hol. Eergistermiddag sloeg bij de spoorwegbrug 'over de Drentsche hoofdvaart te Meppel een paard op hol, dat gespannen was voor een rijtuig met vier personen. Twee hunner, Jan Lucas, van den Yeendijk, en Harm Dragt, van Nijeveen, sprongen uit het rijtuig en bekwamen zulke ernstige kwetsuren, dat hun toestand zorgelijk is. Het paard liep door en hield stil bij zijn stal met het rijtuig waarin de beide andere personen waren gebleven. Misdaad Zooals wij mededeel den, waren dezer dagen op de Berg3che- plas te Hillegersberg drie personen aan 't spelevaren, en geraakten ze te water, waarbij een hunner verdronk. Naar aanleiding van 't feit intussehen, dat een been van den verongelukte bij den enkel gebroken bleek en hij ook een verwonding aan het oor had, moet door de justitie een ernstig onderzoek inge steld zijn. Er wordt ook beweerd, dat een der personen, die met hem in gezelschap waren, voortvluchtig is. Gered. Zaterdagmiddag omstreeks 2 ure werden te Scheveningen eene dame en een knaapje met levensgevaar uit zee gered door den heer W. A. Kröller. Honderden menschen zagen het angstige schouwspel aan. Toen de beer Kröller met dame en kind belast het strand naderde, werd hij met gejuich begroot. Mot veel moeite en zorgen werd de dame tot bewustzijn gebracht. Dit is de 6e maal, dat de heer W. A. Kröller en menschenleven redde. De keizer-manoeuvres in den omtrek van Stettin zullen duren van 9 tot 12 September. Behalve eene aanzienlijke vloot, zullen 80,000 man daaraan deelne men. De keizer, prins Albreeht van Pruisen, de keizer van Oostenrijk, de koning van Saksen en verscheidene andere vorstelijke peisonen zullen daarbij tegen woordig zijn- Op den avond van don Oen geeft de stad Stettin ter eere van den keizer en zijn gasten een groot feestde vaart op de Oder met verlichting der oevers is daarbij het hoofdnummer. Wat Amerikanen voor hun univer siteiten overhebben. De universiteit van Pennsylvania vroeg onlangs „voor drin gende uitgaven", vijf millioen dollar. Een milde Philadelphiër gaf aanstonds 50,000 dollar een auder 10,000, als zijn dertien de gift van dat bedrag voor dergelijke doeleinden. Een dame, die vindt, dat de universiteit van Cincinnatie een vleugel moet bijbouwen, geeft 45,000 dollar, het geen het aan steen en kalk moet kosten niet twijfelende of een ander zal voorde rest zorgen. Op eenige kleine binnenmeren van Denemarken vaart thans een eigenaardig stoomschip, dat, daar de meren door een smalle strook land van elkander geschei den zijn, een gedeelte van den weg over land neemt. Over deD landweg voert een straat en daarop zijn rails gelegd met een stijging van 1.50. De rails worden aan beide zijden op een houten onderbouw in het water gevoerd. De scheepszijden zijn van wiolon vooi zien, die op de rails pas sen. De stoomboot jaagt dan met volle kracht de rails op, om tot aan het hoogste punt te stijgen en aan de andere zijde weer in 't water te glijden, waar de schroef dan weer in werking treedt. De machine is in verhouding tot het schip zeer sterk, en naast de schroefas is nog een tweede aangebracht, welke met behulp van ket tingen de wielen drijft, waardoor de vaart op de rails mogelijk wordt gemaakt. Een sterke rem is aanwezig om do vaart naar beneden te stuiten. De stoomboot is 44 voet lang en kan 70 passagiers vervoeren. De gehouden proeftocht met het schip is zeer goed geslaagd. Yolgens de Residentiebode bestaat te 's Gtravenhage het voornemen, op de stadsscholen de zomervacantie te vervroe gen, omdat deze thans meestal in den regentijd valt. Zaterdagavond vervoegde zich aan een politiebureau te Amsterdom een man, wonende Langestraat, wien het bloed aan zij n linkerzijde en den rug door de kleede ren vloeide. Hij zeide door zijn vrouw met een mes te zijn gestoken en werd onmid dellijk per raderbaar naar het binnengast huis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Het bleek, dat hem zeven "steken waren toegebracht. De politie begaf zich naar de bedoelde woning en arresteerde daar de vrouw met haar 17 jarigen zoon, die bij de verwonding was tegenwoordig geweest. Woensdag 21 dezer is de wed. Yuyk geb. De Haan te Kapelle a/d IJsel 104 jaar geworden. Waarschijnlijk is zij de oudste bewoner van Nederland. Hoewel minder krachtig dan op haar vorig geboortefeest is ze nog tamelijk gezond. Haar geheugen blijft goed en haar geest helder. Te Schijndel (N.-Br.), waar dezer dagen verschillende personen gevaarlijk ziek zijn geworden na het eten van vleesch van een gestorven kalf, is thans de vrouw van zekeren S. overleden. Do anderen zijn herstellende. De Vesuvius is weer in werking en werpt een nieuwen stroom lava uit. De muur die den weg naar het laboratorium moet beschermen, is reeds door de lava overstroomd. De gloeiende stro nn breidt zich met een snelheid van dertig voet in het uur uit. Ingemetseld. Bij het ontblooten van een der buiten-pilaren (beeren) der kerk van de Hervormde gemeente te Groenlo werden ingemetseld gevonden twee bek- keneelen van menschenhoofden, waaron der een steen (zandsteen) met een paar onleesbaar roode letters. Verklaring van dit verschijnsel is nog niet beproefd. Brand. Een ernstige brand woedde Vrijdagnacht te St. Kruis (Zeeland). De schuur van den landbouwer Van den Hemel, aldaar, werd geheel in asch gelegd. Negen werk- en drie jonge paarden, negen melkkoeien, drie vaarzen en twee stieren, benevens al het landbouwgereedschap, twaalf gemeten rogge, een partij erwlen en hooi zijn een prooi der vlammen gewor den. Aan redden was geen denken. Toen men den brand gewaar werd, schoof reeds het dak af. Oorzaak van den brand onbekend. Volgens berichten uit Budapest moet er een komplot ontdekt zijn, dat ten doel had den extra trein, waarmede vorst Ferdinand van Karlsbad naar Sofia reisde, te doen verongelukken. De politie werd echter bijtijds gewaarschuwd om de noodi ge maatregelen te kunnen nemen. De sta tions te Steinbruch en Franystadt werden door een talrijke politiemacht bezet, die de toegangen bewaakte en alle verdachte personen van de perrons weerde. De poli tie ging uiterst geheimzinnig te werk en wilde geen bijzonderheden omtrent het komplot loslaten. Op de kermis. Te Rotterdam, waar men de „kermisvreugd" smaakt, ging een jong man naar de spaarbank. Hij had want hij ging trouwen f 150 opge spaarden haalde die nu van de bank. Met dat geld in den zak ging hij het ker misterrein over en toen hij thuis kwam, was hij zijn geld kwijt. Een zakkenroller had hem van zijn spaarduiten beroofd. Oók van de kermis. Te Haarlem genoot men verleden week ook de kermis- weeldeslachtoffer daarvan werd een kantoorbediende, die wel eens goed van de kermis wilde genieten, maar daartoe geen geld genoeg had. De knaap stal nu om aan geld te komen 1000 mark uit een aange- teekenden brief van zijn patroonhij verbraste/ 500, en had nog/ 100 over toen hij naar de gevangenis werd gebracht. Brandstichting. In den vroegen morgen van Zondag omstreeks 5 uur, is te Ermeloo in de buurtschap Veldwijk een schuur afgebrand, die onmiddellijk achter de woning stond van J. v. d. B. Door spoedig aangebrachte hulp kon het woonhuis behoulen blijven. De schuur was niet verzekerd. Een vroeger bij v. d. B. inwonende kostganger een gep. O.-I. militair wordt van de brandstichting verdacht en is gevankelijk naar Zwolle overge bracht. Hij zou uit wraak, dat men hem niet langer in huis wilde houden, deze daad hebben bedreven. Branden. Zaterdagavond brand de de kapitale boerenplaats, gelegen aan de Groote Sloot in do Zijpe en bewoond door den heer A. Kroon, tot den grond af. Alleen eenige landbouw werktuigen werden gered. Nog belangrijker was de brand, die Zondag do weeshuisplaats mot het daar aan belendende algemeen weeshuis, mede gelegen aan de Groote Sloot in de Zijpe, in asch legde. Slechts enkele voorworpen van historische waarde, benevens de monumentale poort bleven gespaard. Het weeshuis dagteekende van 1628. De gebouwen en de landerijen, groot ruim 35 hectare, werden bij testament van Mr. Quirijn van Strijen, burgemeester van Amsterdam, en zijne echtgenoote vrouwe Cornelia van Raarnbeeck, dd. 5 April 1697 geschonken aan het polder bestuur van de Zijpe, op voorwaarde dat zij altoos zouden zijn ten voordeele van het weeshuis en twee hoofdingelan den zitting zonden hebben in het bestuur. Bij beide branden was alles verzekerd. Ilooibroei wordt als oorzaak gonoemd. Onweer. Te Zenderen bij Almeloo, is de bliksem ingeslagen in een boeren woning. Het hemelvuur kwam eerst op het dak terecht en sloeg vervolgens door de voordeur, die geheel verbrijzeld werd, het huis binnen. In een oogwenk stond alles in lichte laaie. De vrouw, die on gesteld to bed lag in het vertrek waai de bliksem het eerst insloeg, werd met groote moeite met bed en^ al uit het brandende huis gedragen en ook de overige bewoners wisten zich te redden. De woning brandde met den geheelen inboedel en den pas binnengchaalden oogst tot den grond toe af. Twee koeien, een kalf en dertien varkens werden met de grootste moeite gered. Huis en in boedel waren verzekerd. Het huis echter zeer laag. SOïïiinelsdijk, 22 Auga. lieden morgen nam de zoon van C. K. alhier in de kerk- gracht een friseh en vuil bod, dat zijn metselaarspak onmiddellijk van kleur deed veranderen. De vrouw van Joh. v. d. B. dit ziende mochf hem redden, doch ten koste van haar zelfstandigheid, want niet zoodra is hij op het drooge of zij valt in zwijm. Na veel moeite werd zij door de toegeschoten omstanders weer bijgebracht. Onze dorpsgenoote Ida de Valk is deze week naar Paterson, (Noord-Amerika) vertrokken, niettegenstaande haren hoo gen leeftijd van 76 jaren. Onze gemeente Veldwachter AV. van Geest, heeft met ingang van 1 October a. s. uit die betrekking zijn ontslag aange vraagd hetwelk hem eervol verleend is. AVij willen hopen, dat de gemeente in zijn opvolger een even geschikt persoon m oge terugvinden. Tot Burgemeester dezer gemeente is met ingang van 8 Sept. a. s. herbenoemd den Edelachtb. Heer A. J. de Graaft, alhier. Den Bommel, 21 Augs. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding voor de levering van petroleum en steenkolen, ten behoeve der raadzaal, Secretarie, scholen en straatverlichting is minsten inschrijver geweest voor petroleum Jb. van Paasse voor 8 7/s Per Liter en voor steenkolen J. Zuijdijk voor 0.78 per II. L. Een paard van den landbouwer J. M. alhier dat des morgens uit de weide werd gqhaald, viel een poosje later d«od neder. N^dat men den veearts had gehaald bleek het paard eenen wond aan den kop te hebben, die den dood veroorzaakte. Men vermoedt dat het dier, een klap van een ander paard heeft gehad. Gekozen tot Kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk alhier in de plaats van P. Lokker, overleden, de heer Adr. Maris. Tot Conducteur op het fort P.F. alhier is geplaatst de Adjudant Botermans en tot 2e Magazijnsknecht, Slikboer, beiden van den Helder. De algemeen heerschende varkens ziekte neemt in deze gemeente op on rustbarende wijze toe; een aanzienlijk getal zijn reeds geslacht, waarvan enkelen moesten begraven worden. Den zeer Eerw. Ileer J. H. Smeele, Pastoor te Achthuizen, vierde dezer dagen ouder vele en aanzienlijke bewij zen van betoonde belangstelling zijn 25- 'arig Jubilé als Herder. Oude Tonge. Openbare Vergadering van den raad dezer gemeente op Woens dag 31 Juli 1895 des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. van Schouwen Burgemeester^" Present al /de leden. Na opening der Vergadering door den voorzitter ,-wórden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie. Wordt bij loting uitgemaakt in welke volgorde de stemmen in deze vergadering zullen worden uitgebracht. 2e. Worden gelezen eenige ingekomen stukken o. a. procesverbaal van opening der boeken en kas van den gemeente ontvanger 24 Julij.l. waarbij is gebleken dat alle3 in orde is bevonden en het saldo in kas bedroeg f 181,775. 3e. AYordt op eene ingediende reclame in hooger beroëp tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag dienst 1895, besloten, dat deze gemeente bij de be handeling niet zal worden vertegen woordigd. 4e. Wordt door eene commissie onder zocht de door de herkozen raadsleden D. van Es en Dr. W. J. Arends inge zonden geloofsbrieven en metalgomeene stemmen tot hunne toelating besloten. 5e. Wordt door B. en W. aangeboden de rekening dezer gemeente dienst 1894 waarvan do cijfers worden vastgesteld. Dezelfve beloopt in on vangst f 21125,95 en in uitgaaff20696,335 Dus een goed slot van f 429,61' 6e. Worden in behandeling genomen eenige ingekomen bezwaarschriften tegen den aanslag in don hoofdelijken omslag dienst 1895 en hieromtrent eene beslis sing genomen welke aan reclamanten zal worden medegedeeld. Na nog eenige mededeelingen van huishoudelijken aard en niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. 21 Augustus. De vlekziekte onderdo varkens breidt zich hier al meer en meer uit. Tot op heden kwamen reeds 26 geval len voor waarvan 7 met doodelijken afloop. Dirksland. Op Zondag 1 Sept. zal D. V. in de Ned. Herv. Kerk optreden onze vroegeren leeraar Ds. C. Bouthoorn pred. te Groot- Aminors, en zal alsdan de gewone jaarlijksche Unie Collecte gehou den worden. Van M. v. d. Baan landbouwer onder deze gemeente geraakte 2 paar beestjes die gekoppeld waren te water van elke koppel verdronken er een. Ook heeft een beest van C. Warnaer in £de weide zijn poot gebroken. Alhier is de gelegenheid opengesteld om kaas en boter te leeren maken, naar men verneemt hebben zich ruim 20 personen voor dat doel aangemeld. Is men goed ingelicht, gaat alles, zoo wel het gebruiken der machines als de andere kosien, van 's rijkswege uit. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever Geachte Redacteur Mag ik u beleefd eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad verzoeken voor

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2