hun circulaire op de Nederlander en het is niet te ontkennen, dat dit blad op het oogenblik in een deel der actueele politiek een andere „richting" heelt genomen dan de meerderheid gewenscht acht. Maar vooreerstis dit geen uitzon dering Ten tweede is er wel een „ver- eeniging" noodig om zoo iets tegen te gaan Helpen schrijvers, die niet in harmonie blijven met de meerderheid hunner geestverwanten, niet zichzelf in het lijden, ook zonder dat eene vereeniging als zoodanig hen in den ban doet. En ten derde, kan zulk eene vereeniging de verspreiding van af~ weikende leoringen of opvattingen stuiten Meenen de heeren van „de Hol lander werkelijk, dat een blad als thans de „Nederlander" is, wordt omgekegeld door eene vereeniging Op een enkel, onnoozel, achterlijk dorpke, ja, daar kan men het met zulk een hiërarchische uitbannings-metho- de of met zulk een clubgeest-vertoo ning ver brengen voor een tijd. Maar niet in een groote dicht bevolkte provincie, met verscheidene steden van beteekenis onder haar ressort. Wilde men waarlijk „aaneenslui ting," waarom heelt men zich dan niet om de Standaard geschaard, en gezocht dat blad in een formaat van dubbele grootte te doen verschijnen P.S. Het zal wel schier overbodig zijn te zeggen, dat ons citeeren van den Boodschapper-redacteur geheel omgaat buiten den rijkbegaafden en veel geliefden Em. Predikant, die eenmaal de ziel en de kracht van de Boodschapper was, en wiens naam nu nog wel boven het blad staat, maar zonder dat zijn arbeid kan genoten worden, dewijl toene mende krankheid hem hierin meer en meer verhindert. Eens was „de Boodschapper" een meesprekend kerkelijk blad. Dien Boodschapper bespraken wij niet. Slechts op het politiek blad hadden wij het oog. £*laalselijk Niewws. imer aarde. Een Duitscher, te Parijs woonachtig, schreef dezer dagen aan een der bladen in zijn vaderland het volgende over den toestand van het Fransciie leger. Er schuilt, voor zoover geoordeeld kan wor den, veel waarheid in. Van andere zijde zijn al meermalen gelijke opmerkingen gemaaktzelfs onverdachte patriotten in de Republiek hielden dergelijke critiek niet achterwege. Met levendige belangstelling, heette het dan, lezen wij, Duitschers in Frankrijk, de schetsen uit de oorlogsjaren 1870/71, die thans in onze vaderlandsehe bladen verschijnen. Er is sedert veel veranderd, maar veel is ook bij het oude gebleven. In de streek om de hoofdstad kunnen wij het verloop der gevechten vóór het ingesloten Parijs volgen, en wij vinden zelfs nog sporen van de verwoesting, die nog meer het werk van Fransche dan van Duitsehe handen was. De plaatsen, j waar eens onze batterijen stonden, zijn echter niet meer toegankelijk, want bij den aanleg van nieuwe verdedigingswer ken hebben de Franschen overal lorten aangelegd, die de stad in een wijden kring omgeven. Den Duitschen geschied- vorscher raden wij niet aan, de met ka nonnen beplante wallen van nabij te gaan bezien hij zou, overeenkomstig de spion- nenwet van 1886, tot ettelijke jaren ge vangenisstraf kunnen worden veroordeeld, en mocht dan nog van geluk spreken, dat de nieuwe wet niet klaar is. Schijnbaar, gaat de schrijver voort, is ook het karakter van het Fransche volk veranderd. Het is nog altijd een prikkel bare natie, maar niet zoo oorlogszuchtig meer als onder het keizerrijk. De alge- meene dienstplicht maakt de Franschen voorzichtig, daar iedere famalie een zoon onder dienst heeft ol kan krijgen. Het was een andere tijd, toen men voor een goede duizend francs een plaatsvervanger kon koopen, als men een ongelukkig nummer getrokken had bij de loting. Toen verheugde zich de natie, als de keizer in de Krim, in Italië of in Mexico mi litaire lauweren ging plukkeD, en men nam zelfs luchthartig den oorlog tegen Duitschland op. De uitdrukking van Olivier au coeur léger trok nauwelijks de aandacht toen zij uitgesproken werd. Zij paste bij de algemeene stemming. Eerst later, toen de zaak in de war liep, werd zij den minister verweten. Maar thans zullen de Franschen niet weer licht van hart naar Duitschland trekken. Hoe zeer zij ingenomen zijn met hun nieuwe oorlogstoerustingen, zij ge voelen zich toch niet zeker. Hun wapens zijn uitstekend, van de beste die ver vaardigd worden, en het heeft den Fran schen soldaat nooit aan den moed ont broken. Maar de discipline en de orga nisatie van het leger laten te wensehen over. Ongeveer de helft der manschappen dient, hoewel de wet voor allen drieja rigen diensttijd voorschrijft, slechts een jaar. Noodzakelijk was verkorting van den diensttijd Yoor studenten. Dan werd hij ook verkort voor leerlingen der vak scholen. Het overige deed de protectie, die onder de republiek niet minder in vloed heeft dan onder het keizerrijk Ook van militaire zijde is er meer dan eens op gewezen, dat het grootste deel der manschappen niet voor den oorlog is voorbereid. De politieks gebruiken en misbruiken zijn sterker dan de wet. Het officierskorps is niet één. Het wordt voor een deel gevormd uit heeren, die Saint Cyr of de Polytechnische school hebben bezocht, voor een ander gedeelte uit ge wezen onderofficieren, die te Saint Mais- cent met moeite de noodige kennis heb ben verworven. Het korps bestaat dus in maatsekappelijken zin uit twee dealen, die nauwelijks iets met elkander te maken willen hebben, en corpsgeest is er niet. Daarenboven is er geen legerbevelhebber in den eigenlijkeu zin. Men vreest altijd, dat de eerste generaal des lands door politieke eerzucht zich zal laten vervoeren, en zoo staat de toekomstige opperbevel hebber in raug gelijk met de korpscom mandanten, die in geval van oorlog zijn ondergeschikten zullen zijn. Dit is eene scheeve positie, die reeds in vredestijd niet deugt en bij een mobilisatie ernstige gevolgen kan hebben. Men weet dat in Frankrijk zeer goed, maar men waagt het niet, hieraan iets te doen. De Duitschers moeten de Fran schen zeker als tegenstanders niet gering schatten. Maar zij mogen het wel weten, dat sedert 1870 de qualiteit van het Fransche leger niet in verhouding tot de quar.titeit is vooruitgegaan. Tot zoover de Duitscher. Pijnlijk is het voor de Franschen, dat zijn woorden als geïllustreerd worden door hetgeen omtrent de expeditie op Madagascar nu bekend is geworden. Er is geen samen werking tusschen de velschillende auto riteiten, die voor 's land defensie hebben te waken. Dit bleek nu, waar het leger gedupeerd werd door het ma rine-departement gelijk het in '70 bleek, toen eveneens de samenwerking tusschen leger en vloot alles te wensehen overliet, en de operatiën dezer laatste geheel mislukten. Yan 640 verkiezingen is in 25ngeïan«I thans de uitslag bekendin nog maar een dertigtal moet gestemd worden. Gekozen zijn thans 402 Tories of wie met hen saamgaante weten 332 conoarvatioven en 70 unionisten. De liberalen beschikken over 161 zetels, terwijl nog gekozen zijn 64 anti-Parnel- listen, 11 Parnellisten en een paar oandidaten der werkliedenpartij. De meerderheid der anti-liberalen neemt derhalve steeds toe; en hoe het resultaat ook uitvalt in de nog resteerende districten, blijft het zeker, dat de Tories in het nieuwe Lagerhuis een geduchte meerderheid zullen hebben. Ze lieoft reeds het record geslagen, met haar 136 stemmen. Ze is toch zes stommen grooter dan Gladstone's meerderheid in 1880, en de sterkste meerderheid die eenige ministerie in het Palement heeft gehad sedert de verkiezing die op den Reform Bill van 1832 volgde. Zelfs in Schotland, welks onwankelbare trouw aan de liberale zaak onlangs door Gladstone word geprezen, zijn nu vele Unionisten gekozen. Nog niet lang geleden konden alle Tories, die Schotland afvaardigde, in één rijtuig plaats nementhans gaan er 27 naar het Lagerhuis, tegenover 32 liberalen. De Daily News windt er geen doekjes om, dat de reactie ook ten plattenlande erg is en men zich zal te onderwerpen hebben aan een onwrikbaar Torysme, waarvan wij, zegt het blad, sedert de kieswet van 1832 bijna geheel vrij zijn geweest. „Handolsbescherining', gods- dienstvoorreohten, oonfossioneel onderwijs, be taald uit den plaatselijken hoofdelijken omslag, dwangwetten in Ierland, stilstand in Engeland, verdrukking in Schotland en "Wallis"ziedaar, volgens het blad, eenige der onmiddellijk drei gende gevaren. Er zijn wel is waar moedgevende verschijnse len, en daarvan is niet het minste de herkiezing van sir E. Grey, den vorigen vice minister van binnenl mdsohe zaken, te Berwick, met bijna tweemaal de meerderheid die hij in 1892 er langde en dit ofschoon een kleinzoon van don hertog van Northumberland zijn tegen-candidaat was. Maar het Yereenigd Koninkrijk in zijn geheel heeft zich, het blad erkent het volmondig, tegen de politiek van het vorig ministerie ver klaard. Waar het zich vóór heeft verklaard, is niet te zeggen, want de nieuwe regeering is met geen program voor den dag gekomen. Zij is, daar blijft de Daily News bij, op den biervloed binnen komen drijven, zij zal niets bijzonders uitrichten en het Heerenhuis zal haar daarbij behulpzaam zijn. Intussohen is mot d't argument de geduchte nederlaag van de liberalen nog niet voldoende verklaard. Er valt nog heel wat meer over te zeggen, waarop we de volgende week uitvoeri ger zullen ingaan. Yoor 't oogenblik zij geroleveerd, dat geen liberaal blad in Engeland de overwinning der Tories inoer J zoekt te verkleinen, al blijft het voor de toekomst dei- eigen partij moed houden. Dat de verkiezingen in Brittanje schatten verslinden, is een bekend feit. Men weet nog niet, hoeveel de kosten der tegenwoordige campagne bedragen hebben, maar zeker zal het niet minder zijn dan 35 a 37 millioen gulden. De verkiezingen van 1874, die de reputatie hadden van bijzonder goedkoop te zijn, kostten 13.100.000 gulden, maar die van 1886 kwamen op bijna 27 millioen to staan. Daar er ongeveer 5 millioen kiezers zijn in Engelafid, komt iedere stem, voor of tegen, gemiddeld op 7Va gulden to staan. Uit Macedonië blijven do berichten nog ongunstig luiden. Op hetgeen daarover uit Constantiuopol wordt gemold, kan men gaan staat maken. Do Porte bepaald zich tot de ver zekering, dat zij van deze beweging geen gevaar ducht. Daarentegen wordt door de Woenor bladen gemeld, dat de weerspannigen, die zich van het Turksohe bestuur willen ontslaan, steeds veld winnen. Telkens komen or gevechten voor tusschen de Turksche troepen en de benden, die in Macedonië bijeen zijn gebracht. Zoo is dgzer dogen een bondo van 60 Maoodoni- ërs weer de Servische grens overgetrokken en in hetvilajotlCossovo binnengedrongen; er worden oamiddelijk soldaten op afgezonden, die den troep uiteengedreven en een groot aantal opstandelingen doodden. In het gebergte van Perim moet ook hevig gevochten zijn tusschen de opstandelingen en de soldaten. Tot dusver hebben de Turken bij deze conflicten steeds de overhand behoudenmaar daarmee is niet gezegd, dat het hun zal gelukken dezo beweging geheel te bedwingen. ClEMEUCSSi MIEUII'S. Moordaanslag. Zaterdagnamiddag werd de Hoefkade te 's Gravenhage in rep en roer gebracht door het knallen van twee revolverschoten. Men liep te hoop en vond den verversbaas II. zwaar gewond in zjjn Weikplaats liggen, hevig bloedende uit twee wonden, hoog in de borst. Deze verwonding is II toegebracht door zijn zwager, zekeren S., die bij hem als knecht in dienst was en tevens bij hem inwoonde. Omtrent de aanleiding tot deze daad van geweld verneemt men, dat S. Vrij dagavond „gedaan had gekregen", omdat hij zich vaak onbetamelijk gedroeg. Zaterdagmiddag omstreeks half zes kwam S. aan den ververswinkel om zijn weekloon in ontvangst te nemen, en hoewel hem dit tot den laatsten cent werd uitbetaald, zocht hij toch twist met zijn zwager on diens broeder, mede eigenaar van de zaak, zeggende „Wel eens met hen te zullen atrekenen." De gebroeders wisten S. weg te krijgen, doch hij kwam even daarna weer terug, en na een korte woordenwisseling met zijn zwager, die zich op dat oogenblik alleen in de werkplaats bevond, haalde hij een revolver te voorschijn en loste hij op één meter afstands twee 3choton op hem. Toen de vermoorde ineenzonk, ging de dader kalm heen, doch hjj werd kort na zijn misdaad - door de toegesnelde buren gegrepen en aan de politie overgele verd. De verwonde, wiens toestand levensge vaarlijk wordt geacht, is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Door den commissaris van politie in de le afdeeling werd dadelijk de gewonde in het Ziekenhuis bezocht. S. heeft bekend, maar moet, naar men zegt, het willen doen voorkomen, dat hij niet de bedoeling had zijn zwager te treffen, maar alieen twist had met diens broer. Tttiee kunstenaars. Zooals reeds ge meld werd, bevindt de beroemde beeld houwer Pier Pander, die in 't Friesche dorp Drachten (Smallingerland) geboren werd uit zeer eenvoudige ouders, (zijn vader is vrachtschipper), zich thans te Olterterp, waar zijne ouders tegenwoordig in hun scheepje verblijf houden. Niet weinig werd de groote kunstenaar verrast, toen hij gister een bezoek ontving van den beroemden schilder Israëls, die naast hem plaats nam in 't eenvoudige scheepje. Omveer. Onder Ommen (Ambt) is de bliksem geslagen in de boerderij van de wed. J. Derks, tengevolge waarvan het huis tot den grond toe afbrandde. Eene koe en negen varkens kwamen in de vlammen om ook van den inboedel is niets gered. Dinsdag trof do bliksem, de boerenhof stede van de familie W. Meijer te Daarle de geheele plaats, behalve schuur en bak huis, alsmede drie paarden, 10 runderen, 50,000 K. G. best hooi en bijna de geheele inboedel zijn eene prooi der vlammen geworden. Zondagavond zijn, tijdens een zwaar onweder, de electrische klokken te Arn hem blijven stilstaan. Eenige stonden op vijf minuten voor zes uur stil, andero om streeks halfzeven. Boven Wierden ontlaste zich Zondag namiddag een verschrikkelijk onweder. In het grootste gedeelte der gemeente viel geweldig regen, doch in de buurtschap Ypelo vielen hagelsteenen, zoo groot, als de bewoners aldaar nooit gezien hadden. Een groot gedeelte van den oogst is dan ook vernield. De roggekorrels zijn uit de aren gehageld, zoodat op vele akkers het zaad dikker ligt dan wanneer het gezaaid ware. Ook te xYmeloo woedde Zondagavond een allergeweldigst ODweder, vergezeld van een soort hoos, ten gevolge waarvan aan de oprijlaan van het kasteel van graaf Yan Rechteren zes prachtige iepenboomen gedeeltelijk afgebroken en gedeeltelijk omgewaaid zijn, zoodat die laan geheel geschonden is. Er viel zooveel regen, dat men gedurende eenige minuten op geen vijf pas van zich af kon zien. Ook was er nog een kort oogenblik veel hagel of ijs tusschen den regen, doch zonder dat veel schade veroorzaakt werd. De bliksem sloeg Zondagavond in het huis van W. T. Jansen ie Wichmond, dat geheel afbrandde. Het vee werd gered. De inboedel was verzekerd. Baron Rotschild heeft te Berlijn een renpaard doen aankoopen voor f 90.000. Naar wij vernemen is de bekende firma Draisma van Valkenburg te Leeuwarden, voor bare inzending LE VERTRAAN, wederom met goud be kroondnu op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam. 't Was openbare raadszitting is één onzer Hollaudache dorpen. Openbare raadszitting, dacht Piet daar kon ik ook wel eens naar toegaan. En Piet stapte naar het raadshuis. De vroede dorpsmannen zaten heel vreedzaam over de belangen der gemeente te redeneeren. Daar gaat do deur open en Piet komt binnen. Hij was hot eenige publiek. Piet luisterde naar de wijsheid der vroede heeren maar de leden waren niet op hun gemak. De een keek naar den ander en eindelijk werd het den Bnrge- meester, onder al dat luisteren en kijken van Piet, toch al te machtig. „Zeg, Pietzoo klonk het dezen op eens dreigend in de ooren „kun jij je tijd niet beter besteden dan ons do woor den uit. den mond te Kijken Piet wist zoo dadelijk geen antwoord tc vinden cn vertrok ijlings. En onze vroede mannen zetten hun openbare raadszitting- verder ongestoord voort Dezer dagen bevond zich een rond reizend persoon, Roelof Keizer, met zijn zieke vrouw en 2 kinderen in de buurt van Tubbergen (Overijsel). Ilij begaf zich met eenige koopmansschap naar do R.-K. pastorie, doch kon niets verkoopen. Hier over, naar het schijnt, boos geworden, haaliie hij zijn vrouw van de kar en plaat ste haar tegen het hek voor do pastorie, met de woorden tot den pastoor gericht „Zie zoo, ik heb haar'28 jaar gehad, nu moogt gij haar ook wel eens hebben." Daarop verwijderde hij zich met de beide kinderen en liet zijn vrouw in hulpbehoe venden toestand achter. De vrouw is ingevolge haar verlangen vanwege het gemeentebestuur naar Olst getranspor teerd. Van den man en de beide kinderen heeft men verder niets meer gehoord. Onweer. Bij den landbouwer Verinue te Kruiningen is de bliksem in de hofstede geslagen. De schuur is afgebrand- Te Deventer woedde een hevig onwe der, vergezeld van een geweldigen regen. De bliksem sloeg op verschillende plaatsen in, ook in de kazerne der merechaussee. Slechts geringe schade, en geen brand werd veroorzaakt. Vrijdag ontlastte zich des voormiddags half twaalf boven Leerdam en omstreken een hevig onweder, dat zich des namid dags 1 uur herhaalde en gepaard ging met ontzettende wind en slagregen. De toren spits van de kerk der Herv. Gem. werd getroffen en een koe van A. de B. werd in de weide gedood terwijl een arbeider van de witglasfabriek door een ontzettenden slag zoozeer aangegrepen werd, dat hij zijn bewustzijn eenige oogenblikken verloor en zijn eene hand ook eenige uren niet kou gebruiken. In het naburige Heukelen werden twee mannen, op 't veld aan 't korenschoven maken, door 't hemelvuur getroffen, waarvan één doodelijk en de andere door spoedige geneeskundige hulp na een paar uren weder was bijgebracht. Te Asperen is eene boerenhuizirig door 't hemelvuur aangetast en geheel in de asch gelegd mensohenlevens zijn hierbij niet verloren. Men meldt uit den Haag Ongeveer een jaar geleden werd bier tor stede in een der drukste winkelzaken de tweede bediende ontslagen, als verdacht van oneerlijkheid. Voor korten tijd bleek bet echter aan de eigenares, dat do eerste bediende, een man, die bijna 20 jaren in de zaak werk zaam was geweest, zich aan diefstal schul dig maakte. Hij werd gearresteerd en bekende ook den diefstal, waarvan zijn medebediendo verdacht was geworden, 't Bleek verder, dat hij oen boel aardig bedrag op do spaarbank had staan. De vroegere bediende, die nog steeds zonder werk was, werd in de plaats van den dief als eerste bediende aangenomen en troont nu weder in den bekendeu winkel als van ouds. De Rijksveldwachter J. v. d. M. te Nijemirdum (Fr.), verzond aan zijn collega te A. een hoekje als „dienstbrief". De directeur van het postkantoor te Balk maakte bij de autoriteiten melding van deze ontduiking met het gevolg, dat v. d. M. als rijksveldwachter is ontslagen. Een treurig ongeluk met doodelijken afloop is in het Van der Werfpark te Leiden voorgevallen. Aldaar waren eenige jongens bezig met spelen op het. wagentje, dat gebezigd wordt om het hout van het afgebroken feestge bouw over rails naar den waterkant le vervoeren Terwjjl enkele jongens er op zaten en hot wagentje in beweging was, moet een andere jongen een mat voor de wielen gegooid hebben, waardoor de vragen opsprong en een 12 jarige jongen er afviel. Ilij kreeg de wielen over zijn lichaam en overleed reeds spoedig ten gevolge van in vendige kneuzingen. De burgemeester der gemeente Nieuwe Pekela, K. W. Dik is jl. week gevankelijk te Winschoten binnenge bracht, als verdachc van verduistering van gelden van minderjarigen. Onder de gemeente Kamperveen is eon groote boerenplaats afgebrand, be woond door S. Lecffers. Van den inboedel heeft men niets kunnen redden een 8-tal varkens kwamen in de vlammen om. Ook zijn 3 groote bergen met hooi en een schuur door don brand vernield. De Fransche president is naar Havre om daar zijne vacantie door te brengen de ontvangst, die hem van de zijde der bevolking ten deel viel, was zeer hartelijk. De villa van den president is prachtig ingerichtmeer dan 250 man hebben er gedurende twintig dagen aan gewerkt om alles iti orde te brengen. De eerstvolgende ministerraad zal 31 Juli te Havre worden gehouden; in de maand Augustus zal het Kabinet slechts tweemaal vergaderen, tenzij er iets bijzon ders mocht gebeuren. Uit het depart. Cötes-du-Nord wordt gemeld Een trein met bedevaartgangers is op do terugreis van St. Anne Auroy ont spoord. Twaalf personen zijn gedood en 25 gewond. Een der onderworpen, die op het aanstaande Geographis'che Congres te Londen tor sprake zullen komen, is de keuze van een standaardmeridiaan. Dien aangaande hebben de Fransche officiëele afgevaardigden naar het Congres besloten, Greenwich als standaardmeridiaan te aanvaarden, mits van den anderen kant worde goed gevonden, alle motingen voor de volledige kaart dor aarde op eene schaal van een op een millioen in het metrieke sfolsel te doen. Uit Nicuwdoi'p (Zeeland) meldt men ons -. Vrijdagmorgen 10 uur hevig onweder boven not dorp. De bliksem sloeg in den toren der gereformeerde kerk, verbrijzelde enkele balken, ging langs de ketting der toren klok naar beneden, spleet enkele banken op de galerij en vond zijn uitweg, langs de buitenmuur gaande, in de goot. Werden ook al enkele stukken van den toren gerukt, die brandend neervielen, toch ontstond gelukkig geen brand. In een huis aan de overzijde nevens de pastorie, werden 2 glasruiten der beneden voorkamer verbrijzeld, oveneens zonder verdere ongelukken. De ontsteltenis was groot, temeer daar de blusschingswerktuigen slecht zijn. Deze eischen dringend verbetering. Middelharnis, 26 Juli. Tot hoofd der Christelijke school alhier is benoemd de Heer J. van der Waal alhier. Benoemd tot Ambtenaar der plaatselij ke belasting op het gedisteleerd der ge meente Middelharnis den Heer J. Bazen rijksambtenaar alhier. Naar wij uit goeden bron vernemen is bij de laatste gehouden gemeenteraads vergadering besloten tot het stellen van een telephoon-verbinding van do ge meente naar het Sas, terwijl in diezelfde vergadering de geloofsbrieven van den Heer J. Kardux werden nagezien. De gevreesde vlekziekte onder de var kens houd in deze gemeente ook ver schrikkelijk huis, van Zondag tot Dins dag jl. werden er niet minder dan 30 aangegeven als lijdende aan die ziekte, vele werden geslacht, enkele worden door de eigenaren dood in hun hok gevonden. Oude Tonge 31 Juli. Sinds de vorige week kwamen alhier 12 gevallen van besmettelijke vlekziekte onder de varkens voor, waarvan 4 des morgens dood in het hok lagen. De Roomboterfabriek alhier is dezer dagen in werking gesteld. Ooltgeusplaat, 31 Juli. Heden vierde men te Achthuizen het 50 jarig bestaan der Parochie. Als feestredenaar trad voor deze gelegenheid op, den weleerwaarde heer llesemans Pastoor van Westwoude. Een talrijke schare, zoo van hier als elders, woonde deze plechtigheid bij. Dirksland. Een 2-jarig meisje van P. do Jong had het ongeluk al spelende in de kerkgracht te vallen, gelukkig dat buren zulks bemerkten, die het op hot droge brachten. LANDBOUW. Men is hier druk bezig om het vlas te vervoeren, en de gerst binneu te rij den. De prijzen van het vlas bleven be neden die van verleden jaar, over de gerst valt niet te klagen, tarwe die wei nig verbouwd is, is niet zwaar, erwten zijn over het geheel genomen goed. Rogge is bijna niet gezaaid, de haver hoewei niet lang van stroo, is vrij goed van halm, paardenboonen beloven meer als verleden jaar, de ajuin hoewel nog niet groot, kan nog door de gevallen regen veel doen, do suikerbieten gt-oeijen goed, en zijn veel gezaaid, de aardap pelen staau prachtig te veldedaar, komen er geen onheilen aan, een ruim beschot van te wachton is, peeën ont wikkelen zich na de regen sterk, ook is nog van do; tweede sneede klavers wat te verwachten, daar de regen ook dit gewas ten goede kwam. Hooi is er veel, doek do prijzen laagzoodat over het geheel genomen over het gewas niet te klagen

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2