Yrijdag 26 Juli 1865. Tiende Jaargang No. 569. Antirevolutionair Orgaan r^m!t m ftïl IN HOC SIGN O VINCES uitgever: T.BOEKHOVEN. SOMMEMJ&IHJÜ. Alle stukken voer «Ie Medacfie bestemd, Aclvertesitlëai en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Wat sat het nu sijn Na langer dan een jaar wachtens is eindelijk de kieswet-Van Houten bij de Tweede Kamer ingekomen. Door velen werd zij met nieuwsgie righeid en belangstelling tegemoet gezien, vooral ook, als men gedacht aan wat er zooal met de wet-Tak is voorgevallen. Zooals men weet sluit de Grondwet het algemeen stemrecht uit, daar men, om kiezer te zijn, moet wezen mannelijk Ne derlander en bezitten moet kenmer ken van geschiktheid en welstand, bij de wet vast te stellen. Op die befaamde kenmerken is de vorige kieswet feitelijk gestrand. De tegen standers waren van meening, dat Tak geen „kenmerken" gaf. Men eischte „positieve kenmerken," die dan bo vendien nog „voldoende" gekeurd moesten worden. De taak die v. Houten te volbrengen had, was dus alles behalve gemakkelijk. En men vraagt nieuwsgierig hoe v. Houten het aangelegd heeft, om te slagen. We zullen trachten onzen lezers in hoofdzaak duidelijk te maken, hoe het nieuwe wetsvoorstel in elka&r zit. Terwijl we dan allicht in een volgend artikel den indruk kunnen weergeven, door het voorstel op ons gemaakt. Er is toch tijd genoeg, daar het nog een paar maanden duurt, voor het in de afdeelingen onder zocht wordt en nog ruim een half jaar (op zijn gunstigst) voor het in openbare behandeling komt. Om daar bij onze lezers niet door algemeen heden te vermoeien, zullen we een concreet geval nemen en aan de hand van het wetsvoorstel nagaan, wie op Sommelsdijk zooal kiezer zou den worden. Voor alle dingen dan is noodig, om tot de stembus toegelaten te wor den, dat ge van het mannelijk ge slacht zijt en den leeftijd van vijf- en-twintig jaren hebt bereikt. Yoor ge zoo oud zijt, wordt ge niet voor „vol" gerekend. Beneden dien leeftijd is men half mensch, half visch, maar in allen gevalle veel te onbesuisd, om bij zulk een gewichtige zaak als het stemmen is, een woordje te mogen meespreken. Maar niet alle mannen boven de 25 stemmen mee. Ge moet het voorrecht hebben in 't laatst verloopen jaar een belas tingbiljet in huis gekregen te hebben bf voor de grondbelasting, öf voor de vermogens-, de bedrijis- of de personeele belasting. Wat de grond belasting betreft moet er op dat pa piertje minstens een gulden van u gevorderd worden, wat de andere belastingen aangaat, komt er niet op aan, wat er op staat. Alleen, ;t is niet voldoende dat ge zulk een biljet in huis krijgt, maar (en dat is 't kwaadst) ge moet het ook vóór of op 1 Februari betaald heb ben. Men neme hierbij in aanmerking, dat er ook een voorstel aanhangig is, om het personeel te herzien waar door (als het niet al te veel be snoeid wordt) de kring van belas tingbetalers nogal uitgebreid wordt. Gesteld nu echter, dat ge door deze hoofddeur bet stembureau niet kunt binnenkomen, om de eenvou dige reden, dat ge zoo weinig in tel zijt, dat men 't de moeite niet waard keurt, u aan te slaan, dan staan er nog zij- en achterdeurtjes open, waar door 't u wellicht gelukt binnen te dringen. Ge huurt, als hoofd van 't gezin of als vrijgezel, een huis en betaalt f 1 of meer huur en ge zijt kiezer. Als ge b.v. achttien stuivers in de week betaalt, dan mist ge de noodige „ge schiktheid en welstand." Men houde tevens nu en voorts in 't oog, dat we speciaal 't oog hebben op Sommelsdijk. In Amsterdam b.v. moet iemand ƒ2.50 verwonen om door deze zij deur binnen gelaten te worden. Zijt ge schipper en eigenaar of huurder van een vaartuig van minstens der tig ton, dan staat ook voor u een apart deurtje open. Yoor ge echter binnengaat moet ge eerst nog be wijzen dat ge van 1 Augustus tot 1 Februari uw huisje of schip be woond hebt. Zijt ge met 1 Novem ber van woning veranderd mensch, zonder geschiktheid of welstand, ge blijft buiten Er zijn echter nog andere deurtjes. Wilt ge weten, of ge er door kunt Let dan op. Stel de wet is aangenomen. Reken dan eens uit, hoeveel ge verleden jaar van 1 Janu ari tot 31 Dec. verdiend hebt. Dat moet door elkaar ruim zes gulden in de week zijn. Nu, de tijden zijn slecht, maar me dunkt, ik zie er al verscheidenen, die voor meer dan een deur 't hoofd gestooten hebben maar nu toch meenen hier binnen te zullen kom en. Wacht eens even! Er is één maar bijGe moet om dit jaar te mogen stemmen van 1 Januari '94 tot 1 Februari '95 on afgebroken bij één baas geweest, of voor een onderneming gewerkt heb ben. Ge kijkt me aan of ik u voor den gek houd en vraagt, of ik dan niet weet, dat er in den winter, geen tien, maar honderden zonder werk rondloopen. Zeker weet ik dat, maar ik maak de wet niet. Hebt ge ech ter een vasten baas en zijt ge graag kiezer, zorg dan, maar goede vrien den met hem ie blijven, want hij kan u, door u één week naar huis te sturen, beletten deze zijde bin nen te snappen. Nog altijd staan er velen, vooral van de werklieden, buiten. Zijn er soms nog andere middelen, om de stembus te bereiken Nog andere toegangen? [Zeker vrienden. Geniet ge soms een pensioen van 325 gulden 's jaars Dan kunt ge hier dit deurtje nog in. Of we dan met de arbeiders, den spot drijven We zouden 't niet graag doen. Er zijn trouwens nog meer deuren. Maar toch raken we zoetjes aan aan 't eind. Hier hebben we er nog een, waardoor zeker heel wat arbeiders binnen kunnen komen. Hebt ge soms sinds 1 Februari '94 een som van 100 op 't Grootboek der Nationale Schuld staan Wat dat is Die vraag alleen wijst uw ongeschiktheid aanStaat ge bij niemand in 't boek en hebt ge nog geen vijf gul den schuld Gelukkige maar ge blijft buiten, of ge moet voor 100 op 't Grootboek hebben staan. Maar misschien hebt ge 50 op de Rijkspostspaarbank staan? Zijn de tijden er niet naar om te sparen Ja, dat kan ik niet helpen, maar dan kunt ge ook op deze wijze niet binnenkomen. Of ge dan voorgoed b liten moet blijven Wacht eens even Hier is nog een breede deur. Daar mogen door, zonder verder eenigen omslag, allen die een exa men hebben afgelegd als notaris, beëedigd vertaler, advocaat, procu reur, auditeur-militair, rechtsgeleerd lid, advocaat-fiscaal of griffier van het Hoog Militair Gerechtshof, prac- tizijn bij het.... Ge verzoekt, maar op te houden en we voldoen daaraan gaarne. Al degenen, die op grond van een en ander binnen mogen komen, hebben 't recht, te stemmen en voor de Tweede Kamer en voor de Pro vinciale Staten. Echter nog niet voor den Gemeenteraad. Eer daarvoor ge stemd wordt moeten allen, die of niets of minder dan een gulden in de dorpslasten betalen, de dear weer uit. 't Gaat niet aan, alle paragrafen en artikelen der Kieswet nauwkeu rig te ontleden. Onze lezers zouden er trouwens ook niet zooveel belang in stellen. Op één zaak wijzen we echter nog. Wordt dit voorstel wet, dan krijgen we voortaan ge heime stemming. Niemand krijgt dan vooraf een stembriefje thuis, waar de lui hem de deur plat loopen, om het voor hem in te mogen vullen.' Op den dag der stemming gaat de stem gerechtigde naar 't bureau en krijgt een afgesloten lessenaar, waar hij een stembriefje vindt liggen met de namen der candidaten er op. Hij haalt nu door, wie hij niet wil ot geeft een teeken bij den naam van den 'man zijner keuze. Daarna werpt hij zijn briefje in de bus, zoodat ab soluut niemand weet, wien hij heeft gestemd. Yoor ditmaal laten we 't hierbij, om een volgend maal, als onze lezers van een en ander notitie geno men hebben, nog enkele opmerkingen over de Kieswet te maken. Menveb.) SkEMt AARStü. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. De afdeeling Zeeland van het Neder- landsch Rundveestamboek. De heer E. Yan den Boscii te Goes Secretaris der Afdeeling Zeeland van.de Yereeniging „Het Nederland3ch Rund veestamboek", zendt ons een verslag van de Zomervergadering Woensdag 17 Juli te Hontenisse gehouden, waaraan tevens een gemeensehappelijken maaltijd, bezoek aan de botertabriek te Kloosterzande en een rijtoer, door de daar wonende landbouwers welwillend aangeboden, ver bonden was. Het op die Yergadering behandelde geeft blijk van levendige belangstelling vooral in de Stierenkeuringen, de be schrijving van het bezoek derboterfabriek en van den rijtoer daarentegen heeft meer ten doel ook de aangename zijde dezer bijeenkomst te doen uitkomen en ten slotte doet de genoemde berichtgever aan de buiten Zeeland wonende leden van het Ned. Rundveestamboek enkele mededeelingen over de geringe kosten van dit uitstapje, om hun dan de vraag voor te leggen Gelooft gij niet, dat ook uwe leden zulk een dag van goedkoope uitspanning aangenaam zouden vinden, dat dit ook uwe afdeeling zou ten goede komen en dat ook bij u landbouwers zullen te vinden zijn, die hunne rijtuigen zullen willen afstaan Wij moeten ons uit den aard der zaak tot deze korte mededeeling bepa len, doch daar het gemelde verslag ken nelijk ook de bedoeling heeft, de andere provinciale zustervereenigingen tot na volging op te wekken, vermelden wij gaarne dat afdrukken daarvan aan ieder tegen inzending van 5 cent-postzegel worden toegezonden. Yan de meerderheid zijn de conservatieven in het Eiigelsclie ILagerlauis nu reeds zeker. Ze hebben al 318 zotels bezet; en nog maar oen twintigtal er bij, en zo zijn sterk genoeg om do regeering to kunnen aanvaarden. Nu, die krijgen ze zekersommige conserva tieven, in hun opwinding over het behaalde sncces, rekenen vast op een meerderheid van 50 stemmen, en zouden eene van 100 stommen niets ongewoons achten. "We zullen zien. Te Newcastle heeft de verkiezingsstrijd aan leiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Verbitterd over de niot-horkiezing van John Morley, trok een volksmenigte door de straten en pleegde allerlei} baldadigheden. In de wonin gen van de toongevende leiders der conservatie ven werden de ruiten verbrijzeld. Tevens moesten de kantoren het ontgelden van do Daily Journal en de Chronicledie Morley heftig haddon bestre den. De politie-agonten dreven de menigte uiteen. Bij het gevecht, dat daarbij ontstond, worden vele peisonen gewond. Omtrent de moordenaars van Slamhocloff is nog niets naders hekend. Tufektschieff is later toch weer in hechtenis genomen, omdat men in zijn woning een revolver vond, geheel gelijk aan die welke door een der moordenaars in zijn vlucht werd weggeworpen. Haloff, mode door Stamboe- loff op zijn sterfbed genoemd, is oen handiet van boroep men vermoodt dat hij de man was, die door Stamboelofï's kneoht werd aohtervolgd en ook zeker gegrepen zou zijn, als de gendarmes den knecht niet tegengehouden haddon. Anderen oordeelen weer, dat ook die knecht niet te vertrouwen was, maar in afspraak handelde met de moordenaars. Volgens den eorrosspondent der Frankf. doet de politie in Sofia nu haar best om de schuldigen in handen te krijgen,on vermeer dert de kans dat zij daarin slaagt. Dit laatste is ook te hopen voor do Bulgaarscho regeering, want alleen door het spoedig opsporen en straffen der moordenaars,kan zij zich vrijpleiten van de beschuldiging in Woenen en Berlijn algemeen geloofd dat zij den dood van Stamboe loff heeft geweuschtoi zijdelings bevorderd. Zatordag werd Stamboeloff begraven. Uit Karls bad wordt gemeld,dat vorst Ferdinand waarschijn lijk niet zelf'zal overkomen naar Sofia maar zich in allen gevalle zal doen vertegenwoordigen. Altijd, als de familie hot goodvindt. Zaterdagmiddag is het stoffelijk over schot van den vermoorden Stamboeloff in de kathedraal van Sofia bijgezet. Yelen hebben nog een laatst bezoek gebracht in Stamboeloff's huis, waai' het lijk, met bloemen en kransen bedekt, was neergelegd. Stamboeloff's vrouw en moeder waren bij bet lijk gezeten. Het verband was van bet hoofd Afgenomen, de vreese- lijko wonden waren zichtbaar. Aan den voet van het praalbed stond een flesch met spiritus, waarin de verminkte han den. Een groot aantal vrienden van den overledene bleven dag en nacht in het sterfhuis. Naar men beweert, was bet vorst Fer dinand zelf, die het denkbeeld opperde, om de teraardebestelling te doen geschie den op staatskosten. De ministers hadden zich daarmede vereenigd, maar mevrouw Stamboeloff wilde daarvan niets weten. Zelfs weigerde zij een krans aan te nemen, door Ferdinand uit Karlsbad gezonden, om dien op de lijkbaar te leggen. Yan daar het besluit van den vorst, waarbij aan alle staats-ambtenaren en officieren ten strengste werd verboden, aan de begrafenis deel te nemen, ten einde aldus heet bet in bet decreet „mijn getrouwe dienaren voor verdere beleedi- gingen te vrijwaren." De berichten, te Madrid uit Cuba ontvangen j luiden ongunstig. Eerst werd gemold, dat da Spaanscho troepen do opstandelingen tnsschen Bayamo en Manzanille hadden uiteongodreven Nu evenwel blijkt het, dat maarschalk Campos de nederlaag leed en door de overmacht werd genoodzaakt terug te trekken. De Parijsche Temps vernoemt over dit treffen de volgende bijzonderhe den Campos, de vechtgeneraal in eigen persoon, rukte aan het hoofd van 200 man cavalerie en een bataljon infanterie naar Bayamo op, tc en hij onver hoeds werd aangevallen door eenige duizenden opstandelingen onder aanvoering van Maceo en Gomoz. De Spanjaarden vochten met moed dor wanhoop en vormden oen carré om Campos, ten einde de verwoede aanvallen dor opstandelingen af te slaan.Na een aanzienlijk veriies van man schappen en officieren deed generaal Santocildes een charge, om den terugtocht op Bayamot te dekken cn werd daarbij gedoodCampos leidde toen in persoon met groote onverschrokkenheid den terugtocht, en werd tot Bayamo door de opstandelingen achtervolgd. De maarschalk seinde aan generaal Valdes to Holguin en generaal Navarro te Santiago, om zich met versterkingen naar Bayamo te begeven. De Spaansche regeering zal vóór het einde der maand 6 batterijen zenden, en met September nog 30,000 man In brieven van Cuba wordt geconstateerd, dat de opstand in het centrum van het eiland tooneemt, en in de groote bladen wordt deze voorstelling van zaken bevestigd. Volgens den Times-correspondent te Havanna tellen de opstandelingen reeds 12,000 man, gewapend met geweren en kanonnen, en 15,000 man die enkel met machites gewapend zijn. In het open veld zouden de Spaansohe troepen deze strijdmacht gemakkelijk vernietigen, doch de opstandelingen wagen zich niet aan oen beslissen- don slaghun taktiek is, door het voeren van oen guerilla, den vijand, die hen in hun horgen moeilijk kan bereiken, af te matten en uit ta putten. Met don steun en de hulp die zij van buiten ontvangen, kunnen ze deze tatiek lang genoeg volhouden. Daarbij komt nog ietsBij hun volslagen onbekenheid mot de topographic en de wegen van hot land, en bij den onwil dor bovolking, om hun inlichtingen te geven, is het don

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 1