Gemeenteraadsverkiezingen. Plaatselijk Nieuws. Den Bommel, 17 Juli. De hr. L. Oude Tonge, 17 Juli. Heden had alhier de verpachting plaats van het ophalen der haardasch en vuilnis binnen de Gemeen te waarvan pachter is geworden de heer M. Mijs bouwman alhier voor 107 per jaar. Nieuwe Tonge. In de afgeloopen week, heeft de wed. J. Holster van H. M. de Ko ningin f 25 gekregen, om rede dat zij onlangs haar man door den dood heeft ver loren oen huisgezin van 8 kinderen achterlatende. Herkiugeu. Als bewijs hoe groot de verzending van Morellen is van de plan tage „de dolphijn" alhier, kan blijken uit het feit dat deze week een extra wagen was benoodigd voor de verzending van postpakketten. Stellendam. Als een zeldzaamheid kan van hier worden gemeld dat bij D. Ver hoeven een geit is geboren met 6 pooten en 2 staarten. Ouddorp. Ingevolge mijne toezegging het verslag van de inhaling van onzen Burgemeester dhr. S. J. Kartsen. Woens dag 10 Juli was bijna alles in de weer. Te 12 uur was er een cerewacht saamgesteld, die de Burgemeester zou afüalen aan de grens dezer gemeente, 44 paarden en een welversierd rijtuig wachtten Z.EdelAchtb. aldaar op. Bij aankomst werd Z.EdelAchtb. door den Heer Wijsfeit als Pres. van de Feest commissie verwelkomd en geluk ge- wenscht met de onderscheiding hem ten deel gevallen door de benoeming van H.M. de Koningin-Regentes tot burge meester dezer gemeente. Hij beval Z.Edel Achtb. de belangen der gemeente aan, alsmede het openbaar onderwijs; (het Christelijk niet Red) en ook den armen te steunen, waar het noodig was. Blijk baar aangedaan door de prachtige ver sieringen van de paarden der eerewacht en de massa volk zoowel van Goedereede als Ouddorp, antwoordde Z.EdelAchtb. in korte, doch gepaste woorden al te doen wat in zijn vermogen was de be langen onzer gemeente te behartigen. Het muziekgezelschap „Apollo" van Goedereede speelde een paar stukjes en de stoet ging voort naar het dorp. Daar was alles groen, groen en nog eens bloemen en groen. Op de hoeken der straten zag men slingers van groen en bloemen, voor zien van lampions. Ing-ezonden Stukken. To Sovilla 13 gisteren nacht oen dynamietpa- ti-oon ontploft, zonder ongelukkon te veroorzaken; de vermoedelijke dader is gevat. Bon onbekende schonk aan do Anunziatiikerk te Florence twee waskaarsen. Gelukkig kwam men nog in tijds tot de ontdekking dat ze met dynamiet govuld waren. Brand te Genemuiden. Een verslag gever van de Zwolsche Ct. heelt gisteren nog eens een kijkje genomen op het terrein van den brand te Genemuiden. Het verkeert nog zoo ongeveer in denzelf den toestand. Omtrent de oorzaak is niets zekers bekend. De onderstelling van hooi-broei- ïng wordt te Genemuiden algemeen verworpon. Hot hooi is droog binnengeko men en bovendien had een der veldwach ters nog even vóór de brand uitbrak een inspectie in de nu verbrande buurt gehouden om te zien of er ergens ook gevaar voor broeiing dreigde en daarbij niets verdachts gevonden. Een onvoor zichtigheid dus of een misdaad. Een scharenslijper, die bij het uitbreken van den brand op den achterweg tusschen de hooibergen aan het werk was, heeft men eerst nog gearresteerd, maar bij gebrek aan eenig bewijs weer losgelaten. Het is aan het stille weer te danken dat er niet meer verwoest is. Een straat, aan de eene zijde begrensd door een lange rij dicht bij elkander staande hooibergen, sluit zich onmiddellijk bij het verbrande gedeelte aan en rondom ziet men overal rieten daken. De brand ontstond bij de middelste huizen en breidde zich toen Noord- en Zuidwaarts uit met een razende snelheid. Ter illustratie van deze snelheid diene het volgende gevalDe bewoner van een der woningen had juist een door hem gekocht kalf in de achter zijn huis gelegen schuur gebracht en was met den verkooper weer naar binnen gegaan om te betalen. Juist streek de andere het geld op, toen de dochter des huizes de kamer binnenstoof met de boodschap, dat de boel achter in brand stond en het was toen onmogelijk het kalf nog te redden. Een brandende hooiberg te blusschen is een lastig werkje. Hoeveel te meer dan niet 17 hooibergen en 5 hooimijten. Eerst Donderdagavond zijn de spuiten van Genemuiden ingerukt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag wakkerden in den vroegen morgen de vlammen weer zoo sterk aan, dat er opnieuw a^arra werd gemaakten Donderdagmorgen nog steeg de vlam uit een stapel hooi omhoog. Yerscheidene bergen moesten tot op den grond omgewerkt worden. Hoe groot het juiste cijfer van de schade is kan nog niet worden opgegeven, maar in ieder geval is het zeer aanzienlijk. De bewoners van de verbrande perceelen hebben allen een onderkomen gevonden bij de andere ingezetenen. Een der Rotterdamsehe correspondenten van de „Telegraaf" schrijft van den 9en Wat was het heden-middag vol aan de Maaskade! Schreiende vrouwen, erns tig kijkende mannen, lachende meisjes en kinderen, allen het oog gericht op de stoomboot Maasnymph II. Aan boord dier boot bevonden zich 28 kinderen, beladen met pakjes, doosjes en mandjes. Ja, zegt een vrouw, ze gaan voor drie weken naar Oostvoorne, en ze hebben het er goed. Onder hen, die op den wal staan, bevindt zich een man. Zijn oog is strak en op een punt geves tigd, de tanden zijn vast op elkaar geklemd, geen spier van zijn gelaat vertrekt zich. Nauwelijks is de boot van de wal, of de man barst in hevig snikken uit. Yan eeu andere boot wordt hem iets te drinken gegeven, waardoor hij kalmer wordt. Op mijne vraag, vertelde de man, dat hij ongeveer 9 jaar geleden trouwde. Het was tegen zijn zin, maar het moest. Met zijne vrouw kon hij het slecht vinden, en daarom zette hij er dikwijls een borrel op- Niet zelden kwam hij dronken thuis. Toen werd zijn Marietje geboren. Maar, meneer! je kunt me gelooven of niet, ik was in eens een heel ander mensoh. Ik zei tegen Kee (zijne vrouw)Kee geen ruzie meer hoor! jij bent de moeder en ik de vader van Marietje, en „nooit meer jene ver." Ik kwam smiddags op mijn werk en vertelde aan den baas, dat ik een kind had en nu geen jenever meer wou drinken. Een uur later gaf de baas mij een boekje van de spaarbank met 5.— er ingeschre ven. Daarbij was een papier met hokjes. En toen zei hij; „Willem! als je nou de kroegen voorbij gaat, steekt dan 5 cent apart, koop daarvoor een postzegel en plak die op het papier." Ik heb dat gedaan en nu staat er f 46.30 op mijn boekje. En nu, het kind. Dat heeft zegen in huis gebracht. Ze heeft mij met mijn vrouw verzoend. Ze wordt eiken morgen zingende wakker, en van de jenever stuivers hou ik er een in mijn zak voor wat lekkers voor Marietje op Zondag. Als ik nu morgen wakker wordt, dan hoor ik Marietje niet, en dat is het ergste. Maar ik zei tegen Kee, ik heb centen en we gaan er Zondag naar toe. Maar Kee had elke week een kwartje weggelegd, en zei, „laat jou boekje maar boekje blijven we gaan Zondag voor mijn centen." Toen de man zijn Jiart had uitgestort, was hij geheel bedaard en verliet opge ruimd de Maaskade. Vergiftiging. Zooals bekend is, werd vóór 14 dagen op het kerkhof „De Liefde" alhier het lijk opgegraven van een vrouw, vermoedelijk gestorven aan vergiftiging. De broeder der vrouw, moeder van acht kinderen, was tegenwoordig bij de opgra ving, die naar de Tijd verhaalt, op zijn uitdrukkelijk verzoek geschiedde. Hij was het, die rust noch duur had voordat alle pogingen in het werk waren gesteld om de zaak tot klaarheid ie brengen. Hij liep de eene apotheek in, de andere uit, totdat hij eindelijk kwam in een apotheek van het Roode Kruis, in de „Pijp." Daar bleek dat in den laatsten tijd rattenkruid was gehaald door den man van de overleden vrouw, zijn handteekening werd herkend op een aau de lias gestoken recept. Als reden was opgegeven verdelging van ratten en muizen. De man nam het schriftelijk bewijs in ontvangst, spoedde zich naar den officier van justitie en daarop werd de verdachte echtgenoot in arrest genomen. Dat geeft wellicht weer een treurig proces. Blijkens een officieel telegram, door de Engelsche regeering ontvangon van Bombay, is het tot ernstige ongeregeldhe den gekomen tusschen de Hindoe's en de Mohammedanen te Kathiawar. Terwijl de Hindoe's, ter eere van een huwelijk, eene processie hielden, kwamen zij in botsing met de Mohammedanen, die een optocht hielden bij gelegenheid van het Mohur- ramfeest. De Hindoe's vielen de Mohammedanen aan en noodzaakten hen hun toevlucht te zoeken in eene moskee. Bij het gevecht verloren drie persone^het leven, terwijl er bijna 200 werden gbwond, waarvan eenigen ernstig. Do orde werd door de politie hersteld. Daar men beducht is voor eene herha ling dezer opstootjes, is de hulp der troepen ingeroepen. Men verwacht daar om, dat het zal gelukken ernstiger ongere geldheden te verhoeden. Bij Louisville, in Kentucky, hebben drio mannen in een afgelegen hut een klein meisje gekruisigd waarom, blijkt niot Toen men het ongelukkige kind vond, loefde het nog en kon nog de namen harer beuion noemen. Een schare gewapendon zette hen na sleepte hen naar dezelfde hut terug en kruisigde hen alle drie, waarna zij ondor een hagelbui van kogels gedood werden. ROTTERDAM OE ANTWERPEN. In Internationale Gegevens onder redac tie van den heer O. Kamerlingh Onnes, leest men het volgende Het bericht in Fairplaydat de Duit- sche belanghebbenden aan den Rijn, van Calcutta en Bombay de noteering inclusief vracht voortaan op Rotterdam in plaats van op Antwerpen hadden gevraagd, heeft begrijpelijkerwijs nag al de aandacht getrokken. De Eransche Monde Econ. bespreekt thans dat bericht in verband met de beschermingspolitiek in België, en beweert dat eene verplaatsing van zaken van Antwerpe naar Rotterdam reeds zicht baar is. Het blad meldt verder, dat de K. v. K. te Düsseldorf eene spoorvrachtverla- ging voor Keulen en Düsseldorf naar Holland heeft gevraagd en datZwitsersche importeurs hunne goederentransporten van Antwerpen naar Rotterdam doen verhuizen. Het slot zoude geloofwaardiger klinken, wanneer plaatselijke belangen even snel als een regel druks waren los te maken, en wanneer Rotterdam ook hetzelfde aantal directe stoomvaartlijnen in de groote vaart telde, waarop het 'transito-verkeer van Antwerpen steunt. Maar één ding is niet zonder beteekenis, dat buitenslands meer en meer de groote voordeelen van den waterweg via Rotterdam in het oog springen. Het artikel in de Beforme, waarin de ingenieur Gobert zegt dat Antwerpen onmogelijk met Rotterdam voor den Rijn kan concurreeren, is van groote draagkracht. Het heeft in het Journ.. des Int. Maritimes een storm doen opste ken maar is niet weerlegd. Waar de natuurlijke voordeelen zoo groot zjjnals voor Rotterdam, daar moet op den duur de schaal die het initiatief in de groote vaart lang ten gunste van Antwerpen keerde, ten slotte overslaan naar Rot terdam. En de tijd schijnt nabij, nu buitenlandsche berichten hemietwat voorbarig allichtreeds als in het heden aanwijzen. SOMMELSDIJK 2 leden. Uitgebracht 129 van onwaarde 4 daar van verkregen de Heeren Jb. Breesnee 121 altr. K. de Graaff Cz. 119 aftr. J. Timmerman 8. D. Kievit 2. D. Buth 1. P. v. d. Sloot 1. J. Timmerman Gz. 1. S. Nipius 1. C. de Graaff 1. Gekozen de aftredende. M[DDELHARNIS 3 leden. Uitgebracht 134 geldige stemmen daarvan verkregen de Heeren C. Kolff G.C.Mz. 103 aftr. C. Koert 85. J. Kardux 97. L. Gouswaart 37. A. Korteweg 27. A. Struik 25. DEN BOMMEL 2 leden. Uitgebracht 93 stemmen van onwaarde 1 hiervan verkregen den Heer Johs. Mijs Dz. 56 aftr. Jan Mijs 60 aftr. J. C. Borgdorff 40. Ant. v. Weel Hz. 25. P. Segers 4. J. v. d. Velde 2. A. de Waard 1. P. Jacobs Pz. 1. M. A. v. d. Sluijs 1. Gekozen de aftredende leden. OOLTGENSPLAAT 2 leden. Uitgebracht 101 geldige stemmen daarvan verkregen de Heeren H. Schilperoord 86 aftr. Arij Hobbel 85 aftr. A. Wagner 10. L. de Ruiter 6. L. van Nieuwenhuizen 4. A. D. Hobbel 3 en enkele Heeren ieder 1 stem zoodat gekozen zijn do beide aftredende leden. OUDE TONGE 2 leden. De beide aftredende leden de Heeren D. van Es en Dr. W. J. Arends werden herbenoemd. NIEUWE TONGE 2 leden. Uitgebracht 53 stemmen van onwaarde 2 daarvan verkregen de Heeren A. Breesnee 46 aftr. J. Iloutaar 46 aftr. Ph. Sneep 3. M. Overweel 2. D. Breesnee 2. B. Verwoij, O. van Eesteren, A. v. Prooijen, C. Voordijk, M. Kievit, J. Lukaart en A. Grootenboer ieder 1 stem. Qekozen de aftredende leden. HERRINGEN 2 leden. Uitgebracht 25 stemmen daarvan ver kregen de Heeren A. Munters 24 aftr. E. Kastelein 23 aftr. P. Soeteman 1, J. den Boer 1. C. J. Kardux 1. Gekozen de beide aftredende leden. DIRKSLAND 2 leden. Uitgebracht 122 van onwaarde. 1 Daar van verkregen de Heeren Johs. Zaaijer Pz. 78 aftr. W. v. d. Linde 70 aftr. G. Bosschieter 46. C. Warnaer 44. K. P. Roodzant en G. Warnaer ieder 1 stem. Gekozen de beide aftredende leden. MELISSANT 3 leden. Uitgebracht 44 van onwaarde 1 daarvan verkregen do Heeren J. v. Es Lz. 40 aftr. L. Driendijk Wz. 39 H. Kooman 38 D. Sieling 4. L. v. Beek 2. J. Warnaer 2. W. Lokker 1. Gekozen de aftredende leden. STELLENDAM 2 leden. Uitgebracht 63 stemmen, daarvan ver kregen de Heeren J. Nagtegaal 48 aftr. T. Meijer 41. P. Nieuwland 14. S. v. Seters 13. C. A. Riemers 2. A. Kreeft 2. L. Lokker, C. Jansen, L. C. v. d. Velde, K. G. Gestel, H. v. Seters en J. Kreeft ieder 1 stem zoodat eerstgenoemde zijn ge kozen. GOEDEREEDE 2 leden. Herkozen de beide aftredende leden de Heeren II. Dalebout en E. C. Goekoop. OUDDORP 2 leden. Uitgebracht 135 daarvan verkregen de Heeren K. Lodder Tz. 86 aftr. K. Mastenbroek 100 P. Breen 41. J. Haameeteman 22. C. v. d. Klooster 7. J. Tanis, II. Tanis, T. Lodder, C. Kap- tein en K. Akershoek ieder eon stem zoodat de beide aftredende leden zijn herkozen. ZUIDLAND 2 leden. Uitgebracht 108 stemmen daarvan ver kregen de Heeren M. de Jongh aftr. 67. W. v. d. Erve 30. II. D. Overgauw 26. G. Veldhuijzen 37. C. IJzerman 34. Gekozen eerstgenoemde en herstem ming tusschen de Heeren G. Veldhuizen en C. IJzerman. Mooijaart, ambtenaar ter Secretarie te Zoetermeer, vroeger die betrekking op het Secretarie alhier bekleedende, legde dezer dagen met gunstig gevolg het examen af als „aspirant gemeente Secretaris." Dezer dagen had het kind van W. de Graaff alhier het ongeluk in het Spui te vallen. Gelukkig werd zulks opgemerkt door J. K. alhier, die dan ook dadelijk alles in het werk stelde, de kleine op het droge te brengen, wat hem na zeer veel moeite eindelijk mocht gelukken. Aan vankelijk geloofde men dat het leven reeds was geweken, doch onder behandeling van den heer Prins Fokkes geneesheer alhier gesteld zijnde, kwamen langzamerhand de levensgeesten weder bij. Had de kleine een oogenblik langer gelegen, dan waren ongetwijfeld vele pogingen vruchteloos geweest. Dirksland. Een kind van P. Ruit al hier viel eer dat de moedor het verhoe den kon in een pot met kokend aard appelwater, deerlijk verbrand werd het opgenomen en onder geneeskundige be handeling gebracht. Een meisje van Johs. Koppelman die haar zusje b;j een der armpjes van de grond wilde tillen had het ongeluk dat lichaamsdeel te breken. Melissant, 17 Juli. Bij kon. besluit van 25 Juni 1.1. zijn benoemd tot dijkgraaf van den Gabriëllinapolder de heer J. Zaaijer Pz. tot gezworen van den polder Roxenis- so de heer D. Sieling. Het huis van dhr. II. A. Caron. hotel houder alhier, was, zooals gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden uitmuntend ver sierd met slingers, bloemen en opschriften. In 't midden der ramen prijkte een K met frisch groen, die 's avonds verlicht was. Ook een transparant „Hulde aan den Burgemeester" door twee engelen gedragen, maakte bij de Illuminatie een uitmuntend effect. Ook bij dhr. M. Bos- land, herbergier was groen en bloemen aangebracht en werd 's avonds geïllu mineerd. Klokslag 2 uur reed do stoet het dorp plechtig binnen en werd dhr. Karsten het raadhuis binnengeleid, onder fanfares van het Muziekcorps „Apollo". Op het raadhuis waren de kinderen der Openbare school opgesteld en zongen den Burgemeester eeu welkomstlied toe, waardoor hij zeer getroffen was en hij zijne ingenomenheid mede betuigde. Nu opende dhr. Jan Voogd, wethouder met ge bed de vergadering, werden notulen voor gelezen en had de installatie plaats. Na de toespraak van den Heer Voogd, die ofschoon niet lang toch zeer kern achtig was geïnspireerd, nam de Burge meester het woord en zeide zoo ongeveer het volgende „Mijne heeren"! Door het hoogst vereerend vertrouwen van HM. de Ko ningin Regentes, benoemd tot Burge meester dezer gemeente, aanvaard ik heden deze betrekking; dat hij, zich de groote verantwoordelijkheid yan zijn ambt en van de verplichtingen daaraan verbonden ten allen tijde bewust was. Ook herdacht hij zijn voorganger dhr. Wentholt die door zijn goed bestuur, Ouddorp had gebracht, wat het thans was en wiens plaats bij nu ging inne men. Verder zou zijn streven zijn, een goed Burgemeester voor deze plaats te zijn en zich de genegenheid der burgerij te verzekeren als den hechtsten steun voor het gezag der overheid, hiertoe te gera ken zou voorzeker de steun en medewer king van het dagelijksch bestuur en de le den van den raad alsmede de goede ver standhouding van den secretaris hem on misbaar zij n. Dat deze gemeenschappelijke arbeid moge bevorderlijk zijn aan den bloei en den vooruitgang dezer gemeente. Hier mede eindigde onzen nieuwen Burge meester. Toen nam de secretaris dhr. Lodder het woord onder het aanbieden van den eerewjjn en sprak in de volggende bewoordingen Geachte Burgemeester. „Zoo even is door u het woord ook tot mij gericht, als secretaris der gemeente en werd door u mijne medewerking in uwe betrekking verzocht." „Ik kan daarop niet anders antwoorden dan dat ik zooveel in mijn vermogen is, zal trachten u in uwe betrekking be hulpzaam te zijn en u de binnenkort aanvaarde betrekking te helpen ver aangenamen „Moge hetgeen we te samen zullen verrichten, si rekken tot heil der gemeente Ouddorp en mag ik thans de leden van den gemeenteraad uitnoodigen met mij het welzijn te drinken van den nieuwbenoemdea burgemeester dhr. S. J. Karsten, en hem het welkom toe te roepen, die zooeven als voorzitter dezer vergadering de werkkring heeft aan vaard." Na de toespraak van dhr. Lodder sloot de voorzitter de vergaderiug, kwam de eerewacht voor en bracht men een bezoek aan de haven. Ook daar wapperde overal het dundoek van de toppen der schepen als een welkomstgroet aan dhr. Karsten. In het dorp wedergekeerd, reed men een paar malen rond, en allerwege waar de stoet voorbij kwam, haddon eerbiedige begroetingen plaats. Het prachtige vaandel van de eere wacht „het Ouddorps wapen", vervaar digd door dhr. H. A. Caron hotel houder (die daarvoor alle eer toekomt,) werd vervolgens door dhr. W. de Mooij met eene gepaste toespraak aan den Heer Karsten uitgereikt. De eerewacht werd niet vergetenna afloop werd zij in het Hotel Caron ont haald op een glas wijn en bedankte dhr. Karsten hen in gepaste woorden voor de eer ZEd. bewezen. Onder fanfares der muziek werd deze toespraak bekrach tigd. Overal was er sympathie voor onzen Burgemeester en toen ZEd. 's avonds receptie gaf, ten huize van de wed. W. Akkershoek, word daarvan ruimschoots gebruik gemaakt. Menige gelukwensch kwam over de lippen der bezoekers en dat hij ten ze gen moge zijn van ons geliefd dorp en van onze burgerij is aller wensch. De feestvreugd die tot laat in den nacht duurde werd niet verstoord en met een prachtig vuurwerk gesloten. De heer Ds. Meinsma heeft een beroep ontvangen naar Osnen (Gelderl.) Willemstad, 12 Juli '95. De storm van heden heeft de gorzen onder water gezet, waardoor duizenden ponden hooi prijs gegeven zijn aan den vloed. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Bedacteur! Enkele weken geleden zagen we in uw geacht blad een bericht, waarin werd gemeld, dat het muziekgezelschap te Dirksland van een voorgenomen teesc- reis naar Leerdam moest afzion, omdat de schoolcommissie geen anderhalven dag verlof wilde verleenen, aan de twee bij dat gezelschap medewerkende onder wijzers. Volgens dat bericht wees de Commissie dit verzoek van do hand, omdat zij het Onderwijs noodzakelijker vond. Als dit werkelijk de beweegreden ge weest is, zoo vinden wij, dat die commissie haar ijver erg overdrijft. Een muziekgezelschap houdt ieder voor eene zaak van hooge waarde, daar arm en rijk, groot en klein er van geniet en de muziek daarenboven een machtigen invloed ten goede heeft en 't valt dus zeker te prijzen als een onderwijzer van zulk een gezelschap lid is. Bovendien is het in 't geheel niet bui ten zijn roeping, daar muziek toch ook een deel van het onderwijs uitmaakt. Maar waarom naar een festival? Wij antwoorden, dat dit noodig is, om den lust van de leden gaande te houden, het gezelschap op te frisschen en te ver beteren. 'tMag zeker voor zijne moeite wel eens genieten, vooral als dit zoo nut tig is. Een bezoek aan een muziekfeest ééns in het jaar of in de twee jaar is onaf- scheidenlijk aan een muziekgezelschap verbonden en wij meenen, dat ander halven dag vacantie, zonder dat de school daarom behoeft stil te staan, voor de gemeente niet renteloos is; integendeel. Als we de vorderingen van deze een voudige jongelui, waaruit het ineerendeel der leden bestaat, in aanmerking nemen, dan gelooven wij dat het gezelschap iets beters had verdiend, dan zoo teleurge steld te worden. U dankende voor de plaatsruimte, mijnheer de redacteur. Eenige liefhebbers van muziek. Dirksland Juli 1895.

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2