Vrijdag 12 Juli 1895. Tiende Jaargang No. 507. Antirevolutionair ÏNHOCSIGNO VINCES ÏMi 01 MM1SMKSÏI UB 21 Orgaan ®ÜI laiMsa T.BOEKH O Y E N. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMMïëjMüiJMi. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle stokken voor «Ie Redactie Hestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. WAT WIJ ¥A^' U TRACiËiV. In den strijd voor de School met den Bijbel moet het oog steeds naar boven geslagen worden, waar Chris tus Jezus is met heerlijkheid en eere gekroond. Daarom, broeders en zusters in den strijd, heffen wij onze harten naar boven. Zonder Hem kunnen wij niets doen en wij zijn onbekwaam tot eenig goed. Zonder Hem is ook onze arbeid, voor en in de School met den Bijbel, met onvruchtbaarheid geslagen. Maar met en in en door Hem wordt de in zich zei ven machtelooze sterk, bekwaam, getrouw en volhardend, en zal ook de strijd voor het Christelijk Onderwijs tot eere Zijns Naams en tot een onver- gankelijken zegen voor onze kinderen en ons volk gedijen. Zoo spreekt het geloof, dat uit den Heiligen Geest is. Het steunt op Zijn Woord en belofte. Hoe heerlijk, als het den moeden strijder gegeven wordt, in het geloof op te zien naar den Hemel, waar Christus Jezus is met heerlijkheid en eere gekroond als uit Zijne vol heid stroomen van genade afdalen op Zijne dienaren, wien het om de eere Zijns Naams te doen is in de bange worsteling tot behoud en uitbreiding van de School met den Bijbel. Dan wijkt de moeheid en slapheid, waarover, heelaas ook de verstge- vorderde Christen zich nog bij tijden schamen moetdan vlamt de liefde weer op, hoog en helder dan wordt de voet en de hand weder vaardig, het hart gewillig dan, bij die heerlijke sprake des geloofs en den bezielende gloed der liefde uit God, wordt de hoope, die in den verheerlijkten Heiland wortelt, krach tig en is, ook met het oog op den strijd voor en den arbeid in de Scholen met den Bijbel, Nohemia's woord in het hart en op de lippen„God van den Hemel, Die zal het ons doen gelukken, en wij, Zijne knech ten, zullen ons opmaken en bouwen." Jezus met eere en heerlijkheid gekroond Ziedaar eene waarheid, even be zielend alsschoon. Wel mocht een thans ontslapen Christelijk dichter daarvan met kinderlijken eenvoud zingen tegenover zooveel, dat van de wereld is en waarin andoren be zieling zoeken of het als schoon ver heerlijken Yan uit die heerlijkheid en eere dringt ook op het terrein van de School met den Bijbel menige licht straal door, die tot blijdschap stemt te midden van zooveel, dat bedroeft. Of hoe, was het niet Zijne hand, die ons in den strijd staande hield die het Christelijk Onderwijs in steeds wijder kring belangstelling verschaf te die veler tegenstand terugdrong of onschadelijk maakte die het getal dor Scholen met den Bijbel jaar aan jaar vermeerderde, zoodat het op heden het belangrijke cijfer van SI-I, bevolkt door S&iöOO leerlingen, bereiken mocht Was het niet Zijne hand, die zegen gaf in en door de Scholen met den Bijbel in Zijne genadige ondersteu ning van de Onderwijzers en Onder wijzeressen, die in het geloof op Hem zien in de blijdschap, die Hij hun bereidde, waar zij vrucht op hun arbeid mochten zien, zoowel in de gewenschte uitwerking van hun on derwijs op hart en leven van den leer ling en zijne vordering in kennis, als in de waardeering, die de School met den Bijbel niet alleen bij do ouders der schoolgaande kinderen en geest verwanten, maar zelfs bij hen, die een 1 gansch ander beginsel zijn toegedaan, ondervinden mag Was het niet Zijne hand, die in 1878, toen de scherpe Resolutie van eene zijde, die het Christelijk Onder wijs vijandig is, werd opgemaakt, om de Christelijke scholen af te breken, een Yolkspetitionnement tegen zulk boos bedoelen in het leven riep van welk petitionnement de Unie-collecte in de week van 3 Augustus nog steeds de dankbare herinnering is Was het niet Zijne hand, die later van onze warmste schoolvrienden als Ministers deed optreden en door hen eene wijziging in de schoolwet be werkte, waarin door het Rijk voor een goed deel gebroken is met de onrecht vaardige miskenning en achterstelling van de Scholen met den Bijbel Is het niet Zijne hand, dathetgroo- te beginsel van rechtsgelijkheid der Bijzondere school met de Openbare school, dat in de Schoolwet van 1889 opgenomen werd, al meer op den voorgrond treedt, hetgeen duidelijk blijkt uit de belangstelling, waarmede het Unie-Rapport voor schoolwetwij- zigingin vele kringen is ontvangen? Is het niet Zijne hand, dat de leuze onzer voormannen „De school aan de Ouders „De vrije school voor geheel de Natie al meer kans van verwezenlijking krijgt Ja, dat alles en nog veel meer, waarvoor te loven en te danken is, kwam uit Zijne hand als zoovele openbaringen van Zijne macht, gena de en trouw, van Zijne majesteit en eere, wier heerlijkheid de harten Zijner dicipelen en dicipelinnen met blijdschap vervult. Daarop mogen wij elkander wijzen, vrienden en vriendinnen van de School met den Bijbeldaarmede mogen wij elkander vertroosten. De zaak van het Christelijk Onderwijs is de zaak des Heeren. Laat ons, in wier hart hij de vreeze voor Zijn heiligen Naam de liefde tot Zijn gebod gelegd heeft, dan ook eendrachtig Hem daar in dienen met eenparigen schouder den last torsen, dien Hij ons te dra gen, in broederlijke liefde den strijd strijden, dien Hij ons te strijden geeft. Eendrachtig enmet een gewillig hart. Daaröm eene dubbele vraag ver zoek of bede, zoo ge wilt. Yooreerst. Laat uw gebed, uw roepen, uw smeeken voor het Chris telijk Onderwijs opgaan tot den troon der genade. Gedenkt in uwe gebe den hen, die onderwijs geven en die onderwijs ontvangen, de Besturen en voorts alles, wat met dat onderwijs in verband staat. Laat er geen stil zwijgen bij u gevonden worden, geen lauwheid, geen onverschilligheid, geen Kaïns-gedachte Ben ik mijns broeders hoeder?" Beseft gij den nood der tijden, het gewicht van den strijd voor het Christelijk Onderwijs uw en aller vrienden onvermogen om buiten den Heere Jezus ook maar iets te doen, dat tot wezenlijk heil van de kinderen onzes volks of tot verheerlijking van 's Heeren Naam strekken kan, dan gevoelt ge ook den drang tot gebed want de Hei lige Geest, Die deze dingen op het hart bindt, drijft ook uit tot ootmoe dige smeeking om voorziening in al die behoeften. En waar en tot wien anders zullen wij henengaan, dan tot IJem, die met heerlijkheid en eere gekroond is, Die van den Yader alle macht in Hemel en op aarde ont vangen heeft, en de Weg, de Waar heid en het Leven blijft. Ten andere. Waar we u verzoeken om den steun van uw gebed, vra gen we ook bescheidenlijk uwe gave. Is er liefde voor het Christelijk On derwijs in uw hart, dan wilt gij ook in het belang van dat onderwijs van het uwe offeren. Dan wilt gij ook daarin den Heere dienen van de goe deren, waarover Hij u tot rentmeester heeft aangesteld. Die den Heere vreest, weet, dat alles, wat hij bezit, Zijn eigendom is. Dat is het ware gezichtspunten van daar uit is het geven gemakkelijk, „Het geld is eene schaduw," zegt de Schrift. Zoo is het. Eene schaduw dus niet iets wezenlijks Maar toch ook iets, dat zegenrijk werken kan. De reiziger in het Oosten, vermoeid en afgemat door de brandende zonnestra len, vindt in de schaduw gewenschte verkwikking. Welnu, de arbeiders in, de strijders voor het Christelijk Onderwijs, gevoelen in dien arbeid en strijd ook het vermoeiende en afmat tende van de geldzorgen. Zoudt ge hun niet eenige schaduw willen en kunnen bezorgen door eene grootere of kleinere gift (naar dat de Heere u veel of weinig tijdelijk goed toebedeel de) voor het Christelijk Onderwijs af te zonderen Vergeten wij toch nooit, dat er duizenden, ja, tienduizenden kinderen op de Christelijke scholen gaan, wier ouders niet bij machte zijn, het school geld te betalen, dat met de kosten, hoe matig ook berekend, evenwicht maakt. Niet weinigen kunnen nage noeg niets geven of zijn totaal onver mogend. Moet hier geen barmhartigheid geoefend worden Is ons gebed om uitbreiding van het Christelijk Onderwijs oprecht, dan kan, dan mag het antwoord op de aanvrage om hulpe voor die schare van kinderen, die Christelijk Onder wijs begeeren, maar te arm zijn, om te betalen, niet afwijzend wezen. Waar liefde is, is ook de begeerte, de wil, om hierin te voorzien. En waar die begeerte leeft, gaat de collectant voor de Unie„Eene school met den Bijbel" niet ledig heen. De ware liefde zoekt biddend een weg om te helpen, en vindt dien ook. VOIAUEREnV DER MRUG. Het groote nieuws vooral voor de geldmarkt is, dat thans de overeen komst tot stand is gekomen betreffende de uitgifte der Chineesche leening, ten bedrage van 400.000.000 francs, 4 pet. in goud. De overeenkomst werd ter eener zijde onderteekend door de directeuren van 6 Fransche en 4 Kusssische ban ken, ter andere zijde door de gemach tigden der Chineesche regeering. De aflossing dezer leening moet binnen 36 jaren plaats hebben. Vóórdat deze tijd is verstreken, is noch conversie noch aflossing mogelijk. De Chineesche regee ring verplicht zich, voor 15 Jan. 1896, geen goudleening onder waarborg van de regeering uit te geven. Tot waarborg dezer leening dient de opbrengst der invoerrechten in de havens. Mocht China de verplichtingen niet na komen, welke bij deze overeenkomst worden bepaald, dan zal de Russische regeering zich daarmede belasten. Met dit bericht is omtrent deze quaes- tie aan alle onzekerheid een einde geko men. China krijgt geld, en wel door bemiddeling van de vrienden Frankrijk en Rusland, welke laatste vooral wel wat aan deze Chineesche leening ver dienen zal, buiten hetgeen daaromtrent reeds bekend is, of bij geruchte werd vermeld. Of de bovengenoemde voorwaarden geheel juist zijn, daaromtrent kan eenige twijfel rijzen; het keizerlijk besluit, dat omtrent de vaststelling der leening te St. Petersburg genomen is, vermeldt namelijk van aflossing of verdere uitslui ting van Chineesche leeningen, niets. Bedoeld besluit zegt o.a., omtrent de garantie van Rusland het volgende: In de gevallen waarin, uit welke oorzaak ook, sommen, die voor de betaling van vervallen coupons of uitgelote obligatiën der Chineesche leening worden vereischt, aan de banken of bankiershuizen, die de betaling bezorgen, niet tegen den vast- gestelden termijn ter beschikking zijn gesteld, zullen de bedoelde banken of bankiershuizen met de vereischte midde len voor rekening der Russische regeering worden voorzien, onder voorwaarden welke de Russische regeering, respec tievelijk de minister van financiën, heeft vastgesteld. Daarmede zijn dus de leeners gebaat. Gladstone trekt zich uit het politieke leven terug. Dit is in Engeland het groote feit van den dag. De grand old mandie sedert zijn aftreding als premier nog steeds, in naam althans, want de zittingen woonde hij zelden meer bij lid van het Lagerhuis is gebleven, verlaat voor goed het tooneel der politiek, na gedurende dertig jaren de toongevende leider te zjjn geweest der li berale partij in Engeland. Ruim 62 jaar is hij lid geweest van het Lagerhuis, dat in dien tijd vijftien maal vernieuwd is. Het is thans 60 jaar geleden, dat Gladstone voor de eerste maal minister werdvier malen was hij hoofd van een Kabinet. Den lsten Maart van dit jaar verscheen de G. O. M. voor het laatst in het Lager huis. Het was in die gedenkwaardige zit ting, dat hij het Hoogerhuis den hand schoen toewierp, en verklaarde, dat het voornaamste doel, waarnaar zijn partij voortaan moest streven, was de „hervor ming van dit aristocratische en reacti®- naire Huis, dat niet alleen een hinderpaal is tegen de emancipatie van Ierland, maar tegen de geheele evolutie der demo cratie." In de te Edinburg gehouden jaarlijk- sche vergadering van de liberale veree- niging van Mid Lothian is de brief van Gladstone voorgelezen, die van zijn ont slagneming kennis geeft. In een bijge voegd schrijven, van vroegeren datum, betuigt de grand old man instemming met de keuze van Gibson Carmichael als candidaat der liberalen in zijn plaats, en spreekt de hoop uit, dat Mid Lothian on der de Schotsche kiesdistricten vooraan blij ve staan als steunpilaar van de liberale partij. De Fransclie premier heeft verklaard, dat hij het ontwerp tot regeling der al cohol-belasting, hetwelk een deel zijner begrooting uitmaakt, zal handhaven, on danks de wijzigingen, daarin door de meerderheid der Kamer, in strijd met de wenschen der regeering, gebracht. Naar zijn meening heeft het Kabinet zich niet terug te trekken om een queastie, die de algemeene politiek niet raakt. Er waren in de Kamer verscheidene leden, die het uitspraken, dat ze hierover van opinie verschildenmaar tot een con- flikt leidde dit niet. Wat er onder de alcohol-quaestie ver staan wordt, zij hier in 't kort medege deeld De jaarlijksche opbrengst aan alcohol belasting in Frankrijk bedraagt ruim 300 millioen francs. Het gebruik per hoofd der bevolking varieert tusschen 4 en 4 i/i liter. Hierin is echter niet begrepen de alcohol van de stokers van eigen gewas, die vrijdom van belasting genieten. Een feit is het, dat het drankgebruik toeneemt, in weerwil van den enormen voorraad wijn, die jaar in jaar uit gedronken wordt. Om het drankgebruik tegen te gaan, wordt de alcoholbelasting voortdurend door de regeering verhoogd, terwijl zij tracht de (belasting op wijnen, bieren en appel- en perenwijnen te verminde ren. Nu heeft een hoogleeraar te Parijs, de heer Alglava, in den Temps een serie arti kelen geschreven, om staatsmonopolie van de zuivering van den alcohol aan te beve len. Deze artikelen zijn blijkbaar niet zon der invloed geweest op de discussiën in de Kamer. De heer Alglave stelde in het licht, dat de branders, evenals de stokers van eigen gewas, zouden kunnen voortgaan met het stoken van alcohol, welken de Staat zou koopen tegen hoogen prijs. De Wij zien Jezus met heerlijkheid en eere gekroond. Hebr. 2 9a. In Hem is de kracht om te lijden, te strijden De kracht om te zijn, die Hij wil, dat wij zijn- Maar eindeloos schooner en eeniglijk schoon Is Christus, de Heere, op Hemelsehen troon, En wij aan Zijn voeten, gebogen in 't stof, Van harte Hem brengend aanbidding en lof. (Unie-blaadje No. 29.)

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 1