Yrijdag|5|JuliJ 1895. Tiende Jaargang No. 506. jLntirevo lutionair Orgaan Bill mjmÊW IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMESjSmiJH. Alle stukken voor «Je Redactie bestemd, Advertentiën esa ventere Administratie franco toe Se zenden aan «Jen Uitgever. liieswet-Van Mouten. De langverwachte kieswet van Minister Van Iiouten is jl. week bij do Tweede Kamer ingekomen en haar inhoud werd Dinsdag in den namiddag bekend. Ten einde zijnen lezers er een zoo helder mogelijk inzicht van te geven, heeft het Gentrum de uit den aard der zaak altijd ietwat moei lijk te lezen wetsformulieren in meer verstaanbaar Hollandsch overgezet. Vanzelf zijn daarbij aan het blad enkele losse bemerkingen uit de pen gevloeid als vervolg van den voor- loopigen indruk en de overzet ting met de losse opmerkingen vin den hier een plaats. Wie zijn kiezers? 1°. Alle mannelijke Nederlanders, die in het laatstverloopen dienst jaar in een der directe belastingen zijn aangeslagen. Deze belastingen zijn: grondbelasting, personeele be lasting, vermogens- en bedrijfsbe lasting. Voor het kiezersschap we gens grondbelasting moet de aanslag minstens 1 bedragenvoor de an dere belastingen is iedere aanslag goed, mits men op 1 Februari niets meer tij den ontvanger schuldig is. Hier past men het beginsel toe geen geld, geen kiezer. Bij de hui dige kieswet gelden alleen die aan slagen (van het personeel), waarop geen remissie valt, en voorts in de grondbelasting de aanslagen van ƒ10 af. Bij de thans voorgestelde kies wet is het niet duidelijk of, ingeval de nieuwe wet op het personeel wordt aangenomen, de geheel kwijt gescholden aanslag (wegens het be zit van 8 of meer kinderen) toch voor een aanslag geldt. Verder zijn kiezers 2°. alle niet-aangeslagene zoo huis vaders als commensaals, die op 1 Februari 6 maanden eenzelfde wo ning hebben bewoond, mits deze (naar gelang der gemeente) ƒ1.— tot 2,50 aan weekhuur waard is; of wel zoo als eigenaar of huurder een vaartuig bewonen van minstens 30 ton inhoud 3°. allen niet-aangeslagenen en niet-afzonderlijk wonenden, die op 1 Februari minstens 13 maanden achtereen bij eenzelfden patroon of instelling in dienstbetrekking of func tie zijn en aan kost, inwoning en salaris samen een inkomen genieten van min stens 275 tot ƒ550 (naar gelang van de gemeente); 4°.'alle gepensionneerden tot ge lijk bedrag en naar dezelfde gemeen te-lijsten 5°. allen die niet in de voor gaande categorieën vallen maar in het bezit zijn van ƒ100 nomiaal op het 'Grootboek of 50 op de Rijkspost spaarbank 6°. allen die na afgelegd examen in het bezit zijn geraakt van een di ploma voor benoembaarheid tot eeni- ge openbare betrekking, ambt, be roep of bedrijf. Men heeft alzoo verschillende cate gorieën van kiezerscensus-kiezers, woning-kiezers, commensaal-kiezers, varende kiezers, inwonende beambten- kiezers, huisbedienden-kiezers, ge- pensionneerden-kiezers grootboek kiezers, spaarbank-kiezers en capaci- teits-kiezers. Voor allen komt echter in aanmerking De leeftijd. Deze is bepaald op 25 jaar in plaats van 23. Dit corretiefje tegen overrompeling door de jeugd heeft echter weinig te beduiden of liever, het schijnt geheel overbodig. Immers, bij de huidige wet waren er in 1894 slechts 387 kiezers van 23 en 754 van 24 jaar. Waarschijnlijk zou dus het aantal „onbezonnen" kiezers van 23 en 24 jaar bij de nieuwe wet over het geheele land niet veel meer bedragen dan 2500 op 600.000 in het geheel. Kiezersteelt door te hooge aangifte in de vermo gens- en bedrijfsbelastingen wordt zooveel mogelijk tegengegaan, door dien valsche aangifte de aanspraak doet vervallenhierdoor wordt te gelijkertijd te lage aangifte met ver lies van kiesrecht gestraft, wat te bezien staat of het wel geoorloofd is. Aangifte voor het kiezerschap is onnoodig voor de censuskiezers. Voor hen zorgt de ontvanger, zoo als het ook nu geschied. De niet- aangeslagenen, de commensaals en varende kiezers moeten zich éénmaal aangeven, hun verdere levensloop wordt door de administratie bijge houden, wat wel een heele corvée zal blijken. De in een dienstwoning gevestigde beambten of bij andere in dienstbetrekking zijnde kiezers moeten zich telkens aangevendit zal ook wel het geval moeten zijn met de kapitalisten van het Groot boek en van de Rijkspostspaarbank. De tabellen waarop de gemeenten zijn geplaatst tot onderscheiding van de huurwaar de der woning van de commensaals en van de salarissen der beambten en dienstbare kiezers, komen onge veer overeen met die in de voorge stelde wet op de personeele belas ting; wordt deze verworpen, dan blijft de tabel in de kieswet toch van kracht. Beide wetten zijn daar door echter niet van elkaar, wijl bij de bestaande wet op het personeel de aangeslagen heel anders geregeld zijn dan bij de nieuw voorgestelde. Deze influenceert op een veel groo- ter getal aangeslagenen en derhalve ook op het Aantal Kiezers. Hoe groot dit bij de nieuwe kies wet zijn zal, is zelfs niet bij raming op te geven. Het hierbovengenoem- de cijfer van 600.000 onderstel de de bestaande personeel-wet. Daar bij toch zijn aangeslagen 561.000 personen, terwijl voorts zijn aange slagen in de grondbelasting (1890) van af 1.— ongeveer 408.000 mannen, in de vermogensbelasting 7 O O 55.000 en in de bedrijfsbelasting 205.000. Yan 1 Aüg. 1892/93 hadden 3551 meerderjarige mannen 100 op het Grootboek, terwijl van 1 Jan. 1892/93 bijna 28,000 het vereischte bedrag van 50 op de Rijkspostspaarbank hadden. Ter loops zij hier aangemerkt, dat wij nog maar volstrekt niet begrijpen, waarom alleen deze vormen van klein bezit moeten worden vastgehouden. Noch het Grootboek noch de Rijks postspaarbank heeft zulk een protec tie noodig. Het persisteeren hierbij schijnt niets anders dan een oüman- netjesachtige hoofdigheid. Wat de cijfers betreft, is het duidelijk, dat zij over van het vermoedelijk aantal kiezers niets zeggen. Men telle ze vooral niet bij elkaar opwant de meesten dekken elkaar. Men mag alleen aannemen, dat met de perso neele aanslagen van nu onge veer alle in de voorgestelde kie- zers-categorieen worden begrepen. In elk geval berust het cijfer van 600.000, dat men reeds bij de hui dige belastingwet krijgen zou, op een zeer verdedigbare gissing. Het nieuw-voorgestelde personeel ver meerdert de aanslagen wellicht aan zienlijk, dus ook het aantal kiezers. Hier zegt de Regeering Geef mij meer aanslagen en ik geef u meer kiezers. Reclames worden niet meer behandeld door den Gemeenteraad, maar door B. en W. en in plaats van de rechtbank komt het kantongerecht. Het Couloir-stelsel heeft de heer Yan Houten van zijn voorganger overgenomen, evenals het systeem voor het Stellen der candidaten. Deze kunnen alleen als zoodanig in aanmerking komen, wanneer zij door 50 kiezers of namens een er kende kiesvereeniging in hun district aan den Voorzitter van bet stem bureau vooraf zijn opgegeven. Een zeer groot gemak in districten, waar geen strijd is of in geval van een formaliteits-verkiezing. Wanneer de candidaat 50 bekende voorstanders heeft en er is geen tegen-candidaat geproclameerd, dan behoeven slechts een paar buren van het stembureau op hem te gaan stemmen en de rest kan thuis blijven zonder dat de candidaat over minachting behoeft te klagen. Yoor menig plattelandsdistrict is dit een uitkomst, maar het stelsel is in flagranten strijd met het ge dwongen stemmen door alle hens. Kiesdistricten. Ook hierin wordt de wet -Tak in hoofdzaak gevolgd. Amsterdam wordt met het geannexeerde deel van Nieu- wer-Amstel 9 districten, Rotterdam 5, Utrecht 2, 's Gravenhage met Scheveningen 3. Aan Groningen al leen heeft de heer Van Houten het land gekregenhij behoudt enkel de stad en maakt van de rest een nieuw district Hoogezand. Ziedaar in hoofdtrekken de nieuwe kieswet. Stippen wij alleen nog aan, dat de Regeering als haar o O Voornemens te kennen heeft gegeven, om de hoofdkiesdistricten voor de Provin ciale Staten, waar meer dan 5 plaatsen tegelijk te vervullen zijn, te splitsen en om alle gemeenten boven 15.000 voor Raadsverkiezin gen ook te splitsen, zullen de thans bestaande meervoudige districten echter worden verdeeld en wel Am sterdam in 9, Rotterdam in 5 en 's Gravenhage in 3 districten. De Raadsverkiezingen zijn wat de kiezers betreft, bij deze kieswet reeds geregeld. De Gemeen telijke kiezers zijn dezelfde als de census-kiezers voor Kamer en Staten, en bovendien ook zij, die in de plaatselijke directe belastingen zijn aangeslagen voor f 1 tot ƒ2.50, ook weer naar gelang van de gemeente. Yóor deze laatsten is het voldaan hebben der belasting evenzeer nood zakelijk. Uit de Pers. VOEittJEREN OER AARDE. mm m mmmmimi ia m Deze Courant verschijnt eiken "Vrijdag. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. HET ONTWERP-KIESWET. Een jaar plus een maand na het op treden van het Kabinet-Roël, is de kies wet dan toch ingekomen. Niet te vlug, maar ook niet zoo laat, dat over te pijnlijke vertraging bittere klacht kan vallen. Het ontwerp zelf, voor zooveel er van bekend werd, heeft ongetwijfeld punten waardoor het zich aanbeveelt. Want wel staat het principieel even beslist tegenover onze antirevolutionaire beginselen als dat van den vorigen Mi nister Takmaar dit neemt niet weg, dat het, evenals dit ontwerp, niet den stempel van het conservatief-bekrompene draagt. Toch stuit de antirevolutionair reeds bij het lezen van Artikel 1 op een hoogst ernstig bezwaarDe koppeling van kies recht aan belastingde oude, fatale kies wet-zonde, waartegen we steeds gerea geerd hebben. Die koppeling maakt, om eenzijdig heid te vermijden, het stelsel van dit ontwerp zoo uiterst ingewikkeld, dat het alle merk van eenvoudigheid mist. Ook dwingt die koppeling tot altoos bedenkelijke classificatiën van gemeen ten. En niet minder tot altoos gevaarlijke, wijl willekeurige, schalen van geldelijke berekeningen, die zooveel kwaad kunnen stichten. Reeds nu kan dan ook gezegden dit is het ernstigste bezwaar voor de toekomst of dit ontwerp wet worde of niet, het helpt ons niet af, niet voor altijd af, van de electorale guaestie. Het geeft niet de fiyiale oplossing. Standaard.) Met de fameuse Chineesche leening, die een poosje geleden reeds zoo goed als gesloten heette, onder waarborg van Rus land, vlot het niet erg. De Pranschen zouden het geld voorschieten, maar Rus land zou borg blijven voor rente en aflos sing en zich op zijn beurt schadeloos stel len ten koste van eenige Chineesche concessies in Mantsjoerije. De wereld stond eerst verbaasd over dezen fijnen diplomatieken zet van Rus land, ongeëvenaard sedert Beaconsfield's aankoop van Cyprus en van Ismaëls Suez-aandeelen Jawel maar de reke ning was buiten den waard gemaaktde Chineezen-zelve waren er ook nog, en deze blijken klaarwakker geweest te zijn Toen de Duitsche ambassadeur prins Radolin te St.-Petersburg aan prins Labanof, den nieuwen Russischen minister van Buiten- landsche Zaken, om opheldering over Ruslands garantie vroeg, kreeg hij van dezen ten antwoord, dat hem, Labanof, van zoodanige garantie niets bekend was "Wat was er gebeurd, dat een streep trok door de fraaie rekening, die de Russi sche regeering al had opgemaakt Ziehier wat dienaangaande gemeld wordt China verdeelt zijn schuld liever onder alle landen van Europa, dan dat het zich verplichtingen maakt tegenover een of twee mogendheden, welke ook. De regee ring te Peking weet veel te goed, dat de Europeesche mogendheden het nooit eens zullen worden, en dat er veel minder kans bestaat op een gemeenschappelijk optreden van die allen, om het te dwingen zijn financieele verplichtingen na te leven, dan op een samenwerking van Frankrijk en Rusland in deze. China zou dus trachten op de internatio nale markt terecht te komen, en dat met één groote leening, om geheel zijn schuld in eens te kunnen afdoen. De door Rus land en Frankrijk aangeboden leening zou enkel strekken om een spoedige ontrui ming van de provincie Liaotung door de Japanneezen te verkrijgen, en China moest, ongerekend de concessiën aan Rusland, ook reeds zijn invoerrechten verpandenzoodat er voor een latere groote leening tot af betaling der geheele oorlogsschatting weinig kans van slagen meer zou wezen. Het, „Hemelsche Rijk" wil daarom liever in eens een kolossale leening sluiten om al zijn schulden af te betalen, en daartoe wil het niet enkel de Beurs van Parijs onder garantie van Rus land aanspreken, maar alle Beurzen van Europa en Amerike tegelijk, onder garan tie van de eigen Chineesche douane rechten. Loopt dit inderdaad zoo, dan zou Rus land weinig genoegen beleven van zijn „fijnen zet;" maar juist om die reden is het niet te denken, dat de regeering in Petersburg China zoo spoedig en gemak kelijk los zal laten. Het zal misschien zelfs raadzaam zijn, om vooralsnog niet veel geloof te schenken aan alle geruchten en mededeelingen over het mislukken der leening. Er zijn moeilijkheden dat is wel zeker. China schrikt terug voor de reeds verleende vergunning tot het bouwen van een zuiderlijn van den Siberischen spoor weg naar Niut-Chang. En de Russische financiërs meenen daarin den invloed van Brittanje, gesteund door Duitschland, te bespeuren. Maar het Russische ministerie van financiën moet vast overtuigd zijn, dat het alle, ook de grootste, moeilijkheden zal kunnen overwinnen. Er is dus veel kans, dat de Russische regeering nog wel tot een schikking zal weten te komen. Yolgens den correspon dent der Frankf Zeit. te Berlijn is daar van het mislukken der onderhandelingen nog niets bekend. De Kamer van BleSgië heeft gisteren te midden van zeer heftige tooneelen, door de socialisten veroorzaakt, de beraadsla gingen ten einde gebracht over de voor-

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 1