ning, de groote massa, het gevoelen van den schipper wèl blijft volgen. Het is altijd veiliger aan boord bij den trouwen Schipper te blijven, dan in de bootjes der aristocratische officieren te gaan, die het schip midden op zee hebben verlaten. Vólksbl Hoe liet toegegaan is bij do verkiezing in Italië. lWIil&BjB&B'Lli S&E3S AA 'ZZZm. Men kan merken dat de houding van I&USland tegenover de Armeniërs veranderd is. Eenige iraanden geleden weigerde de Czaar den Armenisehen oppergeestelijke te ontvangen. Het scheen toen dat de Czaar zelfs den schijn wilde vermijden dat hij de ver drukte Armeniërs ter wille was. Thans is dit gelukkig veranderd. Eergisteren is de „katholikos" van allo Armeniërs, Mkrtitsj I, op Peterhot door den Czaar en zijne gemalin met alle onderscheiding- ontvangen. De audiëntie duurde twintig minuten. De „katholikos" bood een adres aan en verliet vol blijdschap en goede verwachting het keizerlijk paar. Er wordt gemeld, dat Rusland tot handelend optreden gezind is. Indien Turkije onhandelbaar blijft, zou Rus land aan do quaestie een eind willen maken, door zijne troepen Armenië te laten binnenrukken en een christelij- ken gouverneur aan te stellen. Naar gemeld wordt zal de Russische commissie tot af bakening van de grenzen in het Pamirgebied bestaan uit generaal Sjwejkofski, Panafidin, atgevaardigde van het ministerie van buitenlandsche zaken, en kolonel Halkin en begeleid worden door zestien kozikken onder bevel van een officier. De commissarissen zullen de Britsch-Indiseho commissie, onder kolonel Gerard, waarschijnlijk tegen het eind van Juli aan het Victoria-meer ontmoeten. Uit Moscou wordt gemeld, dat de 20ste divisie van het Oaucasische leger, waarvan het hoofdkwartier thans te Kubasis ligt, bevel heeft gekregen zich naar Kars en andere garnizoensplaatsen aan de Turksch Russische grens te be geven. Deze groote vermeerdering van Russische troepen aan de grenzen in de nabijheid der Armenische provinciën geschiedt plotseling en brengt men na- tuurljjk in verband met de gespannen verhouding, welke thans tusschen Tur kije en de mogendheden bestaat. Welken loop de zaken in deze quaes tie zullen nemen, valt nog niet te voor zien. Het trekt wel de opmerkzaamheid, dat over het algemeen de liberale pers ten onzet het voor de vervolgziekte en trouwelooze Turken opnemen tegen En geland en de mogendheden. Men valt Engeland c. s. heftig aan, omdat het zich met de aangelegenheden van Turkije gaat inlaten. Men prijst het in Turkije dat het de voorstellen der mogendheden betreffende Armenie afwijst, want, zoo heet het in die bladen „de Sultan is toch baas in zijn eigen land." Het is eigenaardig dat diezelfde libe rale bladen tegenover Japan een geheel andere gedragslijn volgden. Japan ging zich ongeroepen met de zaken van China inlatende. Geen woord van afkeu ring tegen den indringer, maar integen deel, de Japanners werden geprezen zij zouden het werk der beschaving in het onderwetsche China ter hand gaan nemen En nu duizende Armeniërs geslacht zijn door Kurden en Turken en voort durend bloot staan aan de tyrannische willekeur der Turksche overheden, be strijdt men de inmenging der drie Eu- ropeesehe mogendheden op grond, dat Turkije's onafhankelijkheid niet aange rand worden mag in Armenie. Een fraaie houding Eene regeering die dergelijke moord- tooneelen als in Armenie zijn voorgeko men, niet kan verhinderen, erger nog, zeer waarschijnlijk zijdelings en recht streeks heeft aangemoedigd of oogluikend toegelaten, mag niet alleen met alle recht, maar moet onder curateele gesteld worden. Er zou zelfs niet het minst overtreden zijn, indien men Turkjje geheel en al de macht over Armenie ontnam. Er was eerst zeer veel vrees, dat de mogendheden door zelfzuchtige overwe gingen, zich zouden laten afhouden van eene dure roeping ten behoeve der Armeniërs. En nu zij eindelijk overgaan, om slechts te doen wat plicht is, is het een ongerijmde, onverdedigbare houding dit optreden der mogendheden te bestrij den. Onder de Franschen heerscht een toe nemende geest van verzet tegen de staatkunde van Engeland in E gypte. Onlangs deelden wij een en ander mede, hoe de Franschen in Egypte, Engeland op allerlei wijze tegenwerken. Zij worden gesteund door een paar Fransch Egyp tische bladen. Thans is er te Parijs onder den naam „Comité d'Egypto" eene vereeniging ge vormd, welke ten doel heeft de bijzondere aandacht van de parlementsleden en van de verschillende aardrijkskundige en koloniale vereenigingen te vestigen op de noodzakelijkheid dat Engeland er toe worde gebracht zijne verbintenissen en verplichtingen ten opzichte van Egypte te eerbiedigen. Dit zou bereikt moeten worden door aan Engeland goede redenen aan de hand te doen, met vermijding van al len dwang en onder de instemmende mede werking van de mogendheden. De eerste vergadering zal den 18Ieu dezer gehouden worden. Het streven is natuurlijk, dat Engeland zijne troepen uit Egypte zal terugroepen. Het zal niet zoo gemakkelijk gaan. Waar de roodbaadjes eenmaal zijn, ziet men ze niet spoedig verdwijnen. De Japanners hebben zonder strijd Taipeifoe en Tamsoei op formnsa bezet. Zij beheeren nu de douane. De zaken loopen als gewoonlijk en voor nieuwe troebelen bestaat geen gevaar. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Rusland en Cliiua een geheim tractaat hebben gesloten, waarbij de Russische regeering zich verbindt, de Chineesche regeeiing 15,000,000 pd. st. te verschaffen. Van dit bedrag, waarvoor Rusland op de een of andere wijze zal worden schade loos gesteld, zal het grootste gedeelte besteed worden tot spoedige betalen der oorlogsschatting aan Japan. Vijf Parijsche bankiershuizen hebben zich reeds bereid verklaard, deze 15,000,000 pd.st. te verschaffen, nu de Rus sische regeering daarvoor borg blijft. Naar het heet, zal Rusland tot vergoe ding een gedeelte van Mantsjoerje verkrjjgen, terwijl aan Frankrijk de Pe3cadoren-eilanden zullen worden af gestaan. De Duitsche bladen laten zich hierover ontevreden uit. Zoo o.a. betoogt de Vossische Zeitung", dat de regeering van Duitschland, die nu niets krijgt, betere zaken zou gemaakt hebben, indien zij zich bij de beslissing der Oost-Azia tische quaestie in plaats van bij Frankrijk en Rusland, bij Engeland had aangesloten. De „Temps" spreekt hot bericht omtrent de Pescadoren eilanden tegen, onder herinnering dat zij bij het vredes verdrag van Simonoseki aan Japan zijn afgestaan. Ook wordt door de „Kreuz Zeitung" het bericht tegengesproken, dat China grondgebied aan Rusland zal afstaan, Dit zal, voorloopig althans, niet gebeuren, zegt het blad. De „World" van New-York heeft uit Hankow bericht ontvangen dat het inde provincie Tsjesjuen een ware anarchie is. In ze3 steden zijn al de bezittingen der vreemdelingen vernield. Menschen zijn er niet vermoord, maar het aantal vluchtelingen is groot. De Engelsche bladen gaan voort alarmeerende berichten te geven omtrent de Engelsche, Fransc'ae en Amerikaan- sche missies in China. In de Fransche bladen wordt op grond van inlichtingen, aan de zendings huizen verkregen, de meening uitgesproken dat de berichten overdreven zijn. Van doodeu spreken de Engelsche berichten niet. De nieuwe Kafferoorlog, waarin ïransraal gewikkeld is, zal waar schijnlijk spoediger geëindigd zijn dan die tegen Malaboch verleden jaar. Een telegram uit Pretoria bericht, dat de troepen, onder bevel van gene raal Joubert tegen het weerspannige opperhoofd Magoeba uitgezonden, de Kaffers uiteengedreven hebben Magoeba sneuvelde in den strijd. De opstand wordt als geëindigd beschouwd. De „Messaggero" schiijft er het volgen de over Men vraagt niet naar politieke beginse len van de eandidaten maar hoeveel geld hij voor zijne verkiezing kan uitgeven. Het practische kiesprogram is een bank biljet van 100 lire, het hoogste en edelste program is een biljet van 1000 lire. Een bijzondere takiiok werd gevolgd in het tweede Romeintche kiesdistrict. De democratische candidaat Montenovesi liet broodbons ronddeelen, waarop er zulk een volksoploop ontstond, dat de politie moei te had de orde te herstellen. De tegenstan der van Montenovesi, de officier van gezondheid bij de marine Santini deed daarop een groot geldgeschenk aan de geestelijkheid en liefdadige instellingenen deelde bovendien bons uit voor volkskeu kens a 20 centimes. Vroeg in den morgen begon de verdeeling en nog om vier uur des middags verdrong zich voor de apotheek, waar de uitdeeling plaats had, een hongerende menigte vrouwen en kinderen Natuurlijk legden de brood bons het af tegen volkskeukenbons In Montevarchi (het kiesdistrict van den hoofdredacteur der „Tribuna" den heer Luzatti) kwam het tot heftige woelingen, doordat Luzatti's tegenstander, de conservatieve miljonnair Carpi, den menschen had diets gemaakt, dat hij, als hij gekozen werd, alle panden in de baak van leening zou inlossen en op eigen kosten do gemeentenaren van die gemeen te van alle belastingen zou vrijmaken Evenwel dank zij de andere gemeenten van hetzelfde kiesdistrict zegepraalde de journalist tegenover den geldman. Op vele plaatsen werden de stemmen inderdaad gekochtin Napels werd er tot 30 lire voor betaald, in Lucca waren ze 25 tot zelfs 60 lire waard. De verkiezing van den clerikaal-eonservatioven Pacci, moet ongeveer 100.000 lire (f50.000) hebben gekost. Dat zijn werkelijk Engelsche prijzen Men vertelt verder weder, dat Pacci's tegenstander, Luporini, een ge ruïneerd man is. Dat geld eigenlijk do ziel was der verkiezingen blijkt bijna overal. Zoo vertelt de „Roma" het leven, de daden en lotgevallen van alle Romeinscke eandida ten en wij vernemen hierbij o. a. dat de wijnbouwer Ostin alleen daarom niet weer gekozen werd, wijl de crisis der laatste jaren hem arm had gemaakt. Een verdien de neeilaag heeft, zoo schrijft het genoom de blad de hertog Grazioü geleden (de spruit eener rijk geworden bakkersfamilie), wijl de gierigaard den kiezers in een vroegeren verkiezingstijd veel had beloofd en bijna niets had gedaan hij had maar 7J00 lire uitgegeven, nl. 2000 lire voor het comité, 2000 voor een diner, 1000 voor manifesten en 2000 lire voor kleine uitgaven als ververschingen aan de kiezers, enz. Maar al deze middelen troffen nog niet altjd doel, want niet do helft der Romeinsehe burgers kwam ter stembus. EEN DON/EN SNEEUWKLEED Mon meldt uit Boileu aim de Telegr. Eou eigenaardig verschijnsel zag mon deze week, vooral Woonsdag, in do lage groenlanden, een verschijnsel zooals ouden van dagen zich niet heugen. In dio lage landen groeit dezen zomer een plantje, dat men „voenpiel" noemt, 't welk or in gewone jaren niet voorkomt. Deze omstandigheid schrijft men toe aan den natten zomer van verleden jaar, tengevolge waarvan er hoegenaamd geen gras in da weiden is. Doze veenpiel schijnt uitgebloeid te zijn en laat haar witdonzig vlokje waaraan kleine zaad korreltjes kleven, door de lucht vliegen. Zoo ver het oog reikte, geleek het alsof het dons sneeuwde. Aan voorwerpen dio zich eenigszins boven de oppervlakte verheffen en een weinig ruw zijn, blijven deze fijne vlokjes kleven. Boomstammen geleken niet een za.ihte huid van dons bedekt, distels voor il sohenen wol kleine ragebollen, terwijl de heide als uren ver met sneeuw bedekt soheon. Millioenon maal millioouon van deze fijne zaadjes zijn aan hun donzige vleugeltjes heinde en verre door den wind verspreid, en wanneer oek maar een duizendste part daarvan het volgend jaar ontkiemt en een plantje vormt, zal geheel Drenthe wit van veenpiel staan. VRIENDELIJKE BEJEGENING. Te Goes kwamen Donderdagavond een heer en dame bij een logementhouder om nachtverblijf vragen, doch wijl deze slechts twee kamers tegelijk aanbood, en het echtpaar slechts één kamer noodig had, gingen zij heen ou namen nachtlogies bij eou ander, 's Anderen morgens bij het station, toen de heer en dame op het punt stonden te vertrekken, bood eerstgenoemde logeinenthondor hen eori rekening aan, groot 3.50 voor het door hen geweigerde nachtlogies. Daar zij niet wilden betalen, wat zij niet genoten hadden, gaf do zoon van den hotelhouder de dame een Btomp die aankwam, terwijl do hotelhouder met behulp van zijn wandelstok aan den heer een hevig bloedende wonde aan het hoofd toebracht. De hoer en dame zij waren uit Bergen op Zoom konden hierdoor hunne reis niet vervolgen cn de politie maakte proces verbaal op tegen den hotelhouder, den heer L. Telegr. Het is thans bewezen dat'een rijtuig met twee personen uiet door paarden getrokken, in 49 uur kan rijden van Parijs naar Bordeaux en terug, dat is ceu lengte van ongeveer twaalf honderd kilometer of tweehonderd veertig uren gaans langs de gewone straatwegen. Dit is de snelheid van een goederentrein op den spoorweg. De proef met deze rijtuigen, die door een petroleuuimotor in beweging worden gebracht, is zoo goed geslaagd, dat het geen tien jaar meer duren zal, schrijft een Parijsche berichtgever, dat al de trekpaar den voor rijtuigen en karren verbannen zullen zijn uit onze steden. SCHEURKALENDERS. De Gouden en Zilveren Horloges als Premiën uitgeloofd voor Koster's Humo ristische Scheurkalender uitgave 1895 zijn, zich regelende naar de 348e Staats loterij, op de volgende nummers gevallen: 3406 een zilveren Horloge. 13243 een zilveren Horloge. 3314 een zilveren Horloge. 7375 een goud Horloge. 15114 een goud Horloge. Alle prijzen van de Scheurkalender 1895 welke nog niet afgehaald zijn, en welke feitelijk al vervallen waren zooala duidelijk omschreven is op het le Blaadje der Scheurkalender, zullen echter nog tot 15 Juli a.s. als niet vervallen worden beschouwd. Na 15 Juli a.s. is die termijn voor alle klassen onherroepelijk vervalleD. Bij een begrafenis te Rovigno in Istrië is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Terwijl ongeveer 70 personen in een bovenkamer van het sterfhuis .aanwezig waren, waar het lijk van den overleden jongeling stond, bezweek de vloer, en het lijk en alle aanwezigen kwamen in het benedenvertrek terecht, en van daar in een diepen kelder daarna stortte liet geheele huis in. Onmiddeljk togen de buren, bijgestaan door de brandweer en de soldaten, aan het werk om de monscbcn uit het puin te voorschijn te halen. Er werden 14 lijken en 27 zwaargewonden opgegraven, en al do overigen waren min of meer gekwetst. Naast de doodkist werd het lijk gevonden van hot jonge meisje, dat met den overleden jongeling verloofd was geweest. Aan de revue bij de opening van het Noord-Oostzeekanaal nemen 53 vreemde oorlogsschepen deel, n.l. 6 van Denemar ken, 10 van Engeland, 3 van Frankrijk, 9 van Italië, 2 van Nederland, 2 van Noorwegen, 4 van Oostenrijk Hongarije, 1 van Portugal, 2 van Rumerië, 3 van Rusland, 3 van Spanje, 1 van Turkije en 4 van de Yereenigde Staten. Bovendien van Duitschland 28 oorlogsschepen en 25 torpedobooten. DIEPTE DER ZEE. De gemiddelde diepte der zee is tusschen 60° N.B. en 60° Z.B. 4450 Meter. De grootste diepte die nog is bepaald, bedraagt ongeveer 8400 Meter. Deze diepte trof men aan in de stille Zuidzee. Over liet algemeen neemt men aan, dat de bodem der zee even ongelijk is als de oppervlakte van het land. EEN VISCH, DIE VERDWIJNT. Meermalen verzekerden zeer oude Texelsehe visschers, dat zij in hunne jeugd onbekend waren met een viseh, die „pieterman" genoemd werd. Deze verkla ring klonk aan do jongeren bijna onge looflijk in de ooren, omdat zij jaar aan jaar, zoodra de Meimaand in het land was, ook de Pietermannen bij duizenden en duizenden langs de kust zagen zwem men. Dit is nog geon vjf-cn-twintig jaar geledon. Een aantal kustbewoners vonden toen in de maanden Mei en Juni oen middel van bestaan in liet vangen en voor het gebruik bereiden van pietermannen. Met een bootje en eenige korte hengeltjes ving mon er soms in éen dag wel duizend. De smakelijke, doch gevaarlijke vischjes werden van jaar tot jaar in ruimeren kring als volksvoedsel in den handel gebracht. Thans echter heeft men sedert eenige jaren waargenomen, dat het getal pie termannen sterk vermindert. Verleden jaar werden maar zeer weinige gevangen, en dit jaar zijn zij aan de Texelsehe kust zelfs nog niet gezien. Do visschers, die uren ver van land zeilen om hun bedrijf uit te oefenen, gewagen er ook al van, dat zj bijna geen pieterman moor vangen. Of de visch een anderen koers neemt en zich aan de ITollandsehe kust niet meer vertoont, weet men natuurlijk nietdoch de mogelijkheid bestaat, dat het verschijn sel zich ook vroeger heeft voorgedaan, namelijk in de dagen waarvan de oude visschers spreken, toen de pieterman hun onbekend was. Uit Alkmaar meldt men dat Woons- dagochtei d de drie lijken zijn opgevischt van de jongelui die Zaterdag waren gaan spelevaren op het Noordhollandsch Ka naal. De doodstraf voor den moordenaar Eichinger te Weeuen is in levenslango tuchthuisstraf veranderd. Het Duitsche pantserschip „Kaiser" heeft den 25sten Mei in de Roode Zee hulp verleend aan het Fransche trans portschip „Comorin", dat troepen naar Madagaskar overbrengt, en geseind had buiten staat te zijn tot manoeuvrcereu. Een machinist van de „Kaiser" ging aan boord van de „Comorin" en werkte mede bij het herstellen van het gebrek aan de machine. Vervolgens werd liet Fransche oorlogsschip door het Duitsche op sleeptouw genomen en over een korten afstand gesleept, daar de „Comorin" waterdruk op haar schroef noodig had, ton einde do slechts voorloopig herstelde machine weder aan den gang te brengen. De „Comorin" seinde daarna haren dank en stoomde naar Madagaskar door. ZIGEUNERS. Men schrijft uit Tjamsweer Gisteren ontvingen we hier bezoek van een troep zoogenaamde Zigeuners, gehuisvest in een vijftal wagens, die ons met allesbehalve vriendeljke gezichten aanzagen. Ze waren gekomen van den kant van Appingedam, waar ze, zooals wc later vernamen, tamelijk brutaal hadden huis gehouden. Toen een vriende lijk verzoek van liet bestuur om de plaats te verlaien, niet gebaat had en zelfs met brutaliteit was beantwoord, werd aan de politiemannen te kennen gegeven, dat ze desnoods met geweld de bende uit do stad moesten verwijderen. Spoedig bleek, dat het laatste noodig was. Een formoele oorlog ontstond, waarbij do sabels getrokken moesten woiden en de noodige klappen rechts cn links werden uitgedeeld, zoodat aan enkele personen kleine wonden werden toegebracht. Ook de Zigeuners ontzagen zich niet hun aanvallers zooveel mogelijk toe te takelen. Eindcljjk gelukte het toch het volkje op weg naar Groningen te kr jgen, waarheen ze hun tocht hebben voortgezet, nadat ze wat hadden uitgerust van den ver moedenden strijd. Aangenaam zullen zeker voor deze bende, waarvan de leden zichzclven den weidschcn naam van „artisten" gaven, de herinneringen, welke zo van Appingedam hebben medegenomen, niet zijn. EEN TOREN IN BRAND. Do vorige week werd ]do toren der Hervormde Kerk in Coevorden door don bliksem getroffen. Onmiddelijk na liet inslaan sloeg do vlam ondor uit do spits. Mot levensgevaar waagden vior kloeke brandweermannen zich, om hot vuur to blussohen, wat na veel inspanning ook gelukte. Na korten tijd echter baande eon dikke rookkolom boven in do spits bij den grooteu vergulden bal zich con uitweg. Langzaam van boven af werd do slanke spits door het verterende vuur ingo- kort, op do wijze van oen brandende sigaar In dikke ballen viel het onophoudelijk smel tende lood naar benedende zware verguld- ijzeren bal, het kruis cn de woerhaan kwamen met donderend geraas midden in do Kerkstraat terecht. Voorzichtigheidshalve was liet tirrein op voldoenden afstand door do binndwacht afgezet. Plotseling sloegen de vlammen aan alle zjjdon i do spits uit en was het lot van den toren beslist Aan alle zjjden worden gaton in hot dak der- kork gemaakt, waaruit op het ondergedeelte van don toren gespoten werd. Te zeven uur was het gevaar geweken. Do toren was verzekerd voor f6000, de kerk voor 36.000, zonder muurwerk en fondamenten. Do waterschade is aanzienlijk, doch kot orgel is er zonder schade afgekomen. Naar men verneemt, is er sprake van dat de beer Gladstone op zijne terugreis van Kiel, Rotterdam zal aan doen en bezichtigen. Een 5-jarige jongen is Zondag van Delft in zijn eentje naar Scheveningen geloopen. In groote ongerustheid zochten zijn ouders hem overal tevergeefs. Einde lijk werd hij den volgenden morgen door een politie agent uit Scheveningen terug gebracht aan don agent had hij doodleuk verteld, dat hij met zijn vader uit was gegaan, dat deze dronken was geworden en zijn zoon alleen aan hot zeestrand had laten staan. 't Mooiste was, dat de vader den gan- sclien Zondag in Delft naar zijn wegge- loopen zoon had gezocht. D. Opm.) Een uitgestrekte kelder is ontdekt in een weiland onder de gemeente Beesd. Men vermoedt, dat hij heeft behoord bij het kasteel, dat in de middeleeuwen daar heeft gestaan. Meer licht zal nu wellicht ontstoken worden door de voor werpen, welke in den kelder gevonden worden. Het „Huis te Beesd", dat in 1491 door de Bourgondiërs en in 1493 en 1511 door Hertog Karei van Gelder werd veroverd, is sinds lang verdwenen maar daarom kan deze kelder er wel een overblijfsel van wezen. ArnhCt.) Een jongen, die een brandende petroleumlamp liet vallen, was oorzaak dat gisterenavond in de Daniël Stalper- slraat te Amsterdam eene kleeden en mattenwinkel uitbrandde. De schade be draagt f2000. Waarom laat men toch jongens met brandende petroleumlampen loopen Op de veemarkt te Nijmegen werd een 15-jarige zakkenrolster aangehouden, die zich onledig hield met den markt- bezoeksters de portemonnaiés te ontfutse len. Reeds lang schijnt het meisje zich daaraan schuldig te hebben gemaakt. Het iveder. Boven de stad Keulen en de omliggende landstreek i3 Maandag een zwaar onweder losgebarsten vergezeld van hagel en regen. Op vele plaatsen zijn de velden overstroomd. Vier perso nen zijn door den bliksem gedood. Te Rostock is de bliksem in een schuur geslagen. Een arbeider werd ge dood. De schuur vatte vlam en brandde af; 700 schapen kwamen in de vlammen om. Te Breisgau heeft een wolkbreuk plaats gehad. De spoorbaan is versperd door neergestortle rotsblokken en ontwortelde boomen. Het water staat een meter hoog op de wegen. Over de Niagara zal een hangende tram aangflegd worden. Het plan bestaat om aan beide zijden van den waterval stalen torens op te richten van ongeveer 6 Meters hoogte en tusschen deze kabels te spannen, langs welke wagens voort bewogen worden, die 20 personen kun nen bevatten. EEN SPINNEKOPPEN-STOETERIJ. Een fabrikant van vruchtengeleien heeft de spin tot associé genomen in een der voornaamste afdeelingen zijner zaak. Vliegen, torren en andere insecten, door do zoetigheid verlokt en aangemoedigd door de behaaglijke atmosfeer in zijn bottelarij, hinderden zijn knechts in hun werk, kropen in zijn potten cn flesschen, snoepten van zijn fabrikaat, kortom „maakten hom het leven zuur". Hij heeft nu de spinnen tegen zijn plaagzieke vijanden in het veld gebracht en hen verslagen. Ongeveer 6000 spinnen weven nu haar web aan den zolder en tegen de wanden zijner bottelarij. Zij zijn overal en geven nooit den minsten last. „Die beesten hebben meer verstand dan menig mensch", verklaarde een3 de meesterknecht des botte liers aan een bezoeker, dio de massa spinnewebben met verbazing opmerkte Spinnen geven niet om zoet, kruipen nooit in mijn flesschen en vallen nooit lastig, behalve nu en dan om ze to voeren. Zo schijnen mijne scem te kennen en eten uit mijn hand of nemen vliegen van mijn vingers. Het grootste gedeelte der wintermaanden sluiten zij zich op in de kleine nestjes, die daar als kluitjes midden togen den zolder aangeplakt zitten. Als hot winter wordt, raag ik al de webbeu weg, want ze schijnen ioderelente liever nieuwe te spinnen. Tegen Mei komen zij voor den dag, om do fijne draden te spaflnen, juist wanneer de eerstejonge vliegen zich ontpopt hebben. Als de spinnen eenier kwamen, zouden de vliegen gauw zijn uitgeroeid. Ik heb deze spinnenfokkerij pas voor twee jaren aangelegd en ben al tot ervaring gekomen, dat ik het niet zonder mijn kleine associés kan stellen. Zij zijn in een zaak als de mijne eenvoudig onmisbaar, want ze pulden hier geen vlieg of welk insect ook, dat op stroop of zoetigheid aast. BUREAUCRATIE. De lieer Ferwerda uit Hilversum liet uit Bordeaux eenige druivenstekken komen, met het doel, die soorten in Ne derland inheomsch te maken. Aau de grenzen werden deze slekken opgehouden, op grond van de bestaande voorschriften tot wering van do bestaande diuifluis. Door tusschonkomst van den minister ontving hij eindelijk zijne stekken,doch niet, dan nadat zij behoorljk ontsmot waren. Dit was geschied door een veearts, met carbol, waarom men vreest, dat er niet veel van terecht zal komen. WAAR ZIJN ZE? Tengevolge van de vermissing van een groote hoeveelheid steenkolen aan het station te Meppel, waarvan indertijd reeds door ons melding is gemaakt, zjn vanwege de Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwogcn aan verschillende stations opmetingo.n gedaan, en moet men, naar men zegt, o.a. tot hot verrassende resultaat gekomen zijn, dat aan het station te Zwolle ongeveer 170 waggons

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2