m »i»miisië ii mm Vrijdag 14 Juni 1895. Tiende Jaargang No. 503. JL 11 tirevo lu t ionair Orgaan 9 I? JÜt T. BOEKHOVEN. Alle stukken voop «Ie Btcdacfic bestemd, A«Iverteiatiëia en verdere Administratie franco toe Ie zenden aan «leis Ulfg-ever. DE l'O.M'l U IIEXT. IN HOC SIGNO VINCES FEUILLETON. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Mie Zondagswet. Niet vele weken geleden kwam uit Groningen het verrassende, wel ietwat zonderlinge bericht, dat daar ter plaatse de Zondagswet toegepast was. Deze wet, voor het meerendeel onzer lezers zeker niet bekend, luid als volgt Zooals hierboven gezegd, en voor eenige weken in ons gemengd nieuws reeds medegedeeld, is in Groningen deze wet in toepassing gebracht. Gevolg daarvan was, dat alle koffie huizen Zondags gesloten moesten blij ven, en gelijk men nader berichtte, het voornemen bestond art. 3 der Zondagswet op alle drankhuizen toe te passen, en voorts den verschillen den winkeliers aan, te zeggen, dat zij Zondags hunne waren niet zouden mogen uitstallen noch met open deu ren verkoopen. Nog zonderlinger luidde evenwel het bericht, dat reeds den volgenden Zondag alles op de oude manier ging. Of is het niet vrij zonderling te noemen, dat men u komt vertellen, dat een wet toegepast en gehand haafd wordt? Voor de hand ligt toch de vraag, met welk doel dan wel eene wet wordt uitgevaardigd Zeker toch wel, wijl de Overheid van meening was, dat zulk eene wet in het belang der maatschappij was. En zoo deze wet eene doode letter wordt, mag toch gevraagd, waar het zelfrespect der Overheid blijft? Want van tweeën één, zegt de Pr. Nbr.deze wet is, gelijk nog dezer dagen dooreen liberaal blad werd onbemerkt, oud en verouderd, en dan zeker nabij de verdwijning of zij is het niet, doch zoolang zij nog niet afgeschaft en gewijzigd is, blijve zij van kracht, wijl anders het exempel der Overheid meer schaadt, dan oppervlakkig kan worden vermoed. Indien ooit dan is het nu de tijd het gezag te handhaven en te eerbie digen en bij alle verschil zal men het zeker wel hierover eens zijn, dat de Overheid in deze het voorbeeld te geven heeft. Zoolang deze wet blijft, hebben wij dus allo recht op hare handha ving en toepassing aan te dringen. Want al vreezen we, dat bij aldien deze kwestie aan de orde gesteld wordt, de groote meerderheid tegen hot beginsel der wet gekant zal zijn, toch zouden wc het verreweg ver kieselijker achten en beter dan dat nu feitelijk met deze wet niet gere kend wordt. De toestand schijnt ons nu beden kelijk, en niet minder zal deze ihet zijn, indien werkelijk onze vreeze niet ongegrond blijkt. Immers bij alle partijen, ook bij die, wier familietrekken met die estaat mannen onmiskenbaar zyn, sedert lang de vreeze voor de Re volutiemannen met den daad, en men laat geene gelegenheid ongebruikt tegen hen zijn protest te laten uit gaan, en het zelfs van de daken te prediken, dat liet gezag moet worden hoog gehouden. Meer nog. Het is nu bovenal een tijd, waar se,hier ieder de mond vol heeft over de plichten van den patroon, over de rechten van den werkman, over de belangen van die beiden. Met meer ijver dan in vroeger eeuwen naar den steen der wijzen gezi cht werd, gordt men zich nu aan om de Sociale kwestie tot eene bevredigende oplossing te brengen. En gevaar loopt men, zelfs in den kring der onzen, niet telkens opnieuw het voornaamste nummer één te doen zijn. En zou dan, waar we nog spreken van een Christenland, van eene Christelijke maatschappij, niet dit het eerste zijnGod de eere te geven, 'die Hem ook op het terrein van den Staat, van de Maatschappij toekomt? Yoor handhaving der Zondagswet of wil men liever voor Zondagsrust pleiten we dan ook niet in de aller eerste plaats, om elk burger in de gelegenheid te stellen nieuwe krach ten te putten, maar voor alle dingen om God Drieëenig den dag te geven ter Zijner verheerlijking. Evenwel geschiedt niets minder dan dat. Indien één dag, dan wordt voorzeker de Zondag Hem onthouden, en omgekeerd die dag juist den Vorst der duisternis gegeven. Meer treinen, meer stoombooten, gemakkelijker vervoer, goedkooper reisgelegenheid, meer concerten, meer voorstellingen, meer kroegen zijn aan de orde van den dag. Elke hoogere bezieling schijnt te ontbreken. Men gelooft niet meer dan aan datgene, wat men ziet met het oog, tast met de hand, waartegen men stoot met den voet. Het geloof aan de onzienlijke dingen, aan het eeuwig leven behoort niet langer tot den goeden toon der dingen. Het moet als verouderd van de lijst der heden- daagsche wereldbeschouwing worden geschrapt Vandaar het niet langer te loochenen feit, dat verreweg het grootste deel van Neerland's bevol king zich van al deze dingen niets meer aantrekt, en in dit opzicht hoogere en lagere kringen broederlijk hand in hand gaan om het geloor in God, en wat er noodwendig uit voortvloeit, gehoorzaamheid aan Zijn Woord verre van zich te werpen. Men kan dan ook niet nalaten verachtelijk, hoogstens medelijdend de schouders op te halen, als men hoort van een schare, die het onom wonden uilspreekt, God alleen toekomt En onvermijdelijk is het gevolg, dat die overgroote meerderheid, (te grooter omdat helaas het is niet te ontkennen verreweg de meeste Roomschen, zoo niet bijna alle met hun kerkgaan aan God genoeg mee- dat de Zondag Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. SOMMEMjgliïïJH. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Art. 1. Dat op Zondagen en op zoo danige Godsdienstige Feestdagen, als door de Kerkgenootschappen van den Christel ij ken godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke den godsdienst zouden kunnen versto ren, maar dat in liet algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats heb ben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke Regeering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. Art. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op mark ten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht en dat kooplieden of winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, noch met open deuren verkoopen. Art. 3. Dat gedurende den tijd, voor dö openbare Godsdienstoefening bestemd, de deuren der herbergen of andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, veor zooverre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen lig gende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dienzelf len tijd geener- hande spelen hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. Art. 4. Dat geene openbare ver makelijkheden zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen op de Zondagen en al- gemeene Feestdagen zullen gedoogd worden, zullende het aan de Plaatse lijke Besturen worden vrijgelaten, hier omtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen. Art. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinder lijke bewegingen en gerucht in de na bijheid der gebouwen tot den openba ren eeredienst bestemd, en in het alge meen alles, wat dezelve zondejkunuen hinderen, voor te komen of te doen ophouden. Art. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang voor personen en omstandighe den, zullen gestraft worden met een boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene gevange nisstraf van niet langer dan drie dagen voor de overtreders, die buiten staat mochten zijn deze boete te betalen. Art. 7. Dat bij een tweede over treding de boete of straf zal -verdub beld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen ver beurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor eene maand gesloten. x o 7 Hoofdstuk IX. 16) Verre van daar en zij zelve zou de eerste zijn, die het u vertelde, hoe diep zondig zij van nature was. Dit zal trouwens ieder niensch belijden, die zich zelve bij het licht van Gods Woord heeft leeren kennen. Neen, daarin lag het geheim niet. Het lag niet in haar, maar in den Heere Jezu3 Christus, die niot toelaat dat de Satan een Zijner onderdanen rooven en ten verderve leiden zal. Nu laat de Heiland wel toe dat de booze Zijne geloovigen bestrijd. Alle dingen, ja zelfs de aanvallen van den duivel en zijne dienaren, moeten medewerken ten goede voor degenen, die in Jezus gelooven. Zooals het bij een bankroet meestal geschieden moet, werden ook de meube len en alles wat tot het huishouden be hoorde, verkocht. Na onderling overleg was besloten, dat de beproefde familie in Amsterdam zou gaan wonen. Oom Paul had met Willem en de beide meisjes alles gere geld. Zoodra de toestand der huismoeder het gedoogde vertrok het gezin derwaarts. Slechts de lijfskleederen en het weinige dat de dochters het hare konden noemen werd medegenomen. Het was hard om van al die meubelen te moeten scheiden. Ook de voorwerpen die men jaren achtereen gebruikt heeft krijgen een plaats in het hart. Toch kon deze neiging geen van allen verleiden om kostbaarheden of bijzonder geliefde voorwerpen in stilte mede te nemen. Dit „verduisteren", zooals men dit achterwege houden noemt, is reeds dik wijls door menschen, wier zaken failliet gingen, [gedaan. Toch is het niet anders dan diefstal, want al hetgeen in pakhuis, kantoor en woning aanwezig is, behoort den schuld- eischers toe. En zoo reisde het gezin af, bij avond en ongezien. Slechts een paar vrienden hadden afscheid genomen. Het was de trouwe leeraar der gemeente en nog enkele zijner gemeente leden geweest, die den bedroefden een hartelijk woord toegesproken en de voorbede toegezegd had. Gelukkig dat de vele bezigheden het diep treurige van het vertrek minder deed gevoelen. Want hot zegt wat, eene omgeving en de woning waarin men jaren doorgebracht heeft voor goed vaar wel te moeten zeggen. Oom Paul had hot zoo beschikt, dat zijne zuster eerst een paar weken bij hem logeeren zou. Hij deed dit in de hoop dat de buitenlucht hare gezond heid, die nog lang niet bevredigd was zou wedergeven. Bovendien had hij nog eene reden. Om het treurige van den slag zoo dragelijk mogelijk te maken had bij in overleg met Willem besloten, op de verkooping die publiek geschieden zou, de meubelen der huis- en slaapka mer op te koopen en die dan naar Am sterdam te zenden. Zijne nichten gingen aanstonds met Willem naar Amsterdam om de eenvou dige woning in gereedheid te brengen. De aanwezigheid der bekende en lang gebruikte meubelen zou zijne zuster goed doen, dat wist hij. Ach hij deelde zoo in haar leed en als hij haar aanzag, als zij zoo bleek en zwak in zijne woning zat, dan kwam hem wel eens de tekst in de gedachte „Vele zijn de tegenspoeden der recht vaardigen." Zoo verliep do eene dag na den andere en ter bestemder tijd ging juffrouw van Meerden naar hare kinderen in Amster dam. Het verblijf bij haren broeder had haar gestel wel gedaan, maar aan op gewektheid ontbrak het haar veel. Haar gestel, door velerlei verdriet ondermijnd, had een te grooten schok ontvangen, om zoo spoedig weder in orde te zijn. Hare kinderen, en in het bijzonder Lina en Mina, die den ganschen dag om en bij haar waren, deden al het mogelijke om haar het leven zoo aange naam mogelijk te maken. Dat dit den meisjes, die zelve in den angst omtrent het lot huns vaders deelden, een zware taak was, is duidelijk. Hoezeer er dus ook een geest dei- bedruktheid in deze tamilie heersebte, toch was het tot geen ontevredenheid of gemor gekomen. Wees geduldig in de verdrukking, leert God in Zijn woord en hoe moeie- lijk het soms is, om dit in toepassing te brengen, toch doet de Heere het ondervinden dat Hij kracht naar kruis geeft. Kom tot Mij allen die vermoeid en belast zijt en ik zal u rust geven, heeft Jezus gesproken en hoewel dat in de eerste plaats ziet op de behoeften dei- ziel, mogen we veilig aannemen dat de nooden van ons dagelijks leven daarvan niet uitgesloten zijn. De behoeften van ziel en lichaam toch zijn zoo vaak door elkander gevlochten. Met de zaken van Willem ging het voorspoedig, zeer voorspoedig. De geestkracht en ijver der beide jonge mannen liet niets te wenschen over. Er ging bezieling van de beide patroons uit en dat plantte zich voort in het steeds vermeerderend getal der onderhoorigen, O neen, het was niet gelegen in een voortdrijven der bedienden of knechts, noch in het uitdeelen van bestraffingen. Geen ruwe en harde woorden weerklonken uit hunnen mondeen enkel ernstig woord, maar bovenal het voorbeeld oefende invloed. Hoofdstuk X. Een jaar ongeveer was zoo voorbijge gaan, toen op een schoonen zomerdag op het kantoor van van Meerden Go. alles druk in de weer was. In het voorkantoor vinden we onzen Willem aan een eenvoudig bureau ge zeten, druk bezig met brieven schrijven. Als wc zijn gelaat aanzien, nu bij even opziet, dan moet het ons treffen, dat er een ernstige trek op te bespeuren valt. Maar kon het anders, een jaar van zooveel leed en voortdurende zorg gaat niot voorbij zonder een spoor achter te laten. Daar kwam Van Halm b'nnen met een pak brieven juist aangekomen, waar mede hij aan het andere bureau gaat zitten. Nadat hij eenigen geopend en gelezen en van aanteekening voorzien had, kwam een brief aan de beurt, die van een buitengewoon vreemde postzegel voor zien was. Van Halm had nauwelijks den brief gezien of een half gesmoorden kreet ontsnapt zijn mond. Opstaande, liep hij rechtstreeks uaar zijnen compagnon met de woorden „Willem, kijk eens, herkent gij die hand, of," vervolgde hij aarzelend, „ver gis ik mij Willem keek van zijn werk op. Nauwelijks had hij een blik op het couvert geworpen of een schok voer hem door de leden. „Van vader," sprak hj, terwijl hij zenuwachtig naar den brief greep en de enveloppe verbrak. Van Halm trok zich bescheiden terug en verdiepte zich schijn baar in de andere brieven. Van Meerden doorliep den brief met koortsachtige haast, en daana nog een maal, maar nu langzamer. Alsnu stond hij op en reikte zijnen compagnon het geschrift over, zeggende: (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 1