zien en hooren, ja, er voor uitgaan om deze dingen te genieten Waar zijn dan de vruchten van het opgehemelde neutrale staatsonder wijs^ dat ons volk zoo duur te staan is gekomen, dat zoovele schatten heeft verslonden Het eêlste wat ten tooneele wordt gevoerd is geïmporteerddat komt uit Albion en Allemagne en al wat beneden het gewone niveau is van een fatsoenlijk mensch levert Parijs en hierin vermaken zich onze nor maal denkende liberalen. Maar eilievewat leveren zij zeiven Werpt dan de verstandsrichting waaraan alles is ten koste gelegd, nietsin het geheel niets af voor het Hollandsche tooneel Arm land, waar de verslandsman nen de huidige toestanden in het leven riepen Do antirevolutionaire partij houdt het tooneel niet voor eene zaak van publiek belang. Het is geen openbare aangelegenheid, maar particuliere liefhebberij En wat de Staat, wat de over heid er mee uitstaande heeft is niet, dat zij het subsidie moet toekennen. Dat allerminst. Dan zou zij olk magazijn van kunsthandel, dat on tuchtige tafereelen uitstalt wel kun nen steunen. Altoos zijn wij sterk gekant ge weest tegen de groote Staatsbemoei ing. Geen Staat-bemoeial wenschen wij. En dus ook geen Staatzeden-meestev. Want vooreerst is dit een onuitvoer baar ideaal. Het zou algedurig af stuiten op praktische bezwaren. En tevens behoort dit niet tot de taak van den Staat. Zoo te handelen is niet naar zijnen aard. Wat wij fechter naar goed recht eischen is dit, dat de Staat zich in de gestalte van een nederigen dienst knecht nederzette aan de voeten van den grooten Zedenmeester. Die niet door kracht of geweld, maar door Zijn Woord den fcooze verwon. Geen dwang hoegenaamd mag gelden. Door zedelijke meerderheid moet hij eerbiediging der wetten afdwingen. Door invloedminder dan door straf moet het gezag worden hoog gehouden. (Vol.) Braria. volkjeren HËHAIUUK. De Russische bladen zijn geenszins tevreden met den loop, dien de zaken in ®ost-Aïië hebben genomen. Zij achten dat Rusland niet zonder eenigen buit mag terugkeeren. Dooh dit schijnt niet het gevoelen te zijn vau de Russische regeering. Zij laat dit tenminste niet blijken. Eu dat kan zij ook tegenover hare bondgenooten Duitschland en Frankrijk niet doen. Het Japansche gezantschap te Washington heeft uit Tokio de offlcieele mededeeling ontvan gen, dat alle moeilijkheden, voortspruitende uit het tractaat van Simonoseki, tusschen Japan en do mogendheden zijn uit den weg geruimd daarmede is dus de goheele quaestie geëindigd. Tevens wordt daarmede te niet gedaan het gerucht, dat Rusland een protectoraat over Korea zou eischen. Yolgens de „Polit. Korr." zullen de Russische, Fransche en Duitsclie eskaders in de Oost- Aziatische wateren op hun tegenwoordige sterkte blijven totdat het gros van het Japansche leger de vorovorde punten op het vasteland ontruimd zal hebben. Do Chineesche troepen te Sjanhaikwan zij u in volleu opstand. Zij plunderen de stad. De inwoners vluohten. Het is eindslijk tot een ernstig gevecht gekomen tusschen de opstandelingen en de regeeringstroe- pen op Cuba. Een officieele depêche van Havanna meldt dat de regeeringstroepen in do omstreken van Guantanamo de opstandelingen, onder de broeders Maceo vereenigd verslagen hebben. De opstande lingen hadden 47 dooden en oen groot aantal gewonden. Het gevecht duurde 10 uren. Van de Spanjaarden zijn 1 kolonel, 1 kapitein, 1 arts, twee luitenants enp 1 soldaten gesneuveld, terwijl 31 man gewond werden. Van de opstandelingen werden talrijke aanvoerders gewond. De opstandelingen hebben zich in de bergen teruggetrokken. Raar luid van een bericht aan de Daily News uit Konstantinopel eischen de mogendheden, behalve de plannen tot hervormingen in het bestuur in Armenië, schadevergoeding voor de Armeni sche slachtoffers, herstel van de voorrechten van de Armenische Kerk, kwijtschelding van strat voor alle staatkundige gevangenen, benoeming van een commissie opzettelijk belast met het bevrijden van onschuldige ot lichtvaardig geker- kerden en het vervolgen van schuldige ambtenaren en beambten. De Standard verneemt uit Konstantinopel datde eischen van de groote mogendheden het karakter dragen van een ultimatum. Dit zou ook wel met den ernst dor zaak overeenstemmen CHRISTELIJKE SCIIOLdEJV I\ FRIESLANDS ZITD- WOSTHOEK. Terwijl op verscheidene plaatsen in den Zuid oosthoek de Socialisten den lsten Mei vierden met meetings en vaandel-optochten, vergaderde het Bestuur van de „Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel in Frieslands Z.-O.hoek", om, voldoende aan eene opdracht der jongste Algemeene Vergade ring dier Vereeniging, eene keuze te doen tus schen "de verschillende ingekomen aanvragen ter verkrijging van eene subsidie tot stiohting of instandhouding van eene School met den Bijbel. Daar lagen voor ons moer of min gedetailleerde gegevens uit <ïorrecIijk, Haulerwijk, Rottevalle en IJrete'rp. Voorwaar, een moeilijke taak! Een kapitaal van 3300 en een jaarlijksche contributie van 550: wat zijn deze onder zoovelen! In Crorredijk wachtten 37 leerlingen. De vrienden daar zijn iu het gunstige geval, dat zij zoer billijk een lokaal kunnen huren vau de vereeniging voor christelijke belangen aldaar, zoodat een stichtingskapitaal nog niet noodig is. Indien zij maar ƒ250 jaarlijksche subsidie van ons ontvangen kunnen, gaan zij over tot de inrichting van een School met den Bijbel. In Haulerwijk wachtten 119 leerlingen. Dat groote aantal maakt groote uitgaven noodig. Aan stiohtingskapitaal ontbreokt hun ƒ3600. Voor het jaarlijksch onderhoud komen zij j 600 te kort. Uit de zeer gespecilieerde opgaven bleek ons de juistheid der borekeuing en de uiterste inspanning der anno Haulerwijkers. In llftttcvallc wachten 66 leerlingen. Daar ontbreekt ƒ1000 aan het stiohtingskapitaal en 650 aan liet jaarlijksch inkomen. In Freterp wachten 159 kindoren. De af gelegen standplaats der openbare Scholen maakt de goleganheid tot stichting oener School met don Bijbel nog gunstiger. Maar do vrienden in Ureterp hebban niets, nooh tot schoolstich ting, noch wat noemenswaard is voor onderhoud. Zij durfden wegons hunne armoede geen opga ven doen. „Geeft gij hun te eten! sprak do Heere Je zus eo.is tot de jongeren. Dezen kwamen daar door voor eene meeielijke zaak. Eenigermate vond zich het Bestuur op 1 Mei in denzelfden toestand. En wat hebben wij gedaan? A lien helpen ging onmogelijk. Oorredijk bobben wij aanvaard. Daar in 't hartje van den Z.-O.hoek zal dan binnenkort, naar wij hopen, door des Hecron ontferming een christelijke school verrijzen. Na Gorredijk, rekenden wijkwam Sïau- I er wijle aan de beurt. Wij hob'oen gezegd tot Haulerwijk „wij willen u helpen; gij behoeft nog 3600 voor schoolstichting, wij hebben maar 3300 gij behoeft nog 600 voor jaar lijksch onderhoud, wij hebben er nu maar ƒ300 voor uonvolkomene hulp zou u een strik wor den; zoodra wij ƒ30® meer kapitaal en ƒ300 meer jaarlijksch inkomen heb ben, is dat voor u; dan storten wij onzen gan schon buidel in uwen schoot. Geeft de Heere ons die vermeerdering voor 31 Deo. dezes jaars echta r niet, dan rekenen wij van dit aanbod ons ontslagen, wijl het mogelijk is, dat dan Rotte- vallo of eene andere plaats met minder zou te helpen zijn dan gij. Dai rom, vrienden van Hau lerwijk! bidt met ons den Heere om vermeerde ring onzer inkomsten." Zoo hebben wij gemold aan Haulerwijk. Daar mede rekenden wij voor God te jkunnen komen. Nu komen wij tot de christenen iu Nederland on roepen luide om financieolen steun. Vooreerst 300 meer jaarlijksche bijdragen, en ƒ3®® vermeerdering van ons ka pitaal. Dm wordt Hanlertvijk geholpen. Voorts is er, zullen wij hier aan de behoeften aan christelijk onderwijs voldoen, eene geregelde stroom van giften noodig en toeneming van de jaarlijksche bijdragen. Terwijl wij onze bede opheffen tot hem, Wiens het goud en het zilver is, doen wij een beroep op allen, die het christelijk onderwijs onmisbaar achten voor do kinderen onzes volks Het bestuur van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbei in Frieslands Z.-O.hoeh" Lemmer, Ds. A. de GEUS, Pres. Wolvega, Ds. L. J. BLANSON HENKEMANS. Haulerwijk, Dr. J. R.' SLOTENAKER de [bruine. Minnertsga, L. W. de VRIES, Penn. Drachten, W. KROESE, Secr. Mei 1895. Gemengd UTieuws. Werkstaking. De toestand in het Compascuumveen wordt ernstig. Dagelijks trekken een vijf of zeshonderd man soms met een tachtigtal vrouwen, voor afgegaan door muziek en een vlag, in optocht ronddes nachts wordt door een paar honderd werklui opgepast dat niemand iets aan de te velde gebrachte veenspecie doet, zoodat alle arbeid heeft opgeheuden. De oorzaak ziet men in de toezegging van 5 ct. meer voor het turfgraven, terwijl men verleden jaar 15 ct. minder dan in 1893 betaald heeft. Nu beweert men dat bij den gun- stigen stand van de veenderij in het verloopen jaar, de volle 15 ct. weer bij het loon had mooten gevoegd worden. Dit althans is de eisch. Doch [do maat schappij Emner Compascuum heeft ver klaard dezen eisch geenszins te zullen inwilligen. En aan dit gevoelen houden zich ook de overige verveners. Verster king van politie is aangevraagd. Wegens beweerde onregelmatigheid is te Gouda en le Oldebroek proces verbaal tegen den uitslag der verkiezing voor de Prov. Staten opgemaakt. Verdronken. De heer S. M. van der W., onderwijzer aan de 2e school te Stadskanaal, werd Woensdagmorgen tevergeets in do school gewacht. Na ingesteld onderzoek bleek, dat hj, noch zijne echtgeüoote in den voorafgaanden nacht te huis waren geweest. Dien zelfden morgen werden de Ijken van beide personen uit de hoofdvaart opge haald. Daar het Dinsdagavond vrj donker was, veronderstelt men, dat beide door de duisternis zjn misleid en zoo in het water zjn geraakt. Het horloge van den heer Van der W. stond st.il op 11 uur. Uit Rome schrjft men aan het Hblad. dat, volgens bericht in de Itali- aanscho bladen, baron Dn Tour van Bellinchave, bj de opening der wereld tentoonstelling alhier, den oommissaris der Italiaansche afdeeling meegedeeld heeft, dat HH. MM. de Koninginnen plan hadden, eerlang Italië te bezoeken. Ontzettend. Op een bruiloft te Eer beek gem. Brummen is een der gasten door het misbruik van sterken drank dood gebleven. De man was 's avonds eerst om 9 uur gekomen, om 10 uur reeds geheel be neveld, en stierf even na middernacht. Schoenen met een verwarmingstoe stel er in een uitkomst voor lijders aan koude voeten zijn uitgevonden door een Saks, Wonneberger genaamd, te Gruna, bj Dresden. In do holle hak van die schoenen is eon metalen bak, waarin een stuk gloei- kool wordt gelegd, en tusschen de zool is een platte holle zool van blik gelegd, tot bovon de hak, waarin warm water gedain wordt, dat bj het loopen voort durend circuleert en eene geljkmatige warmte onder do ge'aeele voetzool onder houdt. Zoo hoeft mon geen gevaar voor koude voeten maar of die warmwater- schoenen aangenaam zjn in het dragen is een andore vraag. Als eau bewijs hoe koud hot verleden weak (in do Meimaand!) wel goweost is, kan gemold worden dat onder do gemoento 's Hoer Arendskor- ka oan man op het veld door de koude word bavangan en met verstijfde ledematen op eene slede naar zijne woning is moeten gebracht worden, wau' geneeskundige hulp voor hem werd ingoroopen. Boven een deel van Friesland woedde Zaterdag tusschen 3 en 4 uur oen hevig onweder. liet ging gepaard met stortrogons en hagelbuien on hier en daar vieleu hagelstoenen bijna zoo groot als con duivenei. De groote boonon endeslaboonen, die reeds boven den grond waren, hebben veel geleden. In do gamoente Schoterland is door den bliksem eene woning getroffen on afgebrand. Zekere Wiegman te Rotterdam, betrokken in oen diefstal van dekens, wierp zich Zaterdag onder een cleeperswagen met het doel zich te laten overrijden. Hij bereikte echter zijn doel niat. Terstond daarop ging de man naar do Boompjes, greep eon paard om don hals on trapte het dier met geweld tegen de voorbeenen, om het te noodzaken op de straat boven op liem te laten vallen. Nu kwamen een paar politieagenten aanloopen dooh zij vermochten luttel togen don dollen man, die zich allengs zoo bad opgewonden, dat hij in een staat van volslagen razernjj verkeerdo. Vechtende en sleependo ging het dcLouvehaven op en de Wijde Nieuwsteeg in. De politio agenten waren tot ccn tiental aangegroeid cnnocli bleek men onmachtig tegen den woesteling. Drie agenten worden ornstig verword voor men hem motbchulp van burgers op een wagen had en hem naar het ziekenhuis kon brengen. Dol. Op een der Parijsclio boulevards is een beer onverhoeds aangevallen door een soldaat onder den uitroep „Wat had jij me daareven schuin aan te kijken Do heer verzekerde, dat hij den soldaat niet kende en ook niet naar hem gezien had, waarop deze antwoordde „Dan zal je nu eens kennis inet me maken." De woesteling trok nu een mes en stak den hoor dood. Do soldaat vluchtte, de politie meent hem evenwel te kennen. Voor den Board of Trade te Londen is gistoi-sa hot onderzoek naar het onheil van liet stoomschip Elbe begonnen. De Duitsclie regeering en de eigenaars der Elbe zijn daarbij vertegen woordigd. Do hofmeester van de Crathio herhaalde zijne opzionbarondo verklaringen, voor den rechter te Lowestoft reeds afgelegd, over de aanwezigheid van den stuurman on den man, die den uitkijk had in het kombuis, tijdens do aanvaring. Gevraagd waarom hij hiervan niets heeft gezegd voor den Engelsohen consul te Rotterdam, antwoordde de getuige dat hij toon niets hooft gezegd omdat hom niets is gevraagd. DE ANNA. Naar men verneemt worden nog steeds tusschen de departementen van marine, van buitenlandsche zaken en onzen con sul te Gibraltar correspondenties gevoerd inzake den zeeroof op de „Anna" door Mooren gepleegd en zjn de stukken betrekkelijk de getuigenverhooren, naar aanleiding van dat voorval gehouden, aan eerstgenoemd departen ent opgezonden. De cholera breidt zich in Arabie uit. In de laatste berichtsweek der vorige maand zjn te Mekka 100 personen aan cholera gestorven. Ook op Camaran trad do ziekte opnieuw op onder de opvarende pelgrims aan boord van de „Iloseiue", komende van Bombay. In verscheiden Zwitserscho kantons is het verkeer gestremd door hevige stor men, met sneeuwbuien gepaard. De tweedo algemeene vergadering van do Vereeniging tot bevordering van Geref. Zieken verzorging in Nederland, zal D. V. te Utrecht, Dinsdag 4 Juni 1895, ten 12 ure, in hot Militaire Tehuis, (Wed.) worden gehouden. De Algemeono Vergadering is toegankelijk voor allen, die met do beginselen der Voreeni ging instemmen en belang stollen n haren arbeid. Alle leden mogen deelnomen aan do besprekingen. Allo afgevaardigden hebben stemrecht. Wio met do Statuten konnis wil maken, vrago die aan bij don Secretaris, den heer G. J. BARGER, Driebergen. De snelste kruiser der wereld moet zjn do „Buenos Aires," die verleden week van stapel is geloopen en door de firma Armstrong, Mitchell Co. voor de Argentjnsche regeering is gebouwd. De lengte van liet schip bedraagt 39G voet, de breedte 47 voet 2 duim, de diepgang is 17 voet 7 duiin. De waterverplaatsing bedraagt 4500 ton do machines bezitten een vermogen van 17000 paardelcrachten. De „Buenos Aires" moet 24 knoopon in het uur afleggen. Op verzoek van keizer Wilhelm is den veteranen, die de slagvelden van 1870 nog eens willen bezoeken, op de Pruisische spoorwegen vermindering vau vrachtprijs toegestaan. Een aantal andere spoorwegen hebben dit voorbeeld gevolgd sommige vervoeren de oudgedienden zelfs gratis. Keizer Wilhelm heeft den Mainzer soldaat die, op post staande, twee mannen welke hem aanvielen, ernstig had gewond door te vuren, per telegram zijne tevreden heid over zjn gedrag betuigd. Zaterdag werd de wereldtentoon stelling te Amsterdam geopend door Mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, Opper-ceremoniemoester van II.M. de Koningin-Regentes in tegenwoordigheid van een aantal hoogwaardigheidsbeklee- ders. Op de afdeeling „Oud Holland" werd de volgende proclamatie rondgegeven Bepalingen raakende de goede ordre by de plecht.elyke oope- ninghe den 11 Mei 189 5. Toegangk. Ten daghe der oopeniughe tot na de einding der Ceremonie sal nyemandt binnen de paaien van Oud Hollandt werden toegelaeten dan de- sulcke die in 't bezitsjn van caerten met centerfeilsel, dienstcaerten of te caerten met nooding ter feest. Dese laatste sullen worden uytge- doelt, aen de loeden van het uyfc- voerent Comité, aen de leeden der Commissie van Bystandy, aen de le den dor Commissie van Advies, mits gaders aen verschillende Digniteits- bekleeders. Hellebaerdiers. By de Nimmeegse poorte tullen van voordomiddaghs 7 uur tot neador ordro opgesteld sjn 2 helle baerdiers en aen de Dortreehtse oock 2, sjudo de oovorige ter beschik van den serjant. Met welck doel sal hierna worden gesegd. Om half een treeden de bescbik- b.iere hellebaerdiers aen, onder 't commando van don serjant en vatten post bj het Raethuys, den ruga tec Vierschaer ghekeert. Schutters. Ten een uren treeden de schutters aen in volle waponrusiinghe onder 't commando van don hopman. Inwoonders. Do inwoondors van Oud Hollandt suilen zorgh draagon hunne wooningen gestoffeert sjn naer do bepaalingcn der overeenkomst. Do bedienden sullen alle in't habijt sjn en alles ter ontfnngsle der Ilooglie gasten gereed t. Voorts sal door het uythangon van vlaggen en het aenbrengen van groen de uytwendighe feestvrcughde sooveel doenlyck worden verhoogt. Mustek. Da musiek staet ten l3/,( uure by Dortreehtse poorto. De naukourigbe plaetse sal tydigh door den leyder werden uytgekozen. Inlcomste der Hooghegasten. De Tlooghe gasten sullen binnen koomen door de Dortreehtse Poorte en sal de ser jant der hellebaerdiers zorgh draagen, dat van de aenkomste tydigh kennis worde gegeven. Daarenbevon sal by sorgh draagon dat terstond by de inkomste der Hooghe gasten in die Poorte de kloek worde geluyt en klaroengeschal van den tooi en klinke. De musiek spoelt„Wilhelmus van Nassoue." liet vendel schutters en hellebaer diers presonteeren de wapenen. Nae d it de hooghste der dignitaris sen de eerbewjzen ontfangen heeft, wordt een stoet geformeert als volgt Serjant en drie hellebaerdiers. Tambours en musiek. Een peloton van het vendel. De hooghe dignitarissen en speciale genoodighden. Een peloton van het vendel. Excercitiën van het vendel. Nae het eyn- dighen der wandelingho door do stede van Oud Hollandt sullen de Hooghe gaston worden genoodt hen near het Raethuys te bcgeeven, als waer nae terstont een aen vangk sal werden ge- maekt mot de exercitiën. Na afloop dcrselve stelt het vendel sich enhaie op langs beydeti sjden der Prinsestraat en levendighe sjde der Graft tot aan de Poorte. Besoekers. Desulcken die tot de plechte- lyke oponinghe werden genoodigt of daer by getolereert, sfaeri als volgt Do Leeden der Commissie van Advies voor Oud-IIolland vóór de Vierschaar. De Leeden der Commissie van Bystandy op het Macrktpleyn ter sy- dc van de Ruysdaelkaei ende worden de ooverigbe gebeden hen te verdoe len over de Markt en overlangs de Graft. Handthaaven der onle. Het handthaaven der goede ordre is toevertrouwt aen de hellebaerdiers, ende wydors heb ben sich daervoor ter beschik der Commissie gehestelt onderscheidene hoeren, genoempt ceVemouiemecsto- ren, kenbaer aen beur ondorschcy- dingsteyken. Mi'. Eabuis, president der commissie voor Oud Holland„geauthoriseert en gemachtigd, zooals zj autliosieeren cn machiigen bj deze prolcclamn.tio om in baerlieder name op te treden on to han delen ter effectutalie van alle de ge maekte of nog te mioken contracten verwei kooide alle hoogo bezoekers met dit gedicht Gegroet, driewerf gegroet Uit naam der burgerij Van Hollands, nieuwe stad, aan d'Aemstel on aan 't [J. Roep ik U 't welkom toe treed tbans [Oud-Holland binnen Wj zjn fier op komst, gezant der Ko- [ninginne, En boodschap onze vreugd Haar, onze [patrones. Heil Neê.land's hoop van S'aat, heil [Neêriand's Regentes Oud-Holland is herleefd aanschouw [zjn poort en straten, Zjn gracht en marktplein, zijn steêhuis, [zjn soldaten, Als in prins Mourik's tijd, gestoken in ['t harnas Toen Neêriand's legerschaar Europa's [krijgsschool was, Toen Holland's vloot haar vlag op alle [zeeën toonde En 't trotsche Amsterdam zich als een kei- [zer kroonde. Oud-IIolland dus horleefd een beeld [van vroeger tjd Het machtig Holland eens, een Brit en [Gal ten spijt. Ilet land van Rembrandt nog wat [zal de toekomst geven Mijn Neerland wanhoop niet de glorie [kan herleven, Ginds bergt een trotsch gebo.uw do paar- [len van 't verleen, En straks komt half Euroóp ter messe [hier bijeen. Zoo zal Ond-IIoIland dan voor ieders [oog herrijzen En wj van goeden stam welaan [laat ons bewijzen, Dat Nederland hoe klein, zijn grootheid [heeft bewaard En dat Jong Holland weer Oud-IIolland [evenaart. Woest allen welkom dan, en schouwt in ['t rijk verleden, In deze nieuwe stad, do jongste van de [steden. DE BRAND TE SANTIAGO. Blijkens nadere bijzonderheden over don brand in liet Congresgebouw van do Zuid- Amerikaansche republiek Chili, te Santiago, ontstond do brand Zaterdag j,l. in den ochtend. Alle pogingen tot blusschen bleven vruchteloos. Het gebouw, een der grootste cn lïaaisto dei- stad, word geheel vernield, terwijl tevens do staatsarchieven, do officieele verslagen der Congreszittingen en de boekerij verloren gingen. De aardbevingen in zuidelijk Kuropabljjven aanhouden. Na de grooto aardbeving met Paschen is er bijna geen dag voorbij gegaan of er zijn hier en daar aardschokken waargenomen. Zater dag zjjn aardschokken gevoold over aen groot gedeeto van Italië, nl. to Arrezzo, Pisa, Plaisance, Bologna on Parma. Te Grnssina stortten 40 huizen in en te San Martino werd de kerk geheel vernield. Vele personen verloren het ievon of werden gewond. De prins van Napels bevindt zich inet eene compagnie genietroepon ter plaats, tan einde hulp te verleenen. 's Graveuhage, 20 Mei. De Tweede Kamer der Staten Generaal is opgeroopon tegen a. s. Dinsdag 28 Mei ten 2'/x ure. Naar wij vernemen, zal het kieswet ontwerp binnen enkele dagen in druk verschijnen. Het wetsontwerp moet reeds op de algemeono landsdrukkerij aanwezig zijn. De „Prius Waldemar", hot schip dat bij de feestelijke opening vau het Noord üostzeeka naai ter beschikking van do pers is gesteld, is 65.5 Meter lang,8.5 M. breed, 9.6 hoog en biedt den 150 journalisten ruimte in overvloed. Vooral do groote salons, waar verscheiden honderden personen tegelijk kunnen eton, moeten prachtig ingericht zijn. Het schip heeft machines van 1200 paardekrachten, loopt 14.6 knoopon en is onder dek verlicht met 140 gasgloailichten. Een Turksch vaartuig, met 700 pelgrims aan boord, heeft schipbreuk geleden op een rif, vjjftig mij Ion benoorden Jeddah. De passagiers worden gered hot schip is echter waarschijnlijk «erloren. Te Minsk, de hoofdstad dor Russische provincie van dien naam, is graaf Ostrong, do rijkste grondbezitter uit het district, op straat doodgeschoten door baron Dzangvicz, een edelman, die niet iu de be3te verstandhouding met graaf Ostrong leefde. De moordenaar, wiens eenige beweegreden wraakzucht wa3, is terstond in hechtenis genomen. Blijkens een bj bet departement van Koloniën van den gouverneur-gene raal van Ned. Indië ontvangen telegram, is de gewezen Radja van Lombok ten gevolge van hartverlamming overleden. Te Utrecht hebben de midder nachtzendelingen post gevat voor een berucht café op den Weerdsingol. Wat zij daar ondervinden, schetst de Utr. Ct. als volgt Vrjdagavona werd uit een zolderraam met zekere vloeistof naar vier zendelin gen op den weg geworpen, waardoor de klqederen van twee hunner werden doorweekt. Een agent juist ter plaatse aanwezig, maakte proces-verbaal ou keer de later nog eens terug om den naam van den caféhouder op te teokenen, doch hom werd toen de toegang geweigerd en spottend van binnen toegeroepen „Mor genochtend ben jj het eerst aan de beurt." Erger nog ging het Zaterdagavond toe, toon de cafchoudei de deur kwam uitloopen met een gevuldeu emmer, welks inhoud twee zendelingen over hunne kleereu kregen. Deze zijn totaal bedorven daar het eene bjtende stof scbjnt te zjn, die roode vlekken achter laat. Ook op de straatsteonen is die kleur zichtbaar. Togen den caféhouder is door den aanwezigen agent proces-verbaal opge maakt, terwijl lij ook nog voor schade vergoeding wegens do bedorven kleeding der zendelingen zal worden aangesproken. Ook van een paar boeren, die zich Z aterdagavond naar genoemde inrichting wilden begeven, hadden de zendelingen veel overlast. Zie vervolg Tweede Blad. In een tram. Op zekeren dag reed ik in een der trammen onzer stad, toen eene dame met hare kleine dochter ook er in stapte. De conducteur kwam tot haar en vroeg: „Twee plaatsen?" „Neen, slechtsééne", gaf de moeder ten antwoord. „Ik ben nog geenzos jaar oud", merkte het dochtertje haastig en gevat op, en wel met zulk een klem cn zulk een gewichtig gezicht dat allen die in de tram zaten zich van lachen niet konden onthouden, en ik wel 't allerminst. Eenige dagen later kwam ik het kind weder tegen. Het was thans in de traaie wandelingen der stad, en de kleine was verge zeld van de juffrouw, onder wier loiding zij stond. Ik kon de neiging niet wederstaan met het dochtertje een gesprek aan te knoopen. Hoe oud ben je vroeg ik. „Zeven jaren", antwoordde de kleine. „Zeven hernam ik, geheel verbaast.

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2