Maandag 13 Mei 1895. V erkiezingsnummer. ii A ntirevo lu tionair Orgaan 1 BUHL IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. sommelsimijk. Abonnementsprijs per drio maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën van 1—5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Bieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Aan de kiezers. Johannes Btoodzant Miz., Aam de antirevolutio naire kiezers. Over de beteekenis der Provinciale Staten. mm m wmmMmm w mimm Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. MPe inhoud van dit nummer is buiten verantwoordelijkheid van de redactie der „MAA&- en ®€HMULlêfdfi# IMd' Morgen wordt gij ter stemfius geroepen. Zult gij gaan, of denkt gij de zaak aan anderen over te laten Misschien neemt gij u voor, tehuis te blijven misschien weet gij, dat uw landheer of uw grootste klant of uw vader of een ander, op wiens gunst of genegenheid gij prijs stelt, u liever niet ziet gaan misschien vreest gij uit uw gaan nadeelige gevolgon voor uw beroep of nering of ducht gij minachting of beschim ping. Misschien ondervindt gij zelfs in uw eigen huis heimelijke of openlijke tegenkanting. Zoo dit inderdaad het geval is, moet dit u pijnlijk aandoen. Met zijne omgeving in vrede, mot zijne vrienden en betrekkingen in eene goede verstandhouding te leven, het is zoo genoegelijk, het doet het hart zoo weldadig aan. De gunst en de welwillendheid zijner medebu'rgers te ondervinden, het is niet het minst in deze dagen van veelvuldigen druk zoo zeer gewenscht. Maar zelfs de schoonste en begeerlijkste zaak op deze aarde kan men te duur moeten betalen. Er kunnen, zelfs voor de uitnemendste dingen, te zware offers gevraagd wor den. En te duur betaalt gij al het genoemde, zoo gij het koopt ten koste van uwe overtuiging te zwaar is het offer, als men van u vor dert, dat gij tegen da waarheid en oprechtheid handelen en met ver krachting van uw geweten thuis blijven zult. Liberaal, antirevoluti onair, of Roomsch-Catholiek, gij hebt u voor de vraag te stellen, wat recht en billijk, wat in het belang des lands, der provincie, van het district is, en daarnaar uwe stem uit te brengen. Meent gij, ge lijk de Middelb. Courant het dezer dagen nog omschreef, in hot cleri- calisme den vijand te moeten zien, stemt dan den liberalen candidaat, maar houdt gij het er vi or, dat do godsdienst het leven in al zijne gele dingen moet doortrekken, dat men niet slechts voor zijn persoonlijk en huiselijk, niet alleen voor zijn kerke lijk en familieleven, maar ook^voor de maatschappij en den staat met zijn geloof en zijne bslijdenis te re kenen heeft, stemt dan den antire volutionair. Weest trouw en eerlijk, weest waar voor God en de men- schen en laat u door geene over wegingen van een gang naar de stembus terughouden, om daar met goeden moed, en zoo gij bidden ge leerd hebt, met een biddend hart uwe stem uit te brengen op den man uwer keuze. In ieder gevallaat ons den strijd vrij houden van alle onedele praktijken, laat ons geene middelen te baat nemen, waarom wij later de oogen zouden moeten nederslaan of waarom wij ons zouden moeten scha men voor elkander. Laat ons den strijd heiligen en met ontplooiing onzer banier elkaar in het open veld ont moeten. Het gaat niet om de per sonen, maar om de beginselen, om de vraag, of wij zooals het hierboven uitgedrukt werd ook voor de maatschappij en den staat met ons geloof en met onze belijdenis zullen rekenen, dan wel, of wij onzen godsdienst als eene persoon lijke zaak zullen beschouwen, die tot de binnenkamer en het private leven bepaald moet blijven. Laat die vraag de vraag voor ons zijn. Dan behoeven wij het oog nog niet te sluiten voor bijkomende dingen, maar daarop belmoren wij toch in de eerste plaats te letten. Meent gij, dat wij voor elk terrein des levens onze wijsheid van den Heere moeten verwachten, dat ook voor het staat kundige van Boven alles komen moet en ook hier al onze bekwaam heid uit God is, dat Christus koning moet zijn niet alleen in uw hart en in uw huis, maar ook in uwe provincie en uw land, dan zal uwe overtuiging u dringen, om met ons te kiezen onzen beslist antirevolutionairen candidaat, den heer aftredend lid. Aan u een afzonderlijk woord. Gij zijt kiezer, en moogt d.nsstem men. Dat voorrecht wordt u door velen benijd. En toch door menigeen wordt het niet gewaardeerd; integendeel achten velen, misschien ook van u, de beteekenis er van zeer gering. Jaar aan jaar worden zij opgeroepen naar de stembus, jaar aan jaar ontvangen zij gelegenheid om voor hunne overtuiging uit en voor hunne belangen op te komen, en stelselmatig blijven zij thuis. Is dat goed, is dat recht voor God Immers neen "VVant de zaak staat zoo, dat de Ileere aan een iegelijk, wien Ilij voorrechten verleent, ook verplich tingen oplegt. Een oud spreekwoord zegt, dat adel verplicht, maar dit geldt van alle voorrechten, van iedere zegening, die God u gunt. Van al die zegeningen zijt gij rentmeesters en nu komt de Gever er van eenmaal tot u met de vraag „Geeft reken schap van uw rentmeesterschap Alle dingen, die gij alzoo ontvangt, behoort gij ten nutte en ten dienste der anderen aan te wenden, gelijk onze Catechismus spreekt. Welnu, onder zijn aanbiddelijk Godsbestuur zijt gij kiezers geworden, hebt gij stemrecht ontvangen. De Heere stel de u daardoor in do gelegenheid, invloed uit to oef men op den gang van zaken in land, gewest en ge meente, en legde u tegelijkertijd den plicht op, om van Hem te getuigen en Hem eere te geven ook door uwe keuze bij de stembus. Zult gij nu weigeren te stemmen; zult gij tehuis blijven Gij zult het niet doen, zoo gij uwe roeping ver staat en uw plicht kent. Laat geene vrees voor menschcn u terug houden, laat geen drukke arbeid u doen aflaten van plichtsbetrachting, maar gaat naar de stembus en kiest voor do eere Gods ook op het erf van den staatbrengt uwe stem uit op een man, van wien gij weet, dat hij zich den naam van Christus niet schaamt. Gij, die bidt voor land en kerk, voor koningin en overheid, voor al wat u heilrijk en noodig dunkt, bidt ook thans. „Ora et labora," roepen wij u met Luther toe bidt en werkt Werkt le. door zelf te gaan stemmen; 2e. door uwe familieleden, buren of bekenden, die thuis willen blij ven, op hunne roeping te wijzen en naar de stembus te leiden 5e. door bij ieder, bij wien gij er gelegenheid toe vindt, het karakter van den stembusstrijd te doen uit komen en aan te toonen, dat Chris tus Jezus koning moet zijn, ook op het erf van den Staat 4e. door uw gebed. O, laten de belangen van ons dierbaar vaderland u toch ter harte gaan laat niet af van de nood en onzes volks op het hart te dragen ijvert naar uwe beste gaven, en draagt zorg, zoo uwe pogingen vruchteloos blijven wat echter volstrekt niet behoeft dat gij u niet behoeft te verwijten dat is ook door mijne schuld. Antirevolutionaire kiezersnog maals raden wij u, dat gij toch niet tehuis blijvep, noch tegen uw geweten kiezen zult. Wat toch is dat weg blijven Wat anders, dan de verant woordelijkheid, die God u op de schouders legde, van u werpen Wat anders, dan aan God, die u roept, ten antwoord geven „Ik vermag wel invloed ten goede uit te oefenen, want Gij hebt mij eene stem gegeven, maar ik wil of durf of begeer het niet." En daarom dringen wij er ten ernstigste bij u op aan, dat gij u, als in de tegenwoordigheid Gods, af vragen zult, wat uwe roeping is, van wier zitting nemen in de Staten gij op goede gronden het meest verwachten moogt, van hen, die belijden, zonder den Heere Jezus Christus niets te kunnen doen, ook niet voor het bestuur des lands, ook niet voor de stoffelijke aangelegen heden onzer omgeving, of van hen, die voor het bestuur des lands met hunne eigene wijsheid meenen te kunnen volstaan. Zoo gij u door do Heilige Schrift laat leiden, dan is uwe keuze niet moeilijk Zij toch leert het u ondubbelzinnigVer trouwt op den Heere en steunt op uw verstand nietZij onderwijst ons daarenboven, dat ons verstand verduisterd is, en geeft ons den ernstigen en welmeenenden raad, om Hem in al onze wegen te kennen, waarbij dan de belofte gevoegd is, dat Hij onze paden recht maken zal. Dat geldt ook voor onze bemoeiingen op het erf der politiek dib zegenrijke vracht mogen wij öök op dit ar beidsveld verwachten, want Gods beloften feilen nooit. Ten slotte nog een enkel woord. Laten wij arbeiden in geloof en ons wel wachten van vleeschelijke mid delen te gebruiken. Hoeden wij ons voor het gebruik van onwaardige be weegredenen dat geen onzer zich schuldig make aan kwetsing van ie mands goeden naam. Persoonlijke aan trekkelijkheden of min gewenschte eigenaardigheden mogen hior den doorslag niet geven de strijd gaat tusschen beginsel en beginsel. De zaak staat zoo zal Christus koning zijn, ook op het terrein van den Staat, of moeten wij er den godsdienst buiten laten Wij staan voor dezo keuze naar de Wet en het Getuigenis öfnaar mensche- lijke inzichten en wisselende meeningen van den dag. Van deze hoogte belmo ren wij den strijd te bezien, op deze tegenstellingen wel en deugdelijk te letton. Dan staat onze strijd zuiver en blijven de personen onzer tegen standers ongedeerd.Zij komen een voudig niet op den voorgrond, wijl alle licht en ieders aandacht op hun beginsel vallen. Gij dan, die naar des Ileeren Woord begeert te leven, arbeidt met ons en bidt. Laat ons, ook in dezen, goed doende, niet vertragen, want te zijner tijd zullen wij maaien, zoo wij niet verslappen. Over de beteekenis der Provincia le Staten zijn de kiezers over't alge meen nog niet voldoende ingelicht. Men acht de taak van dit college wel eens wat te licht, en meent dan dat een liberaal en een antirevolu tionair al even goed en op dezelf de wijze over den aanleg van een kanaal en van eene haven, ol over het onderhoud van wegen en over polderbelangen zullen oordeelen. Daarbij verliest men echter te veel uit het oog, dat ook op deze dingen wel nauwkeurig en met nauwgezet heid mag worden toegezien, en dat ook voor dezo zaken een geloovige ten minste even betrouwbaar is als een ongeloovige. Doch door en uit do Provinciale Staten worden ook de Gedeputeerde Staten gekozen, een college, dat op den gang der gemeentelijke aangele genheden een ontzaglijken invloed kon uitoefenen. Een aantal besluiten toch behoeven, evenals de gemeentelijke begrooting, du goedkeuring van Ilee ren Gedeputeerden. Wie gevoelt niet van hoeveel belang het is, zooveel mogelijk invloed ten goede op de samenstelling van dit Staatslichaam uit te oefenen? Maar wie ziet dan niet tevens in, dat dit alleen kan geschieden door de stemming voor de Provinciale Staten? Rechtstreeksche inwerking van de kiezers is toch door den aard der samenstelling van 't college van Gedeputeerde Staten bui tengesloten. In hetzelfde geval verkeeren de kie zers ten opzichte der Eerste Kamer, ook daarop kunnenzij nooit anders dan zijdelings, n. 1. door de Provinciale Staten, inwerken. En de Eerste Ka- mor, al heelt men soms met haar gespot en al heeft zij door hare onmannelijke houding daartoe zelve meer dan eens redenen gegeven, de Eerste Kamer is eene macht. Dat hebben Nederland en Indië gezien, toen zij den droeven moed had, den dapperen Evangelie- belijder, Mr. Keuchenius, weg te zen den, eene daad; waardoor het Chris tenvolk van Nederland tot in het diepst zijner ziel gegriefd werd, eene daad, die het liberale Indic daarna zelve onverholen betreurde en die naar het oordeel van de mannen aldaar met Kamerontbinding had behooren gestraft te worden. De Eerste Ka mer is eene macht. Dat hebt gij zelf gevoeld, kiezerstoen u soms de ban ge vrees bekroop, dat wie weet zelfs het ontwerp-Mackay voor haar wil zou moeten vallen. Dat heeft het genoemde Ministerie eere zij zijner nagedachtenisondervonden, toen het bij al zijn doen telkens en tel kens weer met de liberale Eerste Ka mer rekenen moest. Welnu, ook op de samenstelling van dit collego oefent ge alleen door de Provinciale Staten invloed uit. Waar dan nog bijkomt, dat de leden der Provinciale Staten niet zelden een groot gewicht in de schaal leggen bij de benoemingen van bur gemeesters en andere autoriteiten. Gij weet het wel, kiezersals uwe adres sen gesteund worden door uw afge vaardigden naar de Prov. Staten, dat de Minister er dan veel meer waarde aan hecht, dan wanneer hij zich in spant, om ten genoegen van bloed verwant of vriend u een heer van bui ten op don hals te schuiven, een, die misschien op godsdienstig en staatkundig gebied heel andere begin selen voorstaat, dan de groote massa Ka l

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 1